Draaiende zendmasten Indië-dienst jubileert DE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN „NIEUW ONDERZOEK NOODIG" Het experiment te Huizen De wereld rond per auto Op 13 November 500ste vlucht I Het vermiste meisje te Rotterdam Salarispositie Blijft de tegenwoordige toestand gehand haafd dan zullen vele gemeenten onder curateele komen - Eenige centralisatie zal kunnen blijven bestaan MEER RUST OP ZONDAG De aanvaring op de de Schelde S SS £w $uwj2Ac qüsudc tatfsdwijn Per flesch 0,65 III Per anker 2S»-- a VJjicjchiAc/iAAtAajif 17 JQL 1^5 rijkspersoneel S.S. „MEERKERK" AAN DEN GROND GEVAREN Telefoonverkeer met Indië 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 NOVEMBER 1937 Enkele leden ongerust over de macht van den Bioscoopbond o Geen „politieke vacatures" A AN het Voorloopig Verslag over de begrooting van Binnenlandscho Zaken wordt het volgende ontleend: Enkele leden klaagden er over, dat de Zondagswet bij voortduring niet wordt nagelegd en vroegen zich af. of de gemeentebesturen wel voldoende doordrongen zijn van de groote heteeke- nis van de Zondagsrust, die een der voorwaarden is voor Zondag heiliging Zij wezen in dit verband op het feit, dat burgerwachten bij voorkeur op den Zondag oefenen terwij! het aantal al- gemeene landdagen, die op den Zondag gehouden worden, steeds toeneemt. Tevens werd gewezen op de huidige ontwikkeling van de sport, die in toe nemende mate de Zondagsrust bedreigt en van zeer velen onnoodigen arbeid ëischt. Men drong er op aan het spelen van wedstrijden op Zondag zooveel mogelijk te beperken en daardoor meer den vrijen Zaterdagmiddag te benutten. In dit verband werd nog de aan 'dacht gevestigd op de verkeersopstop pingen ten gevolge van het bezoek aan voetbalvelden, waardoor eenigen tijd geleden in Rotterdam kerkbezoeker verhinderd werden de avonddiensten hunner gemeente te bereiken. Hiertegen werd opgemerkt, dat dit een geval was. dat volkomen op zich zelf stond, toen n.l. bij de eerste NederlandBelgië-wed strijd te Rotterdam het verkeer in zijn geheel bleek niet voldoende te kunnen afvloeien. Ten aanzien van de sportbeoefe ning op den Zondag werd van an dere zijde opgemerk' dat, hoezeer het wenschelijk zou zijn. dat hier te lande op sportgebied in meerdere mate het Engelsche voorbeeld ge volgd werd. daartoe een ommekeer in ons maatschappelijk leven noo- dig zou zijn. In dit verband werd nog gewezen op de groote cultureele betcekenis van d" sport, welke het verkeerd be-teden van den Zondag tegengaat. Bioscoopwet Verscheidene leden verzochten den minister een wijziging van artikel '12 van het bioscoopbesluit te willen oe vorderen, waardoor bet mogelijk zou worden ook hij nakeuring coupures aan te brengen. Door enkele leden werd da aandacht gevestigd op de machtspositie, welke de Bioscoopbond inneemt. Bij herhaling zijn er botsingen ge weest tusschen dezen bond en ge meentebesturen, waarbij het niet al leen om belastingaangelegenheden ging, maar dikwijls ook om geheel andere, zooals b.v. bescherming van de jeugd tegen de gevaren van de bioscoop. De bijzondere machtspositie van gr noemden bond maakt in zulke gevalhui het verzet van de o-emeentcbesturen veelal krachteloos, zoodat alleen een optreden van de regeering zou kunnen haten. Verhouding tegenover lagere organen VERSCHILLENDE leden wezen op het feit, dat in den laatsten tijd de autonomie der gemeenten zeer in het gedrang is gekomen. Hoewel zij erkenden, dat een bemoeiing, verder gaande dan in normale tijden thans aanvaardbaar is, meenden zij niettemin een al te sterke zucht naar centralis;"» tie te kunnen const? ecren, zoodat le kleinste kleinigheden van uit Den Haai.' worden geregeld en voorbeschreven Het eene onderdeel van gemeentelijk zorg na het andere wordt in de be moeiings foer van het departement van hinnenlandsche zaken getrokken en door ministerieele circulaires he heerscht. Het misbruik, dat daarbij van de buiten eigen h'ild opgetreden - financieele moeilijkheden der gemeen ten gemaakt wordt, neemt sterk toe Ook de behandeling van de gemeen ten, welke extra-bijdragen of^ bijdragen op grond van noodlijdendheid hebben moeten vragen, had bij vele leden onf stemming gewekt. Deze leden drongen er nog eens met klem op aan dat de nieuw ongetreden minister bet than* gebruikelijke en el te sterke ingr'j pen in het bestuur der gemeenten zal inkrimpen en veeleer omgekeerd den nffgroei van de gemeentelijke zelfstnn digheid en bet gemeentelijk zelfbestuur zal bevorderen. Vele leden achtten het den hoog st en tijd, dat de finaneieele verhou ding tusschen het Rijk en de ge meenten opnieuw in onderzoek wordt genomen. Blijft de tegenwoor dige toestand gehandhaafd, dan zul len talrijke gemeenten binnen en kele jaren onder curateele staan. Onhoudbaar achtten deze leden ook de sleeds verder gaande verlagingen van de uitkeer5* uit hot gemeente fonds. Door eenige leden werd de wensch uitgesproken, dat een staatscommissie -'Ou worden ingesteld om in zake de autonomie der gemeenten een grondig onderzoek in te stellen en de middelen te beramen om baar handhaving zoo goed mogelijk te verzekeren, ook onder 'ifdoende controle van de zijde der re- geering op de daden van de gemeente besturen. Naast der opvatting, da* alle ge meenten op den duur weer volledig autonoom moeten worden, stond die van andere leden, die meenden, dat eenige centralisatie zal kun nen en moeten blijven bestaan Verschillende leden wilden gaarne van den minister vernemen of het te genwoordige kabinet ten aanzien van de toepassing, gegeven aan de artike len 125 en 126 der ambtenarenwet, een ander en beter bij de «nschiedenis van de totstandkoming dezer wet aanslui tend standpunt inneemt dan vroeger het geval was. De toepassing dezer artikelen heeft nite slechts in ambtenaarskringen, maar ook bij vele gemeentebesturen ontstem ming gewekt. Is de regeering bereid de oorspronke lijke opvatting van het goedkeuring*- recht, in deze artikelen omschreven, te aanvaarden? Deze vraag klemt te meer nu te verwachten is, dat vele gemeen tebesturen zich genoodzaakt zullen zien salariscorrecties in gu.nstigen zin aan Ie brengen. Deze leden vroegen voorts of de regee ring bereid is om ook bij onvoldoende en daarom ontoelaatbare salarisregelin gen in te grijpen, hetgeen zeker bij het tot op heden ingenomen standpunt van het vorige kabinet volkomen consequent zou zijn geweest. Enkele leden drongen er op aan, dat de richtlijnen van het rapport-Schouten Ier zijde zouden worden gesteld. Spe ciaal van het uitgangspunt, dat de plaatselijke loonstandaard een voor name aanwijzing is voor de hoogte van de loonen in overheidsdienst, is een eenzijdig, d. w. z. loondrukkend gebruik gemaakt. Gevraagd werd. welke houding de mi nister zal aannemen tegenover het voor nemen van een groote groep van ge meenten om in een centraal gevoerd overleg de ambtenarenreglementen vast te stellen. Kieswet EENIGE leden drongen er op aan, den opkomstplicht te laten verval len. Deze dwang heeft zoo zoo ver ze al nuttig gewerkt heeft vol doende effect gehad. Hen. die na het eventueel wegvallen van dezen plicht niet willen stemmen, moet men met rust laten. Deze opvatting werd door andere le den bestreden. Van verschillende zijden werd aange drongen op een wijziging van de kies wet in verband met de moeilijkheden die zijn gerezen bij het bedanken van een lid van de-Eerste Kamer, dat zijn benoeming had aangenomen en zijn geloofsbrieven had ingezonden, maar nog niet was toegelaten. Openbare orde en rust Eenige leden wilden ook nu hun be zwaren uilen tegen de instandhouding van de vrijwillige burgerwachten en den bijzonderen vrij willigen landstorm El ders. in het buitenland, is voldoende duidelijk gebleken, dat aan het vormen van particuliere corpsen gevaar ver bonden is. Nu bovendien bij de verkie zingen in Mei j.l de van alle uitersten afkoerige gezindheid van het Neder landsche volk opnieuw overduidelijk is gebleken en voor de versterking van leger en politiemacht zooveel geld noo- dig i6, klemt dit te meer om tot ophef fing over te gaan. Andere leden onkenden. dat hier van particuliere corpsen kan worden gespro ken. Wel rees bij hen de vraag, of de burgerwachten in het algemeen nog beantwoorden aan haar doel. Zijn zij nog wel voldoende paraat? Er werd daarom op aangedrongen een ernstig onderzoek te doen instellen naar de nuttigheid van de voor de burger wachten bestede gelden. Voorts werd gevraagd, of de betrouw baarheid der burgerwachten over de geheele linie door de regeering voldoen de is te controleeren. In dit verband wezen enkele ledon op de eigenaardige mentaliteit, welke bij de Haagsche burgerwacht, tot uiting kwam en het noodig maakte, dat dé burgemeester ingreep. In tegenstelling tot de leden, die be zwaar maakten tegen de instandhou ding van de vrijwillige burgerwacht en den bijzonderen vrijvvilligen landstorm achtten andere leden deze instituten noodzakelijk. Luchtbescherming VELE leden hadden met voldoening kennis genomen van de aanmerke lijke verhooging van artikel 13. Zij oordeelden deze verhooging alleszins noodzakelijk. Enkele van deze leden, hoewel zij zich met deze verhooging volkomen konden vereenigen, meenden do aandacht van den minister te moeten vestigen op de groote lasten, welke de kosten van den luchtbeschermingsdienst in het alge meen aan de gemeenten en in het bij zonder aan die de derde klasse oplegt. Uitzonderingen daargelaten, kunnen deze zonder beteekenende bijdragen geen afdoende verzorging tot stand brengen. Men achtte ruimo bijdragen van de landsoverheid ten aanzien van deze uitgaven plicht. Prachtig stuk werk van Nederlandsche ingenieurs Ï_X ET probleem, dat men n Ame- *^rika, toch het land van de on begrensde mogelijkheden, niet heeft aangedurfd, heeft in Nederland zijn practische oplossing gevonden. Wij hebben het onlangs reeds bericht: ten behoeve van den zender te Hui zen van den Philips wereldomroep, den PHOHIPCJ-zender, is een draaibare beamantenne gebouwd, een zeldzaam staaltje van inge nieurskunst, dat eenii is in zijn soort, niet alleen in Europa, doch in dc geheele wereld. Gistermiddag zijn wij in de gelegen heid gesteld om deze beide draaiende /.endtorens le bezichtigen en nog eenige lechnische bizonderheden te ontvangen omtrent deze interessante kwestie. Men weet natuurlijk, dal het voor den om roep over langen afstand noodzakelijk is om de uitgezonden energie, popu lair gezegd, ie bundelen, opdat een zoo groot mogelijk deel van deze energie ook terecht komt op de plaats, waar /.ij behoort te komen, dus de plaats ergens op den aardbol, waarvoor de uitzending is bestemd Men richt dan als het ware ie uitzending op die plaats door mid del van zoogenaamd beamantennes. Dat is uit den aard der zaak betrekkelijk eenvoudig, als men steeds werkt met één plaats of één landstreek, bijvoor beeld de zenders voor Oost-Indië op ie Veluwe bij Kootwijk. Ingewikkelder wordt het probleem, ils men den eenen dag een programma wil zenden naar Johannesburg, en den volgenden dag naar Costa Rica, en voorts ook nog eens naar West-Indié of Vuurland Dan zou men voor elk vin die plaatsen een afzonderlijke antenne noodig hebben, wat een vrij ingewikkel de en ook kostbare geschiedenis zou worden. I-Iier nu brengen de draaibare anten netorens uitkomst, gelijk ze nu te Hui zen staan ongesteld, en binnenkort in gebruik zullen worden genomen; door middel van een graadverdeeling kan men dit antennesysteem op elke ge- wenschte plaats ergens in de wereld instellen. De beide zendmasten, ter hoogte van ruim 60 Meter, rusten op een stalen brug, welke op 8 zware wielstellen ge monteerd, over een cirkelvormige rail- baan kan draaien. Dit geschiedt met be hulp van een lier of een electromotor, doch gistermiddag zagen wij het ge heele stelsel ook voortbewegen door acht mannen, die er even hun schou ders tegenaan zetten. Bovenop de zend- torens bevinden zich vier bordessen, waaraan de antenne is bevestigd. Het merkwaardige hiervan is, dat de an tenne niet is opgehangen tusschen de beide torens, doch gespannen is van boven naar beneden langs de torens. In totaal zijn er 8 antennedraden, elke ver deeld in drie geïsoleerde segmenten, zoodat er 21 dipoolantennes zijn. Deze worden gevoed door horizontale voe dingsleidingen. De houten torens zijn geconstrueerd door de N.V. Nehamo te Doetinchem, de stalen brug door de firma de Vries Robbé Elke mast weegt 18 ton, de staal constructie 95 ton. Normaal staat op eiken poot van den mast een druk van W? ton. Er is echter rekening gehou den met stormweer, want dan kan on der elk van de torenpunlen een druk van ongeveer 4S ton komen te staan. Bovendien zijn de wielstellen onder eiken toren poot voorzien van zware klampen, waarmee de geheele construc tie. bijvoorbeeld in geval van storm, kan worden vastgezet, en een zijdelings kantelen onmogelijk wordt gemaakt. Het effect van deze constructie is, dat de energie, welke wordt uitgezonden in de richting waarin de beam straalt, 24 maal sterker is dan de uitstraling van een gewone dipoolantenne. In dit ge val staat dit gelijk met de uitzending van een normale, naar alle richtingen stralende antenne van een zender van niet minder dan 1500 K.W. Men mag respect hebben voor het kunnen van de Nederlandsche inge nieurs, die de oplo-slng van dit pro bleem, welke in bet. buitenland met de erootste aandacht wordt gevolgd, heb ben aangedurfd. In ieder geval heeft Nederland nu de meest moderne apparatuur voor de werelduitzendingen! Benoeming van burge meesters Eenige leden uitten hun bezorgdheid over het standpunt der regeering ten aanzien van burgemeestersbenoemin gen. Hoewel zij zich er mede konden vereenigen, dat de regeering let op de uit de verkiezingsuitslagen blijkende politieke verhoudingen, en tevens op kerkelijke verhoudingen, werd toch ge vraagd hierin niet te ver te gaan. De hoofdvraag moet steeds blijven wie de meest geschikte voor het bepaalde ambt is In geen geval zal men bet begrip politieke vacature mogen introduceeren. Enkele leden verzochten den mi- nieter bij herbenoeming van burge meesters even strenge normen aan te leggen als bij de eerste benoe ming Ongeschikten moeten in het belang der gemeenten worden ge weerd. Door enkele leden werd de aandacht gevestigd op de combinatie van het burgemeestersambt en het Kamerlid maatschap. Gevraagd werd of het niet wenschelijk is deze verceniging onmo gelijk te maken. Vele leden merkten op. dat een ver sterking van de activiteit der gemeente politie, in het bijzonder in de kleine gemeenten, wenschelijk is. Zij meenden, dat deze zou kunnen worden verkregen door de gemeentepolitie, die op het platteland elk corpsverband mist, b.v per provincie in een dergelijk verband le brengen. De scheepvaartrechten blijven naar het oodeel van eenige leden nog altijd zwaar drukken op de binnenscheep vaart Naar hun meening moet getracht wor den de scheepvaart in een overeenkom stige positie te brengen als het auto vervoer. waarvoor thans slechts één heffing bestaat. Eén heffing ter vervan ging van alle gemeentelijke kade-, lig-, los- en havengelden ware te verkiezen boven het thans bestaande stelsel. Monster-toertocht der A.I.A.C.R. 's-GRAVENHAGE. 3 Nov. Reeds In het verslag van het op IS October j.l. te Parijs gehouden congres van de A.I.A.C.R. werd met eenige woorden gewag gemaakt van een besluit aan gaande een reis om de wereld per automobiel. Eenige nadere bijzonder heden over deze groote toeristische ge beurtenis werden vastgelegd in een voorloopig plan, waarover de K.N.A.C. het volgende kan mededeelen. In de eerste plaats wordt de aandacht geves tigd op de beteekenis van deze reis voor de ontwikkeling van het automobieltoe- rieme. terwijl tevens de nadruk wordt gelegd op den zuiver toeristischen opzet van de reis, met uitsluiting van elk wedstrijdelement Het ligt in de bedoeling begin October 1938 te starten in twee groepen, onder scheidenlijk van Casablanca en Parijs uit. Deze beide groepen komen in Bei roet te zamen, waarna na eenige rust dagen de reis gezamenlijk wordt voort gezet. De vertrekdatum is met opzet in October gekozen, daar de gunstige tijd om Irak. Iran en Britsch-Indië bonevens Siam, China en Japan per automobiel te bezoeken in de maanden November en December valt. Weliswaar wordt het daarna bezwaarlijk om in Januari en Februari, dus midden in den winter de Vereenigde Staten van San Francisco uit rechtstreeks naar New York te door kruisen. maar de Zuidelijke route via San Diego, El Pado en Mexico City. welke met bet oog op de te verwachten moeilijkbeden op de Noordelijke route nu is gekozen, zal den deelnemers zeer zeker alleszins weten te bekoren. In New York gaat men dan 6cheep voor Le Havre, waarna na het beëindi gen van het Iaatstie traject Le Havre— Parijs een officieele ontvangst zal plaats vinden. De hier ln grove trekken aangegeven route, waarvan ruim 25.000 km. per automobiel zal worden afgelegd, neemt in totaal, rustdagen inbegrepen, onge veer 155 dagen in beslag. De 500ste retourvlucht vangt 27 November te Ban doeng aan VLISSINGEN, 3 November. Het Fran- sche stoomschip „Fort Medine", dat gis teravond op de Schelde nabij Bals in aanvaring is geweest met de „Ville d'Oran", passeerde vaonochtend om 9.30 uur Vlissingen. Het schip, dat op weg is van Antwerpen naar Duinkerkeu. heeft oogenschijnlijk geen schade beko men. Het heeft het bakboordanker met 120 vadem ketting verloren. Er is on middellijk opdracht gegeven, het an ker te visschen en te bergen. Het schip lag ten anker toen de aanvaring ge schiedde. De „Ville d'Oran", op weg naar Ha vre, passeerde vanochtend om 1115 uur Vlissingen en zette de reis voort. Dit schip heeft slechts lichte schade aan de boeg boven de waterlijn opge loopen. ERNSTIG ONGELUK BIJ DE JACHT EYSDEN, 3 November Vanochtend is bij een drijfjacht in de bosschen van de familie de Liederkerke alhier een ernstig ongeluk gebeurd. Door het af gaan van een jachtgeweer werd het veertienjarig zoontje van den bosch wachter Wetzels in het hoofd getroffen Het slachtoffer werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Maas tricht overgebracht, waar de jongen is overleden. Bijzonder poststempel 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. Op 13 November a.s. zal de 500ste vlucht van Nederland naar Ned.-Indiö te Amsterdam aanvangen. Hiervoor zal de driehoekige luchtpostzegel voor bljzondero vluchten geldig zijn. Bovendien zullen alle in Neder land ter post bezorgde stukken, welke met deze vlucht worden vor- voord (dus ook die voor andere lan den dan Ned.-Indiö bestemd) van den afdruk van een bijzonder stem pel worden voorzien. Voor afzenders hier te lande bestaat gelegenheid om met deze vlucht stuk ken te verzenden, gericht aan het hoofdbestuur van den Ned.-Indischcn post-, telegraaf- on telefoondienst te Bandoeng en bestemd om door dezen dienst aan de afzenders te worden teruggezonden. Deze terugzending zal plaats vinden hetzij per boot, hetzij mei de 500ste vlucht van Ned.-Indië naar Nederland, aanvangende te Bandoeng op 27 November a.s. op de stukken, die per boot moot worden teruggezon den, dient aan de achterzijde te worden vermeld: de naam en het adres van den afzender, alsmede de aanwijzing „terug zending per boot". Deze terugzending geschiedt kosteloos. Dc stukken, waarvan terugzonding met do 500ste thuisvlucht wordt verlangd, moeten aan de achterzijde worden voorzien van: de naam en adres van den afzender. Do aanwijzing „Terugzenden per 500ste K.L.M.-terug- vlucht" en het port voor de terugzen ding (briefkaarten 12'/» cent, brieven 20 cent per 10 gram) in Ned.-Indische frankeerzegels (ook driehoekige Ned.- Indische zegels zijn hiervoor geldig). Op deze stukken zal ook door den Ned.- Indischen postdienst den afdruk van eon bijzonderen stempel worden go- plaatst. Afzenders, die hun voor verzending met de vlucht van 13 November a.s be stemde correspondentie vroegtijdig ter post willen bezorgen, moeten de stuk ken voorzien van een in het oog val lend opschrift: „Per 500ste vlucht op 13 November 1937." Het verdient inbeveling de linker zijde van de stukken vrij te laten voor den afdruk vr.n den bijzonderen stem pel. Voor de stukken met de 500sto thuisvlucht uit Indié terug te zenden geldt dit ook voor de achterzijde der stukken. De postkantoren, welke geen Ned.- Indische postzegels ten verknop hebben, zullen hun bemiddeling verleenen voor de verkrijgbaars!el ling. Bij voorbaat kan nog worden mede gedeeld, dat aan verzoeken van het pu bliek tot uitbreiding der vorenomschre- vcn regeling, geen gevolg zal kunnen worden gegeven. dimdtA (pLcd&ctux III j/. S^hotsLkmun %J>I. e -ö> Q Een spoor gevonden? ROTTERDAM, 3 November. De po litie van het bureau Sandelingplein te Rotterdam heeft de laatste weken het onderzoek naar het verdwenen achtja rige meisje Lijntje Huizer met kracht voortgezet. Zij heeft echter geen nieuwe sporen ontdekt, tot op het moment, dal een dienstbode uit IJsselmonde zich kwam melden, dat zij op den avond, dat het meisje uit d#ouderlijke woning aan de Brielschelaan was verdwenen in de Dorpsstraat te IJselmonde eer» sjofel gekleeden man had gezien, die op zijn fiets een huilend kind meenam. Do po litie heeft deze inlichting direct getoetst en het gevolg is geweest, dat men in de buurt een nauwgezet onderzoek heeft ingesteld. Men kan echter niets vinden en ook het dreggen in de Oude Wete ring heeft geen resultaat opgeleverd Vandaag heeft men echter liet onder zoek nog grondiger voortgezet. Men is begonnen met. de Oude Wetering tus schen de heide gemalen geheel droog te leggen. Daarmede hoopt men morgen ochtend k'. ar te zijn. Alsdan zal men gaan controleeren of inderdaad het stof felijk overschot van het verdwenen meisje op den bodem van dc wetering ligt. 's-GRAVENHAGE. 3 Nov. Onmid dellijk na afloop van de vergadering der Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg bij het Rijk op Zaterdag 30 October j.l. kwamen vertegenwoordi gers der zes in die commissie zitting hebbende centrales van organisaties van overheidspersoneel bijeen, ter bespre king van de in die commissie door den voorzitter, den heer Ir. Damme, namens de regeering gedane mededeelingen be treffende liet salarisvraagstuk van het rijkspersoneel en de onderwijzers. De door die mededeclingcn ontstane situatie werd in de bijeenkomst van vertegenwoordigers der centrales gron dig besproken, waarna over de verder aan te nemen houding een voorloopig besluit werd genomen, hetwelk is be krachtigd in de volgende bijeenkomst der centrales op Dinsdag 2 November Dit besluit houdt in, dat allereerst aandrang zal worden uitgeoefend op verschillende fracties der Tweede Ka mer, om te hereiken, dat bij de a.s. be handeling der rijksbegrooting in liet parlement deze fracties verbetering van de salarispositie van het rijkspersoneel en de onderwijzers zullen bepleitten en van de regeering cle toezegging trachten te verkrijgen, dat deze daarover nader overleg zal plegen in het rijks georga niseerd overleg met de daarin vertegen woordigde centrales. Voorts werd door dc besturen der centrales een bureau gevormd, in welk bureau van elk der zes centrales één vertegenwoordiger zilling heeft en dat voorbereidenden arbeid zal verrichten ten behoeve van de verdere behandeling van liet salarisvraagstuk in genoemd overleg. Een en ander beteekent mede, dat de samenwerking der zes centrales- wordt voortgezet. MAASSLUIS, 3 November. Het uit gaande Nederlandsche s.s. „Meerkerk", op weg naar Amsterdam, is hedenavond tijdens dichten mist, even boven Maas sluis aan den Zuidwal, bij dukdalf groen 15 aan den grond gevaren. Slcepbooten zijn op weg om te trach- ten het schip vlot te trekken. De „Meerkerk" is een schip van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te Den Haag. Het heeft een bruto-inhoud van 7.995 ton. In October werden in totaal 716 gesprekken gevoerd 's-GRAVENHAGE, 3 November. In October j.l. werden met Ned.-Indiö in totaal 716 gesprekken gevoerd, waarvan 290 in Nederland en 426 in Indië werden aangevraagd. Van de in Nederland aangevraagde gesprekken hadden 207 betrekking op zakelijke en 83 op familie-aangelegen heden. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken waren deze aantallen 234 cn 192 In totaal werden 43 verzamelge- sprekken gevoerd. Van huis uit werden 595 gesprekken gevoerd, waarvan 246 in Nederland en 349 in Indië werden aangevraagd. In het verkeer van Ned.-Indië met andere landen via Nederland werden 12 gesprekken gevoerd, namelijk rnet En geland 4, Duitschland 3. Zwitserland 2, Frankrijk. Tsjecho-Slowakije en Zuid- Afrika ieder 1. UIT DE STAATSCOURANT Justitie Bij K.B. van 30 October 1937 is aan mr. J. Vis op zijn verzoek eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de als zooda nig bewezen diensten. Onderscheidingen Bij K.B van 28 October 1937 is toe gekend dc aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in zil ver, aan: mejuffrouw M. J. Roodbol, huishoudster bij den heer F. W. R. VVentges, te 's-Gravenhage. Landmacht Bij K.B. van 30 October 1937 is aan den re6erve-eerste-luitenant P. Boender maker, van het 18e regiment infanterie, eervol ontslag verleend uit den militai ren dienst. Departement van Defensie Bij K.B. van 30 October 1937, zijn, met ingang van 1 November 1937, benoemd hij het departement van defensie, tot commies in vasten dienst, met gelijktij dige verleening van eervol ontslag als commies bij de rijkswerf, T. Kamp en A. Lindhout.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7