UNIFORMEN DIENSTPLICHT EN HET GROOTE GEZIN Twee ton voor het Kind! MEDELEVEN ALOM IN AMSTERDAM draaiboek OUDSTE ZOON BLIJFT VRIJ De aanneming van officieren Stand der werk loosheid ZWEEFVLIEGTUIG VERONGELUKTE BIJ ALPHEN Valscherm vergeten Een bedrag waarop men hoopt MAISON JORDI RIJKLEEDING BEZORGD IS DE STEMMING UIT DE STAATSCOURANT Jamboree wandeltocht 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 30 NOVEMBER 1937 Niet meer dan drie dienst plichtigen uit elk gezin In de nota nAar aanleiding van !het verslag der Tweede Kamer om trent de wijziging dienstplichtwet, zegt de "egeering: Daar een zokoro tijd gevorderd wordt voor heT ophouwen van een organisatie, zal er in moeten wor den berust, dat eerst van April 1930 af steeds een troepenmacht van de door de regeering noodig geachte sterkte en geoefendheid beschikbaar is in afwachting daarvan zal moe ten worden vol» laa»- met de reeds genomen maatregelen fot beveili ging. Ten aanzien van de vraag op welke wijze het „overschot" aan personen, die voor bestemming tot gewoon dienst plichtige in aanmerking komen, dien' te worden veggewerkt wordt opgemerk» dat, waar in de memorie van antwoord de belangen van de weermacht en die van de gezinnen naast elkaar werden genoemd, bierbij de b doeling voorzal om ook beide a >orten van belangen naast elkaar in de regeling te betrek ken Reeds in de memorie van toelichting stelde de regrering het uitschiften van minder-geschikte-n voorop. Alleen in die gevallen echter behoort met mindere geschiktheid rekening *e worden gehouden, waarin deze zich dui del Lik afteekent A Wat de groote gezinnen betreft, stelt de regoering zich op het standpunt, da» de druk, welken de dienstplicht op deze gezinnen legt. niet alleen zijn uitdruk king vindt in het getal zonen dat-tot dienstvervulling wordt geroepen, maar ook en zelfs meer nog In de vraag welke zoons dit zijn. En nu is bij de regeering de meening gerijpt, dat do groote gezinnen veelal het zwaarst wor don getroffen, wanneer de oudste zoon voor oen aantal maanden aan hel gezin wordt onttrokken. Daarom acht de regeering het voor de groote gezinnen een belang van de eerste orde. dat de oudste zoon vrij bliift. Dit w\jkt belangrijk af van hetgeen wordt bereikt bij vrijstelling wegens broederdienst, want deze vrijstelling,kan eerst toe passing vinden, als er ten minste één gediend heeft. Zoowel bij het vroegere stelsel van vrijstelling van de grootste of van de kleinste helft als bij bet sinds 1922 gel dende stelsel, waarbij uit alk gezin slechts één zoon behoeft te dienen, moei in het algemeen althans de oudste zoon opkomen. Voor de groote gezin nen b.v. gezinpen mot meer dan f kinderen (ook dochters, medegerekenu) zou de regeering dit willen omkeoren door den oudsten zoon buiten Qproepin» te laten. Behalve op deze wijze, zal ook in an der opzicht aan de belangen van de groote gezinnen wordei tegemoet geao men. door uit te gaan van een bepaalde norm voor het getal zóbns. dat uit elk gezin zal pioeten dienen. Aannemende dat dit getal op drie kan worden ge steld, zal dan het groote gezin evenveel voor den dienst afstaan als het kleine gezin, doch verhoudingsgewijze minder De groote schommelingen in het geta' ingeschrevenen en in het afkeuringsper centage zijn oorzaak, dat niet hij voor baat kan worden gezegd, dat van deze norm nimmer zal behoeve.n te wordep afgeweken, doch wel bestgat er grpnd voor de verwachting, dat deze norm „voorshands" als maximum zal kunnen gelden. Voor de lichting 1939 zal dit maxi mum geen moeilijkheid geven Bij deze lichting kan het getal van 3 dienst plichtigen, uit eenzelfde gezin voortko mend. worden bereikt doch ovérschre- den za. het niet worden. Voor de lichting 19iÓ en vermoedelijk ook nog voor enkele latere lichtingen zijn zoodanige overschotten te wachten, dat ook daarbij zoo goed als zeker een overschrijding van bedoelde norm zich niet zal voordoen Mocht chler te eeni- ger tijd overschrijding van deze norm noodig blijken, dan zou de regeering dit buiten toepassing willen laten voor de grootste gezinnen, in dien gezin, dat b.v. in de eerste plaats vrij blijven de gezin nen met meer dan 10 kinderen, vervol- gens die met 10 kinderen, met 9 kinde ren. en zoo verder. Bij zulk een stolsel zal bet nauwelijks kunnen voorkomen, dat uit de grootste gezinnen meer dan de helft der zonen tot gewoon dienstplichtige zou worden bestemd De volgorde, waarin de verschillende verrichtingen, op het overschot betrek king hebbende, zullen geschieden, heeft de regeering zich als volgt gedacht 1. Voor anderen kometi tot de lich ting te behooren de goedgekcurden. die liet zelf begeeren, voor zoover de oudor9 er mede instemmen. 2. Van de overige goedgekeurden worden vrijgesteld de oudste zoons uit do groote gezinnen. 3. Van de overblijvendcn worden vrij gesteld de duidelijk minder-geschikten 4. Van de dan nog ovorblijvenden worden vrijgesteld de zoons uit de ge zinnen. uit welke reeds 3 hebben ge diend, waarbij, indien niet al deze gp zinnen in den maatregel kunnen wor den betrokken, de grootere voorgaan hij de mindpr groote. De aanneming van deze adspirant beroepsofficieren is uiteraard voor een groot deel afhankelijk van het aantal geschikte gegadigden. Is dat aantal grooter dan het aantal open te stellen plaatsen, dan zullen, aan de hand van de beoordeelingen van de reserve-offi cieren, de meest geschikten worden uit gezocht. Het ligt in het voornemen bij het in opleiding nemen van deze reserve-offi cieren voornamelijk rekening te houden met hun diensttijd in dien zin, dat de onderen het eerst voor den applicatio- cursus in aanmerking komen. Van de dienstplichtige onderofficieren ■'uilen alleen voor overgang in actieven dienst in aanmerking komen, degenen, die ten volle aan de eischen voor be- oopssergeant voldoen. De volgorde «:al voorts worden bepaald, voornamelijk rekening houdende met den tijd, gedu rende welken zij als capitulant hebben gediend en met den uitslag van het af gelegde examen. Bij de aanneming van de thans in tiidelijken dienst zijnde reserve-officie ren is uiteraard in de eerste plaats ge let op de bcoordcelingen van de belang hebbenden. De vraag of niet in de wet moet wor den opgenomen, dat na vijf jaren het contingent rond 4600 man minder zal bedragen dan 32.000. kan door de regee ring niet bevestigend worden beant woord. Aangeteekend wordt dat de verjon ging van het veldleger voordeelen biedt va.n militairen en van socialen aard. 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. De di recteur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arboidsbemid deling deelt mede, dat in do week t/rn 13 November 1937 bij gesubsidieer de vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 169 000 personen i landarbeiders met 73.700 leden zijn hieronder niet begrepen). Van deze 469.800 verzekerden was in genoemde weck de gehecle weck werk loos 24,1 (in de vorige verslagweek, 25 t/m 30 October 1937, was het percen tage 23,1). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos wa ren, was in de eerste verslagweek van de maand November in de laatste ja ren a.v.: 1934 25.8; 1935 29,4; 1936 29,0; 1937 21,1. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 November 1937 in totaal 376.339 werkzoekenden in geschreven, ondor wie 353.781 mannen Van deze werkzoekenden waren 357.761 work loos, onder wie 341.115 mannen. Blijkens een opgave van den direc; teur-generaal van werkverschaffing en steunvorlcening waren einde Septem her 1937, 40.616 arbeiders geplaatst bij oen werkverschaffing. Nader onderzoek van den raad voor de luchtvaart 's-GRAVENHAGE, 29 November. In het departement van waterstaat heeft do raad voor de luchtvaart he denmiddag een nader onderzoek inge steld naar het ongeval met het zweef vliegtuig PI-I-61, dat op 9 Juli j.l. tijdens een vlucht is beschadigd. Do bestuur der, do heer J. van der Meer, bleef daarbij ongedeerd. Do heer Van der Meer verklaarde bij dit nader onder zoek, dat hij to ongeveer 12 uur was opgestegen, opgesleept door oen motor vliegtuig. Van te voren had hij ge vraagd of er een valscherm ter be schikking was, doch daarop heeft hij oen ontkennend antwoord ontvangen. Op een vraag van den voorzitter, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, antwoorddo de heer Van der Meer, dat hij wist, dat een inzittende van een zweefvliegtuig in het bezit moet zijn van een dougde- lijk valscherm en dat hij willens en wotens de reglementen heeft overtre den. Voorts verklaarde de heer Van der Meer, dat er dion dag voel wolken wa ren, doch dat hij, gezien zijn ervarin gen op vorige vluchten, van meening was, dat hij voldoende kon blindvlie- gen. Het toestel was echter niet voor zien van de noodigc instrumenten voor blindvliegen en hij erkende thans dan ook, dat hij zeer onvoorzichtig heeft ge handeld om door de wolken te vliegen. Als deskundige werd gehoord Ir. A G. von Baumhauor, ingenieur bij den luchtvaartdienst. Deze noemde het niei verantwoord zonder valscherm de lucht in to gaan, ten eerste omdat het tegen do voorschriften is en voorts met het oog op het risico. Ook noemde hij het opzettelijk blindvliegen zonder instru menten gevaarlijk en tegen de goede gewoonte van de meeste vliegers. Er kan volgens den heer von Baumhauer zonder stahulo (vast horizontaal staart vlak) wel aardig gevlogen worden maar wenschelijk is dat niet. De heer J. K. Hoekstra, instructeur hij het Ned. Instituut voor zweefvlie gen, gaf ten slotte als zijn ervaring te kennen, dat het zeer lastig is blind to vliegen zonder stabulo en bochtaanwij '.er. Deze ervaring heeft hii aan ver schillende vliegers medegedeeld, doch hij gelooft niet, dat de heer van der Meer daarbij was. Do raad zal later uitspraak doen. LIJK VAN ONBEKEND PERSOON OPGEHAALD ARNHEM, 29 November. Heden is uit den Rijn te Arnhem opgehaald hel in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een onbekenden man. Signalement: oud pl.m. 45 jaar, lang ongeveer 1.70 meter. bol. gladgeschoren gezicht, blond haar. kaalhoofdig, haar rondom het hoofd, torwijl de schedel verder kaal is, vrij gaaf gebit, in den rechterhoek van de bovenkaak een in goud gevatten schroeftand. Zij die inlichtingen kunnen verstrek ken, welke kunnen lelden tot het vast- stollon van de identiteit van het lijk worden verzocht zoo spoedig mogolijk zich te vervoegen aan het centraal hu reau van politie te Arnhem, afdeeling recherche. Van alle zijden medewerking voor den verkoop der wel dadigheidspostzegels en briefkaarten 's-GRAVENHAGE, 29 Nov. De se cretaresse van de Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der wel- dadigheidspostzcgels in. Nederland schrijft ons: Woensdag a.s. zullen aan alle postkantoren in ons land en ook aan heel veel daartoe opgerichte „tentjes" in de kantoren, wederom de weldadigheidspostzegels en prent briefkaarten verkrijgbaar ge steld worden, waarvan do toeslag komt ten bato van het misdeelde kind. Bedroeg verleden jaar do bruto- opbrengst aan toeslagen ruim 140 000 en de opbrengst der prent briefkaarten ongeveer 40.000, zoo dat aan ongeveer 350 veroenigingen een bedrag van ruim 16S.000 kon worden uitgekeerd, dit jaar hoopt de commissie twee ton to kunnen bereiken. De uitgifte geschiedt van 1 December tot en met 5 januari. Er zijn ditmaal voor het eerst v ij f zegels, welke alle het vriendelijke kinderkopje vertoonen, naar een schil derlj van Frans Hals uit de tentoonstel ling te Haarlem. De gehecle serie is voor slechts 38 cent verkrijgbaar. In verband met de op 1 September j.l. door de P T.TT ingevoerde verlaging van het porto is de toeslag van de kinder- 'egels ook verminderd De zegels ziin ontworpen door Pyke Koch te Utrecht. Wat de prentbriefkaarten betreft, er is allereerst een serie van 5 buitenge woon schilderachtige kaarten, ontwor- UTRECHTSCHEWEG 50 TELEFOON 444 pen door de dames Jacoba van Hobo ken en Bas van der Veer. Jeanne Hehbelynck teekende drie los se kaarten: „Herdersliedje", „Kerstver telling" en „Nieuwjaanswensch". Deze kaarten zijn in 't bijzonder voor de kinderen geschikt. De bekende sneeuwman öp de groote cn kleine reclameplaten, welke twee jaren achtereen goede diensten heeft oewezen, is dit jaar vervangen door een geheel nieuwe plaat naar het ont werp van Cees Verburg te 's-Graven- hage. De centrale commissie is ook dit jaar zoo gelukkig geweest den steun van allo radio-vereönigingcn le verwerven. Do directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme, spreekt voor de N.C.R.V. op Donderdag 9 Doe. a.s. van 19.4b—19.55 uur. De heer J. van Zutphen zal dit voor de V.A.R.A. doen op 6 December, van 21.30—21.35 uur, torwijl do A.V.R.O. zijn plannen zelf nog bekend zal maken. De K.R.O. arrangeert, naast andere aanbevelingen, op 18 December voor de kindoren een specialen „postzegelmid dag" voor hot misdeelde Kind. De V.P.R.O. noodigt eveneens ver schillende sprekors uit. Een twee tons-puzzle Voorts is voor opname in de bladen bestemd een eenvoudige „twee-ton" puzzle, waarvoor H.K.H. Prinses Ju liana den hoofdprijs heeft willen schcn- Ken. Naast vele andere prijzen, als K. L. M.-prijzen, zijn niet minder dan twintig van de nieuwste Philips-radio toestellen beschikbaar. Nadere mede- doelingen over deze puzzle zullen spoe dig volgen. Aan do leden van den Nedorlandsc.hen bioscoopbond heeft de Centrale Com missie dezer dagen een lantarenplaatje toegezonden met het verzoek dit in de programma's te willen vertoonen op ge regelde tijden. In moer dan duizend plaatsen van ons land zullen van 1 Decem ber tot 5 Januari comités samen werken om de twee ton te kunnen boreikon. Van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bcrnhard mochten wij reeds een belangrijke bestolling voor weldadigheidspostzegels ont vangen. De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland hebben een aanbevelend woord voor den verkoop geschreven. Ter illustratie diene. al9 slot, dat thans in ons land in de onderschei dene inrichtingen zijn: 4000 achter lijke, zwakzinnige, idiote kinderen, 28.000 zieke, zwakke, praetubercu- leuze kinderen, 17.000 verlaten, ver waarloosde, misdadige kinderen en 1000 blinde, doove, doofstomme kin deren. Het lijkt de commissie bijna overbo dig er nogmaals op te wijzen, dat het hier een nationaal belang be treft. Haar werken is in elk opzicht on partijdig, alle gezindten deelen in de opbrengst, die ditmaal de twee ton mo ge overschrijden. Het secretariaat dor Centralo Propa ganda Commissie is gevestigd: Nicolai straat 17, Den Haag, tol. 333120. De genegenheid jegens den Prins komt overal tot uiting (Van onzen a redacteur) IA/EER tjinselen de trams door dc Linnaeusstraat, weer snorren de auto's over het asphalt en weer ronken motoren langs het Burgerzie kenhuis En Amsterdam vat het mindere „maszregeln" van het verkeer door de politie langs het nu In het geheele land bekende ziekenhuis, als een ver betering in 'n Prinsen toestand op. Maar wel mindert de weggebruiker, van welke soort dan ook, vaart en ver mijdt hij zooveel mogelijk het gebruik van claxon, toeier of hel on onwillekeu rig kijkt een ieder naar het, in den avond spaarzaam verlichte gasthuis, waar thans Prins Bernhard ligt. Bezorgd is de stemming onder de groepjes nicnschen die zich vlak bij of in de nabijheid van het ziekenhuis heb hen verzameld. Vrijwel niemand heeft de gedachte „het zal wel losloopen" en afgezien van de juistheid daarvan, hel typeert do genegenheid die men voor den Koninklijken zieke koestert. Hoe graag zou men iets anders, tets meer zekerheid gevend hooren dan het onveranderlijke: „de toestand is bevre digend". Want zoo redeneert men relatief is de toestand altijd hovredi eend zoolang er maar eon sprankje hoop is. Medeleven is er alom, geen critiek, Hoogstens hier en daar de schuchter coopperde meening over snelheden Een bezorgdheid, niet alleen voor den Prins, maar ook voor de Prinses, dio in den namiddag uit Socstdijk is over gekomen en „ecnigo oogonblikken bij Z.K.H. vertoefd hoeft" zooals hot offi- circle communiqué, dat des avonds uit gegeven word, vermeldde. Êeriige auto's staan binnen het hek van het ziekenhuis. Zuid-Hol- landsche nummers op de borden. Groote, glanzende wagens zijn het. De Koningin is in het Burgerzie kenhuis, zoo fluistert men. En de Prinses is er ook nog. Ze zullen cr den nacht van Maandag op Dins dag doorbrengen. Op den hoek van de Donselaarstraat en de Linnaeusstraat brandt licht in het ziekenhuis. DAAr zal H. M logeeren, maar „mor" weel niet waar de Prinses huisvesting gevonden heeft. „Wel tien koffers zijn er uit do auto's geladen. De Prinses is gekomen met dr. de Jong en daar staat de auto van eehige iedon van I-Iaar hofhouding", zoo verklaart iemand die uur aan uur zich voor den inuang geposteerd heeft. En ook een paar agenten verklaren, dat zij de Koninklijke familie nog niet hebben zien woggnan. De waarschijn lijkheidskans dat Koningin en Prinses den nacht in het ziekenhuis zullen doormaken, is dus vrij groot. Niet door de mededeelingen van een, in doorsnee zeer fantasierijken Amsterdammer, maar afgaande op do betrouwbaarheid van den Amstordamschen agent. Over de toedracht van hel. ongoluk behoeft men niet veel te spreken. Dat is een feit en geeft don Amsterdam mer niet veel kans op fantasiospelerij, maar do finesses worden wel zeer tot in de finesses uiteengerafeld „Dc chauffeur van den vrachtwagen heeft geen schuld. Z'n baas was gaan uitkijken of er wat aankwam cn wenkte toen van ga-maar-rijdenl" vertelt de een. „Het was heiig weer" licht een an der toe, ,,'t is dus best mogelijk dat die baas niets gezien heeft". „Doorloopcn" maant een agent „geen vcrkeersbclemmeringen." Veel resultaat heeft het niet. Amster dammers verspreiden zich vlug, maar komen nog vlugger weer samen. Hot is een qnaostie van wisselen van plaats van waar men hovondien weer uitzicht heeft op andere deelen van hot zieken huis met al de mogelijkheden, daardoor geboden, dat de Prins dAAr ligt... Intens is de belangstelling gewoost in den middag. Honderden menschen wa ren voor het gasthuis verzameld toen do Koningin arriveordo. In den avond zijn het enkelen die volharden in de hoop elk nieuwtje, hoe klein ook, uit de eerste hand te hooren. En elkeen, die het ziekenhuis verlaat, wordt aangeklampt en wordt gevraagd: ..Hoe is het met den Prins" In het zie kenhuis zelf is men zéér. zéér spaar zaam met mededeelingen. Toestand be vredigend wij zeiden het reeds was al wat men hoorde En hot waren wedorom de Amster dammers die in deze sobere woorden genoeg vonden om In den breede uit te spinnen. De Prins had na het ongeval nog ge woon gcloopen en gewoon gepraat. Even later was hij zijn metgezel ook zoo erg naar geworden Menschen, die het gezion hadden, waren heel erg geschrokkenwelnee, niet n. maar een paar ziekenauto's waren geko menmensch, als je dc auto had ge zien, dan zou e niet hegrijpen, dat altes nog zoo afgeloopen is Zoo ging het door, den ganschon avond. Niet uit een zucht naar uitlcving van sensatiegcvoelens. Maar uit iets beters.... Op de plek des onheils DONKER is het bij het viaduct in het geheel niet. Niet omdat straatverlichting is, maar door de lampen van stilstaande automobilisten waaronder sommigen zijn die er een soort bedevaart van gemaakt" hebben. Een is er tenminste expres.solijk voor uit Ovorijsel gokomen en speurt met een zaklantaarn de bewuste plaats van botsing af. Een grillig getrokken witt streep is ades wat men ziet cn het is heel best mogelijk.dat die lijn gehoel willekcnrig is aangebracht. Maar in dit geval beschikt de mensch, hier de man uit Overijsel. Hier zAl cn moét de botsing zijn ge beurd. Vlak er tegenover is hot zand pad mot dc ijzeren platen, waarover de vrachtauto is gereden. 766 dcirionstra lief is de uitleg van den man-met-de lantaren, dat men de geweldige bot singsklap hoort. Een paar sporen op het zanderige re deolte tusschen weg en trambaan w'j zen aan waar de vrachtwagon verder heon is goreden. En het is alleen jam nier voor den (kennelijk) Twentschen speurder, dat niets goen materiaal moer aanwezig is. Auto's flitsen voorbij. Do haast her neomt haar rechten on goeft geen tijd tot stilstand. Slechts tot gedachten en deze leiden naar een groot gevoel van dankbaar heid^ Bij K.B, zijn bonoemd: le. In de provincie Friesland: a. met ingang van 1 Januari 1938, tot dijkgraaf van hot waterschap der Vijf deelen zeedijken binnendijks, B, Wassenaar, te Franoker; b. met ingang van 1 Januari 1938, tot dijksgedeputeerde van het water schap der Vijf deelen zeedijken buiten dijks. J. Weerstra, te Hitmarsum; c. met ingang van 1 Januari 1938, tot volmacht in het bestuur van hel waterschap de Anjumcr- en Lioessen scrpolder, J. van der Woud, te Anjum 2e in de provincie Geldorland: tot buitengewoon heemraad van het polderdistrict Bommelerwaard beneden den Moidijk. H. Duijzor, te Brnkel; 3e. in de provincie Noord-Holland: a. met ingang van 1 Januari 1938, lot dijkgraaf van den polder Westzaan G Haremaker. te Koog aan de Zaan; b. met ingang van 1 Januari 1938, tot dijkgraaf van den polder Assendolft, J. K. Jongcjan8, te Assendelft; c. met ingang van 3 Januari 1938, tot heemraad van den polder Katwoude, M. Middelbeek, te Katwoude; d. met ingang van 1 Januari 1938, tot heemraad van den polder West zaan, D. J. Waal ,te Wormorveer; e. met ingang van den eorsten Don derdag in December 1937, tot heemraad van het waterschap de Dertig gemeen schappelijke polder op Texel, S. Keijser Jzn.. te Hoogeberg op Texel; 4e in de provincie Zeeland; a. met Ingang van 31 December 1937, tot plaalsvorvanger van den dijkgraaf van de Sluispolder (Tholon), C.' J. J Kooijman, te St. Anna land; b. tot plaatsvervanger van den dijk graaf van den eersten Bathpolder, H van Gorsel, te Rilland-Bath; c. tot plaatsvervanger van don dijk graaf van den tweeden Bathpolder, D Butijn. te Rilland-Bath Bij K. B. van 12 November is. aan jhr mr. A. C. A. Stern, advocaat en proeu reur, wonende te Wassenaar, verlof verleend tot het aannemen der hem ge schonken onderscheiding van officier van de orde van het Britfiche Rijk. Bij Iv. B. van 28 October is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas sau: Th. W. Hendriks, pqsfoor te Laren (N-H.) Bij K. B. is aangewézon als rijkskeu ringsveearts de directeur van het open baar slachthuis te Heerlen, De hoer G. P. Lurlen, consul der Ne derlanden, is werkzaam gestold aan liet consulaat-generaal te Montreal. ledero automobilist kan a dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I „TAXI, mijnheer!" DE LEVENSLOOP van een zeker soort vlotte tongens in een groote stad. het type dat wat meer wil zien van wat rond hem broeit dan hij te zien krijgt op een stille kantoorkruk ol achter een toonbank tn een confectie- zaakje is meestal stereotiep. Op zijn Ne laar gaat hij in dienst bii een makelaarskan toor in de City als boodschappenjongen, wordt hij llttboy of callboy In een hotel of club. waar hij dan door ziin oom open te houden, tn een maand meer leert dan In een Jaar in een fabriek of thuis Wanneer hij dan den gevaarlijken leeftijd voorbij is. waarop dat soort Jongens naar zee wcgloopen, kan hü ziin keus doen uil het baantje van portier kellncr of valet. Als geen van die baantjes zijn zuchl naar hot kleine stadsavontuur kan be. vredigon, wordt hij taxlchauffour. Vroe ger of later zit iedereen in een taxi, Is het niet bij een huwelijk, dan bij een begrafenis. En vroeger of later overkomt iedereen daar alles, zoodat hot wol lijkt of heel het leven zich in dat kleine hokje op wieletjes concen. treert. Geen wonder, dat de politie, en met name de Londensche politie, erg kieskeurig is met het verleenen van een taxi-vergunning. Eén zoo'n chauf. feur had er dezer dagen voor den En- gelschen omroep enkele dingen over te vertellen De nieuwbakken taximan, die bij de politie een vergunning'aanvraagt, wordl eerst duchtig aan den tand gevoeld om: trent antecedenten, gezondheid en In tellect, Dan stopt men hem een geogra- phisch boek in zijn handen en krijgt hij de boodschap- „Van buiten leeren en over een maand terugkomen." Na vijf minuten van het mondelinge exa men, dat hij dan aflegt, raakt hij er grondig van overtuigd, dal hij niets af. weet van de stad, waarin Nij zijn heele strantjongenshestaan gesleten heeft Mij hoort van straten, die hij niet kan spel. len. in wijken, waarvan alleen de klank hem vaag bekend voor komt. Na een maand mag hij wekelijks terugkomen. De inspecteur legt hem dan oen blinde kaart voor, geeft een punt van vertrek en noemt de plaats waar hij heen wil. 1 De aspirant-taximan moot dan do kort. ste route aangeven en daarbij alle stra ten noemen, die hij door gaat en de voornaamste gebouwen, die er staan. F.n natuurlijk wil de inspecteur net al tijd naar punten, waar hij nooit van gehoord heeft. Londen is zoo groot als de provincie Utrecht, wat oppervlakte betreft grooter dan Berlijn en Parijs bij elkaar, allicht dat er een stel straten doorloopt, die hem op zijn zwerftoch ten per fiets 's Zondags, om zich op het examen voor te bereiden, ontgaan zijn. Kaarten dienen nergens toe. Ze werken misleidend. Blinde straten zijn altijd de struikelpunten. Een examinan. dus reed eens met zijn fantasie-taxi de trappen van Trafalgar Square a ff- een ander reed den vijver in voor het Buckingham Palace. Na drie maanden voelt de chauffeur zich een wandelend adresboek, waar in alle pleinen en hofjes, gevangenis sen en hotels, banken en restaurants f keurig in gerangschikt staan. En dnn vraagt de inspecteur natuurlijk naar een flatgebouw en kan hij weer op-1 nieuw beginnen, En als hij dan einde lijk slaagt, dan begint dezelfde geschie denis met hot rijbewijs-examen Het resultaat van dit alles is, dat de Londensche politie den vreemdelingen den raad durft geven: „Wordt goede maatjes met uw taxichauffeur. Hij weet alles, hij Is voorkomend en intelligent. Hij kent wel geen vreemde talon, maar hij is eer'ijk." De Londensche taxichauf feurs krijgen nu gestroomlijnde taxi's, /oodat nu misschien de stad de repu tatie gaat kriigen, dat haar taximannen oven coed zijn als haar „bohhies" en dat wil wat zeggen! Incident met de Kol. Reserve 7 December voor het Hoog Militair Gerechtshof 's-GRAVENHAGE. 29 Nov. Het Iloog Militair Gorcchtshof zal Dinsdag 7 December in hooger beroep de zaak behandelen tegen den 37-jarigen M. van den H., eerste luitenant van de Kolo- j nialc Reserve te Nijmegen die op 8 Augustus j.l. als commandant van een militaire colonne van 55 man van het Ncd. Indische Leger aan don Jamboree- wandeltocht heeft deelgenomen nn ge weigerd heeft te gehoorzamen aan de bevelen van de politie te Bloemcndaal om zijn colonne met drie man naast elkaar te doen loopen. In deze zaak heeft de auditeur-mili tair bij den krijgsraad geldboeten van f 25.subs. 5 dagen hechtenis en van f 10.— subs. 5 dagen gevorderd. De krijgsraad sprak beklaagde van het hem ten laste gelegde vrij. AFSOHEID CONSUL OENERAAL DE DECKER DUSSELDORF, 27 Nov. (A.N.P.) - Dc onlangs afgekomon benoeming van den Ned. Consul-Generaal tot tijdelijk zaakgelastigde in de randstaten is hier met goinnngde gevoelens ontvangen. Verheugde men zich over de dezon ver dienstelijken regeeringsvertegonwoordi- ger te beurt gevallen promotie, zoo bleek toch overduidelijk gedurende de gisteravond in het Parkhotol gehouden afscheidsmaaltijd, hoezeer do landge* nooten in 't Roergebied het betreurden de heer en mevrouw De Decker te moe ten zien vertrekken. Tafelpresident van Donselaar, dc on langs gedecoreerde nestor der Neder- landsche kolonie, heeft de gevoelens van de talrijke aanwozigen vertolkt on den consul te Milnster, do heer J. 0- Rietstap Bender, mede namens ee.nip0 collega's, een hartelijk vaarwel had uit gesproken, volgde er een filmprojectie door ir. Goedhart, welko con uitstekend beeld gaf van het moderne Neder- landsch-Indië, Consul-Generaal de Decker heeft daarna met een kernachtige rede het bestuur der vereenignig voor het harte lijk afscheid bedankt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6