Hotel Lagerwey verkocht Kinderhoekjt HET HELSCH COMPLOT ALBERT HEIJN Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Verbetering voor hel verkeer VEENENDAAL's FIN ANCIEN Het materiaal der brandweer Langestraat 42 - Tel. 77 Friesche taai in diverse verpakkingen Kleine taaipopjes per pond 25 ets. WAT ETEN WIJ MORGEN? OF BEN00DIG0E VISCH even Destellen GLASTRA'S VISCHHANDEL Ir. H. E. Hoekstra! GALERIES MODERNES Radio programma s Het groene oog van Baa-al T i Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 DECEMBER ïjvie BI OMTREK Toch zullen vele bewoners de tijding met weemoed ver nomen hebben DOORN. 1 Dec. Het bericht, dat het bekende hotel Lagerwey alhier niet in openbare veiling zal worden gebracht, maar ondershands is ver kocht aan Rijk en gemeente, zal bij vele lezers eenig opzien baren, want de consequentie van dezen verkoop is natuurlijk, dat het ge bouw hetzij geheel, hetzij gedeelte lijk zal worden gesloopt, ten einde het. verkeerspunt op de kruising Amersfoortschen weg en Rijks straatweg eenige verruiming te ge ven. Wij spraken hedenmorgen met den burgemeester, baron van N a g e 11, die ons de juistheid van het bovenver meld bericht bevestigde, en die er aan toevoegde, dat nog niet vaststaat of het hotel geheel zal worden ge sloopt. Het spreekt vanzelf, dat de si tuatie in het dorp zelf door de amovee ring- van het hotel aanmerkelijk zal verbeteren, want ieder weggebruiker weet, dat de passage op dit punt bui tengewoon gevaarlijk was. Juist don laatsten tijd zijn hier lichtsignalen ge plaatst, die zeer goed voldoen, maar een veel betere oplossing is natuurlijk de radicale verruiming van dezen drie sprong. Daarbij heeft- men tevens het voordeel, dat het uitzicht op -de zoo fraaie gerestaureerde kerk aanmerkelijk beter wordt, hetgeen ongetwijfeld velen met vreugde zullen vernemen. Aan den anderen kant zal de tijding van het verdwijnen van het hotel bij Vele bewoners van Doorn met weemoed worden ontvangen, want in den tijd, dat men er nog met de vigilante en de 'Jan Pleizier op uit trok, gold bet hotel Lagerwey als een gerenommeerde uit spanning, waarvan talloos velen ge bruik maakten. Sedertdien is er op het gebied van bet verkeer wel iets veran derd, bet paard werd verdrongen door de motortractic. de uitspanning stond vrijwel steeds ongebruikt, want wie gaat er vandaag den dag nog in een rijtuig op stap? Zoo verloor het hotel veel van zijn vroegeren luister, al bleef het in het centrum van het dorp toch een van de belangrijkste inrichtingen, waar in den zomer tal van vacantie- gangers hun tenten opsloegen. Het volgend seizoen zal het hotel ver moedelijk niet meer beleven. Dan snort bet snelverkeer in ruimere banen en met grootere snelheid door het dorp; bet oude, vertrouwde, gaat steeds meer verdwijnen RILTHOVEN. 1 December De Bilt- hovenscha Kunstkring opende Dinsdag avond het seizoen met het optreden van Charlotte Kohier, die Marathondans voordroeg. Het is te betreuren dat het huldigingscomité gestrand is Het pu bliek heeft echter door gespannen aan- Het hotel Lagerwey te Doorn, dat ze- heel of gedeeltelijk zal worden afge broken dacht en hartelijkheid na afloop veel vergoed. Ir. Ekema, voorzitter van de Kunst kring, vertolkte in den aanvang de vreugde van het bestuur over de goed gevulde zaal bij den eersten Kunstkring avond en beloofde dat het bestuur zou trachten rets van dezen avond te ma ken nu het comité niet slaagde. De feestelijk aangekleede zaal gaf aan den avond een extra tintje Onmiddellijk was er contact tusschei} de kunstenares en het publiek. Charlot te Kohier en de Marathondans verande ren niet. of ze zijn in een Stadsschouw burg met duizend en meer menschen of in Concordia met een paar honderd. Van het begin tot het einde was de aandacht van de zaal sterk geboeid. Nadat de laatste klanken van de Ma rathondans verstorven waren, nam Ir. Ekema het woord. Al was het geen ju- bileumnvond geworden, toch moest er iets gebeuren. Van de opbrengst van de jubileum-collecte was er een prachtige bloementuil en een fraaie fruitmand. Het overschot was een enveloppe met inhoud. En in de pauze waren in een album da handteek en ingen van de aan wezigen verzameld Dit alles werd me vrouw Kohier aangeboden onder luid applaus. De heer Ekema eindigde met te hopen, dat mevrouw Ivöhler met ge noegen aan Bilthoven zal terugdenken Op eenvoudige wijze heeft ze haar dank uitgesproken. „Ik wou nog graag iets zeggen aldus de kunstenaressc. „Ik dank u voor uw groote aandacht Wij hebben u noodig, wij hebben direct contact noodig. Ons werk is zitten en spreken. Als u er niet bent, kunnen vvij onze kunst niet geven. Ik ben ook dank baar voor de bloemen en het fruit en de enveloppe. Ik ben dol op fruit. Ik dank het bestuur van den Kunstkring. Maar in de eerste plaats ben ik dank baar voor uw aandacht en opkomst. En ik hoop, als ik hier terug kom, dat u allen weer wilt komen." Banketletters. In Roomboter gebakken, j verpakt in doos, per stuk Fondant Borstplaat 4 per pond24, Jm I Hors d' Oouvre BA per blikje*8# jr Voorde e lig ste Kruidenier sbe drijf in Nederland Grepen uit het rapport van de begrootingscommissie VEENENDAAL. De raad dezer ge meente is bijeengeroepen op a.s. Don derdagmiddag, des namiddags half drie waarvan het voornaamste punt is het vaststellen van de gemeentcbegrooling met bijbegrootingen voor het dienstjaar 1938. Uit het rapport van de begrootings commissie blijkt dat deze commissie aanvankelijk van meening was dat voor het jaar 1938 nog niet mocht worden overgegaan tot verlaging der belastin gen, omdat eerst de gemeente financiën op een gezonde basis behooren te wor den gebracht. Deze basis wordt, naar haar meening, gelegd door het geheele batige saldo van de dienst 1936 te re serveeren, zoodat, bij een gunstig ver loop van de dienst 1937 in de begrooting voor het jaar 1939 met eenige voor zichtige verlaging der belastingen kon worden rekening gehouden. De begroo- tings-commissie kan echter niet ten volle de financiëele politiek van B. en W. onderschrijven door steeds alle batige saldi te reserveeren en voor geen enkel object meer te leenen. De commissie ging dan ook uit van de gedachte bij een ietwat gunstiger be grooting eerst weer enkele subsidies en bijdragen te verlcenen, die een vorige maal noodgedwongen moesten worden ingel rokken. Onder de algemeen© opstandigheden is de commissie van meening dat zeer zeker een begin kan worden gemaakt met verlaging van de te heffen opcen ten op de Personeele belasting, waarom zij dan ook het voorstel van B. en W. om dit aantal voor 1938 terug te bren gen van 180 op 170 van harte toege juicht. Bcgrooting Burgerlijk Armbestuur, voor bedeeling in geld is een post uit getrokken van 13750.zijnde 750. meer dan voor 1937. Uitkeering van het Rijk wegens 48 op een! en op de hoofdsom der dividend en tantiemebelasting is begroot op 6500. Gelet op de opbrengst in 1936 van bij na 99000.en de opleving in de in dustrie die allerwegen valt waar te ne men, doet de commissie het voorstel aan den Raad deze post te brengen op 7000.—. Verder stelt de commissie weer voor een bedrag van 25.uit te trekken en wederom toe te treden als buitenge woon lid van de Koninklijke Algemeen-e Nederlandsche Wielrijdersbond (A.N. W.B.) gelet op de zeer nuttige arbeid, die deze bond in het algemeen belang verricht. Wederom is voor tuberculose bestrij ding een bedrag van 3000.uitge trokken. De commissie stelt voor deze post te verhoogen met 50.voor sub sidie aan de afd. Veenendaal van de ver. tot bevordering van de belangen van t.b.c. patiënten in Nederland. De belooning van doctoren, heelmees ter, vroedmeesters, vroedvrouwen enz. is begroot op 620. De commissie is van meening daar het zielental dezer gemeente zich steeds uitbreidt, dat deze betrekking onver- eenigbaar is met die van gemeente vroedvrouw van Geldersch-Veeenendaal, waarvoor destijds door B. en W. toe stemming is verleend. De commissie ontving van B. en W., om advies, een tot dat College gericht verzoekschrift van, het Bestuur der Vrij willige Brandweer alhier om aanschaf fing van een kleine motorspuit in de prijs van 1800.— 2000. De Commissie is van meening dat een gemeente als Veenendaal over behoor lijk betrouwbaar brandweer-materiaal moet beschikken. Hoe loflijk zij de steeds verleende medewerking van de brandweeren van de verschillende fa brieken ook vindt, toch is zij van mee ning dat de gemeente daarop alleen niet mag steunen. De aanschaffing van een goede twee wielige motorspuit acht zij dan ook geen luxe. Zij is van meening dat het gewet tigd is deze uitgave te doen Met nog enkele kleine andere opmer kingen adviseert de commissie de raad deze begrooting voor het dienstjaar 1938 goed te keuren, zooals zij door B. en W. werd aangeboden. VOOR DE KOFFIETAFEL Setrijn gehakt. Vermeng oud tarwebrood zonder kor sten met een scheutje heete melk en 4 eier.n Doe er gesnipperde ui, noot, pe per, kerry en maggi bij. Maak er bal len van, paneer ze en bak ze in vet of botor mooi bruin. Dien ze op met ge bakken peterselie. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofde paling. Botersaus. Sla. Appelschoteltje met room. Giet over 100 gram paneermeel 1 li ter kokende melk. vermengd met sui ker en vanillesuiker en laat dit een H uur trekken. Doe er nu 2 eidooiers en gesnipperde appelen bij. Doe alles in een vuurvasten schotel en zet het plrn. uur in den oven. Vermeng het stijf geklopte eiwit met poedersuiker of bas- tersuiker en verdeel het over het scho teltje. Zet het nog eens in den over. Presenteer er koffieroom bij. AtLEENgevestigdUtr str 40,Tel.92 Oud-hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie bij de Ned. Spoorwegen In den ouderdom van 70 jaren is te LTtrecht overleden ir. H. E. Hoekstra, in leven oud-hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie bij de Ned. Spoorwegen. De heer Hoekstra, die steeds bij trac tie gewerkt heeft, ving zijn loopbaan aan bij de Hollandsche Spoor, als inge nieur van tractie te Nijmegen. Na daar na in dezelfde functie te Amersfoort te hebben gewerkt, werd hij op het hoofd bureau te Amsterdam chef van tractie. Bij de fusie van de Staatsspoor en de Hollandsche Spoor werd ir. Hoekstra chef van den dienst van tractie bij de Ned. Spoorwegen. Een groote verdien ste van den ontslapene was zijn orga- niseerende arbeid bij de fusie, toen twee geheel verschillende beheerde diensten tot één geheel vereenigd moesten wor den, een organisatie waarin hij op voor treffelijke wijze is geslaagd. Ir. Hoek stra, die doorkneed was in alle fractie- zaken, verliet in September 1934 den dienst der Ned. Spoorwegen. Ilij was o. m. ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. De teraardebestelling zal plaats heb ben op Zaterdag 4 December a.s., des namiddags te twee uur op de begraaf plaats aan den Woudenbergscheweg ta Zeist. „Och, waren «Re menschen wij»..™ (Dat is heelemaal niet noodig, alt ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) Gemeente Utrecht tot betaling van 417.212.91 ver oordeeld In de onteigeningsprocedure tegen de N.V. Galeries Modernes te Utrecht heeft de Rechtbank gistermorgen von nis gewezen. De gemeente werd veroor deeld tot betaling eener schadeloosstel ling van f 417.212.91 waarbij de Recht bank in aanmerking heeft genomen de faciliteiten aangeboden door de ge meente tot beperking der 6chade bij de verbouwing. Voorts werd de gemeente veroordeeld tot betaling van de proces kosten der Galeries Modernes, begroot op 10.000 en van de onkosten van alle deskundigen. Deze onteigeningsprocedure, welke eenige maanden geduurd heeft, en waarbij tal van deskundigen werden ge hoord, zal hiermede wellicht nog niet definitief ten einde zijn, daar voor de gemeente de mogelijkheid openstaat te gen dit vonnis in cassatie te gaan. Procureur der gemeente in deze zaak was mr. Dop, terwijl als verdediger op trad jhr. mr. de Brauw; voor de Gale ries Modernes traden op mr. Bieder- lack en mr. Grosheide, met mr. Wesse- ling als procureur. In hun rapport kwa men deskundigen voor de schadeloos stelling tot een bedrag van een half millioen, waartegenover de gemeente, rekening houdend met bepaalde te ver kenen faciliteiten, 280.000.bood voor den te onteigenen grond. V HIJL)AG 3 ULLtMÜEK HILVERSUM I. 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.- pl.) 8.30 Gram.muziek 9.30 Gelukwen- schen 9.45 Gram.muziek 10.30 Morgen dienst 11.00 Gram.muziek 11.15 Zang en piano 12.00 Berichten 12.15 Gram.mu ziek 12.30 Ensemble van der Horst en gram.muziek 2.00 Gram.platen 2.30 Christelijke lectuur 3.00 Trioconcert -r- 4.15 Gram.platen 4.30 Orgelspel 5.30 Gram.muziek 5.45 Hobo en piano 6.30 Voor tuinlicfhebbers 7.00 Berichten 7.15 Literaire causerie 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berich- ten 8.15 NCRV-Orkest 9.00 Geschied kundige causerie 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten ANP}. 10.30 Gram.- muziek 10.45 Gymnastiekles 11.00 12.00 Gram.muzick. Hierna; Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. VARA 8.00 Gram.muzick VPRO 10.00 Morgenwij ding VARA 10.20 Declamatie 10.40 Gram.muziek 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel AVRO 12.00 Kovacs Lajos' orkest cn soliste 2.00 Causerie „Boeken over de schoonheid van ons land" 2.30 Zang en piano 3.15 AVRO-Dans- orkest VARA 4.00 Gram.muziek 5.00 Voor dc kinderen 5.30 De Ramblers 6.00 Optreden van amateurs 6.35 Po litiek radiojournaal 6.55 Gram.muziek 7.00 „Jeugd in crisistijd", causerie 7.20 Gram.muziek 7.25 Berichten ANP. V PRO 7.30 Berichten 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie 8.00 Trioconcert 8.30 Literaire causerie VARA 9.00 VARA-Orkest, gemengd koor en solisten 10.00 ..Fantasia", m.m.v. solisten 10.30 Berichten ANP. VPRO 10.40 Avond- wjjding VARA 11.00 Harp en hobo 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.40—11.50 Pianosoli 12.10 Viool en orgel 12.50 Henry Hall en zijn dansorkest 1.352.20 Trioconcert 4.20 Causerie over neger-jazz (met gr.pl.). 4.50 Reportage 5.2Ö Frank Walker's Octet 6.00 Zang 6.20 Be richten 6.45 Literaire causerie 7.05 Orgel en zang 7.30 „Remark and repartee in music", causerie 7.50 Pianovoordracht 8.20 BBC-Rcvuekoor, cn -orkest, en solis ten 9.20 Berichten 9.40 „Goal: The Present: 19141937", causerie 10.10 BBC- Zangers 10.20 BBC-Orkcst en solist 11.35 Jack Jackson en zijn Band 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 855 en 10.40 Gram.muziek 12.20 Blareau-orkest en zang 3.05 Zang 3.20 Pianovoor dracht 4.35 Zang 5.20 Hamelinkkwar- tet en solisten 8.35 Zang 8.50 Radio- tooneel 10.50 Gram.muziek 11.201.05 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 5.50 Politiemuziek- korps 7.50 Omroepschrammelensemble 11.20 Omroepkleinorkest 1.35 Omroepsex- tet 3.35 Kamermuziek 4.35 Omroepor kest 6.30 Omroepkleinorkest 7.20 Re portage 8.30 Bonnse Madrigaalvereeniging 9.5011.20 Egon Kaiser's orkest en ac- cordconduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.s 12.23 Gram.muziek 12.50 Omroepkleinorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 en 8.20 CD 97. Onmiddellijk begaf dokter Berg mant J naar de politiepost om te verzoe'wn t Amerikaan te ar resteer en en verhoor Terstond zond de commissaris er Ire; man op uit om den Amerikaan op, sporen. 95. Deze keek tamelijk verbaasd toen' ye- zoo plotseling gearresteerd werd. Hij ka vi echter nog verbaasder tóen hij hoorde t pj men hem verweet dat hij meer at van het verdwijnen van Jet Bergman w E Gram.muziek 8.23 Omroepkleinorkest 11 10.3011.20 Gram.platen. c< 484 M.; 12.20 Gram.muziek 12.40 Zsa 12.50 Omroepsalonorkest 1.30 Grac muziek 1.50 Zang 2.002.20 Gramr'1 ten 5.20 Omroepsalonorkest 6.00 Piat voordracht 6.35 Gram.muziek 6.50 Fa novoordracht 7.35 Zang 8.20 Belgis: Nationaal Orkest 10.3011.20 Gramc ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 'i Omroepkleinorkest 8.20 Radiotooneel - 9.20 Berichten 9.5011.20 E. Kaiser's kest en accordeonduo. Om 10.05 Weert» richt. OMREKENINGSKOERSEN Oft Niet cl 1 Dec. 2 Dec Londen 8.98% g.M Berl\jn 0.72.57% 0.72.0? Parijs 6.11% 6.H Brosse) 30.60 30.G ZUrich 41.60 41 .t» Kopenhagen 40.17% 40 15 Stockholm 46.40 46.4C Oslo 45.20 45.?' New York 1.80 i.a- Praag 6.34 6.35 9.55 - Medeeed door de R'damsche Bankvereea c hel tui| Tsj 1» elf i RIT hal els z c I 1 1 vo lec kli al» FEUILLETON Vrij naar hel Engelsch door ANNIE S. SWAN Ï7) „Gardiner 1 Ik dacht, dat die naar Egypte gegaan was dezen winter, van- vege zijn slechte gezondheid!" zei mrs. King op verbaasden toon. „Hij is zeker veer beter geworden, dat hij weer aan het werk is. Dat moet ik aan Tom ver tellen, dat zal hij prettig vinden. Hij heeft grooten eerbied voor professor Gardiner. Wij ziin hem specialen dank verschuldigd, want hij heeft mijn man 'door een gevaarlijke ziekte heen ge haald nadat alle andere doktoren hem al opgegeven hadden. U vond hem zeker Wel aardig?" „O ja. hij is heel vriendelijk geweest". Zei Alice. „Ik ben eigenlijk hierheen gekomen om te vertellen, wat er met ons gebeurd is," zei het kleine vrouwtje. „Toen wij elkaar dien dag ontmoet hadden zult ti waarschijnlijk vel gedacht hebben, 'dat we niets liever vilden, dan u zoo spoedig mogelijk weer te zien en inder daad was dat ook het geval. Maar vreemde dingen zijn tusschenbeide ge komen. Gauw nadat we u verlaten had ïen. is er een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Twee kinderen werden hüna overreden door een groote sleeperskar. Waarvan de paarden op hol geslagen waren. Mijn broer Jack heeft de kinde ren nog net weten te redden, maar is daarbij zelf onder de paarden gekomen en heeft ernstige verwondingen opge- loopen." „O, wat spijt het me, dat te moeten hooren", riep Alice op een toon van op rechte deelneming uit. „Ik dacht eigenlijk, dat u het wel in de krant gelezen zoudt hebben, anders had ik het u wel eerder geschreven". „Ik heb sinds dien dag. bijna geen krant ingezien, mrs. King. Ik ben dag en nacht met mijn tante bezig geweest." „Dan hebt u waarschijnlijk ook geen tijd gehad om u er over te verhazen, dat wij niets meer van ons lieten hooren en dat is misschien maar beter ook. Jack nu weer herstellende en mag eiken dag een uurtje opzitten. Eigenlijk hen ik vandaag gekomen om u te vragen, of u morgen hij ons thee wilt komen drin ken. Hij heeft nog niet veel bezoek mo gen hebben, maar is erg verlangend u weer te zien." ITet meisje bloosde zelfs niet en di4 verbaasde mrs King en kwetste haar zelfs een beetje. Haar broer had veel over Alice Harman gesproken geduren de de dazen, dat hij herstellende was en zij vreesde, dat het hem dit keer ernst was. Ze was naar Alice toezeeaan op zijn uitdrukkelijk verlangen, of schoon ze het zelf liever niet eedaan had. Ze hield dol veel van haar jonge ren broeder cn wilde ontzettend graag, dat hij met een speciale vriendin van haar trouwde die daar niet afkeerig van zou zijn. Maar haar koppelarij zon waarschijnlijk wel geen succes hebben. Hii had er heelemaal geen behoefte aan zehad om het meisje te ontvangen, dat zii hem zoo warm aanbevolen had. ter wijl hij wel heftig verlangend geweest was om Alice Harman weer te zien. En toch was er iets in het meisje, wat haar beviel en aantrok een zekere charme, die zij niet kon definieeren. Ze was zoo onmiskenbaar een dame, met die natuurlijke wellevendheid, die niet aangeleerd kan worden. En het feit, dat zij zich niet van Jack's genegen heid bewust was en weinig belang in hem stelde, maakte haar des te interes santer. „U bent erg vriendelijk," zei Alice vlug, „maar ik ben bang, dat ik mor gen onmogelijk kan komen. Ik kan mijn tante niet alleen laten. Zij is op het oogenblik niet in staat te spreken, maar ik geloof, dat ze me mist, als ik de kamer uit ben." „Maar het zou u goed doen er een9 een uurtje uit te komen. Ik zal u met mijn rijtuig laten halen en brengen," drong mrs. King aan, te meer verlan gend om haar zin door te zetten, nu het bleek niet zoo gemakkelijk te gaan. als zo verwacht had. „Als u eens even iets anders gedaan hebt. zult u weer beter tegen het verplegen kunnen." „Ik hen u erg dankbaar voor uw vriendelijkheid, mas^ ik mag er op het oogenblik heusch geen gebruik van maken," zei ze, terwijl haar oogen zich verzachtten. „Ik begrijp niet, waarom u tegen een vreemde zoo vriendelijk bent. Vandaar nog heb ik gevoeld, wat een vreemde ik hier eigenlijk ben. zon der een enkele vriend, nu mijn tante op het punt staat van me weggenomen te worden." Onwilllekeurig verborg ze het hoofd in de handen en een oogenblik werd zij door haar gevoelens overmand. Dit was genoeg om bij Jack Tra- quair's gevoelige zuster een diep mede lijden te wekken. Ze stond op, liep naar het meisje toe en leede vriendelijk een hand op haar schouder. „Ik wil «en vriendin voor je zijn, als je me dat tenminste toestaat en ik verzeker je, dat ook Jack je zeer gene gen is. Anders zou ik vandaag immers niet hier gekomen zijn." „Dank u, dank u heel hartelijk. Ik hoop eens te kunnen toonen, hoe zeer ik dit op prijs stel," antwoordde Alice, terwijl ze opkeek met dien lieven glim lach, die haar geheele gezicht verhel derde en het nog eens zoo aantrekke lijk maakte. In dien tusschentijd moet ik me aan mijn tante wijden; ik ben wel hang, dat ze me niet lang meer noodig heeft en dit is zoo'n vreemd huis. Als u eens wist in wat voor een omgeving ik mij hier bevind, zoudt u medelijden met me hebben." Voordat mrs. King kon antwoorden werd er boven langdurig en luid ge beld. Alice stond haastig op. „Dat is de bel van de ziekenkamer! Er is op het oogenblik alleen maar een jong dienstmeisje bij haar. Wilt u mij excuseeren? Ik moet naar bovep. Tot ziens. Zeg aan mr. Traquair. dat ik hoop, dat hij weer gauw heelemaal be ter zal zijn en doet u mijn groeten aan de jongens." Ze 6tak haar hand uit. Mrs. King boog zich voorover en gaf haar een zoen. Toen liep ze naar haar rijtuig, bijna even dol op het meisje al9 Jack zelf. Voor de voordeur achter haar bezoek ster dicht gevallen was, was Alice al op de ziekenkamer. Op het bellen, dat Christina in een oogenblik van grooten schrik gedaan had, waren nog anderen dan Alice naar boven gesneld. Dalgleish stond naast het bed, met een arm om de schouders van haar meesteres gesla gen en trachtte haar in bed op te rich ten. De dokter, die binnengekomen was. toen mrs. King het huis verliet, kwam achter Alice de kamer in. Maar geen van allen kon iets meer doen. De zwakke levensgeesten waren gewe ken. Miss Dempster was dood. HOOFDSTUK IV. Verwikkelingen. Ruthven verliet het huis, zoodra hij dat met eenig fatsoen doen kon, riep een leeg huurrijtuig aan, dat net het plein overstak, sprong erin en zei don koetsier zoo vlug mogelijk naar de St. Andrew straat te rijden. Zoodra Ruthven Senior, die aan zijn bureau voor het raam zat, het rijtuig stil hoorde houden, keek hij naar buiten, in de verwachting zijn zoon te zien uitstappen. En hier in werd hij niet teleurgesteld. Tegen dat Patrick de trap opgeloopen was, had hij de deur al geopend en liet, hem, zonder een woord te zeggen, binnen. „Is zij gestorven?" vroeg hij, zoodra de deur gesloten was. „Ja," antwoordde Pat, half hijgend. „Geef me een glas cognac, wil je? Zijn we alleen?" „Ja, Briggs heeft het niet noodig ge vonden terug te komen en zal dat ook nu niet doen. Als hij het wel doet, zal ik hem zeggen, dat hij eruit ligt. Wan neer is het gebeurd?" „Ongeveer een uur geleden. Hè, dat doet een mensch goed. Ik ben blij, dat het voorbij Is. Een vervloekte spannine is dat al dien tijd voor me geweest," zei de dokter, terwijl hij met zijn zakdoek over zijn voorhoofd veegde. Zijn vader vulde ziin glas opnieuw en weer dronk hij het leeg. „Het einde is toch nog plotseling ee komen, niet?" vroeg hij bezorgd. „Was je er toevallig, of hebben ze je laten halen?" „Tk was er net op tijd. Neen, ze is zacht gestorven heel onverwachts eigenlijk; ze stierf zoo maar ineens, als een kaars, die uitgeblazen wordt" „Was Miss Harman er hij?" „Ze kwam net op tijd boven; ze had beneden bezoek en had de oude vrou* aan de zorgen van dat dienstmeid overgelaten. Ik vond dat erg zorgelo? en heb haar dat ook duidelijk geze?d' „Ik dacht, dat je Dalgleish bij haï had laten waken." „Dat had ik ook. maar alleen 's nacht» overdag moest ze natuurlijk, zoo?? naamd, beneden aan haar werk zij* Gisterenavond hebben we die kast op« gekregen en er allerlei dingen in medicijn-kistje in gevonden. Ik heb f' voor alle zekerheid iets van mezelf vj ingedaan, als het later soms eens no> dig zou blijken," zei hij, terwijl bij zij' eene ooglid half dichtkneep. Zijn vader die hem volkomen begreep, knikte f' schonk zichzelf een half glas cognac b „Ik zeg je, dat zij een vreemdeoortj? wezen is!" zei de dokter, op wien v drank zijn invloed deed gelden. L gisteravond zijn Dalgleish en ik b*2' toch te glad afgeweest. Die oude vro'J v haat haar! Die vrouwelijke vijandelijk heden zijn in een geval als dit vat groot nut. Je kunt ze altijd tegen elkaa' uitspelen. Dalgleish heeft gisteravond n bewezen een groot amateurdetective |e zijn en heeft die kast op de meest vol- maakte wijze opengekregen. Ze ge^ er van ook en is er vast van overtuig dat er aan de oude vrouw geknoeid i?- t, „Je hebt toch, hoop ik, niets vergeten I La waardoor ze jou te pakken kunnen krfrwg gen?" <3 „Heusch niet. Gardiner is een go*H zet geweest U verdient hulde voor zo°fl t inval. Ik ben hierheen gekomen om zien wat er verder gedaan moet worden Zou het niet verstandig zijn, als u na3j het huis ging om alles te regelen? Hf' lijkt me het beste om daar onmiddel lijk de leiding te nemen." (Wordt vervolgd-'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2