Vondel en het kind DEZE BEYER'S PATROM EM Mevrouw en haar hulp Handwerken CQ/METlCn DREESMAMM - AMERSFOORT VROOM Onze huid in de A Avondtoiletten wintermaanden en vtcnw wcx. dt bewonderd,.. INSTITUT COSMETIQUE Houtworm in meubelen Glacé handschoenen Aardappelen bewaren VRUCHTENVLEKKEN zijn bij ons verkrijgbaar Wij vragen deze week Uw aandacht voor onze exclusieve collectie zijden stoffen en kanten voor Avondjaponnen VOOR DE VROUW VONDEL heeft vele gedichten ge schreven op het kind, zoowel wanneer het blijde of droevige ge beurtenissen betrof in eigen gezin of familie, als wanneer het vrienden of meer verwijderde bekenden betrof. Velen zullen zich, aldus A. Ilallema In „Het Kind", die woorden van manno- lijken troost en strakken levensernst wel herinneren, die Vondel wijdde aan den dood van Vossius' veelbelovenden zoon Dionys, den oogaippel zijner ou ders „Soo draait de weereldkloot; hetsij De vader 't liefste kindt beweent Of 't kindt op vaders lichaam steent, De doodt slaat huis noch deur voorbij." En dan Vondel in zijn betrekking tot ihet misdeelde kind, de ouderlooze klpi- nen. de weesjes in hun toen nog zoo karakteristieke uniformkleeding, de vondelingen en veriatenen, Vondel als beschermer van het gestichtskind! Wie kent niet zijn innige „Bede voor het Walenweeshuis t'Amsterdam", van 163i waarvan een geschilderd afschrift nog berust in dit Amsterdamsche kinder tehuis, een welsprekend cri do coeur ten bate van het misdeelde kind: „Och laat uw mededogen stralen Op dees van elk vergete schaar, Op 't arme Weeshuis van do Walen, Wiens last nog aangroeit jaar op jaar, Wanneer 't ontvangt met open armen Die arm zijn zonder hunne schuld. De Weeskens, die om nooddruft kermen; En voedt hen op met groot geduld In tucht en erclijke zeden. Wie ziet ze zonder schreien aan? Heeft Christus, arm, voor ons geleden. Wie kan voorbij dees kribben gaan En stallen, zonder met de Wijzen Te offeren een luttel goud. Om 't naakt en hongrig kind te spijzen. Dat in dit Bethlehem verkondt? Ai zorgt niet, dat de schatten mindren. Die gij aan God op woeker geeft. Door vreemde en ouderloze kindren. Gedenkt dat God hun vader leeft, Die in uw weldaad wordt geprezen, En 't goed dat nimmer zal vergaan. De zuivere Godsdienst is den Wezen In hun ellende bij te staan." En zoo is er veel ih het groote boek ;van Vondel's gedichten, dat den op- merkzamen beschouwer en liefhebber der poëzie van onze klassieken terug voert in de sfeer van het kind, waar van Vondel zoo veel hield, waarmee bij zoo gaarne vertrouwd was cn wier spel en zang, gekrakeel en gestoei hij zoo meesterlijk gebruikte in zijn poëti sche uitingen als beelden voor het war relende en vaak zoo dwaze groote- mcnschen-leven Daartoe behooren ook zijn lofverzen op de schrijfkunst van penkunstenaars als De Lange, H. Meurs en Mr. L. van Koppenol, op de reken kunst van W. Bartjens, op de zang kunst van J. A. Ban e.d. Doch het vo renstaande zij voldoende om rich ten volle bewust te zijn in deze dagen van Vondel-vereering en Vondel-herdenking, dat ook het kind, vooral de nooden van het misdeelde en vroeg ontslapen kind den grooten dichter naar het sna rentuig deden grijpen, om de lier te tokkelen voor en met het kind. En in zijn blijde uren geschiedde dit wel op de meest klankrijke en zangerigste wij ze als in de vele meideuntjes ter eere van zonen ën dochteren dor Amster- damsche regenten, in verband waarmee Herman Gorter den grooten dichter eens smadelijk maar zeer t>o onrechte diskwalificeerde als „een tamme, zwak ke slaaf der Rcgentenklasse" I? h 't niet vol muziek en klankschoonheid, wat hier tot slot volgt op de kleine Anna Engels in 1614? „Zeg, wie leerde uw monrlja tovren, En dat keeltje, zoet gebekt? Anna, zing niet. Och! gij trekt. Och! gij trekt met dat geluid, Mij de ziel ten lichaam uit. Gun mijn lippen, dat ze le/.en Van uw wang een rozeblad, Van de bleekste, die daar loggen. Kunt gij mij die bede ontzeggen?" r*Y"7ANNEEB u moeder bent, aldus De Vrouwenpost van de H. P., van een paar jonge kinderen, dan kan het roorkomen, dat u hulp hebt van een jong meisje, die zichzelf „assistento van de luisvrouw" of iets dergelijks noemt. U rindt haar misschien tegelijk bruikbaar en enerveerend; waarschijnlijk vindt zij i bemoeiziek en grillig. U denkt dat zij flkseh is, zij voelt dat u streng bent. Wat liin van beide partijen de tekortkomin gen? Ten eerste: Wanneer u iemand als tulp aanneemt, die geen dienstbode is, teg duidelijk wat u van haar verwacht, vat haar werkuren zullen zijn (wanneer tij extern is) en wat haar loon is. Be- aal haar wat u werkelijk kunt missen, in trok geen voordeel uit een mogelijke jeldverlegenhoid van haar kant. Wan- seer zij nog dingen te leeren heeft, en u laar op een betrekkelijk laag salaris laat leginnon, stel baar dan na eenigen tijd »en salarisvcrhooging in het vooruitzicht en houdt uw belofte! Wanneer u lommige dingen graag zóó en niet an- lers gedaan wilt hebben, neem dan de noeite, haar dit te wijzen in het begin ran haar dienst bij u. Wanneer zij intern Is, zorg dan, dat zij den noodigen tijd roor zichzelf heeft. Respecteer haar pri- fé-leven. Kom haar kamer niet binnen tonder kloppen en vraag haar niet uit naar haar persoonlijke omstandigheden tenzij zij zich eens graag wil uitspre ken. Wanneer het mogelijk ls haar te prijzen, doe dat dan. Zij is misschien heel trotsch op een geslaagde cako, een lastige telefoonboódschap, die goed is uitge voerd, of een netelige situatie met de kindoren, die tot con gelukkige oplos sing werd gebracht. Wanneer zij telkens eenzelfde fout maakt, praat dan eens rus tig met haar. liet kan zijn, dat hot óf on- gooefendheid is, of dat zij het in ccn vo rige betrekking anders gewend is ge weest. Uw grootere ervaring moet u rus tiger cn geduldiger maken, niet peuterig en overdreven precies. Dit wat de huisvrouw betreft. Maar nu de hulp! De hulp moet probecren vlug en betrouwbaar te zijn. En onmiddellijk na dit gebod, o ideale hulp der huls vrouw. komt een tweede: luister goed, wanneer uw werkgoofster tot u spreekt on probeer te vatten, wat zij bedoelt. Wanneer zij verlangt, dat u werkmetho den zult toepassen, anders dan ge ze ge wend ziit, noem dan haar aanwijzingen opgewok! aan en probeer voldoening te geven. Kleed u netjes en houdt uw haar en handon schoon. De moesto huisvrou wen hebben iets tegen nagellak en te veel lippenrood bij haar workneomsters. Maar twee dingen, die de werkgeefster het meest irriteeren, zijn: Wanneer haar personeel gebruik maakt van de telefoon voor persoonlijke aangelegenheden, en wanneer een intern meisje 's avonds be zoek hoeft, zonder daar van te voren per missie voor te vragen. Kleed u eenvou dig in waschbaar materiaal. Wanneer ge verkouden wordt, wees dan voorzichtig net uw zakdoek en blijf zoovor mogelijk van do kinderen vandaan. Wasch uw handen vóór ge nan voedsel of borden raakt (deze voorzorg moet trouwens al tijd worden genomen). Probeer tegenover Ie kinderen rustig, flink en vriendelijk te zijn Spreek onder olie omstandighe den de waarheid. Eerbiedig het privé- levcn van de familie Wees beleefd. Klop altijd voor ge een kamer binnenkomt cn wacht op antwoord! Beheersch uw stom en schreeuw nooit naar iemand in een andere kamer. Beschouw uw „baantje" niet als iets tijdelijks: probeer er zooveel mogelijk van te leeren. Indien ge uw taak goed vervult, dan leert ge verant woordelijkheid op u te nemen en dat zal altijd en overal te pas komen. Ook leert ge, met menschen buiten uw eigen fami liekring om te gaan. En wanneer ge goed en handig leert zijn in een huishouden, dan hebt ge een opleiding in „efficiency" gehad, die u in elk beroep van pas kan komen. MET de wisseling der jaargetijden ondergaan kleeding, voeding en woning groote veranderingen. Wij hebben in den herfst niet slechts met den thermometer rekening te hou den, doch wij moeten ons wel degelijk bewust zijn, dat onze levenswijze van najaar en winter hemelsbreed verschilt met die in de heerlijke warme zomer maanden, wanneer wij ons door de zon laten koesteren- Evenals een plant zonder toereikende verlichting gaat kwijnen, heeft ook onze huid een voortdurende, harmoni sche belichting noodig. Door de dikkere kleeding kan het licht niet tot onze huid doordringen. In den zomer is hier aan geen gebrek, doch in den winter kunnen wij in ons noordelijk en wei nig zonnige land aan de eischen, die o:;.« lichaam in dit opzicht stelt, niet voldoen. Het is dus noodig, dat wij dit euvel op de meest doelmatige wijze we ten te vei helpen. De badplaatsen in het hooggebergte worden steeds meer bezocht en men geniet er van de zuivere lucht. Veelal zal zoon korte wintervacantie de ge zondheid meer ten goede komen dan onder dezelfde omstandigheden een veel langere zomerreis- Doch ook op ar.dpre wijze kan men zorgen, dat het lichaam over den noodigen weerstand blijft beschikken en de reservekrachten niet verbruikt. Het gebrek aan zon kunnen wij in zekere mate aanvullen, indien wij ge bruik maken van de ultra-violette stra len van de Ilanauer hoogtezon, waar door men onafhankelijk is van de weersgesteldheid cn de wisseling van hef klimaat. Men kan door middel van dit toestel dagelijks een nauwkeurige af te meten hoeveelheid ultra violette stralen op zich laten inwerken. Het komt niet aan op den langen duur der bestralingen, doch meer op regelmatig volhouden- De beste resultaten krijgen gezonde men schen door korte bestralingen, zg. licht- douchcs, die niet meer dan twee k drie minuten duren. Ook de voeding moet in de herfst- en wintermaanden weloverwogen en doel matig zijn, zoodat men geen tekort aan vitaminen heeft, hetgeen eveneens op de huid tot uitdrukking wordt ge bracht. In voorjaar en zomer en zelfs in den vroegen herfst kunnen wij volop profiteeren van versche groenten, di verse slasoorten en vruchten. In den herfst blijven ons nog volop peren en appels te genieten en daarnevens een vrucht van hooge voedingswaarde, die het organisme zuivert, nl. de druif. Naarmate herfst en winter voort schrijden, worden groene groenten schaarscher en dan moet de huisvrouw zorgen, dat de gezinsleden voldoende vitaminen krijgen, die onmisbaar zijn voor een goede werking der huid. De moderne voedingsleer wijst op het groote nut van groene kruiden, die men niet genoeg in allerlei gerechten kan verwerken en steeds aan allerlei soepen kan toevoegen, fijngehakt en rauw- Slaatjes van verschillende rauwe groenten mogen nimmer aan den mid- dagdisch ontbreken. Als men op deze wijze een verstan dige, goede voeding verzorgt, zal de huid zoo soepel en veerkrachtig moge lijk blijven en zal men er jeugdig en frisch uit blijven zienj Een schrijfster in Timothëus zoekt een antwoord op de vraag, of we onzo meis jes om haar eigen hestwil er toe moeten zien te brengen, zich met een hand werkje bezig te houden. „Dat ik schrijf handwerkje" is alleen, omdat ik graag duidelijk wil zijn* Ik bedoel er niets klcineerends mee, maar hot woord „handwerk" heeft ook eon andere botee- kenis, die ik nu niet op het oog heb. Het was een artikel in een pas-ver- schenen boek: „Gij vrouwen van straks", dat me aan het nadenken bracht over deze vraag. En dan vooral deze ééne krasse zin in het artikel over „Hand werken": „Want in den grond is een vrouw, die niet handwerkt, die niet handworken kan, een contradictio in ter minus, een monstruoeum, een ding, waar Iets aan mankeert, geen echte vrouw." Kras genoeg gezegd, om bij mij zelf dankbaarheid te wekken voor het feit, dat Ik tot de wei-handwerkende vrou wen behoor- Maar is deze stelling wéér te ma ken? Natuurlijk kwam er tegenspraak. En wij, ouderen, zullen de zaak wel van onzen eigen kant blijven bekijken Wij houden van handwerken, heel veel of matig of een heel klein beetje, of wij hebben er een hekel aan Basta! Doch plichtsgetrouwe moeders van kleine meisjes zullen zichzelf angstig afvragen, als haar dochtertjes niet voe len" voor brei- of haakpennen, voor stramien en borduurwol of borduur- zijde: „moet ik ze dwingen?" Als ze zelf er wèl van houden, zullen ze ge neigd zijn te zeggen: „maar natuur lijk" En pijnlijke uurtjes met onwillige of onhandige dochtertjes zullen er het gevolg van zijn. Al6 ze er zelf niet van houden, zullen ze zich de verdrie telijkheden van eigen handwerklessen herinneren en besluiten: „daarvoor blijft mijn dochter gespaard." Ik heb echter ergens gelezen, dat het in den vrouwelijken aard ligt, een eenmaal genomen besluit telkens nog eens weer te herzien, en dus past de vraag: zul len ze, wanneer ze geestdriftige artike len over het nut van handwerken le zen, of al6 ze bij anderen de toch wel leuke resultaten zien, zich nooit eens afvragen: onthoud ik mijn kind niet iets, waar ze in haar later leven ple zier van kan hebben?" Ikzelf ben geneigd, deze vraag toe- stommend te beantwoorden. Maar dan moet men daarbij bedenken, dat het niet alléén aan het kind, maar ook aan het handwerk en aan de methode kan liggen, wanneer een kind een hekel heeft aan handwerken. In het algemeen acht ik het voor een mcnsch, onverschillig of hij man dan wel vrouw is, een zegen, wanneer hij cr een bepaalde liefhebberij op na houdt. En .naar mijn meening mogen wij, vrouwen, het als een geluk be schouwen, dat onze «reaardheid er ons als regel toe brengt, van het vrouwe lijk handwerk te houden. In het algemeen acht ik het evenzeer voor uitgemaakt, dat zoowat ieder kind het prettig vindt, ie)s zelf te maken. En HERFSTKLEEDING VOOR DE KINDE REN. V.l-n.r.Meisjes complet best. uit mantel tie cn plooirok Ie van Harris tweed, handschoentles. mutsje en knoopen in een tint; manteltic en mutsje van roode wollen slof voor dreumes, ook de slobbroek kan van dezelfde stof zemaakt worden als het jasje. Jongensjasje van er üs dal lel met Pcrsiancrkraag en manchetten. dan nog wel iets, dat bruikbaar is. Doch de aard van dat „iots" wordt mee bepaald door den aard en den aanleg van dat kind. Dit mogen we niet verge ten. Ik zou hot zoo willen zoggen: wc handolen voor het bostvvil van ons kind, wanneer we het er vroeg aan wennen, af cn toe met de een of andere liefhebberij hezig te zijn. Dat voorkomt niet alleen verveling, tnaar ontwikke-t den smaak en de handigheid van dat kind cn geeft het een kans, In zijn la ter leven in die liefhebberij een bron van vreugde tc vinden. Maar nu moe ten we niet ieder kind willen dwingen, vnn hetzelfde te houden. We doen ver standig, wanneer het meisjes zijn, ons niet al te angstvallig te beperken tot naaien, breien, haken of borduren Een meisje, dat hieraan 'n hekel heeft, houdt misschien erg van kartonarbeid, van figuurzagen, van plakwerk. Het moet me van het hart, dat ik over het geheel van het herleven der oude technieken als petit-point en gobelin niet /on heri veel verwacht voor onze tegenwoordige jonge vrouwen. Tïoel dikwijls nnst werk dat zoovpel geduld vergt, niet bij haar aard, hoewel ook hier uitzonderingen zijn. Zoodal ik maar zeggen wil: laten we onze dochtertjes, dio van flink en vlug houden, geen minderwaardigheidsgevoel bezorgen, maar zoeken we voor haar werk, dat haar past. En laten we bij de gcduldigen en preclesen probeeren, den zin voor schoone vormen en harmonlee* rende kleuren te ontwikkelen. Dan kunnen ze, als ze ouder worden, elkaar aanvullen bij hot inrichten van eigen kamertjes of hulzen. Dan kunnen ze vreugd vinden in wat ze geleerd hebben JEUGD IS DE EEN TE VAN HE T LEVEN En wie zou niet altijd naar het land der jeugd terug verlangen! Wanneer de jaren voortgaan, moeten wc strijden om het behoud van de jeugd. Maar we verslappen zoo gauw, we gelooven het wel zoo'n beetle; gemakzucht en luste loosheid zijn aan de orde van den dag. Wc vinden het wel niet erg prettig om at zoo spoedig zichtbaar ouder te wor den, maar ja/ Al die moeite, die wij doen moeten om tegen den stroom in tc gaan, neen, dat valt niet meet Dus dan laten wc ons zelf maar gaan zooals het gaat. Totdat we op ccn zeker mo ment eens critisch in den spiegel kijken en tot de erkenning komen, dat het toch wel heel erg ls, zooals wc cr uitzien. Maar dan hebben we ook weer veel meer werk om de schade in te haten. De verstandige vrouw zal ook nim mer een zorgvuldige huidverplcging on derschatten. Zij zal tc rechter tijd ge bruik maken van schoonheidsmiddelen, die de teere epidermis jong en frisch houden. Zij kent de waarde van de mo derne cosmetische methoden, die haar in staat stellen nog jaren haar jeugd tc behouden. Een goede nachtrust is van onschat bare waarde; het voorkomt vroegtijdige rimpelvorming van de gezichtshuid. Tijdens een volkomen nachtrust, heeft de huid een prachtige gelegenheid de voedende nachtcrème op te nemen. Ook de slanke lijn betcèkenl jeugd Houdt de spieren lenig door veel bewe ging; voor wandelen heeft iedereen wel gelegenheid cn tien minuien per dag kunnen cr ook wel af voor gymnasti sche oefeningen. Eet niet meer dan noo dig is; wal men hierop bespaart, kan men voor andere dingen uitgeven, waarvan men plezier beleeft. Eet voor al langzaam; een haastig gebruikte maaltijd kan zeer nadcclige gevolgen hebben. Een slanke vrouw gebruikt ook min der stof voor haar japonnen, terwijl zij voordecliger kan slagen met het koopen van confectiekleeding dan haar gezette zuster. Slankheid beteekent dus jeugd en economie. DIANA. wanneer zij In het bezit Is van een goedverzorgde huid. Een werkelijk vakkundige behan deling kan hier zeer veel toe bijdragen, laat daarom Uw teint verfraaien doori GEDIPLOMEERD SPECIALISTE DIPt BERLIJN P. BUYSLAAN 12 - TEL. 1607 Wanneer men houtworm in en op oudere meubelstukken aantreft, moet men terstond maatregelen troffen om dit kwaad uit te roeien. Het beste is, voor zoover dat mogelijk is, eerst het hout. waarin de gaatjes zich bevinden, uit tc wasschen, anders de gaatjes met behulp van een stofzuiger uit te bla zen Daarna moeten zo dan uitgespoten worden met terpentijn of creosootolie, lat men er ook met een penseeltje in kan brengen en tenslotte wordt er een laagje gesmolten pnraffino of bllenwas opgelegd. Door deze methode 'heeft men de gaatjes gereinigd en dichtgemaakt, fk beste manier om de motten of wor men te verjagen. Glacé handschoenen maakt men schoon door ze op de hand aan te trek ken en dan met een flanellen doek, die in de melk gedoopt is en uitgewron gen er over heen te wrijven- Daarna hangt men de handschoenen op een plaats, waar ze langzaam kunnen dro gen. Wio een grooten voorraad winter aardappelen wil inslaan, moet goede voorzorgsmaatregelen nemen om te voorkonion, dat niets bederft- In de eer ste plaats worden de aardappelen in een luchtig vertrek uitgpspreid om vol komen te drogen: daarna worden ze in de silo of kisten gedaan- Het minste vocht draagt er toe hij, om na verloop van tijd de aardappelen onbruikbaar te maken. Indien men kisten gebruikt, moeten deze niet te, hoog zijn, en do bodem openingen bobben, waardoor ook van onderen af lucht kan toetreden. De kisten zelf worden aan de hoeken op turven of steenen geplaatst. Aan te be velen ls om de aardappelen te «orteeren naar grootte, b.v. om de grootste voor stamppot cn purée en de kleinere voor gewoon gebruik bil de hand te hehhen. Trouwens men kan heter overzicht hou den over dpn algemeenen toestand, in dien rnon steeds aardappelen van ge lijke grootte gebruikt- Vruchtenvlekken In gekleurd linnen verwijdert men door hef linnen enkele uren in de melk te laten liggen en daarna met lauw water na te spoelen. **téf Hzto K 24209 Een avondtoilet, dat we alleen dragen bij theater concertbezoek en officicclc feesten, dus niet zoo dikwijls als andere toiletten en doen er dan ook langer dan ccn winter mee. Het mooie en vaak kostbare materiaal als b.v. la mé, kant, satijn, velours chiffon, leent zich heel goed om later weer tot middagtoilct verwerkt tc worden. K. 24210. Elegant zwart zij den japon met kanten tusschen- zetsel aan lijfje en zoom. Benoodigd: 3 M. stof, 1 Af. kant, elk 00 c.M. br. Beyer-knip- patroon voor 92 en 100 c.M. bo venwijdte. K. 24211. Kanten of fluw ce len jasje, behoort bij boven staande japon. Benoodigd; 1.30 M. kant en 1 Af. zijde, elk 00 c.M. br. Bcycr knippatroon als boven. K. 24200. Jeugdig avondtoi let van taft-moirc met gekruist voor pandje, groote strik op schouders en in dc taille. Benoodigd4,SO Af. stof 85 c.M. br Beycrknippatroon voor 84 en 02 c.M. bovenwijdte. K. 24030. Toiletje van zwart tulle met taftzijden onderjurk. Zoom en mouwen zijn gegar neerd met bandlluwccltjcs. Ook het kraagje cn strikje aan den hals is van zwart fluweel. Benoodigd: 5 M. tulle 100 c.M. br. en 2,85 Af. laftzijdc 85 c.M. br. Bcycrknippatroon voor 84 cn 92 c.M. bovenwijdte. K. 24134. Avondtoilet voor de rijpere vrouw van velours chiffon of mat-zijde. De ruimvallcnde jabot kan onk van crème geor gette of anderszins gemaakt worden. Benoodigd: 5 Af. stof 95 c.M. br. Beyerkninpatroon voor 104 en J12 c.M. boven wijdte. K. 24207. Eenvoudige flu- weetcn japon met kanten cein tuur. Benoodigd5,40 Af. stof 00 c.M. br. Bcycrknippatroon voor 96, 104, 112 cn 120 c.M. bovenwijdte. K. 24161. Of het moderne korte avondtoilet dezen win- ter opgang zat maken is wederom ccn groote vraag. Nevenstaand kantenmodet is een van de weinigen die we zulten zien. Zwart kant met cyciaamrose. riJ*c'}?0,dlZd: M. kont 90 c.M. br. en 2,30 Af. taftzijde. Beyerknippatroon voor 88 en 96 c.M. bovenwijdte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11