Begrooting van Sociale Zaken 'sWerelds draaiboek Jopie Waalberg verbetert wereldrecord Zeer waardevolle prestatie Wintercompetitie gaat beginnen De Streekcommissies in den K.N.V.B. UIT DEN U.P.V.B. Voor Electrische Installaties B. SCHOOLEMAN Mansfeld voor een half jaar geschorst UIT DEN G.U.K.B. Opmerkingen uit de Tweede Kamer- afdeelingen Steunregeling en werk verschaffing Kiibler-Kleeding W.K. v.ROSSUM Wat cijfers leer en Wordt vervolgd" Radio programma s Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 NOVEMBER 1937 SPORT EN SPEL De 200 yards schoolslag op 2 min. 41.4 sec. gebracht AMSTERDAM. 2 November. Tijdens de onderlinge wedstrijden Van de Amsterdamsche Dames zwemclub deed Jopie Waalberg een geslaagde poging het wereld record over 200 yards schoolslag dat met een tijd van 2 minuten 42.6 seconden op naam van de Duitsche zwemster Hanni Hoelz ner stond, gevestigd op 20 Febru iari 1936 te Plauen, te verbeteren. Niet minder dan 1.2 seconde wist Jopie Waalberg van het vrij Scherp staande record van de Duitsche zwemster af te halen, waardoor het wereldrecord thans op 2 min. 41.4 sec. komt te staan Prettig scheren I Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. WATERPOLO Het programma voor 1937 Do wintercompetitie van K. N. Z. B. en Kring „Utrecht" zal Zondag een aan vang nemen. Zoo juist is het rooster verschenen en laten wij hieronder de wedstrijden volgen, die nog in 1937 zul len worden gespeeld, K. N. Z. B.-COMPETITIE. 14 Nov. Hilversum: Star 1Dolfijn 1 15 Nov. Amersfoort: U. Z. C. 1—Y 2 28 Nov.: Hilversum: Otter 1A. D. Z. 2 [(dames). 29 Nov. Amersfoort: U.Z.C. 1Star 1 Kringcompetitie: 7 Nov. Hilversum: Bilthoven IPinguins 1 Wilskracht 1Zwemlust 2 Triton 1Star 2 Otter 1Zwemlust 1 12 Nov. Amersfoort: 'A.Z. P C. 1—U.Z.C. 2 Forel 1Fuut 1 14 Nov. Hilversum: [Vest 1Zwemlust 2 U.Z.C. 3—D.K.R. 1 Otter 2Pinguins 1 15 Nov. Amersfoort: Z.Z.V. 1—Wilskracht 1 Brandenburg 1Forel 1 22 Nov. Amersfoort: Brandenburg 1Z.Z.V. 1 A.Z. P.C. 1—D.K.R. 1 28 Nov. Hilversum: Pinguins 1Brandenburg 1 Zwemlust 2Otter 2 Bilthoven 1Fuut 1 IV'est 1-ZZ.V. 1 29 Nov. Amersfoort: Wilskracht 1Forel 1 12 Dec. Hilversum: [Vest 1Bilthoven 1 U.Z.C. 2—Zwemlust 1 Otter 1—D.K.R. 1 Otter 2Wilskracht 1 24 Dec. Amersfoort: Star 2—UZ.C. 2 Fuut 1—Z.Z.V. 1 Het doel en streven 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. De on langs in het Westen ingestelde streek commissies, bedoeld om het technische werk in den K.N.V.B. te ondersteunen, hebben dezer dagen vergaderd voor het vaststellen van een voorloopig program ma. Deze commissies in de vijf verschil lende streken zullen haar werkzaamhe den in volledige samenwerking met dc clubbesturen verrichten. De taak van de streekcommissies is in de eerste instantie het opsporen van jeugdige, veclbeloovende spelers en de ze in eigen omgeving onder goede lei ding te laten oefenen. Deze oefeningen zijn feitelijk- voornamelijk bestemd voor spelers, die in hun clubs geen voldoen de gelegenheid hehhen om te trainen en die dus op deze manier de kans krijgen hun capaciteiten op te voeren. Het hoofddoel van dit werk is: de spelverbetering in de streek. De te houden vergaderingen zullen er toe kunen leiden, dat men alom tot een (roed begrip van deze plannen komt. De •treekcommissies zullen alsdan gelegen heid hehhen nadere inlichtingen te ver strekken terwijl zij aan den anderen kant op de hoogte kunnen geraken met de meeningen van de clubbestuurders en hun eventueele wcnschen Aldus zal dit werk uiteindelijk kunnen strekken tot opvoering van het spelpeil in don K.N.V.B. EEN NIEUW RECEPT DAT U ZELF KUNT KLAARMAKEN TEGEN HOEST, VERKOUDHEID EN INFLUENZA Influenza, verkoudheid en catarrh zijn moeilijk te bestrijden, omdat het slijm en fijne luchtkanaaltjes verstopt en daardoor verhindert dat de genees middelen de infecteerende ziektekie men bereiken. Maar hier volgt een middel, dat snel verlichting zal bren gen. Vraagt Uw apotheker of drogi9t 30 gram BRONCON (dubbel geconcen treerd) en vermengt het met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker, stroop of honing. Roert het goed door tot het geheel i9 opgelost. Neemt vter maal daags één eetlepel. Dit brengt snel verlichting van die hinderlijke hoest; de verstopte neusgaten worden geopend, de ademhaling wordt gemak kelijker en het slijm wordt uit de keel verwijderd. Dit recept is heel gemak kelijk te bereiden, kost heel weinig en is smakelijk om in te nemen. Iedereen, die last heeft van catarrh of verkoud heid in welken vorm ook, moet dit mid del eens probecren. Er is geen beter. Knipt deze paragraaf uit om U er aan te herinneren BRONCON bij Uw apotheker of drogist te koopen. (Adv.) VOETBAL Wedstrijdprogramma voor Zondag 7 November le klasse A. Volharding—USCL; Wijk bij Duurste de—Oranje-Wit; St. BoysVreeswijk: IJFCDriebergen; FAKDEV. le klasso B. VVOGSoesterberg; ESVAC--Sperwer; 's-Graveland—DWSV; Nijenrodes—De Zebra's; De Raven—Gooische Boys. 3e klasse A. RenswoudcKieviten; Hoevelaken De Veluwe; NSCAmersf, Voortuit. 3e klasso B. SSSBlaricum; SpoorvogelsAvance; PI as vogels—Den Dolder; Hilv. Boys— Gooivogels. Reserve le klasse A. HVC 3Laren 2; Hilversum 5Sopla 't Gooi 4Velox 4; Donar 3Amersf. Boys 2; BVC 3—AP WC 2. Reserve 2e klasse A. Baarn 3Veenendaal 3; Soesterberg 2 ESVAC 2; Quick 2—UW 6. Reserve 3e klasse C. Putten 2ESVAC 3; Amersf. Boys 3 Sopla 3. Reserve 3e klasse D. Amersf. Boys 4—Quick 4; Gooische Boys 3Blaricum 2. Reserve 4o klasse D. De Veluwe 2Veensche Boys 2; Spoor vogels 2—Hoevelaken 2; APWC Quick 5; ESVAC 4—Quick 6. ROODE DUIVELS—LONDEN 21 BRUSSEL. 2 Nov. Voor een talrijk publiek is gistermiddag in het Heysel stadion te Brussel het Belgische inter nationale voetbalseizoen begonnen met den traditioneelen wedstrijd tusschen de Roode Duivels en een Londensche ploeg, welke met 42 wist te winnen v. PERSEIJNSTRAAT 19, TEL. «23. MOTORSPORT BERLIJN, 3 Nov. De bekende Duit sche motorrenner Mansfeld, is door de betreffende Duitsche instantie voor den tijd van een half jaar geschorst. Deze zware straf voor den succesrijken D.K. W.-rijder i« opgelegd op grond van „ver regaand gebrek van discipline" getoond tijdens de Marienberger Dreieck-racos. DE UITSLAGEN. Eerste klasse. Bilthoven 2Vogel 2 Amersfoort 2—Olympia 2 Tweede klasse A. Vogel 3—S.K.V. 2 Samos 4Soesterkwartier Tweede klasse B. De Duiven—De Zwaluwen 2 De Rading—Excelsior 4 Zaterdag-afdecling. Bilthoven 3—Vogel 4 Samos 5Altius 2 Adsnirantenklasse. Afdeeling A. Vogel ABilthoven 4—0 0—3 0—3 22 3-8 4—3 n. d. 1—5 n. d. VERGADERING VAN DE F. E. I. PARIJS, 2 Nov. Te Parijs is op de vergadering van de Internationale Rui tersport Federatio besloten den grooten, jaarlijkschen internationalen dressuur- procf in 1938 door Tsjecho-Slowakije te doen organiseeren. De dressuurproef zal dan in het kader van een interna tionaal concours hlnpique. dat van 21— 24 Mei a s. zal plaats vinden, worden gehouden. Voorts werd aan Roemenië toestem ming verleend, om van 8—16 Juni a.s. eftn internationaal concours hippique te Boekarest to organiseeren. BINNENLAND Enkele denkbeelden geopperd omtrent verbetering der economische conjunctuur 's-GRAVENHAGE. 2 November. Aaji het Voorloopig Verslag over de begroo ting van Sociale Zaken wordt het vol gende ontleend: Enkele leden gaven te kennen, dat huns inziens de resultaten van de maat regelen, welke van overheidswege zijn genomen tot steun aan werkloozen, om gekeerd evenredig zijn aan de uitgaven welke de overheid zich daarvoor ge troost De regeering aanvaardt blijkbaar, dat 200.000 personen blijvend werkloos zullen zijn. Voor zulk een aanvaarding bestaat echter in het geheel geen reden, Door invoering van verplichten arbeids dienst, verbod van cumulatie, bevorde ring van kolonisatie en dergelijke mid delen kan hierin een grooto verbete ring worden gebracht Tegen deze beschouwing kwamen zeer vele leden krachtig op. Stellig valt or op het gebied van de werkloosheidsbe strijding nog veel te verbeteren. Van uitheemeche methoden als invoering van een verplichten arbeidsdienst valt ech ter naar de overtuiging van deze leden niets dan ellenie te verwachten. Bevoegdheid der be drijf sr aden Wederom werd van verschillende zij den aangedrongen op verruiming van de bevoegdheden der bedrijfraden, in het bijzonder op het toekennen van ver ordenende bevoegdheid. Alleen dan, zoo meenden de hier aan het woord zijnde leden, kunnen de bcdrljfsraden werke lijk levende instellingen worden. Van andere zijde werd tegen don ge- oefenden aandrang tot het toekennen van verordonende bevoegdheden aan de bedrijfsraden opnieuw opgekomen. Al leen langs den weg van een natuurlijk groei-proces kunnen naar het oordeel van deze leden deze instellingen tot een harmonische ontwikkeling komen. De 40-urige werkweek Maatregelen, welke tot een verbeterde verdeeling van den beschikbaren arbeid over degenen, die tot dien arbeid in staat zijn, kunnen leiden, achtten vele leden nag steeds urgent Als voornaamste van de middelen ter verbetering van de verdeeling van den beschikbaren arbeid werd van ver schillende zijden opnieuw een verkor ting van den arbeidsduur aanbevolen. Van andere zijde werd togen den hier geoefenden aandrang tot invoering van de 40-urlge werkweek wederom aange voerd, dat. daardoor, MJ handhaving van uur- en stukloonen, de productiekosten zouden 6tljgen. Het concurrentievermo gen van onze exportindustrieën zou er dus door worden geschaad. Arbeid der gehuwde vrouw Vele leden verheugden zich er over, dat de regeering wettelijke maatregelen tot beperking van den arbeid der ge huwde vrouw voorbereidt. Van andere zijde werd tegen het voor nemen der regeering ernstig bezwaar gemaakt omdat daardoor het reoht van de vrouw om arbeid te zoeken, waar zij dat wenscht, zou worden aangetast Men vergete overigens niet, dat de gehuwde vrouw, die een gezin heeft, doorgaans niet anders dan uit nood in loondienst gaat. Verscheidene leden bepleitten ook een verhooging van den leeftijd, waarop Jeugdige personen in het bedrijfsleven te werk gesteld mogen worden. Hiertoe zou uitbreiding van het vakonderwijs onontbeerlijk zijn. Voorts meenden deze loden, dat een vervroegd ontslag van oudere arbeiders bevorderd dient to worden, waarbij evon wel aan de ontslagen arbeiders zooveel mogelijk een redelijk bestaan zal moe ten worden verzekerd. Andere leden achtten deze desiderata voorshands om financieel© redenen on uitvoerbaar. Ruime toepassing der Arbeidswet gewenscht *Van verschillende zijden werd ook thans weer aangedrongen op toepassing van de Arbeidswet op allerlei groepen van arbeiders, voor wie nog geenerlei beperking van den arbeidsduur is voor- ge sc-h reven Er blijven nog groote groepen van ar beiders over. wier werktijden aan ge<- nerlei beperking gebonden zijn. In het hijzonder werden genoemd de velen, die in het kleine transportbedrijf werkzaam zijn als koetsier, voerman, loop-, ma ga zijn- en pakhuisknecht Deze personen maken dikwijls arhoidstijden. welke in een land als het onze niet behoordT oor te komen Voorts ontbreekt een regpling nog steeds voor de binnen scheepvaart. In het hotel-, café- en restaurantbe drijf komen abnormaal lange werktij den eveneens nog altijd voor. Ook werd er op aangedrongen, den werktijd dpr verpleegsters, die thans 55 uur bedraagt, tot 48 uur ta beperken. Kinderarbeid De totstandkoming van een reeds z o •aak toegezegde regeling betreffende den kinderarbeid en den arbeid van jeugdige personen en vrouwen in den land- en tuinbouw zal, naar vele leden meenden, in geen geval door een on derzoek, als de minister wenscht te doon instellen, mogen worden vertraagd. Minimum loonen hnd- arbeiders Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het noodzakelijk is, van overheidswege minimum-loonon voor de landarbeiders voor te schrijven, Andere leden verklaarden tegen elke vaststelling van minimumloonen van overheidswege bezwaar te hebben. De ouderdomswet Verscheidene leden waren van oor deel, dat maatregelen ten behoeve van het steeds grootor aantal ouden van da gen, die van elke uitkeering krachtens de ouderdomswet en de invaliditeitswet zijn uitgesloten, niet langer achterwege mogen blijven. Subsidie aan werkloo- zenkassen Vele ieden betreurden, dat da regee ring bedragen, uitgetrokken voor het verleenen van subsidiën aan werklo zenkassen, heeft verlaagd resp. met 400.000 en 1.250.000. De spaarregeling Vast is komen te staan, volgens ver scheidene leden, dat in de gezinnen van zeer vele werkloozen aan kleeding, dek king en schoeisel een ontstellend tekort bestaat. Hierin kan naar de meening van deze leden alleen door een verhoo ging van den z.g. B.-9teun afdoende wor den voorzien. De spaarregeling, welke de minister heeft ontworpen, achtten zij niet alleen ontoereikend, doch ook prin cipieel onjuist. Door deze regeling wordt het meeven- deel dor werkloozen afhankolijk ge maakt van liefdadigheid. Terwijl voor militairo doeleinden da delijk vele millioenen beschikbaar zijn, wenscht de regeering voor een dringend noodigo verbctoring der werkloozenzorg eerst te laten collecteeren, om niet to zeggen bedelen. Do leden, die dit betoog hiel Jen, meenden, dat togen 's ministers plan nen krachtig geprotesteerd diende te worden. Te recht is huns inziens van alle kanten uit de arbeidersklasse tegen deze regeling verzet gerezen. De werkverschaffing Wat de werkverschaffing betreft, za gen verscheidene leden, mede in ver band met de gewijzigde omstandighe den, in de tot dusverre gevolgde metho de bij het zoeken naar werkverschaf fingsobjecten een groot gevaar. Op deze wijze is in do laatste jaren voor mil lioenen guldens aan werkgelegenheid aan hot bouwbedrijf onttrokken. In vrij wel alle deelen van hot land zijn be langrijke weg-, straat-, kanaal-, dijk- rioloerings- en dergelijke werken met. rijkssubsidie in werkverschaffing uitge voerd Dit moot cr wel toe leiden, dat de toch reeds geringe werkgelegenheid in het bouwbedrijf nog kleinor wordt. Hot normale werk, aldus deze leden, moot worden overgelaten aan do normale markt. te AMERSFOORT bij 18 LANGESTRAAT Ook maten 50-51-52en 53 voorradig. In vijf maanden 274 dooden cn bijna 2200 ernstig gewon den door verkeers ongelukken De K.N.AC, schrijft: Sinds Mei van dit jaar worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek op korten termijn voorloopige cijfers ge- publiceord omtront do ernstige verkeers ongevallen. Destijds heeft de K.N.A.C. hierop ten zeerste aangedrongen, omdat de uitvoe riger on uiterst nauwkeurig bewerkte jaarcijfers uiteraard immer eerst zeel laat bekend konden worden gemaakt De cijfers vertooneri van Mei tot en met September het volgende beeld: 1937 Gedood Ernstig gewond Mei 61 446 Juni 41 453 Juli 47 390 Augustus 64 September 61 471 417 Sinds Augustus is dus weer een klei ne verbetering ingetreden. Toch zij we derom bij alle weggebruikers op aan dacht en voorzichtigheid in het verkeer cn op strikte eerbiediging der verkeers regels aangedrongen. Deze keer zij herinnerd aan de bepa ling, dat het verboden i9 te parkeoren binnen 8 Meter van een hoek van we- gem, naast een verkeersheuvel of binnen een afstand van 8 Meter daarvan, als mede in bochten binnen bebouwde kom men en in bochten buiten bebouwde kommen waar het uitzicht niet vrij is. T Tet eerste gebaar van den Fransch- man, wanneer hij zich een plaatsje heeft veroverd in de metro na de kantooruren, is zijn krant zóó te vouwen dat hij het feuilleton, de-roman-in-stukjes. ongestoord kan lezen. Van het kantoor tot het station, waar hij woont, is hij dan dood voor de maatschappij, want dan volgt hii den held of de heldin van het roerend mooie verhaal in het avontuur van den dag. Hel interessante van deze romans Is. dat ze ook werkelijk van dag tot dag ge schreven worden en de schrijver dikwijls niet weet wat zijn held den volgenden dag boven het hoofd zal hangen. Misschien hebt u het verhaal al eens gehoord van den auteur, die eon zoogc- naamden sensationcelen roman aan het schrijven was voor een Parijsch boule vardblad. Na e eerste drie aflevorlngon klaagde de hoofdredacteur, dat het ver haal zoo saai was en in een zwak oogen blik beloofde hij den schrijver een pre mie van vijftig francs per lijk. Het ver haal nam toen een verrassonde wen ding. In de eerste nieuwe aflevering vond de held een vermoorde jonge dame op zijn kamer, in de tweede ontmasker de hij den dader en leverde hij hem over aan het gerecht. In do derde afle vering werd do boef ter dood veroor deeld. De hoofdredacteur begon al be denkelijk te kijken, maar toen in de vierde aflevering held en heldin zich in scheepten op een Oceaanstoomboot met twee duizend man aan boord, waarvan do kapitein ziek word en toen er in het zovende feuilleton een orkaan kwam op zetten, ontlastte hij zijn paniekstemming in een telegram aan den schrijver. „Pre mie passagiers en bomanning niet gol- dig. Geef ons in 's homolsnaam mnar weer korenvelden on dorpspraatjos." Den volgenden dag knapte do kapitein op, dreef de storm af en werd de boef vrijgosproken. De idylle ging voort. Dat is al een oude goschiodcnls en dient eigenlijk alleen als inleiding tot iets wat pas gebeurd is. Een Parijsch romanschrijver van naam, om wiens bijdragen do kranten togen elkaar op- bicden, word in eon telegram door oon blad uit Bordoaux aangozocht een ro man te schrijven in feuilletonvorm. Het honorarium zou 500 francs per afleve ring bedragen. Voorwaarde was, dat het begin en de eerste drie afleveringen bin nen twoe dagen goloverd werden. Nu is 500 francs veel geld en ofschoon ai schrijver al twee fouillotons por dag moest schrijven voor Parijscho bladen ging hot hem toch aan zijn hart zoo'n mooie opdracht van de hand te mooton wijzon. Donk eens aan: 500 francs voor een miserabele twee duizend woorden por dag. Oh la la! Ilij wendde zich dus tot een mindor bofaamd collega en stelde hem voor dien roman voor hem te schrijven. Hij zou hom er 250 francs por dag voor geven Dc collega nam hot met plezier aan. Al les ging goed. De roman liep drie wekon en het einde was in zicht, toen tot zijn grooton schrik do eersto schrijver in het ochtendblad las, dat zijn collega plotse ling gestorven was. Eon loopjongen werd naar Bordeaux gestuurd om onmiddel lijk de 28 exemplaren van hot blad waarin fcuilletonaflevoringon versche nen waren, to halen. In ccn uur tijds las de schrijver toen den roman, waar zijn naam boven stond. Daarna las hij het nog eens opnieuw. Het was een knaj vorh-anl, aardig geschreven, mot een goede intrigue on cr zat climax in, In hot laatste feuilleton stond de groote de tective juist op hot punt onder allo ver dachten, die hij op do plaats van de misdaad rond zich vorzameld had, don schuldige aan te wijzon. De heldin van hot verhaal zou dan pas welen wicn z< oigonlijk lief had. Do man las on her las, maar hij kon or niet uit. Hij had drie dagen den tijd, omdat zijn vriend onkele dagen vooruit gewerkt had. Toon de dorde dag gekomen was, had hij nou geen woord geschreven. Ten einde raad liet hij door zijn secretaris do krant op bellen, om te laten weten, dat hij ziek was en onmogelijk er mee door kon gaan. Do redacteur aan don anderen kant toonde alle deelneming en merkte op, dat het toch maar gelukkig was, dat hij de laatsto aflevering met het eind nog net had kunnen schrijven en door sturen. De schrijver keek zijn secretaris aan en zijn secretarie hem. Hij begon te ge- looven, dat hij werkelijk ziek was. Wat hIJ niet zelf naar de begrafenis geweest? Had hij niet gespoocht? Nog wel zoo roerend cn zoo mooi, dat hij dien dag een van zijn karakters had laten ster ven, alleen maar om die mooie begra fenisrede te kunnen gebruiken. Het was toch te gek te veronderstellen dat de geest van den overledene nog trouw eiken dag zijn twee duizend woorden schreef, om ze netjes getikt op de re- dnetielafel te bezorgen? Eerat veel later werd het raadsel op gelost. Het bleek, dat do vriond zich al lang niet lekker had gevoeld en daarom de opdracht aan een ander had doorgegeven tegen een honorarium van 150 francs per dag. En die ander had zijn opdracht tot het laatste woord uit gevoerd. En do Franschen lezen en lezen, en do schrijvers schrijven mnar en drinken absinth en zitten aan tafeltjes op straat in Montmartro in do Rotonde of Le Chat bleu en schrijvon maar raak. Wan neer dan hot magische stopwoordje wordt vervolgd" er weer staat, zijn ze weer vrij en kunnen ze foeteren op hun harde leven. VALSCHE PLAATSBEWIJZEN BIJ EEN REEDERIJ AMSTERDAM, 3 November. Weder orn is de recherche overgegaan tot dc arrestatie van eon schipper in dienst van reederij Bergman te Amsterdam die betrokken bleek te zijn hij de uit gifte on# verkoop vnn valscho plaatsbe wijzen en passagebiljetton, waaraan zich een groot aantal cmplové's van ge noemde. firma heeft schuldig gemaakt, zoodat de politie in verhand met deze affoiro nu reeds elf personen heeft ge arresteerd. Ook de thans aangehouden schipper wordt verdacht valsche biljet ten te hebben verkocht, waarvan hij de opbrengst te eigen bate aanwendde. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Sardines op toast. VOOR DE MIDDAGTAFEL Vegetarische linzenschotel. Caramelvla mot noten on geconfijte kersjes. Bereiding hoofdschotol: 250 gram lin zen; 2 groote uien; l K.G. aardappelen; 3 kopjes melk; 1 eetlepel boter; zout; noot; pl.m ZA d. Liter linzen nat; 1 vollo eetlepel bloem; 60 gram boter; gehakte peterselie. Linzen wasschen cn wecken geduren de plm. 12 uren of langer, dnarna met vvcekwator gaar koken, zout naar smaak toevoegen Intu6schcn de ui in de 60 gram boter gaar smoren, bloem toevoegen en 2A d.Liter kooknat. Do linzen uit de pan scheppen en in vuur vaste schotel doen, overgieten me^ de saus cn afdekken met de puréo, die ge^ maakt is van de fijngemalen aardappe len, de melk. boter en wat noot. Met een garde luchtig opkloppen en op clo linzen doen, daarna een half uur in den oven plaatsen. Men kan de linzen ook in het midden van een groote schaal doen en overgie ten met do saus. daarna do rand puróe om de linzen en het. geheel bestrooien met gohakto peterselie. Bereiding toespijs; G biscuits b.v. bou doir of z.g. vingerbiscuits; eenige jepels melk; 4 eetlepels water: 100 gram 1 kopje suiker; 3 bekers molk; stukje botor; 3 afgostroken ootlopcls custard- pocdor plm. 35 gram; oen half kopje molk; gehakte noton cn enkele gocon- fijte kersjes. Biscuits in glazen schaal kruimelen on mot onkele lepels molk hodruppelen. Wator in aluminium pannotje doen eri suikor toovoogen en dozo tot een licht bruine massa laton branden. Vooral niet to donker, aangezion de vla dan bitter wordt, daarna de molk toevoegen en door laten koken, totdat dc suiker erin ls opgelost. Custnrdpoedcr aanma ken mot half kopje melk, bijvoegen en roerende onkele minuten doorkoken. Pan van het vuur, klontje boter bijvoe gen en do massa met de garde flink opkloppen, daarna op do gekruimelde biscuits gloton. Overbrengen in glazen vlaschotel, koud laten worden en garneeren met gehakte noten en geconfijte kemjes. DONDERDAG 4 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muziek NCRV 10.15 Morgendienst 10.45 Grnm.muziek KRO 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berich ten 12.15 Grnm.muziek 12.30 KRO-or- kest en gram.muziok NCRV 2.00 Hand- workuurtjo 3.00 Vrouwenhnlfuur 3.30 Gram.muziek 3.45 Bijbellozing 4.45 Be richten. Cursus handenarbeid voor de jeugd 5.15 Gram.muziok 6.00 Orgelconcort 7.00 Berichten 7,15 Journalistiek week overzicht 7.45 Reportage 8.00 Berich- ton ANP. Herhaling SOS-Bcrichten 8.15 Dankstond voor het gewas 9.45 NCRV- Orkost (Om 10.00 Berichten ANP. Om 10.45 Gymnastiekles 11.30—12.00 Gram.muzick Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Gram.muzick 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muzick 10.30 Het Omroepor kest en soliste. In dc pauze: Declamatie 12.30 Het AVRO-Dansorkest 1.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste 2.00 Voor de vrouw 2.30 Kovacs Lajos' orkest en so liste 2.50 Gram.muziok 3.00 Knipcur sus 3.45 Orgelspel 4.00 Voor zie ken cn thuiszittenden 4.30 Orgelspel 4.50 Voor dc kinderen 5.30 Het Aeolian- orkest 6.30 Sportpraatjo 7.00 Voor de kinderen 7.05 Pfanovoordracht7.30 En- gelsche los 8.00 Berichten ANP. Mc-de- rioollngen. Evcntuool Gram.muziok 8.15 Concertgobouw-orkcst on solist. In dc pauze: Interview 10 30 Evontucol reportage schaakmatch 10.35 Gram.muziok 11.00 Berichten ANP. Hierna; AVRO-Dansorkcst 11.4012.00 Orgelspel. DROITWICH. 1500 M. 11.25—11.45 en 12.05 Gram.muzick 12.50 Trocadero-Cine- ma-orkest 1.352,20 Gram.muziek 3.10 Causerie „Things I cannot explain" 3,25 Gram.muzick 3.35 StcdcIUk orkest Bour nemouth cn soÜ9t 5.05 „Woman in Chan ging India", cnuscrio 6.20 Tommy Kins man cn zO'n Band 6.20 Borichten 6.40 .It occurs to mo", causerie 7.00 Orgel spel 7-20 BBC-Harmonie-orkojit 7.50 Vioolvoordracht 8.15 Gevarieerd program ma 9.00 Causerie „Men talking" 9.20 Berichten 9.40 Sopraan en hobo 10.20 Korte Kerkdienst 10.40 Het Orchestre Raymonde 1135 Ambrose en z\jn Band 11.5012.20 Dansmuziok (gr.pl.). RADIO PARIS 1648 M. 8.00, 9.05 en 10.35 Gram.muziok 12.40 Gevarieerd con- oert cn zang 3.05 Zang 3.20 en 4.20 Gram.muzick 5.20 Radiotooncel 7.55 Zang 8.05 Pianovoordrncht 8.50 Natio naal orkest. Raugelkoor en solisten 10.50 Gram.muzick. KEULEN 456 M. 5.50 Het Dresdener Orkest 7.50 E. BorschcPs orkest 8.50 Planovoordracht 9.20 Volksllederencon- cort 11.20 Vcrzookconccrt 12,35 Kur- hessisch Landesorkest 1,35 Gevarieerd concert 3.20 Omroop-Amusementsorkest 4.35 Sohrnmmolenaomhle en solisten 6.30 Westmark-orkest Aken en solisten 9.20 'mroepstrykkwartet en solist 9.50—11.20 Landesorkest Gouw Baden, Theo Hollinger's iansorkost cn accordoon. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M. 12.20 Gram.muziek 12.50 Zang 1.00 Om roeporkest 1.50 Zang p.00—2.20 Gram. muzick 5.20 Salonorkest cn gram.muziek 6.60 cn 7.23 Gram.muziok 8.20 Omroep orkest 9.20 Radiotooncel 10.80—11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.80 Sa- lonorkcat 1.30 Omroepdansorkest 1.50- 2.20 Gram.muziek 5.20 Muzikale causerie G.35 Kleinorkcst 7.35 Gram.muziek 3.20 Omroepsymphonio-orkcst on solist 10.3011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSEN'DER 1571 M. 7.40 Het Omroeporkest cn solist 8.20 Voor de Mijnwerkers 9.20 Berichten 9.50 Cem balovoordracht 10.05 Weerbericht10.20 11.20 Otto Fricke's dansorkest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3