Stroopers op het pad Aantal spaarders groeit met den dag Een flink trapje op de fiets Minister Romme voor de radio Jack Conway in Amsterdam De nood in den tuinbouw Justitiebegrooting goedgekeurd Motie van den heer Kupers Heistelling omgevallen INGEZONDEN STUKKEN Bescheiden figuur UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 KANTONGERECHT De man, die reeds 6 jaar met een te lange ijsstaaf fietste "s Nachts drie uur, betrokken lucht en lichte maan. s t stroopers op het pad in de omgeving van Maarsber- gen. Twee veldwachters naderen en zien twee mannen, die later broers blekon te zijn. Eén van hen, Piet, zag kans den verboden grond te verlaten en den openbaren weg te bereiken. In de kantongerechtszaal hedenmorgen bntkende hij pertinent met een carbid- lantaarn geloopen te hebben. Volgens hem was het knap donker geweest en konden de veldwachters hem onmogelijk op yerboden grond gezien hebben. Ze wa ren er glad naast. Wat is me dat nou? zeide hij zelfs. Ze konden wel zeggen dat ge er met hun zessen geloopen hadden. De verbalisant glimlachte slechts in de richting van het verontwaardigde stroo- persgelaat. Broer Albert had niets kun nen bedenken, om er zich uit te praten, hij had op de plaats zelve een proces-ver- haal gekregen, dus viel er niet tegen te praten. Hij had munitie in ziin zakken gehad, het geweer was een eindje verder gevonden. Het eenige wat hij doen kon, was clementie vragen, omdat hij reeds ivier maanden werkloos was. Het O.M., waargenomen door mr. Klein, 'eischte tegen beide mannen voor het loo- pen op verboden grond 15,voor het dragen van den carhidlantaarn en het (voeren van munitie eveneens ƒ15, Do Kantonrechter verminderde het ta rief voor beiden tot in totaal ƒ23, Piet beloofde in verzet te gaan. Bij het verlaten van de zaal deed hij erg boos te gen den vriendelijken verbalisant. Stroo pers zijn geen gemakkelijke menschen Een flink frapje Men had den knaap onder Voorthuizen wegens het rijden zonder licht geverbali seerd. Vanmorgen mocht hij vertellen, hoe de vork in den steel zat. Daar werd hij niet minder van, zijn woorden dwon gen respect af. lederen dag reed hij heen en terug [AmersfoortApeldoorn, een kleine hon derd K M. dus. Dien avond regende het hard en had hij onder Voorthuizen het ongeluk, dat zijn fietslantaarn weigerde. Geld om te laten repareeren had hij niet en van Voorthuizen naar Apeldoorn loo- pen na een vermoeiende dagtaak is gek kenwerk. Dus ging hij met de zoo nu en dan licht gevende lantaarn achter dr^e kameraden op het fietspad rijden. Aan een proces-verbaal ontkwam hij echter op den duur niet. De heeren achter de groene tafel hadden clementie voor dit betoog. Die onverlichte fietstocht kost hem nu maar 1,50. Zes jaar lang Zes jaar lang had verdachte nu al met zijn fiets staven ijs van de brouwerij naar het ziekenhuis gebracht. Nooit kreeg hij een waarschuwing of verbaal, wegens het rijden met een te groote last. De stuurbreedte was n.l. 50 c.M., terwijl 'de ijsstaaf 98 c.M. telde. Nu komt er op een kwaden dag een nieuw agentje aan en die bekeurt den ijsman. Was het won der, dat hij daarover gebelgd was? Het O.M. dacht er anders over en vond, 'dat hij zich gelukkig prijzen mocht, dat men hem niet eerder aangehouden had. Daar had verdachte blijkbaar nog niet aan gedacht. Tegenwoordig hakte hij den staaf in tweeën en moest hij tweemaal heen en weer rijden, een verandering, .waarin niet veel winst zat. De kantonrechter zag den toestand niet zoo donker in en veroordeelde hem tot de minimum-boete van 0.50 subs. 1 dag- Niet naar school Bunschoten hoorden we zeggen en dus EEN ZWARTE LIJST Het incasseeren van kleine vorderin gen is voor den zakenman dikwijls moei lijk, zoo niet onmogelijk. Een aan de regeering gevraagde vereenvoudigde rechtsprocedure werd niet verkregen. De commissie, van overleg uit de drie plaat selijke middenstands-organisaties: Han del en Nijverheid, De Hanze cn Christel. Middenst. Vereeniging bericht thans dat Ideze organisaties gezamenlijk zullen overgaan tot het instellen van een „Zwarte Lijst", waarop de namen van slechte betalers zullen worden gesigna leerd. Hiertoe is een Zwartelijst-organi- satie in het leven geroepen. ORANJEVEREENIGING In verband met de a.s. blijde gebeur tenis in het Prinselijk Gezin is de Oranje- vereeniging voornemens hieraan enkele 'festiviteiten te verbinden. De plannen bestaan o.a. uit muzikale rondwandelin gen door de stad en voorts ligt het in de bedoeling om in den avond van den vol genden dag een groote lichtstoet te houden. VAN DE POLITIE Door de politie werden processen-ver baal opgemaakt tegen een bakker wegens overtreding van de arbeidswet en tegen eenige wielrijders, die vannacht hun fietsen onbeheerd lieten staan. GENOOTSCHAP 1 NEDERLAND—FRANKRIJK Vrijdag 3 December a.s. zal de heer [Andró Josset een lezing houden voor het Genootschap NederlandFrankrijk in Hotel Monopole, over het onderwerp: Jugemente et précisione sur le mouve ment dramatique francais moderne. Souvenirs et anecdotes. De heer Josset is in Nederland bekend geworden als schrijver van hqt tooneel- stuk Elisabeth, waarmede Elsa Mauhs ook hier veel succes heeft behaald. Velen zullen van de gelegenheid gebruik willen maken om hem persoonlijk te hooren. kwam er een verhaal over zoonlief, die niet naar school geweest was. Vader had hem meegenomen om te visschen. Het was reeds de tweede keer. De vader be aamde alles, hij zocht geen uitvluchten. Hij hield den knaap anders nooit thuis, regelmatig ging hij nu weer naar school, meneer! Het werd ƒ3,subs. 1 dag. Een andere Bunschoter had twee van zijn kinderen thuis gehouden. Hij had geen kleeren voor ze gehad. De onder wijzer had echter heel iets anders ge schreven! Het was de eerste keer, dus ƒ2,— subs. 1 dag. Allerlei Een zuivelfabrikant uit Soest, die reeds driemaal geverbaliseerd was omdat zijn arbeidslijst niet in orde was, hoorde 1 dag hechtenis tegen zich eischen. De uit spraak luidde ƒ20,— subs. 10 dagen. Een getuige, die indertijd vergeten had, als zoodanig te verschijnen, werd veroor deeld tot ƒ5,— subs. 2 dagen. Een wielrijder, die zonder licht, reflec tor en bel fietste, moet voor die zorgeloos heid f 4,betalen. Een jongen die op verboden grond ap pels gegapt had, zal zich niet verheugen over dit dure grapje: 8,subs. 6 dagen. Joris en zijn advocaat Een stadgenoot had in September op dacht gekregen van den Commissaris van Politie alhier, om zijn bond gemuil korfd of aan een band te laten loopen, Er waren klachten over Joris, den vier voeter, binnengekomen. Hij viel den menschen lastig. Een dame, verklaarde, als getuige, door den hond te zijn gebeten. Ook po- litie-agenten hadden last van Joris ge had. Verdachte Mr. F. bepleitte zelf de zaak voor zijn hond en had 7 getuigen décharge, waaronder een tuinman, postbode, slager, bakker, enz. Hij ver klaarde, dat de bewuste dame niet door Joris gebeten was. Ook de dierenarts achtte den hond niet onbetrouwbaar. Het O.M. meende, dat de lastgeving door den C. v. P. zeer terecht gegeven was De hond moest wel gevaarlijk zijn De eiseh luidde 15.subsidiair 10 dagen. De kantonrechter zal over 8 dagen uitspraak doen. BURGERLIJKE STAND 25 November Geboren: Jannetje, d. van A. Kraak en M. G. Barbie. Overleden: H. van Rouwendaal, 66 J., echtgenoot van F. van Esch; J. R. Kuit. 14 mnd.; J. M. van Hassel, wedu we van H. J. A. van Houten. Gehuwd: H. A. van den Berg en M. R. L. Werlingshoff. Ondertrouwd: J. Lablans en F. K. D. Schunk. «Och, waren alle menschel» wijs.." (Dat is heelemaal niet ooodlg, als ze achter het «tuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijnl) BINNENLAND Wettelijke regeling van het vacantierecht gevraagd "s-GRAVENHAGE, 24 November. Weder is een hoofdstuk der rljksbe- grooting voor 193S in de Tweede Kar mer afgehandeld en wel de begroo ting van het departement van justi tie, welke zonder hoofdelijke stem ming werd aanvaard na een bespre king van eenige uren. De minister van justitie, de heer Go- seling, zette zijn verdediging voort en zegde toe, inzake do behandeling der vreemdelingen hier te lande de men- schelijkheid te doen betrachten, maar anderzijds van een zekere .cestrengheid *een afstand te kunnen doen Hij her haalde het standpunt der regeering, dat een uitbreiding van de gronden voor echtscheiding niet te verwachten is en behield zich nadere overweging voor van de wijze, waarop hij de bestaande praktijk van echtscheiding bij onderling goedvinden door verstek of bekentenis zou kunnen tegengaan. Er werd nog ge repliceerd, waarbij de heer Rost van Tonningen (N.S.B.) verklaarde, in zijn Vrijdag gehouden rede niet tegen het Katholicisme als zoodanig, maar tegen het politieke Katholicisme te hebben ge proken. Ook is de N.S.B. niet antisemi tisch. Nadat de begrooting voor justitie was goedgekeurd kwam sociale zaken aan de orde. Do heer Woudenberg (N.S.B.) hield als eenige algemeene beschouwin gen over de werkloosheidsbestrijding, waartegenover minister Romme een op somming stelde van hetgeen in de afge- loopen twee maanden voor de werkloo- zen is gedaan Bij de behandeling van de afdeeling arbeid, welke na het slui ten van de algemeene beschouwingen aan de orde kwam, hield de heer Ku pers (S.D.) een rede, waarin hij aan- irong op verkorting van de werkweek en op een wettelijke vacantieregeling voor de werknemers. Hij diende een motie in, waarin van de regeering een wettelijke regeling van het vacantie recht wordt gevraagd. Twee gewonden te Alphen aan den Rijn ALPHEN a.d. RIJN, 24 November. Vanochtend waren op den Oostkanaal- weg onder deze gemeente eenige ar beiders bezig met het wegbreken van een ongeveer acht meter hooge heistel ling. Terwijl de 43-jarige heibaas J. de Pater naar boven klom om de katrol te verwijderen, maakten twee andere arbeiders, buiten diens voorkennis, de staaldraden los met het gevolg, dat het gevaarte omkantelde en de heibaas mede omlaag stortte. Hij werd met ern stige verwondingen opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Leiden overgebracht. Een der andere arbeiders, C. Voordouw, werd door een vallende paal getroffen en aan beide beenen gewond, d'och niet ernstig. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) OPHEFFING VAN KLEINE STATIONS OP DE VELUWE Zooals bekend is, zijn de laatste jaren door de Nederlandsche Spoorwegen ver schillende lijnen opgeheven en kleine stations en stopplaatsen eveneens. De directie der spoorwegen streeft meer en meer naar een intensief snelverkeer tus- schen de belangrijkste plaatsen in ons land. Voor zoover er dan voor kleine ge meenten een intensiever autobusverkeer komt, is daartegen geen bezwaar. De directie der spoorwegen kan echter in dit streven ook te ver gaan en bij het opheffen van stations dient zeker ernstig rekening gehouden te worden met de be langen van het reizend publiek. Er zijn plaatsen, waar vroeger een station van de spoorwegen was en die nu mooilijk be reikbaar zijn. In den achterhoek van Gelderland zijn verschillende lijnen opgeheven en op de Veluwe is pas opgeheven de lijn Nijkerk- Barneveld. Reeds geruimen tijd gaan er geruchten, dat de halten cn kleine sta tions aan de lijn Amersfoort-Zwolle zul len worden opgeheven. Dat zullen dan zijn de halten Kleine Koppel, Hooglander veen en Hoevelaken en de stations Putten, Ermelo-Veldwijk, Hulsthorst, Nunspeet en Wezep. Het station Harderwijk zal zeker gehandhaafd blij ven, omdat deze oude universiteitsstad een zeer groote garnizoensplaats is. Er liggen nu twee regimenten, doch nu komen er nog drie bij, zoodat de spoor wegen straks een groot aantal militairen van en naar Harderwijk zullen vervoeren. Om dezelfde reden zal waarschijnlijk ook de legerplaats Oldebroek wel als station gehandhaafd blijven en verder mogen we aannemen dat Nijkerk en Hattcmerbroek als stations in het spoorboekje vermeld zullen blijven, tenzij de stations op de lijn ApeldoornZwolle ook zullen verval len, waarvoor Hattemorbroek overstap station is. Dat stations als Putten, Ermelo, Huls horst en Nunspeet zullen verdwijnen, zal voor zeer velen in den lande een groote teleurstelling zijn. Wel is het staton Putten ruim een half uur van het dorp verwijderd, doch auto's en autobus sen brengen de reizigers zelfs tot Garde ren. In Putten zijn vacantiekolonies en tehuizen, terwijl de plaats des zomers zeer druk bezocht wordt door pension gasten. Voor Ermelo-Veldwijk wordt de ophef fing van het station een strop. Zeer velen zullen door deze opheffing worden ge dupeerd. Immers ie hier een aantal ge stichten voor geesteszieken en gebrekki- gen met tezamen eenige duizenden ver pleegsters. Het station is zeer gunstig gelogen, n.l. bij het begin van de kom van het dorp, terwijl de gestichten Veldwijk en 's Heerenloo vlak bij zijns De gestichten hebben vele honderden verplegend per soneel en voor hen en de familieleden der verpleegsters wordt de verdwijning van het station een groote moeilijkheid. Toen de geruchten omtrent de opheffing zich begonnen te verspreiden, hebben direc ties van gestichten zich tot het bestuur der spoorwegen gewend en er op gewe zen, welk een zeer ernstig feit dat voor deze gestichten zou heteekenen. Maar men weet nog niets definitiefs. Hot perron van het station Ermelo- Veldwijk is verlengd en geheel ver nieuwd, wat er op zou wijzen, dat het station blijft. Men wees er ons echter op, dat de opheffing der stations niet dade lijk zal geschieden, en dat de vernieuwing der perrons noodig was met het oog op de groote snelheid der sneltreinen Am sterdam—Groningen. Hulshorst is wel een klein station, maar de plaats is in den zomer druk be zocht en er zijn vacantiekampen en tehuizen. Nunspeet was vroeger een vrij druk station en is ook nu nog eon stop plaats voor enkele groote sneltreinen. Vroeger reden do bekende lokaaltreinen van de Nederl. Centraal Spoorweg Mij. van Utrecht naar Nunspeet en men kon dan verder met de stoomtram naar Doornspijk, Elburg enz. Deze stoomtram is reeds lang opgeheven, maar enkele van de oude treintjes rijden nog van Utrecht naar Nunspeet vice versa. Voor Nunspeet met zijn prachtige hotels en vele pensions zal de opheffing van het station ook niet gewenscht zijn. Voor Wezep zal het geval niet zoo ern stig zijn, omdat dit dorp niet als de reeds genoemde een druk bezochte plaats is en voldoende autobusverkeer heeft met Zwolle en andere plaatsen. Wanneer de spoorwegen zullen over gaan om de lijn AmersfoortZwolle zoo veel mogelijk te benutten voor intens snelverkeer, ligt het in den aard der zaak, dat zooveel mogelijk tusschensta- tions zullen worden opgeheven. De vraag mag zelfs gesteld worden, of dan de sta tions Nijkerk en legerplaats Oldebroek wel gehandhaafd zullen worden. Het be lang van gemeenten als Putten en Ermelo dient hier zwaar te wegen en ook de be langen van de verpleegden en verplegen- den in de gestichten en van de duizenden familieleden in alle deelen van ons land. Wanneer trouwens een verbinding met Groningen en Leeuwarden over land tot stand zal komen, waarbij elk uur een sneltrein zal rijden, mag dit de ideale verbinding heeten. Daarbij is het zeker nog mogelijk een iokaaldienst tusschen Amersfoort en Zwolle te handhaven. En als de spoorwegen dan ook letten op de belangen der ingezetenen van de kleinere plaatsen, zoodat er wat meer gelegen heid zal zijn dan nu om de naburige plaatsen en Amersfoort en Zwolle te be reiken (men kan b.v. des middags van Nijkerk om 13.28,17.00,18,26 en 22.22 naar Zwolle), zullen zeker meer menschen van de treinen gebruik maken, Ermelo, G. VOET Een woord van dank en een laatst pleidooi voor medewerking De Minister van Sociale Zaken, prof. Mr. Romme, heeft gisteravond over beide zenders de volgende rede ge houden: Toen, korten tijd geleden, de natio nale actie voor het kleeding-, schoei sel- en dekkingfonds werd ingezet, heb ik, als minister van sociale zaken, met vortrouwen werkend Nederland opge roepen, door een vrijwillige daad te voldoen aan den zedelijken plicht, mee te helpen aan een noodzakelijke ver lichting van de zorgen van de buiten hun schuld werklooze landgenooten. Nu deze nationale actie ten einde be gint te loopen, is het met versterkt ver trouwen. dat ik u vanavond nog een enkel woord kom zeggen. Want waar van ik tevoren overtuigd was, weet ik nu: de wekroep, die ik tot u richtte, is niet tevergeefs geweest, het doel, om met ingang van den winter, tijdig, den achterstand in te halen in de gezinnen van die wcrkloozen, die daarvoor ook zelf wekelijks wat ter zijde leggen hun aantal groeit met den dag dat doel wordt (ik zeg niet „is", maar: wordt) bereikt. Dat dank ik a£n u, tal- Minister Romme loozo gevers, die met uw vrije daad mijn oproep beantwoord hebt. Dat dank ik niet minder aan al die veelzijdige medewerking, die het mogelijk heeft gemaakt, dat ettelijke honderden adver tenties in de bladen, nog meerdere hon derdtallen filmvertooningen, en ver scheidene duizenden platen konden worden ontworpen, gedrukt, geplaatst, gedraaid, geplakt, zonder dat één cent van uw gave daarvoor behoefde te wor den besteed. Dat dank ik tenslotte aan i© organisatoren en de uitvoerders van de plaatselijke collecten, die thans bij na overal zijn gehouden. En nu komt het sluitstuk van deze actie, zooals wij, mijn ambtelijke en niet-ambtelijke medewerkers en ik, dit hadden beraamd. Wanneer gij woont in een der weinige plaatsen, waar de col lecten nog niet gehouden zijn. en waar /.ij slagen moeten zonals bijkans zonder uitzondering elders het geval is ge weest, hebt gij, door de alweer geheel belangelooze medewerking van het be drijf der posterijen, een briefkaart in uw bus gevonden. Zes vrachtwagens vol zijn ervan uitgegaan over Neder land. Zorgt, landgenooten, dat er wéér /es vrachtwagens vol van binnenkomen maar dan... beplakt met één of meer postzegels, met postzegels van groote waarde of met postzegels van kleine waarde, al naar gelang ge kunt. Elke cent van de opgeplakte postzegelwaar- de letterlijk elke cent ervan, zonder oenigen aftrek welken ook, komt ten goede aan het fonds. Plakt uw zegel of zegels op de briefkaart en bust haar, en de uitkomst zal wezen, dat het doel waarvan ik nu zeg dat het bereikt wordt, dan bereikt is. Geeft uw medewerking ook aan den bouw van dit sluitstuk ik vraag het u, met evenveel aandrang als vertrouwen. Daar moet, öp so ciale zaken, van die briefkaarten een gansch monument groeien, een monument, dat getuigt van de saamhoorigheid van werkend Ne derland, een monument, dat blaadje voor blaadje verrijst, doordat in elk deel van ons land, in stad en in dorp, huis aan huis de bouwstof wordt geleverd: een postzegel op de kaart, en de kaart in de brievenbus. En dan tenslotte nog dit. Ik heb straks ervan gewaagd, dat allo leve ranties en diensten, die op zoo ruime schaal verleend zijn om de gevoerde campagne te steunen, aan het fonds niets hebben gekost noch zullen kosten. Dat geeft mij aanleiding, van deze ge legenheid gebruik te maken, mij in het bijzonder nog te richten tot hen, die niet door leveratnties of prestatie hun ner onderneming hun medewerking hebben kunnen verleenen. Ik weet na ♦uurlijk. dat ik u, een enkele uitzon dering daargelaten, op dit oogenblik niet spreek in uw kantoor of fabriek maar dat ik u lastig.val in uw huis kamer. Ik weet daarenboven, dat er onder u zijn die zeer belangrijke giften aan het fonds hebben doen toekomen Maar voorzoover er nu onder u zijn die nog achterstaan maar uiteraard niet achter willen blijven, bij het prach tige voorbeeld, dat talrijke collega's van u gegeven hebben, veroorloof ik mij, deze laatste maal dat ik voor deze actie persoonlijk met u in verbinding ben. u nog eens met nadruk te noemen ons gironummer: K. S. D.-fonds, no. 141400, den Haag. Want al is de post zegelruimte op de briefkaart niet groot ik vrees, en hoop tegelijk, dat zij voor u niet groot genoeg kan wezen. Landgenooten, dit was het, wat ik u vanavond nog even zeggen wil de: een woord van dank en een laatste woord om medewerking. Zij de voldoening, die gij, door den af bouw dezer nationale actie, aan uw mede-burgers geeft, tevens de rijke voldoening voor u zelf. Regisseur van „Tale of two cities" AMSTERDAM 24 November. Een filmacteur bezoekt de hoofdstad en tientallen Amsterdam6che schoo- nen brengen haar leven in gevaar om een glimp van den held barer droomen te aanschouwen, drommen verdringen elkander, politie te paard moet het verkeer regelen, opwinding heerscht alom. Een filmregisseur komt en rustig kabbelt het hoofd stedelijk verkeer zijn avondgang ver der, verlaten liggen de trottoirs en vochtig glanst het asfalt. Zoo ver schillend waardeert men nog steeds den man, die de verantwoordelijk heid draagt voor het al of niet sla gen van een film. voor kunst of kitsch van het geproduceerde, en den man. die onder zijn leiding een rol speelde in het door hem. kundig en met straffe hand. geleide geheel. Jack Conway, de maker van „Viva Villa" en „Tale of two cities", om slechts enkele zijner voortreffelijke scheppingen te noemen, zit in het Carl ton hotel en vertelt. Een eenvoudig man. eenigszins gedrongen van figuur, met zware wenkbrauwen boven peinzende, vriendelijke oogen. Hij spreekt aarze lend, maar met een rustig, prettig ge luid. Hij is bescheiden en poseert niet Een prettige figuur. Bijna vier en twintig jaar ben ik bij de film. Ja, eerst als acteur, in wild west drama's, met steigerende paarden en zooMaar ze vonden, dat ik niel eenoeg acteerde en toen moest ik maar regisseeren. Ik ben begonnen met een artistieke film. erg langzaam, en met een grootmoeder en met regen, die op bet dak neerstroomde Toen zeiden ze tegen me, dat ik bet nooit zou leeren. ik had geen tempo, nee, een goed re gisseur zou ik nooit worden. Vaak moet ie dingen maken waar je zelf niet veel voor voelt, onderwerpen, waar je geen belangstelling voor hebt, of die je zelfs afkeurt. Maar de maatschappij moei toch ook leven en dan maak je ze toch Vaak valt het dan nog, al werkende, mee. Maar de „Tale of two cities" heb ik fijn gevonden Heel vroeger, toen ik nog tooneel- speler was, had ik een rol gespeeld In een uit het boek getrokken stuk. En daar herinnerde ik me zoo het een er» ander van Toen dacht ik: wat herin neren anderen zich van dat boek? Want je moet toch weten, wat ondei de menschen zoo min of meer als es sentieele indruk achterblijft. Ik heb een paar honderd menschen gevraagd Heb ie de Tale of two cities gelezen? Wat weet je er nog van? En zoo ben ik gekomen tot mijn keuze uit het over vloedige materiaal, dat Dickens in zijn boek gegeven heeft Als regisseur sta je toch wel heel vaak voor de kwestie, weglaten. Wat moet je weglaten? Steeds opnieuw weglaten, elimineeren. tot je het eigenlijke en wezenlijke overhoudt Bij Dickens is dat heel moeilijk Dic kens schreef handeling, veel actie. Maar het was mooi werkIk ben nu bezig met een film, waarin een geval van amnaesie behandeld wordt. Een man, die zijn geheugen verliest, nog wel weef dat hij getrouwd is geweest met een mooie vrouw, maar die niet meer her kent. Dat geeft gelegenheid mensche lijke kanten naar voren te brengen. Wat komt U in Holland doen? Het vermoeide gelaat van den film regisseur licht op: „Ik kom een grooten Deenschen dog koopen voor mijn vrouw En verder ben ik voor mijn pleizier op reis. Ik ben nog nooit in Europa ge weest." Landmacht Bij K.B. van 22 November is aan den reserve-eerste-luitenant J. D. J. Rhoen van het 14e regiment infanterie, een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst. Bij K.B. van 22 November 1937, is be noemd en aangesteld, te rekenen van 9 October 1937, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infan terie, tot reserve-eerste luitenant bij zijn tegenwoordig regiment, de reserve twee de luitenant p. W. A van der Pas, van het 11e regiment infanterie. G. H. VEENHOVENf In den ouderdom van 69 jaar is te Haarlem overleden do heer G. H. Veen- hoven, oud-administrateur van de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam Grand ThéStre. Van Vrijdag 19 t.m. Donderdag 25 November vertoo ning van da film „Angel." Zondag 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling ovarige dagen 8.10 uur n.HL Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m matinée. City Théater. Op 23, 24 en 25 November vertoo ning van de film „Het congres danst." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat- ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Masenra Fléhlte, Weetsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 1-308 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) Sierhuis Beekenst.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. GUdehuls A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Verkoopstentoonstelling van schet sen, grafiek en kunstnijverheid. Ge opend 3—28 November, dag. 10—5 uur n.m. 11 tm. 30 November. Sierkunst Tentoonstelling schilderijen teeke- ningen en grafiek van J. Bezaan. Dag. 105 uur. 13 tm. 28 November. De Poth. Amersf Kunstkring. Tentoonstelling schilderijen van mej. T. G. M. van Hettinga Tromp en van schilderijen en ceramiek van H. Kamerlingh Onnes Dag 10—4 uur. 25 en 27 November. Amicitia. Jubileumuitvoeringen Gymnastiek- vereeniging Excelsior. 25 November. De Valk. Propagan- da-avond I.O.G.T. 8 uur. 26 November. Amicitia. 't Nut Gooisch Symphonie Orkest. 27 November. De Valk. 47ste jaar feest van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren. 8 uur. 29 November. Bemonstr. Kerk. N.P.B. De heer G. van Veen spreekt over: Confes6ionalisme en Huma nisme. 8 uur. 29 November. Gildehuis. Ver. Ned. Fabrikaat. Lezing J. B. Wolff over ontwikkeling der Ned. Luchtvaart. S.15 uur. 29 November. Volksgebouw. ïnst. v. Arb. Ontwikkeling. S. de la Bella over: „Hoe het N.V.V. denkt over ordening" 8 uur. 30 Novemher. Amicitia. Ned. Ka meropera- Fra Diavo^o. 8 uur. 30 November. Eben Haëzer. Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, Spreker de heer P. Koning, Am sterdam. 8.15 uur. 3 December. Monopole. Genoot schap NederlandFrankrijk. De heer Andró Josset over: Le mouve ment dramatique francais moderne. 8 uur. BAARN 13 November t.m. 3 December. Baarnsch Lyceum. Tentoonstelling schilderijen, tsekemingen en studies van Ankie Crommelin. Dag. 10—4 en Zondags 1.30—4. ZEIST 27 Novemher. Figi. Fritz Hirsch Operette: „Sag beim Abschied leis#» Servuc 8 uui. Onderhoud met den regeerings- commissaris voor dezen bedrijfstak NAALDWIJK. 24 November. De drie organisaties uit den tuinbouw: de Nederlandsche Tuindcrsbond, Roomsch Katholieke Land- en Tuinbouwbond en de Christelijke Boeren- en Tuinders hond, hebben gistermiddag een onder- boud gehad met den regeeringscommis- saris voor den tuinbouw, den heer F. Valstar, over den noodtoestand, die op hot oogenblik in den tuinbouw heerscht tengevolge van het lage prijspeil. De regeeringscommissaris bleek ten volle bereid, zooveel als in zijn ver mogen ligt mede te werken aan die maatregelen, die den noodtoestand der tuinders zouden kunnen verlichten. Bij de bespreking werd speciale aan dacht geschonken aan de mogelijkhe den tot verruiming van den export, be palingen ten gunste van den tuinbouw in nieuwe handelsverdragen, en aan den steunuitkeering voor de verschil lende tuinbouwproducten in verband met de richtprijzen. OMREKENINGSKOERSEN Oft Niet off. 24 Nov. 25 Nov. -.onden 9.00 9.00 3er)\}D 0.72.80 0.72.70 6.11% 6.13 30.59 30.60 ZUrich •Hin.HH 41.63 41.65 openhagen HHH.H.. 40.30 40.25 Stockholm 46.50 46.45 ")slo 45.32 45.25 New York 1.79% 1.80 Praag 6.40 6.38 Medeged. door de R'damsche Bankverecm

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6