De kunst van J. Bezaan Eerste expositie van den Kunstkring Recordzege van A.M.H.C. II In „De Poth" Tentoonstelling in Sierkunst Dieselverbinding met Arnhem EXPOSITIE IN „DE POTH" Schilderijen en aardewerk De Firma Adam en Eva BEZOEK AAN DRUKKERIJ L. E. BOSCH ZOON VAN DE POLITIE Reclame in de sfeer van het nieuws „D HEEREN- TEAMS VERLIEZEN Amersfoort verloor onverdiend Excelsior speelt gelijk 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS Mej. Hettinga Tromp en Kamerlingh Onnes OOK de Kunstkring heeft zijn taak in het nieuwe seizoen weer opgevat, trouw blijvend aan zijn doelstelling om 't publiek op da hoogte te houden van wat er ook buiten de eigen contreyen op kunst gebied gewerkt en gedaan wordt. Het peil, het gehalte van deze ten toonstellingen is onaanvechtbaar. Over de mate van één- of veelzijdig heid kan men echter van meening verschillen. Hoewel de exposities gewijd aan Permeke Degouve de Nuncques, Else Berg en enkele, anderen, bewijzen, dat de Kunstkring zeker niet aan verstar ring lijdt, is aan den anderen kant toch wel een positieve voorliefde op te mer ken voor de z.g. fijnschilders, die niet alleen de „belle peinture" liefhebben, maar bovendien vaak al schilderend in eersten aanleg teekenachtig hlijven. Ik geef toe: de oude Florentijnsche traditie staat aan hun zijde, en zelfs kan men in den huidigen tijd menig jong schilde? (Fernhout b.v.) die richting zien kiezen, toch zou men willen dat ook de Bergen- sche School, de post-expressionisten. en zoo mogelijk ook de neo-realisten ofte wel de schilders van een tweede wcr kclijkheid (de term is van Abas) de schoone wanden en heerlijke ruimte van deze bevoorrechte zaaltjes tot hun be- schikking kregen. Ik ben overtuigd dat de. Kunstkring een goed werk zou doen door b.v. ook eens te zien naar het aller uiterste Noorden (Jan Wiegers b.v.) ol het uiterste Zuiden (Jonas o.a.); wel licht zou Amersfoort zoodoende kunnen goedmaken wat de Haagsche museum directie toch schijnt tp hebben verzuimd Ik denk ook aan Rotterdam (Richters. Bieling. Chabot) aan jonge Utrechters, (zie Kunstliefde) aan het kunstleven dal zich in Arnhem openbaart (de beeldhouwer Jacob v. 't TToff. de schil der-beeldhouwer Joh. v. Zweden), of. om weer een sprong naar Amsterdam te doen. dat toch het alpha en omega van ons artistieke leven schijnt te blijven: aan de groep die zich om Paul Citroen schijnt te scharen. Edoch, de beste stuurlui staan aan den wal, en wie zelf vaart weet pas goed welke klippen en zandplaten zich hier voordoen, die vermeden moeten worden. Toen ik begon m$t te zeggen dat het peil dezer exposities onaanvechtbaar is, gold dit zeker ook voor de tentoonstel ling, die gisteren begonnen is: het werk van mei. Hettinga Tromp en van Ka merlingh Onnes. De zeer begaafde schilderes V a n H e t- tinga Tromp bezit in haar voor dracht en temperament oogenschijnlijk een gelijkmatigheid, die voor haarzelf een kracht is, maar die aan de zijde van den toeschouwer licht een misverstand oproept. De oppervlakkige toeschouwer, die van dit genre houdt, aarzelt niet al haar werk hetzelfde brevet van meester schap toe te kennen: de bruuske toe schouwer echter die een sterker impul sieve kunst verlangt, schroomt vaak niet, dit gansche oeuvrp. te verwerpen. Men is niet alleen in het dagelijksche. maar ook in het artistieke leven, (denk aan de literatuur) onhilliik tegenover de vrouw. Tk zon daaron willen ant woorden: ,.ni eet exces d'honneur, ni cette indignité." Voorop stel ik, wat ik al neer schreef: mej. v. Hettinga Tromp is in hooge mate begaafd. Zij werkt in haar meestal kleine formaten met een fijne nauwkeurigheid, een strakke zuiverheid, die tot in menig détail gepaard gaan met een wanne innigheid van zien. Dit werk eischt juist in zijn volge houden aandacht en de genegenheid voor het détail, dat men het niet met één oogopslag afdoet, maar er zich met toewijding in verdiept. Dan ontdekt men pas de fijnste kwa liteiten: de minitieuze kleur- en toon verschillen in een schijbaar effen werk je als de kerk te Den Briel, de haast porceleinen teederheid van bet witte muurtej in Armen de Poth (14), de naar Saenredam wijzende perlemoeren blankheid van de kerk te Katwijk aan Zee, de atmosferische charmes in de Voldergracht tc Delft, de grootheid van de Boerderij te Hierden, alsook de vaak unieke beheersching der stof, gepaard aan een schoone ruimte-uitdrukking in haar stillevens. Maar dusdoende wordt men ook de minder geslaagde partijen in haar werk gewaar. Dan wordt het duidelijk dat meer dan één frontaan zicht den indruk maakt van een platte coulisse, dat het Hofje van Naaldwijk lang niet duurzaam de bekoringen van de linkerpartij heeft vastgehouden, dat haar heester- en boompartijen wel eens de dieptewerking beletten, de bloemga- zon6 en heggen soms wat popperig aan doen, en dat het kerkje te Oostvoorne weinig van haar bezieling heeft mee gekregen. Op deze en andere gebreken doelde ik, toen ik zooeven zei, dat haar werk slechts oogenschijnlijk gelijkmatig is. Er zijn inzinkingen zoo goed als hoogte punten, en waarom niet? Het bewijst alleen dat ook deze kunstenares „men- schelijk" is. Maar ook zij heeft er recht op dat haar werk naar de beste momen ten wordt beoordeeld, en dat deze haar kunst op een hoog niveau plaatsen, kan, geloof ik, niemand betwisten. Met Kamerlingh Onnes staat het geval heel anders. Hij heeft in den loop der jaren verschillende staten van ontwikkeling doorloopen en meer dan één stijl gevolgd. In het portret van prof. Kamerlingh Onnes, waarschijnlijk het oudste hier aanwezig, herkent men den man die ge biologeerd is geweest door de Ecole de Paris, door de Fauves (maar zonder hun uitgelaten kleur), in de Villa te Scheve- ningen en meer nog in het Station te Bourg la Reine herkent men invloeden van Utrillo en Van Gogh, in de por tretten van Ehrenfest en diens vrouw dateerend van 1925 heeft hij in de moderne werkwijze een geheel eigen voordracht bereikt, en na dien tijd keert hij gaandeweg naar een meer traditio- neele methode terug, die zich zoowel in de toonwaarden ale in de aanwending '*an de acad. perspectief openbaart. Een enkel stilleven, dat men (wat den stijl betreft) eer aan het begin van een loopbaan zou verwachten dan op de mid daghoogte, getuigt van een radicalen ommekeer. Maar misschien dat hij ook ''an dien ommekeer weer terugkeert.... Wat mijzelf betreft: ik heb tus- schen het hier geëxposeerde het meest genoten van de portretten van het echtpaar Ehrenfest, die met een waarachtigheid en een openhartig heid, maar ook met een viriele kracht zijn geschilderd, welke Ka merlingh Onnes èn zijn sujetten blij- vende eer zullen aandoen. De innerlijke geladenheid in de kobold achtige verschijning van wijlen prof. E., de tragische menschelijkheid in het portret van zijn vrouw zijn beide met een maximum aan zekerheid tot uit drukking gebracht. Soortgelijke viriele schildersmacht treft mij in het Kippenhok, naakt èn exotisch tegelijk. Grootheid van aan schouwen kenmerkt het stilleven met den houten vijzel. Treffende kwaliteiten zijn er evenzeer in het portret van Tu- tein Nolthenius, (de hand met de si gaar! trouwens ook de in 't verkort geziene rechterhand van prof. E. is be wonderenswaardig). Het Zeegezicht heeft de schilder minder goed aange kund, misschien ligt deze Permeke- aehtige behandeling hem niet, ook al waardeert men de bewogenheid van het beeld. Kamerlingh Onnes is ook de vervaar diger van het aardewerk, dat in vitri nes en op tafels is opgesteld en dat van een merkwaardige productiviteit ge tuigt. Merkwaardig is 't ook nog om ets anders. Terwijl de meeste Holland sche pottenbakkers wat de vormen be treft zich aansluiten bij de Grieksche en ï.atijnsche voorbeelden, kiest hij hij voorkeur Chineesche modellen tot exempel, in het ornament eveneens, al zijn er ook décors, die aan Marok- kaansch en jonger Italiaansch werk doen denken. Hoe men ook tegenover dit „archaïs me" staat, het is niet te ontkennen, dat hij zijn vormen beheerscht en prachtige «rlazuren bereikt van een vaak weerga loos schoonen toon Puur van eenvoud n distinctie, is de blanke potterie C. A. SCHÏLP. GARNIZOEN De sergeant le klasse J. H. van Haa- ren van het 21ste R. I. wordt overge plaatst bij de I.uchtvaartafdeeling. Uitvoering van het R.K. too- neelgezelschap „Eigen Kring" in De Valk De hij en de zij heeten Adam en Eva, de slotacte van het stuk brengt ze in elkaare armen. Het werd een der be6te, der meest natuurlijk gespeelde scenes van het stuk. Het gaat over de uitvoering in de Valk van het gemengd tooneelgezel- schap voor R.K. „Eigen Kring", de uit voering, die ons steeds een genoegen werd. Dit dillettantengezelschap heeft als kern de drie gebr. Pijpers, de twee bekende humoristen plus nummer drie. die na vorig jaar weer zeer groote vor dering toonde, vooral in het derde be drijf. Het gezelschap verloor dit jaar zijn beste dameskracht. Daartegenover staat, dat de heer van der Horst en diens dochter toetraden. Zijn vader rol werd het best gespeeld, volkomen gaaf. Eigen Kring toorft steeds, en ook thans weer. mooie eigenschappen. Het telt vele beste krachten voor het blij spel; er wordt vlot gespeeld, zonder ha peren of aarzelen. Het stuk zit er steeds geheid in. De regie van Cees Pijpers besteedt zorg aan alles, spel, houding, stand, hewpgingen. duidelijke uitspraak, tooneelschikking en -aankleeding. De grime van Leo Grootkop was in orde. Bovenal is een groote deugd, dat men hij tonneelwerk blijft, dat men aankan en dat inslaat, amuseert zonder meer. Het zijn Arnerikaansche niemendalle tjes. waar het in hoofdzaak op de tv- peering aankomt. Logische gedachten- gang is bijzaak: amnseeren staat voor op. Gisteren heeft men zich dat weer kostelijk gedaan Een rijk bezitter van rubherplantages langs de Amazone in Brazilië, een weduwnaar, door zijn „werkeloos" span dochters, schoonzoon e.n verdere familie danie geplunderd Dit verveelt hem. Hij trekt naar zijn plantages en laat zijn nog jonge pro curatiehouder „vader" spelen in dit met geld smijtend gezin. Deze weet het zoo waar tot vollen arbeid te hrengen, door een dreigend bankroet uit te spelen. Die ommekeer ten goede gaat wel zeer ge makkelijk in zijn werk. Doet er niet toe Zooals gpzecd, men heeft zich kos telijk geamuseerd. De schotten moesten eruit in de Valk, de gewone zaal bleek niet voldoende ruimte tc hieden Prachtig voor dit dap pere troepje. Door de plaatselijke afdee- ling van het N.J.V. Zaterdag maakte de afdeeling Amere foort van het Nationaal Jongeren Ver bond een excursie naar Drukkerij L. E. Bosch en Zoon te Utrecht, met in aansluiting hierop een bezoek aan het Grafisch Museum te Utrecht. Bij de Drukkerij Bosch werd de af deeling ontvangen door den heer Tromp, bedrijfschef aldaar, die de excursisten het geheele bedrijf rondleidde. Na de bezichtiging van de handzetterij werd een bezoek gebracht aan de machine- zetterij. waarop de deelnemers, na bet opmaken van de courant gezien te hebben en het gieten van stypen. te recht kwamen hij de rotatiepers. Hier zagen zij het drukken van 't Utrechtsch Dagblad en van het Amersfoortsrh Dagblad, waar vooral veel interesse voor bestond. In een korte pauze werd den deel Schilderijen, hoofdzakelijk landschappen en grafiek HET landschapsbeeld van J. Bezaan is, over 't algemeen, niet licht, en weinig vroolijk. Ver staat hij af van de Fransche impres sionisten. die meestal de natuur in een zon- en een Zondags-stemming geven. Ik ontken niet dat dit opge wekte en toch gansch niet zoete be kijken van het landschap een onnoemelijk groote bekoring heeft. Maar het is niet de eenige kijk; het is zelfs een eenzijdige visie, die bij epigonen al heel gauw oppervlak kig kan worden. Bezaan zou het, denk ik, als een leugen voelen, in dien hij ook zoo probeerde te werken. Het ligt niet in zijn aard, die meer naar het sombere neigt, bovendien, hij is een Hollander, en het Hollandsche landschap is ook niet altijd vroolijk, en open, zelfs niet in de lente noch in den zomer. Voor één helderen dag, voor één helderen ochtend als die van den afgeloopen Zondag, tusschen een reeks van grauwe dagen, zijn wij al heel dankbaar. Bezaan is wat zijn visie op het landschap betreft, verwant aan de Vlamnigen. aan Permeke e.a. Toch is nij, geloof ik, niet door deze beïnvloed, zijn \isie is minder subjectief, minder heroïsch ook. Men moet zijn werk vele malen zien om ervan te gaan houden. Het geeft zijn diepe bekoringen niet ineens af. het dringt ze zeker niet op. Zooals Bezaan er van houdt op zijn doe ken de wegen die hij schildert niet een gespannen bocht te latep verdwijnen, zoo houdt hij zichzelf ook een beetje schuil, edoch, het gevoel komt, lang zaam en traag, maar zeker, uit zijn werk te voorschijn, een schuwe, maar schoone romantische gevoeligheid, waarin ook een trek naar het groote, het kosmische is te onderkennen. Een virtuoos is hij geenszins; er verlaat geen werk zijn atelier of hij heeft, zoo komt het mij voor, er op gezwoegd. De verf wordt met het mes vaak dik en korstig over het doek gesmeerd, en toch zijn maar weinig doeken i n de verf gebleven, zooals met no. 9 eenigermate het geval is. Vooral de korenschoven zeggen rne weinig; zij lijken op bijeen gevoegde bronzen cylinders. De romantiek, die Wiegersma in het Brabantsche landschap met meer ge mak, maar minder „aardgebondenheid" oproept, geeft Bezaan veel minder vir tuoos, maar inniger, warmer. Hij is een beperkter talent dan de dokter uit Deurne, maar eerlijker, en wie zijn Boerderijtje onder zware boomen met de hoornen uit de omgeving, die een blauw groen licht schijnen af te geven (8) met aandacht bekijkt, zal het donkere sprookje eruit aflezen, dat blijkbaar door den schilder is bedoeld. Bezaan's palet is sober, op 't arme af (meest groen en grijs) en men kijkt niet eenige verrassing naar zijn roestige Herfstkleuren en nog meer naar het schuitje op den oever, waar zelfs een rose en een lichter blauw gaan meespelen. Trouwens, zijn Krimlandschap, Zuidelijker dan het onze, heeft al een wijziging van zijn palet teweeggebracht. Met belang stelling kan men den gang van dit stroeve, maar dichterlijke schilders schap volgen. Het stroeve en teruggehoudene, dat hem als schilder ietwat in den weg slaat, is een eigenschap, die hem als etser, lithograaf en houtsnijder juist wel te pas komt. De spontaniteit komt hier pas in de tweede plaats; het ambachte lijke staat meer op den voorgrond. En zelfs zij, die tegenover zijn schil derschap met reserve staan, zullen grif zijn talent als teekenaar op den steen, etser sn houtsnijder erkennen. Ook hier is hij geen virtuoos, maar wel een kundig en fijnzinnig, vaak verrassend werker, die zijn berglandschappen de coratief opbouwt, die formeel en svm- bolisch goede vondsten heeft, zijn zwart en wit hahiel verdeelt, en vaak, vooral in zijn etsen, edele toonwaarden ver krijgt, die typisch-,3ezaan" zijn. C. A. SCHILP, Is thans nog eenigen tijd uitgesteld Naar wij vernemen, is zooals aan vankelijk was bepaald, de dieselver- hinding tu6schen Amersfoort en Arn hem nog eenigen tijd uitgesteld. De laatste dagen wordt steeds proef gereden met dit materiaal en naar men ons mededeelde, zijn deze proeven volkomen geslaagd. Ook hedenochtend reed een diesel-me- chanischmotorrijtuig van Amers foort naar Arnhem. Hoogstwaar schijnlijk zal men dezer dagen nog niet met dit nieuwe materiaal rij den, een datum is hiervoor nog niet vastgesteld, doch men meent te we ten, dat dit 1 December zou zijn. nemers een thee door de Directie aan geboden. waarna nog een bezoek aan de Monotype werd gebracht. Vervolgens werd de inwendige mensch versterkt in het N.J.V.-huis van de af deeling Utrecht en na een kort doch gezellig samenzijn met de gaetheeren, volgde het tweede deel van deze excur sie naar het Grafisch Museum, waar de heer Lex Barten. conservator van dit Museum, hen ontving. De heer Lex Barten. die op dit ter rein bijzonder onderlegd is, gaf een zeer interessante uiteenzetting van de verschillende oude machines die daar verzameld zijn. Bijzonder aardig was oen complete oude drukkerij, welke in het gebouw is ondergebracht. Verder gaf de heer Barten een uit eenzetting van verschillende procedé's, zoowel oude als nieuwe, waarna deze nog in den vorm van prenten en platen werden bekeken. Tot slot nog een be zichtiging van oude platen van het toen nog alom bekende drukkersfeest Kopper Maandag" waarop de excur sisten wederom naar huis vertrokken. De deelnemers mogen op een buiten gewoon interessanten en leerzamen middag terug zien. Zaterdagmiddag door Jhr. den Beer Poortugael officieel geopend ZATERDAGMIDDAG heeft on der groote belangstelling door Jhr. A. W. den Beer Poortu gael de opening plaats gemad van een expositie van den Amerefoort- schen Kunstkring, waar schilderijen tentoongesteld waren van mejuf frouw T. G. M. van Hettinga Tromp en den heer H. Kamerlingh Onnes. Jhr. den Beej* Poortugael heette in zijn openingswoord allen hartelijk wel kom en in het bizonder de beide expo santen. Uw werk is ons zeker niet min der welkom, aldus 6preker, want dit heeft er toe geleid, dat wij thans een bizonder mooie tentoonstelling hebben. Met enkele woorden besprak Jhr den Beer Poortugael het werk der expo santen. In dat van mejuffrouw Van Hettinga Tromp vond spreker de zui verheid van uitbeelding. Al haar schil derijen bevatten een sfeer van intimi teit en men kan zeggen, dat op het doek is vastgelegd, hetgeen gedroomd wordt in waaktoestand. Ook van het werk van den heer H. Kamerlingh Onnes zoowel schilde rijen als ceramiek kan hetzelfde ge zegd worden. Met geconcentreerde aan dacht heeft de heer Kamerlingh Onnes allee uitgebeeld en het is hem gelukt, aldus Jhr. den Beer Poortugael. in dc portretten iets levendigs te brengen. Hierna verklaarde spreker de ten toonstelling voor geopend. Voor de beoordeeling der werken ver wijzen wij naar het artikel van onzen kunst-medewerker C. A Schilp. Zaterdagavond is een automobilist tegen den ijzeren rand van de spoor brug in de Stationsstraat gereden. Een inzittende bekwam een snijwonde en heeft zich onder medische behandeling gesteld. De bestuurder van de auto, die vermoedelijk onder invloed van sterken drank verkeerde, heeft zich na de bot sing met een taxi huiswaarts laten brengen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 22b. De auto werd vrij ernstig bescha digd. Hevige botsing Omstreeks kwart voor twaalf is gis termorgen een wielrijder op de Emma laan ter hoogte van de Anna Paulowna- laan tegen een auto gereden. De botsing, welke zeer plotseling plaats vond, was hevig. De wielrijder heeft vermoedelijk een lichte hersenschudding bekomen. Auto en rijwiel werden beschadigd. Arbeidswet De politie heeft processen-verbaal op gemaakt tegen een bewoner van het Spui wegens politieovertreding en het opgeven van een valschen naam; tegen een expediteur, sniid en garagehouder wegens overtreding van de arbeidswet. 7 7 vr E courant die eiken das ant woord geeft op de algemeene vraag: ..Wat is er voor nieuws?" waarborgt het omvangrijkste en meest ontvankelijke publiek voor den adver teerder". verklaarde eenigen tijd ge leden een autoriteit op reclamegebied. HOCKEY Het eerste dames-elftal klopte S.C.H.C. I op eigen ter rein met 60 WARE het niet dat A.M.H.C. I voor de eerste ronde van den Treslingbeker vrijgeloot was, dan zouden de roodwitten reeds nu uitgebekerd zijn. Want noch het eerste, noch het tweede heerenelftal kon het gisteren tot een overwinning brengen. Neen, dan deden de dames het weer beter. Vanzelfsprekend zouden we bijna schrijven. Zonder één enke len wedstrijd verloren te hebben, be ëindigden beide damesploegen de eerste helft van dc competitie. A.M. H.C. I won met 60 van S.C.H.C. I, terwijl de reserves ditmaal met 130 tegen Kampong III genoegen namen. Dat A.M.H.C. I van Pinokkio I zou verliezen hadden we verwacht, maar niet met dergelijke cijfers (72). Wan neer men daarbij nog weet. dat de gast- heeren A.M.H.C.'s tweede doelpunt maakten, dan moet men wel tot de con clusie komen, dat Pinokkio in alle op zichten de meerdere was. Zoo was hei dan ook. Vooral individueel waren de gastheeren goed en zij goochelden met den bal dat het een lust was om te zien Tevergeefs trachtte het met drie inval lers spelend A.M.H.C. hier tegen op te tornen en zoo gingen de roodwitten tenslotte met 72 ten onder. A.M.H.C. II begon goed en verschafte zich door middel van H. Bierman een 1—0 voorsprong. Spoedig evenwel was het merkbaar, hoe funest het is twee wedstrijden achter elkaar te spelen want de drie invallers uit het eerste toonden al gauw teekenen van ver moeiclheid en konden hun oude tempo niet meer volhouden. Voor de rust bracht Hurlev den stand op 2—1, ter wijl zij na de hervatting nog eenmaal scoorde. Het einde kwam met een ver diende 3—1 overwinning voor de gasten S.C.H.C. I—A.M.H.C. 1 Op radicale wijze hebben onze stadgc nooten met de traditie van S.C.H.C. ge broken. Zeker, van Stichtsche zijde kun nen verontschuldigingen aangevoerd worden. Maar zelfs al hadden de gast vrouwen minder pech voor doel gehad. al waren zij volledig geweest, ook al was het veld niet glad geweest (hier had A.M.H.C. ook last van), dan nog zou A.M.H.C. gewonnen hebben. De uit slag zou misschien een mooien wed strijd met gen 6terk AMlIC-overwicht doen verwachten, maar dit was niet zoo. Wanneer we aannemen dat A.M.H. C. een gemiddeld tweede klasse spel te zien gaf, dan kwamen de Stichtsche da mes niet boven het derde klassepeil uit. Toch waren zij niet zoo veel zwakker dan AMHC. Hel was evenwel eenerzijds de. goede A.M.H.C.-verdediging niet mej. Garrels aan hel hoofd en de verregaan de onproductiviteit van de Stiohtsche voorhoede anderzijds, die de hatelijke nul aan S.C.HC.-zijde moeten verklaren. Zooals reeds gezegd, was het veld uiterst glad en allen hadden hier even veel last van. De A.M.H.C.-voorhoede leek ons niet zoo homogeen als zij ge weest is. We zullen ons niet verdiepen in de oorzaak, maar we gelooven wel, dat de voorhoede aanmerkelijk in kracht zou winnen, wanneer de dames Garrels en Hale wijn van plaats verwisselden. Nog altijd is mej. Garrels de aangewe zen aanvalslcidster, hoe goed mej. Halo- wijn ook op deze plaats moge voldoen. Ook gistermiddag zwoegde de linksbin nen weer voor twee en meermalen wist zij hoogst gevaarlijke situaties voor het vijandelijke doel te scheppen. Ofschoon niet sterk merkbaar, ken merkte het begin zich toch door een overwicht der roodwitten. Toen er tien min. gespeeld was, scoorde mej. Rid derhof op fraaie wijze het eerste doel punt en kort daarop, toen de doclverde- digster van S.C.H.C. over den hal heen schopte, voegde zij er een tweede aan toe (02). Beide doelpunten werden ge scoord met een uiterst scherp schot, ach ter uit den cirkel. Nog voor de rust ver grootte mej. Halewijn den stand tot 30. S.C.II.C. kwam meermalen gevaar lijk voor het doel van de roodwitten maar door goed verdedigen van de da mes Borren-Korthals Altes-Garrels ble ven doelpunten uit. Direct na de hervatting pushte mej. Halewijn nummer vier in het net. Steeds weer opnieuw wist mej. Garrels de A.M. H.C.-voorhoede ten aanval te leiden, meermalen hiertoe in staat gesteld door goede passes van de middenlinie. Mej. Rirlderhof maakte er met een hard schot 5—0 van. Bij S.C.H.C. viel mej. II. Spoon uit en de gastvrouwen speelden met tien dames door. Nog éénmaal slaagden nnze stndgenooten er in te scoren en wel door middel van mej. Garrels, die een kwartier voor het einde IipI halve dozijn vol maakte (06). Bij A.M.H.C viel mej. B. Valkhoff in voor mei. Schuitema. A.M.H.C. speelde op Birkhoven met een gehavend elftal een zeer middelma tig partijtje hockey en daarom werd het „slechts" 13—0 Kampong III werd hier het kind van de rekening KORFBAL Baerne zette een 31 achter stand in een 43 over winning om Als scheidsrechter Vogt om 2 uur aan vangen laat, stelt Amersfoort zich als volgt op. Aanval: dames C. de Jongh, J. de Haan; heeren: W. Zwiers, D. Louis. Middenvak: dames: F. Duin. M. van Soeren; heeren: J. Hartogh, J. Ellen broek. Verdediging: dames: C. Bottenburg, T. v. d. Klashorst; heeren: K. Groothuis, N.N Direct na den uitworp, neemt Amers foort het spel in handen. Er wordt snel gespeeld en er ontstaan gevaarlijke aan vallen op den Baerne korf Als onge veer 10 minuten gespeeld is, geeft Zwiers na een goed opgezetten aanval, de thuisclub de leiding. De vreugde is echter van korten duur, want enkele minuten later maakt Baerne gelijk. Na de vakverwisseling is Amersfoort sterk in de meerderhied, maar er wordt te onzuiver geschoten. Aan de andere zij de heeft de Amersfoort verdediging den Baerne aanval volkomen in bedwang en gevaarlijke momenten blijven ach terwege. In den tweeden Amersfoort- aanval toonde zich invaller Ellenbroek een flink doorzetter, wat hij na een goed doelpunt beloond zag (21). Amersfoort blijft sterk aanvallen, en na 35 minuten spelen is het Hartogh die de score tot 31 verhoogt. Weder om wordt van vak verwisseld, en nu blijkt de blauw-witte-verdediging een zwakke plek te hebben. Kort voor het einde is het Koster, die voor Baerne den achterstand verkleint (32). Na de rust komt Baerne sterk opzet ten, maar de verdediging weet voorloo- pig het gevaar te keeren. De Amers foort aanval blijkt niet tegen de Baer ne verdediging opgewassen, zoodat alle hoop op de verdediging gevestigd is. Als er 40 minuten gespeeld is. weet Mej Mims handig van een fout gebruik te maken, en brengt zij de partijen op ge lijken voet. Kort voor het einde is het geluk voor Baerne. wanneer van Doom het vierde doelpunt in de mand depo neert. Met 34 komt het pinde. Scheids- Arhter Yngt leidde correct. SOESTERKWARTIERTOVERS II 3—2 Soesterkwartier met een invaller voor Jansen nam dadelijk het initiatief. Goe- verneur en Hoogland kregen beide kansen. Uit een door Mej. v. Eist goed aangegeven bal scoorde Hoogland van dichtbij en reeds binnen de 10 minuten was het dezelfde speler die een fout der Toversverdediging goed benutte. 20. De vakverwisseling was voor Tovers niet ongunstig en hun aanval kreeg verschillende kansen. Toch was het de actieve Gerritsen die nummer 3 scoor de. Na verschillende goede aanvallen gelukte het den bezoekers een verdiend tegenpunt te maken. Na de rust had de thuisclub aanvan kelijk een licht overwicht, maar de aan val bleek onproductief. Het laatste kwartier, toen de stand 32 geworden was, bracht veel span ning, doch doelpunten bleven uit. Soesterkwartier speelde in de volgen de formatie: Aanval: dames van Eist en Goever- neur, heeren Hoogland en Goeverneur. Midden: dames Hazenwinkel en Star ren, heeren Gerritsen aanv. en A. Knop pers. Verdediging: dames v. Loon en v. d. Vegt, heeren De Bat en Starren. HANDBAL In de laatste minuut zag Sport Vereent de over winning ontgaan Sport Vereent, dat haar doelman Post en Van Velzen miste, zoodat zij slechts 9 spelers in het veld bracht, heeft zich tegen Excelsior krachtig geweerd. Al hoewel de thuisclub de leiding nam, had Sport Vereent met rust een 21 voorsprong. In de tweede helft verhoog den de gasten de score tot 31. Weliswaar reduceerde de thuisclub de score tot 23, doch Forger bracht den stand op 24 Zoo naderde het ein de. Nog enkele minuten waren er te spelen, toen Excelsior den achterstand wederom verkleine. In de laatste mi nuut bewerkstelligde zij nog een gelijk spel (-14). Het was een vlotte wedstrijd, welke het aanzien volkomen waard was. Veel is men gisteren in de K.N.G.V.- handbalcompetitie niet opgeschoten. Aan de Lage Weide liet scheidsrechter De Ridder Sport Vereent 2 en Utrecht 2 tevergeefs wachten en aan den Ko ningsweg was het veld van dien aard, dat na de ontmoeting Utrecht 3Achil les de dameswedstrijd Utrecht 1 Utrecht 2 geen doorgang kon vinden. Zooals te verwachten was won Achil les met groote cijfers van Utrecht 3, n.l. met 16—1. UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND De handbalwedstrijd Amersfoort I A.H.C. I, die gistermorgen onder groote belangstelling op het terrein van de N.A.S.B. in de Bokkeduinen werd ge speeld, is door onze stadgenooten met 5—3 gewonnen Hierdoor is Amersfoort met. één punt voorsprong op A.H.G. op de eerste plaats gekomen. A.H.G. heeft echter één wedstrijd meer gespeeld. Dat het aan spanning niet ontbroken heeft, moge blijken uit het feit, dat de stand 5 minuten voor het einde nog 2 was. Amersfoort scoorde nog drie doelpunten, terwijl A.H.C. eenmaal het net wist te vinden. F.en gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. Technisch stond het spel der Amsterdammers op een hooger peil De overige handbalwedstrijden in de ze competitie zijn wegens de slechte weersgesteldheid alle afgelast-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5