ONS PAST NIET VEEL LAATSTE BERICHTEN Het huwelijksgeschenk der Landmacht maar de FORD V-8 past ons! KEITJES 1 GULDEN Euwe wint de zeventiende partij HARTEVELT Aan het Prinselijk Paar aangeboden SPORl EN SPF.I PEDAALRIDDERS VOETBAl BURGERLIJKE STAND 3 maal plaatsen en lekkerder borrels uit een literkruik Zeer Oude Genever als uit elke andere, en toch kost hij slechts 2c BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 Deputatie ten paleize Soestdijk BAARN, 15 November. Hedenoch tend om half twaalf heeft een depula- tie van de Koninklijke Landmacht aan Prins Bernhard op het paleis Soestdijk het huwelijksgeschenk van de Konink lijke Landmacht aangeboden. De deputatie beetond uit den chef van den generalen staf. luitenant-ge neraal I H. Reijnders. als oudsten op perofficier, kolonel P J. Stuitje, com mandant in het 2e geniecommandement len luitenant der artillerie, ir. J. M Klinkhamer, adjudant onderofficie» opzichter le klasse Klaui, adjudant onderofficier der militaire administratie De Jager, sergeant-vJiegtuigmaker Van der Flier, korporaal van het le regi ment huzaren Jansen en den dienst plichtige van het regiment grenadier*- H. C. van der Ent. Verder waren daarbij aanwezig <JG commissie, welke het geschenk tot 6tand heeft gebracht onder leiding van luitenant-generaal b. d- jhr. Róell. be staande uit generaal-majoor b d. Van Oorschot, de architect Kropholler, kapi tein van den Heuvel, secretaris van de commissie van proefneming, de ka pitein der militaire administratie Jon kei', de 1e luitenant der grenadiers Var» Buuren, terwijl tevens aanwezig waren ir. Van El-dik, chef van dienst der ar tillerieinrichtingen en de reserve-ma joor Douwes, beeldhouwer. De reserve-luitenant-kolonel b. d. Gijs- berti Hodenpijl was wegens verblijf in het buitenland niet tegen woord ig. De beide opperofficieren. luit.-gene raal Reynders en luitenant-generaal jhr Röell stelden de beide groepen van aanbieders en ontwerpers .1 m Z.K.IL Prins Bernhard. die vergezeld was van Zijn adjudant kapitein De Roo van Al- dewerelk. voor. H K.H. Prinses Juliana was tot Haar leedwezen verhinderd bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Luitenant-generaal Reynders heeft bij de aanbieidinz van het geschenk de volgende rede uitgesproken: Koninklijke Hoogheden. Ik moge be ginnen met U onzen eerbiedigen dank te betuigen, dat U er wel in heeft wil len toestemmen, om onze deputatie te ontvangen en haar in de gelegenheid te stellen het huwelijksgeschenk van de Koninklijke landmacht aan U persoon lijk aan te bieden. Mij als oudste der actief bij het leger dienende opperofficieren, valt daarbij de hooge eer te beurt een kort woord te mogen spreken. Toen in het vorig najaar de verloving van Uwe Koninklijke Hoogheden bekend werd, ging er door Nederland een golf van vreugde, welke zich uitte in een voor ons volk ongekend feestbetoon. Maar al spoedig ontstond naast dien drang tol feestbetoon bij bet Nederland- sche volk in zijn geheel en in zijne ver schillende geledingen het verlangen om in meer tastbaren vorm uiting aan zijn vreugde en aan zijn medeleven in Uw geluk te geven. Dat de Koninklijke landmacht hierbij in de voorste gelederen stond, spreekt wel vanzelf Oranje en leger toch zijn door eeuwenoude banden verbonden. In de bangste lijden van onze geschiede nis waren hel steeds Uwe voorvaderen, die, persoonlijke gevaren niet tellende doch met groote zorg en belangstelling voor hunne ondergeschikten, de in het Nederlandsche volk sluimerende eigen schappen tot ontplooiing wisten te brengen en het soms onvoldoend ge oefende en spaarzaam uitgeruste leger ter overwinning wisten te voeren tegen vreemde overheersching. Het is mij eene behoefte van onze ge voelens van innige dankbaarheid te mogen getuigen, dat ook Uwe Koninklij ke Hoogheid Prins Bernhard. in dezen de traditie van hot Huis van Oranje zoo zeer hebt gevoeld en reeds zoovele on omstootelijke bewijzen van belangstel ling voor de Koninklijke Landmacht hebt gegeven, belangstelling, welke zich niet alleen heeft geuit in het bezoeken van onderdeelen van het leger en '»et aanschouwen van zijne oefeningen doch ook het daadwerkelijk deelnemen daaraan Het was de luitenant-generaal Jhr. Röell, toenmaals commandant van het veldleger en oudste bij het leger dienend opperofficier, die aan de uitvoering van den wensch Koninklijke landmacht, om door het aanbieden van een stoffelijk blijk van belangstelling aan hare gevoe lens uiting te geven, leiding gaf en eene commissie samenstelde, welke zich met de daaraan verbonden werkzaamheden belastte. Ook na zijn aftreden als com mandant van het veldleger heeft de generaal Röell wel de leiding der com missie willen behouden. Zoo zal Zijne Excellentie met Uwe toestemming aangaande de denkbeelden, welke aan het tot stand komen van het geschenk ten grondslag hebben gelegen een en ander mededeelen. Ik moge thans reeds mededeelen, dat daarbij al dadelijk vaststond, dat het geheel e leger, in al zijne geledingen, officieren, onderofficieren en minderen, beroeps- personeel en reservepersoneel actief dienende en zij. die zich met groot ver lof bevonden, daaraan zou deelnemen. Uwe Koninklijke Hoogheden gelieven in de samenstelling van deze deputatie uit militairen van de verschillende rangen, behoorende tot de verschillen de samenstellende onderdeelen van het leger, de belichaming van dit denk beeld te zien. Thans is het, voor ons vreugdevolle •ogenblik aangebroken, waarop wij Uwe Koninklijke Hoogheden het huwe lijksgeschenk van de Koninklijke Landmacht, waarvan de afbeeldingen U reeds in Uwe bruidsdagen zijn ge toond, in zijn voltooiden vorm mogen aanbieden. Wij hopen, dat U dit zult willen aan vaarden als een symbool van haar trouw en verknochtheid en van hare bereidheid, om wanneer de omstan digheden dit onverhoopt mochten vor deren goed en bloed te offeren voor de verdediging van den vaderland- schen bodem en de bescherming van het dierbaar Oranjehuis. Moge dit ge schenk een plaats vinden in Uwe wo ning en dit hopen wij bovenal moge het de stille getuige zijn van een gelukkig, lang en gezegend huwelijks leven. Luitenant-generaal jhr. Röell heeft vervolgens een korte uiteenzetting van den aard van het geschenk gegeven, waarna de architect Kropholler -tls hoofdontwerper en kapitein Van den Heuvel als hoofdvervaardiger en teeke naar van de militaire voorstellingen, zoowel de symboliek als de totstandko ming en de onderlinge groepeering na der hebben uiteengezet Zooals reeds bekend is, is het scherm vervaardigd uit Nederlandsche materia len. uit Europa en uit de overzeesche gewesten ten deele uit de weermacht af- komstig.'in het bijzonder het zeer fraai- en en kunstzinnig bronzen beslag. Dit is vervaardigd aan de artillerie- inrichtingen onder leiding van den ir. van Eldik en Jungeling, terwijl de daar op voorkomende schilderstukken, drie in getal, vervaardigd zijn door den ge neraal-majoor b. d. van Oorschot en den kunstschilder Dirk Nijland. Verder mag niet vergeten worden de arbeid van den heer R. Veendorp en den beeldhouwer Altorf, die resp. het bladornament en de wapens uitvoer den. De reserve-majoor Douwes 'heeft de ontwerpen van den heer Veendorp in hout bewerkt- Z.K.H- Prins Bernhard heeft zijn bij zondere ingenomenheid betuigd met het geschenk en de daaraan ten grond slag liggende gedachte, benevens de symbolische uitvoering van alle leger- deelen en heeft den luitenant-generaal Reijnders uitgenoodigd, wel den dank van H-K.H. en van den Prins bij de Kon. La n dm ach' te willen overbrengen MILITAIRE PLECHTIGHEID TE SOESTERBERG SOESTERBERG. Op Dinsdag 16 November zal bij de luchtvaartafdeeling de beëediging plaats vinden van de nieuw benoemde res. off. vliegers en de res. off. waarnemers. Tevens zal bij deze gelegenheid aan den majoor-vlieger van Hecking Colenbrander het afschrift van het Kon. Besluit zijner benoeming tot Officier in de 01de van Oranje Nassau rnet de zwaarden worden uitggoreikt. De commandant van de Luchtvaart afdeeling de overste Van Heyst zal deze plechtigheid verrichten, waarbij aange treden staan, twee sectiën dienstplichti gen onder commando van den kapitein vlieger J. Krab en drie sectiën gefor meerd uit onderofficieren. De stand thans 9^7^ ten gunste van Aljechin 's-GRAVENHAGE, 15 No vember. Naar Dr. Euwe ons mededeelt, heeft dr. Alje chin hem hedenochtend doen weten, dat hij de partij wel ke, zooals men weet, gister avond is afgebroken, opgeeft. Dr. Euwe heeft de zeven tiende partij dus gewonnen. De stand is thans: Aljechin 9^ punt, met 6 gewonnen par tijen; Euwe punt, met 4 gewonnen partijen. 7 partijen zijn in remise geëindigd. De 18de partij begint mor genavond, 16 November, om half zeven in den Haagschen Dierentuin. C. van Uitert maakte den snelsten tijd in den record- rit over 25 K.M. Begunstigd door goed weer, vond we derom een competitie rit plaats over een afstand van 25 kilometer. Deze rit was een tijdrace. Om de 3 minuten werd iedere renner gestart, Fitskie, die in dergelijke ritten altijd een behoorlijk figuur slaat, had thans weinig geluk. Een kleine tuimeling noodzaakte hem tot opgeven. C. van Uitert maakte den snelsten tijd van den dag nl. 43 minuten had hij noodig om de 25 K.M. af te leggen. Na bijna 3 mi nuten kwam J. A. Pol binnen. Ook deze jonge renner gaf blijk goed tegen het horloge te kunnen strijden. Weinig deelnemers waren er in de B- klasse gestart. Joh. Ouwerkerk en Panhuis hebben ferm gereden. Het onderlinge ijdsver- schil zegt dienaangaande wel voldoen de. Ook in de C-klasse waren er renners die een goed uithoudingsvermogen heb- 11 tjn. 30 November. Sierkunst- Tentoonstelling schilderijen teeke- ningen en grafiek van J. Bezaan. Dag. 10—5 uur. 13 t.m. 28 November. De Poth. Amersf. Kunstkring. Tentoonstelling schilderijen van mej. T. G. M. van Hettinga Tromp en van schilderijen en ceramiek van H. Kamerlingh Onnes. Dag. 104 uur. Opening 13 Nov., 3 uur n.m. 15 November. Dë Valk. Chr. Mu ziekvereniging „Hosanna." Receptie 5-jarig bestaan. 7.309 uur. 16 November. Schoolvereniging „Pallas Athene". Voordracht „On derdrukte vernielzucht leidt tot ver nielzucht". 8 uur. 17 November. Amlcitia. De Prince- vlag. Oranjefilm. 8 uur. 17 November. Grand Théfitre. Con certvereniging. The Curtiss String- quartet. 8 uur n.m. 17 November. Concordia. Propa- gamda-avond N.J.V. Sprekers: Mr. O. Verdoorn en kapitein O. J. Sier- sema. 8 uur. 17 November. De Valk. Chr. Mu ziekvereniging „Hosanna." Uitvoer- ring. 8 uur. 18 November. Amicitia. Herden kingsvergadering tg.v. 20-jarig be staan Sovjet-Unie, m.m.v. „Dyna mo." 8 uur. 18 November. Grand Théfttre. Cul- tuka, Ned. Tooneelgroep. Dr. Platon Kretsjet. 8 uur n.m. 18 November. Gilwehuis A. K. G. Voordracht door Jhr. H. Teding van Berkhout over het vervaardigen van prenten. 8 uur n.m. 19 November. Amicitia. 2e abonn.- voorstelling Centraal Tooneel voert op: Lorelei 1937 8 uur n.m. 20 November Gildehuis. Concert Joh. Blok en M. BlokGaljaard. 8.15 uur n.m. 20 November. Amicitia. Uitvoering door bgrlingen van Sophie H. van Galen en Louise G. Brandsen. 7 uur. BAARN 13 November t.m. 3 December. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling schilderijen, bekeningen en studies van Ankie Crommelin. Dag. 104 en Zondags 1.304. ben. A. v. d. Wakker maakte hier een heel goeden tijd. Slechts 46 min. 33 sec. had hij noodig om het traject af te leg gen. H. van Leyenhorst en G. Moen heb ben zich ook goed geweerd. Indien de recordhouder in deze klasse, A. v. d. Wakker, in dezelfde goede conditie blijft als waarin hij thans heeft gere den, zullen bij een eerstvolgende gelijke krachtmeeting zijn concurrenten, on danks het kleine tijdsverschil, veel moeite hebben om zijn tijd te benade ren. De uitslag luidt als volgt: Klasse A: 1. C. van Uitert. 49 min. 43 sec. 2. J. A. Pol 45 min. 56 sec. 3. Th. Gouw 47 min. 58 sec. 4. A. Tholenaars 49 min. 30 2/5 sec. Klasse B: 1. J. van Ouwerkerk 47 min 42 sec. 2. P. Panhuis 47 min. 43 3/5 sec. 3. E. van Ouwerkerk 53 min. 18 sec. Klasse C: 1. A. v. d. Wakker 46 min 33 sec. 2. H. v. Leyenhorst 47 min. 36 4/5 sec. 3. G. Moen 48 min. 24 2/5 sec. 4. W. v. d. Kletersteeg 52 min. 33 sec. 5. R. Schuiten 57 min. AMERSFOORT VOORUIT Gistermiddag heeft Amersf. Vooruit 2 haar eensten competitiewedstrijd in Nij- kerk tegen N.S.C. 3 met 31 gewonnen. AMERSF. PERS XI VERLOOR Zaterdagmiddag speelde op het E.M.M. terrein te Hilversum het Amersfoortsch Perselftal den revanchewedstrijd tegen de voetbalvereeniging „Kovacs Lajos" Ook ditmaal trok het schrijversgilde aan het kortsta einde. Hoewel de A.V.R.O.- menschen reeds spoedig een 3—0 voor sprong verkregen, liep „de pers" dit voor de rust nog tot 3—2 in. In de 2de helft scoorden beide teams tweemaal, zoodat het einde van dezen geanimeer- den wedstrijd met ern 54 overwinning kwam voor de „radio-menschen". Amersfoort 13 November GEBOREN: Johanna, d. v. T. Moster- man en P. van Genderen; Geertruida en Grietje, dochters van R. van Stoffer en G. van Dijkhuizen; Margaretha Ja- coba, d. v. J. van Gulik en M. J. Mei boom; Evert, z. v. C. de Man en M. Jag- tenberg; Marius Reinier, z. v. A. J. M. Verschuur en B. C. Schrasser; Leonar- dus Marinus, z. v. G. Boersen en C. J. T. van Maaren; Gerrit Jacobus, z. v. G. v. d. Wiel en M. Quint; Albertus Hen drik Maria, z. v. A. Velthuis (thans we duwe van A. Veenendaal). OVERLEDEN: A. van Diemen, 77 j., echtgenoote van E. v. d. Broek; A. Poort, 74 j., weduwnaar van T. v. d. Kuyt. OMREKENINGSKOERSEN Oft. Niet off 13 Nov. 15 Nov. Londen Berlijn Partje Brussel Zurich Kopenhagen „m.m. Stockholm OelO New York Praag Milaan Medeged. door de y.piii 0.72.93 «.1254 30.70 41.69 40.30 46.50 45.35 1.8054 6.36 r 9.35 R'damache Banlrvereen. 9.03 0.72.95 6.13 30.73 41.68 40.30 46.50 45.32 1.8054 6.37 Vóór alles ls de Ford V-8 een royale wagen, met al de ruimte en het comfort, die alléén de compacte V-8 motor en de extra lange veerbasls U kunnen bezorgen. In den Ford V-8 rijdt U daar, waar het rlj- comfort het grootst is midscheeps, tus- schen de assen, op het breede achterkussen oi op de verstelbare voorzitplaatsen. U beschikt over remmen, die onmiddellijk en feilloos op den lichtsten pedaaldruk reageeren. Een Ford V-8 stuurt zeer licht, hij laat zich zonder de minste moeite par keeren en ook op slechte wegen rijdt hl) zóó rustig, dat U zich in een veel duur- deren automobiel waant. EEN FORD V-8 PAST OOK UW BEURS I Bij aanschaffing, ln onderhoud en gebruik én voor afschrijving dus per kilometer kost hij veel minder, dan men van zoon superieuren wagen zou verwachten. En waar U komt of gaat, overal vindt U de onovertroffen Ford Service met de bekende lage Ford-tarieven en het geldbesparende Ford Rullsysteem, waarvan uitsluitend de Ford-bezitter kan proflteeren. U koopt reeds een FORD V-8 x Tr M nu 85 REM-PK met 60 rem-pk motor voor. J 1/50.- 60 REM*PK voor maximum voor extra PRESTATIES ZUINIGHEID en groote zuinigheid ALLEEN FORD biedt U keus uit TWEE V-8 MOTOREN en goede prestatie» «F0RDV8W N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Official Ford Dealer: Automobielbedrijf „Willgo" Barchman Wuytlerslaan 196, Amersfoort. OFFICIEELE CRISISPUBLICATIE. REGELINGEN BETREFFEN DE HET UITPOTEN VAN FABRIEKSAARDAPPELEN OOGST 1938. De Nederlandsche Aardap pelmeelcentrale maakt be kend, dat zij, die in 1938 in aanmerking wenschen te ko men voor een uitpootver- gunning voor fabrieksaard appelen, vooraf een vragen lijst moeten beantwoorden en \oor 1 December 1937 inzen den aan de Nederlandsche Aardappelmeelcentrale te Veendam. Aan degenen, die in het bezit zijn van een uitpoot vergunning voor fabrieks aardappelen voor 1937, zal deze vragenlijst zoo mogelijk uiterlijk 1 December 1937. na mens de provinciale land- bouw-erisisorganisatie, recht streeks door de Nederland sche Aardappelmeelcentrale worden toegezonden. Dege nen. die uiterlijk licn datum geen vragenlijst zullen heb ben ontvangen en meenen, voor een uitpootvergunning van fabrieksaardappelen voor 1938 in aanmerking ta komen, moeten tusschen 1 en 5 December 1937 toezending van de vragenlijst verzoeken aan de Nederlandsche Aard appelmeelcentrale Kerkstraat 22, Veendam. Zij, die nalatên, vóór 8 De cember 1937 de beantwoorde vragenlijst aan genoemd adres in te zenden, zullen geen uitpootvergunning van fabrieksaardappelen oogst 1938 kunnen bekomen. Voor de bedrijven, welke voor zulk een uitpootvergun ning in aanmerking komen, wordt vastgesteld het z. g. normaal oppervlak. In het al gemeen wordt daaronder ver staan het oppervlak, hetwelk gemiddeld geregeld op een bedrijf met fabrieksaardap pelen werd bebouwd. Bij het vaststellen van deze normale oppervlakte zal er rekening mede worden ge houden, dat nieuw ontgon nen veenkoloniale gronden, welke in 1938 eerste vrucht zullen dragen en uiterlijk 1 Maart 1938 voor de cultuur gereed zijn, onder normale omstandigheden geheel met aardappelen fcouden worden bepoot. Onder dergelijke gronden zullen worden verstaan dal gronden, dat zijn ontginnin gen welke werden verveend en zijn gelegen op ten hoog ste 300 m afstand van een wijk of kanaal en liggende in een omgeving, waar alge meen fabrieksaardappelen worden verbouwd. Nieuw ontgonnen gronden welke in 1938 eerste vrucht zullen dragen en welke uiter lijk 1 Maart 1938 voor cul tuur gereed zijn, zullen ge acht worden normaal ten hoogste voor 80 van de oppervlakte met aardappe len te worden bebouwd, in dien deze gronden, wat den aard der samenstelling be treft, met dalgronden onge veer gelijk zijn te stellen en voor zoover ze zijn gelegen in een omgeving waar alge meen geregeld fabrieksaard appelen worden verbouwd. Óverige nieuw ontgonnen gronden, welke in 1938 eer ste vrucht zullen dragen, worden bij het vaststellen der normale oppervlakte niet in aanmerking genomen. Gronden, welke in 1937 eerste vrucht droegen en waarvoor uitpoot van fa brieksaardappelen werd toe gestaan, zullen in 1938 in het algemeen voor eenzelfde per centage normaal gerekend worden als de overige gron den van het bedrijf, waartoe zij behooren. In geen geval zal echter met inachtneming van het bovenstaande het normaal oppervlak van een bedrijf hooger vastgesteld mogen worden dan 65 van het op pervlak bouwland van het bedrijf. Op het normaal op pervlak fabrieksaardappelen, hetwelk aldus voor elk der bedrijven wordt vastgesteld, zal het nader te bepalen be- perkingscijfer worden toege past. Dit beperkingspercentage wordt dus ook toegepast op de normale oppervlakte, voor de bedoelde nieuw ontgon nen gronden vast te stellen. "s-Gravenhage, 13 Nov. 1937.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7