Deversterkingvanonze weermacht Spoor, tram en autobus werken samen Acht maanden geëischt tegen een slager Minister van Boeyen over de Zondagsrust Behoefte aan officieren Opheffing van 150 stations Wetsovertreding algemeen De vergiftiging Lichting van 32.000 man Spoorweg-ontvangsten over October KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN UtUJrikl'YruaA^ouisC SOJmyx Voor Electrische Installaties B. SCHOOLEMAN Moeilijke materie te Harencarspel Veearts in gebreke 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 BINNENLAND defensiefonds, en van den kapitaal- dienst zullen geschieden, zoo snel Bij de infanterie zullen 346 officieren en 1586 onder officieren meer nooditf zijn Aan de memorie van .ntwoord inza ke het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet wordt hei volgende ont leend. De opmerking, dat er thans een zeer groot tekort aan kader zou zijn. is niet juist. Die tekorten ontstaan eerst na de uitbreiding van de organisatie en dus nadat de dienstplichtwet zal zijn gewij zigd. In totaal zulleD bil het wapen der In fanterie meer noodig zijn: 346 officieren en 1586 on lerofficiere" Deze zeer grootp uitbreiding In korten tijd geeft uiteraard haar eigenaardige moeilijkheden, welke niet gering zijn ie achten. Toch ib de regeering er van over tuigd, dat deze moeilijkheden zijn op te lossen, ook al zal he* ideaal, n.l. voor 100 pet voor hun taak berekende in structeurs. niet aanstonds bereikbaar zijn. Tn een overgangsperiode zal niet steeds h«t hoogste rendement kunnen wo» den verkregen. De eerste behoefte ian officieren ont staat 1 October 1038. Op de Kon Mi i taire Academie zijn thans 29 cadetten dir in 1036 hun inleiding aldaar aan vingen en dus In Augustus 1038 be noembaar zijn. Daarnaast heeft de mi nister van defensie dit jaar toegelaten 50 cadetten voor het wapen der infan terie. Ten einde reeds op 1 October 1038 ook over di cadetten <le beschikking te hebben heeft hii bepaald dat hun opleiding zoo 7al worden geregeld, da' zij in October 1038 voor hun taak als in- fanterie-officier. bestemd voor de tirall leur opleiding ten vollA berekend zullen zijn. Wat zij dan nog lan specialisti sche opleiding tekort zullen komen, zal hun na hun benoeming tot tweede luite nant door het volgen .1 speciale cur sussen worden bijgebracht. Op 1 Octobe, 1938 zullen dus 79 twee- de-luitenan*e ter beschikking komen. Voor de encadreering van het wapen der infanterie zal in de nieuwe vredes organisatie eer jaarlijksche aanneming van ongeveer 38 cadetten noodig zijn. Het zal duidelijk zijn. dat, ook al zou die jaarlijksche aanneming tijdelijk wor den opgevoerd, het nog vele jaren zou duren a'votvns de aan'rlpn in de nieu we organisatie zouden worden bereikt Om aan di bezwaa** tegemoet te ko men, wenscht de minister een aantal jonge reserve-officieren te laten over gaan naar het korps beroeps-officieren Deze maatregel is ingrijpend wat be treft de rechtspositie van de thans aan wezige beroepsofficieren. Vandaar dat hij het inschuiven in de ranglijsten van de beroepsofficieren wenscl - te voor komen, waarvoor trouwens wijziging van de evorderi igswet voor de land macht 1902 vereischt zou ziin. Ook daar voor is echter een bevredigende roge- ling te treffen Voorts moet rekening worden ge houden met het feit, dat in 1035, 1936 en 1037 geen tweede-luitenants der infanterie zijn benoemd. In 1039 1940 en 1041 zullen dus bij bet wa pen der Infanterie geen benoemin gen tot eerste luitenant plaats heb ben. Het ligt 1 het voornemen om medio 1930 medio 1040 en medio 1941 een aantal reserve-luitenants naar het korps beroepsofficieren te doen overgaan in den rang van eerste-luitcnant en hen bij dien over gang te plaatsen ondera.m de rang lijst der ^te-luitenants, en wel ong. 40 per jaarMasse. Op deze wij ze worden dan ong. 120 reserve luitenants benoemd tot Tste-luite- nant. daarna volgt uiterlijk in 1942 de aanstelling tot eersie luitenant van d® thans aanwezige cadetten die in 1938 worden benoemd tot tweede-luitenant, terwijl na deze laatste groep nog 40 reserve-luite nants alzoo uiterlijk in 1942 voor benoeming tot beroepsofficier in aanmerking kunnen worden ge bracht. De benoeming tot eerste luitenant van bedoelde eserve-officieren zal eerst plaats hebben na het met goed gevole doorloopen van een applicatiecursus van ongeveer eon jaar. De minister stelt zich voor die onge veer 160 reserveofficieren allen tegelijk ongeveer 1 Maart 1938 in werkelijken dienst te doen komen. Reeds duidelijk kunnen zij dan practisch bekwaamd worden vooi de hun wachtende taak. Door de hiervorpn genoemde maatre gelen zullen c:nd 1038 reeds 70 en 120 if 200 officieren beschikbaar zijn Overi gens zal in de behoefte worden voor zien .door verhooging gedurende eenige jaren van het aantal aan te nempn ca detten. terwijl zoolang de aantallen van de vredesorganisatie niet zullen zijn be reikt. tijdelijk reserve.officieren vrijwil lig in werkelijken dienst zullen kunnen worden gesteld. Wat de overige wapens betreft, n.l eavaleri artillerie en genie, denkt de minister, waar het om ge ringe aantallen gaat. in de behoeften te kunnen voorzien door gedurende eenige fa.'en meer cadetten aan te nemen en overigens reserve-officie ren tijdelijk vrijwillig in werkelijken dienst te doen komen. Over-gang naar het korps beroepsofficieren bij deze wapens wordt voorhands nog niet in overweging genomen, omdat zulk9 voor deze wapens bijzondere moeilijkheden zou opleveren mede met het oog op de belangen van de thans dienende beroepsofficieren. Onderofficieren Deze groote uitbreiding van de orga nisatie noopt ook ten aanzien van de onderofficieren tot bijzondere maatrege en. Met to :passing van het stelsel, da' de aanvulling van de onderofficiersva atures dient te geschieden door In tiensttneding van dienstplichtige onder officieren ls capltulant ls reeds een aanvang gemaakt met verhooging van het aantal capifulante.n en zijn er thans hij het wapen der infanfprie reeds 233 dienstplichtigen onderoffidersn capitu lant overcompleet. Voorts zullen de dienstplichtige on rterofficieren van de oudere lichtingen n.l. 1934 1935 en 1936 alsnog tn de geie enheld worden gesteld als capltularu in werkeliiken dienst te komen. Van de ze lichtingen verwacht de minister on geveer 400 man heschikhaar te krijgen Vervolgens zijn uit de eerstvolgende Hchtirtgen nog :o verwachten ongeveer 850 dienstplichtige onderofficieren-capi tulant. Einde Maart 1939 kan alzoo. indien noodig, op een aanvulling van ongeveei '500 onderofficieren hij het wapen der infanterie gerekend worden. Overigens ligt het In het voornemei ten einde ook de oudere kern te v<»r ferken zooveel mogelijk heroeps-on 1 -nffViprpn die on hureaux werkzaam zijn, wederom troependienst te doen ver richten en voorts de noe geschikt 7ijndP onderofficieren-wachtgelders tot den ac tieven dienst terug te roepen, voor zoo ver zij altl. ns niet te oud zijn. De eersfe oefening Met leedwezen heeft de regeering er kennis van genomen, dat zeer vele le den verklaarden met een eersten oefen tijd van 11 maanden niet te kunnen in stemmen De regeering is tot de over tuiging gekomen, dat onder de huidige omstandigheden mede in verband met de grensbeveiliging met geen korteren duur dan 11 maan den kan volstaan worden. Met waardeering heeft de regeering er kennis van genomen, dat men zich algemeen kon vereenigen met een aan zienlijke verhooging van het contingent De minister teekent hierbij aan, dei jaarlijks 27.500 man moet worden Inge lijfd om, gehruik m kende van 15 lich tingen, het leger op voet van oorlog te brengen. Wordt dus beginnende met de lichting 1939 het contingent vastgesteld op 27 500 man, dan zal het leger eerst In 1954 compleet zijn. Nu is de minister voornemens om, teneinde den bestaanden achter stand op materieel gebied zoo spoe dig mogelijk in te halen. 4e aan schaffingen Ike ten laste van het mogelijk, doch in elk geval binnen 5 jaar te doen plaats vinden. Daar uit volgt ook, dat ook het personeel, hetwelk deze wapenen moet bedie nen, in 5 jaar beschikbaar moet zijn en dat het noodzakelijk is om tij delijk gedurende 5 Jaar. een groo- ter aantal dan 27.500 dienstplichti gen op te leiden. Dit grootere aan tal is berekend en gebleken op 4600 man te moeten worden gesteld, zoo dat het contingent moot worden ver hoogd tot 32.000 man. Geschiedde dit niet, dan zou. wanneer het nieu we materieel aanwezig ls. slechts voor rond tedeelte daarvan het vereischte personeel aanwezig is, hetgeen de minister volstrekt onver antwoord acht. Na 5 jaar zou men het contingent ederom tot 27.500 man kunnen terug- rpngen aangezi ».n dit contingent vol doende is, om gebruik makende van 15 uhtingen, het uitgebreide leger op voet van oorlog te brengen. Het is chter zeer gewenscht om ook na deze 5 jaar een contingent van 32.000 man te behouden, aangezien daardoor bij nobilisatie slechts 12 lichtingen terstond behoeven te worden opgeroepen met al le daaraan verbonden voordjelen, voort vloeiende uit de verjonging van de bij mobilisatie te velde gaande strijdmacht. Vrijstellingen De leidende gedachte inzake de vrij- -tellin ;en zal zijn. dat het verminderen van het getal van gewoon dienstplich tige beschikbare personen tot het in de w-et toegelaten getal zal geschieden op zoodanige wijze, dat óf de belangen van de weermacht óf die dor gezinnen er- nede gebaat zijn, met dien verstande evenwel, dat elke goedgekeurde, die het zij wegens mindere geschiktheid, hetzij lis lid van een groot gezin voor vrijdom en dienstvervulling In aanmerking zon kunnen komen, doch liever zaat dienen biertoe in de gelegeheid wordt gesteld Wat het getal zonen hetreft. die in •^en gezin tot dienstvervulling in vredes- 'ijd kunnen worden opgeroepen, is ook If regeering van oordeel, dat dit aan 'en maximum behoort t" worden ge- honden. Voorhands lijkt het getal 3 biervoor wel aanvaardbaar De geschatte ontvangsten der Ned. Spoorwegen over Oct. 1937 bedragen: Reizigers f 4.181.700 (Gesch. vorig jaar 3.875.000. Bagage 56.000. Post 220.000.— Goederen 3.262.000.— (gesch. v. j. f 3.504.000. Levende dieren 2S.500. Diversen 183.000.— De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen be richt, dat ook dit Jaar weer aan de steuntrekkende werkloozen een Kerstgave kan worden verstrekt. Deze gave kan bedragen 25 pet. van het bedrag, dat de betrokkene ont vangt aan uitkeering over de week van 12 tot 18 December. De Kerstgave kan ook worden toege kend aan de werkloozen, die uitkeering ontvangen uit hun Werkloozenkas, wanneer de kasuitkeering eventueel kasuitkeering plus kastoeslag min der bedragen dan de steun plus de Kerstgave zou bedragen hebben, indien ze niet kastrekkend waren. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL AMSTERDAM. 23 November. Van middag is aan boord van het s.s. „Flan dria". liggende aan de Zeeburgerkade. een ernstig ongeval gebeurd Men was bezig met het hijschon van balen papier toen plotseling een baal uit de kraan losschoot De 56-jarige havenarbeider J H. K kreeg de zware vracht op het hoofd Enkele oogenblikken na het noodlottige ongeval is de ongelukkige overleden. Spoorboekje met aanslui tende bus- en tramdien sten Een dezer dagen heeft, zooals wij in het tijdschrift „Spoor- en Tramwegen' lezen, een zeer belangrijke bespreking plaats gevonden onder leiding van den Inspecteur-Generaal van het Verkeer waarbij vertegenwoordigers van de Nel. Spoorwegen, van de Ned. Vereenigins van Tramwegen en Autotransportdien sten. den Ned Bond van Autobusdienst ondernemers en den Bond van Bedrijf? autohouders aanwezig waren. De Ned Spoorwegen hebhen daarbij de ingrijpende wijzieingsplannen onL vouwd. die met den Zomerdienst 1938 zullen worden ingevoerd. Ter bevordering van het snelle personenvervoer en me de ter besparing van kosten, zullen ongeveer 150 stations en halteplaatsen van de Ned. Spoorwegen worden opgehe ven. Tevens zal voor het geheele land een regelmatige dienstregeling worden in gevoerd in den geest als thans reeds het geval is met de electrische lijn Am sterdam—Dordrecht. Een dergelijke re gelmatige dienstregeling is een uni cum voor Europa. De Ned Spoorwegen leveren met deze reorganisatie opnieuw een be wijs van hun energieke pogingen om de spoorwegen zoo volledig mo gelijk dienstbaar aan het publiek te maken. De nieuwe regeling maakt het echter noodzakelijk, dat voor de thans vervallende stations en hal ten een maatregel wordt getroffen waardoor die plaatsen schadeloos worden gesteld voor het nadeel, dat zij uit een oogpunt van reisgelegen heid ondervinden. Hiervoor is de hulp van de auto bus- en tramdiensten ingeroepen. De Ned. Spoorwegen hebben ingezien, dat het spoorboekje de noodzakelijke inlichtingen over de tram- en busdien sten aan het publiek moet verschaffen. Zij stellen zich daarom voor. naast het vereenvoudigde spoorbopkje een boekje met aansluitingen van tram- en auto busdiensten uit te geven. Voor de eerste maal is de samenstel ling van een dergelijk boekje uiteraard zeer moeilijk. Da bovengenoemde vereenigingen en bonden hebben echter hun volledige medewerking voor de samenstelling van dit boekje toegezegd Zii zullen op 1 lanuari 1038 het volledige ontwerp van de nieuwe dienstregeling tot hun be schikking krijgen, waarna de aanslui tende tram- en busdiensten kunnen worden opgegeven en de Spoorwegen na 1 Februari 1038 met de samenstel ling van het nieuwe boekje kunnen be ginnen. v. PEBSEIJNSTRAAT 19. TEL. *23. Totaal f 7.931.200.— (gesch. v. i. 7.SS2.300. De geschatte ontvangsten over Octo ber waren, met een bedrag v. ƒ7.931.200 slechts f 48.900.(v.j. minus 483.500) meer dan die over de gelijknamige maand van 1936, hetgeen als een tegen valler beschouwd kan worden, in aan merking genomen de mooie uitkomsten der vorige maanden. Dat het voordee- lig verschil zoo gering was. ligt nage noeg geheel aan de ontvangsten uit het goederenvervoer, die 242.000— bene den die van October 1936 bleven. Het reizigersvervocr bleef zijn opwaartsche tendens handhaven en liep met f 306.700— vooruit (v.j. minus 155.400). Nu moet bij de beoordeeling der goede renontvangsten in aanmerking geno men worden dat October van dit jaar slechts 26 werkdagen had en October 1036 27. Aangenomn. dat hierdoor rond een ton gouds minder werd ontvangen dan is het groote verschil van f 242.000 nog niet verklaard. De overige baten waren gezamenlijk rond f 15000 lager. Het totaal der ontvangsten van Jan. tot en met October was f 83.520.178.34. tegen 80.233.5S1.00 over het zelfde tijd vak in 1036. zoodat het voordeelig ver schil ruim drie cn een kwart miliioen hedraagl. hetwelk na zuivering van de nog niet definitieve maanden, geschat kan worden op ruim vier miliioen gul den, (v.j. rond minus 7V2 miliioen gul den. De ontvangsten per dae-kilometer werden geschat op f 80.00. tegen f 76.85 in October 1936. AOAD. EXAMENS AMSTERDAM. 22 Nov. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economi sche wetenschappen de heeren J. L. Schols en K. W. Jongbloed. TWEEDE KAMER Een verder afglijden dient te worden voorkomen 's-GRAVENHAGE, 23 November. De Tweede Kamer heeft de algemeene beschouwingen over de justitie begroo ting voortgezet. De twee onderwerpen, welke ook Vrij dag j.l. de meeste aandacht getrokken hadden, het echtscheidingsvraagstuk en de behandeling der vreemdelingen werden ook vanmiddag weer besproken. Over de echtschieding sprak de heer Wendelaar (Lib.) die uitbreiding der echtscheidingsgronden en verkorting van den wachttijd na scheiding van tafel en bed bepleitte. De andere spre kers over dit onderwerp, de heeren Rutgers van Rosenburg (C.H.), de Geer (C.H.). Terpstra (A R.) en Zandt (S.G.) verdedigde de eenheid en de onver breekbaarheid van het huwelijk. Over de vreemdelingen sprak de heer de Visser (comm.) die een verschil op merkte In de behandeling van Duitsche emigranten van nationaal-socialistische en van niet-nationaal-socialistische ge zindheid. De heer Hermans (R.K.) wees op het gevaar van politieke inmenging door Duitsche organisaties hier te lande. Over het arbeidsrecht werd noc hef woord zevoerd door den heer Drop (S D.) die een betere svstematiek voor stond en den heer Posthuma (C.D.). di*» ^en nieuwe regeling van het concurren tiebeding wenschte. De heer Kortenhorst (R.K.) protes teerde krachtig tegen de beschuldigin gen. welke de heer Rost van Tonningen (N.S.B.) Vrijdag jegens de katholieken heeft uitgesproken. De minister van justitie, de hepr Goscling, die laat in den middag aan het woord kwam verklaarde den heer Rost van Tonningen geen antwoord te zullen geven, daar deze getoond had zich niet op het niveau van de parle mentaire gedachtenwisseling te stellen en bovendien bijvnorhaat verklaard had. den minister niet te vertrouwen De minister deed vervolgens een mede- deoling over de zaak van 't Sant. waar uit blijkt, dat weliswaar een dossier, dat door een Haagschen ingezetene aan den procureur-generaal was ter hand gesteld, niet aan den recht er-commis saris is doorgegeven, doch dat een du Ondeugdelijk vleesch. afkom stig van ziek veulen, verkocht ALKMAAR, 23 November. - Be- gin Augustus van dit jaar werd Noord-Holland opgeschrikt door een vleeschvergiftiging op grooten schaal. Tal van bewoners ut Haren karspel en andere dorpen in den kop van Noord-Holland waren plot seling ziek geworden en vertoonden verschijnselen van vergiftiging met para-typhusbacillen. Eerst waren het een veertigtal gezinnen, waar van de leden het bed moesten hou den, spoedig echter werd het getal 100 benaderd. En hoewel geen en kele der patiënten in levensgevaar verkeerde, was de toestand van zeer velen toch zeer ernstig te noemen. Het onderzoek, dat terstond werd in gesteld en dat met kracht ter hand werd genomen, leidde al spoedig naar slager van D. te Kerkebuurt, een gehucht hij Harenkarspel. Het bleek, dat slager van D., die tevens noodslachter was. on deugdelijk vleesch. afkomstig van een ziek veulen, had verkocht. Bovendien had hij een gedeelte van dit vleesch in de ijskast gelegd, met het gevolg, dat andere, we) goedgekeurde vleeschwaren eveneens besmet waren geworden. Van daar het buitengewoon aantal patiënten dat aan vleeschvergiftiging leed. Tegen den slager J van D. werd pro cesverbaal opgemaakt en heden diende deze zaak voor de Alkmaarsche recht bank Van D. werd er van beschuldigd vleesch van een veulen te hebhen ver kocht, verzwijgende, dat dit vleesch on deugdelijk was en schadelijk voor ge zondheid en leven, terwijl hij tegenovei den keurmeester, die het in de nood- slachtplaats geslachte veulen kwam keuren, verzweeg, waarom het dier wa- afeemaakt, een en ander met gevolg, dat door de consumptie van het vleesrb tal van personen zwaar ziek zijn ge worden. In deze zaak waren Veertien getuigen gedagvaard, waarvan drie getuige-des- kundigen. Verdediger was mr. ir. II. van Leeuwen. j Het getuigenverhoor bepaalde zich allereerst tot de vraag, of slager van D. geweten heeft, dat het veulen ziek was en of de keurmeester zijn plicht gedaan heeft. Verdachte gaf toe, dat hij wist. dat het dier niet heelemaal goed was. rnaar bleef ontkennen, dat hij geweten had. dat het veulen aan darmontsteking leed. Getuige Zeegers, die het zieke veulen vervoerd had, deelde mode, dat de darm ontsteking duidelijk was waar te nemen en ook andere getuigen legden verkla ringen af, waaruit men mocht conclu deeren, dat de slager geweten moet heb hen, dat het veulen ziek was. Daarte genover stond de verklaring van getuige décharge Glas. die beweerde, dat hc „een pracht beest" was, en deze verkla ring ook vol hield, tot de president hem waarschuwde voor mein-eed. Ook Smit, de knecht van verdachte, die als getuige a décharge gehoord werd, legde een gelijke verklaring af en deei- de nog medo, dat hij van het vleesci gegeten had e' niet ziek was geworden Toen verscheen de veearts uit Schagen voor de rechtbank Hij had het veulen indertiid gekeurd. President: „Was. toen u bij van D. kwam, het veulen al gevild?" Getuige: „Inderdaad. Ik zei tegen van D.: „Ik zie het al, ik keur het af". Mai toen vloekte van D. me zoo uit, dat ik er beduusd van werd en toen heb ik maar half gekeurd. President: „Het is toch uw plicht, dat u de organen goed keurt?" Getuige: „Zeker, maar ik voelde me niet prettig." President (tot inspecteur Odé, insp. van de /olksgezondheid te Heemstede): „Wat zegt u hier van? Getuige Odé: „Het is een schro melijke verzaking van plicht. Op den keurmeester rust de verplich ting, juist in zoo'n geval alles goed na te zien". Tenslotte bekende veearts W., dat de fout bij hem lag. Nadat de vrouw van slager van D nog verklaard had. dat zij de geheel® week van het veulenvleescb had ge geten, zonder ziek te zijn geweest, kwam de officier tenslotte tot rijn re quisitoir. Hij veroordeeld- de handej- wijze van verdachte ten heetste en laakte bovendien de wijz6 waarop de veearts W het veulen gek uir.1 bad. Tegen den slaper van D. eischte hii tenslotte acht maanden gevangenis straf. zich beroepende op artikel 174 W. v. S„ terwijl hij den ve-art« W niet meer voor diens functie geschikt achtte. De verdediger pleitte vrijspraak Uitspraakt 30 November as. plicaat van het dossier door den rech- ter-commissaris was bestudeerd. Daar na is dit duplicaat met instemming van den eigenaar ter zijde gelegd, omdat het geen gegevens voor de strafzaak bevatte. Het bericht, dat het dossier verdwenen zou zijn, beschouwt de mi nister als een insinuatie. A vondvergadering Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van hoofdstuk Y (binnenland8che zaken). De minister, de heer van Boeijen, zet zijn rede voort. Verschillende geuite wenschen, o.m. betreffende zusterpen- sioen en burgewachten, moet spr. nog op zich laten inwerken. Nu het raads besluit van 's-Gravenhage betreffende een urnenbewaarplaats nog de goedkeu ring van de kroon behoeft, kan spr. er nu njet op ingaan. De begrafeniswet zal onder oogen worden gezien Wat de Zondagsrust betreft, gaat het om het doel der regeering en om de wijze, hoe dat doel te bereiken. Er i9 geen verschil over de vraag of de overheid, ook als werkgeefster, de Zondagsrust moet bevorderen. Er is een breeder be- heersching noodig dan wat aan de wet van 1815 ten grondslag ligt. De N. Rott. Crt. bepleitte in 1877 reeds bevorde ring van Zondagsrust, ten behoeve van natuurliefde, studie en godsdienstige overpeinzing. Ook de neutrale ambte narenbond bepleit, dat in dezen tijd zoo weinig mogelijk arbeid op Zondag wordt verricht. De overheid heeft zoo veel mogelijk Zondagsrust te verzeke ren. Met uitspreken van verlangens komt men er echter niet. Het gaat om de practijk. We hebben rekening te hou den met het feit dat de Zondag in de eerste plaats dierit voor het overwegen van Gods Woord. Dit behoeft hen die Zondagsrust wenschen vooral om sncia- le overwegingen, niet te verontrusten. Spr. wenscht ook niet voorbij te zien dat er ook andere dingen In ons volk zijn. We hebben te doen met moeilijk heden die niemand met één slag opzij kan zetten. De locale overheid moet ■deunen op de algemeene wet Er zijn noe heel wat eehicden in Nederland, waar tot nu top de Zondagswet vol- 'edig wordt toegepast De geschiedenis is er om te hewljzen, hoe moeilijk het is. een nieuwe Zon dagswet tot stand te hrencen "-m ont werp bracht het in 1886 niet verder dan tot de indiening. Het ontwerp 1919 is 17, 18 jaar roerloos hii deze Kampr blij ven liggen. Geen regeering. welke ook, is er sinds 1886 in geslaagd, ons volk een nieuwe wet te geven. Naar het oor deel der regeering zal nu de groei der begeerte in ons volk vordert er duidelijker moeten blijken, wat er eigenlijk gewenscht wordt. Eon inte grale invoering van een algemeene re geling der Zondagsrust is nog niet mo gelijk. doch een verder afglijden moet worden voorkomen, in het belang ook der locale overheden. Ook thans moet er, bv. t.a.v. wegwed strijden, met tact te wórden opgetre den. Maar dat er afgekapt kan en moet worden, staat volgens de regeering vast. Voor 100% bevrediging zal dit niet geven, maar voor het groote goed der Zondagsrust moot verder afglijden wor den voorkomen en vele gebieden in ons land kunnen dan weer komon in den toestand, door de wet van 1814 bedeeld. Overheid en volk mogen niet toezien bij algomepne wetsovertreding De algemeene beraadslagingen wor den gesloten. Bij de artikelspewijze behandeling zeide minister van Bopven onder n.eer nog, in antwoord op deshetreffende vragen uit de Kamer: Met genoegen ziet spr, de nieuwere inzichten omtrent de krankzinnigen verpleging. Maar spr. kan niet erken nen dat ze ondergebracht moet wor den bij volksgezondheid. Organisatie van do voorziening in de geesteujKe volksgezondheid berust van oudsher hier te lande op het particulier initia tief. dat wordt wel eens over het hoofd gezien. Spr. verheugt zich, dat onzo psychiatrische inrichtingen zoo ver vormd hebben dat Nederland ten deze vooraan in de rij staat. Het domicilje-óntwerp voor de schip pers kan spoedig worden ingediend. Er bestaat inderdaad een onbevredigende toestand thans. De verzorging van arme Neclerlan- Iers in het buitenland besprekend, ver klaart spr. dat het moeilijk is. dionaan- .raande een rekensommetje te maken. Er wordt overleg gepleegd tusschpn 09 Duitsche en Nederlandsche rigeeringèn, ten behoeve der werklnoze Nel rlarv ders in Duitsehland. Zooveel mogelijk wordt getracht, hen ook weer te werk te stellen. HET VLIEGTUIG VAN DEN MAHARADJA VAN KASHMIR ROTTERDAM. 23 November De Lock head 12a. bestemd voor den Maha- radja van Kashmir, welk toestel al eenige dagen op het vliegveld Waalha ven heeft gestaan in afwachting van gunstig weer om te vertrekken, is van morgen gestart voor Marseille Er zal een tusschenlanding te Parijs worden gemaakt. De machine die de registratie- letters .VT-AJS voert, wordt naar Kash mir gevlogen door den particulieren vlieger van den maharadja. den heer Gazrlar en den piloot van de Lockhead- fabriek Macleod Tevens is er een mon- leur meegegaan. DOOR AUTO GEGREPEN EN OP SLAG GEDOOD WAARDF* ~MRG. 23 Nov. Van- morgen circa 7 uur is de 57-jarige H. van Tricht te Weardenburg. die n geheel aan de rechterzijde van den u'ksst raat weg den BoschAmsl mm "■"VRAiiH non* 7(|r> \VpH( pPga f ppyj '■om achterop rijdende auto gegrepen Ti op slag gedood. De auto werd -d door den heer TT uit Zaltbommel. De auto is in beslag genomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6