DOODELIJK ONGEVAL TE WOUDENBERG DE PRINSES IN ONZE STAD PUROLS Vijftiende partij afgebroken Zesdaagsche van New-York Chr. Fröbelscholen RAADSVACATURE HET HARTVELT- KWARTET W. K. v. ROSSUto Vesten Pullovers Sjaals K bler-K leed ing BEDRIJFSLEVEN OLIEREMMEN WEIGERDEN Eisch 400 gulden boete Lezing over Edelmost stelt teleur Nieuwe telefoon aansluitingen VERKIEZINGEN CONCERTVEREENIGING UIT DEN S.G.S. „Geen wild karakter" VAN KLAVEREN WINT VAN CSVRLIER 2e BLAD PAG 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS Het Gildehuis en de school voor Individueel'Kunst- nijverheidsondersvijs bezichtigd GEHEEL onverwacht heefi H.K H. Prinses Juliana gister middag een bezoek aan het Gilde huis aan den Znidsingel gebrachl zooals wij reeds in het kort meldden was H.K.H- vergezeld van één Harei hofdames, freule Van Heemstra Hei bezoek was streng incognito en nie mand van hef bestuur van het A.K.G was van dit hooge bezoek op de hoogte. Mejuffrouw H- A. Drost leerares kunstnijverheid, leidd» H.K.H- in het Gildehuis rond en toon de Haar de exposities en de vérder- inrichting van het gehouw. Nadat Prinses Juliana Haar hand teekening in het gastenboek had ge plaatst, gingen H.K.H-, freule van Heemstra en mej. Drost naar de Gildekamer, waar vlechtwerk werd bezichtigd. H.K-H. nam aan één der tafels in dit in middeleeuwschen stijl ingerichte vertrek plaats en volgde met groote interesse het vlechtwerk van mej- Drost. Speciaal het Egyp tisch vlechten werd gedemonstreerd en de Prinses stelde hierin groote belangstelling. Nadat H.K-H. onge veer drie kwartier in het Gildehuis- had vertoefd, bezocht Zij de naast het Gildehuis gelegen school voor in dividueel kunstnijverheidsonderwijs. Prinses Juliana toonde eveneens voor dit werk groote belangstelling. Prinses Juliana werd hier verwel komd door den directeur der school den heer W. G. J- Callenhach. H.K.H- legde groote belangstelling aan den dag voor de hier toegepaste arheidstherapie en de arbeidsmidde len. Ongeveer een kwartier bleef de Prinseë in de school, waarna Zij te gen vier uur naar het Paleis Soest- dijk vertroK- Bazar in de Lange Beekstraat Men schrijft ons: Zaterdagavond werd de bazar in Im- manuel gesloten "door den heer B. v. d. Kolk, die namens het Lokaal Comité van de Unie „Een School met den Bijbel", hartelijk dank bracht aan den Christ- Vrouwenbond voor het initiatief en den omvangrijken arbeid aan het opzetten van dezen bazar verbonden, aan het etaleeren. het verkoopen enz. Spreker overhandigde daarom gaarne namens enkele vrienden van het Christ. Onderwijs aan de presidente van 'het Bazarcomité, mevr- ds. Gerritsen, een bloemenmand. De dames hebben, aangespoord door het mooie, resultaat in het Soesterkwar tier, thans den bazar voortgezet in de Chr. Fröbelschool aan de Lange Beek straat- Dank zij het milde geven van vele dames en heeren, slaagden zij erin ook thans in twee zalen vele goederen voor klein en groot in grootere en kleine stands aan te bieden. Ü6. M. G. Gerritsen opende ook hier gistermiddag voor een zeer talrijk pu bliek den bazar op de gebruikelijke wij ze, in een enthousiast woord daarna dank brengende aan al diegenen welke tot nu toe aan het welslagen van den bazar hadden meegewerkt- Spr. hoopte, dat alle vrienden van het Chr. onder wijs er Dinsdag en Woensdag toe wilden bijdragen orn het Chr. Fröbelonderwijs zoodanig door koopen, sjoelbakken, speerwerpen, theedrinken enz- geldelijk te steunen, dat het gemis van overheids subsidie eenigermate wordt tegemoet ge komen. De opening werd bijgewoond door eenige vertegenwoordigers van de Stich ting voor Chr. Fröbelonderwijs en van de Unie „Een School met den Bijbel"- Reeds den geheelen middag en avond werd de hazar. die ook nog hedenmid dag en vanavond tot 10 uur zal worden gehouden, druk bezocht. De heer J. Ch. D. Smeitini neemt ontslag als lid van den gemeenteraad Wegens zijn benoeming tot leeraai aan het Chr. Lyceum te Harderwijk (weke lijks 5 lesuren) heeft de heer J. Ch. D Smeitink, drs- in de Economie, ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad alhier. Zijn opvolger op de Anti-Rpvol lijst is de heer J. H. van Lonkhuvzen die reeds in een vorige periode zitting had in den Raad. AANBESTEDING In opdracht van de Stichting Beiler- oord te Beilen is door ir. H. J. Gouds waard, adviseur voor Centr. Verwar ming, enz. alhier, de verbetering en uit breiding der verwarming in de woning van den tweeden geneesheer onderhands opgedragen aan de Fa. J. Padding te Beilen. Concerteerde gisteravond in den foyer van Amicitia Reeds talrijke malen hebben we het voorrecht gehad tegenwoordig te mo gen zijn bij uitvoeringen van het Hart vel fkwartet. Gedurende een reeks van jaren hebben we het kunnen van deze musici zien groeien, is ook onze be wondering voor hunne prestaties ge groeid. En dikwijls hebben we van on ze cre6ccndeerende appreciatie in onze verslagen blijk gegeven Het doet ons dus waarlijk leed dat ons verslag ditmaal, ondanks het vele goede, aan het slot zelfs voortreffelijke, dal we bij de uitvoering van gisteren in Amicitia te hooren kregen, in een mineur-toon moet beginnen Waaraan ie dat Ip wijten? Reeds vroeger hebben we meermalen geconstateerd. dat de Hart vel ts zich het beste thuis voelen in composities, waarin ze. om een hui selijke uitdrukking te bezigen, 'm van katoen kunnen geven Hun geaardheid gaat uit naar het gepassioneerde, het hevige. Deze eigenschap en een nei ging het te zoeken in orkestrale effec ten. speelt hen bij het vertolken van rein-klassieke muziek wel eens parten. Een kwartet van Haydn is zoo pre cieus. zoo teer, zoo vol élegantie, dat bij een vertolking ieder effectbejag, iedere accentueering van het rhythme. iedere inmenging van persoonlijke ge* voels-uitdrukking, iedere nadrukkelijk heid vermeden moet worden. Doch hierin schoten de Hartvel t's tekort. De natuur bleek ook hier weer sterker dan de leer. Het geheele werk door troffen ons te ruwe accenten, te groote klanksterkte, te veel aandikking door het zoeken naar kleine effectjes. Daar door ging te veel van dc juiste Haydn- stijl verloren. Daardoor ook konden wp de wedergave van dit kwartet slechts matig waardeeren. Schubert's muziek, die reeds meer op het romantische is ingesteld, kan meer verdragen dan Havdn. De juiste stijl werd dan ook in het bekende kwartet met de variaties op ..der Tod und das Madchcn" beter benaderd, al waren ook hierin de spelers niet vrij te plei ten van een te sterk geprononceerde voordracht. Toch werden sommige dee- len. zooals hij voorbeeld het verrassen de, mystische slot van het eerste deel, mooi gespeeld. In het echt Schuberti- aansch Andante met de variaties kre gen weg een knap-gespeelde solo-partij van den cellist te hooren. Doch op volle kracht kwamen de Hartvelt's pas na de pauze in het vol slagen orkestraal gedachte en daardoor voor deze musici zoo goed liggende piano-kwintet van Cesar Franck. Met de symphonie en het viool-concert be hoort dit werk wel tot het beste, wat Franck geschreven heeft. In dit gloed vol kunstwerk vonden de Hartvelt's een kolfje naar hun hand. Met prach tig élan, vol dramatische spanning en geladenheid vertolkten ze dit stoere, hoeiende meesterwerk, daarin op waar lijk voortreffelijke wijze gesecondeerd door onze stadgenoot van den Burg. 18 LANGESTRAAT Het is waarlijk geen geringe verdien ste van dezen pianist, dat hij zich zoo volkomen wist aan te passen aan de voordracht en de klanksterkte van de kwartet-spelers, waarmee hij toch ver moedelijk weinig zal he ben samenge speeld Hot getuigt van groote muzi kaliteit. dat hij wist te bereiken, dat geen oogenhlik de homogeniteit verlo ren ging. En zoo togen we volkomen tevreden gesteld huiswaarts met de overtuiging dat we in deze kwartetspelers toch maar een kamermuziek-ensemble van den eersten rang bezitten. Eind goed. al goed! SCHWERZEL. Uitbreiding Amersf. Kunsthandel Onder aan den Berg" Met het eerste lustrum in het zicht heeft de eigenaar van den Amersfoort- schen Kunsthandel „Onder aan den Berg", de heer Mulder, door toevoeging van het hoekpand Utrechtscheweg 38. de zaak belangrijk uitgebreid. De étalages vormen een groot front van de nieuwste artikelen op het gebied der kunstnijverheid- Beide winkels zijn vereenigd, zoodat winkelend Amersfoort op rustige wijze in dit gezellige milieu zijn inkoopen kan doen- Op de eerste étage is een speciale afdecling gekomen voor de eet-, thee- en ontbijtserviezen. Bij de opening, die heden plaatsvond, was de belangstelling groot. Fraaie bloemstukken waren in de zaak opgesteld. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand Oc tober: Afdeeling voor mannea: Aanvragen van werkgevers 159; aanbiedingen van werkzoekenden 1897: aantal plaatsingen 110: (over de maand October van het vorige jaar waren deze cijfers respectie velijk 113, 2124 en 97)- Afdeeling voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 147: aanbiedingen van werkzoekenden 303; aantal plaatsingen 90; (over de maand October van het vorige jaar waren deze cijfers respectie velijk 99, 344 en 70). UTR. RECHTBANK Bestuurder van een groente wagen werd op den grond geslingerd en overleed aan zijn kwetsuren OP 13 Juli van dit jaar vond te Woudenberg een aanrijding plaats tusschen een groenten wa gen, getrokken door een paard, en een achteroprijdende luxe-auto, waarvan de remmen weigerden. Door den schok viel de groenten- koopman onze stadgenoot Van Oven, van zijn wagen, kwam met een hevigen 6lag op den grond terecht, en bekwam zoo ernstige kwetsuren door de wielen, dat hij kort na het ongeval overleed. De bestuurder van de auto, een 47- jarig omroepleider, woonachtig te Hilversum, stond gistermorgen we gens het door schuld veroorzaken van den dood van den groenten- koopman terecht voor de Utrecht- sche Rechtbank. Uit de verklaring van den verdachte bleek dat hij dien dag vanuit Hilver sum op weg naar Ede bij Amersfoort had bemerkt, dat zijn remmen weiger den. Hij had daarna op de Leusderhei een paar maal de remmen beproefd, en daarbij deden zij het weer tamelijk cned Wel echter besloot hij zeer lang zaam verder te rijden, en kwam dari ook lot het onceval gebeurde, nist meer hoven 40 K.M per uur. Verdachte'» auto had olieremnvn Met den wazen, die 2VÓ jaar oud was. had hij 57000 K.M. afgelegd De auto werd regelmatig, minstens eenmaal per week. napezien in de parage te Hilver sum, waar de wagen ook gekocht was Verdachte reed voorts nagenoeg altijd zelf met de auto. De president, mr. Kaars Sijpesteyn. stelde verdachte de vraag, waarom hij na bemerkt te hebben dat zijn remmen niet heelemaal betrouwbaar waren, niet terstond naar de dichtstbijzijnde garage was gegaan. Verdachte ver klaarde, dat hij op weg was naar een vergadering te Ede, tijdens welke hij dan den wagen bij een garage, welke hij als betrouwbaar kende, had willen laten nakijken. Ten aanzien van het ongeval zelf deelde verdachte mede, dat hij plotse ling den weg had geblokkeerd gezien door een trailer, en achter den groenten- wagen had moeten blijven. Op het mo ment dat hij plotseling moest remmen, was hij nog 30 meter van den groenten- wagen af. De remmen echter weiger den, en met een schok kwam zijn auto tegen den wagen 'op. Verdachte zeil had niet gezien dat de bestuurder van den groentenwagen op den grond viel; hij was zelf hevig geschrokken. Als getuigen en deskundigen werden gehoord twee garagehouders. De eerste, woonachtig te Woudenberg, was terstond na het ongeval ter plaatse geweest, en had verdachte's auto naar zijn garage gesleept, waar hij de remmen had on derzocht. Hij had de voetrem geheel ge demonteerd, en bemerkt dat deze goed onderhouden was; in één der olie-cy- linders was echter een onzichtbaar man kement, veroorzaakt door vuil of slij tage, ten gevolge waarvan de olierem- men onvoldoende werkten. De handrem was naar de meening van getuige zeer onvoldoende. De andere getuige, de garagehouder te Hilversum, waar verdachte's auto re gelmatig in onderhoud werd gegeven, bevestigde, dat de auto. ook wat de rem men betreft, steeds goed werd gecon doleerd. Tusschen de beide getuigen en den verdediger, mr. W. Vos uit Benne kom. ontspon zich een discussie over de handrem, waaruit echter niets defini liefs naar voren kwam. Mr. Zijlstra. officier van justitie, nam daarna requisitoir. Hij oordeel do het zeer onvoorzichtig van ver dachte, dat deze was doorgereden nadat hij bad bemerkt dat zijn rem men nipt volkomen in orde waren Hoewel hij verdachte schuld aanwe y.ifs is, was hii toch niet roekeloos: daarom e'schtc de officier in dit ge val geen hechtenis doch een geldboe te van 490 gulden, subs. 2 maanden hechtenis. De verdediger, mr. W. Vos. hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij conelu- deerd tot vrijspraak, subsidiair een geldboete. De uitspraak volgt over 14 da gen. De heer D. Plantinga spreekt voor de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Gisteravond werd in Kinderzorg een vergadering gehouden van de afdeeling Amersfoort van de Kon. Néderl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, waar door den heer D. Plantinga uit Utrecht een voordracht met licht beelden over Edelmost gehouden j werd. De zaal van Kinderzorg was goed be zet, toen de voorzitter van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de, de heer P. van Straal en, het openingswoord sprak en allen welkom heette. Spreker hoopte, dat de heer Plantinga aan de hand van lichtbeel den een interessante causerie zou hou den over het edelmost. De heer D. Plantinga begon met het vervoer van de compost van Den Haag naar de diverse plaatsen in Drente te verklaren en trachtte met enkele woorden duidelijk te maken op welke wijze in Drente gewerkt wordt. Jammer was het, dat de heer Plan tinga de stof niet beheerschte en hij enkele vragen der aanwezigen over de samenstelling van het compost niet kon beantwoorden. Met behulp van en kele artikelen, welke onlangs in de bladen waren verschenen, wist spr. er nog iets van te maken. De „verwerking" der compost ge schiedt z.g. aan den loopenden band en door aankleving blijft de edelcom- post achter, welke dan t.z.t. wordt be werkt en voor dpn verkoop geschikt is. De wijze, waarop dit geschiedde, heeft dc spreker niet verteld. De voorzitter, de heer van Straalen, zeide aan het eind van den avond, dat de causerie van den heer Plantinga ten zeerste was tegengevallen en hij trok als conclusie, dat detspreker het onderwerp niet beheerschte. Hopende, dat binnenkort eens een spreker voor deze vereeniging op dui delijke wijze zal uiteenzetten op welke manier het edelcompost wordt ver werkt en voor het doel geschikt wordt gemaakt. De volgende adressen werden telefo nisch aangesloten. Tfn-nr.: 2353 Arbeiderspers N.V. de, I. J. de Groot, agent-corresp., Oude Soes- terweg 164. 2361 Belt, A. v. d., Electro-teschn. en radiobureau Soesterweg 199. 2346 Beyl's van der, Groothandel in centrale verwarmingsartikelen N. V. Vertegenwoordiger A. J. Ma- gito. 465 Bomas, G. H., Vertegenw- St. Rad- boudstraat 36- 2354 Commijs, J-, Dir. Houth. Koeke- bakker, St. Anfridusstraat 23. 2348 Eskes, J. D-, van Houtenlaan 9. 2349 Firestone N.V., Banden Import My- (Vert. H. A- Schaperkötter), Pascalstraat 50. 2351 Gans, W. O de, Voorz. Alg. Ned. Stucadoorsbond, Rozenstr. 9- 2355 Groentenhandel M. Marck, Ver- meerstraat 2. 2345 Heer, H- P. de, Majoor der Infan terie, Keucheniuslaan 13. 2334 Hermans, Mr. H. P-. Groen van Prinster^laan 24 (niet voor dienst gesprekken)- 2359 Hovens Greve, K., particulier, Groen van Prinstererlaan 26. '2357 Hulst, J. van der, Electro Techn. bureau Kruiskkamp 68- 2350 J. P- Groenten- en fruitbedrijf, Jac. van Praag, H. v. Viandenstr- 40 B. '2344 Lent, A. van, Mr. Schilder en Be hanger, Tulpstraat 14. 2343 Linden, Joh- v. d-, Stucadoor, Ran- den.broekerweg 35. 2342 Meyer, R. Leusderweg 173- 2338 Moring, J. B. Ingenieur, P. Both- laan 18. '2358 MorrenWagenvoort, Mevr. J- M. C- Zuidsingel 31. 1672 Mosterd, K- aardappel-, groenten- en fruithandel, Lavendelstr. 13. 2360 Rechtskundig bureau „Justitia", Korte Gracht 15. Adviezen, Recht bank- en Kantongerechtzaken, Pri- vé-aangelegenheden. Advocaat-pro cureur aanwezig. 1795 Schoonman, G., Pension, Pr. Ma- rielaan 9- 2341 Tijmensen en Kok, Radiateurenfa- briek, Kampstraat 77. 1149 Ubink Mr. P- A- G. Zwaanstraat 22. 2356 Vermolen, F., Kermis expl., Kon. Wilhelminastraat 31. 2352 Visser A- R. v.h. Fa- A- Knuivers, banketbakkerij. Kampstraat 9. 2340 Wolter en Dros N. V., Chef-mon teur, oliestookinr. 6 Wijland, B. G- van, Kepplerstr-7. Te Terschuur: 13 Hell, Ruth van Utrechtsclie Kracht Voederhandel „De Ade laar." 14 Norden, J. van, Handelsreiziger en landbouwer- 15 Zwetsolaar. T. van, caféhouder, Harselaan 54/1. De Kamer van Koophandel schrijft ons: I it binnenkomende vragen blijkt het. dat bij velen de meening heerscht. dat df* aftredende leden der Kamer van Koophandel voor dc a s verkiezing \an 29 Nov. niet behoeven gecandideerd te worden. Dit is niet liet geval. In de be staande vacatures die door periodieke aftredingen ontstaan, moet even goed een aftredende, indien men hem her kozen wil zien. op de gebruikelijke wij ze gerandideerd worden a!s in een va cature wegens openvallen van een plaats. De ministerieele beschikking van 1 Nov 1.1., houdende de algemeen ver bindend verklaring van een onderne mersovereenkomst in het japonnencon- fectiebèdrijf is o.a. ook ten bureele der Kamer van Koophandel gedeponeerd. Mooie, Gezonde Huid Alle ruwheid en roodheid, pukkeltjes en ui'slog. worden weggenomen door Belde tn dooien von 30-60. Tube 45cf. Bij Apolh enOrog munhardt In liet Grand Théatre zal W oensdag 17 November a.s. het tweede abonne mentsconcert van de „Concertvereeni ging" gegeven worden, in samenwerking met den Amersfoortschen Kunstkring. Optreden zal „The Curtis Stringquartet uit Philadelphia, dat bestaat uit. Jascha Brodsky, viool. Charles Jatte, viool; Max Aronoff, alt en Orlando Cole, cello Op het programma staat het Kwartet No. 3 van Bernard Wagenaar, (een in Ame rika levend Nederlandse!) toonkunste naar), het kwartet in Bes gr t. van W A. Mozart en het kwartet in D. kl. t (Der Tod und das Madchen) van Fr. Schubert Het bestuur van de Concertvereeni- ging heeft een regeling getroffen, waar door men tegen gereduceerden prijs nog abonnementen kan nemen voor de nog komende vijf concerten. Inlichtingen geeft het secretariaat, ir. C. B. van der Tak, Groen van Prinste rerlaan 25, telefoon 1265. VAN DE POLITIE Op den Hoogeweg heeft gistermiddag omstreeks drie uur een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's. Een auto uit Almelo reed in de richting Nijkerk. Een voor hem uitrijdende wa gen week aanvankelijk naar links uit om een voorganger te passeeren, maar moest voor een tegenligger weer in houden. De Almelosche auto wilde toen inha len zonder rekening te houden met de mogelijkheid van den tegenligger, die uit Putten kwam. De materieele schade na de botsing was vrij groot. Beide wa gens moesten weggesleept worden. Dooi de politie is proces-verbaal opgemaakt. Op den Utrechtscheweg reed gister avond een auto uit Utrecht met verblin dende lichten. Een tegenligger uit Zeist was daardoor genoodzaakt te stoppen. Achter de Zeistenaar reed een vracht auto uit Nijkerk, welke eveneens ver blind werd en niet bemerkte, dat de wagen voor hem stopt 3. Een bot sing met materieele schade was het ge volg. De politie heeft procés-verbaal op gemaakt tegen de auto met de verblin dende verlichting. BURGERLIJKE STAND 10 November GEHUWD: E. J. van Deuveren en W. J. van Groenewoud; C. Ph. Uding en P. H. Franssen; J. J. Verschuur en J. G. M. Hogenboom; A. van Soeren en E. van den Hooff. SPORT EN SPEL De competitie neemt een aanvang Gisteravond weid een begin gemaakt met de competitie wedstrijden van den Stiohtschbooischen Schaakbond. Dat er in het Sticht en het Gooi een buiten gewoon groote belangstelling voor liet schaakspel bestaat, blijkt wel uit liet leit, dat niet minder dan 88 tientallen aan deze competitie deelnemen. Van den wedstrijdleider Dr. J. v. d. Lugt wordt dit seizoen op organisato risch terrein dan ook heel wat gevergd. Voor de le klasse vond te Zeist de be langrijke ontmoeting plaats tusschen het eerste tiental der Schaakclub Zeist en het derde tiental van Bussum. Zeist miste zijn eerste bordspelei Mr. P'ockens, die Zeist metterwoon heeft ver laten. Het werd een spannende strijd, die tenslotte werd afgebroken in een 43 stand voor Zeist. Drie partijen wer den ter arbitrage opgezonden. Ook te Utrecht vonden verschillende wedstrijden plaats. In Hotel „Den Hom mel" traden beide ploegen van Je schaakclub „Oog m Al" in het strijdperk en wel het eerste tiental tegen Utrecht IV en het tweede tegen „Stukken en Schijven" I. In eerstgenoemde ontmoe ting voor de Tweede klasse B. namen de gasten reeds vrij spoedig een flinke voorsprong, n.l. V2—SV2 in het voordeel van Utrecht. De gasten gingen op den ingeslagen weg voort en wonnen ten slotte op overtuigende wijze met 7V'-> 2V2. Een fraaie prestatie voor een ploeg, die het vorig seizoen op de Matste plaats eindigde. Het tweede tiental der gastheeren speelde voor de derde klasse B tegen „Stukken en Schijven" I (een onderaf- deeling van „Unitas Studiosorum Rhe- no-Trajectino). Hier dpden de leden van Oog in Al het heter. Hier waren zij het, die de leiding namen, om deze niet meer af te staan. Zij wonnen tenslotte met 73. De studenten hebben het spizoen dus niet erg gelukkig ingezet. In het N.V. Huis vond de plaatselijke wedstrijd plaats tusschen de Arb. Schaakclub Utrecht TT en de TTtr. Chr. Schaakver. III. Reeds spoedig nam de Chr. de leiding om deze niet meer af tp staan en tenslotte met ZVr> te winnen. HET BONDSELFTAL ZAL WORDEN GEWIJZIGD DEN HAAG, 9 November. De keu zecommissie van den K.N.V B. heeft be sloten in het Bondselftal, dat Zondac a s. te Rotterdam onder den naam ..Rest van Nederland" voor den Gouden Onafhankelijkheidsheker zal spelen, een wijziging aan te brengen. Voor de spelers Dijkstra Caldenhove. Anderie- sen. I.ooys en Blom vliet zullen anderen gekozen worden. Dit besluit houdt verband met het feit, dat genoemde spelers noode kun nen worden gemist in den voor den- zelfden dag vastgestelde competitie wedstrijden Z.F.C.—de Kennemers en AjaxD.W.S. Deze ontmoetingen, die zonder deze spelers waarschijnlijk zouden moeten worden uitgesteld, kunnen düs thans worden gehandhaafd. U\VE-AIJECHI\> Een klein openingsvorr-deel voor Euwe wist Aljechin door uit stekend verdedigen om te zetten in een pionwin^t IN de Rotterdamschc bieigaar dc ving gisteravond de vijf tiende partij, van de revanche- match om het wereldkampioen schap schaken, aan De partij had ter afwisseling eens niet het wilde karakter van de meeste vorigen en het publiek wachtte tevergeefs tot. zooals gewoonlijk, de bom zou barsten en het gevechtsterrein in lichte laaie zou komen te staan. Toch was er ook ditmaal span ning in overvloed Het was een fraaie partij, tyoeo rend voor den sland van de match. Euwe, hoewel met wit spelend, heeft zoolang mogelijk getracht ieder risi co te vermijden en op simpele wijze een klein openingsvoordcel uit fe buifen Daarna «telde een bewonde renswaardige verdediging van den tegenstander hem voor de keus. of dadelijk remise aceer -^ren. ofwel een laatste, hoewel riskante, en eigenlijk niet eens veelbelovende kans op winst te wagen Euwe kon de verleiding niet weer staan. Weliswaar riskeerde hii niet al te veel, maar het voordeel van een pion zal voor Aljechin toch vermoedelijk vol doende aanleiding zijn. de partij, dio na veertig zetten w.rd afgebroken, voort te zetten. Hedenavond te zeven uur wordt de partij in het gebouw van het Rotter- damsch Nieuwsblad ten einde gespeeld. De afgebroken stelling luidde: Wit- dr. Euwe' Kh2, Dd3. Th3, pion nen f2, g3, h3. Zwart: Aljechin I\h7, Da4, Ta2, pion nen e5, f7, g6 en I16. WIELRENNEN NEW YORK, 9 November. Onder groote belangstelling is Zondagavond de zesdaagsche van New York begon nen, waaraan weer een aantal Europee- sche koppels deelneemt, daaronder onze landgenoot Cor Wals, die:met den Ame rikaan Rodman een ploeg vormt Er werd uitstekend gereden, de jachten volgden elkaar op. Na ongeveer 20 uren rijden was de stand van het veld: 1. KilianVopel. 104 pnt. IgnatDiot, 66 pnt. Gebrs. Peden, 50 pnt. O'BrienAllen, 20 pnt. Debaels—Thomas, 16 pnt. Op een ronde: 6. WalthourCrossley, 38 pnt Op twee ronden: WalsRodman, 28 pnt. Op vier ronden: 8. LetourneurRiboli, 1 pnt Op acht ronden: 9. AudyLepage, 14 pnt. Op negpn ronden: 10. GeorgettiYaccino, 18 pnt. De overige koppels lagen tot dertien ronden achter. BOKSEN Een zwaar bevochten puntcn- overwinning ROTTERDAM, 9 November. In „De Doelen" te Rotterdam zijn vanavond in ternationale bokswedstrijden gehouden, waarbij van Klaveren in de hoofdpartij een zwaar bevochten overwinning be haalde op den Belg Charlier Weliswaar toonde van Klaveren die zij debuut in de middengewichtklasse maakte, zich zeven ronden lang door zijn vlugge aan vallen en bekende snelle series, waarhij hij fraaie dubhelstooten plaatste de meerdere van Charlier. maar na de ze vende ronde werd het anders Van Kla veren had een bloednnrln wonde boven het 007 opeeloopen welke hem zicht baar hinderde in zijn beweeingen Ge lukkig vonr hem was Charlier din over een coed incasseeringsvermogen be schikt. ook niet meer dp hok«er uit de eerste ronden, zoodat hij den Hollander niet in gevaar kon brengen norh hem zelfs de puntenzege kon ontnemen Het gevecht ging over tien ronden van drie minuten Charlier woog 70 KG., van Klaveren 69 T\ G OVIR EK KMMiShOt ESEN on Niel oft. 9 Nov. 10 c X nnoen "03!4 ".02 Eerlijn 0.72.90 .72 'iO Ear\jc 6.16 14 20.74 '1 ~A /ril rich 41.87 .1' Kopenhaeen 40.41» Zf Stockholm 46.65 46 Oslo 45.47V* 45. New York 1.80% 1.8 Préag 6.33J* 6.3/ Medeged.- door do R'damscho' Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5