Euwe wint dertiende partij Kinderhoekje BAKKERIJ „DE LUXE" Vorst Cobra LANGDURIGE Inhaal Zondagen Schaaktournooi te Moskou Het groene oog van Baa-al VOORTZETTING „Een veel gemaakte fout" T.T.-Races te Assen op 30 Juli 1938 HELEN MOODY- WILLS PROF „Het is definitief" zegt zij Ook dr. Euwe zal uitgenoodigd worden Zeer sterk bezet N oor wegen-N ederland volgend jaar? et&qonl QoJi&ettm Dat kan alleen VAN DAAL HOOG ALPINISME in Scheveningen N.V. Compagnie Lyonnaise PASSEN werkelijk als een handschoen Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 51. Bet is te hopen, zei dokter Bergman, dat die ellende met den groenen edel steen nu eindelijk eens aigeloopen is. Ik heb wel wat anders te doen dan mijn neus in avonturen te steken. Het leek er ech ter niet erg op. dat hij zijn zin zou krijgen. 52. Aan den oever van de rivier was de Amerikaan druk bezig met het spannen van nieuwe strikken. Sidi el Bordj snapte hem net op het oogenblik dat hij een plank legde van den oever naar de plompe vier kante kano. Dit bewees, dat hij iets van plan was gewicht en den uitdager Cleto Locatelli< Dank zij zijn meerderheid in de laat ste ronden wist Wouters na 15 ronden op punten te winnen en daarmede in het bezit te blijven van den titel. OLYMPISCHE BOBBAAN IN JAPAN IS IN AANBOUW TOKIO, 5 November. Onder leiding van den Duitschen ir. Zentzytzki, die ook de bobbanen voor de Olympische winterspelen te Lake Placid en Gar- misch Partenkirchen bouwde, is te Mi- vanomorie nabij Sapporo op het eiland Hokkaido een aanvang gemaakt-met de werkzaamheden aan de bobbaan, welke daar ter gelegenheid van de Olympische winterspelen 1910 zal worden gebouwd. De baan zal 1500 meter lang worden en een helling van 8y2 tot 9 graden krij gen. Men hoopt de baan in twee maan den klaar te hebben. De witste tanden, Indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 cn 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL SPORI EN SPEL De fraaiste strijd van de match AMSTERDAM, 4 Nov. - De hedenavond in „Krasna- polsky" voortgezette dertien de partij van de revanche match tusschen Euwe en Aljechin is na 67 zetten door Euwe gewonnen. De stand is thans: Aljechin 7^ punt, waarvan 5 winstpar tijen; Euwe 51/j punt, waarvan 3 winstpartijen. De veertiende partij vangt Zaterdag 6 November a.s. te Zwolle aan. Nabeschouwing WIJ blijven deze partij als de fraaiste van de match beschouwen en toch zelfs drze oogenschijn- lijke vlekkelooze prestatie is niet vol maakt In plaats van 39. Tb8-f had wit de partij me' 39. Td7-f reeds tijdens «le eerste zitting kunnen beslissen, n.l. 39. Td7+, Kc6 (Ka6, dan Ta8+ en Pa3+, of Lc7( Tc7:+, Tc7:, Lg7:), 10. Td6+, Kc7 (Kb7, da Th6: en Lc7:. of Gf3 en Kc5, dan TcG+), 11. Td2-f, Pe5:, 42. Tc2:, enz. Daar Aljechin, die zich in vrij nijpenden tijdnood be vond, nagenoeg a tempo moest spelen, is het psychologisch geheel verklaarbaar, dat Euwe in de dikwijls gemaakte fout verviel, zelf zonder noodzaak eveneens snel te zetten. "Een veel gemaakte fout", zal de verwonderde lezer op merken, „maar Euwe is toch wereldkampioen, hem zou men toch de noodige beheer- sching mogen toeschrijven?" „Zeker," zou het antwoord luiden, „maar zelfs een wereldkampioen is geen machine en al is de geestdriftige bezoe ker ook geneigd den schaakmeesters, die verwikkelingen beheerschen, welke voor de meesten abacadabra zijn, een zekere almachtigheid toe te kennen, alle menschenwerk heef' nu eenmaal tekort komingen. Trouwens de wijze waarop Euwe de op bedoeld „vergrijp" volgende „straf" (een langdurige extra-zitting) „onderging", mag als een volledige re habilitatie worden beschouwd. „Als deze partij remise wordt," mac ik Pietersen heeten", verklaarde een op den wereldkampioen en zijn 6telling rotsvast vertrouwende journalist, met het verrassende gevolg, dat hij door de twijfelende omstanders tot omstreeks den 57sten zet met „Pietersen" werd aangesproken. Toen het eindelijk dui delijk was geworden, dat Euwe lang zaam maar zekei zijn doel zou berei ken, sloeg de meening natuurlijk ge heel om. Toen heette het weldra: „waar om geeft Aljechin eigenlijk niet op?" De uitdager gaf daarop het antwoord door nog elf zetten lang hardnekkig tegenstand te bieden. Toen echter leg de hij zich bij het onvermijdelijke neer. Op het congres van de F.I.C.M., dat te Parijs gehouden wordt, is besloten dat de T.T.-races te Assen op 30 Juli 1938 gehouden zullen wor den. Tevens werd vastgesteld, dat een drie- daagsche motorrit, welke voor de eerste maal georganiseerd wordt, op 26, 27 en 28 Mei 1938 zal plaats hebben en door België, Nederland en Duitscbland zal voeren. DE MATCH BOTWINNIK—LOEWEN FISCH MOSKOU, 4 Nov. (A.N.P.). De twaalfde partij van den tweekamp tus schen Botwinnik en Loewcnfisch, ein digde na den 40sten zet, doordat Loc- wenfisch opgaf. De stand is dus thans 5—4 ten gunste van Botwinnik. IJSHOCKEY PRAAG—BERLIJN 3—1 PR.AAG, 4 Nov. (A.N.P.) Gisteravond is te Praag een ijshockey wedstrijd tus schen Praag en Berlijn gespeeld. Do gastiheeren waren sneller en tech nisch beter en wonnen verdiend met 3—1 (1—1, O-O, 2—0). Zuivert den mond. NEW-YORK, 4 Nov. In tegenstel- ling met vroegere dementi's wordt thans gemeld, dat Helen Moody- Wills tot het professionalisme is overgegaan. De tennisspeelster heeft Helen MoodyWills dit bericht thans zelf bevestigd. Zij zal dezen winter een tournée maken door de Vereenigde Staten, waarbij zij o-m. zal uitkomen tegen mej. Jedrzejowska, do Poolscho kam pioene- De laatete iheeft nl. een be langrijk aanbod gekregen en men neemt aan, dat de Poolsche speelster dit zal aanvaardeü. HANDBAL klimmen door een zege op Utrecht 3 en mede door de nederlaag van Excelsior tegen Utrecht 1. De komende wedstrijd dag brengt Sport Vereent 1 de eerste twee punten, terwijl Utrecht 2 natuur lijk van het derde wint- AMSTERDAM, 4 Nov. Naar wij ver nemen zal in Februari 1938 te Moskou een internationaal tournooi worden ge organiseerd, dat, naar het zich laat aan zien, zeer sterk bezet zal zijn. In het tournooi zullen 20 deelnemers, waarvan 10 buitenlandsche meesters, uitkomen. Het zou in do bedoeling van de Russische rcgecring liggen de vol gende meesters uit te noodigen: wereldkampioen dr. Euwe, de ex- wereldkampioen Capablanca en dr. Lasker, den officieelen F.I.D.E.- candidaat Flohr, verder Fine, Rcs- hevsky, Keres en Lilicnthal, en van Russische zijde in ieder geval Bot winnik en Loewenfisch. Naar het Noorsche blad „Aften- posten" meldt heeft de Noorsche voetbalbond zich tot Nederland ge richt inzake het houden van een interland-wedstrijd in Noorwegen in het begin van het volgende jaar als tegenbezoek voor den wedstrijd in Nederland in den herfst van 1936. NOORD-DUITSCHLAND—NOORD NEDERLAND GRONINGEN, 5 November. Voor den wedstrijd Noord-Duitschland Noord-Nederland, die op 14 November a.s. te Hannover zal worden gespeeld, is het volgende Noordelijk elftal samen gesteld: Doel: Wachters Jr. (Be Quick); Achter: Heideveld (Velocitas) en Top (G.V.A.V.); Midden: Hogerbirk (Be Quick), Pien ter (Be Quick) en Blom (L.S.C.); Voor: Meulema (W.V.V.), Bonsema (G.V.A.V.), Kuipers (Gruno), A. Lenstra (Heerenveen) en van Zand (Achilles). Reserves: M. de Haan (H.S.C.), Bi- molt (Achilles), Hazeveld (G.V.A.V.), van Staveren (Achilles). Wij handhaven onze succes-reclame Dikke speculaas van 60 cent NU 30 cent per pond. Appelbeignets 6 cent Appelcarré's e 6 cent Appelllappon b 6 cent Sneeuwballen met slagroom 8 cent Appelbollen .10 cent 10 stuks voor 80 cont. GEVULDE SPECULAAS van 90 cent NU 60 cent per pond. KAPELWEG 58 TEL. 690 WINT ERSrORT Zaterdag opening van de kunstskibaan 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Zaterdag avond a.s. 6 November zal de tweede wintersportinrichting van Den Haag haar poorten voor het publiek openen Er wordt op het oogenblik met man en macht gewerkt om de baan in ge reedheid te brengen. Juist toen de „eer ste sneeuw" op de baan gestrooid was, waren wij in de gelegenheid de inrich ting in oogenschouw te nemen. De rui me witte vlakte doet aan als een grooto springschans en het op het fond ge schilderde alpenlandschap harmonieert geheel met de omgeving. De tonnetjes, waarin de sneeuw is aangevoerd, worden benut om er denne- boompjes in to planten, die aan weers zijden van de haan geplaatst, het ge heel nog meer in wintersfeer brengen. De zitplaatsen in het circus bieden een uitstekend uitzicht op de helling, doch het is de bedoeling, dat er alleen actieve deelnemers komen en geen toe schouwers. Voor de openingsavonden wordt natuurlijk een uitzondering ge maakt. Hoewel het sneeuwdek nog niet in juiste dikte en regelmatige oppervlakte was aangebracht, konden we toch de verleiding niet weerstaan de ski's even onder te binden, temeer daar de „kanon nen" al aan het oefenen waren. Een goeden indruk te geven is momenteel nog onmogelijk. De weinige oefening eenerzijds en de onregelmatigheid van het sneeuwdek anderzijds maakten, dat liet ski-en moeilijker ging, dan wij ver wacht hadden. Doch veilig kan men aannemen, dat, wanneer de sneeuw geheel regelmatig over de baan verspreid en goed inge drukt zal zijn, het ski-loopen even ge makkelijk zal gaan als in poedersneeuw. Toch doet de kunstsneeuw, wat korrel betreft, meer aan- „firnschnee" denken, welke altijd wat stugger loopt dan an dere sneeuw. Welke gedaanten de sneeuw zal aannemen hij druk gebruik, zal de toekoms-t moeten leer en, dodh ver moedelijk zal het sneeuwdek in den loop der tijden hoe langer hoe soepeler wor den. Alles bij elkaar genomen een inrich ting, waarop Den Haag trotsch kan zijn en die zeker in de behoefte van vele win tersporters zal voorzien. VOLGENDE WASDAG Iedereen, die voor hel eertt «iet, wet Rlnio In de wasmachine kan doen, stoat verbaasd over het ongeëvenaard vette sop. dat el het witte goed In reldzaem korte tijd eon ongekende helderheid geelt en daarna nog gebruikt kan worden voor het go- kleurde goed, het flanel en het trlcotgoed. Alles met éón pokjo Rinso van slechts 12) ct. I ..Overvette" Rlnso en de was machine behoron bi) elkaar. MEN is met de handbalsport nog niet zoover gevorderd, dat men het wedstrijdprogramma kan vaststel len zooals men het gaarne zou willen- Een en ander is oorzaak geweest dat de competitie niet geheel regelmatig ver loopt en het verschil bedraagt thans drie wedstrijden- Attila heeft cr namelijk ze ven gespeeld en Utrecht 2 en 3 en Sport Vereent 1 en 2 vier. In verband hiermede besloot men een tweetal inhaal-Zonda- gen vast te stellen en zoo zullen Zondag a.s. Utrecht 2 en 3 tegen elkaar in het veld komen en tevens ook Sport Vereent 1 en 2. Op 14 November wordt dan gespeeld Utrecht 3Achilles, Sport Vereent 2 Utrecht 2 en ExcelsiorSport Vereent 1, zoodat dan alle elftallen zes of zeven wedstrijden gespeeld hebben. Veel veranderingen ondergaat de com- petitiestand voorloopig niet meer. Zon dag j.l. wist Attila een trap hooger te BOKSFN WOUTERS BEHOUDT EUROPEE- SCHEN TITEL Utrechtscheweg 10 BRUSSEL, 4 Nov. Tienduizend toe schouwers woondan gisteravond te Brussel het gevecht hij tusschen Felix Wouters, Europeesch kampioen weiter- WIELRENNEM NIEUW WERELDRECORD 100 K.M. MILAAN, 4 Nov. (A.N.P.) Vandaag is de Italiaansche amateur-wielrenner Pie- bello er op de Vigorellibaan te Milaan in geslaagd het wereldrecord over 100 K.M., zonder gangmaking met 1 min. 24% sec. te verbeteren en te brengen op 2 uur 29 min. 15 sec. Het oude re cord stond sedert 10 Augustus 1922 op naam van den Franschman A. Rous- spau met een tijd van 2 uur 30 min. 39% sec. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 55) Den dolk van den Cobra grijpend, stootte Gray dezen in den rug van een onhandigen jongen, die in de schuinte op Gray mikte. Vervolgens strekte hij zijn linkerarm uit. pakte Limhu hij zijn schouder en trok hem achteruit. Voetje voor voetje liepen heidp mannen teruc naar het deurtje, terwijl ze alles neer sloegen wat ze op hun weg tegenkwa men. „Gauw! achteruit erin!" riep Gray en met een snellen ruk heosch hij Limbu naar binnen, achter het deurtje, in voor- loopige veiligheid. Toen dit met geweld was dichtgesla gen, zakte de Engelschman van uitput ting in elkaar. 7 HOOFDSTUK XXXIX T ïn do ingewanden der aarde Waar kwam deze donkere gang uit? Gray vroeg hot zich af. En als ze aan •en kruispunt kwamen, welken kant moesten ze dan uit. Wat zou er gebeu ren. indien de uitgang versperd was door puin van een ingesforten muur? Diana scheen zijn gedachten te raden. „Als we er niet uit kunnen, lieveling, dan 6terven we samen; ik ben niet bang". „Dat weet ik wel, kindje", mompelde hij. Tegen den muur geleund, veegde hij het zweet van zijn voorhoofd, en door de duisternis heen glimlachte hij tegen Diana, Hun lippen ontmoetten elkaar. Naast hem neergeknield, streel de zij zijn gezicht en zij voegde hem woordjes toe van teedere bezorgdheid en elk woord dat ze sprak, gaf hem nieuwe levenskracht. De aardschokken waren geëindigd. De zware deur liet geen enkel geluid van buiten tot hen door. De weldoende stilte en de duisternis schenen in hun aangrijpend» sereniteit in tegenspraak met hun angst. Tegelijk 6tonden ze op. „Loop vlak achter me Di. Hond me vast bij mijn schouder, lieveling Limhu!" „Present, sahib!" „Ik ga voorop. Loop jij dicht achter miss Lindsay." „Bohut acïiha, sahib!" Voorzichtig liepen ze door; hij eiken stap onderzocht Gray den bodem met zijn voet. opdat ze in geen valstrik te recht zouden komen. De lengte van dien nndergrondschen gang scheen hun eindeloos. Eindelijk hij een plotselinge draai, werden ze op een twintig meter voor hen een flauw schijnsel gewaar. Het kwam uit een komfoor, waarvan het vuur do 'de. in een cachot; in het halve licht herkendp Orav den folter kamer, waar hij in tegenwoordigheid van den Cobra zoo allerverschrikke lijkst gemarteld was. „Tracht een lamp machtig te worden. Limbu", beval hij, zelf er om zoekend op den grond tegen den muur aan. Hij herinnerde zich er een te hebben ge zien in een hoek bij de plaats, waar Alam Khan zat. Even later stak de Gurkha een lamp aan het komfoor aan. Door een ge- smoorden uitroep van afschuw, die Diana slaakte toen het vlammetje lang zamerhand opflikkerde, keek Gray naar haar. Met verwilderde oogen 6taarde ze naar de erbarmelijke gedaante van een man, die half naakt aan zijn polsen aan de zoldering hing en wiens teenen juist den vloer raakten. „Kijk niet, Di!" riep Gray. Het bloed, dat hem over de bruine huid had gestroomd, na de onbeschrijf- lijkste verminkingen, glom als donker rood lak liet was de Galcha, het hoofd der spionnen van Khoon, den Mongool. Het gebaarde hoofd, dat voorover op de gruwelijk gegeeselde horst hing, be woog zich, toen het de woorden van den Engelschman hoorde: de bruine, ang stige oogen gingen open en zagen een mes in de hand van Gray. „Genade sahib! Mishandel me niet nog meer!" smeekte de ongelukki ge. „WeIneen, wij zijn vrienden", ant woordde de Engelschman met gesmoor de stem. „Laten we weggaan 6ahib", drong Limbu aan, nadat ze den stervende voorzichtig op den vloer hadden gelegd. „De goden hebben hem al opgeroepen" „Sahib, sahib' fluisterde het slacht offer van den Man-mct-den-Sluier. Gray bukte zich. om het zwakke ge murmel op te vangen. „Deurin den hoek hergen Een vredige trek kwam op het afge tobde gezicht. De Galoha was terugge keerd naar zijn hoogo bergen. Thans waren de vluchtelingen in ec/i gang. nog nauwer dan devorige; een paar passen verder zagen ze een an dere deur. die Gray vergeefs trachtte te openen. „Colin, Colin!" iemand kijkt naar ons!" riep Diana, zijn a-mi vastgrijpend. Hij keek in de lage gang met de lage zoldering, flauw verlicht door de stra len van hun lamp en hij had juist tijd een hooge, witte gestalte te onderschei den. die hen scheen te wenken naderbij te komen. Op het oogenblik. dat hij zich opricht te, verloor ze zich in de omringende duisternis en verdween. „Die schijnt ons gunstig gestemd. Wie 't ook is. Kom mee! We zullen haar volgen!" Opeens bleef Gray, die voorliep met de lamp in zijn hand. staan. „We zitten in de val", zeide hij. De gang liep uit op een kalen muur. Diana beet zich op haar lippen, om do tranen in te houden en Limbu brom de iets over iemand, wien hij plan had het hoofd af te slaan. Gray, die de opmerking hoorde, nam ze als voorwendsel, om de stilte, welke 7.waar drukte, te verbreken. „Voor er sprake kan zijn van een hoofd af te 6laan, Limbu. zul jo eerst een gat in deze muren moeten maken, om hier uit te komen", zei hij ernstig Bij het licht van zijn opgeheven lamp keek hij met berustende wanhoop naar de hen omringende wanden. Limbu, die de woorden letterlijk op gevat had. ging wat verder en hegon ook den muur te onderzoeken. Plotse ling ontviel hem een Gurkhaanschen vlopk en terwijl hij de punt van zijri wapen in een laag metselspecie stak. begon hij te krabben. Gray, die voor 't oogenblik niets be moedigends wist te zeggen, nam Diana in zijn armen. „We zullen hier wel op deze of gene manier uitkomen. Maar, ik denk dat we terug moeten, lieveling", zei hij. „Neen, Colin, we moeten niet terug gaan", fluisterde zij, zich vermannend. „Ik voel, dat ze ons dan zouden doo- den. En indien we moeten sterven, dan liever hier, samen, in vrede." „Sahib, kom gauw", riep Limbu op gewonden. Op zijn teenen staande, krabde hij hoven zijn hoofd verwoed groot e vakken metselwerk af. „Daar staat iets geschreven, en er is een deur ook!" vervolgde hij, zijn werk een oogenblik onderbrekend, om een stukje kalk, dat hem in het oog geko men was, te verwij deren. „U en ik sa men zullen ze wel open kunnen maken. Ja, bij Kali. open moet ze. Achteraf zal toch de godin haar hoofd misschien be houden". vervolgde hij voor zich zelf. Gray nam de lamp en bekeek den muur: in hot gesteente waren de vol gende woorden gegraveerd: IIoc in loco Johannis Presbyter dor- mit. (Op deze plaats rust Priester Jo hannis.) De punt van Limbu's mes had bloot- geglcgd wat de lijst van een deur had moeten zijn van ongeveer zes voet hoog te op drie voet breedte. ..Druk er tegen met uw schouder sahib! Wat gesloten is kunnen worden, zal ook wel weer open kunnen-" „Je hebt de deur ontdekt van een vorst, dien jo graag zoudt gediend heb- ben. want 't was een groot krijgsman Misschien krijgen we ze open." „In den tempel van Kali te Kathman- der" repliceerde Limbu onverstoorbaar, tusschen elk woord met zijn schouder tegen de deur duwend, „is een deur. die op een ijzerdraad draait. Eén van dp Brahmaansche priesters heeft 't me laten zien. Ik heb vannacht gedroomd, dat hij me er door liet gaanProbeer 's, sahibl" Terwijl Gray in stilte bad, dat de klei ne Gurkha gelijk had. drukte hij op zijn beurt uit alle macht. Hij durfde Diana niet aankijken. „Ek... doetin (een. twee. drie)", telde Limbu. ..Druk, sahib, druk!" Hun heider gewicht drukte tegen den wand. Bij den derden stoot slaakte Limbu een juichkreet. „Hij heeft bewogen, sahib!" Gray wendde zich direct tot Diana* „Hij heeft gelijk!" Nog enkele pogingen, en drie grooto steenblokken bewogen zich om een cen trale spil Door de anderen gevolgd betrad Gray; een Byzantijnsche kapel in miniatuur. Het vertrek, waar ze zich bevonden, bezat klaarblijkelijk een geheim systeem van ventilatie, want .het was er heerlijk frisch in tegenstelling met de vochtige, benauwde lucht van tie lage gangen. Kostelijke mozaïeken bedekten het koepelvormig plafond en de wanden: ze hadden vanaf het tijdstip, dat de werk lieden ze daar hadden ingelegd, zeven eeuwen geleden, hun glans en kleuren pracht behouden. Het mozaïek van den koepel stelde de Heilige Drieëenheid voor in haar schitterende glorie, om ringd door hemelsehc koren; en de vak ken der wanden gaven volgens gegra veerde onderschriften verschillende epi sodes weer uit het leven van Priester Johannis. Onder het middpn van den kleinen koepel droegen vier bronzen leeuwen 'n langen brok bergkristal op het hoofd, hun oogen zonder oogappels schenen een blinden, vragenden blik op de in dringers te werpen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2