VAN MODEGRIL TOT n maitb I WOLLEN DEKENS 5 DE 500e INDIE-VLUCHT BEGONNEN NOODZAKELIJK KWAAD Dm OUDERAVOND TORENVALK" Verhoogt coupeeren de handelswaarde van honden? Amersfoorter staat terecht WAARSCHUWING GEMEENTE-REKENING VERTROKKEN SPOORWEGPENSIOENEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 UTR. POLITIERECHTER Verdediger meent, dat moeilijk te constateeren valt of de dieren bij coupeering pijn lijden DUITSCHE doggen, oorspronke lijk een zeer vechtlustig soort hond, worden sedert eeuwen gecou peerd. omdat zij hij bij hun vele ge vechten vroeger met wolven en op de beeren- en zwijnenjacht te veel kans liepen, dat hun de ooren wer den afgebeten Dit philantropische begin heeft echter een mode ont ketend, die het nog heden ten dage noodig maakt, vooral op het vaste land van Europa, de ooren van hon den te coupeeren. In Engeland werd reeds in het jaar 1895 op initiatief van den toenmaligen Prin6 van Wales (later Koning Edward VII) door de Kennelclub besloten, dat gecoupeerde honden 'niet meer voor een prijs in aanmerking kwamen. Gecoupeerde honden kunnen slechts buiten mededinging op tentoonstel lingen worden ingezonden. Een keurmeester te Amersfoort, een 35-jarige bankwerker, secretaris van den Duitschen Doggenclub in Neder land. stond gistermiddag voor den po litierechter alhier terecht, verdacht van „opzettelijke dierenmishandeling door het afsnijden van de oorschelpen van twee Duitsche doggen" in September van dit laar. Verdachte beweerde dat de operatie volkomen pijnloos was ge weest, daar hij de honden plaatselijk verdoofd had met chloormethyl. „Maar dat neemt niet weg", merkte de politierechter. Mr Visser, op. „dat wanneer de honden uit de verdooving komen en de wonden nog genezen moe ten, zij wel degelijk pijn lijden." Verdachte zeide. dat zijn honden geen teekenen van pijn gegeven hadden. Al heel gauw speelden en aten ze gewoon. Verdachte noemde vijf redenen, waar om hij tot coupeeren overging. Ten eer ste loopen honden, die de ooren dicht bij den kop dragen, grooten kans chro nische oorontsteking te krijgen, zoodat vele veeartsen den raad geven de ooren te laten coupeeren. Ten tweede wordt door coupeeren het stukslaan der ooren met alle gevolgen van dien, vervuiling, infectie, etc. voorkomen. Ten derde voor komt het. dat ze de ooren in de oogen dragen. Ten vierde wordt door het cou peeren de algeheele indruk aanmerke lijk verbeterd, waardoor, ten vijfde, de handelswaarde ook aanzienlijk stijgt Volgens verdachte koopen België. Duitschland en Frankrijk geen doggen die gecoupeerd zijn. Op den vraag van den politierech ter of verdachte, als keurmeester, bij twee overigens gelijkwaardige honden den gecoupeerdcn hond den voorkeur geeft, antwoordde ver dachte bevestigend. Volgens hem maakt een gecoupeerde, hond een veel beteren indruk. De verdediger. Mr. Steenbergen, merk te hier op, dat verdachte zich reeds zes of zeven jaar bezig houdt met het cou peeren van honden. Verdachte be schouwde zich daarin meer deskundig dan den veearts. Als eerste deskundige werd gehoord de heer P M. C. Toepoel. kynologisch deskundige in ons land. uit Laren Deze deskundige getuigde, dat een dergelijke operatie wel degelijk pijnlijk is. Getuige, die dikwijls in Engeland kwam. had daar nooit iets gehoord van oorontsteking ontstaan door lange ooren. Doggen werden oorspronkelijk alleen gecoupeerd, omdat vroeger, toen de doggen nog zeer vechtlustig waren, lange ooren een handicap vormden bij het vechten tegen wolven en op de beeren- en zwijnenjacht. Het was een typisch Duitsche gewoonte Verder had getuige nooit doggen gezien met ooren lang genoeg om de oogen te raken. Als tweede getuige a charge werd ge hoord de keuringsveearts van het Amersfoortsche slachthuis, de heer Dc Vries, die de twee doggen gezien had en had kunnen vaststellen, dat de ooren gecoupeerd waren. Getuige verklaarde, dat. zelfs aangenomen dat de operatie pijnloos was. het nog altijd pijnlijk was de honden met chloormethyl plaatselijk te bevriezen, ook al vindt dat deskun dig plaats. De operatie is volkomen overbodig, met. uitzondering van geval len van ziekelijke afwijking. De verdediger. Mr. van Steenbergen, merkte hier op. dat de behandeling van dieren met uitzondering van inenten door de wet aan leeken wordt toege staan. Hij vroeg of het coupeeren van honden niet plaats vindt op de veeartse- nijkundige faculteiten. Getuige kon po sitief beweren, dat het in de laatste 12 a 13 jaren daar niet meer plaats vond Hij kon niet zeggen of het coupeeren van paardenstaarten nog plaats vindt De derde getuige, getuige k dé charge, koopman van beroep en voorzitter van den Duitschen Dog genclub. getuigde, dat het coupeeren van doggen wel degelijk een ver schil van handelswaarde ten gevol ge heeft. Hij liet den politierechter en de deskundigen foto's zien. waar op hij gecoupeerde honden doggen aanwees, die hij voor 300 gulden verkocht had en daarnaast foto'6 van ongecoupeerde honden, die hij niet kwijt kon. De officier van justitie, Mr. Camp- huijs, resumeerde de verschillende ge- fuigen-verklaringen in zijn requisitoir en achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen. Hij eischte daarom tegen ver dachte een geldboete van f 25 subs. 10 dagen. Het woord wa6 vervolgens aan Mr. Steenbergen, die in zijn verdediging meende, dat. aangezien het niet te con stateeren is of dieren pijn geleden heb ben. de ten laste legging kon worden teruggebracht tot het operatief ingrij pen zonder redeq. Getuige Toepoel had gezegd, dat de mode in haar laatste stuiptrekking was. maar mocht men dal wel zeggen van een mode. die nog over al op het vaste land in gebruik is. Plei ter meende ook. dat het niet goed is vol te houden, dat de handelswaarde niet verhoogd wordt, omdat, als dat het geval was, er voor handelaars geen aanleiding zou bestaan de honden te laten coupeeren. In de jurisprudentie vond men een vonnis (Arnhem 1927), waaruit bleek dat het coupeeren van paardenstaarten wel degelijk de han delswaarde vergrootte. Waar er hier geen oogenblik sprake van aanmerking op de wijze van coupeeren was en reke ning gehouden met het Arnhemsche vonnis, meende de verdediger tot vrij spraak tp mogen concludeeren. De officier van justitie merkte op, dat het buiten beschouwing kon blijven of leeken al of niet bevoegd zijn dieren te behandelen. Het was hier geen kwes tie van onbevoegd uitoefenen van de veeartsenijkunde, maar het veroorzaken van pijn zonder gegronde reden. De politierechter zal in deze zaak over een week schriftelijk vonnis wij zen. De Commissaris van Politie te Deven ter waarschuwt legen het optreden van een persoon, genaamd Piet Spaltman, die voorgeeft vertegenwoordiger of agent te zijn van de Onderlinge Ziek te- en Ongevallen Verzekering Maat schappij, gevestigd te Groningen, en door het opdisschen van verschillende leugenachtige voorgevens zakenlieden zoogenaamd tracht te verzekeren bij genoemde maatschappij en hen dan een gedeelte van de verschuldigde premie laat vooruitbetalen, met toezegging, dat de polis zal worden toegezonden. Deze toezending vindt echter niet plaats, daar bij onderzoek is gebleken, dat Spaltman niet in dienst is bij ge noemde verzekeringsmaatschappij en van door hem afgesloten verzekerings- posten aldaar niets bekend is. De Commissaris van Rijks- en ge meentepolitie van Renkum, te Ooster beek, geeft aan belanghebbenden in overweging te voren ernstig te infor- rneeren naar de waarde van een door het Instituut „Meer Baat" te Oosterbeek (Graaf Ottolaan 28) af te geven getuig schrift. en diploma van bekwaamheid, meer in het bijzonder naar de vooruit zichten op plaatsing, door het bezit van een dezer bescheiden gesuggereerd. Met betrekking tot de opleiding voor marconist-radiotelegrafist, voor douane beambte (kommies), voor politie-agcnt, marechaussee en militaire politie, voor keurmeester van waren en voor plaat sing bij de Kon. Ned. Marine, wordt in overweging gegeven, alvorens een cur sus bij „Meer Baat" te gaan volgen, bij officieele instantie inlichtingen in te winnen. Het is o.a. gebleken, dat op het exa men voor radiotelegrafist der 2de klas se, op 15 Oct. 1937 gehouden, enkele jongelieden die voor 100 een des- betreffenden cursus bij „Meer Baat" hadden gevolgd niet in staat waren ook maar één enkel woord op gehoor op te nemen, aangezien zij het sein- tempo niet konden volgen, ten gevolge van de bij „Meer Baat" gevolgde, doch door deskundigen onmogelijk geachte methode het leeren „opnemen op ge hoor" schriftelijk te onderwijzen. In het prospectus van „Meer Baat" bleken bovendien vele exameneischen foutief vermeld, terwijl de exameneisch „opnemen op gehoor" er zelfs niet in voorkwam. Voorts wordt, alvorens andere (vak cursussen van dit instituut te volgen, in overweging gegeven bij vakspecialisten te informeeren of het volgen van deze cursussen tot het gewenschte doel zal kunnen leiden. Wij hebben voorradig FABRICAAT ZAALBERG in moderne doublé-face weefsels in effen pastelkleuren in alle maten in warme wollen qualiteiten ».»v A- TUCHTELOOSHEID DER JEUGD De causerie van den heer W. Bokkers over „Tuchteloosheid der Jeugd, waar van men ons gisteren een verslag de*ed toekomen, behoeft eenige nadere toe lichting. Spreker heeft er op gewezen, dat som mige menschen meenen in de school het voornaamste middel te moeten zien ter bestrijding van dc tuchteloosheid en raar aanleiding daarvan uitdrukkelijk verklaard dat de school in deze zeer zeker een taak heeft. Men moet het echter niet alleen van de school ver wachten, maar allereerst van de zijde dor ouders. De heer Bokkers liet verder het groo- te belang van goede kinderlectuur uit komen. Ieder ouder heeft er op te letten met welke vriendjes zijn kind omgaat en wat de inhoud hunner gesprekken is. De ouders moeten belangstellen in de liefhebberijen van hun kinderen en het is de taak van de ouders hun kinderen, als ze het groote leven in gaan, te wij zen op de gevaren, die hen bedreigen. SPORTFONDSENBAD Het Sportfondsenbad zal tijdelijk Woensdagsmiddags tusschen 2.30 en 3.30 uur n.m. gesloten zijn. Deze wijziging gaat in op Woensdag 24 November a.s. dus nog niet volgende week. In de school aan de Wijersstraat Men schrijft ons: Donderdagavond had in bovengenoemde school een ou deravond plaatö, waarbij een causerie verd gehouden, toegelicht door licht beelden en film, welwillend aangebo den door het bestuur van de Nuts- spaarbank, als medelid van den Spaar- bankbond. Voor deze gelegenheid wa ren hierbij tegenwoordig de heeren Kolff en Sellemans, respectievelijk vcor den Spaarbankbond en de Nuts- spaarbank. De causerie had als onder- v erp schoolsparen. De heer Schikker leidde zijn onderwerp in met te wijzen op den ingeboren zin voor vergaren en sparen bij mensch en dier om zich te dekken voor komende slechte tijden, vanaf den oertijd tot heden. Waren het aanvankelijk levensmiddelen, bij het in omloop komen van muntstukken werden deze gespaard. De meest zon derlinge bergplaatsen werden en wor den some hiervoor uitgekozen, zooals matraseen, linnenkasten, oude klok ken en zelfs nu nog verneemt men van oude kousen. Deze opbergingewijze wa6 en is een oorzaak van vele verlie zen, hetzij door brand, hetzij door dief stal enz., nog niet gerekend het onpro ductief blijven van al dit verstopte geld. In het laatst van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw kwam het eerste begin van spaarban ken in Duitschland en Schotland. In ons land werd door de Nutsdeparte- menten het oprichten van spaarban ken aangemoedigd. In 1817 kwam in Workum de eerste spaarbank. Door de Overheid worden de Nutsspaarbanken aangemerkt als instellingen van maat schappelijk nut. Bij_.de Nutsspaarban ken wordt niet om Het maken van winst gewerkt. Vele werkzaamheden geschieden zoo mogelijk kosteloos. De Nederlandsche Spaarbankbond telt nu 181 aangesloten spaarbanken, met ruim 1 millioen spaarders en een tecoed van 420 millioen gulden, welke cijfers nog geregeld toenemen. Gewezen werd op de vele veiligheids maatregelen. Om de groote bedragen goed te beleggen wordt groote zorgvul digheid betracht. Er worden lecningen verstrekt, die tevens maatschappelijk nut afwerpen, doordat het uitvoeren van productieve werken mogelijk wordt gemaakt. Het nut van de spaarbanken is groot wijl allerlei goede eigenschappen wor den aangekweekt. Dat het schoolsparen nog voor groo- tere uitbreiding vatbaar i6, toont ons Zweden met zijn 6 millioen inwoners. Daar wordt op de scholen ongeveer VA millioen gulden gespaard. Ons land met 8 millioen inwoners brengt het tot f 207.593.89, dus nog lang geen kwart millioen. Aan het slot werd een filmpje ge draaid, waarin Amersfoort een goede beurt kreeg. Bekende gezichten bij het schoolsparen. de uitgang voor een schoolreisje, de jeugdspaarbank in het Leusderkwartier. Het was een prettig 6l°t. De heer Kiel, hoofd der school, dank te den heer Schikker voor zijn belang wekkende causerie en ook den heeren Kolff en Sellemans voor het gebodene. Hierna volgde het financieel verslag, hetwelk voor kennisgeving werd aan genomen. Als controlecommissie zul len optreden de heeren Kaiser, Wie lick en Zandbergen. De aftredende oudercommissieleden Mevr. Schreuder, Mevr. v. d. Veer en de heer Van Boet- zelaer werden herkozen. Als slot was er voor de ouders gele genheid in de leslokalen kennis te ne men van de vorderingen hunner kin deren. van welke gelegenheid een goed gebruik werd gemaakt. CHARLOTTE KÖHLER Maandag 22 dezer, zal Charlotte Kohier in Amicitia „Marathondans" van Horace Mc. Cov voordragen. Het is te vens het jubileum van 12V2 )aar optre den. Wij behoeven deze kunstenares niet meer te introducceren. Meermalen hebben wij het voorrecht gehad haar hier te hooren. Wij herinneren ons, hoe zij, door persoonlijke visie en karak teristieke uitbeelding altijd een bijzon der element in haar voordracht wist te brengen. Ongetwijfeld zullen de Amersfoorters toonen, hoezeer zij het op prijs stellen, dat Charlotte Kohier, op haar jubileum- tournée, hun stad niet voorbijgaat B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1936 en die der bedrijven over hetzelfde dienstjaar, door hen aan den Raad aan geboden, vanaf heden, gedurende 14 dagen voor een ieder op de secretarie der gemeente ter lezing liggen. BEDRIJFSLEVEN SPECIAAL-SCHOENENZAAK C. H. VAN DOORN EN ZOON De speciaal-schoenenzaak der firma C. H. van Doorn en Zoon, Utrechtsche- straat 9 heeft een belangrijke frontver andering ondergaan. Een fraaie Néon-verlichting trekt de bijzondere aandacht van den voorbij ganger. Twee geheel gemoderniseerde ruime étalages met een ractische indirecte verlichting, brengen de nieuwste herfst- en wintermodellen, zoowel voor dames als heerenschoenen. De finna van Doorn staat in relatie met de eerste huizen, zoowel in binnen- als buitenland. De winkel toont een enorme keuze. De afdeeling orthopae- disch schoeisel is goed verzorgd, even als de voetverzorging, waar geschoold personeel ter beschikking der klanten staat. De heropening trok veel belangstel ling. Met de uitvoering der werkzaamhe den waren belast: de firma v. d. Bie- zenbos, Electra.Vahstal schilderwerk, van Eyk timmerwerk. REVUE EN BALLETGEZELSCHAP „DYNAMO" Naar wij vernemen zal op 18 Novem ber in Amicitia de revue en balletgroep „Dynamo" optreden, ter gelegenheid van het twintigjarige bestaan der Sov jet-Unie, hiervoor uitgenoodigd doorepn speciaal gevormd comité ter herden king van deze gebeurtenis. Vertoond zal worden een nieuwe non-stoprevue, ge titeld „Twee Werelden," waarvan de auteur is Ulco Kooistra. De 21 balletdansen zijn ingestudeerd onder leiding van Maya Mogrohv. Een korte herdenkingsrede zal uitge sproken worden door Dr. Frenny de Graaf. BENOEMDVERKLARING TOT LID VAN DEN RAAD De Voorzitter van het Centraal-Stem- bureau dezer gemeente maakt bekend, dat zijn besluit, waarbij J. H. van Lonkhuyzen is benoemd verklaard tot lid van den Raad der gemeente Amers foort, voor een ieder ter secretarie, ka mer 3, ter inzage is nedergelegd. TENTOONSTELLING IN HET BAARNSCH LYCEUM Van 13 November tot en met Vrijdag 3 December wordt in het Baarnsch Ly ceum een tentoonstelling gehouden van schilderijen, teekeningen en studies van Ankie Crommelin. AMERSF. KUNSTENAARSGILDE Donderdag 18 November houdt Jhr. H. Teding van Berkhout, oud-directeur van 's Rijks Prenten Kabinet, in het Gildehuis van het A.K.G. een voor dracht met lichtbeelden over het onder werp: „Het vervaardigen van onze prenten". LORELEI 1937 Het Centraal Tooneel (Dir. Cees La- seur) speelt Vrijdag 19 November het blijspel Lorelei 1937, (French without Tears) als tweede abonnements-voor stelling van Amicitia. Dit stuk is een blijspel van zon, zee, zomer, liefde en flirt. Een opgewekte cocktail, die met de voornoemde be- standdeelen gemixed wordt in hei aan zee gelegen villa'tje „Miramar" in het Zuiden van Frankrijk, waar een kleins moderne Lorelei jongleert met. de har ten van vier min of meer Fransch stu- deerende Engelsche jongens. Het Alg. Hand.blad schreef over het stuk: „Mary Dresselhuys speelt zulke rollen volmaakt; zij passen haar zoo goed als haar geestige pvama's en bad- cost umes", en de Maasbode: „Een perfecte vertolking, voortreffe lijke bezetting van alle rollen, een van de beste en meest gave voorstellingen van dit seizoen. Een stuk en een opvoe ring voor de jeugd tusschen de zestien en tachtig." „GOED WONEN" Het bouwen van kantoor, magazijn en werkplaatsen voor de woningbouw vereniging „Goed Wonen" is door arch. G. Adriaans opgedragen aan J. A. van Keulen. EIERVEILING 11 November Aanvoer pl.m. 16.000 stuks. Heneieren 3.80 tot 4.10. Witte eieren 5.25 tot 6. Bruine eieren 5.75 tot 6.25. VAN DE POLITIE De politie deelt ons mede, dat een persoon is aangehouden, die nog enkele dagen hechtenis had te ondergaan. Tegen een 6lager i6 proce6-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de vestigingswet in het kleinbedrijf. ALLE ER DE2Ë VLUCHTHEUVELS Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeerv zullen mogen door motor- rljtulgbestuurders links of rechts worden Yoorbljgere- den; alle andere altijd ter rechterzijde. (De overige 'qroeo we9g«brulkers moeten er steeds rechts langs.) BINNENLAND Er werd van dit feit geen ophef gemaakt, doch niettemin waren verscheidene belangstellenden aanwezig AMSTERDAM,. 13 November. Evenals op 2 October j.l. toen de driemaal weeksche dienst van de K.L.M. naar Indië begon, stond hedenmorgen wederom de „To renvalk" in het middelpunt van de belangstelling, want de P.H. A.L.T., die dezen dienst geopend heeft, viel vandaag de eer te beurt, de 500ste vlucht te mogen maken op de luchtlijn, die Nederland met Indië verbindt en die nog steeds in de bijna volmaakte regelmaat, waarmee deze dienst wordt uitge voerd, haar weerga niet vindt. De directie van de K.L.M. had er dit maal de voorkeur aan gegeven, geen ophef van het vertrek te maken en, hoe wel deze gebeurtenis als een mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandsche luchtvaart moet worden beschouwd, geen plechtigheid eraan te verbinden. Dit kon echter niet verhinderen, dat de trouwe vrienden van de K.L.M. en dc belangstellend, Mier hart naai de luchtvaart uitgaat, en die zoo dik wijls in den vroegen ochtend op de Am- sterdamsche luchthaven aanwezig wa ren, om getuige te zijn van het vertrek van een vliegtuig, welks vlucht immer een schrede voorwaarts op den weg van de AmsterdamBatavia verbin ding botlekende, ook hedenmorgen niet wilden ontbreken. Reeds tegen half zeven bevonden zich dan ook in liet restaurant van Schiphol zeer vele belangstellenden onder wie generaal Snijders en mevrouw Snijders, kolonel Wallaardt Sacré van het comité vlieg tocht Nederland-Indië, de inspecteur van den Luchtvaartdienst ir. von Baum- hauer, en vele andere bekende persoon lij khe'den op luchtvaartgebied. Kort voor 7 uur verzamelde de be manning van de „Torenvalk" zich op het platform voor het toestel. Gezagvoer der Parmentier en marconist van Brug ge kunnen onderweg, als zij willen, oude herinneringen ophalen aan de Melbour ne-race, die zij indertijd maakten met de „Uiver". De toenmalige tweede piloot, Mol, zit nu als gezagvoerder ergens op de lijn, maar liet zich bij dit vertrek door zijn vrouw vertegenwoordigen. De assistent van den chef van den vlieg- dienst, de vlicgtuigbestuurder Fuchs, maakt deze 500ste vlucht als tweede pi loot mee. Radder is als werktuigkundige aan boord en de eerste en oudste hof meester van de K.L.M., Oosterhuis. is op deze vlucht met de zorg voor de pas- beiers belast. Er werden bij dit vertrek geen rede voeringen gehouden. Slechts werd een telegram voorgelezen van den heer Ple^man, die momenteel te Rome ver toeft. en die bij deze gelegenheid het K.L.M.-personeel dankte voor wat het in de afgeloopen jaren aan werk had ver richt cn die tevens zijn beste wenschen voor deze vlucht uitsprak. De fotografen deden hun werk en een der passagiers, de heer Jahmal uit Ka rachi, zorgde er voor, dat de stemming opgewekt bleef door in de deur van de kajuit te verschijnen en te vragen of men ook van hem niet een plaatje wilde maken. De menigte belangstellenden voor het toestel verzameld ziende, groet te hij vriendelijk en verklaarde hij, zoo dat allen het hooren konden, dat hij na een verblijf van vijf maanden in Euro pa, weer naar Indië terugging, omdat Europa hem een teleurstelling had be reid. „Ik heb in Parijs een vrouw gezocht", verklaarde hij lachend, „maar toen zij hoorde, dat ik Mohammedaan was, vroeg zij hoeveel vrouwen ik al had. Ik heb er maar twee, maar zij vond dat te veel en aldus is ze niet met me meege gaan". Na deze ontboezeming, die groote vroolijkheid uitlokte, begaf de beman ning zich in het toestel en werd de deur van de „Torenvalk" gesloten. Te vijf minuten over zevenen kreeg gezag- vocder Parmentier van den toren het startsignaal en even later vloog hij met een groote boog laag over de wuivende toeschouwers. De 500ste vlucht naar Indië was be gonnen. De „Torenvalk" vertrok met vier pas sagiers, respectievelijk twee voor Kara chi, een voor Penang en een voor Ba tavia. Voor de tusschen-trajecten hebben vier passagiers plaats besproken. Het toestel heeft 156 kg. vracht, 541 kg. briefpost en 27 kg. pakketpost mee genomen. Een schrijven van den bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen aan ministerraad en Leden der Tweede Kamer De Bond van gepensionneerden bij de N'ed. Spoor- en Tramwegen brengt den Ministerraad en de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal in herin nering het schrijven van Juni 1937 aan alle leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden, in welk adres verzocht werd de sinds 1 April 1936 ingevoerde korting van 10% op de Spoorwegpensioenen te doen vervallen. Het zij ons vergund er op te wijzen dat dit verzoek steeds meer beteekenis krijgt door verschillende gebeurtenis sen, waardoor steeds duidelijker tot uiting komt dat deze korting meer en meer het karakter krijgt van een bui tengewoon onredelijke heffing op een klein deel van het Nederlandsche Volk, aldus het schrijven van den Bond. Immers is het bekend dat van de voor genomen korting op de pensioenen van het Overheidspersoneel is afgezien. Verder is uit Persmededeelingen ge bleken, dat dc tijdelijke korting op de pensioenen der Ned.-Indische Ambtena ren per 1 Januari 1938 wordt teruggeno men. Opmerkelijk daarbij was de uitlating van Zijne Excellentie den Minister van Koloniën, den Heer Weiter, dat hij deze korting op pensioenen niet behoorlijk acht. Bovendien heeft Zijne Excellentie voor 1937 f 11.000.uiteetrokken om de pensioenen van de voormalige land macht in West-Indië op gelijken voet van de verleende gagementen en pen sioenen te regelen, zooals die van de mi litairen van het Koninklijk Neder- landsch-Indische leger. Als de bond de motieven beziet, waar mede de invoering van dp artikelen 80a en 80b werden bepleit, dan ziet hij dat deze motieven geenerlei behoorlijken grondslag hebben. De motieven waren: 1. De gestegen koopkracht door inge treden prijsdaling; 2. De loondaling waardoor de pen sioenen de loongrens naderden; 3. De minder gunstige positie van het pensioenfonds. Ten opzichte van het onder 1 genoem de wordt opgemerkt, dat door de deva luatie van onze munt dit motief volko men is vervallen. Door deze devaluatie is de levensstandaard met waarschijn lijk nu reeds 7% gestegen, zoodat niet meer van 10% korting maarprac- tisch van 17% minder inkomen moet worden gesproken. Daarbij vergete U niet, dat Uwe Kamer, bij de behande ling der korting bovengenoemd, zich be wust op het standpunt heeft geplaatst van maximum 10% korting, zoodnt, nu door deze devaluatie deze 10% korting verre wordt overschreden, dit dus ook uit Uw oogpunt onredelijk geacht moet worden. Het onder ten tweede genoemde mo tief moge voor een enkel geval op gaan, in het algemeen is dit motief on juist. Immers heeft het grootste deel van de gepensionneerden tot ten hoog ste 60% van het vroeger genoten loon. Zeer velen zijn er n.l. die, met vervroegd pensioen, wegens invaliditeit, zijn ge- pensionneerd, hoewel deze gepension neerden wachtgelders hadden behooren te zijn. Het onder ten derde gememoreerde mag stellig niet als argument geiden- Het zijn niet de gepensionneerden die schuld hebben aan de tekorten in het pensioenfonds- Deze schuld ligt bij an deren en dus gaat het niet aan, de las ten daarvan af te wentelen op de ge pensionneerden. Ware door de overheid, op dezelfde wijze als in het Spoorweg bedrijf, personeel afgeschoven op het Algem. Burg. pensioenfonds, dan zou den ook daar dezelfde tekorten gecon stateerd moeten worden. Waar nu de Nederl. Staat garant is voor de tekor ten op de spoorweg-exploitatie, en een belangrijk deel van die la^t op het pen sioenfonds is afgewenteld, gaat het niet aan door bestendiging van de 10% kor ting een deel van dat spoorwegtekort op de gepensionneerden te leggen. Ten slotte wordt er aan herinnerd, dat b.v. de heer Fock, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de zit ting dezer Kamer op 2S Dec- 1933 ver klaarde: „Wanneer een Staat een amb tenaar in dienst neemt en die ambte naar presteert zijn diensten en heeft dat pensioen verkregen, dan is het dunkt mij, een zedelijk beginsel, dat de Staat dat pensioen betaalt en er niet aan tornt," En op 2 Dec- 1933 sprak Zijne Excel lentie Prof- Aalberse in de Tweede Ka mer zich aldus uit: Justitia Regnorum Fundamentum: „Ik gevoel mij in ge weten verplicht tegen dit wetsontwerp te stemmen. Door de rechtvaardigheid te ontkennen ondergraaft de Staat een zijner fundamenten. Ik acht pensioen korting in strijd met art. 177 van de grondwet. De Staat is evenzeer garant voor de onverkorte uitbetaling dér pen sioenen als voor de rente der Staats leningen." De hond verzoekt derhalve beleefd maar dringend, gezien vooral de groote nood die in gezinnen met de allerlaag ste pensioenen heerscht, dat spoedig aan deze korting een eind gemaakt wordt. Vele pensioenen leveren, vooral na de devaluatie, geen menschwaardig bestaan mper. Het moge U behagen, zoo besluit het schrijven, spoedig tot intrekking van de artikelen 80a en 80b der pensioen wet te besluiten, opdat aan de 10 korting direct een einde wordt gemaakt en dat het Spoorwegpensioenfonds on der de aanvaarde en bekende Rijksver plichtingen in het Burgerlijk Pensioen fonds wordt opgenomen, waardoor te vens bereikt wordt, dat deze onredelij ke korting in de toekomst niet kan worden herhaald. VERBOUWING P.T.T.-KANTOOR TE HAARLEM 's-GRAVENHAGE. 12 November. De Rijksgebouwendienst heeft, heden aan besteed het uitbreiden en het verbou wen van het post-, telegraaf en tele* foongebouw te Haarlem. Laagste inschrijvers waren gebrs. v, Putten te Heemstedp voor f 62.369.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6