Rattigan's Lorelei 1937 Oranjevreugde! In Bridgen en nog wat Centraal Tooneel in Amicitia Ouderavond Feestweek in het Het coupeeren van honden Leusderkwartier Waarschuwingen SCHAAKVEREENIGING AMERSFOORT Barbaarsche handelwijze Hoogspanning BEDRIJFSLEVEN 2e BLAD PAG, AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 STADSNIEUWS Een onbetwist succes voor heel het gezelschap Tusschen twintig en vijfentwintig, als het leven nog alles verwachting is, als nog alles moet komen en niets zich nog verwerkelijkt heeft, komen de eerste botsingen met do werkelijkheid. Veel wat nog slechts voorstelling was. neemt vorm aan en de botsingen ontstaan uit de af wijkingen tusschen de gedachte voorstelling en de reëele vorm. Wat is er gebeurd, als een 24-jarige Engelschman een tooneelstuk schrijft als „French without tears" (Lorelei 1937) dat het Centraal Tooneel giste ren in Amicitia als tweede abonnements voorstelling speelde. Men hoeft dan zelfs geen Freudiaan te zijn, om te be grijpen, dat de jonge man iets af te rea- geeren heeft, dat hij iets kwijt moet, een onaangename ervaring. De schrij ver van het stuk, Terence Rattigan, heeft ongetwijfeld een autobiografisch gegeven behandeld, hij is de Alan Ho ward uit het stuk, hij kent een Diana Lake en hij neemt wraak op wat ze hem aandeed. Hiermede heeft hij de kwestie van zich af geschreven en zichzelf her vonden. Zonder Diana hadden de jonge man nen in dit stuk Bill Rogers niet leeren kennen, ze noemen dat het eenipp goede wat zij heeft uitgericht. Zonder een Diana hadden wij dit stuk niet gehad en dat zou zonde en jammer zijn ge weest. Diana's zijn dus nog ergens goed voor in deze wereld. De moderne Diana, de Lorelei jaar gang 1037, jaagt op mannen. Ze heeft gpen talenten, geen gaven en geen geest, zo heeft gelukkig, dat we er een woord voor hebben Sex appeal, ze heeft charme zonder hersens. Ze is in de teekening van Rattigan een abnormali teit geworden, een vrouw die altijd en immer animeert en immer halt zegt. De mannen, waaron Diana jaagt zijn 'jonge F.ngelschen. die om Fransch te leeren pensionnaire zijn bij Monsieur Ma ingot in een Fransch badplaatsje. iVier ervan zijn iong en geven den schrijver gelegenheid tot een studenti koze conversatie, die zoo trillend echt werd overgenomen, dat ze een hron is van voortdurende hilariteit. Tusschen Öeze gezellige veulens komt ?en wat oudere man, die ook al slachtoffer gaat worden van Diana's welgemikt pijl schot. Tn het gezamenlijk lijden en in 'de gezamenlijke verheldering die volgt, als ze elkaar langzamerhand de persoon Diana uit de feiten verklaren, groeit de vriendenhand met dezen zee-officier. Bill Rogers, die men aanvankelijk voor leen fossiel van eeuwen her uitkrpet. Diana windt stuk voor stuk de mannen om haar vingertje; allen tezamen her winnen zij de rede en daarmede zich zelf. F.n door aan het s'ot de langver wachte Lord Hevbrook, de nieuwe kans voor Diana, evon voor het tooneel te la ten flitsen als een zielig klein kereltje, dat voor deze Diana zelfs geen wild is, voltrekt de schrijver zijn wraak op de Diana van zl|n hart, een wraak die zoet geweest moet zijn. Men kan lachen op vele manieren, zoo geanimeerd gelachen als gister avond word! er zelden in den schouw burg. Het werd zelfs grotesk, met de verkleedpakjes voor de bloemen-smijte- rij in het Casino en de alcoholische wiishedén, die jong waren en cynisch, maar ondanks het benevelde brein ver helderend werkten. Er is gespeeld met de camaraderie, die we hij het Centraal Tooneel zoo plei- zierig vinden. Dit is een tooneeleenheld, een gelijkgestemde groep, genocgclijk samenwerkend. Mary Dresselhuys had een moeilijke rol, ze moest dit toch wel wat opzettelijk verteekende meisje, zon der hersenen en zonder gevoel, spelen. Ze deed het voortreffelijk, men nam het van haar aan, dat zij de mannen stuk voor stuk op het eerste, gezicht inpalm de, als uit een natuurlijk instinct en dat zij zo geen van allen wilde verliezen. Cees Lnseur had een prachtig volgehou den créatie als de Fransche leeraar, een lieve lust, zooals hij met zijn radde Fransch domineerde. Gijsbcrt Tersteeg, ietwat bewuster dan de anderen, de eenigo intellectueel tus schen do mannen, verstandelijk strij dend en overwinnend, was Alan Ho ward. Joan Remmelts bleef lang en se rieus Diana toegewijd, de oogen moesten hem opengebroken worden en Alan streed ook voor hem. Hij was de komische figuur, maar gaf nimmer al leen clownerie. Er is om hem gescha terd. Jan C. do Vos goed in zijn inge- hotidenheid als vreemde eend in de bijt, later ontdooiende als een hoste kame raad, die ook zijn verdwazing in gaat zien, was de wat oudere zeeofficier, Bill Rogers. Chris Baayde broer van Diana, Kenneth Lake had een heel apart rol letje, een jong, zwoegend studentje. Ge rard Schild was de man met een luch tige levensopvatting, hij sprak een prachtig Fransch als Brian Curtis. Tot slot Rie Gilhuys als de vrouwelijke te genvoeter van Diana, de betrouwbare pool tegenover dien van leugen en be drog. F.en goed gespeelde rol Het frissche. jonge stuk speelde in een licht, vroolijk decor van Lucas Wen sing. Het werd een onbetwist 6ucces voor heel het gezelschap. V. VEILIGHEIDS WEEK VAN DE K.N.A.C. Ter gelegenheid van de a.s. Veilig- heidsweek van de K.N.A.C., welke van 2228 November wordt gehouden, orga niseert zij een tocht met den K.N.A.C.- verkeerspaedagoog en den verkeersaan- hangwagen door Nederland. Met deze beide automobielen zal ook Amersfoort worden bezocht en wel Maandagavond tusschen half acht en half tien. Plaats van opstelling is het parkeer terrein tegenover het politiebureau aan de Utrechtschestraat, r\IT gedicht Oranlevreugde J Draagt een vrouwelijk etiket. Is bedoeld voor lezeressen. Dames, even opgelet! Dit gedicht Oranlevreugde Wijst U op een Comité. Dat een luiermanden-oproep Voor ..Oranlevreugde" dee Luiermanden weg te schenken Als een sympathiek gebaar, Dat verband houdt met de plannen Van d'Oronlc-ooievaar! Luiermanden voor gezinnen. Waar men ze gebruiken kan: Waar men óók gehoord heeft van een Oolovaar-visitc-plan Dames: werkt U allen mede Breit en haakt U allemaal Wat zegt U: U bent reeds bezig Voor dat baby-arsenaal?! (Nadruk verboden) PRACHTIG! Dan is dit gedichtje Niet tot U. die werkt, gericht Want dan bent U reeds doordrongen Van Uw luiermanden-plicht Maar dan geldt het voor d i e dames. Die nog niets hebben gedaan. Die met leege manden-handen Bij de manden-actie staan Des te meer er toch voor werken. Des te meer er wordt bereikt, Des te beter straks de baby In de baby-spullen prijkt En tenslotte Is dit liedje Ook aan d i e vrouw nog gewijd. Die zich niet beroepen kan op Naald- en breipen-vaardigheid! Deze dames kunnen meedoen Door een financieel gebaar Hoofdzaak is: de eensgezindheid Bij dit: Welkom Ooievaar! PHI LI A Van School I aan de Waalstraat. De heer Bekkers spreekt over de toestanden bij het onderwijs Men schrijft ons: School I aan dc Waalstraat had Vrijdag een Ouderavond, die buitengewoon goed bezocht was. Na de opening en de behandeling van de notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester sprak de heer Bek kers naar aanleiding van de brochure „Er dreigt Gevaar", die door de vakver- eenigingen van Openb., Prol. Christ, en R.K. onderwijzers gezamenlijk is uitge geven. Van de gehcele bezuiniging dor laatste jaren kreeg het onderwijs 28 te dragen. Dit kwam door verlaging der salarissen en vooral door verhooging der leerlingenschalen, waardoor het aantal leerlingen per onderwijzer voortdurend grooter wordt. Breedvoerig schetste de heer Bekkers de funeste gevolgen hier van voor de opvoeding en het onderwijs in de klassen. De onderwijzers kunnen in een groote klas geen aandacht aan eiken leerling apart besteden, zoodat niet elk op de juiste manier wordt aange pakt. Nu wordt hot onderwijs nog op peil gehouden volgens het onderwijsver slag van de Regeering door de plichts betrachting der onderwijzers, maar voor al door de kweekeling met akte. Op een corps van 30 000 leerkrachten zijn er op het oogonblik 3700 kweekelingen, die aan 150.000 kinderen les geven zonder daar voor salaris te ontvangen. Door een grootsch opgezette actie, die overal in slaat. hopen dè onderwijzersbonden t3 bereiken, dat de leerlingenschalen om laag gaan waardoor aan dezo toestan den een einde wordt gemaakt. Daarna deelde de heer Dragt. mede, dat ln Amersfoort meer dan 2500 brochu res zijn geplaatst waarvan in een ge deelte van het Soesterkwartier door huis aan huis-colportage een 800. Na de pauze las de heer Kuilman ge deelten uit „Flierefluiters Tusschen- komst" van A. M. de Jong voor. 111111111111111111111111111111111111 II111111111111111111111II11111 I 111 i •Grand- Theatre Mariene Dietrich met von Sternberg, Jacques Feyder of Ernst Lubitsch als regisseur, het blijft voor het oog hetzolf- de, het worden Dietrich films. Het ge geven kan varieeren, het karakter ver andert niet. De film „Angel" maakt daar geen uitzondering op, is eerder een bevestiging van een traditie. En waar om zou men het eigenlijk anders wen- schen? Daar is nog minder reden voor, wanneer men gezien heeft, hoe het Lu bitsch gelukt is de hoofdrol niet al te zeer allcs-overheerschend te maken en de driehoek man-vrouw-man vrijwel ge- Jijkbcenig geprojecteerd heeft. Wat vooral treft in deze film is de symbolische beleekenis tusschen dc menschelijke figuren en de steden Lon den, Parijs en Weenen. Zij vertegenwoor digen als zoodanig de diplomatie van den echtgenoot, de onbezonnen, ditmaal welgemeende flirt van het Don Juan- type en tenslotte de romantiek van de vrouw. De macht van deze drie factoren wordt tegen elkaar uitgespeeld en het verwondert niemand,, wanneer de ro mantiek het wint. Maria Barker leidt het leven van een vrouw, die' alles ver langen kan. Haar echtgenoot Sir Frede rick is een groot diplomaat. In één op zicht schiet hij tekort, hij verwaarloost met zijn drukken werkkring zijn vrouw. Zij zoekt afleiding in Parijs en ontmoet in het établissement van een Russische groothertogin Anna Dmitrievna een Engelschman, Anthony Halton, die met dezelfde oogmerken zich in het Parii- sche leven gestort heeft. Reide gevoelen zich tot elkaar aangetrokken en slechts met groote moeitp slaagt de vrouw er in onherstelbare fouten te voorkomen. Weer in Londen teruggekeerd, stelt zij Sir Frederick voor samen naar Weenen te gaan, waar zij de eerste dagen» van hun huwelijk doorgebracht hehben. Het is wederom diplomatieke bezigheid, welke het reisplan verhindert. Later ont moet zij Halton toch en deze hoopt, dat haar innerlijke tweestrijd in zijn voor deel zal uitvallen. Sir Frederick krijgt ten slotte een vermoeden, dat de „Angel" van Halton en zijn vrouw dezelfde per soon zijn. Heel diplomatiek geeft hij zijn vrouw te verstaan dat de trein naar Weenen over ecnigc uren zal vertrekken en daar mede heeft hij het pleit voor altijd ge wonnen. De illusie van het vroegere ge luk is werkelijkheid geworden. Ten volle is in deze film de waarde van de dialoog uitgebeeld. liet effect daarvan laat ons geen oogenblik los en juist daarin toont Mariene Dietrich zich met haar zoo typeerend gelaatsmasker met de uiterlijke onbewogenheid de groote, fascineerendc figuur. In dat voortdurende, contrastrijke thema van den dialoog vormt zij het middelpunt. Herbert Marshall als Sir Frederick en Melvyn Douglas als Anthony Halton geven knappe typeeringen, hun spel post zich geheel aan en verhoogt het effect van de dialogen. En dan mogen we niet vergeten den huisknecht en den butler. Everett Hor ton en Cossart, die zich als het ware op commando vertoonen om voor een komi sche cn veelal rake noot te zorgen. Die afwisseling zouden we niet gaarne mis sen! In het voorprogramma trekt een Para mount Picture in den vorm van een mu zikaal shownummer met fraaie beeld montage de aandacht. Melvyn DouglasMariene Dietrich en Herbert Marshall in wAngel De uitslag van den inzamel- bonnenwedstrijd Gisteravond werd de uitslag vastge steld van den inzamelbonnenwedstrijd van dc winkellersvereeniging Leusder kwartier in tegenwoordigheid van enkele Journalisten der plaatselijke bla den. Dc uitslag was als volgt: Hoogste aantal guldensbonnen (262) van Ham, Galvanistraat 6; hoogste aantal kwartjes- bonnen (161): J. van Bluuren, Gerard Doustraat 14; hoogste aantal dubbeltjes bonnen (195): E. Smit, Sumatrastraat 1. De winkeliersvereniging is voorne mens van 27 November tot en met 3 De cember a.s. een feestweek te organisee- ren. De festiviteiten beginnen met de komst van St. Nicolaas, die Zaterdag, 27 November des middags om 3 uur van het station zal worden afgehaald. Ook do van ouds bekende paardentram, welke ditmaal door zes paarden zal wor den getrokken, zal niet ontbreken. De tram zal iederen dag na 4 uur rijden; ook een draaiorgel zal aanwezig zijn. Naast de feestweek zal nog een zes- daagscho worden gehouden. Diverse me- dedeelingen zullen per omrorper, die in oud-Hollandschc klcederdracht is gesto- ken. worden bekend gemaakt. Woensdag, 1 December zal er des avonds om 7 uur een gecostnmeerde lampionoptocht worden georganiseerd voor de jeugd, het vertrek zal plaats vinden vanaf het Borneoplein. Een mu ziekcorps zat medewerking verleenen. Op dezen dag zal tegelijk de strooiavond worden gehouden. Als speciale attractie voor dc kleuters van de scholen uit den omtrek van het Leusderkwartier be staat er gelegenheid om een gratis ritje per paardentram te maken. Een uitgebreid programma zal nog na der worden bekend gemaakt. Tegen „Brigol", boombcspui- ting, beursclubs en fotografie De H. C. v. P. to Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met de firma Wilhelm BRIGOLA to Pörtschach am See (Oostenrijk), welke per advertentie in Nederlandsche dagbladen vertegen woordigers voor den verkoop van het reinigingsmiddel „Brigol" vraagt. De H. C. v. P. to Amsterdam geeft be zitters van tuinen in overweging niet in te gaan op aanbiedingen van Albcrtus Wilhelmus Johannes Ikelnar. gcb. te Amsterdam 3 Nov. 1893, kweekor, wonen de Van Beuningenplein 18III en An- dries Ledoo, goh. te Amsterdam. 24 April 1S97, wonende Ten Katestraat 45 II. beiden te Amsterdam, om, door middel van bcspuitingen, planten en boomen tegen ziekten te behandelen. Gebleken is, dat bij deze behandeling ondeugdelijke middelen worden ge bruikt en de hespuitingen derhalve geen nut kunnen hebben. De C. v. P. van den just, dienst B te 's-Gravenhage geeft een ieder in ernsti ge overweging in het algomccn de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nomen bij hot deelnemen in zg. speculatiekassen. ook wel syn dicaten of beursclubs genoemd. De exploitanten der animeerbnnken, die deze kassen vormen, trachten meestal het publiek door schoon klinkende beursberichten over te halen tot deel neming, om daarna voor gemeenschap pelijke rekening speculatieve beurs transacties te doen. die in den regel door die exploitanten, zonder vooraf overleg te plegen met de deelnemers, geheel zelfstandig gedaan worden. Veelal ont breekt prnrtisch voldoende contröle. Het is voorgekomen, dat aan deelnemers zoogenaamd winst werd uitgekeerd, welk ere 1 fished rag later van hun eigen storting afkomstig bleek te zijn. terwijl na eeni- gen. tijd door z.g. ongelukkige beurs speculatie zij tot de gedupeerden bloken te behooren. De huidige lage koersen der fondsen hebben eenipen exploitanten van specu latiekassen aanleiding gegeven het pu bliek te overstroomen met op die kas sen betrekking hebbende circulaires, waarin bij aankoop van effecten be langrijke koerswinsten in uitzicht wor den gesteld. De burgemeester van Zwijndrecht maakt bekend, dat bij hem herhaalde lijk klachten binnenkomen over de pho- tografen W. Huisman cn P. Stam, al daar Deze photografen makpn er bun beroep van personen en buizen te pho- tografeeren tegen vooruitbetaling en tpgen belofte, dat de levering plaats heeft op korten termijn. Aan deze be lofte houden zij zich niet en heeft veel al aflevering plaats nadat de politie er op aandringt. In vele gevallen werd eerst na herhaald schrijven het gestorte bedrag terugbetaald. Het is gewenscht, dat het bedrag der hestelde photo's niet bij vooruitbetaling wordt voldaan. Naar wij vernemen, zal de feest avond van de Schaakvereniging „Amersfoort" ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan in de zalen van Amicitia gehouden worden. Met De cember zullen daar ook de weke- lijksche clubavonden plaats vinden. Mariene Dietrich ln „Angel" Met al eenige uren van prettige ver- poozing in het Grand Théatre. City Theater Een „ster" te worden, onverschillig op welk gebied is de vrome wensch van elk rechtgeaard Amerikaan. En als dan de naam van de ster van het oogenblik, een combinatie vormt met tandpasta of sandwiches is de hoogste sport van den ladder, die den weg vormt naar roem, bereikt. In de rolprent „Swing high, swing low" zien we weer eens een doodgewoon nuchter mensch, een schildwacht, langs weliswaar kronkelige wegen tot een dui zelingwekkend hoog aanzien stijgen. Jammer dat het zoo moeilijk is, die hoogte te handhaven. De arme schild wacht legt den terugweg naar de ver getelheid in een heel wat sneller tempo af. Deze ups en downs worden alleraar digst verteld. Fred MacMurray heeft een echt filmsterrengezicht. Daarnaast beschikt hij over een voldoende dosis humor, waardoor ook de dialoog amu sant is. Carole Lombard en Dorothy La- mour, beiden mooi en werkelijk begaafd, spelen de vrouwelijke hoofdrollen. Cali- fornië is een romantisch land en de film weet de sfeer goed te treffen. Er zijn werkelijk kostelijke scènes en een over vloed van hot-jazz. We vervelen ons geen oogenblik want het tempo is ver rassend snel en vertoont geen enkele inzinking. Het beste gedeelte is wel, dat wat speelt in Panama-Citv in de koste lijke vrijgezellcnwoning. Later in New York maakt de vroolijkheid plaats voor tragiek, want we zeiden het reeds, we maken alles mee. Van een beklemmende wrangheid is de afscheids-scéne in de groote luxueuse flat. Een vijftal bekende schlagers vormen de muzikale hoogte punten met het fenomenale trompetge- i schal van Fred MacMurray. Het. voor programma is niet zonder afwisseling. JUBILEUM-UITVOERINGEN VAN „EXCELSIOR" Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan worden door de Amersfoortsche Gymnastiekvereeniging „Excelsior" op 24, 25 en 27 November a.s. in Amicitia jubileum-uitvoeringen gegeven. Mede werking verleent het Amersf. Salonor kest onder leiding van den heer H. v. d. Vijzel. Het programma, dat geboden wórdt, mag er zijn, o.m. vrije oefeningen, dan sen, rekturnen, brugturnen, lenigheids oefeningen etc. De uitvoering Zaterdagavond wordt met een bal besloten. ZONDAGSLUITING VOOR SIGAREN WINKELS Ongeveer 25 sigarenwinkeliers hebben den Gemeenteraad verzocht de volledige sluiting van de sigarenwinkels op de Zondagen wéder in te voeren. Dc secretaris van een hon denclub tot 40. boete veroordeeld De Utr. politierechter, mr. D. Visser, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Jen 35-iarigon secretaris van d© Dnitsche Doggenclub te Amersfoort, die de vorige week terecht had gestaan terzake van opzettelijke dierenmishan deling door het afsnijden van do oor schelpen van twee Dnitsche doggen. De officier van justitie had f 25 boe te subs. 10 dagen hechtenis gevraagd. De politierechter heeft verdachte veroordeeld tot een geldboete van 40 subsidiar 20 dagen hechtenis. Mr. Visser, overwoog in zijn vonnis, dat hier sprake is van het zonder redelijk doel pijn veroorzaken bij een dier. Gelet op de barbaarsch- heid van het gepleegde feit, achtte hij een strenge straf op haar plaats. EXAMEN Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het 2e gedeelte cand.- exarnen arts onze stadgenoot de heer J. Cohensius- f") RIDGE speel fe. wanneer Je 's avonds je krant gelezen hebt. de haard zijn verwarmenden plicht gedaan heeft en het laatste uur aangebroken is voordat men zich overgeeft aan de welverdiende nacht rust na een vermoeiende dagtaak. Bridge Is een spel van ontspanningzoo luidde de definitie in het verleden. Bridge speel je eiken avond, je laat je krant er voor liggen, Ie haard desnoods uitgaan, maar spelen zal men, om zooveel punten een cent. Bridge is een spel van hoogspan ning... zoo luidt de moderne tekst. Iets over achten belde ik aan. Met een ruk ging de deur open, na geruimen tijd wachten. O, ben jij het? Kom binnen. We zitten net te bridgen. Je redt jezelf wel, hè? Weg was zij, de huiskamer in. Eenigs- zins ontnuchterd door deze spontane verwelkoming, heb ik mijn jas aan de kapstok gehangen en de huiskamerdeur uun de binnenzijde gesloten. Heel zacht, om niet te 6toren. Onder de lamp ont waarde ik door wazige rooknevels vier menschen. Drie daarvan hielden een rist kaarten in de hand, de vierde had zo voor zich op tafel gelegd. Aanvanke lijk denk je, dat dit is om het spel te vergemakkelijken, maar later merk je, dat daardoor juist do grootste moeilijk heden geschapen worden. Mijn binnenkomen werd met oen enkele oogopslag gesignaleerd. Na deze attentie liet men mij volkomen out of game. Concentratie vierde hoogtij. Dc man, die met de open kaart op tafel speelde, verkeerde blijkbaar in moeilijkheden. Het stompje sigaar in zijn rechtermondhoek 9tond op uitgaan. Daarboven staarden twee berekenende oogen onafgebroken van eigen kaart naar den overkant. De kaartloozc part ner keek met eenigszins angstige blik ken. Het deed denken aan een stilte die den storm voorafgaat. Dat gcluidlooze, zwoegende denken wekte mijn medelij den op. Een van de „tegenzitters" wierp een blik in mijn richting, maar zag mij niet. Tenminste, mijn vriendelijke po ging om contact te zoeken had geenerlei uitwerking. Langzaam strekte tenslotte de denker zijn arm uit en aarzelend schoof hij een open kaart naar voren. Schoppen vrouw. Gelukkig, hij was uit zijn lijden. Helaas, er volgde een lijdensgeschiedenis. Mijn gastvrouwe, achter wier rug mijn plaats was, wierp een „kleintje" bij, do denker ook en toen kwam de tegenzitier met een andere kleur. Dat moet troef zijn geweest, want hij haalde de vier kaar ten naar zich toe. Het gezicht van den denker was ver somberd, links van het stompje sigaar passeerde een veelzeggende bridgetekst. Die slag had hem down gemaakt. Ter wijl de laatste bedrijven van het spel zich voltrokken wendde de partner zich op hatelijke en demonstratieve wijze af. Hoe kon een weldenkend mensch zoo'n blunder begaan De afloop brak do storm los. De den ker verdedigde zich met systeem, ont werp Culbertson, Zijn partner pareerde scherp en ook met Culbertson. Dat schiep in mijn brein de grootste verwar ring. Er moest dus iets aan dat systeem mankeeren of het was verkeerd op pa pier gesteld, bij verschillende uitgevers van bridgeboekjes. Want beide vechters bazen haddden hun meening zoo gelezen cn daar was geen speld tusschen te krij gen. De partner van mijn gastvrouwe kwam tenslotte ook aan het woord. Hij vertelde, dat hij niet van dat systeem- spelen hield, maar een feeling-bod veel mooier vond. Naar zijn meening grepen zijn tegenstanders te hoog. Kent U Bakhuis? Nu, dien haalde hij er ook bij. Iedere voetballer was toch niet aan hem gelijk en beriep zich toch ook niet op hern, wanneer hij een mooie kans miste. Hij citeerde nog meer groot heden. De prachtige crawlslag van Willy den Ouden, de flitsende forehand van Tilden en Vines. Wat zouden p.r stormen waaien over de sportvelden, wanneer allen hun sport beoefenden op een wijze zooals de volgelingen van het hridge-svsteem in huiskamers en socie- teitszalen! En hoe veelzeggend werd zijn slotzin: Schoenmaker blijf bij je leestEr school waarheid in die woorden. De systeemspelers zwegen een oogenblik, waarna een verward dispuut volgde, dat tenslotte weer op den ge- maakten blunder neerkwam. In het genre van „ïlc dacht zoo" en „Je moet niet denken De feoling-man koos den wijsten weg en deelde het volgende rondje uit. Het „nakaarten" was uit en He rust keerde weer, maar voor hoelang? Tk heb dat oogenblik van angstwekkende hoogspan ning, starende oogen en demonstratieve gebaren niet afgewacht. Zonder thee ben ik de huiskamer uit gegaan, flauwtjes groetend. Thuis heb ik de radio, die over eenige golflengten bridge-problemen behandelde, afgezet en mij aan de eenige ware rust over gegeven. Ik heb er nog steeds niet toe kunnen besluiten om bridge te leeren. Voortzetting magazijn „Do Kroon" De sigaren -an wijnhandel, magazijn „De Kroon", Arnhemscheweg 92, van de Wed. W. J. GreihHeere, brengt Hoor miHHel van een advertentie in dit blad onder de aandacht van haar cliénfèle, dat de zaak door haar op den zelfden voet wordt voortgezet. Links: Carole Lombard ln revue-toilet en Fred MacMurray met trompet in een cabaret-scène van de film „Swing High Swing Low" FEESTAVOND „DE HANZE" De Kath. Middenslandsvereeniging „De Hanze" organiseert as. Maandag avond een feestavond in De Valk, die een propagandistisch karakter heeft. De heer J de Brabander uit Utrecht zal een 10-minuten-rede houden, het Santos-fonds zal propaganda maken en er zal een kleinkunst-programma .wor den uitgevoerd door de voordrachtskun stenaars Wichard,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5