Moordzaak hooger te Leek in beroep BELASTINGWENSCHEN Geen opheffing van bankgeheim Gemeentelijke autonomie terug tot oude glorie? Indische prinsen in Twente UIT DE STAATSCOURANT Directe en indirecte doodsoorzaak Vijftien jaar geëischt GECOMPLICEERD verkeersongeluk door de gladheid De intellectziekte De H.B.S.A. BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 TWEEDE KAMER In de avondvergadering beant woordt Minister van Boeijen de opmerkingen over het hoofdstuk Binnenland- sche Zaken 's-GRAVENHAGE, 18 November. De Tweede Kamer heeft vanmiddag voor het eerst het krachtige stemgeluid van den nieuwen minister van Sociale Zaken vernomen, toen deze antwoordde op de opmerkingen, door het S D. Ka merlid Drees naar aanleiding van het boek „Het werkende land" en van de film „Nederland aan den arbeid" ge maakt en toen hij een wijziging van d° invaliditeitswet verdedigde tegen öp aanvallen van mej de Jong (S.D.) en yan den heer Amelink (A.R.). De begrooting van het departement van financien werd uitvoerig besproken door tal van sprekers, die hun wen schen uitten op het gebied der belas tingheffing en andere zeer uiteenloo- pende onderwerpen. Tegen de verhou ding van den druk der directe en die der indirectp helastingen bleek zeer vep' bezwaar te bestaan en verschillende le den bepleitten dan ook. in het belang der groote gezinnen en die der arme volksklassen, een verbetering van die verhouding. Er was wel geen belasting waaromtrent geen verlangens in de Ka mer naar voren werden gebracht In het bijzonder stonden in de belangstel ling de kinderaftrek voor de inkomsten belasting, de omzetbelasting, de grond belasting en de personeele belasting op café's en restaurants en op automobie len, voorts de verschillen dp accijnzen waarindcr vooral die op bier en gpd's. tilleerd De katholieke afgevaardigde dp heer IJsselmuidpn pleittp voor epn winstbelasting op de naamlooze ven nootschappen en uitte zijn sympathie voor de opheffing van het bankgeheim waarin hij door verschillende sprekers werd gevolgd. Van de laatste twee denkbeelden, wilde de minister van fi nancien. de heer de Wilde niets weten De minister kon weinig toezeggingen doen. Het verstrekken van gegevens door den rijksfiscus aan de gemeenten wilde hij nog eens in overweging ne men Omtrent de belasting op gesloten vennootschappen is zeer binnenkort een wetsontwerp te verwachten. Een tech nische wijziging in de omzetbelasting, o.m. op vleesch. is eveneens in voorbe reiding. De minister zal de verlaging van den accijns op sterken drank ern stig in overweging nemen. De vergadering wordt vanavond Voortgezet. In de avondvergadering werd voort gezet de behandeling van hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken) der rijksbcgroo- ting voor 1938. De heer Drop (S.D.) komt op tegen de beschouwingen van den heer Terp stra over de film „Grazige weiden" Spr ontraadt den minister een film als deze te verbieden. De centrale commissie voor filmkeuring trouwens doet ernstig werk. De heer Diepenhorst (AR.) acht het verkeerd als aan de regeering alle controle na de centrale commissie voor filmkeuring is ontnomen. Allerlei ont standigheden kunnen na de goedkeu ring der film ertoe nopen, haar alsnog te verbieden. Spr geeft wijziging der bioscoopwet in overweging. Voor de autonomie der gemeenten heeft spr. alle eerbied Spr. waarschuwt echter tegen onbillijke beoordeeling van de houding der regeering ten deze Wanneer er één taak bij de rijksre- geering behoort, dan is het die van 't toezicht op het rich tig functioneeren der lagere organen. Het begrip autono mie ondergaat trouwens in den loop der tijden ook verandering. Mevr. B a k k e r—N o r t (V.D.) acht de Zondagswet, afkomstig uit den trek schuiten tijd, niet meer geschikt in den tijd der luchtvaart. Een groot rlepl van ons volk kan zich niet aan de strenge calvinistische opvattingen onderwerpen dwang zou uit den booze zijn. Spr. vermaant den minister voorts tot voorzichtigheid bij wijziging der begra feniswet De heer IJsselmuidpn (R.K.) geeft de voorkeur aan het opnieuw op houwen van een wet betreffende de Zondagsrust, boven het oplappen van den bestaanden warboel. Het filmvraagstuk zal hoe langer hoe meer naar voren komen; de jeugd moet veilig worden gesteld. De minister zal nog wel ingrijpende maatregelen heb ben te nemen. De heer Zandt (Staatk. Ger.) vreest 'dat we wel verstoken zullen blijven van een Zondagswet overeenkomstig Godsv Woord. Spr. wijst er op, hoezepi de Zondagswet onder dit kabinet wordt overtreden, b.v. door de sport, met den treinenloop, optochten, terwijl de kerk gangers op den openharen weg belem merd worden. Een groot deel der he volking wordt dikwijls pijnlijk in haar overtuiging getroffen. De Zondag is veplal een zondedag geworden. De lijkverbranding behoort te worden verboden Reeds te lang is deze heulen- sche practiik in ons land getolereerd De eerbied voor de wet wordt daardoor aangetast. Spr. wil de danshuizen en bios copen gesloten zien. De zomertijd moet worden afgeschaft, in het be lang van het platteland, vooral in den tijd van het binnenhalen van den oogst en in het belang van het schoolgaande kind. De zomertijd is ingevoerd opdat de stedeling des te luchtiger kan leven. De heer W e i t k a m p (C.H3 consta teert een verbetering in de handhaving van de Zondagsrust, vooral in over heidsbedrijven, vergeleken met den tijd van spr.'s jeugd, een 55 jaar geleden. De heer De Geer (C.H.) wenscht den minister geluk met het herstel van diens gezondheid. Hij merkt op, dat. de crisis de finan ciën van tal van gemeenten grondig in gevaar gebracht heeft. Noodwendig moest de autonomie wel aangetast wor den. Niet alleen noodlijdende gemeen ten verkeeren in moeilijkheden. Am sterdam, hoe zuinig beheerd, heeft een tekort van 20 millïocn. Herverdeeling der beschikbare middelen zal weinig baat brengen. Een wettelijke regeling van den werkloozensteun kan wensche lijk zijn. Wat betreft de Zondagsrust, spr. heeft van sommiee uitlatingen in hoofdstuk V met instemming kennis genomen. Er is groeiende belangstelling voor het vraagstuk, niet om sociale redenen al leen, ook tot wijding van den Zondag, ook bij vrijzinnigen. Op meer dan één punt acht de mi nister terecht wijziging der wet noodig. Moge de minister de Zondagswet als een nationale wet tot stand brengen. Minister van Boeijen aan het woord De minister van binnenlandsche za ken, de heer van B o e ij e n, dankt voor de hem gebrachte persoonlijke wenschen. Samenwerking van kleine gemeenten Er is aangedrongen, voort te gaan met opheffing van kleine gemeenten. De gehoorde argumenten zijn oud. De practijk heeft echter bewezen dat het zoo eenvoudig niet i6; dikwijls is niet scherp genoeg belang tegenover be lang gcfgrmuleerd. Samenwerking heeft dikwijls samenvoeging van ge meenten overbodig gemaakt, door voor zieningen op sociaal gebied, b.v. t.a.v. schoolartsendiensten, verkeersproble men. Spr. kan in elk geval thans niet reeds komen met voorstellen om be paalde gemeenten te vereenigen. Kan de gemeentetaak beter door een samen voeging gediend worden, dan mag ech ter ook niet vrees voor het historisch gegroeide doen terugdeinzen. Burgemeestersbenoemingen Op de vraag of spr. medewerkt aan de benoeming van soc dem. burgemees- Iers, verwijst spr. naar de benoeming van den burgemeester van Hoogezand. waarvoor spr. de verantwoordelijkheid aanvaardt Wat de N.S.B. betreft, zal het van hun houding in de toekomst afhangen, hoe spr.'s houding te hunnen opzichte bij burgemeestersbenoemingen zal zijn. In zake het geval-van Duyl in de Eerste Kamer zegt spr. dat de N.S.B. gepoogd heeft, den minister voor haar wagen te spannen, getuige de brief van De overdekte straat. De Beursstraat te Amsterdam, welke In verband met de uitbreiding van dc Bijenkorfgeruimen tijd voor het verkeer gesloten was. is thans weer opengesteld den heer van Vessem. In deze listig ge stelde val is spr. niet geloopen. Er zijn verschillende meeningen over de vraag, wanneer iemand lid van een college is. Het geval-van Duyl kan aan leiding zijn, de kieswet te dezer zake eens onder de loupe te nemen. Verhooging van salarissen der com missarissen der Koningin kan spr. thans niet weer in overweging nemen. Wat de publieke eerbaarheid betreft, is het de vraag, welke houding de ge meenten onder verschillende omstandig heden kunnen innemen. Het gaat in de eerste plaats hunzelve aan. Ten aanzien van de circulaire over het optreden van Surinaamsche negers moet men niet generaliseeren. Er waren zeer ernstige klachten, en voor zede lijkheid en volksgezondheid moest wor den ingegrepen. Er moest kras worden opgetreden. Grazige weiden' Wat betreft de film „Grazige wei den", spr. heeft verschillende klach ten daarover ontvangen. De centrale keuringscommissie is bij de goed keuring niet over één nacht ijs ge gaan; er werden verschillende cou pures in aangebracht. Bovendien heeft ze aan verschillende hoog staande personen advies gevraagd. Bij radio- en filmcensuur heeft de overheid de beslissing gelegd in handen van personen, niet bij de overheid betrokken. Hun beslissin gen zijn objectief. Spr. wil de ont wikkeling op dit gebied volgen, en niet alleen op één feit afgaan. Aan den aandrang om toegelaten films nog eens door gemeentebesturen te laten nakeuren, kan spr. niet vol doen. De autonomie der gemeenten be hoort zorgvuldig beschermd te wor den. Het gevaar bestaat in de lang durige financieele afhankelijkheid der gemeentebesturen. Wie een hand moet vullen, heeft het recht, regelen te stellen, hoe dit moet ge schieden, binnen de grenzen van het financieel mogelijke en reke ning houdende met interlocale aan gelegenheden, is de regeering be reid, de autonomie der gemeenten zorgvuldig te bewaren en zoo mo gelijk tot haar oude glorie terug te brengen. Spr. wijst op de financieele moeilijk heden ten deze en hoe het departement van binnenlandsche zaken tot bezuini gingsmaatregelen gedwongen wordt In middels hoopt spr. met de geoefende critiok zijn voordeel te doen. Zijn er moeilijkheden, don liggen die meestal hij de gemeentebesturen, b.v. doordat tekorten op rle gemeentehegrootingen to laat worden weggewerkt. Spr. geeft to*» dat de financieele toestand van vele gemeenten ook zeer moeilijk ie. Er is gpvraagd om een staatscommis sie betreffende de financieele verhou ding tusschen rijk cn gemeenten. Spr. vraagt zich af. of het thans het juiste oogenblik is. Ilij is echter bereid, de vraag rustig met zijn ambtgenoot van financiën te bespreken. Het is niet aan het georganiseerd overleg om te bepalen, wanneer het oogenblik is gekomen om een salaris herziening ter hand te nemen. Dit moet dc regeering beoordeel en. Het denkbeeld betreffende een staats commissie \oor de autonomie wijst spr. af. De vergadering wordt te 11.55 tot Vrijdag 19 November één uur verdaagd. DE BOTERHEF/ING 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. De heffing «n de steunuitkeering op boter is. behoudens tusschentjjdsche wijziging, voor de week van 18 tot 25 November vastgesteld op 65 cent per kg. Voor een bezoek aan een drietal textielfabrieken ENSCHEDE, 18 Nov. Op uitnoodiglng van het departement van koloniën brachten gisteren en heden twee Indi sche prinsen Raden Ma9 Adi Patl Soe- joro, oud-lid van het college van gedele geerden van den Volksraad, tevoren regent van Pa9oeroean en Raden Mar- gono Djojo Hadi Koesoemo, Inspecteur van het volkscrediet en coöperatie in Nederlandsch Oost-Indië, een bezoek aan een drietal Twentsche textielfabrie ken. De hooge gasten werden begeleid door dr. L. J. van der Waals, afdeo- lingschef van het -epartement van ko loniën. Gisteren werd een bezoek gebracht aan de fabriek der N.V. H. P. Gelder- man te Oldenzaal, terwijl heden de Ko ninklijke weefgoederenfabriek C. T Stork N.V. te Hengelo en hedenmiddag do Twentsche Stoombleekcrlj tc Goor werden bezocht. In al deze fabrieken namen de gasten het bedrijf in oogenschouw, terwijl zij op de hoogte werden gesteld van de he- teekenis der verschillende contingenfee- ringsmaatregelen voor de Nederland- sche textielbedrijven in Nederlandsch- Indië. Er volgde daarop een gedachtenwisse- ling, welke, naar men hoopt, zal hijdra- gen tot een beter begrip van de situatie. Onderscheidingen Bij K.B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me daille, in brons, aan W. L. Smoren- burg, magazijnknecht bij de firma An dries de Jong te Amsterdam en aan C. van de Panne, te Eikerzee, dijkkanton nier bij het waterschap Schouwen. Kadaster Bij beschikking van den minister van financiën is de bewaarder van de hy potheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen mr. G. K. Vos verplaatst van het hypotheekkantoor te Alkmaar naar het hypotheekkantoor te 's-IIertogen- bosch. Departement van defensie Bij beschikking van den minister van defensip is de kapitein-luitenant ter zee A. S. Pinke, dienende hij het depar tement van defensie, den 6en December 1937 ter beschikking gesteld. DERTIGMILLOENSTE BEEZOEKER PARIJS. 18 Nov. (Havas). Vanmorgen is de dertigmillioenste bezoeker op de wereldtentoonstelling toegelaten Ook zonder dat dood gevolg van geweldpleging ware, acht O.M. zware straf op haar plaats LEEUWARDEN, 18 Nov. Voor het gerechtshof alhier 6tonden he den in hooger beroep terecht C. T. 31 jaar, W. de B. 41 jaar, beiden exploitant van een waschinrichting te Groningen en W- van D-, 30 jaar, betonwerker te Hoogkerk, allen thans gedetineerd. Zij worden er van verdacht zich in den nacht van 1 op 2 December van het vorige jaar toegang te heb ben verschaft tot de woning van Cornell's H. Reijntjes en in een daar aan grenzenden winkel in gebruik bij Engbert Reijntjes te Leek- T. moet zich daarvoor hebben voor zien van e«.n valschen sleutel, waar mee hij een slot van een bij het perceel hehoorende staldpur heeft geopend. Het Irietal is toen naar binnen geslopen en heeft ln den stal het tijdstip afge wacht waarop eerstgenoemde Reijntjes zich naar bed begaf. Toen dit oogen blik was aangebroken. hpbhen zij ge drieën de deur naar een keuken, welke tevens diende als slaapvertrek, gefor ceerd. Zoodoende was voor hen de toe gang naar het verdere gedeelte van de woning en den winkel vrij. waarvan zij een dankbaar gebruik maakten. Uit een secretaire, staande in de woon kamer, hehhen zij eenige bankbiljetten ontvreemd en eenig zilvergeld, in totaal ongeveer ƒ1000. terwijl tevene een hoe veelheid kleingeld uit een winkellade van hun gading was. Verdachte schijnt als aanvoerder van de expeditie te heb ben gefungeerd, w'ant- hem Is ten laste geleed, dat hij met een steekbeitel ver scheidene laden en de secretaire heeft opengebroken, terwijl de beide anderen hem met brandende lucifers bijlicht ten. Zoo zonder meer heeft de inbraak zich echter niet voltrokken, want Cor nells Reijntjes die wakker was gewor den, maakte aanstalten om de werk zaamheden van het drietal te verhin deren- Hij wendde pogingen aan om het bed te verlaten, maar is niet ver der dan de rand gekomen- Toen het zoo ver was, hebben de drie inbrekers hem aangepakt en achterover in het bed terug geworpen, hem daarna ge- honden en hem een kussen over het hoefd geworpen. Hij kon zich van dit heddegoed niet bevrijden, omdat hij ook aan de stijlen van zijn ledikant was gebonden. Het gevolg is geweest, dat Riijntjps niet of althans heel moeilijk kon ademhalpn en hij door verstikking of hartverlamming direct daarop is ge storven- Het drietal heeft 17 Juni voor de Groninger rpchthank terecht ge staan en is bij vonnis van 24 Juni we- gens diefstal met geweldpleging .ver oordeeld. T. tot tien jaren, de B. tot tien jaren en van D. tot acht jaren gevangenisstraf. Er zijn in deze zaak 12 getuigen en drie deskundigen gedagvaard. De zitting Raadslieden zijn: voor den verdachte T. mr. Haverkamp, voor de B. mr. Wolt huis en voor van D. mr. Vis. Als eerste getuige, tevens deskundige, wordt gehoord dokter C. W. G. Mieremet Gerechtelijk geneesheer te Groningen, die de sectie heeft verricht. Hij vprklnart dat de uiteindelijke oorzaak van den dood hartverlamming is geweest Reiin- ties leed aan een hartkwaal. Mr. Vis vraagt den deskundige, of het waar schijnlijk is. dat de dood is ingetreden door een grooten schrik De president w'il deze vraag lipver opschorten tot na bet verhoor van den verdachte. Op de verklaringen van een viertal oolitieagentpn. die het eerste onderzoek naar den moord hehhen Ingesteld word' voorloonig niet verder Ingpgaan. De com missaris van nolitie fe Groningen de heer .9 Af Molenaar, heeft het ondpr mek al«» deskundige geleid Het blppk hpm. dat de daders aan dpn achterkant de wonfng binnen kwamen na eerst over ppn sloot te ziin gesprongen Bliikhaar riin zii met pen valschen «-loutel de woning binnengekomen. Dp toegangsdeur naar de keuken \yas ge rorceerd. Het bed. waarop Rrijntfps sliep, bevond zich achter een tafel, zoo dat hef niet direct gezien was. D© linkerpols van het slachtoffer was stevig aan het ledikant gphonden. de rechterpols maar vluchtig. Op het slachtoffer waren eenige kussens los opgestapeld, ook op het hoofd, doch niet zoo, dat het waar schijnlijk is, dat Reijntjes den ver stikkingsdood is gestorven. Bij een onderzoek door het huis bleek dat do inbrekers verschillende kasten en laden hadden opengebroken. Op den grond vond men een groot aantal afge broken lucifers. LEEUWARDEN Bij de voortge zette behandeling van de moordzaak te Leek kwam de houding ter sprake waarin het slachtoffer was aangetrof fen. Reijntjes, die een hartkwaal had, was gewoon in half zittende houding te slapen. Een plankje om hem deze hou ding te vergemakkelen was in het bed gevonden. Men vond echter het slacht offer in horizontale houding in bed lig gen Wat de knoopen betreft: deze waren niet deskundig gelegd. Verdachte T. zeide, dat de voeten niet gebonden waren. Neeltje Roffel, dag meisje bij Reijntjes. zeide, dat deze den laatstcn tijd nogal wat sukkelde. Hij had veel last van zijn beenen en ook af en toe van benauwdheden. De heer F. Hogewind, arts te Leek, die tevens als deskundige werd gehoord, verklaarde, dat Reijntjes een patiënt van hem was. Zijn gezondheidstoestand was vrij slecht. Hij had o. m. een hart kwaal en dikke beenen. Getuige had Reijntjes voorgeschreven, in een bepaal de houding te gaan slapen. President: „Meent u, dat Reijntjes ge storven is tengevolge van emotie?" Getuige: „Ik denk dat hij overleden is tengevolge van verschillende facto ren: ten eerste de horizontale houding, waarin hij in bed lag, de worsteling, enz." Op een desbetreffende vraag van den president antwoordden de getuige en dokter Mieremet. dat de schrik wel kan hebben meegewerkt tot den dood. doch uit het feit dat R schrok kan niet wor den afgeleid, dat het slachtoffer zich niet heeft kunnen verweren. Procureur-generaal: „Het staat vast, dat Reijntjes aan hartverlamming is overleden, maar dat wil nog niet zeg gen, dat de doodsoorzaak hartverlam ming is." Dokter Mieremet: „Objectief kan men hartverlamming als doodsoorzaak vast stellen. Uit de mededeelingen. die ik van do justitie kreeg, concludeerde ik, flat de behandeling die Reijntjes onder ging (schrik, kneveling, verweer) oor zaak van de hartverlamming is geweest. Over de doodsoorzaak werd nog een lange discussie gehouden, waaruit bleek dat dood door verstikking is uitgesloten. De procureur-generaal: „Acht u hpt onwaarschijnlijk, dat Reijntjes bij het vertrpk van de inbrekers nog heeft ge leefd?" Dokter Hogewind: „Dat acht ik hoogstonwaarschijnlijk." Na de pauze werd verdachte T. ge hoord. Hij zeide in een café te Gronin gen een tip gekregen te hebben voor een kraakje bij Reijntjes De B., een oude gevangenisvriend van hem. was daar ook. Later heeft men van D. nog in het complot genomen. President: „Hoe kwam je er toe, bij Reijntjes te gaan inbreken?" Verdachte: „Men zei dat daar wpI geld zat. wel honderdduizend gulden." President: ..Dan i- het leelijk tegen gevallen. Jullie waren wel degelijk van plan geweld te gebruiken. Verdachte: „Neen." President: „Maar dat Je touw meege^ nomen hebt, wijst toch wel op geweld." Nadat het geld gedeeld was, hebben T. en B. en,een vvasscherij voor gehuurd. Mr. Cluyzenaer: „Waarom bent u in hooger beroep gekomen?" Verdachte: „Omdat ik onschuldig ben aan den dood van Reijntjes." De procureur-generaal onderhield den verdachte over tal van détails. Hij ont kende, dat hij Reijntjes kussens op het hoofd zou hebben gplegd. Deze zouden vanzelf op het hoofd zijn gevallen. De procureur-generaal merkte op, dat dit onmogelijk is, want de oude man was immers gebonden. Vervolgens werd de tweede verdachte de B gehoord. Hij kan evenmin een verklaring gpven van het feit, dat het hoofd van Royntjes met kussens was hedekt. Bij het vordere verhoor zeide deze verdachte dat zij geen plan had den geweld te gebruiken. Raadsheer mr. Cluysenaer kon zich niet begrijpen hoe men hier van „geen geweld gebruiken" spreken kan, wan neer iemand aan handen en voeten wordt gebonden. De derde verdachte W. van D. had in 1935 reeds met een paar anderen een strooptocht naar Revntjes ondernomen, doch deze liep p niets uit. Ook deze verdachte stelde zijn aandeel in de ge weldpleging als zeer gering voor. ITij heeft alleen maar een kussen op hei hoofd van Royntjes gelegd Raadsheer mr. Cluvscnaer: Bij jou thuis is de zaak voor elkaar gebracht Toen het geld verdeeld werd kreeg je vrouw er zelfs 30 extra van. Nu moet je niet doen alsof je minder scholdis bent dan de anderen. Ook hier is hei weer het oude liedje, eensgezindheid zoo lang hot plan nog moet word°n uitgevoerd Daarna hesteelt men elkan der en geeft men elkaar de schuld. Iloe kom je er hij in hooger beroep te ko men van dp acht jaar gevangenisstraf wat eigenlijk aan den lagen kant is? De procureur-generaal mr. Viehoff hield een uitvoprig requisitoir. Hij hp toogt, dat wanneer do dood van Revn tjes geen gevolg van de gewplrlplpging zou zijn geweest, hier toch een zware straf op haar plaats zou zijn. Spr. is geneigd deze misdaad als een bewijs van buitengewone lafheid te beschou wen. Wat de strafmaat betreft, men dient uit te gaan van hpt standpunt: samen uit, samen thuis. De verdachten dienen allen een even zwar straf vooi hun misdaad te krijgen. Spr. eischte mot vernietiging van het vonnis, wpgens diefstal met ge weldpleging. den dood ten gevolge hehbend en medeplichtigheid daar aan tegen ieder van do verdachten vijftien jaar gevangenisstraf. De verdedigers, mr. Haverkamp, mr. Wolthuis en mr. Vis. pleitten vrijspraak voor wat betreft de ten laste gelegde ge weldpleein^ den dood tpn gevolge heb bend, terwijl zij vroegen om clementie te betrachten bij het aanmeten van den ernst van de diefstal Uitspraak over veertien dagen. Wielrijder tusschen auto's bekneld, met doodelijk gevolg AMSTERDAM, 18 Nov. De beijzelde weg is vanavond oorzaak geweest van een gecompliceerd verkeersongeluk, waarhij een 23 jarige wielrijder uit Uit hoorn het leven heeft verloren. Op den Amstelveenschcn weg. ter hoogte van d© ijsfabriek reed een zware tractor. De bestuurder wilde een zijpad inslaan De zware wagen echter slipte en de chauf feur wist ziin voertuig nog juist bijtijds tot stilstand te brengen. De wielrijder, do 23-jarige ongehuwde man uit Uit hoorn, reed vlak achter den tractor, en kon toen deze plotseling 9topte, niet spoedig genoeg uitwijken. Op hetzelfde oogenblik, waarop hij legen den tractor botste, slipte een achter hem rijdende vrachtauto, welke door de plotselinge manoeuvre van den tractor ook plotse ling moest stoppen, en drukte den wiel rijder tegen den tractor. Hierbij zon het echter niet blijven. Een achter de vrachtauto rijdende per sonenauto slipte op dezelfde manier la de vrachtwagen en duwde deze op, waardoor de man ten tweede male tegen den tractor wprd gedrukt. Toen do geneeskundige dienst Ier plaatse was. bleek, dat hij zeer ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. Korten tijd na aankomst in het Wilhei* mina-gasthuis is het slachtoffer over leden. Een klacht van dr. J. A. vor der Hake In het „Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur" zegt dr. J. A Vor der Hake, rector van het Baarnsch Lyceum, het zijne over de wiskunde op de II B S. Zonder in te gaan op de moeilijkheid van het nieu we program der H.B.S. B waarover wij naar men zich zal herinneren on lange uitvoerige mededeelingen heb ben gedaan meent de heer Vor der Hake in elk geval, dat aan de H.B.S-- A een wiskunde-leerplan ia toebedeeld, dat op deze school niet thuishoort. Na eenige boutades over de knapheid van zoon of dochter en den trots van vader of moeder komt 6chr. weer op de H.BS.-A terug: „Nu, al9 er dan ouders op mijn spreekuur kwamen, aan wie ik, voor hun kind, met overtuiging de A*H.B.S. aanried, die mooie school met haar practische vakken voor het dagelijk- sche leven, met haar verstandige vak ken voor het leggen van een steviger, bodem en het hehhen van een dage- lijksch houvast, dan kreeg ik, strijk en zet te hooren: „Je kunt met het eind diploma niet studoeren". Want, voor den rechtgeaarden Nederlander is er geen zaligheid huiten de academie. Al lemaal lijders aan do intellect-ziekte in oen land, dat en een wereld die voor alles hphoefle heeft aan mannen en vrouwen met gezond verstand dat in een gpzonde school gezond gevormd is. „Moet ook de A-H B S. op ruime schaal toegang verleonen tot de acade mie? Best. zpgl de overheid, maar dan stel ik eifichèn. F,n tegelijk zit de '6C.hooi die haar eigen weg zocht. en. binnen zekere grenzen, haar eigen gang ging, weer in een keurslijf, dat haar kwalijk past...." Schr. herhaalt ten slotte dp zoo vaak vernomen klacht dat het alles een ja gen naar hPt diploma is, en dat naar de werkelijke opgedane kennis niet wordt gevraagd. WIJZIGING REGLEMENT AUTO VERVOER PERSONEN 's-GRAVENHAGE, 18 Nov In het Staatsblad no. 579 is een Koninklijk Besluit van 5 November j.l. opgenomen, waarbij het R A P. (reglement autover voer personen) nader wordt gewijzigd. Aan art. 4 wordt als 2e lid toege voegd: „De ondernemer van een autobus- dienst is verplicht, indien ingeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden een buitenge wone oproeping van dienstplichtigen plaats heeft, op de dagen van de op komst de militairen, die zich daartoe aanmelden, voor rijksrekening tegen af gifte van een bon te vervoeren en aan deze militairen voorrang te verleencn boven andere personen." PRINS BERNHARP NAAR DEN WEGVERKEERSDAG DER K. N. A. C. 's-GRAVENHAGE. 18 Nov. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard het voornemen te kpnnen gegevpn, de ochtendvergadering bij te wonen van den op 26 Noven V a.s door de K. N. A C. in de groote zaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage te houden weg- verkeersdag. HR. MS. MARINE 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. Hr. Ms. politiekrui«er „Jan van Brakel" zal in Januari 1938 van st-Indië vertrekken voor aflossing va.n Hr. Ms. kruiser „Gel derland". De reis naar West-Indië van Hr. Ms. kruiser „Java" vervalt. De „Java" zal begin Mei naar Oost-Indië vertrekken. VERBINDENDVERKLARING TEXTIELCONVENTIE 's-GRAVENHAGE. 18 Nov. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken, in antwoord op het desbetreffende verzoek van de vereeniging „Nederlandsche Tex- fielconvenfie" medegedeeld, dat hij in beginsel bereid is de algemeen verbin dendverklaring van het kartelreglemeut pn de gemeenschappelijke verkoops- en betalingsvoorwaarden der conventie to bevorderen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9