DE N.S.B.'ers AAN HET WOORD DeNieuw Guinea expeditie Speelde een rol in de politiek.... Fa. M. R. N. OOSTERVEEN TWEEDE KAMER Zij erkenden dat de uitslag der verkiezingen een overwinning van E.D.D. was CHR. HIST. STEUN AAN DE REGEERING DE UITLEVERING VAN JULIUS BARMAT Belgie weigert dit aanbod „Meer provocatie dan poging" ER WAS GELD TE VERDIENEN WAARNEMING VAN ROLZITTINGEN angestraat 42 Tel. 77 MATVIJGEN en kistjes FLEURVIJGEN SCHOENENDIEF BETRAPT UIT DE STAATSCOURANT BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND 2e iü-AD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 NOVEMEBR 1937 De heer Bierema verdedigt het liberale standpunt Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting voor 1938. De heer de Marchant et d'A n- sembourg (N.S.B.) betoogt dat het er voor een beginsel partij weinig toe doet, met hoeveel stemmen ze in de Kamer vertegenwoordigd is en of ze in het kabinet vertegenwoordigd is. Het falen van dr. Co 1 ijn bij de kabi netsformatie wijdt spr. aan de R.-Ka- tholieken. Eigenlijk is de uitslag der verkiezingen een over winning van eenheid door de mocratie. Thans overheerschen ech ter de Katholieken in en over het ka binet, hun stemmencijfer is te danken aan de actie der geestelijkheid, die zelfs de kerkgebouwen voor politieke propa ganda heeft gebruikt. De N.S.B. is niet onchristelijk: zij beschermt de Christe lijke waarden van ons volk. Van do Christelijke wenschen zal ook bij deze regeering niets terecht komen. De R.* Kath. kerk moet zich ook niet met d9 partij vereenzelvigen. T.a.v. de werkloosheid volstaat deze regeering met nietszeggende beloften, in plaats van b.v. te komen met een 4-jaren-plan. Spr. betoogt dat noch het liberalisme noch de soc.-democratie door allerlei middeltjes, conjunctuur verschijnselen, aan de N.S.B. den wind uit de zeilen kunnen nemen. Juist om dat zij Gods almacht erkennen, zien de nat. socialisten de dingen oni zich heen groeien, zooals ze moeten zijn. De heer Rost van Tonningen (N.S.B zegt, dat deze regeering bezig is, de volkswelvaart te beperken in plaats van haar te bevorderen. De zoo genaamde aanpassingspolitiek heeft ge faald. Spr. geeft een schets van de go- volgen der geringe koopkracht van de arbeidende massa, en van den druk der warenhuizen op de winkeliers. De tuin derij komt steeds meer in het gedrang. Op de kapitaalmarkt heerscht de groot ste anarchie De conversie der Indische leening werd gesaboteerd. Spr. stelt aan onze regeering de fi- nencieele politiek van Engeland en Amerika ten voorbeeld. Hij wijst op het hooge bedrag der schuldenlast van rijk, provinciën en gemeenten. Verschillende groepen der bevolking zijn niet meer In staat, in hun levensonderhoud te voor zien. Spr. critiseert het, dat minister Colijn blijkbaar alleen van export red ding verwacht; daardoor zou onze eco nomie bij groote veranderingen in de wereldhuishouding de zwakste van alle worden Deze regeering treedt de goede begroo- tings-beginselen van het begin dezer eeuw met voeten. De hier gevolgde mentaliteit is dezelfde, die Frankrijk reeds noodlottig is geworden, en komt neer op het opteren van het nationale vermogen. De heer de Geer (C.H.) betoogt dat het oordeel van velen ter linkerzijde over de rechtsche samenwerking niet juist is. Vroeger zeide men, dat de scheidslijn verkeerd lag, thans wil men heelemaal geen scheidslijn meer. Een principieele afwijzing van wat van ouds in het parlement bestaan heeft. Heeft men zulk een standpunt ingenomen, toen er kabinetten van louter vrij zinnigen waren? Wat kan men hebben tegen het .handhaven van normale parlementaire verhoudingen en nc r-rvn poede Parlemen- Ut LitbK taire practijk? Een nationale-eenheids-kabinet zou trouwens zonder de S.D.A.P. een drie kwartsparlement zijn. Spr. beroept zich ten deze op Prof Goudriaan. Spr. begroet dit kabinet met ingeno menheid. Het beteekent geenszins een minderwaardigheid voor bepaalde poli tieke partijen of personen. Spr. komt op tegen het afwijzen van een christelijke basis voor het regeeringsbeleid. Spr. heeft nooit een scheidslijn willen trekken tusschen geloovigen en ongo- loovigen; doch wie den invloed van het Christendom op het staatsbeleid, den band tusschen christendom en staat kunde ontkennen, behooren aan de an dere zijde der scheidslijn. Het gaat ook niet om de politieke partijen doch om hun doel. Alleen de zedelijke krachten van het Christendom kunnen ingaan tegen de ontworteling van ons volksle ven, waarvan de symptomen waar te nemen zijn. Doch ook zijn er sympto men dat ook bij anderen dan de rech terzijde de waarheid hiervan wordt in gezien. Voor de teekenen van den nieu wen geest mogen we het oog niet slui ten. Dan zullen de politieke wijzigingen zich op normale wijze kunnen voltrek ken. Onder de nu nog bestaande ver houdingen was de kabinetsformatie ge rechtvaardigd. Een parlementair kahi net steunt trouwens op een vaste meer derheid Bindende besprekingen met fracties zouden bij de samenstelling van «en kabinet ook onjuist zijn. In Frank rijk wordt wel mpt de fracties overlegd: ls daar het politieke leven zoo zeker? (Vroolijkheid). Over wat wij blijkens de troonrede van dit kabinet te wachten hebben, schijnt het spr. toe dat het in de juiste richting gaat. Het ligt b.v. op den weg van dit kabinet, ons een nieuwe Zon dagswet te bezorgen; de oude wet acht spr. niet bruikbaar meer, hoewel som migen haar consequent zouden willen toepassen. Het karakter van den Zondag als rust- en wijdingsdag blijve geëerbiedigd zonder iemand dwang op te leggen. Aan de gemeentebesturen zou met name voor den Zondagochtend de bevoegdheid kunnen worden gegeven, regelend op te treden ten aanzien van de locale ge bruiken. Spr. deelt de vrees niet, dat van het kabinet op sociaal-economisch gebied weinig te verwachten zal zijn. Teveel worden er op dit terrein nog kunst- natige tegenstellingen gekweekt. De heer Bierema (Lib.) komt op tegen den aanval, gisteren door den heer Albarda gedaan op dliberalen. Spr. is overtuigd dat de heer Albarda zijn woorden zal terugnemen, toen hij het er over had dat weldra het bloed door de straten zou stroomen als de arbeiders alles lazen, wat er in de groote liberale bladen wordt geschre ven. Heeft de heer Albarda zoo weinig ver trouwen in de democratische gezindheid der arhpiders in Ne derland, dat ze BIEREMA geen meening kunnen lezen welke van de hunne af wijkt? Ook spr. wil niets weten van extre misme; in zijn democratische instellin gen ligt het behoud van onzen staat. De liberalen denken er niet aan, op het algemeen kiesrecht terug te komen. Spr. bestrijdt inzonderheid do rede van den heer de Marchant en zijn beroep op huifenlandsche toestanden. De beste be strijding der N.S.B. is en blijft de ver betering van do democratie. Spr. is niet overtuigd door hetgeen de heer Colijn ter rechtvaardiging van de oplossing der pogingen tot kabinetsfor matie heeft gezegd Spr. heeft er be zwaar tegen, dat de heer Colijn de oor zaken van net mislukken der vorming van een kabinet op breede basis niet mededeelt. Van liberale zijdo moest trouwens aanmerking worden gemaakt tegen de formule, volgens welke de heer Colijn een kabinet op breede basis trachtte te stichten. Wat do economische politiek betreft, het beter voorzien van het onderhande- lings-tuighuis zal een illusie blijken. Het gevaar is er, dat de contingentee- ring een blijvend instituut zal worden. Wat de defensie betreft, is het diep treurig dat Nederland tot ingrijpende maatregelen moet overgaan. Het is ook te betreuren dat daarvoor alle groepen der bevolking een offer moeten bren gen. Het moet zoover komen dat ieder het niet een plicht, maar een recht vindt om het land te verdedigen. Spr. hoopt dat, allen, ook de regeering, ertoe zullen medewerken, den geest van le ger en vloot te verbeteren. De vergadering wordt om 4.30 uur verdaagd tot Donderdag een uur. Hij biedt aan om uit eigen beweging naar België te gaan AMSTERDAM, 10 November. Naar wij vernemen heeft de heer Julius Bar- mat, die, zooals men weet, eenigen tijd geleden werd gearresteerd op verzoek van de Belgische justitie en wiens uit levering werd gevraagd, thans aange boden uit eigen beweging naar België te gaan om zich daar ter beschikkins van den procureur des konings te stel len. De Belgische justitie echter weigert op dit aanbod in te gaan en handhaaft het verzoek tot uitlevering. De heer Barmat heeft dit aanbod ge daan op grond van een oude Belgische ministericele circulaire, waarin uit drukkelijk staat gemeld, dat de procu reur des konings gemachtigd is perso nen, die uit vrije beweging zich ter be schikking komen stellen, in ontvangst te nemen. Door deze weigering van de Belgische justitio zal dus de rechtbank te Am sterdam over de uitlevering advies moeten uitbrengen aan de regeering. Naar wij verder vernemen zal de rechtbank weldra deze zaak behande len. Nieuw ontdekt meer zal door vliegtuigen verder wor den verkend Dr. W. C Klein, secretaris van het Nieuw-Guinea-comité schrijft ons: In de dagbladen wordt, voortdurend het door marinevlieger Wissel in een vliegtuig der N.N.G.P.M ontdekte meor op Nieuw-Guinea, gelegen ten noorden der Mimika-kust, dat nog geen naam ontving, verward met het Dusseldorp- meer. Het laatste ligt nabij het van Her werden gebergte ten zuiden van den Wilhelmina-top en speelt bij de huidige expeditieplannen van het Nieuw-Guinea comité en het Kon. Ned. Aardrijkskun dig Genootschap geen rol. Het moer ten Noorden van Mimika daarentegen wel; naar dit meer zullen nu blijkens een Aneta-telegram van 9 November twee T. 4-vliegtuigen van de marine vertrek ken ter verdere verkenning. Hiermede is voldaan aan een desbetreffend voor stel, door het nieuw Guinea-comité op 23 April 1.1. gedaan aan de Indische re geering. Het comité tracht een gecombi neerde expeditie door verschillende be langhebbende groepen o.a. bestuur, mis sie, mijnbouw, enz. tot stand te brongen uitgaande van dit meer, van welk plan dat van het K.N. Aardr. Gen. een der 5 groepen vormt. Deze samenwerking zal de kosten der exploratie verminde ren. DE SCHIPHOL-FILM VAN „VISIE" AMSTERDAM, 10 November. Naar wij vernemen hebben de heeren Alex de Jong en Cor Lemaire thans de laatste hand gelegd aan de compositie voor de Schiphol-film. De première dezer film kan in den loop dezer maand tegemoet worden ge zien En trachtte een ander dan de gerechtigde te laten stemmen 's-GRAVENHAGE, 10 November. Voor den politierechter hier ter stede moest heden terechtstaan de 40-jange drukker A. P. P., die getracht zou heb ben iemand te bewegen om in plaats van den rechthebbende aan de verkie zingen van de Tweede Kamer op 26 Mei van dit jaar deel te nemen. Verdachte was op dien dag bij mej. Z., echtgenoote van den slager C. ten H., gekomen en had haar gevraagd of zij in plaats van zijn vrouw, die ziek te bed lag, wilde stemmen. 1-Iij stelde haar daartoe het stembiljet ter hand en wees haar rle lijst, waarop zij moest stem men. Wanneer nu de voorzitter van het stembureau zou vragen „Bent u mej. R.?", dan moest zij daarop bevestigend antwoorden. Mej. Z. ging evenwel niet op dat voorstel in, daar zij voelde op gevaarlijk terrein te zijn. „Zeer juist," merkte de politierechter op, „want u hadt zich dan ook aan een strafbaar feit schuldig gemaakt." Verdachte gaf de feiten toe. Hij had echter in een oogenhlik van plotselinge opwelling, van onbezonnenheid, gehan deld. Hij heeft niet verder over de ge volgen daarvan nagedacht. De officier van justitie, mr. Cohen Tervaert, achtte het ten laste gelegde bewezen. Verdachte heeft de middelen verschaft om het misdrijf, genoemd in art. 128 Wetboek van Strafrecht, te ple gen, zoodat hier van uitlokking kan ge sproken worden. Daar verdachte een rol speelt in de politiek, meende spr., dat een flinke geldboete hier op haar plaats was cn vorderde 50.subs. 50 dagen hechte nis. De verdediger, mr. S. de Jong uit Am sterdam, meende, dat hier niet sprake knn zijn van de gelegenheid, middelen en inlichtingen, bedoeld in art. 47, twee de lid. Het hebben van het oproepbiljet geeft nog geen recht om te stemmen. Het is als het ware een vermoeden, dat de persoon, die er mee komt, de stem gerechtigde persoon is. Maar als de 24-jarige mej. Z. het stembureau bin nen kwam, dan zou men dadelijk kun nen zien, dat zij niet de 39-jarige mej. R. die het stembiljet vermeldde, was. Er zou veel meer voor noodig zijn om de stemming volledig te verrichten. De gehoele zaak was voorts zoo on handig opgezet, dat het meer op een provocatie dan op een werkelijke po ging leek. Mocht de politierechter hier in wel een middel zien, dan verzocht pleiter een geringere geldboete, in ver band met verdachte's financieelen toe stand, op te leggen. Verdachte zelf zeide nog, dat hij geen lid van eenige politieke partij was. De officier van justitie repliceerde hierop, dat verdachte in ieder geval voor een bepaalde strooming stemmen trachtte te werven. Voorts betoogde spr., dat verdachte uitvoerig alle inlich tingen, middelen en gelegenheid heeft gegeven, daar hij het biljet heeft ter- handgesteld, heeft, gezegd waar en op welke lijst zij moest stemmen, wat zij moest zeggen, enz. Spr. bleef er bij, dat 't een ernstig feit was. „De politieke ze den van ons volk worden er door aan getast. De eerlijkheid van rle verkie zingen moet gehandhaafd blijven" De politierechter achtte eveneons het tenlaste gelegde bewezen. Verdachte heeft inderdaad de midde len verschaft, want de kieswet zegt, dat zonder oproepbiljet niemand wordt toe gelaten tot de stembus. Hieraan doet niet af het feit, dat daarvoor nog andere middelen noodig waren. Het vonnis luidde 23.— boete, subs. 4 weken gevangenisstraf. POOLSCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NEDERLANDERS De Poolsche minister van Onderwijs heeft op voorstel van de Poolsche aca demie voor letterkunde een aantal bui tenlanders, die zich op het gebied van Kunsten en Wetenschappen hebben on derscheiden, het eereteeken der Acade mie verleend. Hieronder bevinden zich ook twee Nederlanders, t. w. prof. dr. N. van Wijk, hoogleeraar te Leiden, die den gouden lauwertak heeft gekregen, en de heer H. Knijpers, wien de zilve ren lauawertak is verleend. STAATSINRICHTING MO. 's-GRAVENHAGE, 10 November. Geëxamineerd 2 candidafen. Afgewezen 1 candidaat. Geslaagd dc heer W. Q. Versteegen te Amsterdam. Maar goedgeloovig winke lier werd de dupe 's-GRAVENHAGE, 10 November. Van een oplichterstruc, welke onder het mom van cocaïne-handel werd ten uit voer gebracht, is een goedgeloovige winkelier uit Dordrecht het slachtoffer geworden. In het najaar van 1936 kreeg hij be- zopk van den 30-jarigen fabrieksarbei der P. F. A. N., die hem mededeelde, dat hij een handeltje wist, waarbij noe wel wat aan te verdienen was, mits hij iemand had, die hem de noodige con tanten kon verstrekken. De winkelier had er wel ooren naar en haalde 500 van z'n spaarbankhoekje, welke hij N. ter hand stelde. Deze zou er. tezamen met zijn schoonvader, in Rotterdam cocaïne voor koopen met het doel de verboden waar weer met flinke winst van de hand te doen. Zoo ver kwam het echter niet. Eeni ge dagen later kreeg de winkelier van N. bericht, dat het mis was met de cocaïne. Het goedje was in beslag ge nomen en van de 500,— zou de geld schieter nooit meer iets terug zien. Hij bleek hierdoor nog niet genoeg leer geld te hebben betaald, want toen N eenigen tijd later weer bij hem kwam, liet hij zich er toe verleiden opnieuw f 350,in de zaak te steken. Hij zou op die manier die f 500,wel gauw terug verdienen. Wat dat bedrag be treft, hij moest daar maar niet over praten, want dan zou wel eens uit kun nen komen, dat hij zich met cocaïne handel had ingelaten k Het is duidelijk, dat van de 350, ook niet veel terecht kwam. N. stelde denzelfden avond zijn schoonvader de helft hiervan ter hand en met de rest heeft hij de bloemetjes in Rotterdam buitengezet. Tenminste volgens het ge- tuigen-verhoor voor de rechtbank te Dordrecht, waarvoor N. zich wegens verduistering heeft te verantwoorden gehad. ITem werd een gevangenisstraf van S maanden opgelegd, doch van dit vonnis was hij in hooger beroep bij het Haagsche gerechtshof gekomen. Een buffetjuffrouw, die thans weer als getuige werd gehoord, verklaarde dat zij een avond met verdachte en een vriendin in een café te Rotterdam heeft doorgebracht. Welken dag dat was ge weest, wist ze nu niet precies meer. Dc president frischte haar geheugen evenwel op, door haar verklaring voor den rechtercommissaris voor te lezen, waar ze dat blijkbaar beter had gewe ten. Ook de schoonvader, die zijn straf wegens heling uitzit, verklaarde thans als getuige, dat verdachte hem dien avond 175,heeft gegeven, met de mededeeling, dat hij den volgenden dag van uit Amsterdam een telegram moest sturen, dat de zaak weer mislukt was. Op die manier moesten ze zich bij den bedrogen winkelier verantwoorden. Verdachte zelf beweerde niet naar Rotterdam te zijn geweest. Hij heeft ge tracht cocaïne te koopen, doch dat was weer mislukt. De procureur-generaal, Mr. L. B. J. Vermeulen, hechtte aan dat verhaal weinig geloof. Uit de getuigen-verkla- ringen is voldoende vast komen te staan, dat, verdachte ïn het café te Rot terdam voor een eenvoudige fabrieks arbeider buitensporig hooge verteringen heeft gemaakt ^an het geld van den winkelier afkomstig. Spr. vroeg bevesti ging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger, Mr. H. E. Klein, con cludeerde tot vrijspraak wegens do vaagheid en onbetrouwbaarheid van de getuigen-verklaringen. Arrest 24 November. Zal de „rolrechter" den duur van het proces verlengen? 's-GRAVENHAGE. 10 November. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp hou dende voorziening nopens de waarne ming der rolzittingen door één rechter verklaarden verscheidene leden, zich met de strekking er van te kunnen vereenigen. Wordt het tot wet verhe ven, clan zullen toch, aldus spraken zij, de bijzittende leden van de meervou dige kamers der arrondissemchts-recht- banken zijn ontheven van de tijdroo- vendc verplichting, aanwezig (e zijn bij de behandeling van de rechtsgedingen ter rolle, het aanhooren van de intro ducties van nieuwe zaken, van de slot sommen dor genomen conclusion e.d. Sommigen hunner waren evenwel \an mecning, dat de voorgestelde re geling in de practiik op bezwaren zou kunnen stuiten. Bij toepassing er van zal namelijk de rolrechter in alle bur gerlijke zaken van de rechtbanken, met uitzondering van de onfeigeningszaken. moeten beslissen over den gang van een proces, zoolang dit nog niet in staat van wijzen is. Hij zal dus moeten voor komen, dat de procedures van partijen door het vragen van uitstel de behan deling van een geding onredelijk ver tragen vg 1artikel 14:1 van het Wet- zoek van Burgerlijke Rechtvordering). Is hij nu ccne krachtiee persoonlijk heid, dan bestaat- er voor zoodanige vertraging geen gevaar. Is hij echter weifelend van aard, dan is dat gevaar wel aanwezig en zonder twijfel in meer dere mate dan wanneer, gelijk thans het geval is. de hes!i«'ne berust hij een drietal rechters, zoidat de klachten over den langen duur der processen zouden kunnen toenemen in stede van verminderen en daarmede het aantal erhitrages zal vermeerderen. Veel zal derhalve, aldus spraken de lpden. hier aan het woord, voor de goe de werking van de voorgestelde wijzi ging afhangen van de personm der rechters, die haar zullen moeten toe passen. STAATSHUISHOUDKUNDE M.O. 's-GRAVENHAGE. 10 November. Geëxamineerd 2 candidatcn. Afgewe zen 1 candidaat. Geslaagd J. de Kok te Amsterdam. VA T ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Pikante aardappelsla. v Bereiding: Snijd 400 gr. koude gekook te aardappelen in plakjes, hak 3 eet lepels museed pickles in kleine stukjes en vermengd ze voorzichtig met de aardappelplakjes Smelt 4 eetlepels bo ter zachtjes uit. roer er 2 eetlepels azijn door en 2 eetlepels slaolie en van het vuur 1 theelepel mosterd. Vermeng deze saus met de aardappelen en garneer met stukjes hardgekookt el. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofde makreel. Aardappelen. Worteltjes. Grutjes met stroop Bereiding: Wasch de schoongemaakte visoh en wrijf ze in met zout Schik ze in een schotel doe er 200 gr. boter. 2 kopjes water en in schijfjes gesneden citroen bij Bestrooi alles met paneer meel en laat de visch ca. 30 min. onder- herhaaldelijk bedruipen zaohtjep gaar 6toven. OE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevesfigdUfr.str.40,Tel.92 Hij nam niet alleen oud papier mee ROTTERDAM, 10 Nov. De politie heeft in bewaring gesteld den 28-jarigen J. F. B., die vaak met zijn carrier oud papier kwam halen bii een schoenen magazijn in de binnenstad. Dezer dagen kwam de man weer en onder toezicht van een winkelbediende propte de man vier zakken vol met oud papier. Op een gegeven moment moest de bediende even ergens anders zijn cn van dit on bewaakte oogenhlik heeft de man ge bruik gemaakt om dertig paar schoe nen onder het papier in de zakken te verstoppen. Toen de winkelbediende terugkwam zei B. dat hij klaar was met pakken en dat hij de zakken den volgenden dag wel even zou komen aanhalen. Aangezien een diefstal van dertig paar schoenen niet ongemerkt kon blijven ontdekte men al spoedig wat er behalve oud papier nog in de gereedgezette zakken zat. Toen B zich inderdaad den volgenden dag aan de zaak vervoegde om de zakken weg te halen, bevonden zich daar ook eenige rechercheurs, die hem hebben meegeno men naar het bureau. Consulaire dienst Bij K.B is aan den heer J. C. W. de Haas op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice- consul der Nederlanden te Ilarbin. Notariaat Bij K.B. van 8 November is aan P. A. Lens op zijn verzoek met ingang van den dag van indiensttreding van zijn opvolger, eervol ontslag verleend als notaris te Utrecht. Rechterlijke macht Is aan H. J. Ploos van Amstel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Harderwijk, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. Voogdijraden Is aan mevrouw M. Th. W Stein- meijer, geboren van den Heuvel, op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Assen, onder dankbetuiging vnor de als zoo danig bewezen diensten. Is benoemd tot lid van den Voogdij raad te Amsterdam, N. G. J. van Schouwenburg, secretaris der Amster rlamsche Maatschappij voor Jongeman nen. wonende te Amsterdam. Is aan Mr A. Visser op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid. tevens voorzitter van den Voogdijraad te Leeu warden. onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. BIGGENMERKEN 's-GRAVENHAGE. 10 Nov. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 25 October tot 30 October bedroeg: 43083, tegenover 53096 in de overeen komstige weken van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 30 October in totaal aange bracht 1.509.729 merken, tegenover 1.772.748 mefken in de overeenkomstige periode van 1936. Üqsinjda Grand Théétre. Van Vrijdag 5 t.m. Woensdag 10 November vertoo ning van de film: „De Groote Illu sie." Zondag 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling ovarige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m matlnée 11 November. Indische film. „Ele phant Boy." 8.15 uur. City i'héater. Van Vrijdag 5 t.m. Donderdag 11 November vertooning van de film „Men gaf hem een ge weer Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8,30 uur fDoorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woen9daR matinée 2.30 uur Mnsenm Flébfte, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 14 uur uitgezonderd Zondag®. 's Zaterdags 10—12 en 130—3 uur. (Stadgennoten hebben 'e Zaterdags vrijen toegang) Sterbuis Beekenst.Iaan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35 Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. GHdehuis A.K.G. t'o. Zuidsingel 16. Verkoopstentoonstelling van schet sen, grafiek en kunstnijverheid. Ge opend 3—23 November, dag. 10—5 uur n.m. 11 en 12 November. Amicitia. Schoolbioscoop. 11 t.m. 30 November. Sierkunst. Tentoonstelling schilderijen teeke- ningen en grafiek van J. Bezaan. Dag. 105 uur. 12 November. Concordia. Open bare vergadering van ,Kerk en Vré de." Sprekers Dr. J. Nieweg en mr. G. A. J. ter Linden. 8.15 uur n.m. 13 November. De Valk. Dansavond door Bert Kamperman. 13 t.m. 28 November. De Poth. Amersf. Kunstkring. Tentoonstelling schilderijen van mej. T. G. M. van Hettinga Tromp en van schilderijen en ceramiek van H. Kamerlingh Onnes. Dag. 10—4 uur. Opening 13 Nov., 3 uur n.m. 16 November. Schoolvereeniging „Pallas Athene". Voordracht „On derdrukte vernielzucht leidt tot ver nielzucht". 8 uur. 17 November. Amicitia. De Prince- vlag. Oranjefilm. 8 uur. 17 November. Grand Thé&tre. Con- certvereeniging. The Curtiss String- quartet. 8 uur n.m. 18 November. Amicitia, Dynamo- Revue. 8 uur n.m. 18 November. Grand Théétre. Cul- tuka. Ned. Tooneelgroep. Dr. Platon Kretsjet. 8 uur n.m. 19 November. Amicitia. 2e abonn.- voorstelling. Centraal Tooneel voert op: Lorelei 1937. 8 uur n.m. 20 November. Gildehuis. Concert Joh. Blok en M. BlokGaljaard. 8.15 uur n.m. 21 November. Monopole. Joodsehe Ver. Nut en Genoegen. Lezing van den heer J. Khan uit Eindhoven, over: De criminaliteit der Joden in Ned. 8 uur. 22 November. Amicitia. Jubileum avond Charlotte Kohier. 8 uur n.m. 24, 25 en 27 November. Amicitia, Jubileumuitvoerlngen Gymnastiek- vereeniging Excelsior. 25 November. De Valk. Propagan- da-avond I.O.G.T, 8 uur. 26 November. Amicitia. *t Nut Gooisch Symphonie 0rke6t ZEIST 13 November. Figi. Abonnements voorstelling Centraal Tooneel: Prof. dr. Hiob Pretorius. 8 uur. In den Haag hebben bespre kingen plaats gevonden 's-GRAVENHAGE. 10 November. De regeeringspersdienst meldt: Van 26 October tot 10 November vonden in Den Haag besprekingen plaats tusschen een Nederlandsche en een Duitöche delegatie over de regeling van het betalingsverkeer met Duitschland na 31 December 1937. De Duitsche delegatie is heden wederom naar Duitschland vertrok ken. Beide delegaties zullen aan hunne regeering rapport uitbrengen over den stand van zaken. GELUKKIGE GEMEENTE! MAASHEES, 10 November. Te Maashees (N.-Br.) werd in de vergade ring van don gemeenteraad besloten dc gemeentelijke belastingen aanmerko'iik te verlagen. Dit is reeds de derde n1, dat in betrekkelijk korten tijd de belas tingen verlaagd werden. Wel een uni cum in deze crisistijden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6