VONDEL EN DE VROUW KINDER-PYAMA'S EN SPORTPAKKEN CQ/METICn C DE KANTOOR-CONTROLEUSE DEZE PATRONEN ZIJN BIJ ONS VERKRIJGBAAR Gulden middenweg gewenscht Warme dranken voor koude dagen en vtoiiw wet It lewondetd INSTITUT COSMETIQUE Voor Uw kinderen vindt U bij ons de grootste sorteering in leuke Stoffen, Zijde, en Fluweel. VROOM DREESMANN AMERSFOORT HET ETEN VAN VRUCHTEN DOOR KINDEREN VOOR DE VROUW ER is peen Vrouw op te noemen, zoo schrijft Jan Verheijen in „De Vrouw en Haar Huis", die wat wij noemen een rol op het mooie open verhoog van zijn leven heeft ge speeld. Vondel had één Vrouw lief met de humane erosliefde, en dat was zijn Maaike de Wolff, de moeder van zijn twee kinderen Joost en Anna- Maaike, de kleine, voor de wereld geringe, 't huismoedertje en de zakenvrouw, „de bleeke star", die haar man in staat stel de zich bijna geheel aan zijn Kunst te wijden, door den kousenhandel te drij ven. En de goede gevér, die een doodar men schilder linnen en penseelen en verven verstrekt, die draagt wel dege lijk aandeel in de verdiensten die het kunstwerk heeft! Maaike, de huisvrouw en Moeder, een Vrouw die den ganschen dag in zijn nabijheid is, waarop hij geen lofgedicht schrijft, maar die hij na haar afsterven betreurt in de T.yckklacht aen het Vrouwekoor (1635). een gedicht dat tot een der schoonste van zijn oeuvre ge rekend wordt. Er zijn enkele Vrouwen geweest, edele, hoogstaande zielen, voor wie Vondel een oprechte, hoogachtende lief de had. die wij meestal zonder meer „hoogachting" of „sympathie" noemen maar die toch niets anders ie dan lief de zonder den eros, zonder "de passie Deze Vrouwen waren: Anna Visscher Maria Tossplsohade Visscher, Mevrouw van Vlooswijck en veraf ook Koningin Christina van Zweden Anna en Maria Tesselschade, de doch ters van Roemer Visscher, de vrouwe lijke leden van der deftig artiriieken Muidprkring. waren jonge Vrouwen mei een fijne beschaving, van wie F.rn*' Brinok in zijn Memorabilia het volgen de kan zeggen: „die alle in seer frave exercitien sijn opgefoogen, connen seer fray Musyque, schilderen, in glas snijden, ofte grave ren, refcrevn maken, emblemata te in- venteren, alderley manufacturen van borduren, oock goet swemmen, en het 6ioh geleert hebben in haer vaders tuyn, alwaer een grachte met water was extra urhem"- Zij konden zelfs zwemmen, wat voor Vrouwen een ab normaliteit was in die dagen! Hier toont de schrijver ons dus dat zij niet alleen saletjoffren waren, maar ook sportmeisjes en zeker extraordinair voor hun tijd- De jongste van de twee (zij waren drie gezusters, maar de mid delste. Truitje, is niot beroemd gewor den), Maria Tesselschade, was wel de spil waaromheen de doorluchtige kring draaide. De neo-humanisten, die de be vallige schoonheid zoo rank in hun werzen wisten uit te spreiden, verheug den zich in "het meisje nog, de zeer jonge Vrouw, die een intellectueele was een Kunstenares in dagen dat de Vrouw, ook de deftige, zich vooreerst wist op te schikken „om haeren man te behaeghen", maar die hoogstens le zen en bijna in 't geheel niet schrijven kon- De Drost weet hear wel geestige, fichalksche briefjes te schrijven: bij Vondel vergeleken is hij een verliefde, speelsche knaap. Vondel is de volbloed man, die in korte, breed uitgesproken bewonderingen zijn hart openzet en dan ook niets verbergt. Maar hij kan geen liederencyclus over een Vrouw schrij ven zooals Perk over zijn Mathilde. Vondel laat zich nooit gaan om te luistere en verrukt te worden door de schoonheid van zijn eigen zang of de waarde van zijn vereering voor iets of voor iemand. Oók niet voor een Vrouw. Hij is impulsief en uit zich raak weg waar 't stuk op politiek teneer komt op zijn Godsdienstige overtuiging waar voor hij door het vuur wil gaan, maar als het voor een Vrouw is, dan toont Vondel zich wel langs zijn schoonsten kant: Mannelijk waardig, openhartig eerlijk en redelijk natuurlijk. Dan kan hij voor Maria Tesselschade met een warme ingetoomde stem, die anders klinkt en andere dingen zegt en een ui andere wil doet kennen dan den luid ruchtig enthousiasten theatralen lof- jj zwaai, zeggen: De vleiende Sireen e'i Wiens zangh en vedelsnaer Verlockten naer beneên Den fieren Adelaer, in het verlovingsgodiclvt voor Tessel- scha met Allart Krombalch. Tessel- scha, die volgens Thijm Vondels zang- 1 godin is geweest, die hem niet alleen bij zijn Elektra, maar ook bij alle dicht werken heeft bezield, want, merkt hij op: haar dood slaat hem drie jaar stom! oe.- Verwonderlijk dat wij dan geen lijk- dicht op Tesselsc.ha van hem vinden. j0 Moeten wij hier aannemen, dat een stil. devoot gebed voor hare zielerust hem thans noodzakelijker of dan gepaster pd toescheen dan een loflied in den rouw toon. gelijk het in zijn dagen gewoon )ct- was over hemindp dooden tp zingen? Maar Alberdingk Thijm heeft zich el5' laten beïnvloeden door de leelijke ver dachtmaking van Gceraart Brandt, die eD het naar zijn zeggen weer van een rechtsgeleerde „van goede geloove" cl5 heeft vernomen, dat Vondels overgang naar het Katholicisme verklaarhaar was. wanneer men zijn buitengewone sympathie voor een zekere Roomsche weduwe in oogenschouw nam! Er wordt hier gedoeld op Maria Te6- Jfl.i selscha, die al vroeg haar man moest verliezen. En dan geeft Thijm ons het iefl apocriefe, maar daarvoor niet minder fijne verhaal van Vondels reis naar Hoorn over Alkmaar. Nogal een omwegje, maar het is om een bezoek te bremgen aan de rijke Roomsche we- al duwe. en waarop de praatgrage huwe lijksmakelaar van *n schipper, Joffer Tesselschade zoo weet aan te prijzen- Maar een man die bedrog pleegde te genover degene wiens levensbericht hij schreef, en dit deed Brandt door een klandestione uitgave van Vondels ge dichten, is op dit punt niet meer be trouwbaar te heeten. Het is toch hee- lemaal in strijd met Vondels karakter, met zijn heelen levensgang, met al zijn handelwijzen, dat hij zijn zieleleven en de Religie waarvan hij zulk een ge trouw aanhanger werd, en dat hij óók de Vrouw, die hij dan zoogenaamd ver overen wilde, dit bedrog zou kunnen aandoen: over te gaan naar haar Gods dienst onder het voorwendsel overtui ging. Do Vondelkenners van onze da gen verwerpen deze verdachtmaking dan ook eenparig, tenminste willen zij geen verband leggen tusschen zijn svm- pathie voor Maria en zijn overgangnaar hel Katholicisme. Wij zouden juist, kunnen aanmerken, dat Vondel zich meer aangetrokken ge veelde tot Anna, de oudste, die toch meer in Vondels lijn lag Zij was stem miger, ernstiger van natuur dan haar tien jaar jongere zuster, in wie Vondel het meisje, het lieve intelligente meis je zag. Tn Anna zag hij de Vrouw, de hem gelijkwaardige in de betrachting der levenswijsheid, de dichteresse van ernstige en stemmige moraliseerende liederen. Vondel beschouwt haar als hpt hoo^rgezegende kind der Muzen, ge lijk hij het uitdrukte in bet lied, dat bij over haar geboorte (niet bij haar ge boorte, want toen was Vondel vier ja ren oud) schreef en waarin bij haar noemt: „Onse Hollnntsche Sappho An na Roemers". Zij trouwde eerst op haar veertigste jaar, omdat zij hruar ouders niet wilde verin ten en na den dood van haar man wijdde zij haar le ven aan de opvoeding harer heide zonen. En toch liet leven van den dich ter mnet pijn lijden, en Vondel heeft veel pijn geleden^ Veler vriendschap zag hij zich ontvallen: na de breuk met Hooft verflauwd ook de connectie met Tesselscba, terwijl Anna een groote vereering bad voor Cats, hoewel zij zich blijft beroepen op de trouwe en open hartige vriendschap met de Amster- damsche vrienden, waaronder Vondel dan ook behoort- IN de bekende Libellenserie, uitgege ven door Bosch en Keuning N.V. te Baarn, geeft Her mi en Man ger een verhandeling over de diverse warme dranken, die de mensch in de wintersche dagen gewend is tot zich te nemen, terwijl ze tevens aankondigt in een volgende „LibeJ" de koude dranken de revue te laten passeeren. De teekeningetjes bii den tekst zijn verzorgd door Jaap Veenendaal. Do macht der gewoonte treedt bij het tot zich nemen van dranken sterk naar voren, 's morgens thee om 11 uur koffie of chocolade om half één koffie, 's middags thoe, 's avonds thee dat wil zeggen twee of hoogstens 3 dranken over 5 drinktiiden per dag verdeeld Er bestaan op elk dezer drie nog zeer vele variaties, die niet alleen minstens even lekker maar bovendien vaak minder schadelijk zijn. Met haar heide boekjes over warme en koude dranken heeft de schrijfster zich tot taak gesteld hare lezeressen de oogen te openen voor de mogelijk heid. door doelmatig drinken de ge zondheid en het zuiver genot te bevor deren. In een interessante opsomming dient zij de nieuwe dranken op. De moderne voedingsleer geeft een streep door vele z,g. heilige huisjes van onze dagelijk- sche gewoonte maar toch vreezen we dat, om er maar een paar te noe men. de rozenbottelmelk en de banane- koffie, hoe edel op zichzelf, een harde dobber zullen hebben om het mensch- dom ontrouw te maken aan hun knus se dagelijksche dranken, die toch door geur en aroma altijd weer de eenvou dige vreugde van „weer een dag als alle andere" uitmaken. PORIëN EN MEEëTERS Is uw gezichtshuid wel zóó schoon, dat u er zonder schadelijke gevolgen poeder en rouge kunt opleggen? Laten we eens een oogenl/likle onze aandacht schenken aan de poriën. Ais we last hebben van glimmende plek ken of van leelijke meeëlcrs. dan is als oorzaak hiervoor aan ie wijzen een overmatige werking der talgklieren. Door deze sterke klierwerking verwij den zich de poriën, die zoodoende een verzamelplaats.worden van slof en an dere ongerechtigheden, waardoor puist - les en onregelmatigheden in de huid ont staan. Men kan in zoo'n geval het ge bruik van poeder en rouge beter ach terwege laten. Wie groote poriën en meeêters, alsmede een vette huid, be strijden wil, make een rijkelijk ge bruik van reinigingsmiddelen. Er is een zeepsoort verkrijgbaar savon miraculeux van Ojate Parijn die de bijzondere eigenschappen be zit om een dergelijke huid grondig schoon te maken. Aan te bevelen is een lichte massage met de zeep op de te behandelen plekken; nawasschcn met warm water. Het uitdrukken van de meeëters moet met de noodige zorg geschieden We gebruiken daarvoor gesteriliseer de watten en desinfecteer en met alco hol of een antiseptische lotion. Om het verwijderen der zwarte puntjes te vergemakkelijken nemen we vooral een gezichtsdampbad, w aardoor dc poriën uitzetten. Van groot belang is het de huid na te behandelen met een adstringccrcnde lotion. Ook vrouwen, die last hebben van een vette huid zonder meeêters zullen baat vinden bij een rijkelijk ge bruik van samentrekkende middelen Een enkele maal kan men een stukje ijs over het gezicht wrijven, maar dit is weer verboden voor een huid met couperose gezwollen ol gesprongen adertjes). Vanzelfsprekend speel: bij het ver krijgen van een mooie huid ook de voeding een niet onbelangrijke rol. Vruchtensappen en bladgroenten zijn uitstekende schoonheidsmiddelen; te zware kost Is echter wet bevorderlijk voor een goede teint. Begin uw maal- tiiden met een vrucht en drink 's mor gens op de nuchtere maag een glas water; het resultaat zul er rassend zijn Deze raad kost noch geld, noch moeite en kan dus door iedereen op gevolgd worden. DIANA wanneer zij in hef bezit Is van een goedverzorgde huid. Een werkeli|k vakkundige behan deling kan hier zeer veel toe bi|dragen. laar daarom Uw teint verfraaien door» GEDIPLOMEERD SPECIALISTE DiPl BERLIJN P. BUYSLAAN 12 - TEL. 1607 De rechte weg Is vanouds voor velen een moeilijk, ja bijkans onbegaanbaar pad gebleken. Als men de dingen op de keper gaat bekijken is het aantal dergenen die dit pad en niets anders dan dit pad be wandelen, zonder zich ook maar het ge ringste afdwaltnkle te veroorloven, uiterst gering. Tot deze conclusie is dezer dagen aldus de Vrouwenpost. een vrouw geko men. die te Londen een zeer merkwaardig beroep uil oef ent. Zij is n.l. controlcuse op een groot kantoor in de City. waar dozij ncn meisjes werken. De controleuse staat voor een veelomvattende taak. Z'ij moet er 2org voor dragen, dat de kantoormeisjes des zomers niet met hjnnte beenen mouw en rngJooze japonnetjes en andere frivol' uitingen op kantoor verschijnen Dat zit niet ieder vrii moment gebruiken om haar lippen bii te werken of haar neusje te noe deren. Dat zii niet gichelen en coquet tee ren zoo gauw er een cmplové van het sterke geslacht in de buurt verschijnt Kortom: ze moet deze meisjes het hoog- noodige begrip van waardig gedrag bil brengen, zooals weleer de strenge secon dante van een meisjeskostschool anno 1880 dat deed. Maar dit Is niet het moeilijkste deel van haar taak.' Het moelliikste is de meis les te leeren beseffen, dat hetgeen er op kantoor te harer beschikking wordt ge steld haar eigendom niet is. John Bull's dochter anno 1937 schijnt veelal te denken dat zii napier en enveloppen ..van kan toor" vrijelük naar huis mag meenemen opdat zij en haar familie het zullen ge bruiken! Ook de kantoor t ij d wordt meer dan eens verwerkt voor particuliere bneffes. Kantoorputloodcn worden be schouwd als bloempjes die in het wild bloeien en dus voor iedereen zijn en zoo gaat het ook met tal van andere kantoor behoeften! De controlcuse moet langzaam maar zeker al deze off ice-girls er van weten te overtuigen dat dit niet aangaat! En daar hebt ge de telefoon! Opgebeld wor den is verboden, maar zelf opbellen er zijn Argus-oogen en onren voor noodig om uit te vinden hoevele malen dat nog geschiedt! Op een groot Londensch kantoor wordt keurig voor de bedienden gezorgd. Er is een dames-kleedkamer met stroo men d koud en warm water en ook die le vert voor de controleuse een bron van zorg op Want velen dezer kantoormeisjes wonen ergens .op kamers" waar men karig Is met warm water. En dus..... brengen ze haar fijne lingerie mee naar kantnor om die vlug even onder de warmwater- kraan uit te wasschcnIs het onder die omstandigheden te verwonderen dat de zeep verdwijnt als sneeuw voor de zon! Een merkwaardige geest beheerscht de meerderheid van de kantoormeisjes! Aan de controleuse de ondankbare taak om te nmbceren deze kinderen van de 20ste eeuw wat méér vcrantwnordeliikhcldshe sef bii te brengen Zii loopt ernstig gevaar de mcest-gehate persoon van het gchrrle kantoor te worden maar zij heeft het voor de goede zaak overl W* 3364 Pyama van geruit flanel met effen kraag en manchetten, voor melsles van 12 I. Benoodlgd 3.60 M. stof 80 e.M. br. Beyer knippatroon voor 4 t.m. 14 K.W. Snoezig ge bloemd flanellen nacht hemdje voor grootcre meisjes. Benoodlgd 2-80 Af. stof SO c.M. br. Beyer knippatroon voor 8—10 en 14 I. K.W. Pracilsche py ama voor kleine jongens met aange knoopt broekie. Benoodigd 2.10 M. stof 80 c.M. br. Beyer knippatroon voor 2 en 4 I. M.K43219 feeste lijk jurkje van tafetzij- de met rouches aan hals, mouwen en zoom Benoodlgd 3.80 M. stof 95 c.M. br. Beyer knippatroon voor 10—12 en 14 M.K. 43178 Zijden jurkje voor de klein tjes met smok werk strikje. Benoodlgd voor 3 j. 1.55 M. stof 95 c.M. br. Beyer knippatroon voor I3 en 5 j. Strijkpatroon No. 508201III. M.K. 43218 Mouwloos lurkle met aparte kraag en smokwerk in de taille. Benoodigd voor 13 I. 2.30 M. stof 90 c.M. br. Beyer knippatroon voor 9—11 en 13 I. K.K. 43304 Practlsch sportpak voor jongens tot 14 1. bestaat uit pantalon en wind-lasje met groote zakken en ritzslul- ting. Benoodigd 2.35 M. stof 140 c.M. br. Beyer knippatroon voor 10—12 en 14 I. K.K. 43311 Skipak van donkerblauw wol len tricot bestaat uit Noorsche broek cn lasle met revers cn steekzakken. Benoodigd 1.85 M. stof 150 c.M. br. Beyer knippatroon voor 79—11 en 13 M.K. 43306 Sportpakfe voor kleine meis jes. Noorsche broek en lasle met raglan mouwen. Benoodigd 2.35 Af. stof 140 c.M. br. Bcycr knippatroon voor 79 cn 11 NK<»I9 \l HK4 OUDERS, zoo schrijft mevr. G. C. Meijer-Schwencke in De Holl. Huis vrouw, die zelf een bekrompen en strenge opvoeding en een harde jeugd gehad hebben, waardoor bittere herin neringen zijn gebleven, zullen alles in het werk stellen, het leven van hun kin deren gemakkelijker te maken. Heel dikwijls vervallen zij dan in de fout om te veel aan alle wenschen en verlan gens toe te geven, waardoor zij de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen ver wennen. Beide uitersten zijn verkeerd en met beleid moet de gulden midden weg gevolgd worden. Men moet bij de opvoeding ook niet handelen naar in vallende gedachten, niet alléén het ge voel of het verstand laten spreken, doch in alles gematigd zijn, waardoor de kin deren evenwichtiger zullen worden. In vele gevallen zijn de kinderen het slachtoffer van het verschil van inzicht omtrent de opvoeding. Samenwerking der ouders is even noodig als het lee ren eerbiedigen en het zich aanpassen aan elkanders meening, en het volgen van één lijn. Een opvoeding, die op een wankele grondslag wordt opgebouwd, heeft ongetwijfeld slechten invloed op de ontwikkelingsgang en de karakter vorming der kinderen. Ouders, die zich als autoriteit tegen over de kinderen stellen, zullen wellicht ontzag,Vloch geer liefde winnen. Nim mer mag vergeten worden, dat de tijd eenmaal aanbreekt, dat de jonge men- schen zelfstandig zijn en men hen m-^t een ger. st hart het volle leven tege moet moet laten gaan. Gezien moet er ii een gezin zijn, het geen niet verward mag worden met ty- rannie. Kinderen moeten reeds van hun prilste jeugd af leeren zich te schikken naar den wil der ouders, die de macht in handen houden, totdat zij zelfstandige menschen zijn, een tijdstip, dat voor de een vroeger, voor de andere later aan breekt en verband houdt met aard>en aanleg. Het betrachten van een zekere mate van soepelheid kan echter niet an ders dan gunstig inwerken op de karak tervorming. Ieder kind heeft een eigen karakter, waarmede rekening gehouden dient te wordpn. Nerveuse. erlegen kin deren zullen nog meer in zichzelf koe ren, indien zij steeds maar weer hard aangepakt worden en zullen zich onbe grepen gevoelen. Kinderen, die overmoe dig zijn daarentegen, moeten met stren gere hand geregeerd en in toom gehou den worden. Een bepaald opvoedingssysteem, dat voor ieder kind geldt is niet vóór ie schrijven, zelfs niet in één gezin. De ouders vergeten vaak. dat een kind van beide kanten overgeërfde eigenschappen heeft, waarvan die van vader of moeder sterk op den voorgrond kunnen treden. De moeder zal zich bij de opvoeding harer kinderen menigmaal door haar gevoel laten heheerschen, terwijl bij den vader het verstand den doorslag geeft. Vooral komt dit tot uitdrukking, wan neer men voor ernstige beslissingen komt te staan, o a. de keuze van een be roep voor den jongen of het meisje. Een vader, wiens ouders een beroep kozen, waar hij niéts voor voelde, zal zijn zoon in veel gevallen een vrijere keus laten Toch zal hi| hierbij met verschillende factoren rekening moeten houden, be halve de financieele kant. Jonge men schep weten dikwijls niet wat zij willen, idealisceren een beroep of een vak, dat hun in de praktijk tegenvalt. Raad en steun van de ouders is in dergelijke ge vallen zeer gewenscht. Even verkeerd als het is de onervaren menschen onvoorwaardelijk de keus te laten, is het tevens hen te dwingen iets te worden, waarvoor zij niet den min sten lust aan den dag leggen. Zoo zal ook hier de gulden middenweg gevolgd moeten worden en nimmer tot het ne men van overijlde besluiten moeten worden overgegaan. In gevallen van twijfel, wat wel het beste is voor een jongen of een meisje, zal men zich met vertrouwen tot een bureau voor beroepskeuze kunnen wen den, waar op deskundige wijze getest wordt, wat met aard en aanleg van het kind het meest gewenscht is. Opvoedingssystemen, waarbij uiter sten worden toegepast, brengen steeds veel verdriet aan de kinderen en be dreigen het Jiuiselijk geluk. ZEER vaak ziet men moeders aan een wagen of op de markt vruch ten koopen, die zij uit den zak aan haar kindoren te eten geven. Men kan om gezondheidsredenen niet genoog op het verkeerde hiervan wijzen, aange zien niemand, doch zéker geen kinderen ongewasschen vruchten mogen cien. Harde schillen zijn eveneens niet ge schikt om opgegeten te worden, aange zien de kindermaag deze moeilijk ver werkt en het dus aan Ie hevelen is ap pels en neren dun te schillen. De moder ne voedingsleer ijvert voor 't eten van de goed gewasschen vruchien met de schil, doch voor kinderen moet men hierop een uitzondering maken, vooral voor de kleinijes. Vruchten, die een overschot van looizuur hebben, kan men in den vorm van compóie geven. Bij het eten van steenvruchten zullen moedors niet alleen de pit uitnemen, doch zich tevens vcrgewisschen of er zich geen maden of kleine, wurmpjes in bevinden. Zeer zuurhoudende vruchten lesschen volstrekt niet altijd den dorst, doch verwekken deze meermalen. De be hoefte ontslaat dan om na het eten van vruchten water te drinken, waardoor maag-darm-stoornissen kunnen ontstaan. Men moet zooveel mogelijk trachten te voorkomen, dat binnen een uur na het eten van vrucht2n door kinderen gedron ken wordt. De lichtste soorten hebben zelfs nog \V2 a 2 uur noodig alvorens zij verteerd zijn en bij kinderen duurt het vaak nog langer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11