Hoe het kabinet werd geformeerd W m V HET HELSCH COMPLOT Uiteenzetting van Dr. Colijn ALBERT HEIJN Paul Kiès e. a. geroyeerd AUTO IN EEN sloot gereden MAGGI Minister de Wilde over de financieele politiek RADIO VERHUURDERS van auto's zonder chauffeur Het incident tijdens den Jamboree wandeltocht Groote kwestie blijft onbeslist Reclameplaatjes, welke op postzegels leken UIT DE STAATSCOURANT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 7 WEEDE KAMER Meeningsverschil over den positief-christelijken grond slag van het kabinet deed breede samenwerking mislukken 's-GRAVENHAGE. 16 November. - De minister van Algemeene Zaken, dr H. Colijn. heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer de spretters, die hij de alge meene beschouwingen over de rijksbe- grooting voor 1938 het woord hebben gevoerd, beantwoord. Dr. Colijn besprak in de eerste plaats het program van het tegenwoordige ka binet Wat het financieel program be treft gaat de regeering er in het alge meen van uit. dat de toestand eerluk onder ooeen moet worden gezien Het maakt heel weinig verschil of mpn den financieelen toestand iets donker Ier dan wel iets lichter ziet dan de minis ter van Financiën In ieder geval staat vast dat vermeerdering der staatsschuld moet, worden vermeden Wat het sociaal beleid betreft, de regeering zal haar roeping in dezen niH uit het oog verliezen. Ten onrechte bepft men haar vaagheid in haar toe zeggingen verweten Men kan van een eerste trnonrpde in een nieuwe regee ringsperiode geen vast uitgewerkte plannen verlangen Het mogelijke zal worden gedaan. Wat de economische politiek betreft, de crisismaatregelen zullen, voorzoover zij niet in een normaal economisch leven passen, zoo spoedig mogelijk worden afgeschaft Dp door dp rpgeering gevraagde volmachten inzake de crisis invoerwpt en de tariefmachtieingswpt zullen slechte warden gebruikt voor het aangegeven doel: als wapenen in het economische tuighuis, aan te wenden bij economische onderhandelingen met het buitenland. De defensiebegrooting voorziet in een onontkoombare noodzakelijkheid tot uitbreiding van onze weermacht. Nalatigheid op dit punt zou niet al leen gevaarlijk zijn voor ons land maar ook voor den vrede in West- Europa Dit beteekent niet. dat de regeering blind i6 voor andere volks belangen. De kabinetsformatie Tn het tweede gedeelte van zijn rede besprak dr. Colijn de kabinetsformatie Het verheugde hem. dat de extremist! sche stroomingen zijn teruggedrongen, doch hij waarschuwde tevens legen te groote gerustheid terwijl hij zeide. dat een slechte werking van het parlement steeds de grootste propagandiste voor het fascisme is. Men heeft, aldus dr. Colijn. be- weerd dat ..de" kiezers een kabinet op breede basis hebben gewenscht Wie zijn hier „de" kiezers? Het zijn. op de honderdduizenden, die op de eigen partij hpbben gestemd slechts eenige duizenden ongeorganiseerde kiezers geweest, die een stemmen- verschuiving hebben veroorzaakt Het zou onjuist zijn te beweren, dat deze stemmenverscbuiving, waar omtrent niets met zekerheid te zeg gen valt. staatsrechtelijke verplich tingen voor den kabinetsformateur zou hebben meegebracht. De forma teur had 6lechts te rekenen met den verkiezingsuitslag, zooals deze tot uiting kwam in de samenstelling van de Kamer. Bij de kabinetsformatie is. dr Colijn van drie gedachten uitgegaan: in de eerste plaats heeft hij overwogen, dat de drie rechfsche groepen, die een be sliste christelijke politiek hadden be pleit, versterkt uit den verkiezingsstrijd te voorschijn zijn gekomen; vervolgens wist de formateur ook zonder neuzen- tellerij. dat er in den lande een stem ming was ton gunste van een samen werking op breede basis en ten derde achtte hij een vereeniging van alle krachten en een vermijding van ver scherping der leenstellingen in het landsbelang gewenscht Daarom heeft hij aanvankelijk gpzocht naar een op lossing in den zin van een kabinet op breede basis. Spreker heeft een program opgesteld volkomen persoonlijk en zonder overleg met eenige fractie waarin om. van den positicf-christelij ken grondslag werd gesproken. De door den spreker aangezochte personen uit vrijzinnigen kring voerden een „star en stijf" verzet tegen deze terminologie, welke de formateur volgens zijn geweten niet kon prijs geven en welke ook vol gens zijn inzicht geen bezwaar voor vrijzinnige christenen kon opleve ren Hof verschil van mepning ware misschien bij te leggen geweest, in dien de heer Oud niet te Leeuwar den een fe.lle rede had gehouden waarin hij verklaarde geen 6laaf van de coalitie te willen zijn. De heer Colijn is toen tot het inzicht gekomen, dat er over den positief-chris telijken grondslag inderdaad minder overeenstemming mogelijk was dan hi) had gemeend en dit is dan ook de re den geweest, dat de kabinetsformatie op breede-basis is afgestuit De forma teur is later tot het inzicht gekomen, dat ook op andere zakelijke punten ver -Hijl van meening zou zijn ontstaan lo rede van den heer Oud in de Kamer heeft dit vermoeden bevestigd doch oorzaak van de mislukking der breede samenwerking was het meeningsver schil over de positief-christelijke grond slag van het kabinet. Met klem ontkende minister Co lijn. dat hij den eisch zou hebben gesteld, dat de vrijzinnige ministers slechts de positie van vakministers zouden kunnen bekleeden Hij heeft hen aangezocht op voet van gelijk heid, zooals hij ook op voet van gelijkheid met hen heeft samenge werkt in het vorige kabinet. Met de fractieleiders heeft de forma teur niet over het program noch over de samenstelling van het kabinet ge sproken. hij heeft hun slechts monde linge toelichting gevraagd van hun aan de Kroon uitgebrachte adviezen. De financieele politiek Na minister Coiijn hpeft de minister van Financiën de heer de Wilde de financieele politiek van het kabinet vprdedigd. Hij erkende dat het algemeen V HClUaUKli* yj ij MAAKT U HU LIVENMDKOOW?] Roomboter A4 Per pond Cf Spercleboonen 4 A Per groot blik24 - I ar Appelstroop 97 Per K.G.-bus32 - m I Voordee ligste Kruidenier abedrijf I in Nederland belang een hoogere eisch ia dan een sluitend budget, doch meende, dat een duurzame behartiging van bet algemeen belang sluitende budgetten eischt, daar anders op de belastingopbrengsten van toekomstige jaren vooruit wordt ge teerd. De door den heer Teulings aan- gegeven punten, waarin de begrooting meer perspectief zou bieden, werden door den minister bestreden. Het is bo vendien van ondergeschikt belang of er ergens een paar millioen meer op brengst te verwachten is. dan in de hegrooting wordt geraamd, daar die millioenen toch niet als overschot kun nen worden vertperd: er is immers op de begrooting een werkelijk tekort van 84 millioen gulden, waartegen die en kele millioenen wegvallen. Dp minister betoogde verder, dat het rijk reeds het. mogelijke voor de ge meenten doet en verklaarde de door de Kamer geuite vvenschen op sociaal ge bied onmogelijk wegens den finan cieelen toestand. Zoowel de verhooging van de uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid als de verlaging der leer lingenschaal. de verhooging der sala rissen van het overheidspersoneel en de uitkeeringen voor ouden van dagen werden door den minister afgewezen. Krachtens een besluit van het partijbestuur der S.D.A.P. Naar „Het Volk" meldt, heeft het par tijbestuur der S.D.A.P. in zijn vergade ring van 13 Nov. j.l. tot royement beslo ten van de Ipden P. Kiès, J. H. Anema, S. de Groot, J. D. van der Mei, A. van Wallinga-Veldman, H. Eisenga en A. H Loots. VAKKUNDIGE BEDIENING B. SCHOOLEMAN v. PERSEIJNSTHAAT 19. TEL. 423. Men wenscht regeringsmaat regelen tegen de beunhazerij op dit gebied Te Rotterdam is onder leiding van den heer J. Beerenborg vertegenwoor diger van den Nederlandschen Bond van luxeverhuur- en taxiauto-onderne mers. een druk bezochte vergadering gehouden van verhuurders van auto's zonder chauffeur. De vergadering drong aan op regee rings-maatregelen tegen de beunhazerij op dit gebied, als voorschriften tot keu ring. verzekering en vaststelling van het aatal zitplaatsen, alsmede het ver leenen van bcdrijfsv ergunningen aan de daarvoor in aamerking komende onder nemingen. Het hoofdbestuur werd opgedragen in deze richting bij de regeering de noodi ge stappen te doen Ook besprak men de kwestie van een tariefsbepaling en een contractregeling. Een voorloopig bestuur werd gekozen dat zal trachten de medewerking te ver krijgen van alle collega's in het land teneinde het bedrijf in goede banen te leiden. De krijgsraad te Den Bosch spreekt den commandant van de colonne der Kol. Reserve vrij 'e-HERTOGENBOSCH, 17 November. Voor den krijgsraad is gist aren de be handeling voortgezet van de strafzaak tegen den 37-jarigen M. v. d. H. eerste luitenant van de koloniale reserve te Nijmegen, die op 8 Augustus j.l. als commandant van een militaire colon ne van 55 man van het Ned. Indische leger aan den Jamboree-wandeltocht heeft deelgenomen. Op 26 October j.l. heeft de luitenant voor twee feiten te recht gestaan. Een verslag daarvan werd in ons blad opgenomen. In de eerste plaats had hij zich te verant woorden voor het feit, dat hij op 8 Augustus j.l. te Bloemendaal, heeft ge weigerd te gehoorzamen aan de beve len van de politie om zijn colonne van 55 man, die aan den Jamboree-wandel tocht deelnam, mot drie man naast el kaar te doen loopen. In de tweede plaats voor het feit. dat hij zonder toestemming van den bur gemeester van Bloemendaal. aan den wandeltocht heeft deelgenomen. Een der voorschriften der wandeltocht was, dat de diverse groepen in het belang van de veiligheid van het verkeer met drie man naast, elkaar moesten loopen. Het Indische leger kent geen forma tie van drie man, doch heeft de forma tie van vier man. De auditeurmilitair Mr. Aghina kwam in een breedvoerig requisitoir tot de conclusie, dat de schuld van den beklaagde vast staat en dat hij voor heide feiten, die hem zijn ten laste ge legd. moet worden veroordeeld. Voor het eerste feit eischte de auditeur-mili tair een geldboete van f 25 subs. 5 da gen hechtenis. Voor het tweede feit eischte de auditeur-militair een geld boete van f 10 subs. 5 dagen hechte nis. De luitenant voerde hierna een breedvoerig verweer. Hij betoogde, dat n-.en hem geen eebrr-k aan soepelheid kan verwijten. Dit v-rwijt treft niet hem maar wel de poli ie te Bloemen daal. Zijn colonne nam minder plaat ruimfe in dan de andere groepen, die aan den wandeltocht deelnamen. Zijns inziens gaf de politie hem geen bevel in 't belang van de veiligheid van het verkeer, doch om haar eigen zin door te drijven. Trouwens, gedurende het geheeie incident, is de veiligheid van het verkeer geen enkel moment in ge vaar ge.hracht Niet één auto was er zelfs gepasseerd. Dien dag was het te Bloemendaal natuurlijk wel druk, doch het tracé van den wandeltocht was juist in de minst drukke punten van Bloemendaal gelegd. Vervolgens wees beklaagde op het feit dat de leiders van den wandel tocht hem wel permissie hebben gege ven om zijn colonne met vier man te laten loopen. Als zij deze permissie niet hebben gegeven, waarom hebben ze dan de militaire colonne niet gedi6 kwalificèerd, zooals ze dat hebben ge- daon met da Bohinson-groep, welke ook mot vier man naast elkaar heeft geloopen. Men heeft rle colonne van liet Indische leger niet alleen, niet gedis kwalificeerd, maar heeft haar den eersten prijs toegekend. Beklaagde zei \oorts, dat de voorschriften, die voor het Ned. Indische leger in Indië gel den. ook in Nederland van kracht zijn Zeer breedvoerig zette de luitenant hierna uiteen de beteekenis en de strekking van artikel 41 van de in kwartieringswet, waarin wordt be paald, dat een militaire colonne op den weg ongemoeid moet worden gelaten. Dit is de uitdrukkelijke wil van den wetgever, o.a. nadien ook nog neerge legd in de diverse artikelen van het motor- en rijwielreglement. In deze ar tikelen wordt te allen tijde aan een militaire colonne den voorrang ver leend- Toen dus de Bloemendaalsche politie bevel gaf de colonne met drie man naast elkaar te doen loopen, handelde zij in strijd met de wet en was onbevoegd Ook de burgemeester van Bloemendaal was onbevoegd, toen hij de militaire colonne van het Indische leger met drie man naast elkaar wilde doen loo pen. De luitenant besloot zijn verweer met te- zeggent. dat hij het hevel van zij-n commandant heeft opgevolgd, wat hij ook in de toekomst, in dergelijke omstandigheden zal blijven doen. Nadat de krijgsraad in raadka mer was geweest, deelde de presi dent aan den luitenant mede, dat de krijgsraad hem had vrijgespro ken, omdat hij heeft gehandeld op grond van een ambtelijk bevel. De groote kwestie of de politie van een militaire colonne op den weg moet afblijven, i6 dus onbeslist gebleven. Eén der inzittenden overleden LOCHEM, 17 November. Gister avond is op den rijksweg Lochem—Die- penheim een personen-auto. waarin zich twee dames en twee heeren be vonden. in de langs den weg loopende sloot gereden. Een der dames is hierbij om het leven gekomen. Omstreeks acht uur reed een perso nen-auto op den rijksweg in de richting Diepenheim. De wagen een huurauto werd bestuurd door den heer Nitszer, terwijl achter in den wagen mevrouw Nitszer en de heer eh mevrouw Lan- geveld. allen uit Coevorden. zaten. Er hing een dikke mist en vermoedelijk tengevolge daarvan heeft de bestuurder de bocht in den weg niet opgemerkt, waardoor hij in dp langs den weg loo pende drie Meter diepe sloot reed. Het ongeluk werd door voorbijgangers opge merkt en direct werd hulp verleend, zoo dat de inzittenden spoedig op het droge waren. Geneeskundige hulp was even eens spoedig ter plaatse De toestand van mevrouw Nitszer liet zich ernstie aanzien. De heer Nitszer en de heer en mevrouw Langeveld hadden slechts lichte verwondingen; zij werden hij om wonenden binnengebracht De eerstge noemde werd per auto naar het zieken huis te Hengelo overgebracht, waar mevrouw Nitszer is overleden. De auto is door de politie in beslag genomen. AMSTERDAM, 17 Nov. Conform den eisch van den officier van justitie bevestigde de rechtbank het vonnis van den kantonrechter, waarbij de 25-jarige Naardensche koopman I. L. P. werd vrijgesproken van overtreding van art 440. waarin strafbaar wordt gesteld het verspreiden van op postzegels gelijken de drukwerken. De man had reclameplaatjes verspreid die iets op postzegels geleken. Onderscheidingen Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer dr. L. D M E. Paschal, leeraar aan de Hoo gere Krijgsschool. Bij K. B. is verleend de eere-medaille in zilver der orde van Oranje-Nassau aan den gepensionneerden opperwacht meester-instructeur der cavalerie H. van Hardeveld. Gelukkighet is MAGGIS Bouillon! Koppen met bouillon-ervoring zullen dot zéker denken, wan neer U MAGGP Bouillon klaar- moakt. MAGGI' Bouillon is zo'n verrukkelijk vleesnat, met zo'n zuivere, krachtige smoak! Kostelijk om te drinken wan neer U 's morgens om 11 uur bijvoorbeeld geen lust hebt om koffie te zetten, of 's avonds nadat de thee is ofgeschonken U proeft die bijzonder fijne kwaliteit... MAGGI-kwaliteit! BOUILLON Rechterlijke macht Bij K. B. van 12 November 1937 is be noemd tot vice-president van de arron- lissements-rechtbank te Breda: mr. J. C. H. Coenegracht, thans vice-president van de arrondissements-rechtbank te Roermond. Staat svisschershaven- bedrijf Bij K B. is aan den heer J. L. Uitzin- ger te iJmuiden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de com missie van advies voor het staatsvis- chershavenhedrijf te IJmuiden. met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig lie wezen diensten en is tot lid van voornoemde commissie benoemd de lieer G IJeijkoop te IJmuiden. Directe belastingen Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen, enz. J. Nikkels verplaatst van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Arnhem, naar het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Oud-Beijerland. Zeedienst Bij K. B. is met ingang van 5 Decem ber 1937 aan den officier-vlieger der 2e klasse F. J. Wissel op zijn verzoek eer vol ontslag uit den zeedienst verleend en is hij benoemd tot officier-vlieger der 2e klasse bij de Koninklijke Marine reserve. Militaire geneeskundige dienst Is met ingang van 16 November 1937 op het daartoe door hem gedaan ver zoek een eervol ontslag als zoodanig uit den militairen dienst.verleend aan den reserve-officier van gezondheid der twee de klasse W. J. M. W Timmers, van den geneeskundigen dienst der land macht,' en is hij benoemd voor vast tot officier van gezondheid der 2e klasse bij de Koninklijke Marine. Reserve-personeel der landmacht Is op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve luitenant-kolonel F. Treffers, van den staf dér 5e infanterie brigade, den re serve kapitein F. Corsfius. van het 11e regiment infanterie en den reserve eerste-lnitenant J. E. ter Haar, van het 5e regiment veldartillerie en aan den reserve-eerste-luitenant mr. F. J. baron van Hovell tot Wesferflier en Weeze- veld, van hot 4e regiment veld-artillerie. Benoemd bij het Vrijwillig I.and- stormkorps Motordienst tot reserve-lui- tenant-kolonel voor speciale diensten, de reserve-majoor voor speciale diensten G. H Bruggemann van voormeld korps, en tot reserve-majoor hij zijn tegen woordig regiment de reserve-kapitein J. J S. AI. Pieters. van het 13e regiment infanterie FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN i) „Dat moet verhinderd worden", zei de oude Ruthven, terwijl zijn stem zich van opwinding eenigszins verhief. „En ik reken op jou. Als ik in ongenade val, kan jij daar ook niet aan ontkomen en we zouden als twee armzalige stumpers moeten verdwijnen. Ik zeg je, we moeten dat geld hebben. Hef komt ons toe. Meer dan twintig jaar hen ik de slaaf van die oude kat geweest, heb aan al haar grillen en nukken toegege ven en het zou verschrikkelijk zijn, als ik ten langen leste nog bedrogen uit zou komen en toe moesten zien. hoe alles aan die trotsche jonge vrouw vermaakt werd." „Dat zou het zeker. Ik hen het vol komen met je een6, oude heer", zei Pat met een harde droge stem. „Tk zal mijn best doen, wat de gevolgen ook mogen rijn Hierop gaf het fijne paar elkaar de hand en dronk een whisky and soda, wat Pat dringend noodig had om zijn renuwen te kalmeeren. HOOFDSTUK III Nadere kennismaking Om zeven uur dien avond werd een schaarsche maaltijd voor twee personen opgediend in miss Dempster's groote eetkamer, die zoo kil was als een graf kelder, focn Alice er. in antwoord op de gong, binnen trad. Ze was 6inds haar aankomst niet meer beneden geweest. Op haar kamer had ze een kop thea gedronken, die haar stilletjes door een van de dienst meisjes gebracht was, die minder vijan dig was dan de rest en. getroffen door Alice's vriendelijk gezicht, zich haar eenzaamheid aangetrokken had. Meikle 6tond, zooals het behoorde, achter de stoel van zijn mpesteres; de damp steeg op uit de massief zilveren soepterrine, op het buffet. Alice ging aan de rechterhand van haar tante ziften en de oombere maal tijd begon. Gelukkig duurde hij niet lang en bestond 6lcchts uit een bord soep, twee kleine koteletten op een zil ver comfoor en een eenvoudige pudding. Alles was echter goed toebereid en smaakte Alice best. Het zou haar niet6 geschaad hebben, als ze alles alleen op- gpgeten had, want dan nog zou ze slechts een gewone, gezonde honger ge stild hebben. Er werd bijna niet gesproken. Een paar vragen over de reis en over Col chester als verblijfplaats, dienden om den tijd 1e korten, dat Meikle in de ka mer was. Hij verliet haar onmiddellijk, dadat hij een geweldige flesch met een heel klein beetje wijn erin voor zijn meesteres neergezet had. Zij raakte den wijn echter niet aan en bood ook niets ervan haar jonge gast aan. „Als je klaar bent," zei ze, „zullen we maar naar de andere kamer gaan Het is hier erg koud." Alice, die een aangeboren hoffelijk heid bezat, sprong op, deed de schuif deur open en bood miss Dempster haar arm, om haar bij het loopen be hulpzaam te zijn. De oude vrouw schudde haar hoofd, hoewel haar strakke gelaatstrekken zich ietwat ont spanden bij die ongewone attentie. „Ik kan wel loopen," zei ze. „Ik ben het gewoon." Alice glimlachte even, maar in de andere kamer trok ze de groote stoel dichter bij het vuur, dat ze zelfs op durfde te porren, zoodat het helder opvlamde. „Wilt u geen kussen hebben, tante Ivatherine?" vroeg ze, terwijl ze tegelij kertijd tevergeefs rondkeek, of ze er gens een kon vinden. „Dergelijk soort dingen zul je hier niet zien, meisje, behalve de bedden kussens en daar ben ik nog niet aan toe Waar heb je al dien onzin ge: leerd?" „Mijn vader is langen tijd sukkelend geweest, tante Katherine, en ik ben ge wond geweest hem te verzorgen." Bij het hooren van dien naam ver hardden de gelaatstrekken van de oude vrouw zich weer, ze ging bruusk zitten en wees haar nicht den stoel aan den anderen kant van de haard aan. „Bevalt je kamer je?" vroeg ze. „Nee, tante Katherine. Ik hoop, dat u me een andere wilt geven," ant woordde het meisje. „Ik zit niet graag met de bedienden op één verdieping Er moet toch nog wel een kamer op een lager verdieping over zijn. Het kan me niet schelen, hoe klein ze is." „De kamers op mijn verdieping zijn erg groot en worden zelden geopend," zei de oude vrouw onvriendelijk. „Het verbaast me, dat je durft te klagen. Ik heb je toch duidelijk geschreven, dat ik •van je verwacht, dat je voor de kost werkt. Herinner je je dat niet meer?" „Ja", antwoordde het meisje zacht. „Daarom heb ik een van de meisjes veggodaan. Er zijn bepaalde plichten, die je dagelijks moet vervullen.' Dal- glcish en ik hebben dat samen bespro ken en zij zal je vertellen, wat je doen moet." Het gezicht van het meisje werd don kerrood en ze kneep haar lippen vast opeen. „Ik wil geen bevelen aannemen van mrs. Dalgleish. tante Katherine", zei ze op zachten, helderen toon. Tegen alle verwachting in werd de oude vrouw niet direct boos over die woorden. „Dalgleish is hier meer dan twintig jaar geweest, Alice en ze is een goede, betrouwbare ziel. Het zou niet dom zijn met haar vriendschap te sluiten." Er was een oogenblik van stilte. Hoe wel schijnbaar onverschillig, nam dc oude vrouw ingespannen de wisselen de uitdrukkingen op het gezicht van het meisje waar en den opstandigen blik in haar oogen. En op de een of andere \reemde wijze deed het haar plezier te zien, dat het meisje temperament be zat; het deed haar denken aan de lang voorbije dagen van haar jeugd. „Ik kan wel zien, dat je daar niet veel zin in hebt. Wil je me alsjeblieft vertellen, wat je verwachtte, toen je hierheen kwam, of wat voor onzin je vader je verteld heeft?" „Mijn vader heeft me geen onzin verteld, tante Katherine. Hij verwachtte niet. dat ik hier gelukkig zou worden, maar hij wist niet, wat hij anders met me doen moest. F.n om hem te troos ten, omdat hij zoo diepbedroefd werd, als hij er aan dacht, wat er van mij moest worden, als hij er niet meer was, heb ik hpm beloofd hierheen te gaan. naar het oude tehuis van mijn moeder. Ik zie nu in, dat het verkeerd was-" „Het oude tehuis van de moeder! Ka pitein Harman heeft je zeker niet ver teld, hoe hij de oorzaak geweest is, dat dat tehuis verwoest werd en de men- scben, die erin woonden, van kommer en verdriet gestprven zijn." „Mijn moeder is heel gelukkig met hem gêweest!" riep het meisje opstan dig uit. „Hij was een van de beste manrten, die ooit geleefd hebben." „Dan moet hij wel veranderd zijn, of hij was een geslepen vos. die -wist hoe hij de harten van onnoozele vrouwen in moest palmen. Je eigen moeder heeft precies hetzelfde gezegd dan eenigen keer, dat ik haar gezien heb. nadat ze met hem weggeloopen was. Luister, meisje. Ik heb hem nooit vergeten en evenmin heb ik hem vergeven, wat hij gedaan heeft. Hij heeft me mijn zus ter ontstolen, waar ik zielsveel van hield. Hét heeft me oud gemaakt voor mijn tijd. En toch verbaas jij je er over, dat ik je niet met open armen ontvang en je op het voetstuk rlaats, wat je schijnt te verwachten. Toen ik ie toestemming gaf om bij me te ko men wonen, heb ik bij mezelf gezegd, ik zal haar straffen voor de zonden van haar vader. Ik zal haar een dienares maken in het huis, waar haar moeder eens als een koninginnetje geregeerd heeft." „Maar dan heeft u buiten mij gere kend, tante Katherine!" zei het meisje en stond op. „Ik ga nog dezen avond weg. ik heb nog een paar shillingen en het adres van iemand, die me wel wil helpen. Ik hpb het vandaag gekregen van iemnd, dien nog nooit perder ont moet had en die vriendelijker was. dan u." De oude vrouw lachte zachtjes voor zich heen en vouwde haar handen bo ven de ritselende zijde van haar schort. „Ga zitten. Je hebt een trotsch karak ter. maar mijn hart begint warmer voor je te kloppen. Als je oogen slechts bruin waren, zou ik kunnen denken, dat de jaren stilgestaan hadden. Ga weer zitten, meisje, en wees lief tegen een oude vrouw en vertel haar, wat je verlangt." Iets vertelde het meisje, dat ergens diep in die verêchrompelde gestalte een hart verborgen Was en bij de oude vrouw neerknielend, keek ze naar haar op. „Ik verlang bijna niets, tante Kathe rine, want ik ben altijd arm geweest. Maar Jiefde heeft me altijd-geholpen die armoede licht te dragen en ik zou graag lief voor u zijn en trachten u te helpen, want het lijkt me niet, dat u veel vriendelijkheid in dit leven ont moet hebt. Maar u mag nooit iets kwaads zeggen van mijn lieven vader, want ik aanbid zijn gedachtenis en voor mijn moeder stierf, heeft ze hem gezegend voor al het geluk, dat hij haar gegeven had. Als vve de herinne ring aan dit alles kunnen begraven, dan kunnen we elkaar misschien be hulpzaam zijn en dan behoef ik niet mijn eigen brood te gaan verdienen, wat ik wel moet doen, als ik hipr tot een bediende gedegradeerd word. U ziet in mij de dochter van mijn moeder. Tk zelf kan nooit vergeten, dat ik de doch ter hen van een dapperen officier, die in de eerste rangen voor liet heil van zijn vaderland gevochten heeft." De onde vróuw glimlachte in een soort milden spot en streek met haar eene hand over het aardige jonge hoofd je. in een. voor haar doen. ongewoon uiterlijk vertnnn van vriendelijkheid. „Meisje, ie bent een echte Tersche. Sta op en laten we wrpr naar ons uitganers- nnnt tprucrcrnan Morgen mag je het hrele huis doorzoeken en ie een eigen kamer uitkiezen." v (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2