Commissie zevende inzake het leerjaar Kinderhoek Geldzak met f 4500.- verdwenen Door minister geinstalleerd De kwestie Kiè( in de S.D.A.P. Raad van Hoevelaken Eemnes-Hoevelaken Demonstraties op Soesterberg DE BEGROOTING VAN SOEST DE WIJZIGING DER crisisinvoerwet eo Een Erasmus-beeld in het Vredespaleis HET MENU VOOR ZONDAG C.A.O. in de typografie Het groene oog van Baa-al INTERNATIONAL! Padvindersconferenti 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 NOVEMBER lij De begrooting sluitend gemaakt zonder belastingverhooging HOEVELAKEN, 25 November. De Raad dezer gemeente kwam hedenmor gen in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van den burgemees ter. Na de opening en voorlezing der notulen was aan de orde de mededee- ling van kasopname: Op 18 November was in kas 1118,48; bedroeg het saldo 'der postrekening 923,—, dat bij de N.V. bank voor Ned. gemeenten 2745,41. Goedgekeurd werd het voorstel tol Wijziging van de deposito-overeenkomst met de N.V. Rank voor Ned. Gemeen ten. Daar de N.V. bank voor Ned. ge meenten, zoolang het promesse-disconto 2»/t of minder bedraagt, geen rente .vergoedt, over hel creditsaldo, voor hel gedeelte dat. tien len honderd, van de gewone ontvangsten volgens de begroo ting te hoven gaat. moest de betreffen de deposito-overeenkomst, dientengevol ge worden gewijzigd. Daar het hoofd aan de bijzondere la gere school, de heer L. Ph. Michon, hij brief van 2 November 1937, wegens vertrek naar elders, bedankte als lid der commissie tot wering van school verzuim per 1 Januari 1938. stellen B. jen W. voor met ingang van dien datum 5n de vacature, te voorzien door benoe ming van het nieuw-benoemde hoofd aan die school, den heer Joh. Hommer son, hetwelk werd goedgekeurd. Het fanfarecorps „Te Hoevelaken" Verzoekt bij adres d.d. 4 Oct. 1937 sub sidie voor hef jaar 1938. B. en W. stellen voor om een subsidie ad 17 50 te verleenen, onder voorwaar de, dal in den zomer van 1938 ten min sfe vijf openluchtconcerten in de mu ziektent gegeven zullen worden. Hier toe werd besloten. De begroot in g voor 1937 werd z.h.s. gewijzigd, waardoor de inkomsten wer den vrhoogd met 1662.89 en de uit gaven verhoogd met 1662,89. Op verzoek van Gcd. Staten van Gel clerland werd het partieel uitbreidings plan „Weldam" gewijzigd vastgesteld. De gemeente-begrooting dienst jaar 193S werd hierna vastgesteld. 1 De begrooting 1938 sluit, zonder belastingverhooging, met de volgen- de cijfers: Ontvangsten 34889.09. Uilgaven 3-1889.09. waaronder I een post 922.30 voor „onvoorzien". Krachtens art. 55bis der L.O.-wet 1920 moet de Raad jaarlijks tegelijk met de vaststelling der begrooting het be drag per leerling voor het openbaar la ger onderwijs bepalen, welk bedrag per leerling aan de bijzondere lagere school .ten goede komt. B. en W. stellen voor dit bedrag te bepalen op 10.waartoe werd be sloten. Alsnog waren ingekomen: Een afschrift van een Kon. Besluit Van 17 September 1937, no. 13 houdende goedkeuring van de gemeenschappelij ke regeling tusschen de gemeenten Hoe velaken en Amersfoort inzake toelating van leerlingen op de openbare scholen .voor l.o. en u.l.o. te Amersfoort. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van de afd. Hoevelaken van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, id d. 9 November 1937, houdende ver zoek om de contributie van bet lidmaat schap voor rekenine der gemeente te nemen, werd naar B. en W. verwezen Een adres van bet Groene Kruis te Hoevelaken d.d. 20 November 1937, hou dende verzoek om voor 1938 bet toege kende subsidie alsnog te verhoogen tot 250.Goedgekeurd. Een verzoek van B. en W. van Reusi- cbem d.d. 12 Oef. 1937 no. 1.811.122 3. om adbeasie te willen betuigen aan een adres aan de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, houdende verzoek om wijziging van art. 22 der Motor- en Rii- Wielwet. Afgewezen. Een verzoekschrift van D. van Maa- nen te Hoevelaken, d.d. 25 Sept. 1937 om vermindering van personeelc belas ting voor de bewoners langs den rijks straatweg. Afgewezen. Een adres d.d. 22 Nov. 1937 van de \*er. Plaatselijk Belane te Hoevelaken houdende verzoek om plaatsing van een lantaarn aan den Rijksweg tus- schen Bastersteeg en Penningsteeg en tevens om de straatlantaarns langer te laten branden. Afgewezen. Bij de rondvraag vroeg de heer van Beusichem hoe het stond met de steunverleening aan kleine boeren. De Vo o r z i 1.1 e r antwoordde, dat de kleine boeren voor uitkecring in aanmerking kwamen, alsnog is bij den minister een verzoek ingediend om de boeren te Hoevelaken een uitkeering te geven Op dit verzoek is nog geen antwoord ontvangen. Een nieuwe weg BAARN. Dezer dagen heeft men een aanvang gemaakt met bet uitzet ten van den geprojecteerden Rijksweg Eemne6Hoevelaken. Deze nieuwe weg, welke een aanvang neemt ter hoogte van bet Fruitrestau rant „Tomatuva" aan den Rijksweg AmsterdamAmersfoort zal, middels 'een viaduct den weg BaarnEemnee [kruisen om vervolgens voor een groot gedeelte den Drakenburgergracht te volgen. Nabij den theetuin „De Water molen" bereikt hij de rivier de Eem welke eveneens op voldoende hoogte om het scheepvaartverkeer niet te hin deren, overspannen wordt Op den Eem weg te Baarn. in de omgeving van ge noemde „Watermolen" worden twee opritten gemaakt om dezen snelver keersweg te kunnen bereiken. Naar wij vernemen betreffen bet hiei nog maar voorbereidende werkzaamhe den. De uitvoering van het werk. het •welk een groote verkeersverbetering belooft te worden, zal op zijn vroegst in 1939 aanvangen. Met de Stearman Hammond SOESTF.RBERO 25 November. Vanmiddag is op het vliegveld al hier hef door de K.L.M. aangekoch te neuswielvliegtuig „Stearman Hammond", voor de militaire lucht vaartautoriteiten gedemonstreerd Met toestel werd gevlogen door den K L.M-piloot Sohrey, die was vergezeld loor den heer Slot. chef-constructeur ier vliegtuieafdeeling van de maat •jchappij „De Schelde" te Vlissingen. Na dfloop der demonstratie heeft de beer Slot voor de militaire autoriteiten een lezing gehouden over het neuswiel aan vliegtuigen. De verschillende onderdeelen van het vliegtuig trokken zeer de aandacht "an ie autoriteiten. Verschillende vluchten werden met het toestel gemaakt waarhij vooral de goede hoedanigheden van de neuswiel constructie aan den dag traden. Geen verhooging van de belastingheffing SOEST, 25 Nov. Heden zijn de ge meente- en bedrijfsbegrootingen aan den Raad aangeboden In hun aanbiedings-nota vangen B. W. aan. er op te wijzen, dat deze be grooting een eenigszins ongunstiger beeld biedt rlan haar voorgangster het welk in hoofdzaak is veroorzaakt door omstandigheden, waarop B en W. geen invloed hebben kunnen uitoefenon. Zii noemen: lagere raming van de od- brengsf van verschillende belastingen Mn hoofdzaak opcenten personeele- en gemeentefonds-helasting) en hoogere ra ming van dp uitgaven voor armenzorg '«snhsirlie M.H.). Het tekort, dat de begroofing uitein delijk vertoonde, ten bedrage van f 196 900.— kon niet worden gevonden door de raming van een extra-bijdrage n de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen uit bet werkloozencuhsidie-fonds. Deze bij trage en de gewone hijdrage ilit ge noemd fonds, mogen niet meer bedragen tan 99 van de uitgaven wegens uit- keeringen aan werkloozen en arhelds- loonen. betaald hij werkverschaffing Deze uitgaven zijn in de begrooting 1938 leraamd op 122 000. Als bijdragen kan dus een bedrag worden geraamd van 120.780 (99 van 122.000). De gewonp bijdrage kan worden ge steld op f 55 754.—. roodat voor de ex tra-bijdrage een bedrag resteert van f 65 026.Van b°t geraamde tekort in de begroeting 1938 ad f 106 000.bleef dus nog een bedrag van 40.974.on gedekt. Dit bedrag kon worden gevonden door dp raming in de hegrooting van een be lasting-bijdrage uit het Werkloosheids- lubsidiefonds Wegens gemaakte bezwaren door Ged Stalen, stellen B. en W. voor geen sub sidie te voteeren voor bijzondere be waarscholen De andere subsidies behalve die van M.H., bet nijverheidsonderwijs en de werkloozenkassen zijn tot gelijke bedragen geraamd als in de begrooting 1937. B. en W. stellen voor, het adres van de bewoners van den Amersfoortsche straatweg te Soesterberg, om afschaffing of vermindering van het heffings-per- centage der straatbelasting, niet in te willigen, daar de gemeente financiën 'ulks niet toelaten. Een door de bewoners van de Eigen domweg gevraagde verbetering van «tipn weg. kan niet worden ingewilligd, daar wanneer tot een heffing van een aanhefbelasting wordt overgegaan B. en W. eindigen met erop te wijzen dat een zeer voorzichtig financieel be leid zeer noodzakelijk i9. Tijdens transport te Utrecht van de Neude naar W. van Noortstraat Naar eerst thans bekend wordt, is Woensdag teUtrecht tijdens het transport van het bankgebouw der Stichtsche Bank Vereen, aan de Neude naar het kantoor der coöpe ratie „Voorwaarts" aan de Willem van Noortstraat een geldzak en een actetasch, waarin zich 4500.bevond, verdwenen. In het belang van het on derzoek konden nog geen na dere mededeelingen in deze zaak worden gedaan. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. Gister ochtend heeft de voorzitter van het Co mité van verweer uit den handel in zake de wijzigingen der crisisinvoerwet en tariefmachtigingswet, de heer H- G. Heij, een langdurig onderhoud gehad met den minister-president- Tijdens dit onderhoud bleek de mi nister-president groote aandacht te heb ben voor de bezwaren, welke de handel tegen deze wetsvoorstellen heeft. Dr. Colijn nam met belangstelling kennis van bet feit, dat in dit comité thans ca. 1900 zaken uit alle bedrijfs- t? kken van den handel vereenigd zijn. Belemmering van den bloei van ons Nijverheidsonderwijs moet vermeden worden De kwestie der verlenging van den leerplicht 'S-GRAVENHAGE, 25 Nov. De Minis- ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft heden de commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken hoe het zevende leerjaar en de even tueel hoogere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opge komen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan bet onder wijs in die leerjaren een speciaal ka rakter te geven, met een rede geïnstal leerd, waarin hij o-m- zeide: Uw oog zal open moeten zijn voor twee speciale onderwerpen: aan den eenen kant zal in acht moeten worden nomen, dat onze wetgeving het al gemeen vormend lager onderwijs kent als eigen vaststaand begrip, aan den anderen kant zal met alle kracht ver meden moeten worden, dat ons moei zaam opgebouwd en voortreffelijk nij verheidsonderwijs in zijn bloei zou worden belemmerd- Terwijl gij ongetwijfeld aan deze bei- d-e feiten volle aandacht geven zult. zal uw werk te meer aantrekkelijk zijn, omdat eij werkzaam zijn zult voor de toekomst van de meisjes. Hier denk ik aan het probleem: wat geschieden moet met de leerlingen van de lagere school na het zesde leerjaar. Statistische gegevens, die ge lijk hekend telkens nieuwe toet sing vergen en die op het gebied slechts met voorzichtigheid mogen worden gehanteerd, geven mij het recht om het aldus te stellen, dat ongeveer 72^ pet. van de bedoelde leerlingen terstond of later ander dan gewoon lager onderwijs volgen. De vraag rijst, wat met de overige ongeveer 27pet. geschieden moet. Daarmede is tegelijk een vraagstuk aangeduid, alweer van wijder strekking clan de opdracht zelf schijnt in te hou den, een vraag van groot paedagogisch belang, welker beantwoording tevens noodzakelijk is, wanneer te eeniger tijd de verlenging van den leerplicht aan de orde gesteld zou worden. Deze is thans niet aan de orde.Niettemin acht ik het in verhand met uw taak gewenscht, dat ik reeds thans de volgende opmerking maak. Dat aan het vraagstuk van den leerplicht belangrijke principieele kan ten zijn en evenzoo belangrijke flnanci- eele kanten, wordt door velen ingezien- Maar de d rde evenzoo gewichtige zij de, namelijk de paedagogische, schijnt minder de aandacht te hebben- Men gaat veelszins nog voort langs den ouden rationalistischen weg en 6telt, dat op den duur voor ledereen zuiver-intellectueel ond'erwijs wen- schelijk, ja mogelijk ware, zonder zich af te vragen wat geschieden moet met hen, voor wie een louter- verstandelijk-onderwijs op den leef tijd hoven het zevende leerjaar veel eer marteling dan ontwikkeling zou beteeken en- Ik kan een stap verder gaan. Ook de vraag of na den bedoelden leeftijd vak onderwijs algemeen mogelijk is, moet opgeworpen en ontkennend beantwoord worden. Het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid inzake de toepassing van artikel 12 der Arbeidswet, dat uit- -ebracht werd op 20 Maart van dit jaar, bevat de opmerking, dat „de leer-capa- citeit der jonge arbeiders niet moet w o-den overschat". Het verslag stelt vast, dat voor om streeks twee-derden van het totaal aan tal leerlingen een vakopleiding slechts matige, zoo niet onvoldoende resultaten zaT hebben, zoodat „om deze reden ver plicht vakonderwijs zijn doel voorbij zou schieten". Met de beste wenschen voor haar welslagen verklaarde de minister ten slotte de commissie voor geinstalleerd. De voorzitter der commissie prof. mr. G. A. van Poelje, beantwoordde deze rede- r Uw kindje verkouden? bij 't naar bed gaan rug en borstji Inwrijven mul Qgrnpg Wonderlijk zoo al» dèt helpt I AMERSFOORT 2 December. Heiligenbergerweg 84. Verkooping boerderij-inventaris hava en ve. 10 uur v.m. 9 December, 't Boompje. Verkooping woonhuizen Soesterweg 176 tm. 210; Breestraat 28 t.m. 34; kleine Spui 20; Albert Cuypstraat, Arnhemscheweg 64; Weistraat 6; Fran6 Halsstraat 5. 7.30 uur nam. BAARN 9 December. Hotel „De la Promenade." Verkooping villa „Varenne" aan de Kerkstraat 2. 8 uur n.m. 15 December. Het Kasteel van Ant werpen. Verkooping winkel- en woon huis, Laandwarsstraat 5. 8 uur. EEMNES 9 December. Café van J. Eek. Ver kooping boerenhofstede Meentweg 87, een weiland en een uiterdijk. 10 30 uur. Door de Nederlandsche regee ring aan de Carnegiestichting aangeboden De pacifist in hem geëerd 's-GRAVENHAGE, 26 Nov. In het Vredespaleis heeft heden de overdracht plaats gehad van het-in opdracht van de Nederlandsche regeering aan de Carnegiestichting ter plaatsing aange boden standbeeld van Erasmus, welk feit een uitvloeisel is van de nationale Eiasmus-hulde ten vorigen jare. Minister Slotemaker de Bruïne heeft bij de overdracht een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: In het Erasmusjaar 1936 gevoelde ook da Nederlandsche regeering behoefte om den grooten landszoon haar 'hulde te betuigen. Zij wilde dit op blijvende wijs doen. Onze natie is op kunstgebied meer picturaal dan plastisch van neiging en aanleg; Nederland ie geen land van veel standbeelden. Van Erasmus bezit het er feitelijk slechts één: dat in zijn geboorteplaats in Rotterdam. De regee ring achtte het zijner niet onwaardig, daaraan bij deze gelegenheid een toe te voegen, zij het in het meer bescheiden formaat van een statuette- Waar moest deze een plaats vinden? Aan welk deel van zijn veel omvattende persoonlijk heid moest zij in het bijzonder gewijd zijn? Er is zoo antwoordde de minister een Erasmus, die in 'het Nederland van onze dagen zonder aarzeling door vrijwel een ieder aanvaard, gewaar deerd, bewonderd, geliefd kan worden Het is de pacifist in hem. Als zoodanig heeft hij zich gegeven zonder zijn ge reserveerdheid, die elders veelszins treft: bondig, positief, met de kracht de volheid, de felheid van een overtui ging. Lezen wij twintigste eeuwers Eras mus in zijn betoogen tegen den oorlog en voor den vrede, dan zijn wij geneigd hem modem te noemen, man van on zen tijd, voor zoover dit ons zelf als een lof in de ooren mag klinken. De regeering bepaalde haar keuze op Erasmus als pacifist en koos, de plaafs overwegende, als vanzelf het Vredespa leis. Zij vond het bestuur der Carnegie stichting bereid er in toe te stemmen dat het beeld in den tuin van dit ge bouw werd opgericht. Spr. uitte o.m. zijn erkentelijkheid je gens den kunstenaar Hildo Krop voor de gelukkige wijze, waarop hij de hem gegeven opdracht volvoerd heeft. Het Erasmnsbeeld Is wat hoog ge plaatst en lijkt daardoor kleiner dan het is- Dit wordt door sommigen als een bezwaar gezien- Spr. wilde echter dit beeld en zijn plaatsing gaarne sym bolisch verweren en zeide: „Mijne hee- ren, de vredesgedaohte bestaat en hpt ie ermee als met dit beeld: zij is grooter en krachtiger dan zij lijkt, zij leeft in onze harten sterker, dan wij ons zelf dikwijls bewust zijn. Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. voorzitter der Carnegiestichting, ant woordende op de rede van den minis ter, verzekerde, dat de Carnegiestich ting zich er in verheugt thans een beeld rijk te zijn, dat in de sfeer van het Vredespaleis de herinnering aan Eras mus als pacifist oproept en levendig houdt, en trad daarna in een korte be schouwing over diens persoonlijkheid, gezien in den tijd van heden. NIEUW MOTORSCHIP VOOR SCHOT LAND HARDINXVELD. 25 Nov. Op den Nieuwen Waterweg heeft de proefvaart plaats gehad van het motorschip „Saint Ronaig", gebouwd door N.V. Scheeps- bouwwerf „De Menvede" voorheen van Vliet en Co. te Hardinxveld, voor een Schotsche reederij, onder hoogste klas se Lloyds en Engelsche B.O.T. Het schip met een laadvermogen van 850 tons is voorzien van een 600 P.K. Atlas diesel motorinstallatie en zeer modern uitgerust. Het voldeed ruimschoots aan alle ge stelde eischen, is door de reeders over genomen en intusschen met een eerste lading naar Liverpool vertrokken. WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL .Vischla met mayonnaise Bereiding: 500 gr. vischresten, y2 geraspt uitje, 1 snufje peper en zout, 1 theelepel capertjes, 1 scheutje azijn, 1 hardgekookt ei, Vi d.L. melk, mayon naise van 1 eierdooier. Verwijder de graten, hak de visch goed fijn, voeg daarbij een geraspt ui tje, wat peper, zout, capertjes, azijn, het fijngehakte ei, maak het mengsel vochtig met de melk en bind alles met de mayonnaise. Garneer den schotel met frissche slablaadjes, uitgetande schijfjes citroen en bespuit, hem met de rest van de mayonnaise. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken lever, appelmoes, aardappelpuree, droge rijst met boter en suiker. VOOR DE KOFFIETAFEL Matrozenbroodjes Bereiding: Wrijf 3 eidooiers van hard gekookte eieren door een zeef, ver meng ze met =t= 2 lepels tot room ge roerde boter, wat mosterd, zout, citroen sap en zeer fijn gehakte peterselie. Smeer dit mengsel op geroosterd brood en garneer de broodjes met augurkjes en ansjovis filet. VOOR DE MIDDAGTAFEL Viersay, Gevulde kalfsborst, aardappelen, spruitjes. Chocolade puddinkjes met geslagen room. Bereiding vleeschgerecht: iy2 K.G. kalfsborst (geschikt om te vul len) 300 gr. kalfsgehakt, 300 gr. var kensgehakt. 1 ei, wat oud brood, zout, peper, noot, 200 gr. boter. t Snijdt de borst tussehen de vliezen open, wasch ze en wrijf ze in met zout. Maak een vulsel van het gehakt dat op gewone wijze is aangemaakt. Vul hier mede de kalfsborst en naai de open kanten dicht. Braad het 'vleesch net als een groot stuk kalfsvleesch in de boter. Haal de draden er voor het aansnijden uit. Klacht over de wijze van publi catie der gelegenheid tot het indienen van bezwaren te gen de verbindend verklaring Op 2 October j.l. is door de vereenigde typografenbonden bij den minister van Sociale Zaken een verzoek ingediend tot verbindend-verklaring van de eollee lieve arbeidsovereenkomst voor de typo grafie, van welke indiening in de Ne derlandsche staatscourant mededeeling is gedaan, onder vermelding dat binnen een termijn van veertien dagen bezwa ren tegen inwilliging van het verzoek bij den minister zouden kunnen worden ingebracht. Het bestuur der Vereeniging van uit gevers van nieuwsbladen en tijdschrif ten „De Nederlandsche periodieke pers" heeft thans een schrijven gericht tot den minister waarin het zich beklaagt een en ander eerst te hebben aangenomen nadat de genoemde termijn, was verstre ken. Het maakt dan ook bezwaar tegen de- wijze van publicatie tenvijl het den ge noemden termijn onvoldoende acht. Het bestuur verzoekt den minister dan ook. in den vervolge maatregelen te willen nemen, welke er toe kunnen lei den, dat inderdaad alle belanghebbenden voldoende gelegenheid krijgen van hun meening omtrent de wenschelijkheid van een verbindend-verklaring of onverbin dend-verklaring te doen blijken. Voorts zou het bestuur het hoogelijB waardeeren, indien alsnog terzake van het onderhavige verzoek de gelegenheid zou worden geopend eventneele bezwa ren nf opmerkingen bij den minister in te dienen. PAARD GEDOOD DOOR AUTO ADUARD, 25 Nov. Onder de gemeen te Aduard ontsnapte gisteravond een paard uit de weide. Het kwam op den Frieschen straatweg terecht. Het mistte nogal, waardoor het dier door een pas seerenden automobilist niet tijdig werd opgemerkt. Het paard werd gegrepen en zoo ern stig gewond, dat het moest worden af gemaakt. Doordat de auto zeer langzaam reed, hadden gee<n verdere ongelukken plaats. VAN 1100.— BEROOFD AMSTERDAM, 25 November. De politie van het bureau Warmoeetraat heeft heden een drietal personen aan gehouden in een perceel aan het Singel dat reeds sinds eenigen tijd bij de poli tie als een verdacht huis te boek stond Hier is hedennacht iemand beroofd van een flinke som pelds. ong. f 1100 Na aangifte ziin in het bureau inge sloten de huurder en huurster van het pand en een juffrouw, verdacht van verduistering. ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN. Geslaagd cum lau- de voor het doctoraal examen klassieke taal en letteren de heer H. M. Mulder te Groningen. 87. Tonny en Jet waren hcelemaal r, ingenomen met het vreemde bezoek. soldaat weigerde den Hindoe den toew De man ging echter niet heen en bied de buurt van het huis ronddolen. Jet L hem vanuit een van de bovenvensters i: delijk zien. 88. We moeten vader waarschuwen. m& de Tonny. Je weet nooit wat die mallet' rel van plan is. Zooals dit bij Oosters<i, j huizen het geval is, kon je door het i fond buiten komen. Tonny opende het la j D6. Van der Horst te Akkrum, heer J. Weidema te Sint Anna f rochie, lid van den Gemeenteraad j Het Bildt en mevr. F. van Oostrurru Boer te Leeuwarden hebben een cire j laire gericht tot de leden van het west Friesland der S.D.A.P. inzake kwestie Kiès. Verontrust door de zuiverheden welke de zaak Kiès t/ j hen vertroebeld en het gewest Frit j land in zulke ernstige moeilijkhei- hebben gebracht, meenen zij, nu zaak in een nieuw stadium is gekord waardoor zij nog ingewikkelder is M worden, alsnog een poging te moe^ doen om de kwestie tot haar nonrii proporties terug te brengen en zoo c zelijk tot een oplossing te brengen meenen, dat dit het best kan geecfcl den, door partiigenooten, die zich in kwestie eeen partij hebben gesteld Degenen, die de circulaire onderfy kend hebben, houden a.s. Zaterdi j avond te Leeuwarden een bijeenkns om over eventueele stappen te berai slagen. 's-GRAVENHAGE. 26 Nov. De 1 sluiten van de internationale pad\: dersconferentie, te Den Haag gehoudn J zijn onlangs gepubliceerd en een dei jl besluiten houdt een dankbetuiging at het Nederlandsche publiek in voor L rovalen steun aan de jamboree en conferentie verleend. Ook wordt in besluit de erkentelijkheid uitgesprokfl tegens de pers en de radio, die zoov hebben bijgedragen tot het welslag- van de jamboree. De heer van Agtmaal. te Baarn. - op de jamboree welgeslaagde foto's T' lord en lady Baden Powell heeft men, heeft op uitnoodiging van d;:-| chief scout eenigen tijd op „Pax hil' de woning van Baden Powell te BenlKÏ vertoefd ten einde de beide chief? schilderen De beide zeer geslaa^ schilderijen bevinden zich op het ft fionaal hoofdkwartier van de pndv ders. Overwogen wordt een reproduce ervan te maken. OMREKENINGSKOERSEN Ofl Niet0,1 25 Nov. 26 Nov. jj Londen 9.00 ?•?:'-! Berlijn 0.72.70 0.72. Partfa 6.13 Ml Brussel 30.60 30.®1 Ullrich 41.65 4 Mij Kopenhagen 40.25 40.- Stockholm 46.45 46.0 Oslo 45.25 45.--- Mew York 1.80 Praag f.38 6J| Mcdeged. door de R'damsche Bankveref5

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6