Nieuwe verklaringen van Dr. Colijn Amersfgdrt Kinderhoekje HET HELSCH COMPLOT Felle brand in meubelfabriek te Epe Artis bedreigd? Voor misdeelde kinderen Over „vrijzinnig" en „liberaal" De vervolging van Ir. Mussert Brandweer stond machteloos VANDALISME OP URK Landbouwerswagen door trein gegrepen Op onbewaakten overweg te Mill UIT DE STAATSCOURANT Hij verwachtte een groote erfenis... D. W. Bouwmeester! Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 18 NOVEMBER 1937 TWEEDE KAMER De heer De Geer niet bevredigd over Dr. Colijn's verklaring inzake de gevraagde vol machten op econo misch gebied 's-GRAVENHAGE, 17 November. De Tweede Kamer heeft vanmiddag de algemeene beschouwingen over de rijkshegrooting voor 1938 beëindigd. Tijdens de replieken hebben de ver tegenwoordigers dpr verschillende frac ties nog eens het in eerste lezine inge nomen standnunt verdedigd. Bijzon 'dere vermelding verdient de verkla ring van den heer De Geer (C Hl- dat hij de 'nring van Dr. Coliin inzake de gpvnnrrde volmachten op economisch gebied -1 bevredigend vindt. De verzekering immers, dat bet zittende kabinet bet vertrouwen ver 'dient, dat bet van de volmachten geen misbruik zal maken is geen voldoen de grond voor overdracht van bevoegd heid. Zulk een overdracht mag niet zijn gegrond or> vertrouwen in perso nen maar slechts op het vertrouwen in de juistheid der wetshepalin gen. Daarentegen verklaarde de heer Schouten zich op dit punt bevre digd. De grootste belangstelling ging van middag uit naar het debat over de ka hinetsformatie. De heer Bi e rem a '(Lib.) verklaarde, dat de houding van 'den lieer van L i d I h de J e u d e bij de kabinetsformatie niet parallel heeft gelonpen mei die van den heer O u d. De heer van Lidth de .lende heeft ernaar gestreefd het door den formateur ongestelde program 'e amen deeren en was. ook topn de bespre ikingen met den heer Oud waren vast geloopen daartoe 1102 bereid Hij heft echter, om den beer Oud niet in den steek te laten, vastgehouden aan den eisch. dat er drie vrijzinnige dat is iets anders dan „liberale" ministers in het kabinet zouden worden opgeno men Na den beken 1en Zaterdag been hij echter niets meer gehoord, tot in de bladen dp vorm ine van een rechtsch kabinet werd gemeld. De heer Oud (V D.) zeide, dat hij niet begreep, waarom de formateur, in tegenstelling tot 1933, dezen keer er zoo aan vast hield, dat de term „posi tief christelijk" in het program voor kwam. Die term was onaanvaardbaar De rede te Leeuwarden was niet tegen den formateur gericht doch tpgen de rechtsche pers. die pischte dat de. huk sche ministers slechts „vakministers" zouden zijn. Dr. C o 1 ij n. die alle sprekers heant woordde, en daarbij, wat de algemeene lijn der politiek hPtreft, evenmin alc deze sprekers nieuwe gezichtspunten opende, deed omtrent de geschiedenic der kabinetsformatie eenige nieuwe verklaringen. Toen gebleken was, dat bij den beer Oud persoonlijk tegen het program bezwaren bestonden, heeft de formateur hem gevraagd of misschien iemand anders uit vrijzinnie-demncra- tischen kring geneigd zou zijn in het kabinet zitting te nemen. Toen de heer Oud ook hierop nptkennend had geantwoord, poogden de liberalen een brug te slaan. Dc situatie was toen echter vol komen bedorven De liberalen hiel den bij hun verzoeningspogingen vast aan den eisch van drie vrij zinnige ministers, wat echter, aan gezien van medewerking van vrij zinnig-democraten geen sprake meer kon zijn op dat moment, neer kwam op den eisch van drie 1 i- b era le zetels. Deshalve is ook de samenwerking met de liberalen af gestuit. Aangenomen werden zonder hoofde lijke stemming de hoofdstukken I en II der rijkshegrooting (Huis der Ko ninigin en Hooge Colleges van Staatl hoofdstuk Ha (departement van alge meene zaken), hoofdstuk Vila (natio nale schuld), hoofdstuk XIII (onvoor zien) en de wet op de middelen. Morgen te een uur zal de Kamer de hegrooting van het departement van financiën behandelen. De Hooge Raad en de opvatting van het Amsterdamsche Gerechtshof 's-GRAVENHAGE, 17 November. Ter aanvulling en verbetering van het bericht betreffende de verwerping dooi den Hoogen Raad van het cassatiebe roep van Ir. A. A. Mussert tegen de be schikking van het Amsterdamsche ge rechtshof, waarbij hij naar aanleiding van het bekende incident op het Blau we Zand naar de terechtzitting werd verwezen, dient het volgende te wor den gemeld De Hooge Raad heeft beslist, dat de opvatting van het Amsterdamsche ge rechtshof. zooals Mr. van Vessem deze opvatting in het vierde middel tot cas satie heeft gesteld, n.l. dat eerst van noodzakelijke verdediging, als bedoeld in art. 41 van het Wetboek van Straf recht sprake kan zijn, indien hij. dip daarop beroep doet, het eerst geslagen is en niet in geval van bedreiging, in derdaad niet in overeenstemming met genoemd artikel 41 zou ziin. Echter hpeft de Hooge Raad 's Hofs beslissing aldus opgevat, dat het Hof in elk geval een aanval of dreigend ep vaar voor een aanval in dezen stand van de zaak niet vnlndende vaststaand heeft geacht, hetgeen repds de heslis ring, dat vooralsnog van niet strafbaar heid \an d^n dader wegens noodweer niet is gebleken, rechtvaardigt. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT ROTTERDAM 17 Nov. De 53-jarlge W Timmer, kapitein van en wonend aan boord van de aan de Nassaukad' liggende sleepboot ..Fiat Voluntas 2" geraakte vanavond op deze kade ond«'r een zware vrachtauto, bestuurd door den 20 jarieen P v E uit HilHgersberg Men hoeft nog niet kunnen vaststellen of de man bij het oversteken gestuikeld is of dat hij van een rijdende tram is- afgesprongen De man die onder de wielen van de vrachtauto raakte is met zware inwendige kwetsuren en een schedelfractuur per auto van den ge neeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht, «aar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Het pand geheel in vlammen opgegaan EPE, 17 November. Tijdens een feilen brand is hedenavond de meubelfabriek „De Nijverheid" van de firma Nienhuis en Zn., gevestigd aan de Brinklaan te Epe. geheel afgebrand. Tegen zes uur is de brand, door nog onopgehelderde oorzaak, uitgebroken. De vlammen vonden gretig voedsel in het vele hout. dat in de fabrieK lag op geslagen. Aangewakkerd door den fei len Noordoosten wind, greep het vuur snel om zich heen. De gealarmeerde motorbrandspuit uit Epe stond machteloos tegenover de vuurzee. De fabriek, die veertig meter lang <m twintig meter diep is, brandde geheel af. Van de inventaris kon niets in vei ligheid worden gebracht. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk rle schade. Door dezen brand zijn tien arbeiders der fabriek zond:r werk gekomen. Obligatiehouders van plan tot executie over te gaan Volgens het Handelsblad zal de Ne- derlandsche Trustmaatschappij optre dende voor de obligatiehouders van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Na- tura Artis Magistra, op 1 Januari de executie van den Amsterdarnschen die rentuin inleiden. Het betreft hier de 3 leening van 1895, thans nog f 1.497 000 groot. Aange zien tot dusver geen enkel voorstel is gedaan om te geraken tot een regeling van de sinds iaren bestaande finan- cieele moeilijkheden, ziet bovengenoem de trustmaatschappii seen andere mo gelijkheid van dezen uitersten stap. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Urk wordt den laatsten tijd geteisterd door vandalen, die in korten tiid de schrik van het eiland zijn geworden. Zoo gebeurde het. dat op een laat uur. toen een dienstdoenden machinist een kleine herstelling verrichtte in de naast de clectrische centrale eelpgen smederij, iemand de centrale binnendrong en het schakelbord vernielde, waardoor de stroomlevering langen tijd gestagneerd werd. Onk zijn er gevallen voorgekomen van vernielingen van ruiten. Zoo werd epn groofp spiegelruit van de étalage van A Knffpman ingpwornen. De vandalen hehhen het voorts voor zien on fietsen F.en gloednieuw riiwiel van den manufacturenhandelaar Oost werd dezer dagen vermist Na ijverig speuren is het geheel vernield terugge vonden aan de Oostzijde van het eiland. Dp «scheppn van dp visscher* hebben het eveneens al moeten ontgelden. De noütip i<s iiverig in de weer om de o-eheimzinnige daders op het spoor te komen. DE PELIKAAN NAAR INDIÈ AMSTERDAM. 18 Nov. Hedenmor gen te 6.55 uur is van Schiphol het Indiëvliegtuig PH—ALP Pelikaan, ge zagvoerder Smirnoff, vertrokken. Mee genomen werd 73 kg. vracht, 446 kg. briefpost, en 22 kg. pakketpost. Aan boord bevinden zich drie passagiers, een voor Bagdad, een voor Rangoon en een voor Singapore. Een vijftienjarige jongen gedood en een negenjarige knaap ernstig verwond MILL, 17 November. In den laten middag heeft zich op den onbe waakt enoverweg te Mill een onge luk voorgedaan, waarbij een 15- jarige jongen werd gedood en een 9-jarige knaap ernstige verwondin gen opliep. Omstreeks half vijf passeerde een landbouwerswagen den overweg; juist op dat oogenblik kwam uit de richting Boxtel een trein aanrijden. De machi nist kon niet tijdig meer remmen, met het noodlottig gevolg, (jat de wagen ge grepen werd en een eindweegs werd meegesleurd. Na dertig meter te zijn doorgereden, kwam de trein tot stil stand. De 15-jarige voerman van den wagen, H. van Lanen, die dicht bij de plaats waar het ongeluk gebeurde woont, vond men dood langs de spoor baan. Zijn stoffelijk overschot werd naar het ouderlijk huis vervoerd. Naast van Lanen had nog op den bok gezeten diens negenjarige buurjongen Henst, die het ongeluk zag aankomen en nog juist van den wagen kon sprin gen. Hij kwam evenwel met een harden smak op den grond terecht en liep daarbij ernstige inwendige kneuzingen op. Hij is bii zijn ouders binnengebracht. Op het moment dat de trein den landbouwerswagen greep, stond het paard reeds voohij de rails, zoorlat het dier ongpdeerd bleef. De wagen is totaal vernield. De trein had ruim een kwar- rier vertraging. Onderscheidingen Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: S. Bosman (zich noemende Simon S. Bosman), voorzitter van het college van regen ten van het zesticht voor Israelietische oude lieden en zieken, te Rotterdam Burgemeestersbenoeming Bij K B. is met incang van 1 Decem ber 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Schijn del' W. J. N. Wijs, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Heusden Landbouwonderwijs Bij beschikking van den minister van economische zaken is, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 1938 benoemd tot leeraar aan de Rijkstuin bouwschool te Lisse, Ir. K. Tj. J. Inia, aldaar. Rijksadvocaat te Maas tricht Bii K B van 15 November 1937. i* aan Jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich. rijksadvocaat te Maastricht op zijn verzoek met ingang van 1 De cemher 1937 eervol ontslag verleen* uit 's rijks dienst, onder dankbetuiging voor de vele aan den lande bewezen diensten. Registratie en Domeinen Bii beschikking van d"- minister van financiën is inzetrokken de ver nlaatsinz van den ontvaar»»- der re- zistratip en domeinen M. Knol van Drnten naar F.lst. Rijksaccount antsdienst Bij K.B. is aan R. K. Aeneae Vene ma, adjunct-accountant bii den rijks accountantsdienst te Leiden op zijn verzoek met inzang van 16 November 1937 eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Is met ingang van 16 December 1937 benoemd tot adjunct-accountant bij den rijksaccountantsdienst te Almelo, Belangrijke schenking aan den staat s-GRAVENHAGE, 17 Nov. Te Amster dam is op 16 dezer, in tegenwoordigheid van den Minister var Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeyen, bij no- farieele akte tot stand gebracht een be langrijke schenking aan den Staat der Nederlanden, gedaar door een inwoon ster van Amsterdam. Het geschonken kapitaal zal dienen als fonds dat. afzescheiden van het an dere vermogen van den Staat, door den minister, onder wiens departement de zaken betreffende de armenverzorging ressorteert, zal worden beheerd "n waarvan de revenuen zullen worden besteed in het belang van misdeelde kinderen, in het bijzonder uil onvolle dige «n ontwrichte gezinnen, die door afwezigheid van den vader of de moe der worden verwaarloosd of met ver- •vaarloozing worden bedreigd In de eerste plaats komen voor steun in aanmerking kinderen uit de gemeen te Amsterdam, daarna kinderen uit de eemeente 's-Gravenhage. Oplichtingszaak naar de instructie teruggewezen 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 56-jarigen J. E. C. G„ die onder voorwendsel een groote erfenis van zijn tante wach tende te zijn, van tal van personen hier ter stede geld heeft geleend tot een bedrag van ongeveer 2S.500,— terwijl van terugbetaling van deze sommen meestal geen sprake was. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en wees de zaak naar de instructie terug om een nieuw onder zoek naar de geestvermogens van ver dachte G. in te stellen. De gewezen echtgenoote van G„ die /ich wegens medeplichtigheid aan op lichting te verantwoorden heeft gehad werd van het haar ten laste gelegde vrijgesproken. Inspecteur 1ste klasse der Ned. Spoorwegen AMSTERDAM. 17 Nov. Heden is hier ter stede na een korte ongesteldheid op li-jarigen leeftijd overleden de heer D. W. Bouwmeester, inspecteur eerste klas se der Nederlandschp Spoorwezen. De heer Rnuwmeerier trad nadat hij eenige jaren marinp-nfficier was ze weest. in Januari 1920 als adjunct-in <pecteur te Alkmaar in dienst bij de Nedprlandsche Spoorweeen In 1922 werd hij hevordprd tot inspecteur tp Alkmaar. Van 1924 tot 1926 was de beer Bouwmeester inspecteur tweede Insse te Utrecht, waarna in Januari *933 ziin hpnoemine volgde tot Insppc 'eiir perste klasse. Aio zoodanig trad 1c heer Bouwmppsfpr in Sentemher 1931 te \msterdam in dienst Hij stond bii het •orsoneel der spoorwegen in hoog aan 'ien. De begrafenis zal geschieden op Zater- 'az 20 November a.s. op de tweede he 'raafnlaats te Utrecht, te ongeveei U nn uur. G. Barends. thans tijdelijk adjunct-ac countant aldaar. V oogdijraad Bij K.B. is aan G. J. van Heek W.H.Zn, op zijn verzoek eervol oritslaz verleend als lid van den Voogdijraad te Almelo, onder dankbetuiging voor de als zondanig bewezen diensten. 73. Het vreemdste echter was. dat de man tersfond hard wegliep, net of hij iets op zijn geweten had. Tonny volgde hem langs den rotsweg die naar de kust voerde en daar zag hii dat de geheimzinnige inlan der een samenkomst had met den Ame rikaan. 74. De man met het Chineezencezicht was er ook bij maar het leek wel of die ruzie had met den Amerikaan Toen dokter Bergman hiervan hoorde ging hij naar het gouvernement om bescherming te vra gen voor de kinderen en van dat oogen blik af stond er voor de woning altijd een soldaat op wacht PRINSELIJK PAAR NAAR HET LOO VGRAVENHAGE, 17 Nov. Heden avond ongevper 6 uur zijn Prinses Liliana en Prins Bernhard per auto •taar het Loo vertrokken. BELASTINGVERLAGING TE ZUTPHEN ZUTPHEN, 18 Nov. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de opcenten op de personeele belasting met ingang van 1938 te verlagen, d.w.z. van gemiddeld 190 tot gemiddeld 175, zoodat men komt van een schaal van 180 tot 200 op een schaal van 165 tot 185 Iedere automobilist kan u dadelijk vartellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodlg hebben om mat dia vaart ta stoppen I FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 5) Op dat oogenblik kwam Dalgleish, Zonder te kloppen, binnen met een blaadje, waarop twee koppen koffie stonden. In haar ergernis en verbazing over het ongewone tooneeltje liet ze het bijna uit haar handen vallen Maar ze beheerschte zich en zette het alleen maar ietwat ruw op de tafel neer en liep met haar neus in de lucht en een kwaadaardige uitdrukking op haar ge zicht de kamer uit. Door dit gesprek was het iis gebro ken en den volgenden dag nam Alice Harman, als vanzelfsprekend, haar rechtmatige plaats in het huis van haar tante in. Ze hemerkte. dat het er vreemd toe ging. Ieder lid van de huishouding, hoe wel oogenschijnlijk onderdanig aan het hoofd ervan, scheen rustig zijn eigen gang te gaan. De arme vrouw, die nauwelijks meer haar stoel verliet en in werkelijkheid in bed behoorde te liggen, kon geen toe zicht houden over wat er in haar huis Voorviel. Alice ontdekte, dat de schrale maaltijden, die in de eetkamer opge- 'diend werden in overeenstemmine met 'de gierige principes van haar tante, in Üe keuken geen navolging vonden. Maar hoewel ze haar oogen goed open hield, zei ze er in het begin niets van, daar ze eerst zeker wilde zijn van de liefde en welwillendheid van haar tan te. Haar voor zich te winnen was haar eerste taak en daarvoor deed ze haar uiterste best. Gelukkig viel haar dit nipt moeilijk. De oude vrouw, die zoo vele jaren haar medemenschen moedwillig van zich afgestooten had en, piekerend over ingebeeld onrecht, haar leven in de grootste eenzaamheid doorgebracht had, bemerkte, dat ze zich met onuit sprekelijk verlangen naar het kind van haar zuster keerde. Dalgleish ontdekte al spoedig, dat haar eigen invloed ondermijnd werd en dat ze niet langer de rechterhand van haar meesteres was. Zooals te verwach ten was, legde zij zich hier niet lijdelijk hij neer. maar liet haar vijandelijkheid tegenover de indringster zoo openlijk, als ze maar durfde, blijken. Alice echter, lette nauwelijks op haar. HOOFDSTUK IV Een belangrijke daa „Alice," zei miss Dempster, „zeg aan Meikle, dat mijn rijtuig om twee uur voor moet komen, want wij gaan uit." Alice zat aan tafel de wekelijksche uitgaven na te rekenen en hield haar wenkbrauwen gefronst, omdat de kas niet klopte en ze de fout niet kon vin den. Ze keek verbaasd op van haar werk en wierp toen een blik op de ra men. die verduisterd schenen door een natte mist. „Het is erg slecht weer, tante Kathe- rine," zei ze bezorgd. „Denkt u, dat het wel verstandig is?" „Ja. Ik moet iets doen. Zeg hun, dat ze precies op tijd moeten zijn en vraag nan Dalgleish of ze mijn kleeren klaar legt, mijn robbevellen mantel, die ik in geen twee jaar gebruikt heb. Zeg haar, dat ze hem voor hel vuur in mijn kleed kamer moet verwarmen. Alice leunde in haar stoel achterover en keek bezorgd naar haar tante, die hpelemaal niet goed in orde was. Sinds haar komst, drie weken geleden, had ze haar dagelijks achteruit zien gaan- Ze geleek meer dan ooit op een camee en de waschachtige witheid van haar huid was iets wonderbaarlijks. De laat ste dagen had ze herhaaldelijk vreemd soortige aanvallen van pijn. die naar volkomen afmatten en verzwakten, of schoon dr- Ruthven haar lijden altijd kon verlichten, als hij kwam. De symp tomen bevielen Alice in het geheel niet en soms wenschte zij, dat ze een dokter kon raadplegen, waar ze meer verlrou wen in kon hebben. Maar haar tante scheen met Ruthven zeer ingenomen te zijn. Ze praatte altijd en maakte zelfs grapjes met den jongen dokter, die haar toenemende gehechtheid aan haar nicht je en den invloed die het meisje daar door over haar verkreeg, met stijgende ergernis waarnam. Soms gebeurde het wel, dat de zure Dalgleish, als ze onverwachts binnen kwam, Alice en de oude vrouw harte lijk aan het lachen vond en dan kende haar nieuwsgierigheid en nuttelooze woede geen grenzen. Maar ze moest voorzichtig zijn, want Alice duldde geen open of hedpkte brutaliteit in haar te genwoordigheid. Miss Dempster was in geen veertien dagen uit geweest. Het was nu de laat ste week van Januari en het weer was grijs, donker en bitter koud. „Is het niet beter tot morgenochtend te wachten, tanie Katherine?" zei Alice bezorgd. „Misschien is het weer dan wat opgeklaard." „Nee," antwoordde de oude vrouw be slist. „Ik wil vandaag gaan. Bel, meisje en geef Meikle zijn bevelen." Op eenmaal bellen verscheen Meikle; tweemaal bellen was het teeken voor Dalgleish, die echter nooit ver weg was. Meer dan eens had Alice haar verdacht dicht bij de deur gevonden, alsof ze luistervinkje aan het spelen was en eenmaal had ze haar een ernstig standje gegeven. Maar Dalgleish trok zich er niets van aan. Ze had haar eigen be doelingen en de weinige keeren, dat ze in de gelegenheid was om met haar meesteres alleen te zijn. deed ze haar uiterste best om iets van haar verloren macht te herwinnen. Maar ofschoon ze beleefd behandeld werd, bemerkte ze toch. dat haar raad gevingen genegeerd werden en dat haar meesteres zich geheel naar haar nichtje richtte en haar over ieder onderwerp raadpleegde. Meikle was verbaasd, toen hii zijn bevelen betreffende het rijtuig ontving, ofschoon hij zijn gevoelens niet liet blijken Hoewe' niet minder haatdragend dan zijn collega, wist hij toch zijn ge voelens beter te verbergen en ofschoon Alice hem een sJechten bediende vond. die zijn plichten dikwijls verwaarloos de beschouwde ze hem toch als volko men onschadelijk. Toen hii de met baai bekleede deur die van de hall naar de souterrein- trap leid ie opende kwam hij recht te genover Dalgleish te staan. „Het rijtuig moet voorkomen." zei hij met c.n eigenaardigen klank in zijn stem, „om twee uur en de lunch moei een half uur eerder opgediend worden Ga jij naar heneden? Wil iii het dan even aan de keukenmeid zeggen, want ik moet naaf de provisiekamer." Dalgleish leunde tegen den muur en vouwde haar armen over elkaar. „Het rijtuig om twee uur; en waar is dat nou op zoo'n dag voor noodig? Dat heeft die parvenu natuurlijk bedacht Die zal nog eens de dood van miin meesteres zijn. Dat is haar bedoeling, dat verziker ik ie. Meikle. Jij en ik kunnen net zoo goed inpakken. Wij zullen géén cent krijgen." „Mr. Ruthven zegt. dat alles best in orde is," zei Meikle. maar hii keek som her, terwijl hii deze woorden uit sprak. „Als we maar wisten, waar ze het rijtuig vandaag voor noodig heeft," voegde hii er bij en streek nadenkend over zijn kin „Een keer heb ik mevrouw tegen haar hooren zeggen, dat ze samen eens een dagje zouden gaan winkelen F,pn dag winkelen Meikle- Je weet. wat zuoiots van een parvenu als Harmau betcekent. Ze zal mevrouw hoopen geld uit de zak trommelen. Ik wou dat k haar eens eenmaal kon zeggen, wat ik van haar vond." „Je zou direct op straat liggen," zei Meikle op denzelfden somberen toon. Kun je het rijtuig niet achterna gaan om te weten wat ze doen?" „Daar achteraan hollen, op mijn leef tiid! Dank je hartelijk. Meikle. Doe dat maar zelf." Meikle luisterde met open ooren. ter wijl hij de dames aan dp lunch bedien de maar was niet in staat de minste aanduiding betreffende hun plannen voor dien middag op te vangen Daar hii het niet goed vond mpt Samuel Chiriholm. den koetsier, kon vinden, wilde hii zich niet verlagen hem om inlichtingen te vragen. Precies om tw~p uur kwam het oude familieriituig dat nu zelden meer gebruikt werd voor. mpt ziin twee glanzende vette goedaardige grijze paarden en een keu rige koetsier op den hok Meikle zoo wel als Dalgleish stonden aan dp deur en waren schijnbaar alle twee even he znrgd voor hun meesteres Zii lettp ech ter niet op hen en ging on den arm van haar niehtie geleund de breed*» on diene stoeptreden af. Na een tiid ie ge reden te hebben, draaide het rijtuig de Frederickstraat in en werd den koet- sier bevel gegeven voor een zeker num mer stil te houden. „Ik ga hier een bezoek brengen aan een zakenvriend van me. Alice, en ik zal je het eerste half uur niet noodig hebben." zei de oude vrouw, toen het rijtuig stilhield. Als je zin hebt, kun je naar de Prinsenstraat terugloopen Ilier heb je een pond. daar kun je dan wat voor koopen, handschoenen of kant. Dergelijk soort dingen hebben jullie jon ge meisjes toch altijd wel noodig niet?" „Maar wilt u niet liever, dat ik met u mee ga, of dat ik u tenminste even naar binnen breng?" vroeg Alice, ter wijl ze haar tante bedankte. „De man, dien ik op ga zoeken, woont parterre en hij verwacht me," ant woordde zij. „Geef me even een arm met de stoep opgaan en dan kun je me over een half uur hier weer komen ha len." Alice gaf de oude vrouw een arm en hielp haar de paar stoeptreden op, die naar de deur leidden van een groot ge bouw. dat eens een oud familiehuis ge weest was. maar nn voor kantoorloka len verhuurd werd. Maar zoo volkomen vrij was ze van eenige nieuwsgierig heid, dat ze den naam zelfs niet les op de deur. die onmiddellijk geonenrl werd om hen te ontvangen, daar het stilhou den van het rijtuig klaarblijkelijk door het raam opgemerkt was geworden. Tn het schemerige licht vnn de gang kon ze zipn, dat de man. die naar voren kwam om haar tante te ontvangen, be trekkelijk jong. groot en 'n prettige ver schijning was. Verder maakte hij geen indruk on haar. Als alle meisjes vond ze het heerlijk om door de deftige win kelstraat te loopen. waar het ondanks het saaie weer zeer druk was. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2