Wijziging Crisisinvoer- wet Derti? Amersfoorters Memorie van Antwoord Fabrieksbrand te Amsterdam De brand bij Vondelexpositie te Amsterdam Drinkwater op Verkouden. Datmpo Pakhuismeesteren ONZE JOVIALE MINISTERS J. K. van Eerbeek t werken bij het „Amersfoortsch Dagblad (Directie, Redactie, Admini stratie, Expeditie). Wat zij verdienen, komt Amersfoort ten goede. Amersfoorters, Leest het Amersfoortsch Dagblad" Sedert de oprichting, ruim 35 jaar geleden, zonder onderbreking, uitgegeven door de Amersfoortsche Uit geversfirma Valkhoff Co. Weekabonnement: 15 ct. met Ongevallenverzekering Groepsvorming in hét auto-loonvervoer Urk is schaarsch Wereld-Jamboree levert voordeelig saldo op 3e BLAD PAG 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD De Regeering acht de onvolledig heid van het Nederlandsche handelspolitieke apparaat voldoende aangetoond 's-GRAVENHAGE. 5 Nov. Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot wijziging van de cri- eisinvoervvet wordt liet volgende ont leend De minister is het volkomen duide lijk, dat velen teleurgesteld zijn, dat na het herstel van den wereldhandel, hetwelk ook voor Nederland in 1936 in zette. thans nog niet kan worden ver klaard, dat bepaalde tijdelijke maat regelen met betrekking tot den invoer ter verdediging en bevordering van het normale handelsverkeer in de tegen woordige omstandigheden kunnen wor den gemist en dat ter gelegenheid van de verlenging van de op 31 December 1937 afloopende bevoegdheid, nadere aanvullingen en wijzigingen van de be staande wet bij de Staten-Generaal worden gevraagd. Er moge in de eerste plaats op gewezen worden, dat het samenstel van contingenteeringen. dat thans bestaat, voorsbands onmisbaar is als basis voor tal van regelingen met het buitenland. De regeering heeft weliswaar niet geschroomd een aantal cuntingentee- ringsmaatregelen, toen zij bleken te kun nen worden gemist, in te trekken, doch zij heeft daarbij tevens de ervaring op gedaan. dat de internationale handels politieke situatie nog niet gedoogdo daarmede voort te gaan, omdat de be treffende contingènteeringsmaatregelen als onderhandelingsobject voor de in standhouding en bevordering van onzen export, niet in de laatste plaats in ver band met de daarbij voor de werkgele genheid hier te lande betrokken belan gen, niet kunnen worden gemist Het bleek veelal voordeeliger bepaal de contingenten langs den weg der on derhandelingen te verruimen en daar voor concessies -ten bate van onzen export te eischen, dan bepaalde contin genten op te heffen of deze langs den autonomen weg te verhoogen. Hieraan is het toe te schrijven, dat de autonome proportioneels contingenten vrijwel niet vergroot werden, terwijl toch de invoer van gecontingenteerde goederen steeg, namelijk ten gevolge van verruiming van verdragscoptingenten. Deze politiek werd op voorzichtige wijze gevolgd en bleef niet zonder resultaat. Anderzijds bleek het mogelijk, daar, waar de werk gelegenheid zulks eischte, de stijging van den invoer binnen bepaalde gren zen te houden, zoodat abnormale invoer werd voorkomen, hetgeen niet bij voor baat, zou hebben vastgestaan, indien men zonder meer contingenteerings- maatregelcn zou hebben ingetrokken. Zou opheffing van de hierbedoelde contingenteeringsmaatregelen voor onze uitvoerbelangen ernstige schade hebben beteekend, tegen handhaving van die maatregelen bestond te minder bezwaar, orndat bij de hanteering daarvan aan de importbehoefte werd tegemoetgeko men. De toepassing van de crisisinvoerwet zal er toe kunnen en welhaast moeten leiden, dat in tijden van herstel der conjunctuur de invoer in ruimere mate uit die landen wordt toegelaten, die ook den Nederlandschen producten ruimere mogelijkheden bieden. De invoer van goederen, die hier te lande niet worden vervaardigd, zal in den regel alleen dan gecontingenteerd worden, ten eerste wanneer het concur- reerende vervangingsartikelen van na tionale producten zijn hetgeen ook nu voorkomt of, ten tweede, wanneer abnormale invoer uit anderen hoofde te verwachten is bij wijziging van fiscale heffingen kwam dit reeds voor of ten derde, "wanneer tegenover bepaal de landen de. behoefte bestaat aan bij zondere onderhandelingsobjecten. Bestaat er dus in de tegenwoordige conjunctuurphase al een bijzondere reden tot wijziging van de bestaande wet, welke mede door de medewerking, welke van de Saten-Generaal moet wor den gevraagd, geen uitzonderlijke con sequenties met zich zal medebrengen, daarnaast zal in het oog moeten worden gehouden, dat ook in de tegenwoordige omstandigheden de aard van de han delsbelemmeringen bet nopdig maaki, dat de regeering de beschikking beefl over doeltreffende middelen om hel economische landsbelang te verdedigen. Daarbij komt. dat eenige landen, die voor het economische verkeer van Ne derland van groote beteekenis zijn. in de laatste jaren zijn overgegaan tot een vrijwel voiledige regelincr van den in voerhandel. Alleen dit feit reeds maak! ^et noodig, dat de Nederlandsche regee 'ring over ruime bevoegdheden beschikt Bij de beschouwing van de moeilijk heden,'welke de economische belangen in de huidige omstandigheden onder vinden', moet men zich voorts ervan rekenschap' geven, dat de meeste lan den wel de beschikking hebben ovpt afweermiddelen waarvan bet ontbre ken hier te lande door de regpering als een ernstig gemis wordt gevoeld, De onvolledigheid van het Neder landsche handelspolitieke apparaat, en de noodzakelijkheid van aanvul ling daarvan met de noodige defen sieve wapenen, acht de regeering tenslotte voldoende duidelijk aange toond, wanneer men de bevoegdhe den waarover zij thans beschikt, vergelijkt met de zeer ruime be voegdheden. welke in andere landen aan de regeering zijn gegeven. Wat betreft de wijze, waarop de mi nister zich voorstelt dat de gevraagde bevoegdheden in toepassing zullen wor den gebracht, wordt het volgende opge merkt. in de eerste plaats zal veelal het zelfde systeem als thans kunnen worden gevolgd Dit beteekent. dat voor elk land een autonoom contin gent wordt vastgesteld overeenko mende met een. voor alle landen gelijk, percentage van den invoer gedurende de basisjaren. Krachtens overeenkomst kunnen in afwijking daarvan voor bepaalde landen op basis van reciprociteit verdragscon tingenten worden vastgesteld Daar naast zal in afwijking van den thans geldenden regel de mogelijkheid wor den geschapen om in uitzonderingsge vallen een globaal contingent vast te stellen voor alle landen te zamen De minister heeft hierbij het oog op het geval dat om andere dan handels politieke, redenen b.v in verband met een te verwachten fiscalen maat regel een onbeperkte invoer tijdelijk ongewenscht is. Tenslotte zal in bepaalde gevallen een systeem kunnen worden gevolgd, waar bij voor enkele met name genoemde landen autonome contingenten worden vastgesteld, terwijl een autonoom glo baal contingent zal gelden voor de niet genoemde landen gezamenlijk. In dit laatste systeem kan ter ver krijging van voordeelen voor den uit voer uiteraard krachtens verdragen wijziging worden aangebracht. Wat betreft de vraag, hoe de regee ring zich de verhouding voorstelt tus- schen de te wijzigen crisisinvoerwet en de (eveneens te wijzigen) tariefmachti gingswet 934, moge worden medege deeld. dat het standpunt van den minis ter terzake niet afwijkt van dat. het welk hij voorheen reeds herhaaldelijk tot uitdrukking heeft gebracht Ook thans is het naar zijn meening een vraagstuk van zuiver practischen aard, in welk geval de eene, in welk geval de andere wet. in welk geval een com binatie van beide het beste kan worden toegepast. Wel is de minister van mee ning, dat de crisisinvoerwet onder de huidige handelspolitieke verhoudingen in hoofdzaak toegepast zal worden ter bevordering van den export en dat zoo genaamde vechtlarieven in het Neder landsche handelspolitieke systeem niet thuis behooren. Ten aanzien van de wijziging vervat in lid 4 onder c, krachtens welke aan de in ververgunningen ook andere voor waarden zouden kunnen worden ver bonden. merkt de minister op, dat hier mede iet beoogd werd elk criterium ter zake los te laten, doch o.a. de mogelijk heid te openen op te treden tegen den invoer van goederen, welke voorzien zijn van misleidende aanduidingen, alsmede tegen dumping door het bui tenland. De minister is bereid aan de bezwa ren tegemoet te komen door te bepalen, dat alleen voorwaarden zullen worden gesteld, welke dienen ter bevordering van de normale marktverhoudingen bij nota van wijziging is deze aanvulling opgenomen. WEGGELOOPEN SCHOLIER TERECHT Naar de Tel. verneemt is door hout hakkers in de hosschen nabij Amers foort den 12-jarigen Hiltert Joldertsma, die Donderdagavond de ouderlijke wo ning te Rotterdam verliet en sindsdien vermist werd, gevonden. Zij hebben den jongen aan de politie overgeleverd. In den loop van den dag is hij naar zijn ouders teruggebracht. Neus en hoofd verstopt. Tranende oogen. Schorre keel. Hoesten en vol op de borst. ■gr. lucht op en geneest. w- Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. mijnhard! Het gebouw geheel uitgebrand, ook enkele machines beschadigd AMSTERDAM, 5 Nov. Het vuur heeft het de brandweer in den vroegen middag lang niet gemakkelijk gemaakt Was het omstreeks kwart voor twee, dat in een bovenwoning op de Keizers gracht brand ontstond, enkele minuten later brak in een metaalbewerkings- fabriek aan de Schoolstraat, bij den Overtoom een brand uit welke den spuitgasten meer last bezorgde. Arbeiders die op de eerste verdie ping van deze fabrjpk. welke toebe hoort aan de gebroeders Vermeulen, aan het 6C.haften waren, zagen plotseling in het middengedeelte vlammen uit een loodpot slaan. Zij trachtten aanvankelijk het vuur met emmers water te blusschen, doch al spoedig bleek, dat dit on doenlijk was. Men alarmeerde de brandweer van den Amstelveensche- weg, die reeds na enkele minuten met zeven stralen, water op do brandende massa's vernis en em ballage wierp. De vlammen hadden zich inmiddels ook medegedeeld aan het gelijkstraat- sche gedeelte, dat van de Schoolstraat tot de Saxenburgerstraat loopt. Er ont wikkelde zich een groote hoeveelheid rook, die sterk naar verbrande lak rook. De fabriek is geheel uitgebrand, ter wijl de geheele inboedel, waaronder enkele machines, door het vuur werd verteerd Na een uur blusschen had de brand weer het vuur onder de knie. waarna met, de nablus6ching kon worden be gonnen. De achterkanten van de naast gelegen huizen in de Schoolstraat en de Saxenburgerstraat werden voortdu rend nat gehouden. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Rijwielen en onderdeelen gestolen Drie personen in arrest gesteld AMSTERDAM, 5 Nov. De politie van het bureau Stadhouderskade heeft in de laatste dagen drie mannen gear resteerd, die zich aan diefstal en heling van onderdeelen van rijwielen hadden schuldig gemaakt, toebehoorende aan een groote firma in radio-artikelen en rijwielen. De twee jongsten van het drietal, resp. IS en 20 jaar oud, waren bij de firma in dienst. De gestolen on derdeelen verkochten zij aan den heler, die 30 jaar oud is. De politie had in verband met deze zaak nog drie perso nen in bewaring gesteld, doch aange zien er niet voldoende bewijs tegen hen was. heeft zij hen weder op vrije voeten gesteld. De diefstallen zijn in den loop van het laatste jaar gepleegd HANDEL MET DE BALTISCHE REPUBLIEKEN 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter al- gemcene kennis, dat de heer L. P. J. de Decker, die bestemd is om op te treden als tijdelijk zaakgelastigde der Neder landen voor de Baltische republieken, Estland, Letland en Lilauen, met stand plaats te Riga, voor belanghebbenden bij aangelegenheden betreffende ge noemde landen te spreken zal zijn in een lokaliteit van het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage, Plein 23, op Donderdag 11 November a.s. van des voorm. 10 lot 12 en des nam. van 14 tot 16 uur 30. UIT DE STAATSCOURANT Consulairs dienst Bij K B. is aan den heer L. Guima- raes, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Curityba (Brazilië)). Met de waarneming van het consu laat is voorloopig belast de heer H. Bias Gomm, aan wien in de Fransche, Engelsche of Spaansche taal geschre ven kan worden. Bij K B. is aan den heer M. L. Madu- ro, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consu der Nederlanden te San José, Costa Rica, buiten bezwaar van 's lands schatkist. De waarneming van het consulaat blijft voorloopig in handen van den heer A. Salomons, aan wien in de Ne derlandsche taal kan worden geschre ven. Onderscheidingen Bij K. B. van 3 November is verleend de eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan E. Zwart, organist van do Nederduitsch Hervormde gemeente te Wartena (ge meen! e Idaarderadeel)) Bij K B. van 3 November is aan den majoor J. W. Ooslerveen, van den staf der brigade grenadiers en jagers de in fanteriebrigade), vergunning verleend (ot hel aannemen en het dragen op de uniform van de ordeteekenen van offi cier in de orde van Leopold II. Middelbaar onderwijs Bij K. B. van 3 November is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoo- gere Burgerschool te Amersfoort, J. van Ravenswaay, wonende te Haarlem. Postcheque- en girodienst Bij K.B. van 2 November 1937 zijn met insrang van 1 November 1937 be noemd bij het bestuur van den post- chèque- en girodienst tot adjunctcom mies de kantoorbedienden J. Dun, H. A Koenraads en B. Hoppel. Volksgezondheid Bij K.B. van 25 October i6 met ingang van 1 Januari 193S aan dr. J. H. Tunt- ler, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid te Groningen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als zoo danig, met dankbetuiging voor de be langrijke diensten, door hem in dia functie bewezen. Loodswezen Bij K.B. is met ingang van den eer sten November 1937: benoemd tot hu reelambtenaar le klasse, chef de bu reau, van het loodswezen, de hetonning, bebakening en verlichting te Harlingen in vasten dienst, de bureelambtenaar bij het loodswezen, de betonning, bebake ning en verlichting aldaar J. van der Me ij. Buiten gebruikstelling postzegels 's-GRAVENHAGE. 5 Nov. Met in gang van 1 Januari a.s. worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor d frankeering waardeloos: De postzegels, uitgegeven in 1913 ter herdenking van Nederland's herstelde onafhankelijkheid en in 1923 van het regee rings jubileum van H.M. de Ko ningin De vredespostzegel van cent. De weldadigheidspostzegels, uitgege ven in 1932. De bijzondere postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van de Wereld-Jambo ree 1937 Omtrent de inwisseling van de eerst genoemde herdenkingspostzegels tot 1 Januari 1938 en van de vredespost zegel van 1 Januari tot 1 Juli 1938. verstrekken de postkantoren nadere in lichtingen. Nog steeds moet bij de gebouwen de wacht worden gehouden Waarschijnlijk de grootste schade die ooit voorkwam ROTTERDAM. 5 Nov. Nog steed is de brand in het gebouwencomplex van Pakhuismeesteren aan de Rijnha ven niet geheel gebluscht, zoodat er nog doorloopend wacht bij de gebouwen tnoet worden gehouden. Inmiddels is men van de zijde van de assuradeuren begonnen mot het leeg halen van de panden Zooveel mogelijk worden eerst die goederen eruit ge haald, welke nog het minst te lijden hebben gehad. Een juist overzicht van de veroorzaakte schade is nog niet te geven. Daarbij komt dat er in de pan den ook goederen opgeslagen lagen, die thans heel wat minder handelswaarde hebben dan in den tijd, toen zij er wer den opgeborgen. Waarschijnlijk heeft deze brand do grootste schade veroorzaakt, welke ooit bij een brand te Rotterdam is voorge komen. „Heb je werk help dan meel" Wij lezen in de H.P. in de rubriek Hier in Holland: „Heb je werk help dan mee!" Met deze joviale woorden doet de minister van Sociale Zaken een beroep op allen, die den zegen van het werken kennen, om bij te dragen aan het kleeding-dek king-schoeisel-fonds, dat door Zijne Ex cellentie in het leven is geroepen om de „sparende werkloozen" voor de win termaanden van het hoogstnoodige, eerst-noodzakelijke te voorzien. Wij stemmen van ganschcr harte met die ministerieele leuze in en wij hopen, dat zij alle succes mag hebben, dat minis ter Romme er van verwacht. Een bij gedachte: wat is er véél veranderd in de wereld èn in de departementale en ministerieele sfeer! Onze grootvaders hadden het eens moeten beleven, dat „heeren ministers" gingen adverteeren in de bladen! En dat die zoo gezellig- joviaal het jij en jou jegens het souve- reine volk in den plechtigen mond na men. Had men zoo iets van een Kuyper, een Lohman, een Goeman Borgesius kunnen verwachten? Nu ziet men een Prof. Romme in een gezellig sportief pak over den Bezuidcnhout wandelen, een Mr. Steenherghc de bioscoop inwip- pen, een Patijn zijn middagommetje door het Haagsche Bosch maken en Zijne Excellentie Weiter komt per fiets naar zijn departement. Allemaal hooge heeren om mee uit vissclien te gaan. om in de bladen te adverteeren „om de gunst en recommandatie" en om ons ge zellig te tutovceren. „Heb je werk help dan mee!" We zullen je wat sturen. Romme Bekend schrijver in de Prot. Christelijke Groep ZWOLLE, 5 November. Op 39-jarigen leeftijd is te Zwolle overleden de heer M. Boss, die, onder het pseudoniem J. K. van Eerbeek, een aantal romans en tal van essays heeft gepubliceerd. De heer Boss werd in 1898 te Zwolle geboren, waar hij aanvankelijk voor het onderwijs is opgeleid. Hij begon al vroeg te publiceeren. Zijn bundel „ver halen" en zijn romans „Lichting T8", .Gesloten grenzen", „Strooschippers" en .Beumer en Co." maakten hem tot een van de meest bekende schrijvers van Prot. Christelijke richting. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a. Bijkantoor: Pieter Pijperstraat 10 Een commissie ingesteld onder leiding van Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland (B.B.N.) waarvan do oud minister van waterstaat, Ir. M. C. E. Bongaerts algemeen voorzitter is, be reidt een reorganisatie voor, welke be doelt het vervoer langs den weg in ge heel Nederland in „groepen" bijeen te brengen. Ook voor niet-lcden van den B.B.N. is de deur geopend, doordat zij voor een jaar zich als hospitant-lid kunnen aansluiten. Voor de organisatie van de belang rijke groep „Loonvervoer" is onlangs op initiatief van den B.B.N. een geheel zelfstandige commissie ingesteld, waar van de oud-minister van waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de .Teudc, het voorzitterschap heeft aanvaard en Mr. J. Nolen te Amsterdam als secreta ris optreedt. Het loonvervoer is voor loopig gesplitst in zes takken: lijnver voer, wild- of ongeregeld vervoer, ha- venvervoer, stadsvervoer, bijzonder ver voer en internationaal vervoer. Voor elk dezer takken is een voorloopig comité in gesteld dat, om een zoo groot mogelijk en een zoo gevarieerd mogelijk deel van het loonvervoer achter zich te krijgen, bestaat uit personen die lid zijn van den B.B.N., naast voormannen uit an dere organisaties op het gebied van het autovervoer zooals de cenlrale van organisaties voor autoberoepsvervoer en ondernemers die geheel buiten iede re organisatie staan. Een betere organisatie van het gehee le loonvervoer langs den weg is vooral urgent in verband met de plannen van de regeering betreffende de coördinatie van het goederenvervoer. De regeering miste tot nu toe bij de voorbereiding daarvan een representatief orgaan voor het autovervoer. Opening in tegenwoordigheid van dr. H. Colijn DISTILLEERDERIJ ONTDEKT TE DELFT DELFT, 5 November. Rijksambte naren hebben, in samenwerking met de politie, een inval gedaan in een pand in de Dirk Lange net raat te Delft, waar een geheime distilleerderij werd ont dekt. Twee distilleerketels werden in be slag genomen, benevens een hoeveelheid gedistilleerd. Tegen den eigenaar van de distilleerderij De M. is proces-verbaal opgemaakt. DOODELIJK ARBEIDSOIGEVAL BREDA, 5 Nov. Hedenmiddag om on geveer één uur was de 58-jarige electri- cien J. A Meervoord bezig werkzaam heden te verrichten op een loopkraan in de machinefabriek van de N.V. Bac ker en Rueb, toen hij tusschen de loop kraan en den muur bekneld raakte. Hij viel van een hoogte van twaalf meter naar beneden en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. HUWELIJKSGESCHENK KONINKLIJKE LANDMACHT 's-GRAVENHAGE. 5 Nov. - Het hu welijksgeschenk, dat namens de Ko ninklijke landmacht aan het Prinselijk paar zal worden aangeboden, n.l het daartoe vervaardigde kamerscherm, zal. gelijk gemeld, worden tentoongesteld in huize Klevkamp. welks directie hier voor belangeloos haar medewerking verleent. De ter bezichtiging stelling zal ge schieden: Woensdag 10 November van een uur namiddag af voor actief die nende en gepensionneerde officieren, zoomede Donderdag 11 November van 9—4 uur en Vrijdag 12 November van 9—12 uur voor andere belangstellenden. HR. MS. „HERTOG HENDRIK" 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. Hr. Ms „Hertog Hendrik" is 5 November te Tan- ger aangekomen, J. GEESINK IN PARIJS EN LONDEN Joop Geesink, de jonge Nederlandsche teekenaar, die dit jaar de décors voor de revue „Schep vreugde in 't leven" geteekend heeft, is naar Parijs vertrok ken om in opdracht van Max Weldy, de maquettes te ontwerpen voor de nieuwe revue in de Folies Bergère al daar. Zoodra zijn werk in Parijs gereed is vertrekt Géesink naar Londen, om eveneens voor de firma Max Weldy Ltd. teekeningen te maken voor door haar in Engeland te monteeren revues. Eind April 138 komt de teekenaar tijdelijk naar Nederland om de décors te ontwerpen voor de nieuwe revue, welke Bob Peters voor het seizoen 1938/39 zal uitbrengen OUD-NOTARIS J. A. VAN HAMEL f Te 's-Gravenhage is op 90-jarigen leef tijd overleden de lieer J. A. v. Hamel, die lange jaren te Leiden notaris is ge weest. Ook was hij bijna twintig jaar wethouder van onderwijs aldaar, terwijl hij daarnaast verscheidene andere pu blieke functies heeft vervuld. JACHTPARTIJ OP HET LOO Ook Donderdag had de Koningin en kele gasten op liet Loo genoodigd om aan een zwijnenjacht in de omstreken deel te nemen. Het gezelschap, dat naar het jachtveld trok, bestond uit Prins Bcrnhard, Prins Aschwin, graaf von Oeynhausen, vice-admiraal F. Bauduin, jhr. H. A. van Reigersberg Versluys, II. Th. s' Jacob, van Staverden, en dr. Fen- tener van Vlissingen. 's Morgens is te Hoog Soeren onder leiding van den heer J C. E. C. N. Mul der gejaagd en 's middags te Uddel on der leiding van jhr. ir. W. Roell. In het Aardhuis te Hoog-Soeren werd gede jeuneerd, waar Prinses Juliana zich bij het gezelschap heeft gevoegd. UITBREIDING MOND- EN KLAUWZEER IN LIMBURG HEERLEN. 4 Nov. Blijkens een mededeeling van den inspecteur van den veeartsenij kundigen dienst en volksgezondheid in de provincie Lim burg. zijn op het oogenblik ruim 950 landbouwbedrijven door mond- en klauwzeer besmet. De besmetting grijpt zeer snel om zich been en dagelijks worden gemiddeld zestig bedrijven als besmet opgegeven. In Vaals zijn 153 boerderijen besmet, in Wittem 206. Ven ray 76. Arcen 36, Heerlen 36, Kerk rade 48 en Sittard 2. Inzendingen uit het buitenland AMSTERDAM, 5 Nov. Op Zaterdag 13 November a.s., des middags drie uur, zal in het museum Fodor, Keizersgracht 609, (bij de Vijzelstraat) de Vondelten toonstelling officieel worden geopend, waarbij o.a. de minister-president, dr. II. Colijn, aanwezig zal zijn. Deze tentoonstelling, welke wordt in gericht onder leiding van prof. dr. H. Brugmans, zal een overzichl geven in beeld en geschrift van Vondels leven en werken in Amsterdam en van Am sterdam in Vondels tijd Het geheel zal dank zij de medewerking van de Universiteits-bibliotheelt en de vereeni- ging „Het Vondelmuseum" - een zeer interessant karakter dragen. Men zal er kunnen aanschouwen ver schillende origincele handschriften van Vondel, drukproeven, door den dichter bewerkt en verse iIlende eerste of bij zondere uitgave van zijn werken. Brieven van en aan tijdgenooten, als Hooft, I-Iuygens en De Groot, zal me-n er kunnen zien alsmede hun portretten. Verder zullen schil derijen en prenten van stadsdee- len, grachten en gebouwen, door Vondel in zijn gelegenheidsgedich ten- bezongen, geéxposeerd worden. Verschillende penningen, in Von dels tijd te zijner eere geslagen, en curiosa als het origineelc „stokske" van Van Oldenbarneveldt zullen op de tentoonstelling te zien zijn. Het feit, dat verschillende buiten landsche musea inzendingen hebben toegezegd, zal er zeker toe bijdragen, le aantrekkelijkheid van de expositie te verhoogen Op de tentoonstelling zal een popu lair gidsje verkrijgbaar worden gesteld. Ten einde het bezoek van alle krin gen der bevolking mogelijk te maken, is besloten, dat de tentoonstelling van 14 November tot 2 Januari op alle werk dagen, ook des avonds, van 8 tot 10 uur geopend zal zijn. Voor bezoek in groepen dient men zich tijdig te voren aan te melden bij het secretariaat van de gemeentemusea, Paulus Potterstraat 13, tol foon 20204. Reeds hebben verschillende organisa ties en scholen aanvragen voor rondlei dingen ingediend, zoodat verwacht wordt, dat het bezoek aan deze interes sante tentoonstelling over één van Am sterdams grootste figuren een bijzonde ren omvang zal aannemen. URK, 5 November. Aangezien het op Urk al in maanden niet of weinig geregend beeft, heerscht daar thans een groote behoefte aan drinkwater. De kwaliteit van het leidingwater is van dien aard, dat het onmogelijk als drink water kan dienen. Wanneer er niet spoedig verandering ten goede komt. zal er op het eiland een onhoudbare toe stand ontstaan. Het drinkwater is er al zoo gering, dat biervoor reeds meerma len pompwater gebruikt werd. Indien de droogte zou aanhouden en er vorst mocht intreden, zal Urk bin nen enkele dagen geheel en al zonder drinkwater zijn. 's-GRAVENHAGE, 5 November. In een nota naar aanleiding van het ver slag deelt de minister mede, dat van het bestuur der stichting Wereld-Jam boree 1937 dezer dagen bij de Regeering bericht is ingekomen, dat de Jamboree een voordeelig saldo heeft opgeleverd. Het aangevraagde' bedrag van 8000 blijkt derhalve niet meer noodig te zijn, zoodat de minister deze verhoogine te rugneemt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7