Verontwaardiging der Japanneezen Werelds .draaiboek Kinderhoekji HET HELSCH COMPLOT BLACKCAP J. A. SCHOTERMAN Zn. Fa. M. R. N. OOSTERVEEN NEGEERING VAN TOKIO'S STANDPUNT „HINDERPAAL voor goede relaties" OLD SCOTCH WHISKY p. ft. 3.75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 langestraat 42 Tel. 77 MATVIJGEN en kistjes FLEURVIJGEN Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 De te Brussel aangenomen resolutie heeft een felle reactie gewekt Opzegging van het pact van Washington? f\ E resolutie van de plenaire vergade JJ ring der negenniogendliedencunleren tie te Brussel heeft heftige reacties gewekt in de lapansche dagbladen die zeer vertoornd zijn over het feil dal di conferentie volkomen de lapansche stel ling negeert, volgens welke de Chineesch- Japansche kwestie rechtstreeks geregeld moet worden tusschen de beide landen Tevens zijn de bladen verontwaardigd ovei de vermomde bedreiging in de resolutie dat een gemeenschappelijke actie tegen la pan zal worden ondernomen door de aan de conferentie deelnemende mogendheden- De bladen leggen thans den nadruk on dt politiek van Handen at van Cluna" ter wijl zii tevens spreken over de opzegging van het negenmogendhedenverdrag dut zooals de Kohoemin Siimboen schril ft vol komen los staat van de werkelijkheid en derhalve een doode letter is De Kokoemin Sjinihoén verklaart ver der, dat Japan een drastische herziening moet voorstellen van het pact, of wel het moet opzeggen De Asahi Sjimboen schrijft, dat Cluna droomt van interventie van een derde partij, welke neicine thans henut wordi door de builenlandsche mogendheden. Dit blad schrijft voorts, dat voor Ia pan peen andere koers meer open staat dan een energieke opmarsrh naar Nan king. Het is van epen helanc voor Ja pan of de Nankinprepeerinp haar zetel naar het achterland verplaatst, waar zii een plaatselijk bestuur wordt of 'dat zij een agent wordt van de Komintern, la pan is er op voorbereid aldus het bla i het hoofd te bieden aan iederen toe stand. welk feit eoed moot worden be grepen door China en ook door „de oude sluwe macht", die China aanzet en oi China aast. De Hotsji Sjimboen schrijft in den zelfden geest en verklaart, dat één van de belangrijkste manieren, om het pro bleem tof "een oplossing te brengen hierin bestaat, dat van Fneeland wordt geëischt, dat het een politiek van afzij digheid iegens China voert. Op zijn minst, aldus dit blad. moet Japan de betrokken mogendheden er van overtuigen, dat Japan nooit zijn ac tie in China zal opgeven, tenzij het lei dende beginsel van zijn politiek verwer kelijkt is. Japansche opmarsch duurt voort Uit Chineesche bron wordt gemelu, dat Tsingfene thans bet centrum is van den weerstand van bet nepen en twin tigste leeer, dat gisteren Taming heelt ontruimd Volgens bet Chineesche tele- graafagentschap Central News bereiden de Chineesche troepen zich voor op de Verdediging van den Zuidetiiken oever der Hele rivier 1 itSiang wordt aan hel zelfde agentschap gemeld, dal een ha taillon Ohinep7.cn in den nacht van li op 15 November het Japansche vliegveld van ITantan in Hopei heeft aangevallen en zes vlieetuieegn. bpnevens duizend blikken benzine en een groot aan'a. bommen vprnipld hpeft Mobiele C.hi- nccsrhe elementen leggen pon grnotp lie drijvigheid aan den dag ten Onden van den spoorweg DeiningITnnkau 7ii heb ben verscheidene plaatsen, gelegen op 15 k m. afstand \an den spoorweg, her overd De Chineesche bladen melden ver der, dat de Japanneezen troepen ontscheept hehhen op het e.iland Sjanjinsja aan de hencden-Jangste. zoodat zii de Chineesche troepen zonden bedreigen, die zich derwaarts terugtrekken in de richting van Oesih. De woordvoerder va nhet Ja pansche leger aan het Noorderlijk front heeft verklaard, dat de Japan neezen een punt van 4 K.M. ten Noorden van Hoangho hebben be reikt. De Japansche luohtmacht heeft gisteren de geheele streek tus schen Sjanghai en Nanking be stookt. Vooral Soetsjau en Oesih werden geteisterd. Reuter meldt verder uit Sjanghai, dat de algemeene Japansche opmarsch naar Soetsjau wordt voortgezet. De Japan neezen beweren, dat de Chineesche ver sterkingen in Tsangsjoe zijn begonnen ferug te trekken. Geen spoedig einde van den strijd verwacht Prins Konoje. de Japansche pre mier, heeft den vertegenwoordiger van Havas in een interview mede gedeeld, dat niet gerekend moet wor den op een spoedig einde der vij andelijkheden. In feite hangt vol gens den premier de vrede af van Nanking, dat tot nu toe geen enkel teeken van een gewijzigde houding vertoonde. Op de vraag: „zal een officieele toe treding van China Tot het anti-commu nistisch blok een rler door Japan ge- eischte voorwaarden zijn?" antwoordde Konoje: Een dergelijke ontwikkeling zou aan onze wenschen tegemoet komen, doch is eeen absolute eisch, daar Japan er zich Ie dien aanzien toe beperkt een on derdrukking le verkrijgen van den com munistischen invloed op de Chinee sche regeerinc De prins antwoordde op de vraag ol hoewel Japan in beginsel tecen een bu. tenlandsche inmenging is. he' een even ftipele bemiddeling donr de mogend heden, die de werkelijkheid van den toestand in tiet Verre Oosten zouden begrijpen, zou kunnen aanvaarden- Wij zoeken een dergelijke oplossinv niet. rloch w ij zouden geen enkele reden hehhen haar in hcginsel af te wijzen in geval zij op effectieve wijze rekening zou houden met de werkelijkheid. Keizerlijk hoofdkwartier Het D.N.B seint uit Tokio, dat het Japansche kabinet heden definitief heeft besloten tot oprichting van een keizerlijk hoofdkwartier in Tokio. Het zal worden ingesteld, zoodra de keizer zijn goedkeuring er aan ,-,eeft gehecht Waarom de correspondent van Havas Duitschland moet verlaten PARIJS, 16 November. (Havas) De uil Duitschland uitgewezen correspon dent van Havas. Paul Ravoux had in 1033 de leiding op zich genomen van het Berliinsche bureau van het agent schap. Hij had een universitaire studie in het Duitsch voltooid en woonde se dert 1010 in Duitschland Van 1030 tol 1035 was hij secretaris van het Fransch DuiNche comité Hij heeft derhalve dc geheele ontwikkeling van Duitschland na den oorlog van nabij waargpnomen zooriat hij doorging voor ppn dpr bpste kenners van het tegenwoordige Duitsch land Uit Rerlijn meldt Havas- De ochtendbladen publicepren op de eerste pagina vetgpdrukt het bericht omtrent de uitwijzing van den corres pondent van Havas. Ren zeker aantal dagbladen voegt blijkbaar geïnspireer de. commentaren toe aan dit bericht. De algemeene strékking daarvan is Oorlog a la minute j~\ ABRI KANT EN van vogelkooien en ft kinderwagens en van alle andere se- mi-technische bedrijven in de Veree- mgde Staten staan klaar op een noodlot tig en dag. wanneer ze een telegram ont vangen van het ministerie van oorlog hun fabrieken om te gooien en in plants van de procutie van zulke vredesvolle voor werpen als die. welke den papagaai oi den longsten spruit moeten bergen, de fabrica tie van bommenontstekingen en handzrana ten ter hand te nemen. Jarenlang heeft de Amerikaansche fa brikant er zich op voorbereid. Alles ligt klaar. De formuliers, die verzonden moeten worden en de teekening van de inrichting van de fabriek zijn tot in de tails uitgewerkt. Legerofficieren heb ben met hun de plannen doorgenomen. Matenaallijsten zijn opgemaakt en werktuigen zijn gecontroleerd. De werk tuigen fabriek weet precies welke fabrie ken hij van bepaalde instrumenten zal moeten voorzien op dien zoozeer gevrees- den M-dag. waarmede het Amerikaan sche publiek zoo langzaam-aan ver trouwd raakt. Alle fabrieken hebben hun plaats in de enorme organisatie van oorlogsvoor bereiding. Officieren hehhen maanden geleden al de diverse werkplaatsen be zocht en studie gemaakt, wat zij in oorlogstijd zouden moeten doen. Een enkel telegram aan den burgemeester der stad op M-dag is reeds voldoende om de hecle oorlogsmachine in beweging te zetten. M-dag is natuurlijk mobilisatiedag. Fritz Lang noemde zijn beroemdste film M en bedoelde daarmede moordenaar. Of M nu moorden of mobilisatie betee- kent ,het komt toch op hetzelfde neer. dat de Duitsche regeering goede betrek kingen wenscht met Frankrijk cn dat de cm-respondent van Havas een hin derpaal vormt voor die goede betrek kingen Rijgevolg verwacht men van de Fransche openbare meening en de Fransche regeering niets minder dan goedkeuring van den tegen den Fran- <chen journalist genomen maatregel In dit verhand kan er aan herinnerd wor den. dat soortgelijke overwegingen de uitwijzing van den correspondent van 1e Times, Norman Ebbutt. begeleid heb ben. Hedenmorgen om kwart voor zeven is den correspondent van Havas te zijnen huize schriftelijk het bevel tot verlaten van het land overhandigd. Het bevel houdt in. dat hij binnen drie dagen het land zal moeten hehhen verlaten-, an ders zullen maatregelen van geweld eenompn worden en zal hij over de grens worden gezet. Bovendien is het den coiTespondennt verboden later weer in Duitschland te komen op straffe van opsluiting in de gevangenis voor een tijd. die tot een jaar kan oploopen. NIEUWE TUNNEL ONDER DE THEEMS LONDEN, 16 Nov. Heden zal de London County Council een voorstel in behandeling nemen tot het bouwen van een nieuwen tunnel onder de Theems. De kosten hiervan worden op ongeveer 27.792.000 gulden geraamd. Organisatie tot in den fijnste puntjes. Alles is geconcentreerd op dien eenen dag, zoodat de generale staf in enkele oogenblikken niet alleen zijn legers en kanonnen in positie kan brengen, maar direct kan beginnen met nieuwe kanon nen te produceeren om die te kunnen vervangen, welke nog geen schot gelost hebben. Mobilisatiedag is de dag, waar op de centrale verwarmingsfabrieken mitrailleurs gaan produceeren. Dat zijn immers ook buizen. Alleen een beetje fij ner afgewerkt. De dag. waarop de hor logemakers luchtdoelinstrumenten gaan bouwen en de machinefabrieken begin nen met de productie van zwaar ge schut. Hel beroemde verhaal van den Duit schen werkman, die op aansporen van zijn vrouw eiken dag een onderdeeltje uit de kindenvagenfabriek smokkelde, waarin hij werkte, voor den jongsten telg en toen tot zijn verbazing vier we ken later een machinegew-eer kreeg, toen hij de ondcrdeelen in elkaar zet te, is in beginsel nog zoo dwaas niet, Amerika kan nog wel sterkere staaltjes vertellen. Alle fabrieken maken alleen onderdcelcn. Plet verzamelen gebeurt el ders. Het is fijn stukwerk, dat accuraat moet zijn, zonder dat de fabrikanten er van idee hebben waarvoor het nu eigen lijk dient. Een fabrikant dacht, dat hij jarenlang autozwengels fabriceerde voor de autobussen door de Verecnigde Sta ten, tot hij er deor een toeval op een dag achterkomt, dat het zwengels zijn voor het draaien van luchtafweerge schut. Radiofabriekcn ook in ons land moeten een bepaald quota in strumenten leveren voor vliegtuigen, waarvan de arbeider niet weet hoe ze nu eigenlijk precies zullen worden inge bouwd. Amerika is vastbesloten stagnaties, zooals die in den grooten oorlog voor kwamen, te vermijden. Uitvindingen, die toen nauwelijks rijp waren voor gebruik, werden den volgenden dag reeds toege past. Zoo is ook de beruchte „vliegende doodkisten"-reputafie ontstaan, welke enkele Detroitsche autofabric' en in 1917 kregen. Een groote jampottenfabriek in Cinci- natti kan in samenwerking met een na bijgelegen sponsen- en zeemlappenfa- brick binnen één uur met de productie van gasmaskers beginnen Chemische fabrieken leveren elk bekend gas bin nen een dag m enorme quantateiten. Gasmaskerroosters moeten een zekere hoeveelheid houtskool bevatten, dat al leen uit het Oosten kan worden inge voerd. Er zijn maatregelen genomen in hef in de Verecnigde .Staten te kunnen produceeren. Prikkeldraad is er genoeg voorhanden. De verkeersborden fabrie ken zullen de ijzeren staven fabricee- ren, waaraan de draad moet worden vastgemaakt. Wasch machinefabrieken zullen legerwagens produceeren. Elk district heeft een eigen taak. Boston moet in de eerste twaalf maanden van den oorlog elf millioen paar schoenen leveren. Aan alles is gedacht. Magaan voor sfaalproductie moet uit Rusland of Brazili worden ingevoerd. Er is nu pas hesloten pen millioen ton er van op te slaan. Ook tin moet. worden ingevoerd en is bijna onmisbaar, want een leger leeft op voeding in blikken. Blikken kunnen ook van aluminium gemaakt worden, hoewel dat nogal kostbaar is. Het is alles een waarschuwing een dag na wapenstilstandsdag mag zoo'n waarschuwing wel eens doorgegeven worden..— dat, wanneer de Verecnigde Staten oorlog voeren, zij dat ook dege lijk zullen doen. De dictatuur van den oorlog zal dan alleenheerscher zijn. De keuze is eenvoudig: efficiency in oor logsvoering ten kosle van de democratie of democratie met de groote kans op en nederlaag. Wat leven we toch in een moderne lijd! zegt de naïeveling. Ts oor log niet prachtig? Wat een organisatie! Och arm! Was elke dag maar wapen stilstandsdag. misschien dat dan nok eens de vrede degelijk georganiseerd werd, maar zoover zijn we nog niet. Sole Importers: 'AA I ETEN WIJ MORGENS VOOR DE KOFFIETAFEL Kerry-eieren. Bereiding: 6 eieren, 1 uitje, 1 eetlepel kerry (afgestreken), Vi L. melk of bouil lon (water met 2 blokjes bouillon), 1 appel, Yi lepeltje citroensap. 50 gr. boter, 50 gram bloem, peper en zout. Kook de eieren hard. pel ze en snijd ze in de lengte in vieren. Smelt de boter en smoor het uitje gaar, voeg bloem en kerry en de melk (of buillon) toe en laat het sausje roerende eenige minu ten koken. Voeg peper en zout naar smaak er aan toe Schil de appel, baal er het klokhuis uit, hak hem fijn en voeg hem bij de saus. evenals het citroensaus. Laat de saus nog een mi nuut of 5 zachtjes doorkoken en giet haar vervolgens over de eieren. VOOR DE MIDDAGTAFEL Lamsbout Gestoofde bieten. Aardappelen. Citroensneedjes. Bereiding: Roer c.a. 50 gr. boter zachtjes tot room, vermeng ze met 3 eet lepels poedersuiker en roer goed uit tot alle klontjes verdwenen zijn. voeg dan het gezeefde sap van 1 citroen er bij. Bak 8 rechte stukjes brood aan beide kanten bruin in boter, laat ze koud wor den en besmeer ze met de citroengelei. WOENSDAG 17 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewjjde muziek (gr.- pl.) 8.30 Gram.muziek 9.30 Gelukwcn- schen 9-45 Gram.muziek 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram.muziek 11.15 Kwin tetconcert 12.00 Berichten 12.15 Gram. muziek 12.30 Orgelspel 1.30 Vervolg kwintctconccrt 2.25 Voor jeugdige post zegelverzamelaars 3.00 Gram.-muziek 4.00 Zang en piano 4 45 Voor de kinde ren 5.45 Gram.muziek 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglemcnt NC RV 7.00 Berichten 7.15 Causerie: „Briefwisseling van mr. G. Groen van Prin- sterer met dr. A. Kuyper" 7.45 Repor tage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- herichten S.15 Enkrateia-Uur 9.15 NCRV-Harmonie-orkest 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dampraatje 10.20 Vervolg concert 10.45 Gymnastiekles 11.00 Ver volg concert 11.3012.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA. 8.00 Gram.muziek 9.30 Keukenpraatje VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.20 Gra- mofoonmuziek en Vondel-herdenking 11.30 Causerie: „Het sociaal-economisch program en de wcrkloozen" 12.00 Gram.- muziek 12.15 VARA-orkest 12.45 De Ramblers 1.151.45 Vervolg 'concert 2.00 Kniples 2.30 Voor de vrouw 3.00 Voor de kinderen 5.30 Gram.muziek 5.50 Een praatje over armenzorg 6.00 „The Lucky Birds" RVU. 6.30 Causerie „De mcnsch in het heelal" VARA 7.00 Zang VPRO 7.30 Causerie; „God en de Kosmos VARA 8.00 Herhaling SOS- Bcrichten 8.03 Berichten ANP.. VARA- Varia 8.15 Sopraan, tenor en orgel 8.30 „Standwerkers op Uilenburg", reporta- tage 8.45 Noviteiten-orkest 9.15 Von- Icl-programma (radiotooneel en koorzang) 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest 11.00 Causerie: „Eexualiteit en humani teit" 11.2012.00 Gram.muziek. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.3511.50 Gram.muzick. 12.05 BBC-Wels orkest, en soliste. 1.05 Het Falkirk Public orkest. 1.502.20 H. Engleman's kwintet, en solist. 4.05 Causerie: „Children from the point of view of a teacher of Dramatic Art". 4.20 Vesper. 5.10 Gram.muziek 5 20 Gcraldo's Gaucho Tango-orkest. 6.20 Be richten. 6.40 Landbouwdialoog. 7.00 Orgcl- pel. 7.20 „Tom Jones", operette. 8.35 BBC- Symphonieorkest. en solist. 9.30 Berichten. 9 50 Vervolg concert. 10.55 Declamatie. 11.15 Harry Leader en zijn Band. 11.50—12.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.00, 8.50, 10.40 en 11.20 Gram.muziek. 12.20 Loyon-orkest en zang. 3.05 Gram.muziek. 3.20 en 4.20 Zang. 435 Vioolvoordracht. 5.20 Cantrelle-orkest. 7.20 Gram.mu7.iek. 8.50 J. Bouillon-orkest en solisten. 10.50 Gram.muziek. 69. Het klinkt niet erg bemoedigend, zei dokter Bergman. Iedereen, die zich met dat beeld en het Groene Oog ophoudt, schijnt allerlei ongelukken te krijgen Nog dienzelfden dag begaf dokter Bergman zich naar een van de buitenwijken van de stad om het Groene Oog aan een bekend han dclaar over te geven. 70. Hij wilde Tonny en Jet niet langer aan gevaren blootstellem Immers zoolang hij in het bezit van den edelsteen was. kon er van alles gebeur eri^ Toen de dokier weg was. gingen de beide kinderen een wande ling maken in den grooten tuin achter het gebouw. KEULEN. -156 M. 5.20 Rheinische Lan- desorkest. 7.35 Solistenconcert. 8.50 Gram.- muziek. 9.50 Omroepkoor en solisten. 10.60 Bach-cantate. 11.20 Omroeporkest en solist. Hierna: het Omroepkleinorkest. 1.20 Om roeporkest. 3.20 Drcsdener Philharmoniseh orkest en solisten. 5.20 Radiotooneel met muziek* 6.50 H. Schroder's Kamerorkest en solisten. 8.10 Koorconcert m. m. v. leden van het Stedelijk orkest. 8.30 Pianovoor dracht. 9.5011.20 Omroepsalonorkest en so listen. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.muziek. 6.20 Kleinorkest. 7.20 Gram.- muziek. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Vondel- programma. 9.50 Omroeporkest. 10.3011.20 Gram.muzick. 484 M.: 12.20 Gram.muzick. 12.50 Omroep- dansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502 20 en 5.20 Gram.muziek. 6.00 dito. 6.20 Letlands programma. 7.35 en 8.20 Gram.muziek 8.50 Radiotooneel. 10.05 en 10.30 Gram.muziek. 10.5011.20 Het Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Causerie: „D-Anoy bezvingt den Pamir". 7.50 Otto Dobrindt's orkest. 9.20 Berichten. 9 50 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20 11.20 Orkar Joost en z\jn orkest. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 3) „Dat zal ze nooit rloen", antwoordde Ruthven. „Als ik het niet heel erg mis heb. zal ze wel een gevoelige snaar bij de oude vrouw aan weten le roeren „Heeft ze die? En zoo ja, waar?" vroeg Pat. met dat tikje kluchtigheid, waar hij soms zoo trotsch op kon zijn Hij verbeeldde zich, dat dal deel uit maakte van de goede manieren van een dokter. „Deprimeer je patiënten nooit" was een geliefkoosde, opmerking van hem, rnaar hij was dikwijls geneigd te ver te gaan en te vergeten, dat over dreven opgewektheid zeer vaak hinder lijk kan zijn voor zwaarbeproefde men- schen. Zijn vader ging echter niet op zijn Schertsende woorden in „Wees nu eens een keer verstandig, als je dat tenminste kunt. Pat Je schijnt heelemaal niet in le zien, hoe ernstig dit is", zei hij waarschuwend „Ik kan je wel vertellen, dat ik me ver re van gerust gevoel." „Maar wij houden toch vol, niet?" vroeg hij, eenigszins verschrikt „Natuurlijk. Alleen wou ik. dat de oude Kate er tusschen uit geknepen was, voordat dat meisje op het tooncel verscheen. Dan was alles in orde ge weest Xa alle moeile, die we ons ge troost hehhen, zou het gemeen zijn als we door dat nest verdrongen werden." „Het lijkt me, dat u de boel te som her inziet." „Ja? Wacht maar, tot je haar gezien hebt Ze js het sprekende evenbeeld van Lily Dempster, toen die er met een straatarmen, Ierschen subalternen officier vandoor ging. Alleen heeft ze zijn houding en zijn oogen, die het grootste gedeelte van de vrouwen wil! maakten En haar beschaafde manieren zullen de oude vrouw bevallen. Zelfs zal ze het heerlijk vinden om getart te worden, wat zeker zal gebeuren Je deed heter te wachten, totdat je even veel van vrouwen afweet als ik doe, voordat je een oordcel uitspreekt." Pat bleek een oogenblik geïntimi deerd hij hield tenminste zijn mond. „En wat me het meeste hindert", ging dc advocaat verder, "is, dat jij het bent, die de situatie in handen hebt Haar zaken zijn practisch geheel gere geld, zoodat er voor mij geen reden meer is om haar, behalve zoo nu en dan vriendschappelijk, een bezoek le brengen En toch moet er iemand altijd ter plaatse zijn En die iemand moet jij zijn. Pat. Begrijp je?" „Maar als ze me nu niet wil ont- vangen, wat dan?" „Je moet je niet door Meikle laten aankondigen Hij is als alle anderen hij heeft zijn eigen zelfzuchtige bedoe lingen. Je loopt direct naar binnen, als of ze je had laten halen. En als je een maal binnen bent, dan zou je al een heel erge sufferd moetc.n zijn, als je een oude vrouw niet in een goed humeur wist te krijgen." Patrick keek verlicht, maar zei geen woord. „Ik zeg je, als wij niet uitkijken, doen anderen het. Wien denk je, dat ik van middag op de stoep tegenkwam, toen ik naar binnen wilde gaan?" „Geen idee." „Dr. Guthrie!" Pat floot lang doordringend. „Dat meent u niet! Maar was hij binnen geweest? Ik dacht, dat de oude dame dat soort rigoureus op een af stand hield?" „Ze heeft hem wel ontvangen en ik geloof zelfs, dat ze hem geld gegeven heeft. Ze weigerde er iets over los te laten, maar het leek me wel, dat ze nogal met hem was ingenomen. Als dergelijk soort eenmaal over den vloer komt, kunnen wij, practisch gesproken, wel inpakken. Ik heb wel meer gezien, dat oude vrouwen op het allerlaatst nog godsdienstig werden en hun geld op zondige wijze verkwistten. Daar moet een eind aan gemaakt worden." „Door mij," merkte Pat met een scheef gezicht on. Zijn vader knikte. „Je moet er te pas en te onnas zijn, begrepen? Zorg, dat de oude vrouw niet meer buiten je kan." „Ik zou het erg prettig vinden, als u me eenig idee gaf. hoe ik dat aan moest leggen", zei Pat klagelijk. „Op het oogenblik kunnen we net niet goed met elkaar opschieten. Ik heb altijd het gevoel, dat ze geen vertrouwen in* me heeft en dat ze mijn drankjes door den gootsteen gooit." „Zoo erg is het heusch niet, en ze vindt je echt aardig. Pat. Dacht je dat het voor mij was, dat ze altijd maar weer over do brug kwam, toen jij tijd en geld zat te verspillen op de univer siteit?" „Dat had ik tot nu toe wel gedacht." „Dan heb je het mis gehad en ze heeft altijd beloofd je eerste patiënt te zijn. Je moet er haar van overtuigen, dat ze ziek is en je zorgen voortdurend noodig hoeft. En als dat je niet lukt, dan moet je haar ziek maken." Nog nooit had zijn vader zijn on gunstige plannen zoo onomwonden ge uit en het was onmogelijk zijn bedoeling niet te raden. „Ik heb bijna niets meer en als dit laatste me nog ontgaat, ben ik totaal geruïneerd," ging de oude man verder. „Op mijn leeftijd is dat geen prettig vooruitzicht. Ik hoop, dat ik op je kan vertrouwen. Pat „Waarschijnlijk wel. Dus ten eerste moet ik zorgen, dat ik er in kom en op de een of andere manier er in blijf, nietwaar?" „Ten eerste", herhaalde de advocaat grimmig. „Ten tweede moet ik haar er van overtuigen, dat ze ziek is en mij voort durend noodig heeft. Als dat me niet lukt, moet ik haar, desnoods zelf, een middeltje toedienen, waardoor ze ziek wordt." „Ten tweede", herhaalde de oude man weer. „Ten derde moet ik miss Alice Har man scherp in het oog houden en trach ten te verhinderen, dat ze de oude Kate voor zich inneemt." „Ten derde." „En ten vierde behoef ik me niet te bekommeren om de manier, waarop ik dit alles klaarspeel, als bet maar ge beurt." „Precies! Je hebt het goed gesnapt, Pat. en als al het andere mislukt, moet je het meisje het hof maken; zelfs dat zou voor ons voordeelig kunnen zijn. En ze is knap genoeg om bij iederen man in den smaak te vallen. Ik begrijp niet dat de een of andere arme soldaat er nog niet met haar vandoor is ge gaan; "alleen ziet zij er wel uit of ze steviger in haar schoenen staat dan haar moeder." Pat keek niet bepaald enthousiast. „Het lijkt me een moeilijk program ma." „Maar je moet het afwerken, Pat. als je je ouden vader niet in de gevangenis wilt zien," antwoordde de advocaat rus tig. „En als jij. achter de schermen, be: merkt dat ze een nieuw testament wil maken, of een anderen advocaat wil raadplegen dan mij, dan moet je tot het uiterste overgaan." „En dat is?" vroeg de jonge dokter. „Het moet haar onmogelijk gemaakt worden om dat te doen. Ik zeg je. Pat, we kunnen ons niet veroorloven voor iets terug te deinzen, zelfs niet voor de doodelijke dosis, als er eenige kans be staat dat we gedwarsboomd worden en ik wil je wel vertellen, dat ik me op het oogenblik verre van gerust ge voel." Pat s gezonde kleur verbleekte eenigs- zins en hij liep naar de deur en dped die zenuwachtig open. alsof hij bane was, dat er iemand achter te luisteren stond. „Dat kon wel eens het gewone einde hehhen, oude heer," zei hij onzeker. „Niet, wanneer jij het zaakje goed opknapt. Niemand zou jouw uitspraak in twijfel trekken en gelukkig bestaat er hier in Schotland niet die vervloekt gevaarlijke gerechtelijke lijkschouwing. Maar ik hoop niet, dat het noodig zal zijn om tot het uiterste over te gaan." „Maar zeg eens, oude heer, heeft ze je ooit eenige satisfactie gegeven? Heb je ooit iets gezien, dat ze ten gunste van jou geschreven heeft? Je zei daar net iets over goed je zaakjes kunnen klaarspelen, maar heb jij er haar ooit toe kunnen brengen een akte op te stellen, waarin ze het grootste gedeelte van haar bezittingen aan jou ver maakt?" Ruthven schudde zijn hoofd. „Daar heb je me te pakken, dat moet ik toegeven. Pat, maar je weet wat ze is een echte vrek. Ik heb de laatste tien jaar tevergeefs geprobeerd haar daartoe te brengen, maar ze heeft bet me wel beloofd En op een Zondag, nog niet zoo lang geleden, toen we oude herinneringen aan het ophalen waren, werd ze iets meer vertrouwelijk dan ge woonlijk en verzekerde me, dat ze in een geheim laadje van haar bureau een document had, waardoor jij en ik ons niet langer bezorgd behoefden te maken voor de toekomst. Ik heb ge tracht meer te weten te komen en ze heeft toegegeven, dat ze het grootste gedeelte aan ons vermaakt had. Dat is tot op zekere hoogte bevredigend, maar :k zou dat stuk papier ongelooflijk graag in handen hebben. We hebben alleen maar haar belofte en nu kan alles gebeuren." „We hadden dat met een beetje hulp van Dalgleish klaar kunnen spelen", zei Pat peinzend, „voordat dat meisje kwam. maar ik ben wel hang, dat het nu niet zoo gemakkelijk zal gaan. Tien tegen een, dat ze een nieuw testament maakt, waarin ze ons onterft ep alles aan dat nest vermaakt. Het zou net iets voor ons zijn om zoo te wanboffen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2