Harwichboot op het strand te Cadzand Voetbal-elftal raakt in een sloot Positie is niet gevaarlijk De noodlottige parapluie Gecompliceerde aanrijding Salariscongres van Mercurius Nederlandsch bisschop in China vermoord WAT ETEN WIJ MORGEN? Auto tegen een boom De dorstige auto Op den terugweg van een match Het raadplegen van recherchelij sten Commissionair veroordeeld VARIA Scherpe aardigheden fiq&ndct 2e BLAD PAG. 2 I AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 De 35 passagiers zullen den nacht op het schip moeten doorbrengen VLISSINGEN, 21 Novem ber. De mailboot „Prinses Ju liana'' van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland is Zon dagmiddag, komende van Har wich, tijdens den mist ter hoogte van de Wielingersluis te Cadzand omhoog gevaren. Onmiddellijk zijn te Vlissin- gen gestationneerde sleepboo- ten vertrokken om eventueel assistentie te verleenen. Nader kan worden gemeld, dat de „Prinses Juliana" om kwart over vijf is vaslgeloopen. Het schip zit dicht bii het strand te Cadzand aan den grond, doch de positie is niet in het minst gevaarlijk Men hoopt, dat de boot bij het liooge wa ter van hedennacht omstreeks vier uur vJot gebracht zal kunnen worden. De sleepboot „Goliath" bevindt zich in de nabijheid van het schip. Tiet lag in de bedoeling, dat de 35 passagiers aan boord van deze sleepboot naar Vlissin- gen zouden worden gebracht. Het vertrek van den boottrein Vlissin- genBerlijn is uitgesteld tot half ne gen. Mochten de passagiers op dat tijd stip nog niet zijn gearriveerd, dan zul len zij met een extra-trein naar Rotter dam kunnen reizen. Passagiers blijven aan boord Nader wordt geseind: Het plan om de passagiers te doen overgaan op de sleepboot „Goliath" kon niet worden uitgevoerd, aangezien het schip geheel droog lag, zoodat communicatie niet mogelijk was. De opvarenden moesten dus aan boord van het schip bliiven. Men zou vannacht om een of twee uur, tegen welken tijd de vloed komt opzet ten. probeeren het schip te naderen. De kapitein seinde hedenavond te ruim ne gen uur, dat de positie van het schip volkomen ongevaarlijk was. De z<-e was buitengewoon kalm en er stond slechts weinig wind, terwijl het zicht iets beter begon te worden. Aangezien de „Prinses Juliana" acco- modatie voor den nachtdienst bezit, kunnen de passagiers zich ter ruste be geven. Behalve de „Goliath" bevindt zich o.a. ook het bergingsvaartuig „Ar gus" in de nabijheid van het mailschip. De maatschappij „Zeelandheeft in middels een barer andere schepen voor vertrek in geeredhpid gebracht, zoodat de dienst morgen normaal zal kunnen verloopen. De Belgische sleepboot Goliath is er hedennacht om een uur in geslaagd een verbinding met het op de Westerschelde gestrande schip „Prinses Juliana" tot stand te brengen. Het zou nog eenige uren duren voor met het vlot trekkèn kan worden be gonnen. Waarschijnlijk zou men daar mede tot vier uur wachten, het tijdstip van hoog water. Indien het niet mocht gelukken het schip los te krijgen, zullen de passagiers door dc sleepboot van boord worden gehaald. Dit zon evenwel pas geschie den als het daglicht is aangebroken. De „Prinses Juliana", een dubbel-" schroefs stoomschip van bruto 2008 ton is in 1020 gebouwd bij de Koninklijke Maatschappij te Vlissingen Gezagvoer der Hintertur voert het commando. Amerikaansch stoom schip omhoog gevaren TERNEUZEN, 21 November. He denavond om half acht is het Ameri kaansch stoomschip „West Kvska" van de Waterman Line geladen met stuk goederen, op weg van Rotterdam naar Antwerpen op de Westerschelde nabij Walsoorden omhoog gevaren. Het schip heeft een inhoud van 5552 bruto-ton. Belgische slecpbooten zijn ter assisten tie uitgevaren. VLTSSINGEN. 22 Nov. Heden nacht te ongeveer kwart voor drie is het de sleephooten, welke de „Prinses Juliana" assistentie ver leenden. gelukt het schip vlot te krijgen. De „Prinses Juliana" is thans op- gestoomd naar Vlissingen. waar het schip te ongeveer drie uur wordt verwacht. De passagiers zullen he dennacht aan boord blijven om mor genochtend naar hun bestemming te reizen. Alles is vlot verloopen. Dringend beroep op de werkgevers AMSTERDAM, 20 Nov. In de geheel gevulde zaal van den Hollandschen Schouwburg heeft de nationale bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" hedenmiddag zijn salaris congres gehouden. De eerste spreker Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer, zeide onder meer: in de crisisjaren zijn de loonen der kantoorbedienden zeer sterk verlaagd, het meest wellicht van hen die het het rninst konden dragen. Blijkens door het bondsbestnur van „Mercurius" verstrek te gegevens bedroee het gemiddeld sala ris van den 21-jarigen kantoorbediende in: 1921 f 1700.— 1936 f 520.— en op den leeftijd van 25 jaar: 1921 f 1000.— 1936 f 1000.—. Deze loonen 6teken ongunstig af tegen over die van groote groepen geschoold? arbeiders in industrieele bedrijven. De actie, nu ingezet voor salarisver- betering, is gerechtvaardigd. De toestand in tal van bedrijven is verbeterd- de kos ten van levensonderhoud zijn aanzien lijk gestegen. Waar de omslandighedon het toelaten, is een behoorlijke salariee- nng eisch van rechtvaardigheid niet al leen, maar ook van goed economisch be leid. De tweede spreker, de heer W. Ch. van Daalen, bondsvoorzitter,, schetste de afbrokkeling der loonen tijdens de crisis en de reorganisatie: de oudere, duurdere krachten eruit, de jongeren op de kantoren tegen schamele salarissen. Wij hebben daartegen niet gerebel leerd, aldus spr. Wij begrepen, dat deze maatregelen in vele bedrijven onver mijdelijk waren. Wij vertrouwden op be tere tijden. Maar de crisis duurde einde loos lang en de positie onzer vakgenoo- ten werd slechter en slechter. Nu willen wij ons rechtmatig deel hebben van de verbetering welke reeds een jaar geleden intrad. Met luid en langdurig applaus gaf het congres ten slotte de door den bonds voorzitter gevraagde machtiging om de salarisactie met de grootst mogelijke kracht te voeren. Ten slotte werd een motie voorgesteld en aangenomen, waarin het congres be sluit een zeer dringend bproep te doen op de betrokken werkgevers, om: 1. de salarissen van de kantoor bedienden ten spoedigste dusdanig te herzien, dat deze in overeenstem ming komen met den huidigen le vensstandaard en vervolgens de pe riodieke verhoogingen te hervatten en 2. hun afwijzende houding, tenaan- zien van overleg met de vakorgani saties der kantoorbedienden, volle dig los te latens Meisje door auto aange reden en gedood HEERDE, 20 November. Van middag omstreeks vier uur is alhier een ernstig verkeersongeluk voorge vallen. dat aan een 21-jarig meisje het leven heeft gekost Ter hoogte van het woonwagenpark aan den Zwolschenweg haalde de heer E. R. uit Zwolle, die met zijn pers inen- auto huiswaarts reed, een andere per sonenauto, bestuur door den heer 1). uit lieerde in. Op het zelfde oogenblik naderden uit de richting Wapenveld een tweetal meisjes, de gezusters van O. op de fiets, die tegen den stroomenden regen de parapluie hadden opgestoken. Het oudste der beide meisjes kwam met de auto van den heer R. in aanrakine en werd tegen den weg gesmakt. Zij liep een zware schedelhasisfractuur en andere verwondingen op, waaraan zij korten tijd later overleed. De spoeditr ineeroepen geneeskundige hulp van dr. B. uit Heerde kon niet m?er baten. Het slachtoffer was 21 jaar oud. Het ar.dere meisje kwam met den schrik vrij Beide fietsen werden ver nield, terwijl van de auto o.m. de voor ruit brak. Het stoffelijk oversrhot van mej. van O en de auto van den heer R. zijn in heslag genomen. De politie stelt een on derzoek naar de schuldvraag in. Mgr. H. F. Schraven, apostolisch Vicaris van Sjentingfoe, het slachtoffer van bandieten LOTTUM, 20 Nov. Vanmiddag is bij de familie van Z. H. Exc. Mgr. H. F. Schraven, Apostolisch Vicaris van Sjen- tmfoe, die op 8 of 9 October j,l. door bandieten in China is ontvoerd bericht ontvangen, dat de Missie-Bisschop is vermoord. Nadere bijzonderheden ont breken. Mgr. Hubertus Franciscus Schraven, dip tot de Congregatie der Paters Laza risten behoorde, werd op 13 October 1873 te Lottum hij Yenlo geboren. Als priester-missionaris werkzaam in de missie van Zuid-Sjensi, werd hii op 3 Deremhcr 1920 als Apostolisch Vicaris aan het hoofd van deze missie ge plaatst. Te zelfder tiid. op 16 December 1920 werd hij benoemd tot titulair-Ris- schnp van Amice. Toen het missiegebied van Zuid- Sjensi werd gesplist, werd Mgr Schra ven op 3 December 1924 Apostolisch Vi caris van Sjentingfoe, dat vroeger deel van het vicariaat Zuid-Sjensi uit maakte. VOOR DE KOFFIETAFEL Warme ansjovis-broodjes. Bereiding: Snijd van sneedje6 witte brood de korstjes af. bak ze in boter en laat ze op grauw papier uitlekken Hak de geweekte en van graten ontdane ansjovis (men kan ook een blikje filets neinen zóó voor gebruik gereed) met wat peterselie ?n een hard gekookt ei fij n. Roer hierdoor wat boter. Besmeer de gebakken sneedjes met dit mengsel en zet ze even in den oven. Bestrooi ze daarna rnet wat cayennepeper en dien ze zoo warm mogelijk op. VOOR DE MIDDAGTAFEL Haché van vieeschresten. Roode kool. Aardappelen. Broodpudding. Bereirling: 220 gr. bruinbrood, 5 d.L. melk. 70 gr. suiker, wat vanillesuiker. 3 eieren. 30 gr rozijnen, 20 gr. gemalen amandelen. Smeer een warmen puddingvorm met boter in. paneer hem en vul hem afwis selend met kleine dobbelsteentjes brood, rozijnen en gpmalen amandelen. Roer de boter en de suiker schuimig, roer er de melk en de eieren bij en giet dit mmgsel over het brood. Kook de pudding een uur toegedekt au bain Ma rie, stort deze dan en presenteer er wijn- of vruchtensaus bij. Verscheidene gewonden, van wie één zeer ernstig Zaterdagmiddag om tien minuten voor half drie is op den Rijksweg in de buurtschap Hierden. ongeveer op de zelfde plaats waar zes dagen geleden de 16 jarige J van den Brink is doodgere den, wederom een ernstig ongeluk ge beurd. Een auto uit Emmen, waarin vijf kantoorbedienden zaten, die op weg wa ren naar een vergadering te Amsterdam en welke door een hunner werd be stuurd, n.l. door A. S„ wonende aan de Kapelstraat te Emmen, reed met een snelheid van 60 K.M. per uur tegen een langs den weg staanden boom. De be stuurder had blijkbaar de macht over het stuur verloren, voor welk feit men echter nog geen verklaring weet te vin- cheurde bij de botsing geheel open en de bestuurder kwam op den weg te recht. Van de vier overige inzittenden bleken er twee zeer ernstig gewond, liet zijn de heeren F. H. de Jong en H. Zvvartekoot, beiden wonende te Emmen. De doktoren Meinen en Ha zenberg uit Harderwijk legden het eerste verband, waarna de beide slachtoffers naar het Piusgesticht te Harderwijk overgebracht, waar de heer Z is verleden. De andere inzittenden, mej. J. H. van de Vegt en de heer J. Bakema, heiden uit Coevorden, kwamen er met lichtere kwetsuren af en werdpn. nadat een voor loopig verband was aangelegd, voor ver hoor naar het politiehnreau te Harder wijk vervoerd, evenals de bestuurder, die wonder boven wonder slechts gering letsel opliep. Wagen reed de gelag kamer binnenl BAARDERADEEL, 21 Nov. Van middag is in de Dorpsstraat alhier een personenauto uit de bocht gevlogen cn tegen een muur van een café gebotst. Door het groole gat, dat daarin ontstond, drong de wagen door tot het midden van de gelagkamer, waar een groote verwoesting werd aangericht. De café houder werd door de auto omver ge worpen, doch hij bleef ongedeerd. De chauffeur kreeg slechts lichte schram men Hij verklaarde aan de politie, dat de remmen van zijn wagen niet zouden hebbpn gewerkt, doch bij onderzoek ble ken zij in orde te zijn, zoodat men ver moedt, dat de bestuurder abusievelijk op de gaspedaal heeft getrapt, waar door hij het stuur niet meer kon hou den. WIELRIJDSTER GEDOOD HENGELO. 21 Nov. In het alge meen ziekenhuis is Zondagmiddag de dertigjarige wielrijdster Dr., gehuwd en moeder van eenige kinderen overleden, aan de gevolgen van verwondingen op- goloopen bij een aanrijding op de En schedeschestraat. Zij gaf door het uit steken van den arm te kennen de Grun- dpllaan te willen inrijden. De bestuur der van een haar achterop komende auto, J. P. uit Enschede, heeft dit niet tijdig ojigemerkt of wel de remmen heb ben niet behoorlijk gefunctioneerd, de wielrijdster werd gegrepen en tegen de straat gesmakt. Zij brak eenige ribben, liep inwendige kneuzingen op en kreeg voorts diepe vleeschvvonden aan een der beenen. De auto is door de politie in beslag genomen. Twee ernstige en vier licht gewonden ZONDAGAVOND om over zessen is op den weg van Assen naar Hooghalen een ge compliceerd verkeersongeluk ge beurd, waarbij een autobus, waar in het tweede voetbalelftal van Alcides uit Meppel, dat te Gro ningen tegen G.V.A.V. 2 gespeeld had, huiswaarts keerde, in een sloot is terecht gekomen. Dit was ook het geval met een personen auto en een wielrijder. Van de voetballers werden er zes gewond van wie twee vrij ernstig. De chauffeur van de bus, de eenige inzittende van de personenauto en de wielrijder kwamen er vrijwel zonder letsel af. Omtrent de toedracht van het onge luk vernemen wij het volgende: De wielrijder Tj. Bijlsma uit Assen reed rechts van den weg in de richting Hooghalen. Achter hem naderde op eenigen afstand de autobus, welke be stuurd werd door J. Westenburg uit Meppel, en daarachter reed met groo- tere snelheid een personenauto, be stuurd door den heer D Oechies uit Hoogeveen. De laatste reed de bus voorbij en zwenkte waarschijnlijk te vroeg naar rechts. In ieder geval kwam de auto in aanraking met de spatbor den van de bus. terwijl vervolgens de wielrijder omver gpreden werd. De man kwam met fiets en al in de sloot aan den rechterkant van den weg terecht, doch hij kon spoedig weer op het dro ge komen, zonder letsel te hebben op- geloopen Toen daarop de personen auto vaart minderde om te stoppen, kon de bestuurder van de autobus niet meer uitwijken en een tweede botsing volg de. Ook de chauffeur van de personen auto verloor hierbij de macht over het stuur en achter elkaar reden de voer tuigen in de sloot links van den weg. De personenauto kwam zoodanig te recht. dat zij gemakkelijk en vrijwel onbeschadigd weer op den kant kon worden gebracht, doch de autobus raakte een vrij dikken boom. welke aan den overkant van het water stond, zoo dat de zijkant van den wagen zwaar gehavend werd. De boom drong een eind in de bus. Nadat de inzittenden waren bevrijd, hebben twee dokters uit Assen de eer ste hulp verleend De voetballers J- Arendshorst en R v. d Berg. die er vrij ernstig aan toe waren, zijn naar het Wilhelmina ziekenhuis te Assen overgebracht. De overige gewonden, de heeren T. de Vries H Schuring. G. J- Neteman en W. Vos waren licht ge kwetst en konden, na behandeld te zijn, met de rest van het gezelschap de reis voortzetten. I-ïet. is een wonder, dat de chauffeur, die aan den vernielden kant zat. er zoo goed is afgekomen. De gemeentepolitie en de Koninklijke Marechaussée hebben het onderzoek in handen De personenauto en het wrak van de autobus zijn in beslas genomen Principieele zaak zal voor het gerechtshof wor den behandeld AMSTERDAM, 20 Nov. De recht bank veroordeelde onlangs een com- missionnair in effecten, en onderdi recteur van een bankinstelling hier ter stede, wegens schuldheling tot een geldboete van 1.subs, één dag hechtenis. Het betrof hier een voor het bank bedrijf belangrijke principieele quaostie. In dit vonnis n.l. bracht de rechtbank tot uitdrukking, dat de commissionnair vóór het verkoo- pen van effecten de recherchelijsten moet raadplegen of de stukken daarop wellicht als gestolen of ver duisterd staan vermeld, en dat hij zich bij verzuim aan schuldheling schuldig maakt, Tn het onderhavige geval had de com missionnair van een goed bekend staan de bank te Parijs, waarmede hij reeds jaren zaken deed. een aantal effecten ontvangen, die hij onmiddellijk te Am sterdam togen de koers van den dag verkocht, waarvoor hij de gewone cour- lage berekende. De stukken bleken ge stolen te zijn van een Nederlandsche dame in den trein tusschen Bazel en Bern. De justitie stelde zich op het stand punt. dat de commissionnair zich aan schuldheling heeft schuldig gemaakt, welke meening door de rechtbank werd gedeeld. Deze overwoog in *haar vonnis, dat toezending door de Amsterdamsche po litie van de recherchelijsten aan bank instellingen en aan commissionnairs in effecten te Amsterdam en de publicatie daarvan in de prijscourant van de ver- eeniging voor den effectenhandel een blad, dat vcrdachte's bank dagelijks ont ving kennelijk met geen andpr doel geschiedt dan te trachten het verhande len van gestolen of vermiste effecten te beletten en eventueel misdrijf op te spo ren. dat dit uit toezending en puhlica- fie kenbare doel te bevorderen als plicht van bankinstellingen en commission nairs moet worden gesteld, ook al zou dit vertragend op de aflevering van stukken werken, een vertraging die naar de meaning van de rechtbank niet groot hehoeft te zijn. Verzuim in dit opzieht zoo over woog de rechtbank verder moet wor den aangemerkt als een ernstige tekort koming. Dp verdediger, mr. Th. Muller Massis bracht om. in ziin uitvoerig pleidooi naar voren, dat hier van schuldheling ce?n sprake vva«. omdat winstbejag ont- hrak, de bron der stukken onverdacht was. en het in de bankwereld geen usance is de recherchelijsten te raad plegen. Naar wij thans vernemen heeft de commissionnair van het vonnis der rechtbank hooger beroep aangetee- kend, zoodat binnenkort aan het hof de principieele vraag zal worden voorgelegd, of de commissionnair verplicht is de recherchelijsten te raadplegen en of hij zich bij ver zuim aan schuldheling schuldig maakt. Als verdediger treedt wederom Mr. Muller Massis op. Hoe een Russische Tsaar zich wreekte op een al te vrij- moedigen komiek Keizer Paul I, hoe ernstig en streng ook als alleenheerscher over alle Rus sen, hield des avonds heel veel van een aangenaam vroolijk gezelschap. Vaak waren kunstenaars zijn gasten, en onder hen nam de Pariische komiek Fra- gère een voorname plaats in. Spoedig had deze in hooge mate de gunst des keizers weten te erlangen, en hij mocht zich heel wat veroorloven, wat anderen zeer slecht bekomen zou zijn. Dat voedde zijn overmoed- Op zekeren dag maakte een der gasten aan de tafel van den keizer van de ge legenheid gebruik om ten koste van Pe ter den Grooten op den keizerlijken gastheer te roempn- De tsaar hoorde dit zeer graag en wendde zich tot Fragère met de woorden: „Niet waar, beste vriend, dat is Peter bestplrn om Paul te betalen!" „Juist, sire", antwoordde de tooneel- speler, „doch Uwe Majesteit mag dat ge rust aannemen, want niemand zal er aan denken Paul te bestelen om Peter te betalen!" Dat was wat al te scherp, doch de kei zer had reeds zoo vaak bijtende aardig heden met een lachje aanvaard, dat men ook thans niet anders verwachtte. En toch, zijn gelaat betrok, versom berde. Hij stond op en nam afscheid in een zeer onaangename stemming. 't Was midden in den winter, en nog nacht, toen er heftig aan Fragère's deur geklopt werd. Hij stond op en opende; doch wie schildert hier zijn verbazing, zijn ont steltenis. toen een officier mot vijf lijf garden in volle wapenrusting binnen trad. en hem een door den keizer uit gevaardigd bevel overreikte, waarbij hij onmiddellijk naar Siberië werd verban nen- Vol wanhoop wreef Fragère zijn han den- „Maar welke misdaad heb ik dan toch begaan", riep hij, „om zulk een gruw zame straf te verdienen? Mag ik den keizer niet zien. hem te voet vallen, zijn vergiffenis afsmeeken? Vergeefsche bede! Het bevel was kort en streng, en kpi- zer Paul dulde niet dat met zijn beve len den spot gedreven werd. Alles wat Fragère van den officier, die tot zijn vrienden behoorde verkrijgen kon. was een uitstel van een half uurtje om wat kleeren te pakken. Dan moest hij den gevangeniswagen bestijgen, die geheel afgesloten en van geen enkel raampje voorzien vva6. Een sterke cavalerie escorte volgde Twee soldaten namen aan zijn zijde plaats, met den blanken sabel in de rpchtrrhand. en hnn pistolen in den gordel. En vooruit ging het nu met gesloten deuren en in snellen galop- Een diepe duisternis omringde den armen Fragère, en zijn begeleiders ble ven doof op al de vragen, welke hij stelde. Zoo ging het vooruit, steeds verder en vprder. totdat eindelijk na lange uren de wagen geopend werd 't Was helderlichfe dag, doch niet lang zou de tooneelspeler zich in het licht dec daags mogen verheugen. Met geblinddoekte oogen werd hij in een el lendige hut binnengeleid- Daar echter viel de blinddoek eensklaps van zijn oogen. doch thans stond hij in een zeer donker vertrek, dat slechts zeer spaar zaam met een enkele waskaars eenigs- zins verlicht was. Hier werden hem in een houten scho tel ruwe en slechte spijzen ten eten ge boden. hpm, die gisteren nog in al- 'erlei overvloed baadde en met de gunst van den machtigen tsaar overladen werd Thans echter was hij in ongenade ge- Grand Théêtre. Van Vrijdag 19 t.m. Donderdag 25 November vertoo ning van de film „Angel." Zondag 1.45, 4.—, 6.15 en 8-30 uur. Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m matinée. City Théater. 22 November vertooning van de film „Swing High, Swing low." Op 23. 24 en 25 November vertoo ning van de film „Het congres danst." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8.30 uur. DoorloopendV Aanvang laat- ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 615 en 8.30 uur Overlee dagen 810 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Museum Fléhlte. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur uitgezonderd Zondags. 's Zaterdacrs 10—12 en 1.30—S uur. (Stadgenooten hebben 'e Zaterdags vriipn tneeangl Sterhuis Beekenst.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35 Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. Glldehuis A.K.G t'o. Zuidsingel 16. Verkoopstentoonstelling van schet sen, grafiek en kunstnijverheid. Ge opend 328 November, dag. 105 uur n.m. 11 t.m. 30 November. Sierkunst Tentoonstelling schilderijen teeke- ningen en grafiek van J. Bezaan. Dag. 105 uur. 13 t.m. 28 Novemher. Dp Poth. Amersf Kunstkring Tentoonstelling schilderijen van mej. T. G M van Hettlnga Tromp en van schilderijen en ceramiek van H. Kamerlingh Onnes Dag 104 uur. 22 November. Amicitia. Jubileum avond Charlotte Kohier. 8 uur n.m. 22 November. De Valk. Feestavond van „De Hanze." 8.15 uur. 24 November. Theosofische Loge. Openbare lezing van den hear Vis ser over Theosofip 8.15 uur n.m. 24 Novemher. 's Prinsenhof N.R.V. Wintersportlezing. 8.15 uur. 24 November, 's Prinsenhof. N. R. V. Wintersport. 8 uur. BAARN 13 Novemher t.m. 3 December. Baarnsch Lyceum Tentoonstelling schilderijen, taekemineen en studies van Ankie Crommelin. Dag. 104 en Zondags 1.304. ZEIST 27 November. Figi. Fritz Hirsch Operette: „Sag beim Abschied leisp Servti*8 uur. vallen, verbannen, en in een ellendige hut werd hem nu een maal voorgezet, waarvoor gisteren nog zijn bediende den neus zou hebben opgehaald. Om zich heen ontwaarde hij slechts dreigende gezichten. Wat zou er nu ge beuren? De ongelukkige verviel in de diepste vertwijfeling. „Fragère, wij moeten scheiden", zei de bevriende officier, die tot hiertoe was medegereden. „Wat kan ik nog voor u. doen?" „Spreek met den koning", stamelde de banneling. „Onmogelijk! Eischt wat ge wilt, doch; dat niet' Kan ik misschien uw kostbaar heden in bewaring nemen, totdat ge te rugkeert?" „Dan ben ik toch niet voor immer ver bannen?" „O, neen, 6lechts voor zes jaar"- „Zes jaren!" zuchtte de ongelukkige tooneelspeler. „Zes jaren in Siberië!" De nieuwe escorte, die thans binnen* trad. onderbrak zijn weeklagen. Met ge blinddoekte oogen moest hij in de hevi- gek oude weer in den somberen wagen plaats nemen. Eindelijk werd er opnieuw halt ge houden, en ook thans weer hadden hier dezelfde formaliteiten plaats, welke hij reeds eenmaal beleefd had- Een armzalige hut, ellendig eten, ter wijl alles even duister en somber was om hem heen- Zoo eïng het drie dagen en drie nach ten onafgeLroken voort. Dan weerstond eensklaps het voertuig stil. Met geblind doekte oogen werd hij uit den wagen gelicht en op een bank neergezet. Hij hoort voetstappen in de nabij heid Er wordt gefluisterd -.Het ge vaar schijnt nog steeds grooter te wor den - - Maar wat is dat nu? Er worden geweren geladen! Men trekt hem zijn jas uit en zijn handen worden gebonden... „Vuur!"... klinkt bet plotseling. Geweerschoten knallen en Fragère valt van bangen- angst machteloos ten gronde. De ongelukkige heeft alle bezinning verloren. Eindelijk echter komt hij weer lot zichzelf. Het beklagenswaardig slachtoffer wordt opgeheven en op een stoel neer gezet. Men bevrijdt zijn handen en neemt hem den blinddoek van de oogen. Groote hemel! Hoe is dat mogelijk? De tooneelspeler zit in hetzelfde ver trek, aan dezelfde tafel, op dezelfde plaats, waar hij zijn bitse aardigheid tegenover den keizer had ten beste g?' geven, door dezelfde easten omringd, met den keizer in hun midden. E enluslig gelach hesroett? hem. Ware de bliksem voor ziin voeten neergeslagen, de man zou niet zoo ont steld geweest zijn. als hij zich thans ge- voelde. „Ziet ge. amice", zei de tsaar, „ik waag mij ook wel eens aan een scherpe aardigheid 1"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6