NED. B-XI SLAAT DE ZWALUWEN Een goede snelle wedstrijd LAATSTE BERICHTEN Mr. G. A. van Haeften tegen preventieve censuur BEROERING in Marokko De T.C. heeft materiaal genoeg om mee te werken TVTIETTÉGENSTAANDE bet bui- tengewoon gladde veld. dat door den in den namiddag gevallen regens doorweekt was. hebben vijl duizend voetballiefhebbers, gister avond in het Stadion van een uit stekenden wedstrijd kunnen genie ten tusschen het Nederlandsoh B.- elftal en de Zwaluwen, welke ont moeting in een 54 overwinning van eerstgenoemd team eindigde, nadat de rust met een 21 voor sprong van de Zwaluwen was in gegaan. -JU UIT DEN S. G. S. ACTIVITEIT DER A.Z. &P.C. Verkouden. Dampo Vijftiende partij remise C. F. Utermöhlen f Heling van veertig fietsen Voortgezet debat over de Rijksbegrooting Ü1T DE STAATSCOURANT De tooneelkwestie in den Haag Zinspeling op Italiaansche bedrijvigheid DUITSCH-ITALIAANSCH DEMENTI PROTEST VAN ITALIË TE PRAAG fee BLAD PAG. 3 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 NOVEMEBR 1937 VOETBAL (Van onfcen sportredacteur) Het was de eertijds door den mi6t afgelasten wedstrijd, welke opnieuw was vastgesteld, al had hij dan, in ver band met het feit. dat er niet direct een interlandwedstrijd volgt, niet zoo heel veel belang. Toch was de Technische Commissie van den K N.V.B. in baar geheel aan wezig. omdat er wij schreven er her haaldelijk over in het Nederlandscb elftal verscheidene krachten door jon gere vervangen dienen te worden. Het is alleen maar de vraag of dat vroeg of laat zal gebeuren Welnu de Technische commissie zal misschien geen absolute ontdekkingen gedaan hebben, dan toch zeker tot het besef zijn gekomen, dat er verschillen de jongeren zijn, die in de gaten ge houden dienen te worden. Van de voorhoedespelers viel de links buiten Ooms van D.W.V. op. Een vlug ge speler die goed voorzet, technisch uitstekend onderlegd is en., zelf ook doelpunten kan maken. Als linksbinnen trad Drouen op den voorgrond, terwijl ook de rechtsbuiten De Winter een spe ler is, die het nog wel verder zal schop pen. Van de halfspelers overtrof Pelli- kaan zichzelf, voornamelijk wel omdat hij goed plaatste, hetgeen anders zijn •zwakke punt isr Dorland 6peelde een 'zeer goede eerste helft, om naderhand af te zakken. Een „nationale spil" zien wij in hem intusschen niet. Bool als linkshalf speelde een gave partij. Zijn cross-passes stichtten herhaaldelijk groote verwarring in de vijandelijke verdediging. Zijn temperament zal ech ter een hinderpaal vormen op zijn weg naar het A-elftal. Hij moet nog meer dash in zijn spel brengen. Van de backs wisselde Wilders heel goede met zwak ke momenten af. Walhain heeft een mooie stijl van spelen, zoodat voor hem wellicht een succesvolle carrière is weg gelegd. Van Male zoowel als Dijkstra zijn ons inziens rijk voor het Neder landsch elftal. Voor de plaats onder de lat behoeft men zich dus geen zorgen te maken. De elftallen waren als volgt opgesteld Nederlandsch B-elftal: Van Male (Feijenoord); Wilders (BI. Wit). Jansen (Wapeningen); de la Mar (Haarlem). Lagendijk (C.V.V.) en Bool (H.V.V.); Vonderhof (Juliana), Hunting (P.S.V.), ten Duis (Enschede), Drouen (P.S.V.) en Van Beek (B.V.V.) Zwaluwen: Dijkstra (Z.F.C.); Van der Linden (N.A.C.), Walhain (H.B.S.). Van Es en Dorland (beiden Gooi), Pellikaan (Longa); Ooms (D.W.V.), Timmerman (E.D.O.), Van Dijk (N.A.C.), Schijvenaar (E.D.O.) en De Winter (Haarlem). De leiding was in handen van den heer Michlels. Om den gouden Onaf hankelijkheidsbeker Na afloop van den oefenwedstrijd tussohen het Nederlandsch B-elftal en de Zwaluwen, heeft de Keuze-commis eie van den K.N.V.B. het Nederlandsch Bondselftal, dat Zondag a.s. te Rotter dam tegen een Rotterdamsche ploeg zal spelen om den gouden Onafhanke- lijkheidsbcker, definitief samengesteld Zooals men weet, moest in de oor spronkelijke opstelling een aantal wij zigingen worden aangebracht wegens het niet beschikbaar zijn van spelers, die met hun vereenigingen in belang rijke competitiewedstrijden moesten uitkomen. Het gewijzigde bondselftal. dat. onder den naam „De rest van Nederland" zal spelen, ziet er als volgt uit: Doel: De Deugd (O.D.S.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en yan den Hoven (Longa) Midden: Pellikaan (Longa), Dorland ('t Gooi) en Van Es ('t Gooi). Voor: De Winter (Haarlem), Heetjans (Tubantia), De Boer (K.F.C.), Smit (Haarlem) en Bergman (Blauw Wit). Als reserves zijn aangewezen: Krui denier (C.V.V.), Van Gooi (Haarlem), de la Mar (Haarlem), Zwang (O.D-.SrV-^n- De Bock (Bloemendaal). SC f4.. - i, Ooms heelt het derde doelpunt voor de Zwnlmven gescoord. Wilders staat be teuterd te kijken SCHAKEN Dinsdagavond werd de competitie van den Stichtsch Gooischen Schaakbond voortgezet. Te Soest had de ontmoeting plaats tusschen het eerste tiental der schaakclub Soest en Bussum II. De wedstrijd werd afgebroken met een 54 stand voor Bussum II. Voor de tweede klasse A. bestreden el kaar te Hilversum De Pion I en Soest II. De gasten waren hier sterk in de meerderheid en gingen met een 7—3 overwinning naar huis. Den Dolder, dat het vorig jaar op de onderste plaats eindigde,, schijnt dit sei zoen groote plannen te hebben. De eer ste uitwedstrijd tegen De Pion I uit Amersfoort werd met 6Y3Yi gewon nen, De Pion I (Amersfoort) Den Dolder I 1. J. H. Stendei^—W. v. Biezen 01 2. F. v. d. Straat H. van Nieuwenhuizen 10 3. L. v. d. Ham—J. Hakkert 0—1 4. C. v. d. Empelen Sr. Ch. van Driest 01 5. J. J. Mever— J. Mersie 01 6. W. de Graaf—W. Smits 1—0 7. Th. CorbeeA. P. Roozendaal 01 8. J. Koning Jr.M. v. Gulik Yt—Yj 9. G. BizotR. J. van Zanten 01 10. E. Brouwers L. Bottenberg 10 3^-6 VS Tenslotte vermelden wij noe den uit slag van den wedstrijd tusschen Huizen I en Soest IV, welke in een 73 over winning voor Soe6t eindigde. Een groot aantal jongeren was gisteravond bij de training in het Sportfondsenbad Het bestuur van de A.Z. en P. C. heeft gisteravond in samenwerking met de-Sportfondsen een groot aantal jonge lui uitgenoodigd tot deelname aan haar oefenavond in het Sportfondsenbad. Het doel van dezen avond was, zooals wij reeds eerder schreven, belangstel ling voor de zwemsport te wekken en tegelijk de A. Z. en P. C. aan een groo- ter ledental te helpen, waardoor deze oude vereeniging weer meerdere acti viteit zal kunnen ontplooien. Het stemde dan ook prettig, dat gis teravond zoovele jongeren, meisjes en jongens, aan den oproep gehoor had den gegeven. Met animo werd getraind en onderwezen in crawl, snelzwemmen en polospol. Niet minder belangrijk was, dat na afloop ongeveer dertig jongeren zich op gaven voor het lidmaatschap van de A. Z. cn P. C. Het bestuur heeft dus de vruchten mogen plukken van zijn initiatief en ook het Sportfondsenbad is er mee ge baat. Deze fraaie zwemgelegenheid kan nooit genoeg belangstelling ondervin den van de zijde van zwemsportlief hebbers. Met het oog daarop, is het ook goed gezien om hier gedurende de winter maanden polowedstrijden te laten ver spelen. Voor den Kring LTtrecht van de win tercompetitie van den K. N. Z. B. speelt morgenavond het eerste team van de A. Z. en P. C. tegen U. Z. C. II. Hoe wel de Amersfoorters waarschijnlijk Neus en hoofd verstopt. Tranende oogen. Schorre keel. Hoesten en vol op de borst lucht op en geneest. Pol 50 ct. Ooo» 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MIJNHARD! niet volledig uitkomen, is toch een spannende wedstrijd tegen de Utrechte naren te verwachten. Daarna heeft de ontmoeting plaats tusschen de zeven tallen van Forel I en Fuut I. Wanneer Dolman van de partij is. ligt een kleine overwinning van Fuut in de lijn der verwachting. EUWE—A LJECHJN Gisteravond i6 te Rotterdam de vijftiende partij van de match om het wereldkampioenschap tusschen dr. Euwe' en dr, Aljechin voort gezet. De partij was afgebroken im de volgende stelling Wit: Dr. Eu we: Kh2, Dd3, Tb3, pionnen f2, g3, en h3. Zwart: Dr. A. Aljechin: Kh7, Da4, Ta2, pionnen e5, f7, gö en h6. Na de 62ste zet van Wit (dr. Euwe) werd de partij remise gegeven. De 6lotstand luidde: Wit: Euwe: Kgl, DbS, pionnen f2 en h3. Zwart: Aljechin: Ke5, Df3, pionnen e4, f7 en g5. De stand luidt thans: Aljechin 9, Euwe 6 punten, resp. met 6 en 3 winstpartijen, en 6 remises. De volgende partij wordt hedenavond in de Doelen te Rotterdam gespeeld. BINNENLAND Oprichter van de bekende fabriek van verbandmid delen van dien naam AMSTERDAM, 11 November. Gis teren is te zijnen huize op 79-jarigen leeftijd overleden de heer C, F. Uter möhlen, oprichter van de bekende fa briek van verbandmiddelen van dien naam. De heer Utermöhlen was ridder in de orde van Oranje Nassau. "De teraardebestelling geschiedt Zater dagmiddag- a.s, om één uur op Zorg vliet. Carl Friedrich Utermöhlen werd op 2 October 1858 te Osternburg (Olden burg) geboren. Nadat hij de hoogere burgerschool te Hoorn had doorloopen, ging hij in 1873 in militairen dienst, waar hij zijn op leiding kreeg bij het instructiebataljon te Kampen. Hij zette zijn studie voor offi cier echter niet voort. Hij ging in den handel en werd o.m. vertegenwoordiger van een verbandstoffenfabriek te Mün- chen, als hoedanig hij in 18S0 in Neder land de antiseptische (later aseptische) verbandstoffen van Lister von Bruns in troduceerde. In 1886 ging hij zelf tot fa bricatie dezer verbandstoffen over. Dit bedrijf breidda zich geleidelijk belangrijk uit, tot het in 1898 werd omgezet in de N.V. v.h. Utermöhlen en Co. In 1900 kreeg de fabriek het praedicaat „Ko ninklijke". De uitvinding van „Utermöhlen's asep tische snelverband" dateert van 1901. In 1907 richtte de firma Utermöhlen te Ernst een verbandwattenfabriek op. Een gevangenisstraf van twee jaar geëischt GRONINGEN, 11 November. We gens heling van in de jaren 19361937 te Amsterdam gestolen rijwielen, trans port- en motorfietsen, in totaal 40 stuks, benevens een aantal schrijfmachines, heeft zich vandaag voor de Groningsche rechtbank te verantwoorden gehad de rijwielhandelaar C F. J. te Groningen, thans gedetineerd. Na verhoor van een aantal getuigen, onder wie eenige* politie ambtenaren uit Amsterdam, welke laatsten van den president een woord van hulde in ont- angst hadden te nemen voor het door hen in deze zaak ingestelde omvangrijke en nauwkeurige onderzoek, eischte het O.M. tégen verd., die volledig bekende, een gevangenisstraf van twee jaar rnet aftrek van de voorloopigc hechtenis. BURGEMEESTERSBENOEMING Bij K.B. is met ingang van 1 Decem ber 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Nijeveen: E. S. van Veen. De nieuwe burgemeester werd 4 Oc tober 1902 geboren. Hij is thans ambte naar ter gemeentesecretarie van Grams- bergen. WEER EEN AUTO IN DE RESIDENTIE GESTOLEN 's-GRAVENHAGE, 11 November. Een bewoner van den Bezuidenhoutsche- weg kwam gisteravond tot de minder prettige ontdekking, dat zijn auto, een Buick 1937, genummerd H 96551, was gestolen. Dezen wagen had hij eenigen tijd on beheerd laten staan voor het hotel Ter minus bij het Hollandsche spoorstation De eigenaar heeft aangifte gedaan hij de politie. Het onderzoek heeft tot nu toe nog geen resultaten gehad. TWEEDE KAMER 's-GRAVENHAGE, 11 Nov. In de hedenmiddag onder voorzitterschap van den heer C. Smeenk gehouden Tweede Kamer-zitting werden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangeno men verschillende kleinere wetsontwer pen. Voorlgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1938 (hoofdstukken I en II). De heer Schouten (a.r.) wenscht te bespreken de financiën, do economi sche politiek van het kabinet en de algemeene politieke toestand. Het schijnt meer dan ooit noodig, de finan cieele politiek in nauw verband te be zien met den algemeenen financieolcn toestand. Op 31 December 1936 was de geconsolideerde plus do vlottende schuld plus de vorderingen van 's Rijks schatkist totaal 3177 millloen gulden, tegen 2372 millioen op 31 December 1930. In zijn financieele becijferingen komt ^pr. tot het oordeel dat de aflossing op den gewonen dienst in 1937 van 2S.771.000 gld. te hoog is. Spr. becijfert voorts, dat het onjuist is, op grond van de budgetpositie en do perspectieven in het algemeen tot nieu we uitgaven te besluiten. Juist zij die de geheele financieele positie in het oog houden, moeten inzien dat 1938 niet het eerste jaar is van een nieuwe aera, doch een van de reeks crisisjaren. Spr. geeft in overweging, voor 1939 alle uitgaven voor den gewonen dienst daar weer onder te brengen. Men komt er immers al te gemakkelijk toe, noodmaatregelen te beschouwen als gewone maatregelen. Spreker hoopt dat de optim'isten t.a.v. de begroot-ingsposltie gelijk krijgen, doch hij deelt het meer pessimistische izicht van de regeering. De wereldeco nomie blijft manen tot groote voorzich tigheid in de financieele politiek der re geering voor de eerstvolgende jaren. Wat de huidige wereldontwikkeling in haar schoot bergt, ié.- bovendien een mysterie. Spreker acht het in de millioenennota ontvouwde beleid noodzakelijk, steu nende op de feiten en gegevens van het ehden, rekening houdend met allerlei mogelijkheden. Allo argumenten tegen het beleid der regeering zijn door spre ker gewogen doch te licht bevonden. Er is aangedrongen op het doen van uilgaven voor ouden van dagen. Op be scheiden schaal zal, wat de heer Albar- da wil, met do consequenties, voor de schatkist op ten minste vijftig millioen komen In de begrootingen der groote ge-meenten zit geen ruimte voor verhoo ging van salarissen en loonen. Wie zal haar betalen voor het rijkspersoneel? Spr. bestrijdt voorts de wenschen ten deele van den heer Bierema, gevo'.g zeker" van de gewijzigde inzichten in den, Vrijheidsbond. Men moet rekening houden met de ontwikkeling van den financieelen toestand en van de con junctuur. Deze en andere punten, kun nen bij de desbetreffende begrotings hoofdstukken nader ter sprake komen. Spr. dringt aan op diligenti© wat be treft de efficiency der staatsorganen. De defensieuitgaven moeten een apar te plaats hebben in het totaal der voor zieningen. Spr. moet de onjuiste verge lijking met andere uitgaven afwijzen. De defensie heeft een uniek karakter. Op de regeering rust de primaire plicht alles te doen voor de bescherming en verdediging van vaderland en volk- De wereldomstandigheden zijn zeer ernstig en dwingen tot verbetering en verster king onzer weermacht. Aan militaire verlangens, vallende buiten het kader van het strikt noodzakelijke, heeft de regeering echter weerstand te bieden» De regeering heeft spr. nog niet voor belastingvcrhooging gewonnen. Elke verdere verzwaring van belastingdruk moet tot het uiterste worden verme den. Innerlijke gezondmaking van het budget en inloopen van den achter stand moeten op den voorgrond staan. Wat de economische politiek betreft, is spr. bereid, het tuighuis van do re geering te voorzien van de wapenen die ze noodig heeft ter bescherming van onze marktpositie. Geen gebruik mag ervan worden gemaakt voor ne vendoeleinden, als ordening of protec tionistische maatregelen. Protectionis tische maatregelen b.v., als die noodig mochten zijn, mogen alleen langs nor malen weg tot stand komen. Bij K. B. zijn met ingang van 1 De cember bevorderd: a. tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenants ter zee C. J. Baron van Asbeck en D. de 'Jo?Selin de Jong; b. tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee der le klasse J. II. Solkesz en J. G. van Nauta Lemke. Bevorderd tot hoofdofficier van den marinestoomvoortdienst der 2e klasse, de officier van den marinestoomvaart dienst der 1ste klasse II. van der Brugge Bij K.B. van 8 November 1937 is: lc. aan den heer Ch. J. I. M. Welter, minister van Koloniën, oud-vice-presi- dent van den Raad van Nederlandsch- Indië, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van gewoon lid in het bestuur van de Nederland- sche Centrale organisatie voor toege- past-natuurwetenschappelijk onderzoek, zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die functie aan don lande be wezen diensten. 2e. benoemd in de sub le genoemde functie mr. L. J. A. Trip. president van de Nederlandsche Bank. onder bepa ling, dat deze zal aftreden op 1 Januari 1938, DE SIAMEESCHE GEZANT BIJ MINISTER PATIJN 's-GRAVENHAGE, 11 Noy. De minis ter van buitenlandsche zaken. mr. J A. N. Patijn heeft hedenochtend te zij nen departemente in audiëntie ontvan gen den heer Phra Bahiddha Nukara, de nieuwe gezant van Siam te Parijs, die ook hij het Nederlandsche Hof ge accrediteerd is- De gezant, die in Hotel des Indes zijn intrek heeft genomen, vertoeft in ons land ter overhandiging van zijn geloofsbrief. Cor van der Lugt Melsert wijt de schuld aan mr. G. A. van Haeften Onlangs Is ook in ons blad een brief verschenen van de directie van het Vereenigd Rott. Hofstad tooneel, waarin deze aan de Com missie van Beheer van den Ko ninklijken Schouwburg te 's-Graven- hage schreef, dat zij voor een ver lenging van de verbintenis als vaste bespeler van den Koninklijken Schouwburg de verantwoordelijk heid niet kan aanvaarden. Dit was het antwoord op een schrij ven van de Commissie van Beheer, waarin deze commissie aan de directie van het Hofstadtooneel vroeg of zij be reid was onderhandelingen te voeren over de verlenging van de in Mei 1938 afloopende verbintenis, waarbij de ge meente met het gezelschap van den heer van der Lugt Melsert, als vaste be speler van den Koninklijken Schouw burg. heeft gecontracteerd. Reeds uit dit schrijven van de direc tie van het Ilofstadtooneel bleek de roden van deze weigering tot onder handelen. namelijk het ontstaan van een sfeer tusschen beide partijen, „waardoor do goede en o. i. eenig Juiste verhoudingen op bedenkelijke wijze zijn verstoord". De verstoring van deze verhoudingen zou te wijten zijn aan een ingrijpen van do zijde der commis sie van beheer in de artistieke leiding van het Hofstadtooneel. Tor verduidelijking van deze stelling heeft do heer C. van der Lugt Melsert, directeur en artistiek leider van het Hofstadtooneel dezer dagen mondelinge toelichting gegeven. Volgens zijn zeggen is in 1935, toon mr. G. A. v. Haeften als gede legeerd lid dezer commissie in func tie kwam, in de goedo verhouding tusschen de Commissie van Beheer en het Hofstadtooneel verandering gekomen. Tegen het stuk „De witte Ziekte", dat ter viering van het 20- jarig bestaan van het Hofstadtoo neel in dat jaar is opgevoerd, had de commissie ernstig bezwaar. De burgemeester, keurde het stuk goed, maar de commissie beval eenige wijzigingen in den tekst Ook besprak de heer van der Lugt het verschil van meening over „On schuldige meisjes" en „De Dag dos Oordeels", waarover reeds zooveel is geschreven, dat wij meenen met dezo feitelijke vermelding te mogen volstaan. Contractueel is de heer van der Lugt Melsert sinds 1935 verplicht de Com missie van Beheer inzage te geven van elk nieuw stuk. Dezen vorm van cen suur kan hij niet langer verdragen. Daarom schreef de heer van der Lugt den brief, die hierboven is geciteerd en gaf hij den leden van zijn gezelschap de vrijheid om nieuwe contracten voor het komende spcoljaar te sluiten. Huiselijk uitgedrukt komt het stand punt van den heer van der Lugt Mel sert hierop neer: Ik kan niet langer spelen als do Schouwburgcommissie mij voortdurend op de vingers tikt en be dank daarom als vaste bespeler. Vervolgens hebben wij ons gewend tot het gedelegeerd lid der schouwburg commissie, mr. G. A. van Haeften. De Schouwburgcommissio, zoo dceldo deze ons mede, had geen ernstige be zwaren tegen „Do witte Ziekte". Toen de heer van der Lugt mii vroeg, aldus mr. Van Haeften. „wat vindt u van dit stuk?" heb ik geantwoord: „ik zou een vroolijker stuk voor een jubileum heb ben uitgezocht, maar dat is uw zaak". Dat de commissie wijzigingen in den tekst heeft verordineerd, is niet juist. „Wel opperde ik eenige suggesties, maar ik stond er in het geheel niet op, dat de heer Van der Lugt deze zou over nemen", „Wat nu do inzage van stukken betreft, daar ben ik altijd tegen ge weest". Deze primitieve censuur is evenwel in de commissie bepleit door haar lid, den heer van den Oever, lid van den Gemeenteraad en de bewuste contractueele clausu lo is toen voorgesteld en aangeno men. Verder wees de heer van Haeften er op, dat niet hij alleen maar ook mr. Philipse gedelegeerde ié.- en dat heidon het geen pretje vonden om beurten stukken te moeten lezen. Hij geloofde niet, dat de commissie door deze clausule in het contract op te nomen haar bevoegdheid te bui ton was gegaan, want in het cahier de charge staat reeds, dat de commis sie te allen tijde stukken kan verbie den. Zeer nadrukkelijk stelde do hoer Van Haeften vast, dat hij tegen dezo bepaling was en nog is. Het is hem onbegrijpelijk, dat de heer van der Lugt Melsert steeds in plaats van de commissie te bestrijden hem persoonlijk aanvalt. Waaraan hij dat te danken heeft, weet hij niet. Resumeercnde, zeido de heer van Haeften, dat van een artistieke in menging, als door den heer van der Lugt voorgesteld, nooit sprake is ge weest* BUITENLAND Volgens de Franschen is er sprake van buitenland sche agitatie RABAT 11 Nov. (Reuter). De on lusten, die den Franschen autoriteiten in Noord-Afrika den laatsten tijd zoo veel hoofdbrekens hebben bezorgd, ver- loonen veel gelijkenis met de agitatie, waarvoor de Britsche regeering zich in Palestina ziet geplaatst. In vele krin gen alhier gelooft men, dat de oor sprong der ongeregeldheden in beide gevallen dezelfde is. Fransch Marokko is onder normale omstandigheden een vreedzaam en or delijk land en de wanordelijkheden van den laatsten tijd hebben dan ook ern stige bezorgheid gewekt. In weerwil van jle ongewoon strenge maatregelen «tri ze tegen te gaan, hebben zich met korte tusschenpoozen relletjes voorge daan te Rabat, Casablanca, Fez, Oujda, Marakesj, Port Lyautev en Khemisset, waarbij zoowel aan de ziide der agita toren als aan die der overheid talrijke slachtoffers zijn gevallen. Veelal wordt de meening verkondigd, dat de oorzaak van deze onlusten voor een deel gelegen is in de grieven van de inheemsche bevolking, die gebukt gaat onder gevolgen van droogte en slechte oogsten, waarbij nog komen de hooge belastingen op tal van dagelijk- sche levensbehoeften. De autoriteiten zouden er echter van overtuigd zijn, op grond van documen ten, die bij de arrestatie van sommige agitatoren in beslag zijn genomen, dat bepaalde buitenlandsche politieke in vloeden. welke belang hebben bij het ver spreiden van onrust in Fransch Noord- Afrika. Egypte, Syrië, Palestina en an dere Moharnmedaansche landen, de on lusten hebben aangewakkerd en ge steund. De Marokkaansche nationalisten zijn begonnen met de oprichting van een „liga voor actio in Marokko", aangeslo ten hij de Pan-Arabische wereldbewe ging, doch deze is ontbonden. Zij sloten zich daarop onder een anderen naam Aan een. doch de nieuwe groep werd eveneens ontbonden en de leiders wer den verbannen. Men hoopt thans, dat zich geen nieu we uitbarstingen zullen voordoen. Ofschoon zij als goede Mohammeda nen om godsdienstige redenen onsym pathiek tegenover de Franschen staan, keuren do meeste vooraanstaande Ma rokkanen de door de nationalisten ge volgde methoden af. Zij zouden liever geregeerd worden door een rijk en ver licht Frankrijk, dan door zoogenaamde „beschermers van den Islam" en „vrien den van do Islamiotische naties." Zij achten het echter in hooge mate gewonscht dat de Franscho regeering spoed betracht met de afkondiging van bepaalde wetten, welke reeds eenigen tijd geleden in het vooruitzicht zijn ge steld en de maatschappelijke en econo mische verbetering der bevolking be oogen. Geen lichting onder de wapenen gehouden ROME, 11 November (Havas). In verband met uit het buitenland af komstige geruchten, volgens welke Duitschland en Italië voor den tijd van zes maanden een contingent van de lichting onder wapenen zouden hou den, die op 15 November zou afzwaai en, verklaren welingelichte kringen te Rome, dat, voorzoover Italië betreft, een dergelijke maatregel niet onder oogen i6 gezien. Het laatste contingent is eind September naar huis gegaan eji het volgende contingent zal pas in April afzwaaien. Militaire Duitsche kringen hebben een overeenkomstige verklaring afge legd. Wegens kritiek van commu nistische Kamerleden PRAAG. 11 Nov. (Stefani). De gezant van Italië te Praag heeft bij den minister \an buitenlandsche zaken ge protesteerd tegen de aanvallen van enkele communistische leden van de Kamer op het fascisme en zijn leider in verband met het anti-bolsjewistische verdrag. De minister verklaarde deze houding van de communisten te betreuren. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet off. Londen Berljjn Parü» Brussel Zörich Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Medcged, door de 11 Nov. 9.03 0.72.90 o.15 30.73 41.80 40.35 46.60 45.45 1.81 6.39 R'darosche Bankvereen. 10 Nov. 9.02 U.72.90 6.14 30.74 41.83 40.35 46.60 45.40 1.80'/$ 6.37

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3