Tot vijf jaar veroordeeld en toch onschuldig? „Nagras" van Financiën Postwisselvervalschers voor het Hof Vervalsching van postwissels Abnormaal lage stand van de Waal Het belasting- personeel MOOIE ORDER VAN DE KON. SHELL VRACHTAUTO MET AANHANGWAGEN door trein gegrepen Tweemaal overreden Wielrijder te water geslingerd Medeplichtigen van den „lammen consul" ^Heldring-gestichten Biggenmerken 1938 3e BLAD PAG, AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 Revisie-zaak tegen een Zwit ser, die reeds twee jaar zat Schriftdeskundigen in strijd AMSTERDAM, 19 Novem- ber. Geruimen tijd geleden maakte het Gerechtshof, ge presideerd door mr. Joh. M. Jolles, een aanvang met de behandeling van een gerucht? makende revisiezaak. De vraag, die aan het Hof werd voorgelegd was, of de Zwitsersche scheikundige G. L. H., die twee jaar geleden door de rechtbank te Den Haag tot vijf jaar gevangenis straf is veroordeeld wegens vervaardigen van valsche post wissels, onschuldig in de ge vangenis zit. Was het verdachte H. die de valsche stukken vervaar digde om daarmede de staat voor duizenden te benadeelen. ofwas het de bende van de „lamme consul", die verle den jaar is gearresteerd en die geruimen tijd de postkantoren onveilig maakte met zijn uit stekend nagemaakte postwis sels en die zijn „centrale ter vervaardiging van falsifica- ten" te Parijs had gevestigd? De Zwitsersche scheikundige had Voor de rechtbank in de residentie stijf en strak vol gehouden, dat hij aan de (vervalsching onschuldig was. Het be wijs waö voor een helangrijk deel geba seerd op het rapport van een schriftkun- 'dige-politieman. dat voor den Zwitser Vernietigend was. Hij en niemand an ders aldus het rapport had de post wissels vervaardigd Het vreemde in deze zaak is. dat dp Verdachte, die tot de zeer zware straf van 5 jaar werd veroordeeld, niet in (hooger beroep ging Twee iaar h?td hij reeds in de gevangenis doorgebracht toen er een wending in de zaak kwam De Amsterdamsche politie sloeg een goeden slag Zij arresteerde te Parijs den berucht/en vervalscher A. de V., ook ziin medeplichtigen wer den ingerekend.- De rechtbank ver oordeelde den hoofddader bii verstek tot vijf jaar en de mededaders resp. tot twee en een half en drie jaar ge vangenisstraf. De „lamme consul" was niet ver schenen, „verlamd" lag hij in een ziekenhuis. Hij wist daar te ontsnap pen, vluchtte naar Brussel, werd weer dopr de Am&ierdamsche poli tie ontdekt en gearresteerd en na al deze avonturen kon hij worden uit geleverd, zoodat hij nu in de zieken zaal van het huis van bewarine ver toeft, waar hij extra, wordt bewaakt Intusschen hadden dp schrift-deskun Öigen dr. C. J van I.edden Hulsebosch en B. W ViëtOr de werkwijze van den lammen consul nauwkeurig bestudeerd en zij kwamen tot de conclusie, dat de valsche postwissels, die indertijd voor 'den Zwitser noodlottig waren geworden Ook afkomstig waren van de Parijsche centrale", waarvan de lamme consul de leider was geweest. De deskundigen stelden een rapport op, waarna de procureur-generaal hij dep Hoogen Raad-, aanleiding vond te verzoeken een nieuwe behandeling van 'de zaak tegen den scheikundige te ge lasten. De Ilooge Baad besliste conform •dit verzoek, schorste de tenuitvoerleg ging van het vonnis en verwees de zaak naar het Hof in de hoofdstad. Ter zitting van het Hof van 24 Juni sprak de president er zijn hevreemding over uit. dat H. niet in hooger beroep was gegaan. „Ik dacht" zei verd. toen „dat de Waarheid wel aan het licht zou komen. Bij het verhoor, waren de deskundigen (het niet eèns. Volgens inspecteur Walt- man te den Haag was de Zwitser wel degelijk schuldig, hij handhaafde zijn (rapport waarop verd. indertijd tot vijf jaar werd veroordeeld. Dr. van Led den Hulsebosch da.arente gen is er zeker van, dat verd. onschuldig is. Deze meening deelen de rechercheurs 'de Boer en van Dijk, die de postwissel- zaak van den lammen consul hebben ge liquideerd. De president concludeerde ,,'t is den Haag contra Amsterdam" en nadat het uitvoerige getuigenverhoor ten einde was, was het Hof van meening. dat het onderzoek niet volledig was geweest, zoodat de zaak naar de instructie werd teruggestuurd voor een nader onderzoek op vier punten. De resultaten van dit onderzoek zijn Vandaag het. onderwerp van bespreking voor het Hof. Verdachte wobdt verdedigd door mr- H. G. Stibbe. De zitting Als eerste getuige-deskundige hoorde het Hof. den heer dr, van Ledden Hulsebosch. Deskundige heeft nog enkele schrifturen onder zocht. Er is aldus zeide desk. reden op mijn vorige conclusie te rug te kpmen, Verd. H., die thans terecht staat, is een buitengewoon imitator, hij zou dus ook in staat zijn geweest deze postwissels na te maken in het schrift van de V. Het meest waarschijnlijke blijft echter, dat de lamme consul de verval- schingen heeft gepleegd, ofschoon dat niet meer zoo pertinent kan wor den gezegd, als ik dat vroeger deed. Het is immers mogelijk, dat verd. H. het schrift van den lammen con sul heeft nagemaakt in de twee brie ven. die hij in het huis van bewa ring maakte na bestudeering van het dossier. Verdediger mr. Stibbe: Eenig contact tusschen verdachte H. en den lammen consul de V., is nergens gebleken. Is het dan waarschijnlijk, dat de eerste het schrift van de tweede nabootste? F.r^ waarschijnlijk acht desk. dit niet, maar de mogelijkheid beslaat omdat hij het schrift van de V. herhaaldelijk zag in het huis van bewaring. Het bleek, dat verdachte het dossiei ter beschikking had gekregen toen hij in het huis van bewaring te den Haag ver toefde Hij had zoo zeide verd af drukken gemaakt door middel van over- drukpapier om zelf een studie van hei schrift te maken en eventueel te bewij zen, dat hij de postwissels in het dos sier niet vervalscht had. Pres.: We zullen eens onderzoeken hoe het mogelijk is. dat u afdrukken kon maken Het is een wonder, dat u geen foto's maakte! Deskundiep Waltman. inspecteur van politie te den Haag. handhaaft de con clusie in zijn oorspronkelijk rapport Volgens hem zijn de postwissels, inder tijd tegen den Zwitser in het geding ge bracht, door dezen vervalscht Requisitoir De procureur-generaal Mr. J. Ver steeg. zeide in zijn requisitoir dat de Hooge Raad revisie had bevolen op grond van de rapporten van Dr. van Ledden Hulsebosch en den heer Viëtor Tn deze rapporten wordt gezegd, dat niet deze verdachte, doch de lamme consul de postwissels heeft vervalscht, waarvoor de Zwitser is veroordeeld. Deze Zwitsersche chemicus is echter een buitengewoon goed namaker van schrift en hiermede rekening houdende is Dr. van Ledden Hulsebosch op zijn oor spronkelijk rapport teruggekomen na een nader onderzoek. De basis voor de revisie is hiermede weggevallen. Deze verdachte heeft in de ge vangenis gecamoufleerde brieven vervaardigd, die zoogenaamd door iemand buiten de gevangenis zou den zijn geschreven en waarin de werkelijke dader zich aanmeldt In die brief heeft verdachte zijn handschrift zoo verdraaid en ver anderd, dat zelfs schriftdeskundi gen het niet herkenden. In dien brief geeft verdachte precies aan, welke valsche postwissels door den „eigenlijken dader" ziin ver zonden. De adressen kon hij on mogelijk uit het dossier, waaruit hij geen aanteekeningen mocht maken, hebben onthouden Hii wist ze omdat hij inderdaad zelf de valsche postwissels had ge maakt. Deze verdachte-zoo zeide spreker, is indertijd terecht ver oordeeld. Hij is zelfs niet in hoo eer beroep gegaan, omdat hij wist, dat hij schuldig was en weinig kans had op minder straf. Hij heeft na een paar jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht, zii n imitatietalent toegepast, om op een waarlijk geniale methode te probeeren zijn vrijheid terug te krij gen. Spreker requireerde tenslotte handhaving van het vonnis van do rechtbank met aftrek van het voor arrest, ondergaan na het arrest van den Hoogen Raad. De verdediger Mr. H. G. Stibbe. hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij zeide, dat er in dit geval zooveel twijfel ge rezen is, dat pleiter vol vertrouwen het arrest tegemoet ziet. waarin het ver- oordeelend vonnis der rechtbank zal worden vernietigd. Het Hof zal 2 December arrest wij zen. Beperkende bepalingen voor de scheepvaart Nachtvaart verboden TIEL, 19 Nov. Het peil van de rivier de Waal is dermate laag ge worden. dat de rijkswaterstaat zich genoodzaakt gezien heeft beperken de bepalingen voor de scheepvaart in te stellen. Deze beperkende be palingen hebben ten doel een ver sperring van de doorvaart door het aan den grond loopen van schepen te voorkomen. Zoo is thans o.m de nachtvaart ver boden op het gedeelte van de riviei boven Tiel. Dit verbod is op groote borden langs de rivier aangegeven, o.a. bij Tiel en Dodewaard Sedert eenigen lijd was het peil van de Waal reeds zeer laag maar tot op heden leverde dit slechts moeilijkheden op voor de kustvaarders, die anders gewoon de rivier opvaren naar Duitsclv land. maar nu in Rotterdam hun taak aan kleinere schepen moesten overge ven. Weliswaar waren ook verschillende woonschepen op het droge komen te liggen, meestal in een scheeve. allesbe halve aangename positie. Op sommige plaatsen werd het lossen zeer bemoei lijkt en in de Tielsche vluchthaven werd veel hinder ondervonden van de gewel dige hoeveelheden aangespoeld slib, maar overigens was deze lage water stand voor de scheepvaart geen belem mering. Dezer dagen heeft de rivier echter een lage stand bereikt als sinds jaren niet voorgekomen is. Vooral bij Huihui zen, waar de rivier het ondiepst schijn! te zijn en de vaargeuldiepte thans nog slechts 2.60 meter bedraagt, bestaat ge vaar voor het aan den grond loopen van diepliggende schepen. Dit heeft ge leid tot het instellen der beperkende bepalingen. Groote materieele schade doch geen persoonlijke ongelukken MIDWOLDA. 19 Nov Vanmiddag om twaalf uur is alhier een vrachtauto met aanhangwagen van de firma Krop veld uit Scheemda in botsing gekomen met een uit de richting Winschoten ko mende goederpntram De auto. welke van Scheemda kwam werd over eeri afstand van vijftig meter meegesleurd De voorste wag^n kwam gedeeltelijk onder de tram terecht. De aanhangwa gen belandde in een sloot en de trant derailleerde De bpide personen die in de cabine van.de auto zaten bleven merkwaardig genoeg ongedeprd Van het trampersoneel werd niemand ge wond. Dp materieele schade is groot De politie van Midwolda stelt een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde in TWEEDE KAMER Echtscheiding, vreemdelingen recht en publieke eerbaar heid behandeld bij „Justitie" 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. De Tweede Kamer heeft vanmiddag het nagras der begrooting van financiën gemaaid Aan de orde was de bespre king van de verschillende diensten, waarbij allerlei details werden bespro ken in een groot aantal korte speechjes van een eveneens groot aantal Kamer leden. Vooral de belangen van het per soneel van den dienst der belastingen werden bepleit en lof werd toegezwaaid aan de goede werking van het georga niseerd overleg van dezen dienst. De minister kon dan ook naar dit georga niseerd overleg vele der kwesties ver wijzen en deed vele toezeggingen tot het „nader overwegen" der in de Kamer geuite opmerkingen. De begrooting van het departement van financiën werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, en. nadat het zelfde was geschied met de begrooting van het gemeentefonds en met een aanvullende begrooting voor 1936 was de weg vrij voor de algemeene beschou wingen over de begrooting van het de partement van justitie De voornaamste onderwerpen, welke werden besproken, waren de wetgeving betreffende de echtscheiding, waarom trent mevr. Bakker—Nort (V.D.) en de heer Donker iSD.I. hun inzichten tegen over die van den minister stelden, het vreemdelingenrecht, waaromtrent beide genoemde sprekers een nieuwe wette' lijke regeling voorstonden en de wen schelijkheid van een wet betreffende het innen van onbetwiste geldvorderin gen, op welk punt mevr Bakker—Nort en de heer Truyen (R.K.) elkaar ont moetten. Laatstgenoemde spreker be sprak een reeks onderwerpen, waaron der o m. de bestrijding van onzedelijk» lectuur. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) zag de dictatuur der R.K. Staatspartij naderen en stelde zich hiertegen te weer. De heer v. d. Goes v. Naters (Sb.) hield zijn eerste rede in de Kamer door te spreken over de gevaren van inmen ging van. een buitenlandsche politieke partij in onze binnenlandsche politiek Dinsdagmiddag zullen de algemeene beschouwingen over de justitiebegroo' ting worden voortgezet. Aan een aantal Nederlandsche werven de bouw van acht groote tankschepen opgedragen Voor een totaal bedrag van 18 millioen 's-GRAVENHAGE, 19 Nov. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke-Shell bij een aan tal Nederlandsche werven een order geplaatst voor den bouw van 8 groote tanksche pen. De Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij zal twee schepen bouwen van 15.000 ton; Wilton Fyenoord bouwt drie schepen van 12.000 ton; de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij één van 12.000 ton; de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam en de Fa. v'd. Giessen te Krimpen a'd Lek elk een van 9000 ton. Met deze order is een totaal bedrag van 18 millioen gulden gemoeid. Ongeluk met doodelijken afloop te Hillegom 69-jarige dame het slachtoffer HILLEGOM, 19 Nov. Vanavond niet lang na zes uur is op den rijksstraat weg alhier mevr. H. A. van Waveren, toen zij den weg overstak, om naar haar villa „Oostduin" te gaan, door een auto aangereden. Een heer zag het slachtoffer op den weg liggen en waar schuwde daarom een tweede auto, welke kwam aanrijden. f De bestuurder van dezen wagen bemerkte deze waarschuwing blijk baar niet en reed door, qjet het noodlottig gevolg, dat de ongeluk kige ten tweede male werd over reden Na de eerste aanrijding gaf de 69- iarige vrouw nog teekenen van leven, doch de tweede overrijding kostte haar hol Ipven. Rel verkeer op den drukken rijks- •Urantweg was een half uur gestag neerd. De politie onderzoekt het gebeurde. Wen vernemen nader, dat de bestuur der van de eerste auto de voetgangstvr niet den weg heeft zien oversteken Hij voelde een schok en hield toen stil. om te zien wat er gebeurd was. De tweede wagen reed toen echter over de zwaar gewonde heen. De politie heeft bpide bestuurders naar het politicbureau geleid, waar hun een verhoor is afgenomen Beide auto's zijn in beslag genomen. Ook op het stoffelijk overschot van mevrouw van W.. die naar het St. Jozefgesticht is overgebracht, is door de politie be slag gelegd. Na door een auto te zijn aangereden SAPPERMEER. 19 Nov. De auto mobilist D. uit Winschoten reed van avond omstreeks half tien, komende uit Groningen, langs het Winschoterdiep, toen de daarop zijn fiets rijdende 37-ia- rige aannemer Lenting uit Noordbroek plotseling den weg overstak De afstand was te kort om een aanrijding te voor komen en met een vaart van bijna zes tig kilometer botste de auto tegen den wielrijder. De stoot kwam zoo hevig aan. dat L. in het Winschoterdiep werd geslingerd. Toen men de ongelukkige op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. De automobilist bleef ongedeerd. De auto werd licht beschadigd. ANBESTEDING VOLTOOIING LEIDSCK STADHUIS LEIDEN. 19 Nov. De architect van het Leidsche stadhuis I C. J Blaauw heeft hedenmiddag aanbesteed hesfek num mer vier van het Leidsche stadhuisplan. omvattende de voltooiing vao het houw werk. Laagste van de negen inschrij vers was de firma H. Korswagen Nzn Leiden, voor 337.935. Ha MS. „HERTOG HENDRIK" 's-GRAVENHAGE. 19 November. De marinestaf heeft bericht ontvangen, dat Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder commando van den kapitein-lui tenant ter zee. L. F. Klaa6sen, 18 No vember te Casablanca is aangekomen Gevangenisstraffen van 1 en 1H jaar geëischt AMSTERDAM, 19 November Nadat het Hof de revisiezaak had behandeld, stonden terecht de beide mannen, de 51- jarige P. P. en de 45 jarige J, B.. de twee medeplichtigen van den lammen consul, de V., welk trio een groot aantal valsche postwissels maakte en inwisselde, waar door do Staat voor duizenden werd be nadeeld. De getuigenverhooren in de zaken tegen P. en B. zijn geruimen tijd gelo den gehouden. In beide gevallen gelast te het Hof een nader onderzoek, naar enkele ondergeschikte punten. Uit het deskundigenrapport van dr. J. Schrijver kwam vast te staan, dat verschillende adressen er ontvangstbewijzen door verd. P.. wiens zaak eerst werd behan deld, waren geschreven. De procureur-generaal vorderde ver- lac.hfe'9 veroordeeling tot een gevange nisstraf van één jaar. (De rechtbank had hem tot twee en een half jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld). Dp verdediger mr. L. Frankenhuis drong aan op de uiterste clementie. Verd zit reeds twee en twintig maan den in voorlonpige hechtenis en psy chisch lijdt hij zwaar onder de detentie. Arrest 7 December. Na de pauze zette het gerechtshof ie behandeling voort van J e strafzaak tegen den reiziger J. B., die door de rechtbank wegens medeplichtigheid hij het aanbidden van een valsch pnstwis- el aan hef postkantoor in de Borgc tiaai was veroordeeld tot drie iaar ge nngenirstraf met aftrek van voorarrest Mij maakte deel uit van de bende van ten lammen consul de V. Ook in deze zaak is reeds geruimen lijd geleden het getuigenverhoor gehou den. doch het Hof gelastte op enkele punten een nader onderzoek, o.a. een confrontatie met den verd. H. (den Zwitsorschen scheikundige). Ter zitting van heden ontkende verd de postwissels te hebben aangehoden. hoewel de president hem voorhield, dat hij door eenige getuigen was herkend. Ook zou hij volgens het onderzoek van d. Van Ledden Hulsebosch een der post wissels hebben ingevuld met zijn schrijf machine. Verdachte verdedigde zich hardnekkig, volgenr zijn verklaringen was hij geheel onschuldig. „Er is zoo zeide hij goen onbetrouwbaarder man dan verd. P (die vanmorgen terecht stond), hij liegt wanneer hij zegt, dat ik bij de aanbieding aanwezig was." Pres. mr. Jolles: Ja, verd. P. zegt dat u de onbetrouwbaarste man van de wereld bent. 1-Iii schreef het me giste ren nog Een postambtenaar kwam voor het hekje en verklaarde, dat hij er zeker van Is, dat deze verdachte een van de man nen was, die aan het loket van het postkantoor in de Wijttenbachstraat een vervalschte postwissel aanbood. Deze verklaring betrof een gedeelte van de dagvaarding, waarvan de rechtbank verdachte had vrijgesproken Volgons verd. was deze verklaring volkomen on juist: „Ik ben nooit in de Wijllenbach- straat geweest, ik weet nauwelijks waar die is." Pres.: Natuurlijk, volgens u liegen alle getuigen en vergissen alle deskun digen zich. U bent do eenige, die do waarheid spreekt. Ook de ambtenaar, die in het postkantoor Borgerstraat dienst deed. herkende verdachte perti nent. I-Iij stond naast de rij, „de lamme consul" in eigen persoon hood de ver valschte postwissel aan. Toen de ambte naar merkte, dat de wissel valsch was, maakte het tweetal zich ijlings uit de voeten. De procureur-generaal mr. J. Versteeg eischte anderhalf jaar gevangenisstraf, daarbij rekening houdende met den langen fiid in voorarrest doorgebracht. De verdediger mr A Sternheim zei de in zijn pleidooi, dat verdachte mis schien wel in rel a I ie stond met den lammen consul de V., maa* het staat niet vast. dat zij in eikaars gezelschap valschp postwissels hehhpn aangeboden. PI. achtte uit de getuigenverklaringen niet bewezen, dat verd. hij de aanha ling aanwezig was. Ook op juridische gronden pleitte mr. Sternheim vrij spraak. subs drong pl. op clementie aan. Verdachte zit reeds bijna twee jaar in voorarrest, als dus de eisch van het O. M. wordt gevolgd, zou verd. in totaal drie en een half jaar in de ge vangenis verblijven. Arrest 2 December Ds. M. N. W. Smit tot president-directeur benoemd Het bestuur der Heldringgestichten heeft in de vacature van dr. J. Lam- merts van Bueren, met algemeene stemmen ds. M. N. W Smit te Zwolle tot president-directeur der gestichten benoemd. Ds Smit is 34 jaar oud; hij is in 1927 candidaat tot den II. Dienst en in de Herv. Werk geworden en in September 1929 predikant evangelist te Emmen het volgende jaar predikant te Rottum Na daar drie jaar te hebben gestaan, is hij eveneens drie jaar te Heerlen-Kerk rade in functie geweest, en tenslotte in October 1936 te Zwolle gekomen, waar hij de jongste der Ned. Herv. predikan ten is. (Hbld) UIT DE STAATSCOURANT Secretaris-generaal de partement van Justitie Bij Kon. Besluit van 17 November is aan mr. L p. de Meijere op zijn verzoek, met ingang van 1 December 1937, op -lo meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn betrekking van secretarisgene raal bij hef departement van justitie, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H M de Koningin en aan den lande bewezen en is hij bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Zeemacht Bij K. B. van 17 November is per 1 Decemher de kapitein ter zee A. C. Wakerlin eervol ontheven van het he vel over H. Ms. wachtschip te Willems oord e-1 het bevel over dien bodem op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee C. M. Brouwer. Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der 2de klasse B. C. Fock. dienende aan boord van I-Ir. Ms „Van Speijk", op 18 Novem her 1937 ter beschikking gesteld. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 29 November: de kapitein-luitenant ter zee C. H. Brouwer, geplaatst tp Willemsoord; de luitenant ter zee der le klasse bij de Kon. Mar. Bes. J de Visser en de lui tenant ter zee der 2e klasse S. C. Ritse- ma van Eek a/b Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord: de luitenant ter zee der 2e klasse Kon Mar res. F. Heijman bij de marineka zerne te Amsterdam; de luitenant ter zee der 3e klasse Km. rnnr.res .T. van der Plas a/b. Hr. Ms wachtschip te Vlissingen; de officier van den marinesfoom- vaartdienst der 2e klasse J. W van Win eerden a/b Hr. Hs. „Van Speijk"; de officipr van gezondheid der 2p klasse G. J Puister a/b. Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Met 6 December: de kapitein-luitenant ter zee G G Bo- zuwa bij het departemen* van defensie Met 20 December: de officier van den marinestoomvaarf- dienst der 2e klasse M. A. W. Bos bij den onclerzeedienst te Willemsoord. Onderscheidingen Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan P. van Meijgaard, controleur bij de 's-Graven- haagsche Melkinrichting „De Sierkan" te 's-Gravenhage. Hooger Onderwijs Bij beschikking van den minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen is benoejpd tot cqrxservator bij do na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, niet den persoonlijken titel van lector dr. C J Gorter, thans hoofd assistent met den persoonlijken titel van lertor. Bij K B is bpnoemd fnf lector in de faculteit dpr wis en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de mechanica en quantummechnnica R de Laer Kronig, thans conservator aan deze universi teit rnet, den persoonlijken titel van lec tor. Directe belastingen Bij beschikking van dpn minister van Financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz. F A H. van Iersel, hoofd van de inspectie der directe be lastingen te Schiedam, verplaatst naar Arnhem en aangewezen als hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijn zen aldaar. Armenraden Bij K. B, i* met ingang van 1 Decem ber benoemd tot secretaris van den Armenraad te Vlaardingen C. M de Jongh. Er zullen ruim 139000 meer worden toegekend dan in het loopende jaar 's-GRAVENHAGE. 19 November. Naar men ohs van bevoegde zijde mede deelt. heeft de minister van Economi sche Zaken besloten, het aantal toe te kennen biggenmerken voor 1938 te be palen op 2.295000. hetgeen een verhoo ging inhoudt van ruim 139.000 merken tegenover het vorig jaar. Door de bere keningsfactor voor het geheele land op 12 vast te stellen zal in 1938 in verhou ding tot het aantal toe te kennen biggenmerken een grooter aantal fok- zeugen kunnen worden aangehouden dan in 1937. De toekenning zal in hoofdzaak op dezelfdp grondpn geschieden als in 1937, mpt dit verschil dat in plaats van 20.000 merken het volgend jaar 80.000 merkpn beschikbaar zullen zijn ter ver deeling onder kleinezelfstandige land bouwers en landarbeiders, die geen biggen mogen fokken en voor wie de aankoop van biggen voor do mpsterij uit finaneieel oogpunt groot bpzwaar oplevert De overigp voorwaarden waar aan deze kleine varkenshouders zullen moeten voldoen om voor dpze toeken ning van ten hoogste twee merken in aanmerking te komen zijn onveranderd gebleven. Tenslotte zijn de gewichtsgrenzen waarbinnen dp biggen van metalen oor merk en fatoueermerk beide voorzien moeten zijn. gebracht op 15 en 30 kg waardoor dp gelegenheid om niet ge merkte higgpn te verhandelen, eenigs- zins is verruimd. OVERBOLRD OEST.AGEN EN VERDRONKEN VLISSINGEN, 19 November. Vanj morgen is op de Schelde bij Vlissingen, de visscher J. Jobse van het. visschers- vaartuig Breskens 57, overboord gesla gen en verdronken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7