ONDERHOUD MET Mevr. de Jonge ALBERT HEIJN WAT HET LEVEN VEREENIET... LAATSTE BERICHTEN Scheepsramp op de Noordzee Defensiedebat voortgezet Omtrek l Oostelijk XI- Reading r VJ Vrouwen van bekende INederlanders geb. baronesse Van Wassenaer NOBEL SOCIAAL WERK IN NED. INDIE Amy Groskamp ten Have T( Autobus in ravijn gestort UIT DE STAATSCOURANT 19 Grafwerk GRAND THEATRE - Telef. 366 RENATE MÜLLER Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 7 DECEMBER 1937 A LS op een schitterenden najaarsdag de groote bus van Zutfen naar Voorst ons afzet, staan wij voor een prach tige beukenlaan in goudgele najaarstooi. Het is al goud en geel en rood en groen waar de zonnestralen door spelen. In de strakblauwe lucht zeilen witte wol kengevaarten boven uitgestrekte bosschen en velden, omzoomd door laag hakhout. Ter weerszijden biedt de laan uitzicht op bouw- en weiland. Hier en daar wat gra zend vee. en op den achtergrond het fijne silhouet van een grijs kerkjeDat is Hol land. dat Is Holland op zijn mooist. Genietend langzaam, loopen wij de schier eindelooze oprijlaan door tot aan een hooze massieve met klimop begroeide poort, die toezang geeft tot den bloemen tuin. die het groote witte huis omringt. Wij zijn aangekomen bij de Beele, het buiten waar onze vorige Gouverneur-Generaal en mevrouw De Jonge na hun terugkeer in het vaderland wonen door Veel hebben wij reeds gelezen over en gehoord van het sociale werk ver richt door mevrouw De Jonge tijdc.ns hare Indische jaren, maar iemand zelf hooren vertellen over datgene waar het hart vol van i6, datgene, dat kleur en inhoud aan het dagelijUsche leven geeft, omdat dit het leven zelf is, zie, dat is toch heel iets anders! Met de grootste bereidwilligheid stond mevrouw De Jonge ons een in terview toe en hét is een heel prettig interview geworden. Men behoeft me vrouw De Jonge bijna niets te vragen, zoo vol is zij nog van het ontzaglijke werk, dat zij op zich genomen heeft, dat zij er spontaan van vertelt, enthou siast, bezield, uitvoerig, met een veel heid van gegevens geput uit»een schat van herinneringen en persoonlijke er varingen- Mevrouw De Jonge geboren Barones se van Wassepaer, is wat men huise lijk pleegt te noemen: een vrouw -uit één 6tuk, wars van alle pose, een vrouw met een groot diepvoelend hart, dat warm klopt voor al wat lijdt, een vrouw van uiterst beminnelijke verrassende eenvoud en groote bescheidenheid. Het is deze innemende ongekunstelde bescheidenheid, die maakt dat onze gastvrouw haastig, achteloos bijna, vluchtig 'het eigen levensgeheuren be roert, om maar spoedig te komen tot wat voor haar de kern moet zijn van het artikel over haar: het liefdewerk waaraan zij haar hand heeft verpand. Wij luisteren en wij bedenken, dat één zoo'n trekje iemand beter teekent dan een lang relaas vol loftuitingen. OEN wij in Indië kwamen", zegt mevrouw De Jonge, en weer valt het ons op, dat het lijkt al6of voor deze vrouw het echte leven pas begonnen is met haar komst in Indië. Ja, maar vóór dien tijd - vorschen wij. Mevrouw De Jonge maakt een veel zeggend gebaar: het gewone leven van een Haagsch jongmeisje uit de hofkrin gen- En voordat u naar Indië ging O, toen waren wij in Engeland. We hebben negen jaar in Engeland ge woond en we waren juist een jaar te rug toen de benoeming tot G.-G. kwam. Vond U het niet geweldig? Om n de waarheid te zezzen. mevrouw De Jonge lacht, ik had altiid gezegd: Ik hoop., dat ik nooit naar Indië zal behoe ven te gaan. En toen u er eenmaal was? Toen vond ik het heerlijk, klinkt het vol mondig. Maar in het begin, torn ik er niets te doen had en maar in dat Paleis zat. vie len de dazen mij wel eens heel lang. Ik had een gevoel of ik in een vergulde kooi zat opgesloten. Wat heeft U er eigenlijk het eerst toe gebracht eenigszins daadwerkelijk deel te nemen aan het sociale leven? vragen wij. Toen ik pas in Indië was, vertelt mevrouw De Jonge, wist ik gewoon niet wat ik zag, toen ik gewaar werd hoe de paarden daar mishandeld wer den- Het is gewoon ongelooflijk! Geen enkele consideratie heeft men er voor kreupele, manke of blinde paarden Drachtige merries moeten zware lasten trekken- Ik was verontwaardigd- Van menscben uit mijn directe omgeving vroeg ik: „Wordt daar nu niets tegen gedaan?" en het antwoord luidde: „Och, dat is altijd zoo geweest, ze we ten niet beter en de mentaliteit van den inlander kan je toch niet veranderen." Hoe vaak gebeurt het niet, dat vrou wen, die een hooge positie innemen, geroerd worden door leed en ellende en een aanvechting krijgen om in te grij pen en te helpen. Maar hoe vaak gebeurt het ook niet dat zij na één of twee goedhedoelde po gingen stuitend op onwetendheid, verzet en tegenwerking, op domheid en onwil zich maar berustend neerleggen bij de bestaande wantoestand met de verzuch ting: iwij kunnen er toch niets aan ver anderen". De voortvarendheid van mevrouw De Jonge liet zich echter niet afschrikken, noch door indolentie, noch door onver schilligheid of onwetendheid. HOE goed heeft zij aangevoeld, dat de Inlander zijn paard of karbouw niet met opzet mishandelt, uit wreedheid, doch dat bijna steeds het ele mentaire begrip van dieren verzorging en dierenbescherming iets is, waar hij nog nooit van gehoord heeft en dat hem als zoodanig vreemd en onnoodig en lastig voorkomt. Verlichting voor het dier, zijn behoef ten en zijn rechten op een dragelijke be handeling, belangstelling en medelijdon met het dier en bovenal begrip voor het oigenbelang van goed verzorgde trek- en lastdieren, dat is waarnaar de gewezen landsvrouwe met hart en ziel heeft ge streefd in de jaren, dat zij krachtens haar hooge positie in staat was zich in Indië op sociaal gebied te bewegen. A'iet alleen maar het rcdcloozc dier. ook naar de lijdende verdrukte mcnschheid ging het warme medevoclcn van mevrouw Dc Jonge uit. De groote verdienste van deze energie ke vrouw 16, dat zij, opmerkzaam ge maakt op dc ontzettende armoede van de dessa-be.volking, niet is afgegaan op looze berichten en couranten-artikelen, doch dat zij niet geschroomd heeft zelf op onderzoek uit te gaan en zich met eigen oogen te overtuigen van de waar heid van hetgeen men haar vertelde. En toen zij eenmaal wist, toen bleef het niet bij ijdel beklag en een geldelijke gave, doch toen begon voor deze bijzon dere vrouw het eigenlijke werk, toen werd het initiatief genomen tot een daad, een daad van schoone opofferende menschenliefde: de stichting van het A.S.I.B. (Algem. Steunfonds voor In- heemsche Behoeftigen). LATEN wij mevrouw De Jonge zelf aan het woord: Het echte pauperisme heeft men vroeger in Indië eigenlijk nooit zoozeer gekend, want de armlastige familieleden, die niets meer hadden, werden vanzelf sprekend opgenomen in den familiekring van dat familielid, dat nog te eten had. Dc bezitloozen werden als het ware opge slorpt door den familiekring en daarom merkte men er zoo weinig van, ook al omdat hun behoeften zoo gering zijn. Maar toen de crisis begon door te wer ken naar beneden toe, werd liet voor de kleino ontslagen amhtenaarljes, voor de werklooze koelies e.d. onmogelijk nog langer hun arme familieleden te eten'te geven. Zij hadden zelf niets meer. De menscben hadden geen geld om rijst te koopen. Er werd honger geleden en heclc groepen begonnen te zwerven. De ontslagen contract-koelies, d.w.z. zij die elders gewerkt hadden en naar hun dessa terugkeerden, vonden veelal de hechte familiebanden totaal geslaakt. De familie wa6 er niet meer: het veilig tehuis bestond niet meer. En ook deze ongelukkigen gingen zwerven. Wat men in Holland kent: schoolvoe- ding, kindervoeding, Armenzorg en het particulier initiatief, dat kleeding en voedsel verstrekt dat bestaat niet in In- dié. Men had er immers nog nooit de noodzaak van gevoeld! Maar nu ik spreek van '33 was het wel noodig; door de allerarmsten werd ontzettend geleden en dat leed droegen zij met Oostersche gelatenheid. Toen heb ik een oproep gericht tot het heele volk van Tndiè om te hPlpen, alle maal moesten ze helpen, ieder, die nog ipts had. En ze hebben zoo prachtig ge reageerd! Zoo spontaan en zoo onmid- dellijk. Overal kwamen comités van actie. En nu moet u niet denken, dat het gemakkelijk was. Als Je dat zoo vertelt, klinkt 't heel gewoon. Er kwa men comité's. maar voor dat alles func- tionneert heeft het heel wat voeten in de aard gehad. U moet begrijpen, dat ieder comité weer anders moest werken, want men kon bij een zóó groote en uiteenloopen- de bevolking niet een en dezelfde werk wijze voorschrijven. Er werd dus te werk gegaan naar gelang de plaatselij ke omstandigheden dat wenschelijk maakten: in sommige plaatsen was het beter het eten klaargemaakt uit te dee- len en in andere districten verdiende het aanbeveling alleen de grondstoffen te verstrekken. Zoo waren er rondrij dende eetwagens die het eten aan de bevolking brachten en er waren loka len, waar de bevolking het moest ko men halen. Maar niet alleen uitdeeling van eten en kleeren heeft op ruime schaal plaats gehad en vindt nog dagelijks plaats, het A.S.I-B. heeft ook armen-kolonies met werkverschaffing gesticht, waar heel veel van de armste zwervers weer een bestaan hebbpn gevonden- Met groote dankbaarheid maakt me vrouw De Jonge gewag van den krach- tigen steun, die zij bij dit nobele werk van de gansche bevolking heeft mogen ondervinden en dan slaakt zij de ver zuchting: „Ik wou, dat hét AS.I.B. in Holland ook zoo populair was!" Maakt U een beetje propaganda op groote schaal, geven wij in overweging Ik zal U eens wat vertellen, mevrouw De Jonge bladert in een stapel papie ren- Wacht, hier heb ik het en dan hooren w ij boe het plan voor een A.S.I.B. bazar nog niet lang gele den aan mevrouw De Jonge voorgesteld, schipbreuk leed, omdat, zooals één dpr comité-dames schreef: het niet meer zoo nondig was, nu er zoo'n opleving in •Indië was- Zet u het toch alsjeblieft in de krant, dringt mevrouw De fonge aan. probeert u het duidelijk te maken, dat de onbeschrij felijke ellende zooals ik die gezien heb. niet met één slag is verdwenen omdat bo venaan wat ruimte en wat opleving komt. De onleving met de daaraan verbonden gunstige omstandigheden is nog bij lange m 'm w* ■r. i - MEVR. DE JONGE. GEB. BARONESSE VAN WASSENAER na niet doorgewerkt tot de onderste lagen. Er is hulp noodig en voor alles geld om de hulp te kunnen brengen. Als het publiek maar eens wist hoe dringend die hulp noodig isl De verminderde weerstand van con stant ondervoede menschen en kinde-i ren tegen de vreeselijke ziekten, zooals lepra, t-b.c., framboesia enz. vormt heusch geen denkbeeldig gevaar voor de volgende generatie- Dat moet het Nederlandsche volk in zien en als het dat eenmaal inziet, dan zal het zich zijn groote verantwoorde lijkheid bewust worden en dan zal een beroep niet tevergeefs gedaan worden, daar ben ik zeker van Tot zoover mevrouw De Jonge. GAARNE waren wij nog wat blijven toeven om te luisteren naar deze interessante vrouw, die zich in de vijf jaren, dat haar echtgenoot aan het bewind was, zoo bemind heeft we ten te maken, dat de Inlnndsche vrou wen haar den eeretitel „onze Moeder" gaven bij haar vertrek. Een schooner en welsprekender lof i6 nauwelijks denk baar. Vrouwen als mevrouw De .Jonge zijn van onschatbare waarde voor het ver stevigen van de goede betrekking tus- schen Indië cn Holland en voor' bet scheppen van de sfeer, die onontbeer lijk is voor een vruchtbare samenwer king tusschen moederland on koloniën. Aan haar initiatief is het te danken, dat de echtgenooten van de inheem.sche be stuursambtenaren thans daadwerkelijk deel nemen aan het sociale leven, eon feit, dat niet genoeg toegejuicht kan worden, daar het bij tactvolle tenuit voerlegging een hechte brug zal ver mogen te slaan tusschen Oost en West. Mevrouw De Jonge vermag van uit de welverdienderust van een on-offi- cieel loven mot dankbaarheid terug to zion op. een volbrachte taak. Maar rust ligt niet in den aard van deze' werkzame vrouw, die haar leven gesteld heeft in dienst van de lijdonde menschheid Reed6 zijn tal van plannen in voorbereiding ora opnieuw een krach tige propnganda-aanval te ondernemen op het Nederlandsche volk. In het begin van 1937 heeft het A.S.I B. in Nederland met den krachtigen steun van de Radioverecnigingen en de Pers een radiolufeterwedstrijd met de oplos sing Blank voor Bruin gehouden en tal van circulaires verzonden. Het verblij dende resultaat was een opbrengst van pl.m. 20000, waarvan f 17.500 naar het hoofdcomité van het A S.I-B. in Batavia werd gestuurd, terwijl met het overgebleven gedeplte eene nieuwe cam pagne wordt voorbereid. Aiogen wij besluiten met den wensch, dat 'het mevrouw De Jonge moge ge lukken ten bate van het A-S.T B. de har ten (en de beurzen) van talloozen te openen! OOST-1NDIE Een passagier gedood vier zwaar gewond BENKOELEN, 7 December (Aneta). Een autobus met twintig passagiers i6 in een vijftien meter diep ravijn ge stort. Een van de passagiers is gedood, vier werden zwaar gewond en de ove rigen licht gewond. De oorzaak was vermoedelijk onoplet tendheid van den chauffeur. Deze is gearresteerd. HOOFDMACHINIST ROTTERDAM- SCHE LLOYD OVERLEDEN MEDAN, 7 Dec. (Aneta—A.N.P.) De hoofdmachinist van de Rotterdamscha Lloyd van het ss. „Tosari", de heer J. Th. van Luipen, die te Medan per „Si- bajak" aankwam, als verlofspassagier, is daar na een korie ongesteldheid over leden. De begrafenis vond plaats in te genwoordigheid van een deputatie van officieren van de „Dempo." DE „NANDOE" UIT INDIE VERTROKKEN BATAVIA. 7 Dec. (Aneta). Heden ochtend is de „Nandoe" van Tjllilitan vertrokken met medeneming van 201 kg post, 6,5 kg. pakketpoét en 16 kg. goede ren. Behalve een passagier voor Am sterdam werden nog vier passagiers voor de tu6schentrajecten geboekt. ONTSLAGEN UIT 'S LANDS DIENST SEMARANG, 7 Dec. (Aneta). De cipier, die eenige weken geleden in een bui van zwaarmoedigheid een schot loste op een schildwacht en die daarop dooi den schildwacht werd beschoten, is uit 's lands dienst ontslagen. BINNENLAND See-ambt te Bremerhaven heeft uitgemaakt dat aan weers zijden de juiste maatregelen zijn genomen DUISBURG, 7 Dcc. (A.N.P.). Het onderzoek, dat hot Seeamt te Bremer haven heeft ingesteld naar aanleiding van de botsing, die zich den 20sten Oc tober te IJmuiden heeft voorgedaan tusschen het Duitsche Bijn-zeeschip „Westfalia" en een stoomschip van de Bremer Argo-linie, waarbij acht leden der bemanning van de „Westfalia" om het leven zijn gekomen, heeft tot de con clusie, geleid, dat geen der beide sche pen schuld treft. Daar de stuurman van de wacht der „Westfalia" niet gered is.' heeft men niet meer nauwkeurig kun nen vaststellen, hoe de hotsing zich heeft afgespeeld. Uit het onderzoek is echter gebleken dat zich tusschen de bei de schepen plotseling een mistbank heeft gelegd, waardoor zij elkaar to laat hebben waargenomen. Het Seeamt heeft doen uitkomen, dat na de botsing aan beide zijden de juiste maatregelen zijn genomen. TWEEDE KAMER 's-GRAVEXHAGE. 7 Dcc. Voortge zet wordt de behandeling van hoofd stuk VIII (dep. van defensie) der rijks- begrooting voor 1938. c.a. De heer van Poll (R.K.) wijst op den voortgaanden bewapeningswedloop. Spr. zegt dat er na 6terke bewapening steeds een oorlog volgde. De economisch zwakkeren geven percentsgewijs de grootste bedrdgen uit voor bewapening en dit is een zwakke schakel in den vre dék eten. Spr. vestigt inzonderheid de aandacht op de snelle en krachtige bewapening der ons omringende landen en op de geografisch dienaangaande ongunstigo ligging van ons land. Moreele overwe gingen als betreffende oorlogsverkla ring e.d. zijn vervallen. Spr. vraagt zich af, of ons land zich zoo kan wapenen, dat verdediging eer in ons land voor deel dan in ons riadeel is, ën wijst op de groote snelheid van vliegtuigen en gemotoriseerde afdeelingen. De Kamer moet nu haar oordeel over de voorstel len geven, en dit wordt haar niet ge makkelijk gemaakt, nu ze door zoovele deskundigen wordt besprongen- Hun adviezen zal .de Kamer alleen naar hun innerlijke waarde kunnen toetsen. Wat de materieele toerusting betreft., wijst spreker er op dat we in oorlogstijd niet aan motoren voor vliegtuigen kun nen komen. Overigens moeten we het benoodigde beoordeelen in het licht dec tegenwoor- digo omstandigheden. Verhooging van het contingent tot 32.000 man is stellig voor de eerste vijf jaren noodig, daarna echter kan het tot 27,500 man terugge bracht worden. Met de aldus gewijzig de voorstellen van de regeering kan spreker meegaan. Voor den huidigen oefentijd durft spreker geen verantwoor delijkheid aanvaarden, temeer omdat er niet altijd voldoende geoefende man schappen onder de wapenen zouden zijn. De linie van grensbe vei liging is toch al zeer dun. We moeten toch ook kunnen rnobilisecrcn, en daarvoor een overval voldoende langen tijd kunnen ophouden Spreker vraagt tevens, hoe het met de kustverdediging staat. Spre- ker's conclusie is dat militair-technisch de voorstellen der regeering juist schij nen. De vraag i6 nu, of andere voorzienin gen, van socialen en economischen aard, niet tezeer in het gedrang komen. Het is onjuist, defensieve en sociale uitgaven tegenover elkaar te stellen. Ze dienen beide in het belang van ons volk De militaire uilgaven gaan niet uit boven het noodzakelijke, ze dienen voor het bestaan, voor de cultureele belangen ook van ons volk. Wij die deze uitgaven toestaan, zijn niet minder sociaal in ons voelen en doen dan zoovele anderen, die een an der standpunt innemen In dit verband wijst spr. op den goeden gezondheids toestand van ons volk. Dat deze uitga ven den economischen toestand van ons vnlk tezeer zullen drukken, ontkent spr. Naar verhouding geven we voor een zoo blootgesteld land. vergeleken bij andere niet zooveel uit dan andere landen. Wij hebben toch niet minder te verdedigen dan anderen. Ookin economisch opzicht gaan de defensie-uitgaven niet boven onze kracht. De materieele voorziening ho vend ien houdt mede werkverruiming in zich. Voor zooveel er in het buiten land moet worden aangeschaft, diene dat weer ter bevordering van onzen export. Spr. zou een noodoffer in den vorm van een extra-heffing op het voorbeeld van Zwitserland toelaatbaar achten. De grondslag van alles: ons zelfstan dig volksbestaan, moet zooveel mogelijk beveiligd worden, in het belang der de mocratie zelve. De heer Bajetto (R.K.) is na gron dige studie steeds meer tot de overtui ging gekomen, dat aan het in de re- geeringsvoorstellen opgenomene, niet te ontkomen is. Ieder is er van overtuigd! dat het urgent is, ons dcfcnsievermogen| zooveel mogelijk op te voeren. We mo gen er niet voor terugschrikken, de daarvoor noodige offers te brengen. Spr. wijst er op. hoe velen ter linkërl zijde hebben tegengewerkt, dat er een goede defensie kwam. Bij K.B. is benoemd tot kantonrech lorplaatsvervanger in het kanton Nij inegen: Mr. B. G. A. Smeets, directeur van de tuchtschool voor jongens te Nij megen. Bij K.B. is aan C. A. van Mensch op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechtcr-plaatsvcrvanger in het kanton Alphen, onder dankbetuiging vóór de als zoodanig bewezen diensten. Benoemd tot lid van hot college van legcnten over do bijzondere strafgevan genis voor jonge mannen te Zutphen: P. M. de Jong, predikant bij do Ned. Herv. Gemeente to Zutphen; P. J. Pie- benga, geneesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting „Brinkgreve" bij Deventer; Prof. mr. W, Pompo, hoog lecraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; Mr. J. in 't Veld. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, bur gemeester der gemeente Zaandam. Bij K.B. zijn met ingang van 1 De cember 1937 benoemd: tot rijksadvocaat te Maastricht Mr. G, W. O. Janssens, thans plaatsvervanger van den rijksadvocaat aldaar; tot plaatsvervanger van den rijks advocaat te Maastricht, Jhr. Mr. A. C. H. M. Michiels van Kesscnich, advocaat en procureur te Roermond. Bij K.B. is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: Dr. ,T. Huizinga, hoogleeraar aan de .rijksuni versiteit te Leiden. Bij K.B. is aan N. L. Wiltink', op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Middelburg. Bij beschikking van den minister van. Sociale Zaken is benoemd tot plaats- vervangend-arbeider-lid van den Raad van Arbeid te Arnhem E. Verschoor, te Arnhem. Bij beschikking van den minister van Defensie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 13 December 1937: de luitenant ter zee der le klasse jhr. N. J. C. Ver- sluijs geplaatst aan boord H. Ms. „Van Speijk"; de luitenant ter zee der le klasse H. van Schreven belast met de betrekking van le officier bij de marinekazerne te Willemsoord: Met 3 Januari 1938: do luitenant ter zee der 2e klasse J. Metz a/b H. Me. wachtschip te Willemsoord. Met 17 Januari 1938: de officier-vlieger der 2e klasse -T. W. Adriaans, bij het vliegkamp „de Kooy". Bil beschikking van den minister van Economische Zaken is de heer S. I. de Vries Jr., directeur der N.V. Handels vennootschap v.h. S. I. de Vries, Beurs plein 1117 te Amsterdam, benoemd tot lid der algemeene japonnen-commissie. DE TOESTAND IN DEN SCHOEN- HANDEL Er heeft zich een comité gevormd van winkeliers uit verschillende plaatsen van het land, welke een actie tot verbe tering van de huidige toestanden in het schoen vak voorbereidt. Donderdag a.s. wordt in Krasnapolskv te Amsterdam, des namiddags te half twee een openbare vergadering gehou den, waarin als spreker zal optreden de heer N. Woudstra uit Leeuwarden, met het onderwerp: „Is ons vak te verbete ren?" EEN ONVERBETERLIJKE JEUGDIGE DIEF Een 19-jarige jongeman uit Amers foort had zich heden voor de Utr.echt- sche rechtbank te verantwoorden we gens- het plegen van verschillende dief stallen. Toen hij op Zandbergen vertoefde had hij met behulp van een vriend uit een der vertrekken van de stichting een he drag van tien gulden gestolen. Verdach te was van de aanwezigheid van het geld op dc hoogte geweest en was op den uitkijk blijven staan, terwijl zijn vriend naar binnen ging. Het was de bedoeling geweest het tientje te deelen, maar vol gons verdachte had zijn vriend het geld alleen gehouden. Later had het tweetal zich schuldig gemaakt aan diefstal van een foto-toestel uit een zweminrichting, waar verdachte vroeger werkzaam was geweest. De "beide jongelieden warcr. binnengekomen met een sleutel, die ver dachte nog in bezit had. Er werden geen getuigen in deze zaak geboord. Uit een reclasseeringsrapport bleek, dat er met den jongen al heel wat ge dokterd was. Zijn jonge leven was eigen lijk één lijdensgeschiedenis geweest. De officier ei.schte tegen verdach te een gevangenisstraf van twee jaren, door te brengen in de jeugdgevangenis. Uitspraak 21 Dec. MAAKTUULTILVEWC0EDK00PER} Sperdaboonen per groot blik24, ber. Stemsei Echte Chlnee Luxe groene pot 200. 110, Echte Chlneesche. per 55 Goudsch* Kaas. fijnste Volvette September Kaas. per pond 45, 42. Voordeeligste Kruideniersbcdrljf I in Nederland SPORT EN SPEL Het team samengesteld NIJMEGEN. 6 December. Het oos telijk elftal, dat Zondag 12 December a.s. op het Quick-terrein te Nijmegen tegen de Engelsche derde divisieclub Reading SC. uitkomt, is door de Oos telijke technische commissie van den K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Loo Halle (Go Ahead). Achter: Cuyten (N,E.C.) en Kolde- wijn (Heracles). Midden: Entjes (Heracles), Gabriels (A.G.O V.V.) en Roelofs (Go Ahead). Voor Nagels (Enschedé), Engelsman (Quick N Ten Duvs (Enschedé), Meet- jans (Tubantia), Jaarsma (Heracles). Het oostelijk B-clftal, dat op den- z'elfclen dag om twaalf uur eveneens op Iret'Quick-terrein tegen het Nijmecgsche K.N.ViB-elftal speelt, ziet er als volgt uit Doel: Kruger (Tubantia). Achter: Goldenbelt (Go Ahead) en Klok A G.O.V.V.). Micïden: Van der Sloot (N.E.C.), Fa- ber (Quick N.) en Tausch (P.E.C.). Voor: Crevels (Vitesse), Visser (Tu- bantia, Tusveld (Heracles). Van Veen (Heracles) en Gerrilsen (Enschedé). Voor beide elftallen zijn reserve: Dekker (Heracles). Van Èpk (Theo- le), Ten Gate (TubnnlifO, Landskroon (Borne). Wicherink (Enschedé), Meuw- sen (Vitesse) en Schintz (Rijsscn). DE A.S. STERRIT NAAR MONTE CARLO I 's-GRAVENHAGE. 6 Dec. De K.N« A.C. meldt, dat sinds haar vorige op gave drie nieuwe Nederlandsche in* schrijvingen voor den sterrit naar Mon te Carlo zijn binnengekomen, waarvan één van een vrouwelijke equipe de tweede tot dusver Mevrouw F. G. Mi Savelkoul on Mevrouw G. Gravin van Limburg Stirum zullen met een Fiat in Amsterdam starten. De beide andere deelnemers hebben eveneens onze hoofd stad als plaats van vertrek gekozen, het zijn de heeren J- Woudhuysen, met Buick, en G C. van Rossum, met Opel Kadet. SNELHEIDSRECORD VERBETERD ROME. 6 Dec. (Stofant). De Italiaan Furio Niclot heeft mot een licht bom- barrlementstoe6tel van het type Breda 88 het wereldsnelheidsrccord over 100 K.M. verbeterd en gebracht op gemidj deld 551 K.M per uur. Het oude record stond met 510 K.M. eveneens op naam van Italië. DE MATCH EU WEALJECHIN Aangezien de 25ste partij van do match EuweAljechin wellicht do be slissing kan brengen in den strijd om het wereldkampioenschap, zal de A.V< R.O. Dinsdagavond vanaf 7.00 uur re gelmatig van uit de zaal mededeelin- gen doen over het verdere verloop van deze partij. De eerste reportage zal omstreeks 7.05 n.m. plaats vinden en dientengevolge komt het programma van dansmuziek te vervallen. Eventueel andere noodig zijnde wijzi gingen worden nader voor de microfoon' medegedeeld. OMREKENINGSKOERSEN Oft. Niet off, 4 Dec. 7 Dcc. Londen 8 .mvt 8.0q 0.72.SO 0.72.40 Parü* 6.11 6.11 Brosrel 30.60 30. .34 ZUrioh 41.60 41 .60 KoDenhaeen 40.13 40.15 Stockholm 46.40 46.35 Oslo 43.20 43.20 New ?ork 1.80 1.80 6.37 6.38 Medeeed door de R'damsche Bankvereen. Heden overleed te Balk (Fr.) lot onze groote droefheid, in de hope des Eeuwigen Le\cns, opze lieve Vader, Be huwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer F. KEULEN, in den ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam: B. KEULEN. Amersfoort, 7 Dcc. 1937. Bilderdijklaan 10. Eenige kennisgeving. ONDERHOUDT UW LEDEREN JAS MET ZUIVER TRAANVET ln olie kleuren 50 cenl HU1B HOISTEIJN Steenhouwerij R. VAN DIJK Arnhemscheweg 6 Tel. 405 Vanaf HEDENAVOND tot en met DONDERDAG 9 DECEMBER A.S. WOENSDAG HALF 3 MATINEE. Ter herinnering wijlen Teaamen met GUSTAV FRÖHLICH In het PRACHT WERK De laatste film van de te vroeg ontslapen actrice RENATE MULLER.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3