Bij Engeland ten achter BLACKCAP I Werelds 1draaiboek Kinderhoekji HET HELSCH COMPLOT J. A. SCHOTERMAN Zn. ALBERT HEIJN Psychologische Uitgever moet betalen Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Exposé van minister Swanson Elf arrestaties te Parijs douane-scholing ANTI-BRITSCHE BETOOGING OLD SCOTCH WHISKY p. fl. 3.75 Sole Importers: UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao Tel. 145 Schadevergoeding komt ten goede van liefdadigheid „Bobo R.l.P." WAT ETEN WIJ MORGEN? langestraat 42' Tel. 77 Blikken gemengde zoutjes 65 ets. Blikken kaasbolletjes 65 ets. Rac^o-programma s Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 'Amerika ziet de noodzaak in van vlootuitbreiding WASHINGTON, 22 November (Ha- ,vas). In zijn rapport aan president Roosevelt wijst de staatssecretaris van marine er op. dat de Vereenigde Staten achterblijven bij Groot-Brittannië in den vlootbouw, maar toch de tweede vlootmogendheid ter wereld blijven. Hij spreekt de meening uit, dat ondanks het Amerikaansche bomvprögram er staan op het oogenhlik 71 oorlogssche pen op stapel het verschil tusschen de Britsche en Amerikaansche vloten steeds grooter zal worden in verhand met den omvang van het Engelsche berbewapenincsprogram en doordat de Britsche vlootbouw sneller ten uitvoer wordt gelegd dan de Amerikaansche. Niets wijst er echter op, dat Washinz- ton niet het voornemen zou hebben verbetering Ie brengen in dezen staat van zaken. De statistieken, waarop de staatssecretaris van marine, Swanson. zich baseert, geven aan, dat de Ver eenigde Staten i325 oorlogsschepen be zitten met 1.083.000 ton en Engeland 285 schepen met 1.216 000 ton terwijl Japan 200 oorlogsschepen heeft met 745.000 ton. De Vereenigde Staten ech ter beschikken slechts over 113 sche pen, die nog niet.de leeftijdsgrens be reikt hebben tegen 181 Engelsche oor logsschepen en 171 .Tapanscbe beneden deze grens. De regeëring beeft opdracht gegpven tot den bouw van 2 pantser kruisers en Swanson is" voornemens bet congres credieten te vragen voor den bouw van nog twee eenheden ter vervanging van verouderde schepen. De staatssecretaris geeft in zijn rapport te verstaan, dat de politiek der Ver eenigde Staten in de toekomst, blijven de binnen het kader van de vlootver- dragen van Washington en Londen, zal bestaan in den bouw van torpedo jagers en onderzeeërs, zondier den bouw van groote kruisers ten laten va ren. Het rapport besluit met te zeggpn dat de Vereenigde Staten het tempo van den vlootbouw niet zullen opvne ren. „tenzii de wereld in brand vliegt." Geheime wapenfabricatie te Lyon thans bestraft- PARIJS, 22 Nov. In totaal zijn thans elf personen in verband niet de wapenvondsten gearresteerd. Volgens een getuigenverklaring zijn kort gele den wapens afgeladen in de Rue Jean Mermoz, op enkele passen afstand van de Surété Generale, bij een daar geves tigden koopman. Verder verklaart men dat de zaak der wapen vondsten te Caen geen verhand houdt, mei de affaire Ier Cagoulards. "Morau de la Meuse, die Vrijdag J.l. werd gearresteerd in verband met de kwestie der Cagoulards is hpden voor den rechter van instructie verschonen, die hem beschuldigde van samenver king met een bende misdadigers en he' in bezit hebben van oorlogswapenen De beklaagde is opgesloten in de Santé-gevangenis. In October 1936 is ontdekt, dat te Lyon heimelijk handgranaten vervaar digd werden. Elf personen werden in verband biermede gearresteerd. De voornaamste beschuldigden zijn thans veroordeeld tot zes maanden gevange* nisstraf en honderd francs boete, 'iet zijn: do adjunct burgemeester van II- leurbanne, een voorstad van Lyon, en Laufer gemeenteraadslid van Villcur- banne. Een beleefdheidsschool, waar de beambten als gentlemen hun vak leeren PARTJS, 22 Nov. Te Montbèliard bij Belfort zal in het nieuwe jaar een ..beleefdheidsschool" worden geopend voor douanebeambten. Hier zal niet al leen onderricht worden gegeven in de wijze waarop smokkelaars te ontmas keren zijn. maar ook hoe reizigers met beleefdheid te behandelen en hen wel kom te heeten in het land. De geestelijke vader van deze be leefdheidsschool te Hyon, directeur- generaal van het belastingwezen bij het ministerie van financiën. Deze i? van meenine. dat het bruuske optreden der ambtenaren verklaarbaar is door de angst een aan beffing onderhevig vonrwern door 1e laten. Tn deze school zullen de beambten onderricht worden onderscheid te ma ken tusschen beroepssmokkelaars, die meestal groepsgewijs te werk gaan, en gewone reizigers, die de contróle pro- beeren te ontduiken door oen paar cigaretten of een fleschje parfum in hun bagage te verbergen. Hvon is ervan overtuigd, dat het slechts een psychologische kwestie is. Psychologie is volgens hem het eenige wanen, dat dedonappheambto moet be zitten om tegelijk douanebeambte en heer te zijn. Groote demonstratie te Tokio TOKJO, 22 November. (Reuter). Op een anti-Britsche massabetooging is eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin de pro-Britsche beginselen opzij worden gezet en waarin wordt aange drongen op bet opheffen van de pro- Britsche vereeniging, op het afschaf fen van de afhankelijkheid van de Brit sche sympathie en economische betrek kingen. Verder wordt in de reèolvjti? aangedrongen op een doeltreffende, be-, yvaking van Hongkong en wordt ge vraagd geen inmenging van Engeland of een andere mogendheid in het Ja- pansch-Chineesche conflict toe te laten. De betooging werd gepresideerd door den leider van de Seijoekai. Jamamotp. die werd bijgestaan door Jojama, den bekenden leider van de uiterst-patrio- tische bond van den Zwarten Draak. Na de vergadering trokken vierduizend personen naar het keizerlijk paleis om den keizer toe te juichen, terwijl een kleine afvaardiging op de Britsche am bassade een manifest overhandigde, waarin de Britsche regeering wordt aangespoord haar houding tc wijzigen. 99 99 Geld. Worst CC De echts, per pond 65 C Nieuwe Abrikozen Per pond 47 - 43 - 39 - J Mm Fondant Borstplaat 4 Per Vi ponda... 24 - Jm I Voordee ligstc Kruidenierabadrijf in Nederland De Hertog van Windsor heeft met den uitgever van het beruchte boek over de kroning een schikking getroffen LONDEN, 22 Nov. Lord chief- Justice Hewart heeft vandaag be kend gemaakt, dat een regeling is tot stand gekomen in het proces wegens smaadschrift, dat de hertog van Windsor aanhangig heeft ge maakt tegen do Londensche uitge versfirma William Heinemann Ltd. en Geoffrev Dennis. den schrijver van het boek „Commentaar op de kroning". Na betaling der kosten en schadevergoeding en het aan bieden van volledige verontschuldi gingen is de aanklacht ingetrokken. De raadsman van den hertog, Jowitt, de vroegere Attorney-general, heeft me degedeeld, dat zijne Koninklijke Hoog heid de schadevergoeding zal verdeden onder de liefdadige instellingen, die hij als prins van Wales en als koning steeds zijn bijzondere belangstelling heeft geschonken. Jowitt noemde de veronderstelling, dat de dame, die thans hertogin van Windsor is, de minnares van den her tog zou zijn geweest, volkomen on waar. Er bestaat hiervoor niet de min ste aanwijzing en de gedaagden heb ben evenmin getracht het aannemelijk te maken. v Hewart zeide, dat hii roet tegen zin en aarzelend accoord ging met het intrekken van de aanklacht, daar de lasteringen gemeen en wreed waren, en de Jurv wel van oordeel geweest zou zijn, dat er alle reden was voor een doeltref fende bestraffing. Jowitt heeft verder nog gewezen-op cle onjuistheid van de in het boek weer gegeven geruchten, volgens welke de hertog een zwak zou hebben voor drank, en, alvorens afstand van den troon te doen, meer geld had willen hebben. De eenige reden voor den troonsafstand was. zeide hij. de wenscb van den hertog de vrouw zij per keuze te huwen en geen andere. De gedaagden hadden naar voren ge bracht, dat het hoek de geruchten al leen maar vermeld had, met de bedoe ling ze te weerleggen. MACHATY NAAR AMERIKA Gustav Machaty, de regis seur van de veelbesproken film „Extase", heeft een langdurig con tact gekregen van Metro-Goldwyn- Mayer. Het is nog niet bekend wel ke zijn eerste film zal zijn. F AN DA AG heb ik me weer eens gron dig geërgerd en ik hoop, dat u zich met me mee zult ergerenEen Cali- fornische krant viel me in handen, waarin ik een necrologie-rubriek vond. die enkele dozijnen ^overlijdingsannonces bevatte (drie dollar per regelvan overledendieren. Nu is Amerika een onmogelijk land en Hol lywood een onmogelijke stad in dat Ame rika. zoodat men langzamerhand wel leert welwillend de schouders op te halen, als er weer zoo'n Amerikaansche eigenaardig heid opduikt. We weten wel. dat de filmer ij voor een groot deel een kwestie van recla me is en dat reclame voor een groot deel een kwestie van ongewone dingen is. Een ambitieuse persagent zal zich dus wel eens tot gekke dingen laten verleiden, maar van een krant mag men altijd verwachten, dat ze en zeker in haar advertentie-kolom men niet al te zeer van het normale af wijkt. Maar wat moet men denken van ad vertenties als bijvoorbeeld: „Met droef heid geven we kennis van het verschei den van onze Brownie, acht jaar oud en de groote lieveling van Carole Lom bard. Crematie en teraardebestelling op het dierenkerkhof te Los .Angeles" en in hetzelfde nummer: „Joe Louis, de zwarte kemphaan vaan Lionel Barrymore, is in den strijd gevallen" en „Mijn lieve spa niel Bobbv is gisteren twee jaar oud ge storven. Harold Lloyd." Het dierenkerkhof van Hollywood, overigens niet het eenige (ook New York, Londen en Parijs kent ze), heeft een re putatie van exclusiviteit en standing, waarop iedere hond., die er begraven wordt, trofsch mag zijn. Het beslaat en kele vierkante kilometers en telt over de twee duizend graven. Over de zes hon derd daarvan bevatten urnen met de asch van de gestorven dieren. Midden in den luxueus aangelegden tuin staat een groot crematorium met een electriscben oven. Crematiekosten bedragen 17 dol lars. Balseming 2ó dollars! De buur van een stukje grond van twee bij twee en een halven meter is honderd dollars. Het recht er een zerk op te richten wordt met 200 dollars gekocht en een mausoleum-concessie bedraagt 240 dol lars. En ze betalen bet ook! Elf tuinlie den leven van het onderhouden der graven. Men vindt er naast de honnepon- nigen, tocdelewoetsie poedel van de een of andere perioxide blonde, het graf van den vadsigen Sint Bernard van den would-be sportsman, de aap mét gouden balsband uit Map West's film „ï'am no angel" ligt er naast de regenboogige pa pegaai van Mary Pickford. Een imposant marmeren monument dekt bet graf van Kabar, den trouwen hond van Valentino die twee maanden lang op het graf van zijn meester treurde, tot hij er van uitputting stierf. Ook staat er een sim* pele zerk: „Hier ligt. Rin-tin-tin, de kin dervriend." Miriam Hopkins' taks staat er levensgroot in marmer gekapt en Lon Chaney's fox-terrier beeft er een bronzen hondenhokje. In den kattenhoek liet Poezoems. de beroemde kat-, die baar meester 300 dollar per week opbracht als heldin in de vampire-films uit de dagen van de zwijgende film. „Een leven als een bond",, zal er een gelukkiger bestaan zijn, dat menigen Californischen pauper niet .beschoren is Als ik dan denk aan bef geld en den tijd. beste.ed aan die troetelhondjes, dan zonder dat ik daarom ook. maar iets minder, van dieren houd dan een ander erger ik me. Verwondert u zich daar nog over? BINNEN 30 HETEE van een brandende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht oir licht op te hebben VOOR DE KOFFIETAFEL Kalfshereens met mayonnaise. Bereiding: Verwijder van de kalfsher- 6ens de vliezen, doe ze in een netel- doeksch lapje en bind ze dicht. Zet ze op met koud water. Giet het water af, zoodra het kookt. Zet daarna de hersens opnieuw op. nu met ruim kokend water, met een scheutje azijn, een paar schij ven ui, wat kruidnagel en peperkorrels en laat ze c.a. Vi uur zachtjes koken. Doe ze uit het doekje, laat ze koud wor den. snijd ze aan plakjes en bedek ze met dikke mayonnaise. VOOR DE MIDDAGTAFEL Lamscoteletten. Gestoofde prei. Aardappelen. Rijst met bitterkoekjes. WOENSDAG 24 NOVEMBER HILVERSUM I, 1S75 M. NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.) 8.30 Gram.platen 9.30 Geluk- wcnschen 9.45 Gram.platen 10.30 Mor gendienst 11.00 Gram.platen 11.15 En semble v. d. Horst 12.00 Berichten 12.15 Gram.platen 12.30 Vervolg concert 1.30 Gram.platen 2.00 Alt en piano 3.00 Christ. Lectuur 3.30 Gram.platen 3.45 Christ. Liederenuurtje 4.45 Voor de jeugd 5.45 Gram.platen 6.00 Land- en tuinbouwpraatje Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart 6.30Taallessen en causerie over het Binncnaanvaringsreglement NC RV 7.00 Berichten 7.15 Causerie „De worsteling der zending in de huidige Oos- tersche wereld" 7.45 Gram.platen 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.10 Causerie voor het „Nationaal Fonds voor Bijzondere Noorden" 8.20 „Van der Waals en zijn werk herdacht", causerie 8.45 Christ. Radiokoor en gram.platen 9.35 Orgelconcert (Van 10.0010.05 Berich ten ANP) 10.45 Gymnastiekles 11.00 12.00 Gram.platen, Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA 8.00 Gram;platen 9.30 „Onze keuken", causerie VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.20 Causerie „Jeugd in crisistijd" (gr. platen), zang, orgel en gram.platen 11.30 Voor de werkloozen 12.00 Gram.platen 12.30 VARA-Orkest en solist 1.151.45 „De Ramblers" 2.00 Knipcursus 2.30 Voor de vrouw 3.00 Voor de kinderen 5.30 Gram.platen 6.00 „De Lucky Birds", en solist RVU 6.30 Causerie „Waar het om gaat. Het internationale politieke ta fereel" VARA 7.00 Koorzang VPRO 7.30 Causerie „God, Historie, Cultuur" VARA 8.00 Herhaling SOS-Bcrichten 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia 8.15 Radio- tooncel 9.30 C. Steyn's accordcon-orkest en solist 10.00 Berichten ANP 10.05 Derde acte van de opera „Prince Igor" (Gr. pl.) 11.00 Causerie „Kan men de sexua- liteit humaniseeren?" 11.20 Vervolg ope ra 11.5012.00 Gramofoanplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel 11.3511.50 Gram.platen 12.05 Het BBC-Midlandorkest 1.05 Stedelijk orkest van Camborne 1.35 Zangvoordracht 1.50 2.20 Het John MacArthur kwintet 4.05 Causerie „Children from the point of view of a Kindergarten mistress" 4.20 Vesper 5.10 Gram.platen 5.20 Big Bill Camp bell en zijn Hill-Bily Band, en soisten 5.50 Gram.paten 6.20 Berichten 6.40 Landbouwpraatje 7.00 Radiotooneel S.00 Louis Levy's orkest en solisten 8.35 BBC-Symphonie-orkest en solist 9.50 Be richten 10.10 Vervolg concert 11.00 Revue-programma 11.35 H. Darewski's Band 11.5012.20 Jazzmuziek (Gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.50. 9.10, 10.40 i 11.20 Gram.platen 12.20 Orkest van de Garde Rcpublicaine en zang 3.05 Zang SI. Thans werd het dokter Bergman hot langer hoe meer duidelijk, dat er allerld geheimzinnige machten waren die er be lang bii hadden den edelsteen in hun bezil te krijgen. Hij spoedde zich naar huis en bestelde plaatsen voor een schip, dat in de haven gereed lag om te vertrekken. 82. Het was dokter Bergman ontgaan, dal er aan boord van het schip eenige Hin does waren, die hem met meer dan gewoni belangstelling stonden te bekijken. Als hi deze mannen had gezien, had hij aanstond- begrepen. dat die uit Azië waren gekome: met een bijzóndere bedoeling. 3.20 Pianovoordracht 4.20 Zang 4-35 Pianovoordracht 5.20 G. Bailly-Orkest 6.50 Gram.platen 8.50 Zang en piano - I.20 Gevarieerd programma 10.50 Gram platen. KEULEN. 456 M. 5.50 H. Hagestedt'! orkest 7.50 SA-Orkcst 11.20 Orkest concert 12.35 Omroepkleinorkest, boeren kapel en solisten 1.35 Omroepschrammel- ensemble 4.00 Düs6eldorfer Concertorkesl 6.30 Gram.platen 8.50 Viool en pianc 10.0011.20 Omroepkleinorkest en solis-j ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.2? Gram.platen 12.50 Omroeporkest 1.50 —2.20 Gram.platen 6.20 Omroeporkest - 7.20 Joods Vocaal kwartet 8.20 Conser-L vatorium-orkest Leuven en soliste 10.30G 11.20 Gram.platen. 484 M.: 12?29 Gram.platen 12.50 Salon- orkest 1.50—2.20, 6.20, 6.00 en 7.35 Gram, platen 8.20 Omroepdansorkest en soli stil 9.35 Salonorkest en solisten 10.30- II.20 Gram.platen. DEUTSCHLANDSENDER. 1671 M. 7.2! O. Joost'8 orkest 8.20 „Stude der jun?et Nation", rijkszendine 8.50 Viool en piari, 0.20 Berichten 8.35 Omroep-Amusement, orkest en solisten 10.05 Weerbericht - 10.2011.20 O. Joost en zijn orkest. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 9) Christina had het gevoel, dat ze iets doen moest en voor het eerst van haar leven ontwaakte in haar het teedere, vrouwelijke instinct om iemand, die lijdt, behulpzaam te zijn. Ze was jóng, vol leven, sterk en opgewekt en het leek haar verschrikkelijk om zoo uit geteerd en zwak te zijn, om daar be wegingloos te moeten liggen en je tot niets in staat te voelen. Ofschoon ze ze niet onder woorden had kunnen brengen., waren dit haar gedachten. Miss Dempster voelde de verborgen teederheid van haar stem en blik en het was, alsof zich iet9 in haar ont spande. Ze keek bijna aandoenlijk gre tig naar het meisje op. „Ik vind het prettig om jou in mijn kamer te hebben. Zeg aan miss Alice, dat, wanneer zij me alleen moet laten, jii bij me moet blijven inplaats vart Dalgleish. Die moet niet meer bij' me komen. Ze past alleen maar bij gezon de menschen. Zelfs haar rokken ma ken geluid." Het zou niet prettig voor mrs. Dal gleish geweest zijn, als ze deze woor den, die stamelend en met lange tus- schcnpoozen uitgesproken werden, ge hoord had. Maar, ofschoon ze aan den buitenkant van de deur met baar oor 6tijf tegen het sleutelgat gedrukt stond, kon ze wel de stem van Christina ver staan. maar van miss Dempster ver nam ze slechts een vaag gemompel. Tot wanhoop gedreven, opende ze haastig de deur en ging opnieuw do kamer binnen. Voor zoover zij wist. was dit de eerste keer sinds vel© da gen, dat haar meesteres bii het bewust zijn was. Miss Harman had dienzelf den ochtend nog met duidelijke b® zorgdheid gezegd, dat die voortdurende bewusteloosheid baar ernstig veront rustte. Nu zag ze haar kans gekomen om baar macht te doen gelden en Christina Caldwell voorgoed te ver slaan. Ze had het recht om dat te doen. want, zooals ze zelf gezegd zou hebben bad ze miss Dempster de laatste twin tig jaren trouw gediend. „O. mevrouw, wat doet bet me goed, dat ik zie. dat u weer uzelf bent!" zei ze. „Ts er iets. wat ik voor u kan doen? U weet, dat u op uw arme. oude Dalgleish kunt rekenen, die zoo lang bij u gediend heeft. Het heeft me pijn gedaan, mevrouw, meer dan ik kan zeggen, om opzij geschoven te worden door menschen. die op zijn zachtst ge sproken, niet 'eens mijn meerdere zijn. Zelfs de kasten worden afgesloten, zoo dat ik nergens meer bij kan." „Wie heeft de kasten afgesloten?" vroeg miss Dempster, terwijl er iets. dat veel van een glimlach weg h^d, om h^ar lippen ^peelde. „Miss Harman én ze laat dat, meisje hier. die nutteiooze. luie meid bij u oppassen, Inplaats van mij. Dalgleish, die hier al in betrekking was. toen zij. nog geboren moest worden Het is meer dan een mensch kan verdragen, mevrouw en ik hoop, dat u haar een goed standje wilt geven, want dat ver diend ze en dan weet ze meteen baar plaats en kan trachten zich daar aan ie houden." „Als miss Harman de kast afgesloten heeft. Dalgleish, dan kun je er zeker van zijn, dat ze daartoe een reden had", was het onverwachte antwoord van de oude vrouw. „Je kunt nu naar beneden gaan. Dit meisje blijft bij me. tot miss Alice terug komt." Voor den tweeden keer. en nog dui delijker, werd Dalgleish door haar eigen meesteres opzij geschoven en dat in tegenwoordigheid van een, die ze zoo hartgrondig verachtte. „Is dat nu de dank. die' ik voor al mijn trouwe dienst krijg, mevrouw?" zei ze stijfjes „Dan blijft er me niets anders over dan mijn koffers te pakken en te vertrekken." „Zooals je wilt. Dalgleish. als je het op die manier opneemt. Miss Harman zal wel zoo vriendelijk willen zijn je te betalen, wat ik je nog schuldig ben. Maar ga nu. Je bent een goede kame nier voor gezonde menschen. niet voor zieke. Zelfs je kleeren brengen onrust in de kamer" Dit deed de deur dicht Opnieuw stormde Dalgleish de kamer uit Zelfs Christina bad met baar te doen en ver meed het haar aan te zien, toen ze langs baar liep. Dalgleish durfde de deur niet in het bijzijn van haar mees teres dicht te slaan, maar ze ging naar Meikle's provisiekamer en. stortte bij hem haar hart uit. Toen "beklaagden zij zich er 6amen over. hoe zij. die door hen de indring ster genoemd werd. groote veranderin gen in het huis teweeg gebracht had, zichzelf in de gunst van miss Dempster had weten te dringen en dat alles met bedoelingen, die zeker niet goed kon den zijn. Temidden van hun sombere overpein zingen ging de bel van de voordeur. „Als dat de dokter is", zei Dalgleish, tot het uiterste gedreven, „laat hem dan in de ontbijtkamer. Meikle en zeg hem. wat wij denken. Misschien i6 hij in staat een 6tokje voor de plannen van de juffrouw te 6tekén." Meikle knikte en haastte zich naar de voordeur. De stemmen weerklonken nog steeds in de eetkamer, zoodat het nu of nooit voor hen was. Meikle's uiterlijk was bet omgekeerde van dat van mrs. Dalgleish. Hij was een klein, verschrompeld mannetje, met een fret achtig gezicht. Zijn livrei hing slobbe rig om zijn mager lichaam en in zijn geheele houding lag iets kruiperigs, wat een toeken was van een laag ka rakter Dergelijk soort mannen bezit, echter dikwijls een groote volharding tot het verkrijgen van dingen, die ze wenschen te hebben; ook zijn ze erken de grootmeesters in de kunst van het haten. Hij liet niet openlijk merken, dat hij tegen Alice Harman was en daardoor was hij in werkelijkheid een gevaarlij ker vijand dan Dalgleish. die zich te veel bloot gaf. ..Dokter, zoudt u misschien een oogeti blik in de ontbijtkamer willen komen voordat u naar boven gaat?" vroeg bij onderdanig, terwijl hij den jongen man uit zijn ja6 hielp. „Mrs. Dalgleish zou u graag even onder vier oogen spreken en boven is daar nooit kan6 toe." Ruthven knikte begrijpend en er lag een verborgen voldoening in zijn oogen, toen hij Meikle toestond hem uit zijn jas te helpen. Hij was er heelemaal niet afkeerig van een gesprek met mrs. Dalgleish te hebben, want hij wist. wat voor een uiterst gevaarlijk spelletje er in bet huis gespeeld werd en wilde juist erg graag weten, wat zijn aandeel erin was. Hij verkeerde in groote rnoeilijkhedfn en kon zich niet veroorloven eenige hulp, hoe gering die ook was, van «ie hand te wijzen. Er lag een gretige blik op zijn gezicht, toen hij de ontbijtkamer binnenging en haar goedendag zei. HOOFDSTUK VII Beraadslagingen „Het gaat over miss Harman, dok ter", zei mm. Dalgleish zuur. „Mr Meikle en ik hebben met elkaar gespro ken en we vinden dat er in dit huis dingen gebeuren, waarvan u in kennis gesteld moet worden." „Mijn lieve, hemel' En wat kunnen die dingen wel zijn?" vroeg de dokter op den schertsenden toon, die bij soms aannam, als hij zijn werkelijke gevoe lens wenschte te verbergen. „Miss Har man schijnt toch heel vvelmeenend. of schoon ik moet toegeven, dat ze me erg streng lijkt en moeilijk om mee om tc gaan." „O. dokter, ik geloof dat ze veel kwa der is", riep mrs Dalgleish opgewonden uit. „Om mijn arme. lieve mevrouw in baar klauwen haar klauwen!" her haalde zij, terwijl ze haar vuist schud de. „te zien is meer dan ik verdragen kan. Ik heb gezworen, dat ik het u vertellen zou en ik doe het ook." „Kunt u niet duidelijker zeggen, wat u bedoelt?" zei Ruthven kaïmeerend, terwijl hij trachtte zijn belangstelling ic verbergen. De twee bedienden voor hem hadden er geen idee van. hoeveel waarde hij aan hun woorden hechtte en hoe ze hem in de kaart speelden. „Er is zoo veel te vertellen, dat ik niet weet waar ik beginnen moet", zei Dalgleish koortsachtig. „Om te begin nen, heeft ze me heelemaal de kamr uitgezet Zelfs 's nachts slaapt ze er o], de sofa. Nou vraag ik u, dokter, kal een slapende vrouw voor miji meesteres zorgen, die 's nachts nol meer dan overdag iemand noodii heeft? Ze zegt. dat ze niet slaapt en da ze bij het minste en geringste, wakke wordt, maar ze is toch ook maar var vleesch en bloed, net zooals wij alk' maal en ze moest het waken '6 nacht aan mij overlaten. Ik ben al twinti' jaar, of liever gezegd bijna dertig jaa gewend geweest haar Je helpen." „Ik zal er voor zorgen, dat het g' beurt," antwoordde de dokter bereid willig. „Ik zal miss Harman wel vei tellen, dat het in het belang van d patient is, dat ze het waken 's nacht aan u overlaat, mrs. Dalgleish. Het vei wondert mij niets, dat u zich gekrenk voelt. F.n is er verder nog iets?" „Ze is dikke maatjes met dat nieuw' tweede meisje. Christina Caldwell, di dr Guthrie ons op het dak geschoven] heeft; zij hoort in een fatsoenlijk bui niet thuis. Als miss Dempster heek maal normaal geweest was. toen e voor het eerst sprake van was haar t huis te nemen, zou ze nooit haar to« stemming gegeven hebben. Ze is op hf oogenblik boven en zit als een konin' in bij het bed van mij meesteres c heeft mij getrotseerd, toen ik zei, da ik wel op zou passen, zoolang mie Harman beneden was. „Nee," zegt 7.' „mijn meesteres heeft me bevolen hie te blijven en dus blijf ik hier." No vraag ik u. dr Ruthven. er kunno toch zeker geen twee meesteressen i een buis zijn. evenmin als twee hoo den aan een lichaam?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2