'sW erelds' draaiboek „EXTRA" Fluiten in den herfstnacht Fortmann Hehenkamp Vorst Cobra Misverstand inzake defensie? Tegenwoordigheid van geest Ziekenauto rijdt vrouw dood Europa, die groote stad VOOR VERKOUDHEDEN EN CATARRH R.K. Onderwijzers demonstreeren Radio-programma's OUDEGENEVER Utrechtsclhestraat 17 per Tel. 145 Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 BINNENI.AND De 6.5 millioen welke eventueel van Ned. Indië als bijdrage in de vlootkosten kunnen vorden verkregen Tn het verslag naar aanleiding van de Memorie van Antwoord over hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1938 merkt de Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer het volgende op: Op bladz. 12 der Memorie van Ant woord wordt aan de erkenning dat de voornemens op het gebied van de weer macht zulen leden tot een uiteindelijke stijging, vergeleken bij de begrontine voor 193? van de lasfe.n met ongevepr 61 millioen toegevoegd de mededeeling dat in dat bpdrag nog nipt verdiscon teerd is dat 6 5 millioen welke even tueel van Ned -Tndië als blidrage in Ie vlootkosten zullen worden verkregen On blz 15 'der Millioenpnnota zegt de Receering met betrekking tot ditzelfdp punt: ..Tn de begrooting 1938 is hereid* rekening gehouden met hpf voor deel hetwelk kan voortvloeien uit de wijziging van de verdeeline vsn kosten van de zeemacht tusschen Npderland en Ned Tndië" Op bladz. 16 van hetzelfde stuk word» 'dan nog medegedeeld, op welke v\ijze dit voordeel in de begrooting tot uit drukking is gehrmht Bij de Commissie van Rapporteurs bestaat twijfel of de bedoelde passages van de Millioenennota en die van -Ie Memorie van Antwoord elkander wel volkomen dekken Het bedrag van Ie 61 millioen was gebaseerd op de ciifprt- der ontwerp-hegrootine Blijkens de Mil lioenennota is bii de opstelling van lie begrooting rekening gehouden met h»>t penopmde bedrag van 6 5 millioen Hoe kan dan echter de Regepring hpt ei' fer van 64 millioen als iuisf erkennen de. verklaren dat die 65 millioen daar in nog niet ziin verdisconteerd? D1' commissie vraagt zich af of hier wel licht ppn misverstand in hPt spel k.an zun Zii mpent dat in elk geval ppnige vp'rduideling in dit opzicht gewensc'nt is Merkwaardig goed afge- loopen verkeersongeluk ZWOLLERKERSPEL. 6 November. [Vanmiddag is op den Meppelerweg te Zwollerkerspel, ter hoogte van den Schrevenvveg. een gecompliceerd ver keersongeval gebeurd Toen de 20-jarige v\i$lrljdster Mej. Goselink uit Zwolle zonder richting aan te geven, links af sloeg, werd zij aauge reden door een haar achterop komen de auto uit Amsterdam. Het meisje kwam ten val, juist voor een uit de richting Meppel naderende autobus van de Eerste Drentsche Stoomtramwegmaat schappij waarvan de bestuurder ever. ■wel dp tegenwoordigheid vari geest har» zijn wagen zoo te sturen dat de wielen aan beide zijden langs haar heen gin gen. zonder haar letsel toe te brengen De verwondingen, waarmede het meis jp later, per ziekenauto naar het So phia ziekenhuis overgebracht waren dan ook ontstaan door de botsing met de personenauto Deze wagen was ten gevolge van de aanrijding in een links van den weg loopenden sloot terecht gekomen waa1, bii de bestuurder door glasscherven aan bet gelaat en de handen werd verwond De marechaussee van de briga Ie Zw'oIIp heeft een onderzoek naar dp Schuldvraag ingesteld AMSTERDAM, 7 Nov amber. Zater dagavond is op de Ceintuurbaan bij het Sarphatipark een 57-jarige vrouw bij het oversteken van den rijweg door een ambulance-auto van den G.G. en G.D., welke een groote vaart had. aangereden en tegen den grond geworpen, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden De chauffeur, die de vrouw zag naderen, had de noodige signalen gegeven, doch hierop reageerde zij niet. waarschijnlijk door doofheid De be stuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen, door sterk naar links uit te halen doch dit hielp niet meer Het ge volg was echter, dat de auto. waarin zich gelukkig geen patient bevond, om sloeg en op de tramrails bleef liggen. De chauffeur en de naast hem gezeten broeder van den G.G. en G D bleven on gedeerd. Met een tweede ziekenauto is bef stoffelijk overschot van de vrouw, die in de van Ostadestraat woonde naar een der gasthuizen gebracht De gekantelde auto is met behulp van een kraanwagen van de brandweer weer op de wielen gezet. Het tramver keer had door dit ongeluk geruimen tijd vertraging DS G. HOFSTEDE VERLAAT DE N.S.B. Dfv (i. Hofstede vroeger Doopsgezind predikant te BlokzijJ en lid der Prov. Staten van Overijssel voor de Antirev partij beeft thans naar de a.r „Rotter dammer" verneemt, de N.S.B verlaten Ds. Hofstede zou beweren de nationaal socialistische opvattingen trouw te hlij\en. doch dat hij zich met de leiding der N S B. vooral om haar Germaan sch heidensche sympathieën niet meer kon vereenigen ER klinkt door de nachten van No vember en ook wel door de dagen een weemoedig schoon geluid Hoog in de lucht, in het duister ver borgen bij daglicht zich als een scherp silhouet afieekenend tegen den blau wen of zachtgrijzen najaarshemel, gaan de fluitende wulpen voorbij Hun stem is wel een van de meest bekorende ge* ruchten in de stille pn de mysterieuze sfeer van dpn herfst Trekkende wulpen, wie tusschen de vele andere vogelstemmen eenmaal hun lied heeft gehoord, die zal het niet licht vergeten En voor hem zal dit ge luid altijd verbonden blijven met den klaren dag of de grijze tinten van No vember en October, toen over wei en wateren, over zee en strand, de herfst het lied van scheiden en sterven, van dorren en welken zong, het lied \an vergaan: het stralend 6choone en dan ook weer diep weemoedige lied van Jen najaarstijd. De wulpen van de herfstavonden, waar vinden we ze terug? Of het -de zelfde zijn of hun soortgenooten, is de vraag; vele trekkers komen van elders en gaan in het voorjaar terug naar hun broedgebied ver van onze grenzen. Maar of het dezelfde zijn of anderen, als het ons aankomt op hun melodi euze geluid en op hun verschijning, dan doet dat er weinig toe. In den mensch zoeken wij de persoonlijkheid, de indi vidualiteit. hém willen we niet als nummer zien, maar bij den wilden vogel kan die individualiteit moeilijk tot ons spreken. Waar zullen wij 6traks, als een nieu we lente als altijd weer na den win ter een nieuwe glans over de aarde leggen zal en een nieuw leven wekken zal uit bodem, stam en struik, waar zullen wij dan de wulpen vinden? We zullen ze hooren kunnen al van heel ver en zien kunnen, al zijn ze schuw, toch wel van heel dichtbij soms. en herkennen aan hun forsche gestalte en lange gebogen snavel over al waar wijde, niet of weinig geculti veerde natuurgebieden zijn. Dat wil dus zeggen: op drie plaatsen vooral In het duin, op de heide en in het veenland, het moeras. Ik heb den indruk, dat zij op al die VAT ETEN WJJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Croquetjes van resten. VOOR DE MIDDAGTAFEL Baklap. Gestoofde schorseneren. Aardappelen. Custadvla met bessensap. Bereiding Schorseneren. Maak 1 K.G. schorseneren schoon, en zet ze dadelijk na het schrappen in water met een flinke scheut azijn om ze blank te houden. Kook ze gaar in kokend water met een kopje melk, en 1 eetlepel zout, c.a. 45 minuten, laat ze uitlekken en stoof ze nog 15 minuten in saus van 3 kopjes melk, 3 eetlepels maizena en 4 eetlepels boter. Rasp er op de schaal wat nootmuscaat over plaatsen achteruitgaan helaas. Om do eenvoudige reden, dat veenland. heide en duin zelf, wat hun oppervlakte be treft, snel verminderen. Het veen wordt ontgonnen, het moeras drooggelegd, de heide omgeploegd. Niet overal geluk kig maar toch heel veel, tè veel. En ook de duinen blijven niet onaangetast, afgraving en behossching doet ook hun oppervlak verminderen. Dat alles moet wel de wulp. die de wijde eenzaamhe den, zonder veel menschen verkiest, in aantal doen achteruitgaan. Het is mij dan ook altijd een raadsel geweest, hoe Herman Löns, de beroem de Duitsche natuurschrijver en heide- dichter. in een van zijn boeken in het Nederlandsch vertaald als „De Wul pen roepen", zeggen kan, dat voor heel Noord-Duitschland is geconstateerd, dat deze trotsche vogel de laatste twin tig jaren belangrijk in aantal is toege nomen. een feit, zoo vervolgt hij, dat iederen dierenvriend des te meer zal verheugen, daar het naast den aanwas van den zwarten specht het eenige ge val uitmaakt, dat een. groote, mooie en onschadelijke vogel bij ons talrijker is geworden. Löns schrijft dit o.a. toe aan het feit, dat hem op den trek wei nig gevaar dreigt, omdat hij te voor zichtig en te hoog vliegt, „zoodat h:j door de massa vogelmoordenaars aan d(- Middellandsche Zee maar heel zel den bemachtigd wordt" en hieraan; dat de vervorming der venen tot wei den en hooilanden, o a. voor de water snippen zoo schadelijk, hem goed te pas komt, omdat hij een steltlooper van de groene weiden bij uitstek is. Maar juist dat laatste is toch wel zeer de vraag. De weiden en hooilan den. waar de kieviten en de grutto's zoo gaarne toeven en broeden, zijn de wulpen toch over het geheel niet woest en niet eenzaam genoeg. Zij houden niet van mensrhen dicht in de buurt maar ook niet van eikaars al te dichte nabijheid In de duinen van de Am- sterdapische waterleiding bij Vogelen zang, die een 4400 H.A. groot zijn en waar ze het rustig hebben, wordt het aantal wulpenparen op 50 geschat Eén paar dus per 100 H.A. Dat is niet veel. liet is zeer te hopen, om vele rede nen, maar ook om een van onze mooi ste broedvngels in stand te houden dat hef wilde wijde land niet al te zeer wordt ingekrompen. Pas dan wanneer wij van onze eigen wulpen weten, dat hun voortbestaan onbedreigd is. kun nen wij ten volle genieten van het wul penfluiten in de najaarsnachten. A. L. B. PER TELEGRAM kondigde hij me gis teren zijn komst aan. mijn Ameri- kaansche vrind. Kott daarop zaten we ergens te lunchen Hij was op doorreis naar Londen en naar huis Amerikanen zijn altijd op doorreis. Konden ze maar een oogenhlikje vergeten, dat ze touristen zijn dan zouden ze zich misschien even de moeite getroosten iets van de plaatselijke sfeer van een land of een stad in zich op te nemen. Zouden ze misschien een tikje van de goedgunstigheid waarmee ze op alles in de oude wereld neerkijken laten varen en hun boekje labellen .cultuur" waarmee ze alles, wat ze niet goed begrij pen graag beplakken over boord gooien Hoe het ook zij, deze Amerikaan was er een van de sympathieke soort: bruin gebrande kop, grof linnen colbert-jasje en de breed gesneden, wijd hangende Oxford-broek, en de vertrouwde, harte lijke shake-hands van den Amerikaan, alles omhangen met een liohten geur van Richmond mixed met Navy Cut, die manlijk en wereldsch aandeed. Grinnekend haalde hij iets uit zijn zak te voorschijn: een emaille plaatje: „no se penchari, nicht auslehnen.' Hij had het uit den trein Bazel—Amsterdam ge schroefd, waarmee hij dien morgen een groot stuk gekomen was. Kinderlijk blij ging hij prat op zijn heldendaden en die van zijn reismakkers. Hoe de meisjes dp fascisten op de Piazza Venezia choqueer den door sigaretten te rooken, hoe ze hierflesschen uit de Zwitsersche teléfé rique gegooid hadden en de statige lijf wacht voor het Buckingham Palace aan het lachen hadden proheeren te brengen Hij haalde uit zijn dik-leeren reiskoffer een foto te voorschijn van Berchtesgaden waar Hitier opstond, en liet me een stuk shrapnel zien, dat hij van een of ficier van Franco gekocht had En dat alles in de drie maanden, dat hij Europa „gedaan" had. Hij verteldp het met het onverschillige •iir van iemand, voor wien Rome, Lon den. Parijs, nog maar een kwestie is van „How much?" en van een luchtvaart dienstregeling. Blasé was hij niet. ï^ang niet. Maar alles was zoo vanzelfspre kend. /.oo doodgewoon, dat ik hPm plot seling zag als een wereldburger, een Pan-Europeaan, die met dezelfde onpar tijdigheid over elk land, elke stad van rijn statenbond zijn oordeel kan geven Ik zag hem als een burger van die groo te stad Europa, waarin dan de Rijn is als het Vondelpark, en de Rivièra het strandje is, waar je 's Zondagsmorgens met de kinderen naar toe gaat, waar Rusland een groot Montessori-experi ment is en de Balkan een rommelig stra fenbuurtje, waar je het in fatsoenlijk ge zelschap maar liever niet over 'hebt, waarin Noorwegen, Denemarken en Zwe den de deftige, stijve ambtennarswijken zijn, met even er voor een zindelijk bin- nenhofje met heldere gordijntjes en een netten waterafvoer, dat Holland is, en daarachter een oude stadshoek, die En geland heet en een Lunapark Parijs en daarom heen in een wijde peripherie de hosschen va.. Duitse.hland en Frankrijk en de hel 1 inkjes van de Ardennen en de Alpen, daarbij het keurige paradeveld Berlijn, en dan de regeeringswijk Ge- nève en de uitgestorven wijk, die Wee- nen heet- Een frivole vergelijking mis schien, maar de ras-echte Amerikaan denkt er nog veel'luchtiger over. Hij 'oetst elk land onmiddellijk met de ma ten van het eigen land en dan komt hij «feeds weer tot de ontdekking, dat de groots-te gletscher nog altijd klein is ver geleken bij de waterlawine van de Nia gara. dat de grootste toren maar een kinderblokdoo.- is naast de Amerikaan sche torenhuizen. Zoo wordt elk oordeel direct beïnvloed door een vergelijken met het moeder land Hij was in Parijs geweest. De ten toonstelling? Och. in Chicago was het ook niet kwaad. De Grand Guignol was wel tegengevallen, Lon Chaney en Boris Karloff in Hollywood deden het beter maar Montmarte. daar zat pas leven in daar konden de Harlemsche speak-easy's en negerclubs niet aan tippen. Rusland was zoo groot, zoo groot, maar Enge land toch eigenlijk maar een prul land vergeleken bij al het kabaal da.t hef schopt. Duitschland vond hij. zooals 'hij het op den Neurenhergschen partijdag had gezien, huiveringwekkend grootsch. Even later heh ik hem op den trein EEN NIEUW RECEPT OM ZELF KLAAR TE MAKEN Geen enkel middel brengt spoediger verlichting in gevallen van catarrh, hoest, verkoudheid, enz. dan dit een voudige recept, dat door de hoogste medische autoriteiten werd goedge keurd. Koopt bij Uw apotheker ol dro gist 30 gram BRONCON (dubbel gecon centreerd), vermengt het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker, stroop of honing. Het resul taat is een groote flcsch met de sterk ste en doelmatigste medicijn, welke een heerlijke smaak heeft en daarom ook door kinderen graag wordt inge nomen. De eerste dosis van deze BRONCON siroop doet onmiddellijk de hinderlijke verkoudheid ophouden. De verstopte neus wordt gereinigd, de ademhaling wordt gemakkelijker, het hoesten houdt op en de infectie wordt tot staan ge bracht. Dit BRONCON middel is gemakkelijk te maken en zoo'n groote flesch van deze uitstekende medicijn kost haast niets. Indien U geen tijd heeft om de siroop te maken, neemt dan een theelepel zui vere RRONCON met een weinig water. Ieder, die gevoelig is voor verkoudheid en catarrh, neme er een proef mee. (Adv.) LANGESTRAAT 63 TELEF. Het herstellen, opmaken en bijvullen van Matrassen geschiedt door ons goed, goedkoop en In 1 dag. Vraagt prijsopgave. gezet. Met evenveel non-chalance als u uw retourtje naar den Haag neemt, stapte hij in den trein voor Hook-of-ITol- land- Voor Amsterdam had hij geen tijd, had hij trouwens vroeger al eens „ge- laan" En zoo naar Southampton, van waar de Queen Mary hem dan in vijf da gen weer naar eigen grond brengt- Tempo, tempo! Op het ongezonde af. Tevreden ben ik naar huis gefietst, Euro pa en alle luchtvaarttickets ten spijt. Geef me de rust van een Hollandse he racht en nu en dan een gIobe-trotten den Amerikaan als gezelschap bij mijn koffietafel en dan is Nederland nog zoo kwaad niet. Drieduizend Katholieke onderwijzers kwamen Zondagmiddag in de zalen van „Tivoli" te Utrecht bijeen om te demon streeren voor verlaging der leerlingen- schaal. Dit congres was belegd door het Katholieke Onderwijzers Verbond cn vormde een onderdeel van de actie ge voerd door de gezamenlijke onderwij zersorganisaties, teneinde regeering, volksvertegenwoordiging en het geheele Nederlandsche \olk te overtuigen van de noodzakelijkheid van verbetering der leerlingenschaal. Op het congres, dat onder leiding stond van den heer Wiltschut, voorzitter van het K O. V. traden als sprekers op de zeereerw. heer W. R. de Jong, alg. inspecteur van het Katholieke bijzónde re onderwijs in het Aartsbisdom Utrecht en de heer J. J. van de Berg. vice-voor- z;tter van het K. O. V. Aan het slot van de vergadering werd inet algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin op regeering en volks vertegenwoordiging een dringend be roep wordt gedaan om alsnog met in gang van 1 Januari 1938 voor het lager onderwijs een verlaging van de leerlin censchaal in te voeren, overeenkomstig de wenschen, geuit in het adres van de zes groote onderwijzersorganisaties bij het openhaar en hijzonder onderwijs. DINSDAG 9 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-or- kest en Gram.muziek 2.00 Vrouwenuur 3.05 Modecursus 4.05 KRO-Kamcrorkest 4.45 Gram.muziek 5.00 KRO-Melodis- ten en solist (Om 5.45 Felicitatiebezoek) 6.49 Esperanto-cursus 7.00 Berichten 7.15 „De economische ontwikkelingsgang in Sovjet-Rusland", causerie 7.35 Sport- halfuur 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen 8.15 Stedelijk orkest Maastricht, solist en gram.muziek 9.35 Gram.muziek 10.05 Bela Kiss' Hongaarsch orkest 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys, en solist 11.2012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Viool en piano 11.00 Huishoudelijke wenken 11.30 De Palladians 12.30 Gram.muziek 1.00 Het Omroeporkest 1.45 Gram.muziek 2.00 Het Omroeporkest 2.45 Knipcursus 3.45 Gram.muziek 4.00 Pianovoordracht 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Kinderhalf uur 5.30 Het Omroeporkest 6.30 Gram. muziek 7.00 Voor de kinderen 7.05 Vioolvoordracht 7.30 Engolsche les 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10 Gram.muziek 8.30 Bonte Dinsdagavond- trein 10.45 Reportage schaakmatch 11.00 Berichten ANP. Gram.muziek 11.30 12.00 Gregori Serban's orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.45 Gram.muziek 12.05 Het New English Trio 12,45 Reportage 1.352.20 J. Wilson's kwintet 4.20 Causerie: „It might happen to you" 4.35 Het Hungaria Zigeuner-or kest 5.20 Uit Parijs: Populair orkestcon cert 5.50 Het Cazabon-Trio 6.20 Be richten 6.45 BBC-Midland-orkest 7.40 Reportage 7.50 Causerie; „Catch-Phrases and Slogans" 8.20 BBC-Theater-orkest, -koor en solisten 9.20 Berichten 9.40 Toespraak 10.10 Sportreportage 10.35 BBC-orkest, -koor en solisten 11.35 Billy Merrin's Band 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.00 en 10.35 Gram.muziek 12.40 Cantrelle-orkest en zang 3.05 Zang 3.20 Gram.muziek •1.20 Harpconcert 4.35 Duoconcert 5.20 Ellis-orkest 8.35 Gram.muziek 8.50 Symphonieconcert 10.50 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 5.20 SA-orkest 7.50 en 10.20 Omroeporkest 1.30 Het Weitz- mann-Trio en het Gewandhaus-blaaskwintet 2.20 Omroeporkest, -mannenkoor en so listen 6.20 Omroepkoor en solisten 6.30 Concert 8.20 Voordracht 8.40 Leipziger Symphonie-orkest 9.3511.20 Omroepor kest. -koor en HJ-ensemble. BRUSSEL, 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Omroeporkest 1.50 2.20 Gram.muziek 5.20 Salonorkest en gram.muziek 6.50 en 7.20 Omroeporkest 8.20 „Het Arendsnest", opera 9.20 Radio- tooneel 10.00 Omroepsymphonieorkest. koor en solisten 10.30 dito 10.5011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Klein- orkest 1.502.20 Gram.muziek 6.20 Piano- en Violavoordracht 6.35 Gram.mu ziek 6.50 Kleinorkest 8.20 Radiotoonce! 9.20 Omroepdansorkest 10.3011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.30 Het Omroeporkest 8.20 Declamatie 8.40 Leipziger Symphonie-orkest 9.20 Berich ten 9.3511.20 Het Munchener Omroep orkest, solisten, Omroepkoor en HJ-ensem- blc Van 10.0510.20 Scbeepsweerbericht. „Och, waren alle menschen wijf..* (Dat Is heelemaal niet noodig, alt ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijnl) FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 67) „Ik heb al eezegii, dat jullie niet konden ontsnappen", spotte de in het zwart gekleede personage „Je hebt ons te pakken, de duivel Ihale je!" vloekte Gray (Was dit de ont- knooping?) „Ik heb jullie kalm in de val laten loopen' Dat doen altijd ratten wanneer ze nagemeten worden", luidde het min achtende antwoord. „Vat het op. zooals je wilt", riposteer de Gray, „we zijn je gevangenen. Wat mij betreft, doet 't er niet toe. Je kunt met me doen wat je wilt Maar miss Lindsav moet je laten gaan! Je moet haar vrijlaten! Begrijp je?" De duidelijk merkbare uitdaging be mantelde een wanhopigen doodstrijd. „En waarom zou ik haar vrij laten. 5n ruil voor wat. hond die je bent?" antwoordde de ander sarcastisch. „De Sirkar zal je beloonen." „Die verwensehte Sirkar van jullie heeft 7ijn langste tiid bestaan!" „Hoor eens", hield Gray aan in hoo- gen ernst, „ik zweer, dat ik je alles wat Je vragen zult. zal toestaan!" ,,'t Is gemakkelijk iets te beloven, Jndien je zeker bent het toch te verlie zen! Wat zou je me nu kunnen geven? Dat boekje van je begeer ik niet meer." .Om 's hemels wil. doe wat ik vraag!" smeekte Gray wanhopig Indien ik je een schrijven geef voor de Sirkar. waar in ik verklaar, dat ie ons geholpen hebt en verzoek je amnestie te verlee- nen. zul je de miss sahib dan vrij laten?" .Neen. Colin, ik laat je niet alleen", riep Diana uit. hem bij den arm grij pend. „Vraag dat niet van me, lieve ling!" „Indien ik er zeker van was. dat hij je liet gaan „Zelfs indien hij het beloofde, zou hij zijn woord niet houden!" zei ze opge wonden „Ik zal me tot het einde toe aan je vastklemmen Ik zou me eerder dooden dan in zijn handen te vallen" „Het vooruitzicht van dapper te ster ven in tegenwoordigheid van de gelief de vrouw, die dwaas als alle vrouwen, zich verkiest op te offeren, moest iou. rat, van vreugde vervullen! DaamA. bploof ik je. zal i k haar troo6ten!" Dp kwaadaardigheid die sprak uit de op gutturalen toon gesproken woorden, was die van een krankzinnige De Man-met-den-Sluier verdween uit de opening, die in den muur was aan gebracht pn het lied van den schalmei, dat al zwakker werd zweeg Gedempte kretpn. steeds nader ko mend. bereikten Gray's ooren. Hun ver volgers zaten hen op de hielen. Het koude zweet parelde Gray op het voor hoofd Waar was Limbu? Samen moes ten ze absoluut Diana redden, op welke manier dan ook. En toen gebeurde het, dat Diana Lindsay en Colin Gray voor de laatste maal de 6tem van den Gouron van de Swastika hoorden Deze 6cheen te ko men van achter de beeltenis van den grooten cobra met de kap. De Gurkha hield zijn kukri vast bij het glimmende uiteinde van het lem met. klaar om het wapen naar den Man met-den-Sluier te werpen, die te ruggekomen was met een automatische revolver in de hand. waarvan de loop glinsterde in het groene licht. „Steek dien dolk weer in de scheede, Gurkha", beval streng dp stem van den Sadhu „Ik zal hem treffen" Aarzelend keek Limbu naar Gray Wien moest hij gehoorzamen? In de stilte konden ze het overslaan van de veer van de revolver onderschei den. Doch op hetzelfile oogenblik ont g'ped het wapen aan de zwart gehand- schoonde hand. Ze hoorden scherp ge sis en daarop een ra uwen kreet Tus schen de oogopeningpn in de monniks kap, welke het hoofd van den Man-met den-Sluier verborg, flitste een swastika van witachtig licht „De doodstraal. Gray sahib! Red me van dpn doodstraal!" Dp gpsluierde gedaante zakte zwaar neer in zijn knieën, viel daarop op zU en bleef liggen. Een koude rilling liep Gray over den rug- hij had die stem, die nu den opzet telijk aangenomen hoogen toon miste, herkend, 't was die van niemand an- dprs dan van Mohammed Shah HOOFDSTUK XLI Een oogenblik om adem te halen. Hun eenige kans om te ontvluchten was door het luik, een voet of twaalf boven hun hoofd, en waar zieltogende de Man-met-den-Sluier lag, omhuld door een lichten grijs-blauwen damp Er was geen tijd te verliezen. „Laat mij op je schouders klimmen, Limbu", zei Gray kortaf. Staande op den broeden rug van den Gurkha, hielp hij Diana zich op te werken naar de zijne, vervolgens greep hij haar bij de enkels en hief haar om hoog tot aan de opening „Zie je iets. Di, wat je ons kunt toe werpen?" Onder het lichaam bevond zich de touwladder, waarlangs de Man-met- den-Sluier, na de schatkamer te heb ben verlaten, naar bovengeklommen was: één der uiteinden zat bevestigd aan in den vloer vastgeklonken rin gen. Met afgewend hoofd maakte Dia na ze vrij en wierp ze naar Gray Een oogpnblik later was deze en Limbu hij haar. Gray stootte even met zijn voef tegen hef in 't zwart gehulde li chaam op den grond; het rolde om. slap als een lijk Teleurgesteld betastte Limbu zijn dolk. Juist toen ze naar het ijzeren lui< gingen om het te barriceeren, dreunde een zware donderslag door het gebouw en had er een vreemd verschijnsel plaats: de honderden slangen, niet langer gefascineerd of verdoofd door door de toonen van de schalmei, sisten en kronkelden zich uitdagend. Zij richtten zich naar de hoofdingang; de vloer was bedekt met reptielen, die !•»- ken op gedraaide eindjes touw De bende, die hen achtervolgde en die aan de andere zijde van den ingang schreeuwde en tierde, zou een venijni ge begroeting krijgen. Gray merkte, dat ze zich in de Raad kamer van den Man-met-den-Sluier be vonden. De deur. die toegang gaf tot de gale rij, waar Shiv, ongevraagd een strijd op leven en dood had gevoerd tegen „Haar-die-nooi-slaapt", was op slot en niet te forceeren, ofschoon Gray betwij felde. dat ze aan den buitenkant geo pend zou kunnen worden. „Voor 't oogenblik zijn we althans betrekkelijk in veiligheid", merkte hij op. met een bezorgden blik op het doodshleeke gezichtje van Diana. „In veiligheid?" vroeg zij uitgeput. „Dat is niet mogelijk. Er is op de heele wereld geen enkel plekje meer, waar wij veilig zouden zijnl" Gray begreep, dat indien er vour haar geen oogenblik van ontspanning kwam. zij stellig in elkaar zou zakken „Zelfs dat gepeupel zou hier niet durven binnenkomen. Di." verzekerd»- hij haar. Hij wist. dat alleen de stomme cipier en zi.in helper er zich gewaagd zouden hebben, en dat een van beiden althans weinig er voor zou voelen den dwinge land, den bewerker van zijn vermin kingen te hulp te komen. Hij wierp een blik in de richting van de wenteltrap, die hij opgemerkt had toen hij voor den Raad van Drie had mopten verschijnen. ..Tracht eens uit te vinden. Limbu. waarheen dat trapje leidt!" Geheel teneerge6lagen had Diana zich laten vallen op een tabouret, den rug gekeerd naar het lijk, met het hoofd in de handen. „Niet lekker. Di?" (Indien ze werke lijk bezwijmde, waren ze verloren!) „Neen. lieveling, ik ben goed.... Al die gruwelen, de een na den ander, hebben vermoedelijk mijn zenuwen ge schokt Eigenaardig dat die afzich telijke beesten geen poging hebben ge daan om ons te bijten, vind je ook niet? De oude. vriendelijke Hindoesche geest, of wat 't was. ,,'t Is geen geest, kindje lief," kwam Gray tusschenbeide. ,,'t Is een levend wezen, dat de gave bezit zijn beeld en zijn stem door de ruimte te projeclee- ren." „Dat zou iemand, die liefheeft, btJnA ook kunnen doen," zei Diana zachtjes ,,'t Is volgens mijn idee een soort van televisie. Di; alleen wezens, die be schikken over een vermogen van buiten-* gewone concentratie en die heel rein van ziel zijn, zijn in staat tot die radio verbreiding, als ik het zoo noemen magik vind geen beter woord er voor Lieve hemel, daar ligt per doos met cigaretten." Naar de tafci gaande, stak hij er een op voor haar en een voor zich zelf. „Dank je Colin.Nu, wie 't dan ook is, maar toen ik verborgen was in die grot en niets deed dan beven, her haalde hij onophoudelijk: „Het heil ie in de slang." en natuurlijk bedoelde hij op die slangen in den tempel." „Mogelijk." gaf Grav toe. doch di* Sadhu's, evenals allp Oosterlingen, spreken meestal figuurlijk „Wat dacht je dan. dat hij bedoelde?" „Zij hebben een vpoI wijderen kijk op de toekomst dan wij. en daar ze *e ten, dat gewone menschen het bestaan van machten, waarover zij beschikker nief aannemen, verbergen zij hun ge dachten in met opzet onduidelijke be weringen. Toch heeft alles, wat hij zegt altijd een diepen zin Tot dusver zijn slangen ons behoud geweest." „Colin. lieveling; laten we weggaan uit dit verschrikkelijk vertrek!" Zij ril de. „Ik zou nog liever in een van die galerijen zijn. die op de catacomben lijken, dan hier!" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2