SHELTER Shelter^ BRAZILIE'S KABINET TREEDT AF VAM ZUIDEN 'sW erelds' draaiboek Kinderhoekje Vorst Cobra Grootste aanval van den oorlog RUST IN HET LAND „HET HELSCH COMPLOT" VAN ZEELAND NEEMT DE ZAKEN WAAR Luchtalarm Banken en verzekeringsmaatschappijen zullen worden genationaliseerd Doodstraf weer ingevoerd REGENMANTELS Voor Amersfoort en Omgeving verkrijgbaar bij Radio-programma's Het groene oog van Baa-al ANNIE S. SWAN Door MARK CHANNING te BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 BURGOS, 11 Nov. (Havas). De hergroepeering van de strijdmacht van Franco voor het komende offen sief is gereed. Men schat., dat aan beide zijden meer dan zevenhonderd duizend man in het vuur zullen worden gebracht. Franco zal ge bruik maken van vijf legercorpsen, doch het oppercommando bewaart het strengste stilzwijgen omtrent zijn plannen. De regeeringstroepen wachten den aanval af, welke zeker de groot ste zal zijn van den geheelcn oorlog. BRUSSEL, 11 Nov. (Belga). Mi nister Spaak zal den Koning op zijn reis naar Londen, 16 November a.s. be geleiden. De Koning heeft de regeering-van Zeeland heiast met de behandeling van de loopende zaken, met inbegrip van de begrootingsaangelegenheden, zoolang nog geen nieuwe regoering zal zijn ge vormd. De eerste druppel, voor bode van een gietbui. 't sein om Uw Shelter aan te doen. Dan kan U niets gebeuren. Een Shelter regenjas kleedt niet alleen keurig, zij laat ook geen druppel door. In Gabardine en Tweed. 8 Ook org. Harris Tweed. 12 mnd. gegarandeerd re- gendicht. f 19.75 f 75 f ««.75 f 32.75 en hooger. bescherming Nieuwe maatregelen maken de exportmogelijkheden RIO DE JANEIRO, 11 Nov. (D.N.B.) Naar verluidt hebben de ministers den president hun collectief ontslag aangeboden om Zijn taak te vergemakkelijken. In de nieuwe grondwet wordt, naar verluidt, de doodstraf weer ingevoerd voor landverraad, revolutionnaiire actie en moord onder verzwarende omstan digheden Verder zullen, aldus verklaart men, banken en verzekeringsmaatschap pijen genationaliseerd worden. In Bahia en Pcrnambuco, waar de gouverneurs zich niet solidair met den president verklaard hebben, zijn gevolmachtigden der regeering benoemd, evenals in Rio de Janeiro. Het is overal rustig. In het kader van den strijd tegen het commu nisme zijn 870 menschen in hechtenis genomen. De minister van Justitie, Campos, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat in het geheele land de grootste rust hecrscht. Het land heeft den nieuwen stand van zaken met voldoening en vertrouwen aanvaard. De nieuwe grondwet beantwoordt in derdaad aan de economische en sociale behoeften van Brazilië. ZIJ biedt de KOK EENS annie/ ^[WAT GEEFT DIE NIEUWE met een pakje doe Ongetwijfeld bespaart Uw wasmachlno U heel wat tijd en moeite. Maar eon workelijk volmaakt resultaat bereikt U. winnoer U de „overvalt©" Rlnso In de wasmachine gebruikt Rinso werkt veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders en maakt Uw wasgoed veel witter. Aanmaken Is met Rinso niet mee nodig en door de speciale eigen schappen, die gewone zeeppoe ders niet bezitten, kan bet volmaakt reinigende Rinso sop zelfs meerdere malen achter een worden gebruikt Rinso wasdag is de Ideale wasdag. ruimste mogelijkheden voor eeonomi- schen en socialen vooruitgang. Het cor poratieve stelsel in den geest der nieu we grondwet komt slechts tot uiting in een uitnoodiging tot alle klassen der bevolking zich te organiseeren in over eenstemming met de corporatieve be ginselen. zonder overhaasting, maar met kracht. De Londensehe effectenbeurs heeft besloten voorloopig alle transacties in Braziliaansche papieren te schor sen in verband met de recente ge beurtenissen. Deze maatregel, zoo zegt men» is genomen om abnormale schommelingen te vermijden in af wachting van een opheldering van den toestand. De invloed op de valuta Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Brazilië, heeft de hoofddirectie van de Hollandsche Bank Unie gisteren getelefoneerd met de directie harer bij kantoren in Brazilië. Het A.N.P. verneemt dienaangaande, dat bevestigd wordt, dat eon nieuwe grondwet in voorbereiding is, die on derworpen zal worden aan een volks stemming en dat de dienst der buiten- landsche leeningen wordt stopgezet. De toestand is volkomen ru6tig. Voor den handel op Brazilië is vooral van belang, dat volgens de door de Hollandsche bank Unie ver kregen inlichtingen, de Braziliaan sche exporteurs thans niet meer 35 pet. van de door hen ontvangen deviezen aan de Banco de Brasil behoeven af te leveren, tegen den voor hen onvoordeeligen officiee- len koers, zoodat door dezen maat regel de exportmogelijkheden voor Brazilië worden verruimd. Het lijkt volgens de Hollandsche Bank Unie niet onwaarschijnlijk dat door het stopzetten van den dienst op de buiten- landsche leeningen de deviezenpositie van Brazilië gunstiger wordt zoodat de milrels-valuta in het vrije verkeer wel licht gemakkelijker verhandelbaar wordt. De indruk in Frankrijk Te Parijs is men van meening, dal over den staatsgreep nog te weinig be kend ie om het nieuwe regime in Bra zilië gelijk te stellen met dat in de totalitaire staten. Men is eerder geneigd de gebeurtenis te beschouwen alj de voltooiing der politieke evolutie van een staatshoofd, dat zijn persoonlijke macht wil bevestigen Het sohijnt, dat Vargas de grondwet vooral gewijzigd heeft om de continuïteit van zijn poli tiek te verzekeren. Hij wenschté, dat Jose Americo zijn opvolger zou zijn. doch deze «iaagde niet al te best. Daar entegen won Salles Oliveira, gesteund door de partijen der oppositie, indu- strieele en financieele kringen en een groot deel der per6, terrein. Orilangs richtte Oliveira een bood schap tot leger en vloot, waarin hij de militairen waarschuwde, den staats greep, die in voorbereiding was, niet te steunen. Daarom besloot Vargas den staats greep te verhaasten. Men vraagt zich echter af of hij liet spel gewonnen heelt Zijn succes schijnt af te hangen van de houding van leger en vloot en van den steun, dien de president bij de anti communistische intogralisten zal kun nen vinden. OMREKENINGSKOERSEN Oft Niet oft 11 Nov. 12 Nov. Londen 9.03 9.02 Berlijn 0.72.90 0.73.00 Parijs 6.15 6.14 Braseel 30.73 30.70 ZÜrich 41.80 41.75 Kopenhagen 40.35 40.30 Stockholm 46.60 46.50 Oslo 45.45 45.35 New York 1.81 1.81 Praag 6.39 6.40 Modeeed door de R'damsche Bankveroen (1 Varkensmarkt 9 Tel. 559 Qepatenteerde Onzin T i 7 IE er nu nog niet van overtuigd is, dat de wereld draait en draait en wie er nog niet heelemaal van doordrongen is, dat er niets zoo gek is of de mensch heeft het geprobeerd, die neme het jaarboek van het Amerikaan- sche patentenbureau te Washington ter hand. Daarin zal hij dan in de lange rijen beschrijvingen van radioroosters en condensators, van schrijfmachinepatenten en machinevereenvoudigingen, uitvindin gen beschreven vinden, waarvoor zelfs Baron von Munchhüusen zou zijn terug geschrokken. En de lezer zal er zich met een van die dooddoeners afmaken van „Och, het staat maar in de krant." Het eenige antwoord op alle schouderophalen en alle ongeloovige gezichten is: Zie het patentenboek. Het eigenaardigste was het patent, dat aan een meidisch doktohr verleend word: een lintworm-val, een capsule- vormig instrument je van goud of plati na met een raamnie en een strik. De pa tient (och arme!) moet het inslikken. De lintwonn wordt verlokt cn wanneer de patient er door allerlei griezelige gewaardwordingen vrij zeker van is, dat er iets aan den gang is, dan komt de val in actie. Fraai is ook het patent voor een „voet-calorifactor" voor men schen, die last hebben van koude voe ten. Het bestaat uit oen kopvormig mondstuk met twee rubber-buizen, lang genoeg om tot aan de voeten van den gebruiker te reiken. Wie dus zijn voe ten wat wil warmen, hoeft maar door zijn neus ademen en in do rubberslan gen te exhaleeren. Verder is er een patent geregistreerd van slagschepen, die met electrische magneten duikbooten naar zich toe kun nen halen, leuningstoelen met blaas balgen, die een frisschen luchtstroom aanvoeren voor wie in de stoel zit. Voor eenzame jongemannen, die hun dansen willen oefenen, is er een dumm- part ner uitgevonden, een p op, die op een aantal kleine rubberwieletjes meoglijdt en alle bewegingen gelijkmatig en met gratie volgt. Practisch, maar minder prettig, is het automatisch inbrekers alarm, dat de huiseigenaar geruisch- loos wekt door een douche. Voor land bouwscholen bestaat er een kunstmati ge uier, waaraan de scholieren kunnen 'loeren melken. Voor Wést-Amerika is er dan ong een patent geregistreerd van een gecombineerde ploeg en machine geweer. Dit voor het geval van een In- dianeno verval. Practischer is ook de uitvinding, die reeds in verschillende hospitalen in ge bruik werd geonmen, om pasgeboren kinderen den naam op den rug te bran den met een zonnelamp, zoodat de mo gelijkheid van verwisseling is uitgeslo ten. Deze namen blijven zes maanden leesbaar. Menschen, die een muziek leeraar op kamers hebben, zulen de uit vinding van een geluidlooze piano en een geluidlooze viool toejuichen. Daar bij wordt de muziek alleen gehoord per koptelefoon. Op het gebied van cafétaria's is Ame rika alle landen voor geweest. Er komt thans een cafétaria in gebruik, die men misschien reeds op de film gezien heeft waar de klant voor een loopenden band zit, waarop de verschillende scho tels staan uitgestald. Hij kan dan ne men wat hi) maar wenscht. Betaling wordt geregeld naar de kleur en het aantal horden, dat men voor zich heeft bij het verlaten van de cafétaria. Een electrische handschoen geïsoleerd geeft de politic een uitstekend middel aan de hand om weerspannige arres tanten te kalmooren. Een kleine batterij, die in den heuzak gedragen kan wor den. produceert e enstroom van hooge voltage, die den persoon, die aangegre pen wordt, voor een oogenblikje plaat selijk verlamt, zonder dat hij daarvan nadeelige volgen ondervindt. De lijst sluit met ëen electrischon waaier, met een aantal fleschjes met verschillend parfum. Door op een knop te drukken, waait dan elk gewenschte golf van odeur de kamer door. Gelooft u het niet? Amerika is een land van vreemde dingen. Getuige de lijst van patenten van het patentenbu reau te Washington. Kijkt u het maar na. ZATERDAG 13 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO 8.00— 9.15 en 10.00 Gram.muziek 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten ANP 12.15 KRO-orkest en gram.platen 2.00 Voor de rypere jeugd 2.30 Gram.muziek 3.00 Kindcruur 4.00 Do KRO-Melodis- ten en solist 4.-15 Gram.muzick 6.00 Vervolg KRO-Melodisten 5.30 Gram.mu- zie 5.45 De KRO-Naelitegaaltjes 6.15 Gram.muziek 6.20 Journalistiek weekover zicht 6.45 Berichten 7.00 Inleiding vol gende uitzending 7.10 „Der Rosenkava- lier", opera Om 8.20 Berichten ANP Om 8.25 Katholioko RVU Om 9.45 Over peinzing met muzlkalo omlijsting Om 10.05 Berichten ANP 11.15 Sportover- zicht 11.3012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301 M. VARA 8.00 Gram.muziek VPRO 10.00 Morgenwij ding VARA 10.20 VARA-Orkest, so listen, de Lucky Birds en Souvernir-orkest (gr.pl.) 12.001.45 Gram.muziek 2.00 „Verbetering van de economische toestand in het Geestmerambacht", causerie 2.20 Orgelspel 2.45 Optreden van amateurs 3.20 Damcursus 3.35 „Do Stem döB Volks" afdeeling den Haag, het Haagsc'h Arbeiders Symphonio-orkcst en „De Kleine Stem" (gr.- pl.) 4.30 Esperanto-uitzending 4.30 VARA-Orkest en solist 5.40 Literaire causerie 6.00 Orgelspel en zang 6.30 „Dc Wielewaal" 7.00 „Filmland" VPRO 7.30 Causerie „Bti'oelvertellingen" VA RA 8.00 Herhaling SOS-borichten 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia 8.15 Bonte Avond uit Zutfen 8.45 „The Lucky Blrks" en solist 9.15 VARA-Orkest, 'de Kllima Hawaians, de twee Cavellj's en solist Om 10.00 Berichten ANP 10.30 Gram.muzick 11.00 Vervolg van 8.15 11.30 Berichten 11.3412.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.mu zick 12.05 BBC-Northern Orkest 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Commodore Grand-Orkest 2.25 BBC-Zangors 2.50 Gram.muziok 3.20 Orgelspel 3.50 Troi- se's Mandoline-orkest en solist 4.20 BBC- Schotsch orkest en soliste 5.00 Declamatie 5.20 Henry Hall's Band 66.20 Berich ten 6.50 BBC-Orkest en soliste 7.50 Radiojournaal 8.20 Variété-programma 9.20 Berichten 9.40 Amerikaansch over zicht 9.55 Militair concert 10.20 De clamatie 10.40 BBC-Tlheater-orkest en solist 11.35 Ambrose en zü'n Band 11.50 Berichten 12.0012.20 Vervolg Ambrose en z\jn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.00 en 10.40 Gram.muziek 12.35 Cantrelle-orkest en zang 3.20 Zang 4.05 en 6.05 Gram.mu ziek 8.50 Symphonie-orkest 11.201.20 J. Mouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Hanns Rallies* orkost 7.50 Omroepklelnorkest 8.50 Zang btf de luit 11.20 Omroopkleinorkest 1.35 Hans J. Fierke's orkest 2.20 Zang 3.20 Omroepschrarnmelensemble, -koor en soliste en H. Hagestodt's orkost 5.25 Pia novoordracht 6.30 Gram.muziek 7.20 Omroeporkest 8.05 Radiotoonecl 9.50 12.20 Egon Kaiser's orkest on W. Raatzke's "kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Salonorkest 1.30 Omroepdansorkest 1.50 Gram.muzick 2.20 Kamermuziok 8.20 Zang en piano 4.40 Kleinorkest 5.20, 6.20, 6.50 en 7.10 Gram.muziek 7.20 Ccllovoordracht 8.20 Kleinorkest, Omroepkoor en solisten 10.30 Gram.muziek 11.3512.20 Omroepdans orkest. 481 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Om roepdansorkest 1.30 Salonorkest 1.50 Gram.muziek 2.20 Voor de vrouw 3.20 Gram.muziek 4.40 Choura Kouznctzoff's orkest 5.35 Eloward en zjjn orkest 6.35 Cembalo en fluit 7.35 Gram.muziok 8.20 Omroepsymphonio-orkest en solisten 9,20 Radiotoonecl 10.30 Omroepdansorkest 63. Dokter Bergman vertelde den com missaris van het Groene Oog Deze krulde zijn snor eens op en glimlachte. Het schijnt, dat het Groene Oog op iedereen die hier in de buurt komt wonen een groolen in vloed heeft, zeide hij. 64. Ik heb eens een speciale reis in het gebergte van Midden-Azië ondernomen om het eigenlijke beeld terug te vinden. De oude geschriften wezen mij daarheen den weg en we belandden met onze expeditie midden in hei hooge sneeuwgebied. 11.2012.20 Gram.muzick. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.30 Omroeporkest 8.20 Berichten 8.35 Gram.muziek 8.50 Uit Parijs: Het Om- roepsymphonie-orkest, hot Raugcl-koor en solisten. (Om 9.20 en 10.05 Berichten). 10.5012.15 E. Kaiser's dansorkest en het Raatzke-kwintet. AAorgen beginnen wij met de publicatie van een nieuw feuilleton vrij naar het Engelsch door FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 61) „Gevonden? Waar cn hoe?" „Bij het inpakken van de jachttro- phceen van sir John is het hoekje ge vonden achter in den muil van de groo- te opgezette cobra uit de vestibule van de residentswoning't Is bekend, dal jij de gewoonte hebt van slaapwande len", gekscheerde Mercer. „Je hebt het misschien zelf erin gestopt." Gray fronste do wenkbrauwen. Hij herinnerde zich zijn droomhoe hij temidden van de wildernis in 't donker zijn dolk in don muil van een slang had gestoken.... tot achter in het keel gat!. Had de Sadhu hem niet hij ■verschillende gelegenheden herhaal 1: „De waarheid is in het 'keelgat van de slang." Ja, natuurlijkl Nu begreep hij het ,,'t Is mogelijk, dat ik 't zelf gedaan heb", zei hij aarzelend Vermoede lijk onder telepathischen Invloed Je moet eoed Hegrijpen, Mercer. On der invloed van h e m!" „Wat vertel je me nu? Onder invloed van wien?" vroeg Mercer „Wel, van den Sadhu van de Swastl ka' Dien nacht, gedurende mijn slaap, za' hij macht over me gehad hebben Dat is de eenige aannemelijke uitleg gingIk hen blij, dat hel gevonden is! Is 't nog uitgekomen, wie de moor denaar van dien ongelukkigcn sir John is?" „Ja zeker." Het gezicht van Mercer helrok. „Die hulp-kok heeft nog lang genoeg geleefd om te kunnen spre ken 't was iemand van den inlich tingendienst van Sirdar Mohammed Shah Wel, mies Lindsay. Van harte geluk gewenscht met uw geslaagde vlucht. U zult dagen van ontzettende spanning beleefd hebben." Hij wendde zich tot Gray. „A propos je vriend, die Sadhu van de Swastika heeft Simla een doodstraal aangeboden, die door één van zijn dis cipelen uitgevonden is, om, zooals hij beweert, de „veiligheid van het Britach imperium to verzekeren". Kolonel Haugthon valt den pas tegen den morgen aan", hernam Mercer „Ik heh geluk. Ik kom juist intijds voor het slotbedrijf! Gisteravond per vliegtuig Hoe hen je door de wachtposten heen gekomen Gray?" „Dat weten alleen de hemel en Lim- bu." Gray glimlachte. „Jc doet heter dien braven kerel eens te ondervragen. Wij danken hem ons leven." Mercer keek op zijn horloge; daarop zijn oogen opslaande, zag hij Limbu in rle houding voor hem staan. „Wel Limbu! Heh jij heldenfeiten uitgehaald?" De Gurkha bracht keurig zijn militair saluut „Sahib, weet u ook, of bij kolonel Haughton een zekere Ram Dutt een stalknecht is? vroeg hij vol spanning. „ïk geloof het wel, waarom?" „Dc merrie van Gray sahib Is bij hem." Majoor Mercer lachte even Hij begreep *t „Ja, do merrie is in perfecten wel stand." „Dank u, sahib", riep Limbu uit en hij slaakte een zucht van verlichting. Onder het pralen steeg van uit het dal een hooge vlam op. rood en violet Ijlings draaide Mercer zijn verrekijker naar de richting, waar dc ontploffing plaats moest hebben. Indien het licht genoeg was geweest, zou hij een zich heen en weer bewegen de spleet van een duizend voet hoogte aan een der flanken van het enorme vooruitstekende rotsgevaarte hebben ge zien. De gaping werd breeder, opende zich wijd.... de ontzagelijke rotsmassa beef de en kwam daarop langzaam wanke lende voorover. Een oogenblik bleef ze onbeweeglijk en stortte vervolgens in. Even later riep een tweede ontzaglijk gerommel echo's op in het omliggende gebergte F.en zwart gehand6choende hand, nog onzeker n& de bewusteloosheid, wilde de drie stroomvvisselaars in de Raads kamer laten functionneeren en ze ver giste zich: het Paleis van den Spiegel sprong in de lucht.... Haastig krabbelde Mercer eenige re gels in zijn opschrijfboekje; daarop het blaadje er uit scheurend, vouwde hij het op en gaf het aan zijn oppasser, met hevel het direct naar kolonel Haughton te brengen. Over een half uur 'fcou het licht zijn Eén der eersten, die Gray en Diana ontmoetten, na het kamp van kolonel Haughton bereikt te hebben, dat aan de andere zijde van den pas In het open dal lag. was de Rissaldar Sher Singh. „Wa Gouron dji ki Khalsa!" riep de oude Sikh verheugd uit, terwijl hij naar hen toe ging. Gray glimlachte. ,,'t Speet rhe erg, dat ik u bij die schermutseling in den steek moest la- ton. Rissaldar sahib! 't Was de schuld van mijn gids. niet van mij." „Die leelilke dwerg, majoor sahib, is hij ons In het kamp." Gray floot zachtjes. Een dof en lang aangehouden gerom mel dreunde door de lucht en de grond onder hun voeten golfde. »,Ik ben verheugd, dat u belden ge zond en wel hier bent", zei kolonel Haughton. toen zij bij hem waren „Wij krijgen een aardheving, Gray. Gister morgen hebben we al een paar vrij hevige schokken gehad, heb je ze ge voeld?" „Ja", antwoordde Gray bedaard, „we hebben ze gevoeld. Wat dien Mongool betreft, kolonel En met enkele korte woorden vertel de hij van Khoon» wat hij van hem wist. De kolonel lachte grimmig. ,,'t Is ongetwijfeld een doortrapte schurk. Maar hij heeft zich nu bij het gouvernement geschaard, cn wij kun nen zoo'n bondgenoot wol gebruiken. We kunnen hem aanklagen voor zijn verleden, maar in elk geval niet nu." Luid geronk deed hem naar boven kijken. „Ik ben bang, dat onze vliegers met die laag hangende wolken niet veel kunnen onderscheiden." Hij keerde zich om en trok een kaart uit zijn zak. „Breng me een lamp", beval hij den oppasser. „En Gray, vertel me nu 's wat van dit dal Tien minuten later opende de berg- batterij het vuur. Als antwoord op de zwakke stemmen der geweren, doorschokte hevig don der- ge rommel de donkere bergen en boor den verblindende bliksemstralen door de vier windstreken. De cohorte's van Azraël. den enksl des doods, waren ontketend. Hemel en aarde siddegrden, als In ba rensnood Zelfs de lucht trilde: hij eiken nieuwen schok volgde een lawine van steenen, die verpletterd neerkwamen als puin en leisteengruis. Er was een hevige wind opgestoken, die wonderbaarlijk hooge. spiraalvor mige kolommen van warrelend stof voor zich uit dreef In het dal stortten zo neer als beschonken Titanen, die zich legen dc flanken der bergen te pletter hadden geloopen. Aan de andere zijde van den pas Joe gen stormvlagen van dien alles vernie lenden orkaan achter wolken van scherp grint; en verstikten en verblind den benden mannen, vrouwen en kin deren. dip in panicchen angst pen uit weg zochten, en trachtten te ontkomen aan den oordeelsdag, die nabij scheen- De Noordelijke uitgang van het Dal van den Spiegel was versperd door ten brok v van den steilen borg, door de aardbeving in de burgengte geworpen. De onderhoorigen van den Cobra, die zich door den dood bedreigd zagen, klauterden bij de verraderlijke helling op, maar halverwege werden ze bedol ven onder een nieuwe aardstorting Ruw betwistten de stoere mannen el kaar eiken vierkanten c.M. grond, en al vechtende vielen ze omlaag te plettïr. Willens en wetens doodde do zoon zijn vader; vermoordde de ecne vriend den andere. Nergens vonden die menschen' een schuilplaats: de bergen, die hen ge huisvest hadden en die door hen be bouwd waren, schudden hen ruw van zich af, met de kennelijke bedoeling van ze te willen dooden, ze te verplet teren onder hun rotsmassa's. En met oorverdoovend gedonder vierden ze hun zegepraal. De Britsche troepen, getuige van het. ontzettend schouwspel, zagon opeens de lijn van den horizon veranderen. Een immense vlam in den vorm van eer» schoorsteenpijp lichtte in de duisternis en de knallende slag van een tweede explosie kwam nog hoven het oorver doovend geratel van den donder uit. Dc bliksem was in de gasleiding geslagen en had tot stand gebracht, wat do hand. die zich in de Raadskamer vergistte, be- doold had te doen. De schokken namen af in hevigheid, Toch gleden nog bij tusschenpoozen stroomen leisteen langs de hellingen der bergen omlaag, terwijl de lager ge legen rotsen hun houding van eeuwige rust hernamen De grauwe en roode kleur van rlon hemel veranderde in pas teltinten van den dageraad en evenals hef tromgeroffel van een wegtrekkend leger stierf achter de verre bergtoppen het. dondergerommel weg. Azraël was voorbij getrokken en had het land ont volkt. Het Dal van den Spiegel was voor altijd afgesloten. Gedurende dit schrikaanjagende half uur hadden de linies der Gurkha's, het geweer in rust, bedaard bevelen afge wacht, terwijl de ruiters van den Mir, die lager in het dal waren samengetrok ken, trachtten hun angstige paarden te kalmeeron. Zwak trompetgeschal in de verte blies den aftocht. Toen de lange cavalcade uit de nau we bergengte, die meer een afgrond was, te voorschijn kwam, waren de eer sten. die de daken van de stad Labak, verscholen ln een holte van den mach tigen Maha Chand. onderscheidden, Colin Gray cn Diana Lindsay. Naast elkaar reden ze in de stralende zon NASCHRIFT. 't Was op het dak van een huisboot, gemeerd in de koele schaduw van een plataan aan den oever van de .Theloem, een rivier in Kaschmir. dat de brief van Chirine den heer cn mevrouw Colin Gray bereikte. „Aan mijn lieve vriendin, Diana, sa luut! Wij hebben de kennisgeving van uw huwelijk ontvangen en bidden Allah, dat hij u veel zonen zal schenken. Waarschijnlijk trouw ik met Firoz. Ik voer het bevel over een vesting, dip aan mijn Heer behoorde, verschei dene dagreizen verwijderd van het Pa leis van den Spiegel. De bergen zijn «omber en de weg Is moeilijk. Indien gij en uw Heer mij zouden willen bezoeken, dan kan Faral Ali. de hoefsmid in de straat der smeden, te Rawalpindi u een gids aanwijzen, die u hij mij brengen zal. Duizenden mannen, die van mijn Heer waren, zijn hier, en dat is maar goed ook. want Khoon. de Mongool, had me willen gevangen nemen en me be- rooven van allerlei zaken, die mijn Heer me geschonken had Hij heeft ge zworen wraak op u te zullen nemen. Mijn hart heeft geleerd uw naam te noemen, inplaats van dien van Gul hun- dun. De vrede van Allah zij over li beiden! Kom spoedig. Diana! Uw vriendin Chirine." EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2