V.D.B. te Leeuwarden bijeen m m LAATSTE BERICHTEN AUTODIEVEN ontmaskerd INVAL IN EEN SPEELHUIS SCHAAKSPEL Moordaanslag te Ittervoort Prof. Mr. R. Kranenburg werpt in zijn openingsrede een terugblik op verkiezingen en kabinetsformatie Geen behoefte aan „de witte das" Taak voor de toekomst Tot dusver 7 arrestaties Voor het misdeelde kind Dat niemand achterblijve! DE TE DORDRECHT overleden kinderen UIT DE STAATSCOURANT BEGRAFENIS VAN Prof. Van Rooy 500e Indië-Nederland- vlucht Hl A i B i Ks 1 1 1 to i# B fSiil H B IH I lH e pp 81x VAN PAARDEN EN MENSCHEN Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 ,,'AIs bindend element is de staatsmansfiguur Colijn verdwenen" LEEUWARDEN', 27 Nov Vanmiddac if in het gebouw „Schaaf" alhier de aJgeineene vergadering begonnen van den Vrijzinnig-Democratischen Bond. De voorzitter, prof. mr- S. R. Kranen burg, zeide in zijn openingsrede, dal de partij een jaar van krachtige en eensgezinde werkzaamheid achter den rug heeft. I-Iet resultaat van de verkie zingscampagne is verheugend. Spr. heeft de vorige jaren op deze plaats meer dan eens gesproken over de bezorgdheid, die de vrijz--democra- ten, principieele voorstanders van de democratie, soms wel moest bevangen met betrekking tot de verschijnselen van dezen fel-bewogen tijd. Wanneer men meent te kunnen re- geeren met klinkende leuzen, met schal lende frasen, met niet te verantwoor den beloften, dan bedriegt men zich zelf en de goe-gemeente: dan gaat de moderne democratie ten onder, evenals de klassieke in de demagogie. Gaf de uitslag der verkiezingen onze partij alle reden tot vreugde en vol doening, dit kan niet gezegd worden van het resultaat dier verkiezingen wat betreft de samenstelling der regeering Wij hebben daar niets van begrepen en wij hegrijpen daar nog niet veel van De verklaringen, die ons nu bij de algerneene beschouwingen daarover werden gegeven, zijn wel uitermate on- be\redigend» De kabinets-formateur verklaart, dat de veelbesproken formule van den grondslag van zijn kabinet: „bevestiging van de positief chris telijke grondslagen onzer samenle ving", eigenlijk wel voor bijna ieder aannemelijk was. Er zal, buiten Dr- Colijn, in Nederland wel (haast niemand zijn, die dat, gezien de in de Nederlandsche staatkunde ge bruikelijke terminologie, in gemoe- de kan onderschrijven. Als hij den zelfden grondslag wilde, waarom veranderde hij dan de formulee ring? Wat de partij aangaat is spr. overtuigd, dat zij een eventueele aanvaarding van den heer Oud van g dezen grondslag met de grootste verwondering zou hebben vernomen, om geen sterker woord te gebrui- ken. Wij hebben in ons verkiezingsmani fest voor dezen tijd de samenwerking gevraagd van allen, die de groote goe deren der democratie willen bewaren. Wij meenden en meenen nog, dat de gevaren no niet voorbij zijn. Maar wij hebben uitdrukkelijk gezegd: „de samenwerking zij geen samensmelting Eigen beginsel worde daarbij onge schonden bewaard"- Wat Dr. Colijn van Oud vroeg was nu, gegeven het gelden de spraakgebruik, samensmelting, ge lijkschakeling, opgeven van het begin sel. En daartoe zou onze partij zeker niet bereid zijn geweest- Wij hebben geen behoefte aan „de witte das". Wij houden in de staatkunde niet van dit kleedinkatuk- De vrucht, die Dr. Colijn zag hangen, bestond alleen in zijn ver beelding en zal nimmer rijpen. Dit verloop is niet zonder tragiek. Zooals het beeld zich nu afteekent, schijnt het onderschrift toepasse- lijk: „drifting into war." De for mateur is meer gedreven dan hij gedreven heeft, maar het resultaat is het zelfde. Het doet ons leed. Wij hadden het gaarne andere ge zien. Wij hebben aan bindende fi guren in onze staatkunde meer be- hoefte dan aan scherpslijpers- Maar al6 bindend element is de staats- mansfiguur Colijn \erdwenen, toen t hij den grondslag van het vorige kabinet verbrijzelde en zijn nieu- 5 wen grondslag inééntimmerde. Wat onze bond betreft, wij. zien onze taak weer onmiddellijk voor ons lig gen- Het doel van onzen arbeid en van onzen strijd is altijd hetzelfde. Waar ook de plaats is van onze phalanx op de staatkundige kampplaats, steeds zullen de spitsen van onze lansen ge richt zijn tegen hen, die de geestelijke en staatkundige vrijheid, de waardig heid en wezenlijke gelijkwaardigheid van onze medemenschen belagen, tegen onverdraagzaamheid, tegen verkette ring van andersdenkenden, tegen schot jesgeest, tegen reactie en conservatis me. Het doel van ons streven is altijd hetzelfde: meer rechtvaardigheid in de ordening onzer samenleving, goed be stuur, meer werkelijke menschelijkheid in onze levensbetrekkingen, een meer menschwaardig bestaan voor al onze medeburgers. Wil men dit als ,.huma nistisch" aanduiden en veronrdrelen nat gaat huilen ons om en hef rna' ons niet: wij hebben om een eitikei nooit gevraagd, wij gelooven met alle bescheidenheid, die ons past tegenover hen, die in deze dingen de w ijsheid in pacht hebben, dat dit streven met de normen van het Christendom in volle dige overeenstemming is, al zweren wij onze medestanders niet op ecnig gods dienstig dogma in en beschouwen wij het lidmaatschap van een kerkgenoot schap niet als openlijk of stilzwijgend gevorderde voorwaarde voor hot toe treden tot onze staatkundige organisa tie. Er zijn in ons Nederlandsche volksleven naast zin voor verdraag zaamheid en gematigdheid, helaas ook vaak een goede dosis fanatisme en eigengereidheid te constateeren geweest. Wij hebben deze in den laatsten tijd blijkbaar onderschat. Het staatkundig leven wordt weer naar oude tegenstellingen terug geleid. Welaan. Het zij zoo. Wij zoeken don strijd niet, maar als ons die- wordt op gedrongen, zullen wij hem met kracht weten te voeren- Zoo wenschen wij in de komende pe riode onze vertrouwde, ervaren en be kwame Kamerfractie in de nieuwe staatkundige positie de kracht toe om, elk op zijn gebied, op de bedreigde pun ten den strijd te voeren, onder de ruime en vrije leiding van een aanvoerder, die aan het gezag van zijn buitenge wone gaven en parlementaire ervaring thans paart de autoriteit van hem, die in moeilijke tijden het regeeren bleek te verstaan. In deze stemming van onderling ver trouwen, eensgezindheid en vastbera denheid vangen wij dan onze jaarlijk- sche, onderlinge beraadslagingen aan, op den klassieken bodem der vrijheid, die Friesland is- Hiermede verklaarde spr. de vergadering voor geopend. Ze maakten sinds lang den omtrek der Weesperzijde te Amsterdam onveilig AMSTERDAM, 27 Nov. Sinds gerui- men tijd is de Indische buurt en de omgeving van de Weesperzijde onvei lig gemaakt door herhaalde diefstallen van langs den weg staande auto's en zelfs van auto's uit garages. Ook kwam het voor, dat „men" een auto zonder chauffeur huurde en er dan wel voor zorgde, dat er binnen den kortst mogelijken tijd van de heeleauto niets meer te bespeuren was, d-w.z- dat zij via tal van tusschenhandelaren, of op een automarkt in de groote hoop verdwenen. Merkwaardig wae, dat bij deze dief stallen een speciale voorliefde voor èén merk, en wel „Chevrolet", aan den dag werd gelegd, hetgeen verklaarbaar is, daar het hier een zeer gangbaar merk geldt, waarvan de wagens niet zoo heel gemakkelijk van elkaar zijn te onder scheiden. Het door de politie ingestelde onder zoek werd een maand geleden in vaste hanen geleid door de mededeeling dat ergens in een klein plaatsjo in het hooge Noorden van ons land een auto ver beneden de waarde ten verkoop werd aangeboden. Dit bleek een gesto len voertuig te zijn en op grond hier van arresteerde de politie van het bu reau Linnaeusstraat op het eind van de vorige maand wegens heling twee Amsterdammers die in het bezit ble ken te zijn van een van de Weesper zijde gestolen auto's. Daarna is de auto van Louis Davids, die van de Weesperzijde was ont vreemd, ergens in den Midden Beem- ster opgespoord. Het vehikel bleek in- tusschen al „vierdehandsch" te zijn geworden. De helers bleken te zijn twee personen resp. Uit Haarlem en TJmuiden, die vanmorgen ter beschik king van de justitie zijn gesteld. Eergisteren is de politie er door nauw keurige en grondige naspeuringen in ge slaagd twee bekende Amsterdamsche .jongens" aan te houden en gisteravond nog een collega van deze heeren, die op het oogenblik in het bureau Linnaeus straat zijn opgesloten. Doch dit is nog pas het begin van het heele onderzoek, dat ongetwijfeld nog tal van euveldaden meer aan het licht zal brengen. Behalve de drie reeds genoemde auto's zijn er immers nog vele auto's meer in Amsterdam en daarbuiten gestolen Ook in Den Haag heeft deze combinatie want dat hef een georganiseerde bende is, daar twijfelt niemand meer aan veel auto's gestolen In totaal zijn er reeds zeven arresta ties verricht, doch ongetwijfeld zijn er nog meer te verwachten. KONINGIN NAAR MENGELBERG CONCERT 's-GRAVENHAGE. 27 Nov. H.M. de Koningin is voornemens hedenavond aanwezig te ziin bii de uitvoering van '»et Amsterdnmflcha. Concertgebouw-Or- ecf in het Gebouw voor Kunsten en eten: clnppon. De Weldadigheidspostzegels en -briefkaarten doen weer hun intrede Men schrijft ons: Een waarschijnlijk onbekende spoor de enkele decennia geleden, op een toen zeer oorspronkelijke wijze zijn landge- nooten, door een gemeenschappelijke gedachte verbroederd, aan tot weldadig beid. Een Zwitser lanceerde voor het eerst de gedachte eener actie ten bate van het misdeelde kind. Het middel daartoe was er een dat zoo gelukkig gekozen bleek, dat het reeds het eerste iaar tienduizenden aan geldelijke baten afwierp. Door een ge ringe extra toelage, verkregen op iets dat wij dagelijks herhaalde malen noo- dig hebben, waarvan het niet bestaan in ons moderne leven ondankbaar is ge worden, de postzegel. Nederland nam, nu veertien jaren ge- ledcn en dit met groeiend succes, zoo wel de gedachte als de vorm der actie over. Telkens als het jaar zijn kringloop weer haast beëindigd heeft, komt een leger van sociaal voelenden uit onze rijen om ons te herinneren aan de noo den eener breede schare van onnoem- baren, tezamen gebracht onder den naam van „Het misdeelde kind". Kleurloos maar veelal tragischer dan hun naam is het lot geweest van hen. die than.» in gestichten, tehuizen of an dere verblijven die de charitas hun schiep, hun jeugd doorbrengen. Iloe dikwijls begint onbewust voor menig misdeeld kind niet zijn eerste gelukkige jeugddag dan. wanneer het vanuit de groote samenleving, waar voor hem te weinig of mis schien geen liefde was, wordt toe vertrouwd aan de goede zorgen van vöreeniging of instelling, welke door hartelijke toewijding het verleden tracht te doen vergeten en het zijn geschokt vertrouwen in toekomst en maatschappij '«ruggeeft. Hun liefde is te vinden, waar kinder leed heerscht, en dit is helaas nergens- onvindbaar waar menschen zijn. Vandaar dat een welbegrepen actie voor het kind alleen algemeen kan zijn Naar verhouding der nooden worden ieder jaar opnieuw de groote sommen door heel liefdadig Nederland geofferd en door duizenden van iedere richting of gezindte met edelmoedigheid ver gaard, verdeeld onder meer dan 350 in stellingen of vereenigingen, wier zorgen zich over ruim 50.000 kinderen beneden de 18 jaren uitstrekken. Is er schooner opzet denkbaar? Inder daad, de postzegel en briefkaartactie, die over weinige dagen door geheel hel land en hopelijk met hetzelfde succes der vorige jaren ten bate van hef kind wordt ingezet, krijgt er door iets als van een symbool. Straks zwijgen als bij afspraak al'e tegenstellingen, als heel Nederland weer één wordt in den vorm van een zijner meest nobele en hij uitstek nationale liefdesuitingen, die voor het kind. Dat degenen, die daarvoor al li jaren lang hun beste krachten gaven, dit thans' weer met dezelfde begeesterde edelmoedigheid doenl Dat zij, die men de kinderzegels en briefkaarten aanbiedt, 'eens overwegen of er geen mogelijkheid bestaat bij dp groeiende volksellende hun liefdadig heid te vergroolen. Dat zij, die tot dusverre achterbleven dit jaar eens naar vermogen bijdragen tot leniging van den nood in een zijn°r aangrijpendste vormen, die van het kind. Tusschen 4 December4 Januari geen poststuk zonder kinderzegel, geen Kerst- of Nieuwjaars wensch dan op een prentbriefkaart voor het misdeelde kind. Dat niemand, niemand achterblijve, uit medelijden, uit liefde HENGELO. 27 November. In den afgeloopen nacht heeft de politie een inval gedaan in een gesloten huis aan de Bothastraat, op het vermoeden dat er gelegenheid tot hazardspel werd ge geven. De politie trof in den woonkamer zes personen aan. Het bleek dat deze zich inderdaad met hazardspel bezig hiel den. Alle aanwezigen, waaronder ook de bcwonpr van het huis, werden naai het politiebureau overgebracht. Tegen de zes spelers is proces verbaal opge maakt. Na verhoor konden zij naai huis gaan. De bewoner i9 in arrest ge steld. DORDRECHT. 27 Nov. De sectie, die gistermiddag door dr. Hul6t uil ^eiden werd verricht, op de lijkjes van de twee kinderen uit het gezin \an Van den Hoek. die dezer dagen plotseling stierven, heeft nog geen resultaat opge leverd, zoodat de doodsoorzaak nog niet kon worden vastgesteld. Aangezien misdaad uitgesloten wordt geacht zijn de kinderen hedenmorgen op de alge rneene begraafplaats ter aarde besteld Het onderzoek duurt nog voort. 's GRAVENHAGF. 27 November. - Bij K B. ie aan G. J F. Gobius du Sart. op zijn verzoek, met ingang van 1 Dp cember 1937. ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ouddorp. Bij K..B is met ingang van 15 Decern ber 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Marum: D. van Geel. AMSTERDAM. 27 Nov. Hedenmor gen heeft de plechtige uitvaart en be grafenis plaats gehad van den rector- magnificus der Amsterdamsche Univer siteit prof. dr. A. H. M. J. van Rooy. Om half elf was de plechtige H. Mis van Requiem in de R.K kerk aan de Obrechtstraat, opgedragen door mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amster dam. Aan de zij-altaren werden tegelijker tijd voor de zielerust van den overle dene II. Missen opgedragen door prof. dr. B. M. Molkepboer, prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen. pastoor Nolet en mgr. van der Venne. De belangstelling was zeer groot. Na de H. Mis van Requiem formeerde zich de stoet, met de doodenwagen en een auto beladen met bloemstukken voorop, die omstreeks kwart voor twaalf op de begraafplaats Buitenveldert aan den Amsterdamschen weg aankwam Er waren kransen en bloemen van vele organisaties van artsen, studenten en docenten. Na beëindiging van de plechtigheid sprak een zoon van den overledene een woord van dank. Redacteur J. H. GOUD VAN BRAKELSTRAAT 2Ï ITTERVOORT (L.), 27 Novem-- ber. Vanmorgen omstreeks tien uur heeft de commies L., wonende in West-Vlaanderen, op den weg It tervoortNeeritter drie schoten ge lost op de 25-jarige mejuffrouw Ma ria Geelen, wonende te Ittervoort. Het meisje werd door twee der ko gels in dijbeen en arm getroffen, terwijl de derde kogel miste. Zij is naar het hospitaal, overgebracht. Mejuffrouw Geelen, die bij haar ouders thuis is, kende den commies reeds cenigen tijd. Haar ouders von den evenwel de relatie minder ge schikt, waarom mejuffrouw Geelen deze onlangs had verbroken. Vanmor gen stond het slachtoffer op den weg IttervoortNeeritter op de autobus naar Weert te wachten, waar zij bood schappen zou gaan doen, toen L. op de fiets kwam aanrijden De man trok een revolver en loste plotseling drie schoten op haar, waarna hij op zijn rijwiel stapte en naar Neeritter reed. Personen, die, op het hooren van de schoten, waren komen aansnellen, bo den de eerste hulp, deden het slacht offer naar een ziekenhuis vervoeren en waarschuwden de politie van Grathem. Toen L. eenigen tijd later terugkeer- le werd hij door de agenten gegrepen. Hij is naar Grathem overgebracht en daar ingesloten. CONGRES VAN DE MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING VAN DE PHARMACIE GRONINGEN, 27 Nov. In de col legezaal van het chemisch laboratorium welke geheel gevuld was, is gisteren het eerste wetenschappelijk congres ge opend van de Nederlandsche maat schappij ter bevordering van da phar- macie. De Voorzitter, mr. dr. K. Holrn, opende het congres met een korte toe opraak, waarin hij de ongeveer honderd leelnemers verwelkomde, speciaal de hooglecrarcn in de pharmacie in ons land, die alle aanwezig waren en voorts rrof dr. R. Dequeker van de universi teit van Leuven, die voor de eerste maal ons land bezocht. Prof. dr. K. Sneijders de Vogel sprak ervolgens een kort woord, waarbij hij het congres gelukwensehte met het initiatief tot het instellen daarvan. Nadat de voorzitter de verdere lei ding van zijn congres had ov°rgedra -en aan prof. dr. D. van Os, namen de besprekingen een aanvang. VERTREK INDIË VLIEGTUIG Hedenmorgen te 7.00 uur vertrok van Schiphol het Indié-vliegtuig Pil- ALO, de „Oehoe" met als bemanning gezag voerder Van Dijk, 2de bestuurder Hak- kenherg van Gaasheek, werktuigkundi ge Verhoef, radiotelegrafist Oolgaard, steward Bloempn. Vracht 81.185 kg., 440.657 kg. briefpost, 27.815 kg- pakket- post. Passagiers: één AmsterdamAlexan dria, één AmsterdamLvdda, één Am sterdamJodphur, één AmsterdamBa tavia, één AtheneAlexandrië, één Rangoon—Bangkok, één Calcutta—Sin gapore- OOST-1ND1E De speciale enveloppen zijn zeer druk gekocht BATAVIA, 27 Nov. (Aneta). Klok- lag twaalf uur vertrok van het vlieg eld „Tjililitan" de „Reiger" met gezag voerder Hulsebos, die hartelijk werd toe .rewuifd door vele belangstellenden en loor vertegenwoordigers van de K.L.M en K.N.Ï.L.M Hulsehos maakte, ter her denking van de 500ste vlucht Ïndië-Ne- lerland een ertra rondje boven het veld en verdween toen in de richting Sin gapore. De animo om hij deze vlucht naar Nederland gebruik te maken van de hiervoor uitgegeven speciale envrlonn lemonstrcerde zich zeer duidelijk op de diverse postkantoren, o.a. werden op het uostkantoor BataviaCentrum 20.000 lezer enveloppen afgestempeld. Ook te Bandoeng, Soera ba ja en Semarang wordt een flink resultaat geboekt, zoodat deze ïOOste vlucht van Batavia uit -400 KG oost opleverde, en vermoedelijk met de Palemhang- en Medan-post de 500 K.G wel zal halen. UTRECHT, 26 November 1937, VRAAGSTUK No. 9. Probloem van H. F. Antonisse, Santpoort. (E o r e t e publicatie)'. Zwart. m\ Wit. T w e e z e t. Wit: Ke5, Dd8, Tbi, RcS en d2. Zwart: Ke5, Pc4, pionnen b7, d5 en e6 Oplossing eindspel Sachodjakim (vraagstuk 6). 1. gG—g7f Pf5Xg7 (indien 1I<h8— g8, dan 2 P. eb—gi met de dreiging Pg4Xf2 resp. Pg4f6f etc.). 2. Pgof7f Kh8g8 3. Rf8c5! f2—flD. 4. Pf7—h6f Kg8h8 5. Rc5a3ü of dO! remise. De zwarte Dame kan alleen eeuwig schaak geven. De zwarte Koning en pion kunnen niet van hunne plaatsen als Pg7 speelt, volgt Ra3b2f en indien zwart pion g5 verovert met de dame. dan volgtPhG— f7f en do dame gaat verloren. Een zéér merkwaardig eindspel, dat niet onderdoet voor eindspel no. 1 van Ratner te Parijs. BOEKBEOORDEELING. Bij de N.V. Uitgevers-maatschappij ,de Tijdstroom" te Lochem is een zeld zaam mooi boek verschenen over eind spelen, vervaardigd door Russische com ponisten. Hot is getiteld: „De Schaak studie der Nieuw-Russische Grootmees ters" door A. O. Herbstman mat een voorwoord van Dr. A. Aljechin. Dr. Euwe heeft op de frontpagina ln eigen handschrift gezet: „Triumf van Slavische verbeelding en finesse! M. Euwe." Mr. G. C. A. Oskam vertaalde het werk uit het Russisch an heeft daar mede een grooten dienst bewezen aan schnakliefhehbers hier te lande. Het i6 in alle opzichten een pracht boek, zoowel wat uitvoering al9 inhoud betreft. Gedrukt op fraai, zwaar papier met duidelijke letter en sprekende dia grammen, waarvan cr niat minder dan 116 gegeven worden, de oene studie al diepzinniger dan de ander. Deze Russische eindspel-componisten, Troitsky, de Gebr. W. en M. Platow, Koebbclj, Seleznieuvv. Grigorjew, Sim- chowifsj, Kljatzkin, Kaminor, Herbst man, Goerwitsj, Gorgiew, Liboerkin en zoovele andere cvan die moeilijk uit te spreken namen hebben werk gewrocht, dat ons versteld doet staan en als Alje chin in zijn voorwoord zegt. dat Herbst- man's werk maanden lang zijn lieve lingsboek was, dan kunnen wij dat vol komen hegrijpen. Wij zouden een geheele pagina aan dit werk van Herbstman kunnen wijden. Het eene eindspel is nog fraaier dan het andere. Er is b.v. een 6tndie van de Gebr. Platow, waarover Dr. Em Las- ker zich al6 volgt uitliet: „Iedere schaakspeler moet het allcrhoocste wel behagen uit deze studie voelen." En dezen indruk maken al deze eindspelen zonder uitzondering. Er is een zeer bijzondere studie van W A Koroljkow, die twee eerste prij zen verwierf, waarin eerst na 12 zetten de ontknooning komt, nadat Wit eerst een toren offert, daarna een Dame en dan de briljante idee van achtereenvol gende pionpromotie tot verschillende stukken Wij kunnen niet beter doen dan één dier studies over te nemen. De lezer kan zich dan zelf een oordcel velllen. M. S. LIBOERKIN. Ie prijs Wjetsjernaja Moskwa" 1933. Wit speelt en wint. Men merke op, dat Zwart slechts 3 stukken heeft, er Wit een groote over macht, doch ten eerste dreigt c2cl D maten bovendien is Rb8c5ook een geweldige dreiging. En nu de schitterende oplossing van dit eindspel. 1. Pf6e4f Kc3d3 2. Peic5f Kd3c3 Pion c2 moet gedekt blijven en Kb2 moet z. m. worden verhinderd. 3. Pc5—b3 Thans is de promotie van den zwarten c-pion voorloopig verhinderd, doch er dreigen nu nieuwe gevaren door 3. Rb8e5! Dreigt c3c4 en mat 1 4. f2—f4 Re5g7 Deze raadsheer moet natuurlijk op de diagonaal alh8 blijven. 5. e7—e8P! Rg7—h8 6. f4—f5 Rh8e5 7. Rgl—h2! Rp5Xh2 Gedwongen, want gaat de zwarte Paardcnoogen verraden veel, maar niet alle geheimen pj ET gaat met de paarden als met de menschen. Ook op hen is het spreekwoord van toepas sing, dat zegt: goed bloed verloo chent zich nooit, vandaar dat het „bloedpaard" en terecht, zoo hoog staat aangeschreven. Het paard „mot veel bloed", wat de hippische term is voor de uitdrukking „van goede familie", als het over de men schen gaat, is do heer onder de paarden. Ridderlijk, trouw, tot op offering in staat, een kerel, waar ie op rekenen kunt. in allo omstandig heden. Een kameraad om van to houden, een vriend, die dubbel en dwars aanspraak mag maken op al le woardeering en allo considera tie. Daar staat echter ook iets tegenover en wie het eene wil moot uiteraard het andere mee aanvaarden. Het bloed paard is wat men in Engeland noemt „highstrung" nerveus, vaak prikkelbaar en gemakkelijk door verkeerde be handeling te bederven. Dan wordt er gesproken van „een kwajo rakker", en sommige ruiters zijn cr geen klein beet le trotsch op, als ze wel eens met zoo'n kwaje te inaken hebben gehad. Ilctgeea niet steeds prouvoert voor hun juist be grip. Trouwens, daaraan mankeert het over de geheele linie nog al eens. Er zijn nog altijd veel te veel aspirant- en would-ho en andere ruiters, die het prachtig vin den, als een paard onder hen onrustig is, als allo teekenen aanwezig zijn van een dreigend verzet, dat slechts op een gelegenheid wacht om uit te breken. Er wordt dan gepraat van „een paard, waar pit in zit", „waar muziek in zit" en nog een paar van dio termen. En ter* wijl zij dan bozig zijn die pit en die mu- ziek aan de toeschouwers te demon- strecren, leven zij in de illusie hiermee te bewijzen welke allemachtig goede ruiters zij zijn, terwijl do ingewijde, al naar zijn aard en temperament, alleen maar het hoofd schudt en zich geër gerd of verdrietig afwendt. Het is im mers maar een heel klein kunstje om n in alle opzichten zoo gevoelig schep sel als een paard, in een zeer korten tijd volslagen over zijn zenuwen heen te brengen. Dit kan ieder, die oogen heeft om te zien overal en te allen tiido waarnemen. Op concoursen.bii jachtrit- ten, bii gewone wandelritten zelf. En nooit geeft de berijder duidelijker be wijs de rijkunst niet machtig te ziin, dan juist in die oogenblikken, waarin hij denkt te tnonen, dat hij een heela piet is in de rijdcrij. Het. paard is, volgens het bekende' woord, de schoonste overwinning van' den mcnsch. Het is nu ook aan den niensch om te toonen. dat hij die over winning waard is. Hit behoort zich te genover het paard te gedragen als eert leider, als een wijs bestuurder, in letter lijken en figuurliiken zin. niet als eert tvran, als een „bullv", zeggen de En- gelschen. Geen verzet uitlokken, alleerl om to toonen hoe je wel durft dit echter gewoonlijk alleen maar, nis do zekerheid bestaat, dat je het niet zult afleggen in den strijd. In den grond van ziin wezen Is Ieder naard vriendelijk, zachtzinnig, aanhan kelijk en bereid zich in dienst te stellen van ziin overwinnaar, den mensch. En' als er in ziin jeugd niets bedorven wordt, als hij niet wantrouwend gemaakt wordt en tot het besef gebracht, dat hif zich heeft te verdedigen tegpn dien: meester, dan blijft dit zoo. Ik ken eert inng paardje, een Tersche merrie, die in haar leven nog niet anders heeft ont moet dan vriendelijkheid, juist begrip en zachtheid. De uitdrukking in haaf oogen is van een ontroerende zachtaar digheid. Daar is geen spoor van wan trouwen in. Zo ziin als de oogen vart een kind. dat zegt: Wat gaan we na voor prettigs doen? En heb ie wat voor me meegebracht? Daar is een ander, die vroeger slechte ervaringen gehad heeft. Hij is ook iong. een iaar of viif mis schien en hij zal misschien nog wet leeren al die nare dingen te vergeten. De uitdrukking in ziin oogen is altijd wisselend Eerst kiikt hii achterdochtig, dan, bii het herkennen van wie nader komt, licht er iets in van bliidschap. als het een vriend of vriendin is Maar al tijd blijft hij waakzaam, want jei kunt tocii niet weten.., De vroegere herinneringen zitten hem nog dwars, zoo dwars, dat het wantrouwen hem vaak te marhtig wordt en hij uitschiet, met de ooren in den nek, volgens het principe: de eerste klap i9 een daalder waard. Het merkwaardige is, dat al zijn wantrouwen als bij tooverslag ver dwijnt, zoodra hij hereden wordt. Dan weet hij, dat hij niets te vreezen heeft, Ik vraag me wel eens af of dit het ge volg is van een eindeloos vertrouwen in zijn baas: dal die niet zal toelaten, dat hem door een ruiter kwaad over komt. Dit is inderdaad een feit. Maar of het paard dat weet? Wie zal het zeg gen? Paardenoogen verraden veel, maar niet alle geheimen TRIXIE, naar beneden, dan wordt hij afgesloten door f5—f6 en na Re5—d4 volgt Rh2f4. 8. b6b7 Rh2e5 9 h7—bSR! Hier raag Wit geen Dame vragen, om dat dan na 9 Kc3—c4f 10. Db8Xe5 c2clDf 11. Pb3Xcl de Zwarte Koning pat staat. Een fijne val voor oplossersl 9Re5Xb8 10. Pe8c7 Rb8Xc7 11 efie7 Rc7e5 12. e7—e8 Tl! En nu kan Zwart het opgeven. Wit mocht hier natuurlijk ook geen Dame vragen. Een eindspel met drie promoties, Paard. Raadsheer en Torenl Het hoek is alleen gebonden verkrijg baar voor f 2 90 Het is zijn geld dubbel waard en wij zouden het in 't bezit wil len zien van iederen schaakspeler, die zich deze uitgave getroosten kan. En anders laat hij het zich met St Nicolaas of Kerstmis cadeau geven!l

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3