PERZISCHE TAPIJTEN A.H.VAN NIEUWKERK COGNAC VIEUX xxx Lange werktijden in vele bedrijven Circa f 200.000 verdwèen als sneeuw voor de zon! J. A, Nadeelig saldo bleef over Vacantie voor den arbeider De fatale volmacht DE PLANVLAG DER S.D.A.P. PRACHT KEUZE LAGE PRIJZEN 10 BEEKENSTEINSCHE LAAN 10 Telef. 543. Volledige meubileering LICHTGELOOVIGE OUDE HEER OPGELICHT KOSTBARE RING WEER TERECHT Roekelooze capriolen van een sportvlieger f3.75 per flesch Tel. 145 MR. J. R. M. VAN ANGEREN I* 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 BINNENLAND Commissionair in effecten verdacht van verduis tering AMSTERDAM. 25 November. Een commissionnair in effecten beeft in hel jaar 1921. voordat hij nog commissionnair was. van een dame, met wier familie hij persoonlijk be kend was. een aantal effecten ont vangen. vergezeld van een volmacht, waarin hem de onbeperkte bevoegd heid werd gegeven om namens zijn lastgeefster alle denkbare trans acties op financieel gebied te ver richten. Hij heeft met deze effecten gespe culeerd. met het gevolg, dat het ka pitaal verloren is gegaan, en zelfs met een debetsaldo is geëindigd. De justitie, in 1936 van deze feiten vernemend, meent op grond van ver schillende omstandigheden, dat ver dachte dit vermogen verduisterd heeft (Verdachte stelt zich echter op het standpunt, dat hij uitsluitend voor re kening van zijn lastgeefster ongelukkis heeft gespeculeerd en dat zulks, nu hij van bovenbedoelde volmacht voorzien was. geen strafbaar feit oplevert. Ten laste wordt gelegd, dp verduiste ring van een aantal in de dagvaarding met name genoemde obligaties en aan deelen in het tijdvak 1929 to^ 1932. In deze zaak zijn twee deskundigen benoemd, die tot een verschillende con clusie zijn gekomen. Voorts wordt aan verdachte verweten dat hij in genoemd tijdvak een aantal waardepapieren, welke aan den broer van bovenbedoelde dame toebehoorden heeft verduisterd. Verdachte is van oor deel. dat hij nimmer effecten van dezei broer onder zich heeft gehad, doch uit sluitend van zijn oorspronkelijke last geefster zelf. en achtte zich dus ook op dit punt gedekt door de volmacht. In de derde plaats is ten laste gelegd "dat verdachte een aantal effecten, wel ke eigendom waren van een dochter van den in 1933 overleden broer der voren bedoelde dame heeft verduisterd. Verdachte had van deze dochter na bet overlijden haars vaders eveneens een ruime volmacht ontvangen om haar vermogen te beheeren. Krachtens deze volmacht heeft hij in Mei 1933 dit ver mogen voor een tijdsduur van vijf jaar in „leendepot" gegeven bij zijn firma. Een leendcpot is een verbruiklcen van effecten, waarbij de „leener" de effecten mag herbéleenen. doch de vruchten er van gedurende de overeenkomst moet afdragen onder vergoeding van een ex tra rente, in casu 1 procent, boven dp couponopbrengst. De justitie is van oordeel, dat ver dachte niet de bevoegdheid had om de stukken aan zijn eigen firma in leen depot te geven, omdat deze in 1933 niet te allen tijde in staat zou zijn geweest om aan alle hare opeischbara verplich tingen te voldoen. Verdachte betwist zulke en voert aan. dat alle effecten nog aanwezig zijn Zij zijn herbeleend, doch dit is juist de bedoeling van een leendepot Tenslotte wordt ten laste gelegd, dat laastbedoelde effecten mede toebehoor den aan de moeder van verdachtes last geefster, van wie hij geen volmacht be zat. Verdachte verweert zich hiertegen op grond, dat hem aan de hand van het geen de familie hem steeds had voor gehouden. niet andprs bekend was dan dat de ouders van zijn lastgeefster van echt gescheiden waren zoodat de moe der het vermogen niet mede-geërfd had. Achteraf is gebleken, dat de erflater bij zijn dood slechts gescheiden was van tafel en bed. Tn het overlijdensre- gister staat hij echter als gescheiden van echt ingeschreven. Er was ook in 1933 een echtscheiding tusschen de echtgenonten uitgesproken doch deze was eerst na den dood van den erflater in de register van den bur gerlijken stand in geschreven, zoodat zij rechtskracht miste. 'Verdachte stelt, zich op het standpunt dat hij het bestaan van deze tweede erf gename niet kende en derhalve ook niets te haren nadeele verduisterd kan hebben. In deze zaak zijn door het openbaar ministerie 13 getuigen, waaronder de twee bovengenoemde deskundigen, ge dagvaard Als verdedigers treden op mr. H G Stibbe en Mr. G. J. Salm. Mr. L. de Blecourt neemt het Ö.M. waar. De zitting Deskundige F. S. Visser verklaart, dat de dame die aan verdachte de stuk ken had toevertrouwd uit de rekening courant had kunnen zien. dat verdach te met haar fondsen speculeerde. Later kon zij dit echter niet meer uit de pro ducties opmaken Deskundige komt tot de conclusie, dat verdachte de stukken heeft verduisterd. Op een vraag van den president Mr. van Tuyll van Serooskerken. zegt ver dachte. dat hij niet regelmatig aantee- kening heeft gehouden van de hem in ^1921 ter hand gestelde stukken. Toen het boetfje waarin de aanteekeningen stonden vermeld, niet meer noodig was. had hij het weggedaan, omdat hij de juffrouw een reen had gegeven Na dc pauze hoort de rechtbank den deskundige M. T. V. van Teeseling. ac countant. Deskundige heeft een zeer lij vig rapport in deze zaak uitgebracht. Naar zijn meening is hier geen verduis tering gepleegd, zoodat hij tot een ge heel andere conclusie komt dan desk. Visser. Desk., van Teeseling verklaart, dat het vooral tegenwoordig zeer veel voor komt. dat stukken en geld bij een com missionnair worden gedeponeerd Deze krijgt dan een volmacht om volkomen naar eigen inzicht met de fondsen en het geld te handelen. Vooral buitenlan ders geven dergelijke volmachten af. Contact tusschen de opdrachtgevers, die in den commissionnair dan het volste vertrouwen hebben en den commission nair is in zulke gevallen zeer gering en bestaat dikwijls geruimen tijd heele- maal niet. In het onderhavige geval heeft de verdachte van zijn volmacht een ruim en weinig succesvol gebruik gemaakt, zooals dat helaas in vele gevallen ge schiedt Uit de verdere behandeling blijkt dat het nichtje, de toen minderjarige Cor rie N.. die zich in een gesticht te Maas tricht bevindt geenszins de beteekenis kan hehben beseft van de door haar onderteekende volmacht, die verdachte in staat stelde ook voor haar evenals voor haar tante alle financieele trans acties te verrichten. Een onnoozele hals De moeder-overste van het gesticht verklaart, dat het meisje „een onnooze le hals" is, die onmogelijk de bewoor dingen van dit stuk en de andere be scheiden die zij teekende kan hebben begrepen. Zij was nog niet in staat om alleen een boodschap te doen. De vol- maoht zal waarschijnlijk geteekend zijn zonder dat zij de inhoud kende. Het meisje 6tond onder invloed van haar tante. Verdachte sprak deze verklaring te gen. vroeger zou deze getuige hebben gezegd, dat het meisje na een toelich ling het stuk wel begrepen zou hebben Het nichtje, een 26-jarig meisje, komt dan voor het hekje. „Ik heh drie papieren geteekend Pres.: En weet TT ook wat er in staat? Getuige: Neen. ik heb ze niet gelezen Onder een van de stukken stond de handteekening van tante, daaronder heh ik geteekend. Dc moeder-overste vond het dom van me. Mr. Stibbe: Later zijn de stukken u toch voorgelezen en uitgelegd? Getuige: Heel min. ik begreep het toen nog niet. Als ik geweten had. dat zijn zaken er zoo slecht voorstonden, zou ik het nooit gedaan hebben. Bij den inval in verdachtes kantoor door de justitie had verdachte ontkend, dat hij fondsen onder zich had gehad. Later was hij met do volmacht voor den dag gekomen. Hij zeide toen gelo gen te hehben, omdat hij aanvankelijk de volmacht niet kon vinden en hij vreesde, dat de justitie geen geloof zou hechten aan de beweerde volmacht. Uit het getuigenverhoor blijkt echter, dat geruimen tijd voor het justitieel onderzoek verdachte ook tegenover een procuratiehouder had ontkend fondsen van de vrouw onder zich te hebben ge had. Pres.: Dus u geeft toe gelogen te heb ben. Verd.: Ja, aanvankelijk. Officier mr. de Blecourt vaart he vig tegen verdachte uit. „U hebt ons aanvankelijk zóó gemeen voor gelogen. dat we er bijna invlogen. U daoht natuurlijk eerst: Laten ze mo maar eens bewijzen, dat ik van die vrouw fondsen onder me heb." Toen dat inderdaad mogelijk bleek, kwam u met de hervonden vol macht voor den dag. „Ik zie u nog bij uw bureau zit ten". zegt de officier, „toen u zei: hoe durft die vrouw toch ooit beweren, dat ik ook maar één fonds onder me heb." U loog er brutaal op los en dat deed u opzettelijk en met een bepaalde bedoeling. Na het getuigenverhoor leest de grif fier ten slotte de verklaring voor van de tante van het meisje, dat als getuige is gehoord. De tante was wegens ziekte verhinderd te verschijnen. Zij heeft in het vooronderzoek verklaard, dat zij verdachte in 1921 voor een hedrag van f 80.000 aan effecten ter hand heeft ge steld. Ook het kapitaal van haar broer en haar moeder resp. ongeveer <50 on 50000 gulden beheerde hij. Verdachte had haar na ccnige jaren bekend, dat het kapitaal door speculaties verloren was gegaan. Zij had zioh toen over laten halen om hem nog meerdere effecten ter hand te stellen, waarmede hij wilde probeeren het geleden verlies in te loo- pen. De zitting wordt geschorst tot Woens dag 1 December a.s. De officier van jus titie zal dan zijn requisitoir houden. AMSTERDAM, 25 Nov. Het gerechts hof heeft vandaag een interlocutoir ar rest gewezen in de principieele zaak be treffende de planvlag van S.D-AP- en N.V.V. De kantonrechter had heslist dat deze vlag niet onder het uniformverbod valt, de rechtbank daarentegen besliste in tegengestelden zin en veroordeelde den drager van de vlag conform den eisch van den officier tot ƒ1 boete. In hooger beroep eischte de procureur- generaal bevestiging van het veroor- deelend vonnis. Het Hof wees de zaak terug naar de instructie, om een onderzoek in te stel len naar de vraag of de vlag op 1 Mei 1936 een uitdrukking was van het staat kundig streven der S.D.A.P- en waar en onder welke omstandigheden de in wijding van de planvlag heeft plaats gehad- DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD ARNHEM. 25 November. Vanmid dag i6 een twaalfjarige jongen, toen hij op den Rozendaalschenweg bij het Vi- teese-terrein fietste, door een auto aan gereden. De jongen is zwaar gewoond naar het gemeenteziekenhuis overge- bracht. waar hij kort na het ongeval i9 overleden. geheel vrij bl ij vend Vraagt zichtzending, De onzichtbare „advokaat", die alleen maar telefo neerde Benadeelde overleden ROTTERDAM, 25 Nov. In ver zekerde bewaring is gesteld de 41- jarige voerman C. van D., die den 75-jarigen H. W. uit het westelijk stadsdeel, gedurende eenige jaren onder valsche voorwendsels voor een bedrag, dat opgeloopen was tot 3000.— heeft opgelicht. Als tragi sche bijzonderheid kan worden ge meld, dat de benadeelde gisteren juist is overleden. Van D. en W. kenden elkaar van vroeger en het was den eerste wel be kend. dat W. over eenig geld beschikte. Reeds in 1930 was van D. begonnen met het leenen van kleine geldsbedragen maar zooals dat altijd gaat: vele klein tjes maken een groote en het bedrag was weldra opgeloopen tot f 1000—. Toen het eenmaal zoo ver was. weieer de W. nog meer geld te leenen. Van D heeft toen een andere methode uit gedacht. Hit vertelde W., dat hij nog een proces had loopen. dat op het punt stond beëindigd te worden Wanneer dit in zijn voordeel zou worden geslo ten. beschikte hij ruimschoots over de middelen om W. zijn f 1000terug te geven. Van D. vertelde echter er bij. dat zijn advocaat had gezegd, dat er bij de afwikkeling nog wel eenige moei lijkheden zouden komen kijken. Als W. hem nu een beetje wilde helpen, dan zou hij hem altijd dankbaar blijven. In een café aan de Gouvernestraat zou dan binnenkort een samenkomst plaats hehben met den advocaat. W. liet zich overhalen en begaf zich op den afge sproken dag naar het bewuste café, waar hij echter niemand aantrof. Even later kwam er evenwel een telefoontje van van D die vertelde, dat hij zich met den advocaat in de stad bevond, dat de advocaat helaas niet in de ge legenheid was om nog naar het café te komen, maar, dat hij W. graag even per telefoon wilde spreken. Van D. ver dween van het andere eind van den draad en na eenige oogenblikken hoor de W. een andere stem, die zei: met meester zus-en-zoo. De advocaat zeide, dat de afwikkeling van het proces zich gunstig liet aanzien, maar dat er noc wel eenige contanten noodig zouden zijn. Wanneer van D. nog eenig geld zou kunnen krijgen, dan zou hij daar ten zeerste mee zijn gebaat. De licht- geloovigheid van vele menschen komt op dit moment wel weer danig aan het licht, want niet alleen heeft W. zich zoo per telefoon diverse malen laten overhalen, om van D. telkens weer nieuwe geldsbedragen ter hand te stel len, hij kwam ook nog talrijke malen naar het café aan de Gouvernestraat, waar hij telkens opnieuw den advocaat zou treffen, maar waar hij ook telkens weer met een telefoontje werd afcre scheept. De man heeft nooit bemerkt dat de „advocaat" niemand anders was dan van D. zelf, die zijn stem een beet je verdraaide... Ongeveer veertien da gen geleden vond W. het welletjes. Hij weigerde verder geld te verstrekken en hij deed. aangezien hij het zaakje hea- lemaal niet meer vertrouwde, van een en ander aangifte bii de politie. Van D. is daarop spoedig aangehou den. Hij bekende het geld te eigen bate te hebben aangewend. Dievegge slikte haar bij de arrestatie in 'e-GRAVENHAGE. 25 November. Men zal zich herinneren, dat onlangs in een winkel van een Haagschen juwe lier op zeer brutale wijze een kostbare met briljanten bezette ring werd ont vreemd Tusschen de middaguren was een dame den winkel binnengekomen, had daar gedurende eenige uren ver toefd. voorgevende een of ander sieraad te willen koopen en had in dien tijd kans gezien een ring ter waarde van ruim f 1200.te verwisselen met een ongeveer gelijk uitziend, maar volko men waardeloos exemplaar. Men weet ook. dat deze dame de vo rige week Zaterdag, dank zij de oplet tendheid van een winkelbediende der juweliersfirma, die haar in een I-Iaagsch café zag. kon worden gearresteerd, waar hij de politie tot haar niet geringe ver bazing moest vaststellen dat do dieveg ee een dochter was van een gegoede Haagsche familie, die nog nimmer met de politie in aanraking was geweest. Tijdens de overbrenging van deze vrouw van het café naar het poli tiebureau zag zij kans de ring in den mond te steken en door te slik ken. Na aanvankelijk enkele dagen op het hoofdbureau van politie to hebben doorgebracht, werd zij dezer dagen overgebracht naar een zie kenhuis, waar Röntgenfoto's wer den genomen. Deze toonden aan dat de kostbare ring zich in de maag van do vrouw bevond. Eerst heden middag i6 het kostbare kleinood te voorschijn gekomen. De vrouw zal in den loop van den dag weer op vrije voeten worden gesteld. Overtreding der Luchtvaartwet in hooger beroep voor de Haagsche rechtbank Omtrent de behandeling van de rechts zaak tegen den student L. van Th., die in hooger beroep voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan wegens overtreding der luchtvaartwet en in welk geding wij don ei60h van het O.M reeds mededeelden, kan nog het volgen de worden gemeld: De deskundigen verklaarden dat war me lucht op zichzelf eenige stijgkracht heeft, doch dat op de scheiding tusschen warme en koude lucht kunnen zich luchtzakken vormen. President: „U had van Waalhaven eerst nog een meisje mee willen nemen, dan had u haar leven ook nog ge waagd. Verdachte: „Als ik iemand bij mij heh. vlieg ik veel voorzichtiger". De officier van justitie. Mr. Rouffaer. was van meening. dat verdachte zeer roekeloos heeft gevlogen en daardoor het verkeer te water in gevaar heeft gebracht Verdachte wist heel goed. dat men eenigen tijd noodig heeft orn zich van een remous te herstellen en heeft in verband daarmee veel te laag gevlo gen. Bovendien wist hij. dat bij een va rende boot allerlei luchtstroomen ont staan. Spreker vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter De verdediger, mr. Hennewitz. gaf toe, dat verdachte roekeloos heeft ge vlogen. doch zoo zeide pleiter, elk roe keloos vliegen is nog niet het verkeer in gevaar brengen. Pleiter noemde als voorbeeld hiervan stunt- en record vluchten. Toen verdachte afgleed, vloog hij naast den ..Oranie-polder" in dezelf de richting. Hij heeft deze boot dus niet kunnen raken. De andere vaartui gen kwamen pas op grooten afstand Pleiter concludeerde daarom tot ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak en vroeg, meer subsidiair een lagere boete, daar verdachte door het feit, dat hij twee jaar door de N.L.S. is geschorst, reeds zeer zwaar is gestraft. CONGRES NED. COMITÉ INTER NATIONALE VREDESCAMPAGNE 'S-GRAVENHAGE, 25 Nov. Op Zater dag a.s. zal een nationaal congres plaats hebben van het Ned. Comité der Internationale Vredes-campagne met de afgevaardigden der bij dit comité aan gesloten organisaties op maatschappe lijk, godsdienstig en pacifistisch terrein cn op dat der vrouwenbeweging, teza men I-ellende rond 600.000 leden. Op de agenda staan de definitieve organisatie van het Nederlandsch Comité en de behandeling van een werkplan voor de volgende maanden. De bijeenkomst, die in het Vredeshuis te Den Haag plaats zal vinden, draagt een huishoudelijk ka rakter- MIST OP DE WESTERSCHELDE TERNEUZEN. 25 November. Het Engelsche 6.s. „Jim" is bij dikken mist beneden Bath omhoog gevaren en blij ven zitten. Sleepbooten zijn uitgevaren voor het verleenen van assistentie. Verwacht wordt, dat het schip bij op komend water op eigen kracht zal vlot komen. Boven Bath is eveneens een tweede schip, welks nationaliteit nog niet bekend is. omhoog gevarpn Ook hier voor zijn sleepbooten ter assisten tie uitgevaren. Ook het passagiers verkeer van den provincialen stoombootdienst. op de Westerschelde ondervond in de ochtend uren vertraging, daar de eerete dienst van Terneuzen naar Vlissingen en Hoe- dekenskerke niet kon vertrekken. Later kon de dienst weer normaal doorgang vinden. Utrecfotschestraat 17 TWEEDE KAMER Stemmen voor en tegen de motie-Kupers 's-GRAVENHAGE. 25 Nov. Als intermezzo in de behandeling van de begrooting van het dep. van sociale zaken heeft de Tweede Ka mer vanmiddag de begrooting van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie behandeld. Er waren zeer veel sprekers, die de belangen van het platteland ver dedigden en met name vermeerde ring van het aantal postbestellin gen voorstonden, terwijl ook vele sprekers aan de belangen van het personeel hun aandacht wijdden. Bijna vanzelfsprekend was het, dat de Zondagsrust in dit verband naar voren werd gebracht, benevens een aantal andere onderwerpen. In zijn antwoord wees de minister van binnenlandsche zaken, de heer van Boeyen. op het merkwaardige feit, dat de tarieven van het bedrijf der P.T.T. op het peil van 101 i zijn teruggebracht terwijl loonen en afschrijvingen zijn ge stegen tot ver boven het peil van 1914 Bij het stellen van eischen betreffen de de werkgelegenheid en de salariee- ring van het personeel dient men te bedenken, dat het bedrijf er niet in de eerste plaats is voor het personeel, maar voor het publiek. De begrooting van het P.T.T.-hedrijf werd goedgekeurd en daarna zette rie Kamer de behandeling van de begroo ting van sociale zaken voort. Inzake de bedrijfsraden verklaarden de hoeren Hermans (R.K.). Amelink (A.R.) en Bakker (C.H.) zich, met eenige nuances met den minister eens, waar deze ver klaart, dat do bedrijfsraden een gelei delijk uitgebreider taak moeten krij gen, terwijl de heer van den Tempel (S.D.) een spoedige toekenning van verordenende bevoegdheid op econo misch gebied voorstond. De motie-Kupers inzake een wettelijke vacantieregeling voor loontrekkenden werd ondersteund door den heer Wou denberg (NSB.) terwijl de heeren Ame link en Bakker den minister in over weging gaven dit vraagstuk nog eens Ie bezien. De heer Hilgenga (S.D.) be pleitte een wettelijke regeling van den arbeidsduur voor landarbeiders. Avondvergadering Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk XI (dep. van sociale zaken) voor 1938. De heer dr. Vos (Lib.) zegt, dat naar spr.'s meening verordenende bevoegd heid voor de bedrijfsraden noodlottig zal zijn. Spr. vreest ook te groote con centratie van politieke macht, als niet, zooals bij de contingenteeringen. de goedkeuring van de Staten-Generaal wordt bereikt. De heer Loerakker (R.K.) stelt hoo- gen prijs op een regeling van den kin derbijslag. Spr. wil verder zien gegaan met het verbindend verklaren van col lectieve arbeidsovereenkomsten. Spr. noemt het groote probleem van dezen tijd de werkloosheid. Verruiming van den beschikbaren arbeid en de verdeeling daarvan staan op den voor grond. Een beperking van den arbeils- fluur is daarvoor noodig. Wat de mi nister te dezen aanzien in voorberei ding heeft, juicht spr. toe. Spr. denkt aan hotel- en cafépersoneel. magazijn bedienden en verplegend personeel. Mej. de Jong (S.D.) klaagt over de werking der huisarheidswet. De con- Iróle is dikwijls moeilijk, maar de ar beidsinspectie Irede zoo nauwkeurig mogelijk op. Er bestaan nog tal van misstanden bij den huisarbeid. Te lange werktijden bestaan er ook in het hotel, café en restaurantbedrijf Vooral regeling der rusttijden is noodig Van het huiselijk leven van het per soneel is niet veel te hespeuren. Met name in Cafetaria's zijn de werktijden en loonen soms schandelijk, ja mensch onteerend. Alleen een wettelijke rege ling kan verbetering brengen. Hop denkt de minister ten deze Ie doen? De heer van Houten (Chr. Dem.) meent dat hot vraagstuk van den arbeid der gehuwde vrouw vooral theoreti sche waarde heeft. In het algemeen echter verdringt de arbeid der vrouw vele mannelijke arbeiders, spr. denkt bijv. aan den postcheque- en girodienst. Ook spr. bepleit wettelijke receling van de vacantie voor den arbeider. Spr zal gaarne zijn stem aan de motie- Kupers geven. De heer Serrarens (R.K.) spreekt zijn vertrouwen in dezen minister uit. Dc minister blijkt mede te willen houwen aan het groote sociale werk an Genève. Spr. dringt aap op rati ficeering van verschillende internatio nale arheidsconferenties. De heer Kievit (S.D.) dringt aan op strenger toezicht on naleving van de stoomwet. Zoo worden de veiligheids kleppen van schepen in de binnenvaart niet voldoende gecontroleerd. De heer Weitkamp (C.H.) gunt zijn mcdemenschen alles dat wenschelijk i9. Wie neemt echter de kosten van alle wenschen voor zijn rekening? Spr zal zijn steun aan de motie-Kupers ont houden. De heer do Visser (Comm.) schot9t verschillende oorzaken van de huidige werkloosheid, en de taak van de over heid daaromtrent. De minister van sociale zaken, de heer Romme. zegt dat wat betreft de beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, de kindervorzekering en de wet telijke regeling der werkloosheidsver zekering wetsontwerpen zijn te ver wachten. Spr. kan niet toezeggen, zich te hou den aan het advies van den Hoogen Raad van Arbeid betreffende hotel-, café- en restaurantpersoneel, maar hij zal het wel zwaar laten wegen. Wat betreft de arbeidstijden van landarbei ders, hierbij moet ook met de econo mische omstandigheden terdege reke ning worden gehouden. De regeering beschouwt dit als oen zaak, welke ern stig aandacht verdient. Indien de toe standen in de huisindustrie daar aan- Ioiding toe geven, zal Ingrijpen np grond der wet op rlen huisarbeid, wat de loonen betreft, speciaal in het kle dingbedrijf, gewenseht zijn. Over de bedrijfsraden is veel hpt woord gevoerd De regeering wenscht dat die tot ontwikkeling zullen komen, dat het bedrijfsleven zelf hpdrijfsraden maakt. Want positieve medewerking van het bedrijfsleven is noodig, om de raden in het leven te houden. De nieuwe secretaris generaal aan Justitie 's-GRAVENHAGE, 25 Nov- De nieuwe 6ecretaris-generaal van het de partement van justitie, mr. J. R. M. van Ar.geren, is 9 Mei 1894 te Utrecht ge boren. Hij studeerde rechten aan de Gfrerhtsche universiteit en promoveer de op een proefschrift gplifpld: „admi nistratie in judicieele vormen"- Op 18 Juli 1921 trad hij als tijdelijk ambtenaar in dienst hij het dpparte- n ent \yin justitie Bij KB. van 11 Ja nuari 1923 werd hij tot adjudant-com mies benoemd en met ingang van 1 September 1924 bevorderd tot commies f-Toofdcommi's werd mr. van Angeren in 1927 en met ingang van 1 October 1930 werd hij hpnopmd tot referendaris- Zijn benoeming tot administrateur zing met 1 Januari 1936 in In laatst genoemden rang werd hij aan het hoofd van de afdeeling politie van het depar tement van justitie gesteld en als zoo danig ook bpnoemd tot lid-secretaris van de commissie inzake dislocatie en organisatie van de rijkspoltie. Na den dood van prof Van Dijk zette mr. Van Angpren diens arbeid betref fende een commentaar op de Vuurwa* penwet 1919 voort Dit handboek ie her haaldelijk uitgebreid hij de verzorging van nieuwe drukken en wordt zeer ge waardeerd en veel geraadpleegd door de provinciale en gemeentelijke admi nistraties Ook gaf mr Van Angeren een bewerking uit van de Loterijwet 1905. OUDERLIJKE TWISTIN EEN ZIEKENHUISI AMSTERDAM. 25 Nov. Ofschoon het dikwijls voorkomt, dat ouder», die in onmin leven, elkaar over het ziek bed van hun kind de hand ter verzoe ning reiken, was het vanmiddag op net bezoekuur van het O L.V.-gasthuis an ders. Dc man en vrouw, die reeds eenigen tijd van elkaar gescheiden leven, ont moetten elkaar toen zij beiden hun dochtertje, dat ter verpleging-in dit zie kenhuis is opgenomen, wilden bezoe ken. De man geraakte bij het zien van zijn vroegere echtgenoote zoo in woede, dat hij haar met zijn zakmes een steek in het gelaat toebracht. Gelukkig bleek de wond niet van prnstigen aard te zijn. Deze werd ter plaatse verhonden. De man is door de politie overge* bracht naar het bureau Linno.eusstraat. INTERNATIONALE KLEURKANARIE- TENTOONSTEI.LING TE LOCHEM LOCHEM, 25 Nov. De kleurkanarie- vereeniging „C.L.W. Noorduyn" te Locham zal Zaterdag en Zondag a.s. een internationale kleurkanarieten toonstel ling houden. Een groote collectie vogels, waarhij inzendingen uit Engeland, België en Zwitserland, ingedeeld in 25 kleurklassen (ook oranje-rood), het jong de fokresultaat der vereeniging, zal in hotel „Stad Lochem" worden geëxpo seerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9