Kolonel J. J. van Santent Voor vrijheid van arbeid voor de vrouw „EXTRA" f 3.25 Fortmann Hehenkamp Kinderhoekje HET HELSCH COMPLOT AUTO GRIJPT WIELRIJDER TE SOEST Chef van den Staf var het hoofdkwartier van het veldleger Mislukte roofoverval op autobus chauffeur Demonstratieve vergadering te den Haag SCHOTER MAN'S OUDE GENEVER per Tel. 14-5 Ned. Scholieren in België Rac!o-programma's Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 BINNENLAND Dc ontslapene was van 1929 1933 commandant van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg Zaterdagmiddag is kolonel J. J. van Santen, chef van den Staf van het Veldleger en oud-commandant van de Luchtvaartafdeeling to Soes terberg. te Den Haag plotseling overleden. Bij den laatsten run over het vliegveld Ypenburg hij de jacht achter de meute van don Kon. Nod. Jacht Vereeniging. werd hij in doh zadel door een hartverlamming ge troffen en stortte van zijn paard. Onmiddellijk snelden eenige perso nen toe, waaronder een reserve-offi cier van gezondheid, om den kolonel hulp te bieden. De levensgeesten bleken echter reed9 te zijn gewe ken. Het stoffelijk overschot werd voor- loopig naar het Militair Hospitaal overgebracht, waar de dood door hartverlamming werd geconsta teerd. Met kolonel Van Santen is eon be kwaam hoofdofficier heengegaan, die als een knap strateeg bekend stond. Kolonel J. J. van Santen t Kolonel Van Santen werd 21 Juni 1SS3 te Arnhem geboren. Hij bezocht de II.B.S. ia zijn geboortestad en studeerde van 1900—1003 aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Van 190.3 tot 1918 deed hij dienst bij verschillende onder deden van het wapen artillerie. Van 1918 lot 1920 was hij gedetacheerd luj de Hoogere Krijgsschool, en van 1920 tot 1925 bij de luchtvaartafdeeling, waar hij werd opgeleid vooi waarnemer en vlieger. Van 1925 tot 1929 was de over ledene bij den Genera Ion Si af werk zaam. Gedurende acht maanden, van 1 Maart 1929 tot 1 November 1929. was hij hoofdinstructeur hij het le regiment veldartillerie. Met ingang van laatstge noemden datum werd de overledene be noemd tot commandant van de Lucht vaartafdeeling. Hij was de eerste vlie gende commandant van de T V A. Als zoodanig vloog hij met een eskader ho ven Den Haag hij een parade Voorts steeg hij indertijd met meer dan 100 vliegtuigen op Ier begroeting van Ra lbo. fpr gelegenheid van diens Oreaanvlucht Tot 19.3.3 was de heer Van Santen werkzaam als commandant van de luchtvaartafdeeling. want in dat jaar volgde zijn benoeming tot chef van den Staf van het hoofdkwartier, welke func tie hij thans nog bekleedde. Kolonel Van Santen was een van de oudste deelnemers aan de jachtritten van de K.N.J.V. Voorts heeft hij vier keer deelgenomen aan de vierdaagsche afstandmarschen, welke hij telkens met goed gevolg volbracht. De ontslapene werd in Juli 1903 tot tweede luitenant der artillerie benoemd Na de sabaltcrnc rangen te hebben door- loop.en werd hij in 1927 tol majoor, in 1931 tot luitenant-knienel en 1 Novem ber 1931 tol kolonel bevorderd. Kolonej Van Santen was Officier in de Oranje-Nassau Orde en commandeur in de Orden van Leopold TI van België, van de Kroon van Roemenië en van het Zwaard van Zweden, alsmede drager van het eereteeken van het Nedcr- landsch Olympisch Comité. De begrafenis zal met militaire eer geschieden op Woensdag a.s. 12 uur op Oud Eik en Duinen. HEERLEN. 13 Nov. Het is de Heer- lensche recherche gelukt de aanhouding te verrichten van den zeventienjarigen J. K. te Terwinselen. die Maandag j.l. te Terwinselen een roofoverval pleegde op den chauffeur D. van den gemeente lijken autobusdierust uit Heerlen. K. bedreigde den chauffeur toen met een revolver en eischte diens geld- tach. maar kreeg op bijna hetzelfde mo ment een trap van den chauffeur, waar door de kogel boven in de bus terecht kwam. De jongeman was gemaskerd met een rooden doek en verdween in de duisternis toen de overval mislukte. Uit verschillende aanwijzingen kon de Heerlensohe recherche gisteravond tot de arrestatie van K. overgaan. Hij legde een volledige hekentie af. Hij had met zijn meisje naar de kermis willen gaan, maar had daartoe geen geld ge had. De revolver en de doek zijn vanmor gen teruggevonden „Ieder lid van de gemeenschap heeft recht op arbeid, dus ook de vrouw" 's-GRAVENHAGE. 13 Nov. Voor een stampvolle zaal heeft Zaterdagmiddag het comité tot verdediging van de vrij heid van arbeid voor de vrouw in het gebouw de Ruyterstraat 67. hier ter stede een demonstratieve vergadering gehouden, welke o.m werd bijgewoond door den wethouder van financiën, den heer J. R. Snoeck llenkemans. „Het is niet de eerste keer." zoo zeide de voorzitster, mej. Johanna Westerman. in haar openingswoord, „dat wij protesteeren tegen belem mering van den arbeid der,vrouw. De neiging om de vrouw uit haar werkkring terug te dringen is be smettelijk en daarom gevaarlijk. Om die reden moeten wij attent blijven en onze actie niet staken." Mevrouw Mr. B. BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, als eerste spreekster optredend zeide, dat de vrou wen haar invloed via publieke opinie, stembiljet en vakorganisatie moeten laten gelden. Is 1924 waren er 8 vrou welijke Kamerleden, nu nog maar 4, dat is veel to weinig om de belangen van do .Nederlandsche vrouwen tc ver dedigen. Men zegt wel. de politiek is het werk van mannen, maar die politici bemoeien zich ook met het gezinsleven en andere aangelegenheden, welke tot bet gebied van de vrouw behooren. Samenwerking is daarom voor dc vrouwen geboden, en daarbij is het ontstellend boe weinig organisatie er nog bestaat. Het meest georganiseerd zijn nog dp intellectueele beroepen, maar bij de handarheidsters en in de huiselijke beroepen is het per centage gooi ganiseerden zeer gering - merkwaardig is dat in een katholiek land als Argentinië -het onlangs aan bnitenlandsche ondernemingen verho den is, vrouwen, die in het huwelijk treden, te ontslaan, omdat dan de orde van het huisgezin verstoord wordt. Dat is juist gezien. Vermindering van be roepskeuze van de vrouw brengt groote geestelijke en materieele verarming mee voor haar en de geheele samenleving. Mr. Dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, lid van het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap, zeide, dat de grondwet de staatsrechtelijke en econo mische gelijkstelling van de vrouw stil zwijgend erkent, doch juist door die stilzwijgendheid raakt het principe dikwijls in onbruik. Toen de oorlog uit brak, heeft men de vrouw wel degelijk voor alles geschikt geacht, nu trekt men zich hiervan terug. Ieder lid van dp gemeenschap heeft recht op arbeid, dus ook de vrouw. In dien geest moeten de vrouwen agceren, doch die actie zij spoedig en fel. De volgende sprepkster, het kamerlid mevrouw A. E. J. de VriesBruins, meende, dat men geen voldoende motie ven kon aanvoeren om de gehuwde vrouw een bezoldigde betrekking te ver bieden Als men haar motieven daar bij nagaat, zijn deze bijna altijd gerecht vaardigd en hoogstaand (man verdient te weinig, is periodiek of voortdurend werkloos, onderhoudt familieleden, af betaling schulden, enz.) man kan de vrouwen beklagen, die voor haar gezin moeten werken, haar verbieden te wer ken mag men niet. De argumenten tegen vrouwenarbeid houden geen steek, (b.v. bescherming van het hu welijk, bestrijding werkloosheid, zede loosheid) zij worden aangevoerd om een van te voren bepaald doel te bereiken. De maatregelen ter beperking van den vrouwenarbeid treffen zeer hard, om dat men nipt weet, waar ze treffen. Die maatregelen doen schade aan vrouw en maatschappij. De. heer Th. J. Thijssen, Jid van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, besprak de functie van de vrouw bij het onderwijs. Men verbiedt goed betaalden vrouwenarbeid, de slecht gesalarieerden mogen blijven. In speciale gevallen kan de gemeente dispensatie geven, maar juist dat is menschenteerend. De ambtenaren gaan dan in iemands particuliere leven wroeten en beoordeelen iemands gedra gingen. Ieder voor zich. niet de over heid, heeft uit te maken of hij of zij wil werken of niet. Wat men de vrouw hier aandoet, dort men de geheele mensch- beid aan Maar dit komt. omdat men nog geen rccnect voor het leven van den mensch heeft. Tenslotte sprak nog Mej. M. Onger- Utrechtsehestraat 17 boer, maatschappelijk werkster aan het Medisch opvoedkundig bureau te 's-Gra- venhage, die de geschiedenis dér eman cipatie schetste en betoogde, dat wette lijke beperking van vrouwenarbeid be lemmerend werkte op de geesteluke ont wikkeling van jonge meisjes, hetgeen van invloed is op onze.geheele cultuur. Aan een feestmaaltijd worden van Nederlandsche en Bel gische zijde hartelijke toespraken gehouden Uit Brussel wordt ons d.d. 13 Nov. ge- meld: Vandaag zijn hier 670 leeraren en leerlingen van de voornaamste instel lingen van Middelbaar Onderwijs in Nederland aangekomen. Zij werden verwelkomd door leeraren en leerlin gen van de Belgische middelbare scho len enz. Om zes uur in den namiddag verza melden de Nederlandsche en Belgische leerlingen zich op de Groote Markt te Brussel, waar zij, begeleid door een mi litair muziekkorps, liederen ten ge- hoore brachten. Om half acht vereenie- den de leerlingen en leeraren der beide landen zich aan een gemeenschappe lijk diner. Aan de eeretafel zag men aan Nederlandsche zijde o.a. Baron van Voorst tot Voorst en den heer van den Berkhof als vertegenwoordigers van het Nederlandsche gezantschap, Dr. de Boer, hoofd van het Middelbaar Onderwijs en den heer G. R. Lobatto, chef van het kabinet van den minis ter van onderwijs. Tijdens het diner werd het woord gevoerd door den secretaris der Vlaam- sche academieén, Roelants. en door den directeur-generaal van het onderwijs, prof. dr. G. A van Poelje, die de Ne rlerlandsche leerlingen ter eore van den Koning der Belgen een „lang zul len zij leven" liet zingen en het Bel gische ministerie van openbaar onder wijs een zeldzame uitgave van Vondel len geschenke aanbood. Hij bracht hul de aan de Vlaamsehe letterkunde en wees op de belangrijke rol, die zij in het Nederlandsche cultureele leven ver vult. LANGESTRAAl 63 TELEF. 88 Hat horstellen, opmaken en bijvullen van Matrassen geschiedt door ons goed goedkoop en in 1 dag. Vraagt prijsopgave. OM I REK Plotseling den weg over gestoken SOEST, 13 Nov. Hedenavond te kwart over 4 had een ernstige aanrij ding plaats op de Birktstraat. Op ge noemde straat reed de wielrijder R. al hier uit de richting Amersfoort. Ter hoogte van de Eikenlaan stak hij zon der richting aan te geven plotseling de weg over. Een achter hem rijdende luxe auto, bestuurd door den heer P. uit Hil versum was reeds naast den fietsrijder toen deze overstak. De autobestuurder zwenkte nog naar links doch kon een aanrijding niet meer voorkomen. R. werd tegen den grond gesmakt en bekwam een zware hersenschudding. Eenige pas- seerenden doktoren verbonden het slachoffer, waarna deze naar het St. Elizabeth gasthuis in Amersfoort overgebracht werd. Zijn toestand is hoogst ernstig. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Soepvleesch in schelpen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken schijfjes rookspek. Bruine boonen. Gefruite uien. Aardappelen. Griesmeelechoteltje met rozijnen. Bereiding: 1 L. melk, 30 gr. bo ter. 1 mespunt zout, 100 gr. griesmeel, 75 gr. 6uiker, wat geraspte citroenschil. 50 gr. rozijnen in rum gedrenkt. Breng de melk met de boter en het zout aan de kook. Vermeng ze daarna al roerende met de griesmeel, de sui ker en het geraspte citroenschilletje. Laat de griesmeel roerende op zacht vuur 10 a 15 minuten doorkoken. Drenk de gewasschen rozijnen in wat rum en roer ze door de puddingmassa. Vul hiermede een met koud water omgespeeldBn puddingvorm en stort de pudding ra bekoeling. DINSDAG 16 NOVEMBER HILVERSUM I. 1875 M. KRO 8.00 Gram.platen 9.30 Vondelherdenking (H. Mis) 10.45 Gram.platcn 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orkest eh gramofoonplaten 2.00 Vrouwenuur 3.02 Modecursus HIRO 4.00 Gram.platcn 4.05 Causerie „Wat gebeurt er met ons als w"\j sterven" 4.3Q Gram.platen 4.35 HIRO-Post 440 Gram.muziek 4.45 „Vrede, de sterke", cau serie KRO 5.10 De KRO-Melodisten n solist (Om 5.45 Felicitatie-bezoek) 6.40 Esperantó-cursus 7.00 Berichten 7.15 „Het cadeaustelsel", interview 7.35 Sport- halfuur 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen 8.15 KRO-Symphonie-orkest en soliste. (Om 9.05 Voor schakers) 10.05 Gram.platen 10.10 Bela on zijn Hon- gaarsch orkest 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist 11.2012.00 Gram.platcn. HILVERSUM II. 301 M. AY - 8.00 Gram.platen 10.00 Morgenwijdin 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Jetty Can tor's ensemble 11.00 Huishoudelijke wen ken 11.30 Jetty Cantor's ensemble (Ver volg) 12.30 AVRO-Dansorkest 1.00 Re- nova-kwintet 1.45 Gram.platen 2.00 Omroeporkest 2.45 Knipcursus 8.45 Gram.platen 4.00 Pianovoordracht 4.20 Gram.platen 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Vóór dc kinderen 5.30 Gram.platen 6.00 Omroeporkest 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkest en soliste 7.30 En- celsche les 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen Reportage schaakmatch 8.15 Gram.platen 8.30 Bonte Dinsdagavond- trein 10.15 Reportage schaakmatch 10.20 Bridge-cursus 11.00 Berichten ANP. Reportage schaakmatch 11.10 AVRO- Dansorkest 11.4012.00 Gica Jonesco Gaïna's Ensemble. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.45 Gram.platcn 12.05 Kamaran-Trio 12.35 Revue-programma 1.10 Orgelconcert I.352.20 BBC-Variétó-orkest 4.20 Actu- eele causerieën 4.35 Gram.platcn 4.50 Het Dulay-kwintet en solisten 5.20 Het AVRO-Kovacs Lajos' orkest 5.50 De West- minster Players 6.20 Berichten 6.45 Het Crook kwintet 7.20 uit Motala: Zee- mansliedercn-potpouri 7.50 „Some Pit falls", causerie 8.20 Radiotoonecl 9.00 Harpsoli 9.20 Berichten 9.40 Causerie „The Solomon Islands" 10.00 Het Cem balo-Trio en solisten 10.40 Het Krish-Sep- tct 11.20 Grosvenor House Dansorkost II.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO-PARIS. 1648 M. 7.50, 8.50. 10.40 en 11.20 Gram.platen 12.40 G. Baily's or kest en zang 3.05 Gram.platen 3.20 en 4.20 Zang 4.35 Pianovoordracht 5.20 Derveaux-orkest 8.35 Radiotooneel 10.35 Kamermuziek. 67. De machine was tegen de bergen te pletter gevallen. We stelden natuurijk een uitvoerig onderzoek in. en weldra hoor den we hulpgeroep. De beide inzittenden van dc machine hadden nog gebruik kun nen maken van hun parachutes. 68. De eene was In de kloot verdwenen. De parachute was gescheurd en de man had in de diepte den dood gevonden. De ander was op een uitstekenden rand te recht gekomen. Met moeite konden we den man redden. En weldra wist deze te ver tellen. dat ook hij jiierheen \vas gevlogen op zoek naar het beroemde beeld van Baa-al. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest 7.50 H. Hagestedt's orkest 11.20 Verzoek- conccrt 12.35 Omroep-Amusementsorkest 3.20 Omroep-Amusementsorkest 4.50 Amusements-sextet 5.20 Vocaal concert 6 30 Omroeporkest en Orkest van Spoor wegpersoneel 8.35 Kamermuziek 10.10 11.20 Willy Giebel's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gram.platen 12 50 Salonorkest 1.30 Kleinorkest 1.50—2.20 Gram.platen 5.20 Kleinorkest en Gram.platen 6.50 Gra mofoonplaten 8.20 Bonte avond 9.20 Radiotooneel 10.05 Salonorkest 10.38 11,20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Gram.platen 12.50 Om roeporkest 1.30—2.20, 5.20 cn 6.35 Gram. platen 6.50 Zang en piano 8.20 „Dido and Aeneas", opera 10.3011.20 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gram.platen 8.20 Berichten, politiek dag bladoverzicht 8.35 Het Lutz-kwartet 9.20 Berichten 9.50 Altviool en piano 10.05 Weerbericht -10.20—11.20 Oskar Joost en zijn orkest. FEU1LLE7QN Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 2) De eerete oogenblikken heenschte er ongetwijfeld eenige gespannenheid. Een paêar seconden keken de oude vrouw en de jonge elkaar onderzoekend aan Wanneer het meisje nog eenige hoop gekoesterd had, dat ze hier misschien een plaatsvervangster zou vinden voor een liefhebbende moeder, die ze zich nauwelijks meer kon herinneren, moest ze die nup wel opgeven Er verscheen zelfs geen glimlach op het verschrom pelde. strenge gelaat van de oude vrouw, toen ze een bevende hand uit stak. „Dus je bent gekomen Ga zitten. Ik hoop, dat je een goede reis gehad hebt." „Dank u, tante Katherine". antwoord de het meisje, maar maakte geen aan stalten om te gaan zitten. „Je bent mch zeker niet koud?" zei de oude vrouw scherp, die z.ich verbeeld de. dat Alice misprijzend naar het nie tige vuurtje gekeken had. „Het is in den middag aangemaakt en blijft zoo branden, totdat we naar bed gaan- Ik drink altijd om vijf uur thee; ze zal direct wel binnengebracht worden." Weer zei Alice niets. Het leek wel, of de koude ontvangst haar geheel ver kilde. „Je bent precies je moeder", zei miss Dempster op zachten toon. „alleen, waren haar oogen donker" „Mijn vader had grijze oogen: en o, wat hield ik van hem' riep ze uit, niet langer bij machte haar gevoelens in bedwang te houden „Hij heeft mij en de mijpen kwaad gedaan" zei de oude vrouw met afge wende oogen. „maar voor jou is hij misschien heel goed geweest." De spanning werd verbrokn. doordat er hard aan de voordeur gebeld werd en bijna onmiddellijk daarna kondigde Meikie op deftigen toon mr Ruthven aan. Een bejaarde heer, glad geschoren op een paar bakkebaarden na, die zijn in telligent. scherp gezicht een zachtmoe diger uitdrukking verleenden, kwam monter de kamer binnen. Alice draaide zich onmiddellijk om en wilde weg- gaaan. maar haar tante hield haar te gen en stelde haar aan mr Ruthven \oor. die ze een tikje schertsend be schreef als haar \riend en rechtskundig adviseur „Aangenaam met u kennis te maken, mijn lieve jongedame", zei hij, overdre ven druk „Een lange reis voor zoo'n jong en aantrekkelijk meisje, niet? Maar de tijden zijn veranderd. De jongedames van tegenwoordig zijn zoo knap en zelf standig. dat ze'niet maar als een rijpe vrucht in de armen van den eersten den besten avonturier vallen, ha! ha! ha!" „Doe niet zoo dwaas, Patrick", zei de oude vrouw op buitengewoon scher pen toon. „Mijn nichtje is aan dergelijke kletspraatjes niet gewend. Bel twee maal. Alice, dan komt mijn kamenier Dalgleish." Dalglei6h kwam zoo vlug op het bellen, dat Ruthven tot de conclusie kwam, dat ze niet ver van de deur verwijderd geweest kon zijn. Het was een groote vrouw van zeven en vijftig, met zwart haar en een stug, weinig innemend gezicht. Ze stond het meisje woedend aan te staren, terwijl ze luis terde naar de hevelen, die haar mees teres haar betreffende Alice's kamer gaf. Alice daarentegen keek de vrouw nauwelijks aan. Even later liep ze aebter de hoekige gestalte van Dalgleish twee lange trap pen op naar een verdieping, waar. zooals ze later ontdekte, de vertrekken der bedienden zich bevonden en hier werd haar een klein kaal kamertje, zonder de minsjte comfort, als het hare topgewezpn. „Je kunt gaan", zei ze uit de hoogte tegen de kamenier, van wier vijande lijkheid zij zich plotseling bewust werd Dalgleish draaide zich om en ging weg en Alice sloot haar deur. HOOFDSTUK II. Zoo vader, zoo zoon. Toen de advoceat het huis ongeveer een uur later verliet, liep hij langzaam, met zijn hoofd gebogen, blijkbaar diep in gedachten verzonken. Zijn onderhoud met miss Dempster wa6 niet naar ge noegen verloopen en het zien van een geestelijke, die het huis verliet, toen hij er binnen kwam, had hem ernstig ongerust gemaakt. Het had hem des te meer geergerd, daar hij in den man, die zoo gelukkig geweest was om toegelaten te worden, een van de grootste predi kers en philantropen van zijn tijd her kend had. Ook was de komst ran Alice Harman een doorn in zijn vleesch. Het was beslist nadeelig voor zijn belangen, dat er een vreemde in het huis was en het was aan zijn schranderen blik niet ontgaan, dat de nieuw aangekomene waarschijnlijk geen slappeling was, maar een vrouw, die in staat was voor zichzelf de dingen waar te nemen en te beoordeelen. Toen hij de George IV-brug bereikt had, scheen hem plotseling iets in te vallen, want hij draaide zich op zijn hielen om, stak het plein schuin over en liep over de Zuid°rbrug naar de Nicolsonstraat, waar in een bescheiden, doch niet onaanzienlijke benedenver dieping zijn eenige zoon het beroep- van geneesheer en chirurg uitoefende. Op Ruthven's luid hellen verscheen de jonge dokter zelf aan de deur, die zeer verbaasd was een bezoek van zijn vader gedurende diens eigen werkuren te ontvangen. Ruthven's zoon wa6 een groote, slap gebouwde jonge man, met eenigszins afzakkende schouders. Hij droeg een bril voor zijn lichtblauwe oogen en er lag een geleerde uitdruk king op zijn gezicht, die echter meer aangenomen dan oprecht was, want op de universiteit had hij hekend gestaan als de eeuwige student, die dertien iaar lang tevergeefs getracht had de noodige examens te doen. Het heette zelfs, dat de examinatoren hem er op het laatst maar doorgelaten hadden, om van hem af te komen. Hij was onmiddellijk een eigen prac- tijk begonnen. Hij was de eenige zoon uit een laat huwelijk en zijn moeder was hij zijn geboorte gestorven Daar door was hij altijd eenzaam geweest en had niemand zich om hem bekommerd of hem het rechte pad gewezen. Er be stond een soort ruwe vriendschap tus- schen hem en zijn vader, maar Ruth ven Senior had in zijn ihart minachting voor den jongen, die volgens hem geen hersens had. Tot dusverre had Patrick Ruthven slechts twee patiënten miss Demp ster, de oude cliënte van zijn vader en een oude gedienstige, die verwachtte voor niets behandeld te worden. Zoo regelmatig als hij maar durfde, legde hij zijn bezoeken af bij miss Dempster,, die niets ernstigs op hem tegen had, maar zich met zijn beroepspogingen scheen te vermaken. Toch ontving ze hem slechts, wanneer zij daartoe in de stemming was en zijn drankjes gooi de ze door den gootsteen, terwijl ze in het geheim baat zocht bij de kruiden, die ze bij een veel verachten kwakzal ver in de Causewayside kocht. Desondanks was ze heel vriendelijk voor hem geweest, had het grootste ge- deeLte van zijn collegegelden betaald en hem, toen het eenmaal zoover was, in zijn eigen hui6 geïnstalleerd. Uit de gelaatsuitdrukking van zijn vader dien middag, maakte hij op, dat er iets onaangenaams gebeurd was „U komt zeker van het George Plein, anders was u niet bij me gekomen. Is er iets gebeurd?" „Zij is gekomen", antwoordde zijn vader somber. „Lily Dempster's doch ter, bedoel ik. Doe de deur dicht, dan kunnen we praten." Zijn zoon gehoorzaamde en toen ze in rle eetkamer zaten, keerde hij zich vol belangstelling naar zijn vader. „Dus zij is gearriveerd! En, wat vindt u van haar?" „Ze ziet er uit als een dame. Knap, welgemanierd en ze draagt haar hoofd op een manier, die een goede afkomst verraadt. En ze heeft 'n paar bijzonder heldere oogen. Het zal niet gemakke lijk zijn, daar zand in te strooien, Pa trick. Ik vertel je maar meteen het ergste." Dat is verstandig. Maar u hebt me nieuwsgierig gemaakt om haar te zien Zou ik met goed fatsoen bij de oude dame vandaag een bezoek kunnen ma ken?" De oude advocaat spreidde zijn vingers uit, waarmee hij zijn minach ting te kennen gaf. „Een reden? Die heb je toch heele- maal niet noodig. Je stelt me teleur, Pat. Als ik jou was, zou ik allang ge zorgd hebben daar onontbeerlijk te zijn, dat verzeker ik je." Het gezicht van den dokter nam on middellijk een ietwat beleedigde uit drukking aan. „Dat is allemaal goed en wel, vader, maar u bent bevoorrecht, dat weet "u zelf ook wel. Ik heb mijn best gedaan, maar het is logisch, dat je verlangen om haar van dicn6t te zijn een beetje bekoelt, als je keer op keer aanbelt en je dan door dien wezel van een Meikie verteld wordt, dat de oude dame niet thuis is, terwijl je op hetzelfde oogen- blik haar met je eigen oogen door het raam op haar gewone plaatsje ziet zitten." „Het gaat er niet om haar van dienst te zijn, idioot, maar onszelf. Ik zeg je, Pat, we moeten onze waakzaamheid verdubbelen, anders zou het wel een9 kunnen gebeuren, dat we het spelletje verdoren, want ze is knap dat meis je en weet de oude vrouw misschien wel voor z.ich te winnen." „Dat lijkt me niet waarschijnlijk", antwoordde de zoon, vol vertrouwen. ..De oude Kate vindt het toch immers hoogst onaangenaam, dat ze hij haar komt wonen en is toch zelfs van plan om har.r meidenwerk te laten ver richten?" Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2