WERKLOOSHEID IN I AMERSFOORT GRAVES SUPERIEUR" J. A. SCHOTERMAM 2M. Arbeidstijd moet korter zijn Wat het leven vereenigt imgem De zaak-Kiès Wij bevinden ons in een sterk stijgende lijn ten opzichte der werkloosheid RATIONALISATIE EN MECHANISATIE per flesch f 1.40 - per anker f 57.— ST. NICOLAAS OP schoolbezoek Ned. Herv. Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken Scheepsmodellen ARBEIDSBEURS DE VROUW ALS kinderrechter 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 7 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS QTEEDS heeft Amersfoort in een bij uitstek gunstige positie LJ verkeerd ten opzichte van het werkloozencijfer. Tal van jaren stond onze gemeente vergeleken bij de vier en veertig grootste gemeenten in ons land op de onderste plaats, d.w.z dat Amersfoort het minste aantal per duizend had. Momenteel is dit aantal iets opgeloopen en zijn wij van de onderste naar de Vijfde of zesde plaats daarboven geschoven. In het voorjaar ivas er ook in onze stad een groote vermindering der werkloosheid merkbaar en het was begrijpelijk, dat velen zich hierover ver heugden en dat nu eindelijk eens gedacht werd, dat de grafiek der werkloosheid zachtjes aan een ander beeld zou krijgen. De daling heeft doorgezet tot Augustus van dit jaar en wat nie mand verwacht heeft, is geschied, n.l. tot nu toe, dus tot December, is deze daling blijkens de cijfers der laatste maanden weer geheel te niet gegaan. In het algemeen kan gezegd worden, dat wij ons in een sterk stijgende lijn ten opzichte van de werkloosheid bevinden. Aldus de directeur der Arbeidsbeurs, de heer G. van Wijland met wien wij gisteren een gesprek hadden over den toestand der werkloosheid in het algemeen en 'Amersfoort in, het bizonder. lil onze stad zouden wel enkele productieve werkobjecten uitgevoerd kunnen worden O.a. tunnel en politiebureau IN November van het jaar 1936 be droeg het aantal mannelijke werk- loozen boven de 18 jaar 1510. terwijl het totaal 1716 was. Op 1 November 1937 .was het eerste aantal 1420 en het totaal 1674. Het aantal gesteunden, dat uit- keering kreeg vanwege de steunrege ling of werkzaam was bij de een of an dere werkverschaffing, bedroeg op 1 November 1936 779. terwijl dit aantal op het oogenblik 781 is. Het aantal werkloozen is dus iets minder, doch- het aantal in werkver schaffing zijnde en voor steunuitkeering in aanmerking komende personen is hooger geworden en dit wijst volgens den heer Van Wijland op een hoe lan ger hoe meer intredende verarming. In een maand tijds, dus vanaf 1 November, is het aantal werkloozen weer schrik barend geworden en bedraagt thans in totaal 1824, terwijl hierbij zijn gerekend 1556 mannelijke personen boven de achttien jaar. Ook in andere gemeenten is de gra fiek der werkloosheid eenigszins veran derd. aldus de heer Van Wijland In Schiedam en andere plaatsen, waar de scheepvaart de belangrijkste bron van inkomsten oplevert, is de toestand iets verbeterd, doch dit moet gezocht wor- 'den in de opleving, die er in de scheep vaart is gekomen. Ook zijn er plaatsen, waar industrieën gevestigd zijn, b.v. metaalindustrie die plotseling een sterke opleving meemaakten: Amers foort kent dergelijke takken van indus trie niet. Wel is er het afeeloopen jaar een groot bedrijf in onze stad bij gekomen, doch het meerendeel \an de daar wer kenden bestaat uit jeugdige personen en vooral meisjes. Verhoudingsgewijs zijn wij relatief achteruit gegaan, zoo concludeerde de directeur der arbeids beurs. De oorzaak Ook de tijd van het jaar werkt niet mee om het aantal werkloozen te ver minderen, doch buiten dat hebben we nu een veel sterkere stijging dan in voorgaande jaren. De rationalisatie en de mechanisatie hebben ertoe geleid, dat de producten veel sneller gemaakt kunnen worden en 'dat hiervoor minder arbeidskrachten noodig zijn Hpt gevolg is. dat tal van arbeiders ontslagen zijn. Opmerkelijk is, dat de productie thans op hetzelfde peil staat als in 1929 tijdens de hoog conjunctuur. Het vraagstuk der werkloosheid kan alleen opgelost worden door een verminderd aantal arbeids krachten op de arbeidsmarkt te brengen. Deze menschen kunnen dan later, b.v. op 18-jarigen leeftijd, in het arbeidsproces opgenomen worden. Ook een sterke verkorting van den arbeidstijd zal ertoe kun nen leiden, dat velen weer vast werk kunnen verkrijgen. Indien dit niet toegepast wordt, zal minstens 30 van het huidige aantal werk loozen constant werkloos blijven. Allerminst zal het geheele werkloo- zenvraagstuk nationaal opgelost kunnen worden, alleen als een in ternationale regeling hiervoor ge troffen wordt, zal men pas in staat zijn de werkloosheid tot een mini mum terug te brengen. Toestand in Duitschland (tfan officieele Duitsche zijde wordt gezegd, dat in Duitschland nagenoeg geen werkloozen meer zijn en als wij r—w EN onzer redacteuren l*1 had een onderhoud met den directeur van de Arbeids beurs te dezer stede, den heer G. van Wijland. In neven staand artikel geeft hij enkele cijfers betreffende de werk loosheid en zegt tevens hoe de directeur dacht de werk loosheid eenigszins te kunnen verminderen. O.a. door uit voering van groote werk objecten. dit onder de oogen zien, dan moeten wij toch concludeeren, dat het werkloo- zenvraagstuk wel nationaal is te rege len. Op deze vraag antwoordde de heer Van Wijland ons het volgende: „Er is een groot verschil tusschen Nederland en Duitschland. In ons land worden allen, die in werkverschaffing werken of in jeugdkampen arbeiden als werkloos aangemerkt, in Duitschland worden allen, die in een werkkamp of in een werkverschaffing zijn van deze lijst verwijderd. Bovendien eischt de oorlogsindustrie alle beschikbare krach ten op. Tn ons land worden wel dege lijk zij, die bij dergelijke instellingen werken, werkloozen genoemd, daar dit niet direct productief werk is, zooals wij het noemen. De Boschvijver en het I Sportpark Birkhoven werden in werk verschaffing uitgevoerd en men kan toch niet zeggen, dat de arbeiders, die daar gewerkt hebben niet-werkloozen waren". De bouwvakken geven in onze stad den doorslag. En het is in dit verband, dat de heer Van Wijland wijst op enke le werkobjecten, die zeer goed uitge voerd zouden kunnen worden en te vens productief zijn. Ten eerste noemde hij den bouw van een tunnel aan den Soesterweg ter vervanging van den overweg der Nederlandsche Spoorwe gen, ten tweede den bouw van een nieuw hoofdbureau van politie, dat in den loop der jaren veel te klein is ge worden voor het personeel, dat daar da gelijks moet werken. Ook een nieuw stadhuis beschouwde de heer van Wijland niet overbodig. Als verdere objecten noemde hij nog: mo derniseering van ons plaatselijk wegen net. een nieuw gebouw voor maatschap pelijk Hulpbetoon, afdoende restaura tie na-oorlogswoningen, doorbraak vanaf Stationsstraat tot Wijersstraat met brug over de beek. nieuwe brug Kampstraat en verkeersplein, biologische reinigings installatie voor afvalwater, brug over de Eem bij de Erdalfabriek met aanslui ting op den Rijksnoodweg tot aan het afvoerkanaal der Geldersche Vallei en een viaduct bij de Vlasakkers spoorweg overgang met aansluitende wegen. Door de uitvoering van deze werken zouden niet alleen Amersfoortsche inge zetenen gebaat zijn, doch tevens die van andere plaatsen Denken wij b.v. eens aan het groote aantal steenen, dat voor den bouw betrokken zal moeten worden, dan zal direct in de steenindustrie een kleine opleving te constateeren zijn en daar een steen een product is, dat voor ongeveer 80 uit arbeidsloon bestaat, komt dit weer vele arbeiders ten goede. In de meeste gevallen kan men zeggen, dat een werk van f 10.000 ongeveer f 80.000 aan arbeidskrachten kost. Nood in vele gezinnen Over de kleeding-, dokking- en schoeiselverstrekking aan Amers foortsche werkloozen sprekende, merkte de heer van Wijland op, dat onze stad f 8.766 hiervoor disponibel heeft en dit bedrag aangewend moet worden voor 2500 personen. Een der de van dit bedrag wordt door de ge meente betaald, terwijl het Rijk het overige 2/3 deel in den vorm van een subsidie verstrekt. In tal van gezinnen is de behoef te aan kleeding, dekking en schoei sel dringend noodzakelijk. Vele aan vragen om gratis verstrekking be reiken dagelijks het bureau voor Sociale aangelegenheden, doch in de meeste gevallen kan slechts aan een derde van het beslist noodzake lijke worden voorzien. Er zijn dan ook vele gezinnen, die ernstig ge brek lijden, zoo zeide de heer van Wijland. Over de opleving, die in het begin van het jaar werd geconstateerd, zeide de heer van Wijland nog: „De opleving, die in het voorjaar van 1937 intrad, was geen gezonde opleving. Slechts enkele maanden heeft zij ge duurd en deze tijdelijke opleving is hoofdzakelijk een gevolg van de grootere activiteit der oorlogsindustrie geweest." De Meer-Werk-Actie, die in Amers foort heeft gewerkt, heeft volkomen aai baar doel beantwoord. De eischen waren wel niet al te hoog gesteld, doch men mag verheugd zijn, als er voor enkele sec demi sec) WIJNHANDEL Zeer aanbevolen UTRECHTSCHESTRAA T 17 TELEFOON 145 INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) POSTZEGELS „VOOR HET KIND" „Waar blijven de centen, die op elke postzegel worden bijbetaald?" vroeg me dezer dagen iemand. Zoo ooit, dan geldt hier de macht van het kleine, want de enkele centen per zegel maken samen ongemerkt een groot bedrag. Van die groote som krijgen tal van vereenigingen, die arbeid verrichten in het belang van het hulpbehoevende kind hun deel. Het Centraal Genootschap voor Kin- dorhcrstellings- en Vacantiekolonies ont ving o.a. over het laatste jaar 6878,94. Vorige jaren was het wel wat minder, maar jaar op jaar is de kas door den arbeid van het comité voor weldadig heidszegels met een flinke bijdrage ver sterkt. Wat dit nu beteekent? Het geheele Centraal Genootschap ver pleegde in 1936 tezamen 7227 kinderen met een gezamenlijken verpleegtijd van 288123 dagen. Bijna .f 1 werd per kind door den post zegelverkoop verkregen, daardoor de verpleegprijs dus verlaagd, de geheele kinderuitzending vergemakkelijkt en op iedere 50 of 60 kleinen een kind meer naar een koloniehuis gebracht. De afdceling Amersfoort zond de vo rige week nog een twaalftal kinderen voor 6 weken in winterverpleging. Over een maand bestaat onze vereeni- ging dertig jaren en in dien tijd zond ze ruim duizend kinderen naar zee of bosch. Door de weldadigheidszegels is der halve ook dit getal vergroot en daarmee tal van zwakke en prae-tuberculose kleinen geholpen en meer weerstand geschonken. Kindervrienden! Koopt dus postzegels „Voor het kind", Gij bewijst met die enkele centen vele vereenigingen en ook het Amersioortsche kind een weldaad. A. B. VAN DER KLEIN, Secr.-penn. Centraal Gen. v. Kinder Herst. en Vac.- Kol. ROODE ACHTERLICHT Geachte Redactie. Met belangstelling heb ik Uw artikel over de „achterlichtjes" gelezen. Ook ondergeteekende had steeds te kampen met weigering van het achterlicht na slecht weer. Sinds ruim een jaar nu, brand ik het zelfde lampje, nimmer nog geweigerd in dien tijd, ondanks dat ik b.v. in Noord- Brabant op landwegen in noodweer heb gereden. Ik schrijf dit resultaat aan het volgende toe. Als proef werd aan de hol le zijde van het achterspatbord een ko peren plaatje gesoldeerd. Op de gewone wijze, het achterlicht hierdoor bevestigd en ook de sluitmoer op het koperen plaatje vast gesoldeerd. Vocht of roesten is nu buitengesloten. Van modder geen last gehad, dat valt in de praktijk nogal mede. Bevestiging aan het „frame" brengt mede, dat de jas of mantel vaak over het lampje zal komen te hangen. Wat echter wel een „handicap" is in dezen benarden tijd, is, dat men het nu niet met zijn oude „dvnamo" stellen kan, maar nu door het in werking treden van de Wet op 1 .Tan., als het ware ge dwongen wordt een nieuwe dynamo aan te schaffen, want duizenden en duizen den kunnen indeze tijden geen geld daar voor disponibel stellen en zeker niet in den wintertijd. Moge Zijn Excellentie de Minister in dit laatste aanleiding vin den, de in werkingtreding van de Wet, nog een tijd uit te stellen, veel zorg za dan voorloopig verplaatst worden naar een gunstiger tijdstip. Mij zijn gezinnen bekend, waar b.v. zes nieuwe dynamo'- moeten aangeschaft worden en dat in een tijd, waarvoor voor andere dringen de behoeften, zooveel noodig is. Met dank voor de plaatsing, F. LETSCHERT. Vertooning in het Grand Théatrc Het Grand Théètre vertoont vanaf hedenavond tot en met Donderdag a.s. de film „Wat het leven ver eenigt" Wat meer dan honderd jaar gele den in de stormen der Franschc re volutie Goethe inspireerde tot zijn „Hermann und Dorothea", is voor Erich Waschneck aanleiding ge weest, een film te maken. Zoolang er verdrukking, oorlog en nood zal zijn, blijft de geschiedenis ac tueel, dat twee menschen, die elkaar on der zulke omstandigheden ontmoeten, samen, door liefde verbonden, den strijd tegen een vijandige wereld zullen aan binden en zich door niets en niemand laten scheiden. tienduizenden guldens aan werk worden uitgevoerd, wat anders zeker niet zou zijn geschied. Het zijn allemaal tijdelijke dingen, die den nood der velen moeten lenigen, pas wanneer de toestanden internationaal worden aangepakt en men daarbij re kening houdt met den sterk verkorten arbeidsduur en het pas op lateren leef tijd inschakelen in het bedrijf en vroe gere uitschakeling, met een voldoende zorg voor den ouden arbeider, zal men de werkloosheid tot een minimum kun nen terugbrengen. Bij de leerlingen van de meisjesschool aan den Bisschopsweg Men schrijft ons: Daar stond gisteren een groote schare meisjes in twee rijen de komst van den Sint af te wachten. En ja, even half negen kwam hij. Onder luid gejuich steeg hij met Piet uit het rijtuig, want dit jaar was hij niet te paard gekomen. Spoedig waren de kinderen ook bin nen en in de gymnastiekzaal vereenigd, .waar de hooge gast, met een welkomst lied begroet, bij de kinderschaar plaats nam. Een groot deel der kleinen kwam nu op het tooneel. Uit elk leerjaar zagen we groepen meisjes, die met zangspelle tjes en kleine kindervoordrachten de overige meisjes en de ouders van de kleuters uit de laagste klasse vermaak ten. Intusschen sprak de Sint met de kin deren, liet eenige meisjes bij zich komen, terwijl Piet de schare vaak hartelijk deed lachen. Tot slot kwam het groote stuk: „De booze heks en het nieuwsgierig elfje." Een der dames was de heks en de grootere meisjes Kabouter en elfjes. Wat zagen die er allemaal keurig uit. Geen wonder, dat de verzorgster er van een kleine bloemenhulde ontvjng en evenals het meisje dat aan de piano den zang begeleidde een extra compliment van den Sint ontving. Hoe prettig als de kinderen zoo samen en voor elkaar een feest maken en wat leefden ze allemaal mee. In de klassen weergekeerd deelde Sinterklaas bij de kleintjes zelf de' ca deautjes uit; in de tweede klas deed Piet het en in de hoogere leerjaren ont vingen ze de geschenkjes uit de handen der dames. Meermalen werden de kleine monden gestopt met lekkernijen. 't Was al twaalf uur toen de goede Sint toegejuicht door een blijde kinder troep, weer vertrok. Een heerlijk intiem kinderfeest! Belangrijke reductie op vrije inschrijvingen Naar wij vernemen, hebben bij de in schrijving op de 3V2 conversieleening der Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw en Geesteszieken, groot f 500.000 k 9834 de houders der aflosbaar gestelde W2 obligatiën tot een zoodanig be drag van hun voorkeursrecht gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke reductie zal moeten plaats hebben. TWEEDE WINTERSPORTAVOND DER N.R.V. Donderdag, 9 December organiseert de N.R.V. alhier in het Gildehuis haar tweeden wintersportavond. Het pro gramma vermeldt voor de pauze vertoo ning van de films: „Winterzauber" en „Mosaik der Freude", terwijl na de pau ze de mooie geluidsfilm „Sohn der Weiszen Berge" met Louis Trenker, Re- nate Müller en Felix Bressart in de hoofdrollen vertoond wordt. EXAMEN Zaterdag j.l. slaagde aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen voor het candi- daatsexamen in de. Wijsbegeerte onze stadgenoot, de heer P. J. A. Calon. FRUIT- EN GROENTENVEILING Goudreinet 711 ct, Bellefleur 59 ct. Groninger Kroon 4—6 ct. Campagne zoet 5—6 ct. Brederode 78 ct. Winter- louwtjes 7—8 ct. Giessen Wildeman 10— 11 ct. Winterjan 78 ct. Uien 8895 ct. Rapen 18—20 ct Wortelen 2335 ct. Bie ten 2531 ct. Knolselderij 31il ct. Prei 1524 ct. Roode kool 1533 ct. Gele kool 1517 ct. Groene kool 29—36 ct. Boeren kool 17—24 ct. Bloemkool 6—9 ct An dijvie 814 ct. Spruiten 79 ct. Wortelen 5—^3 ct. Dunsel 1416 ct Peterselie 11 13 ct. Selderij 6—9 ct, Streven ter bevordering van de belangstelling voor de Ned. Scheepvaart Te Amsterdam is dezer dagen opge richt het nationaal Comité tot hot be vorderen van belangstelling in de Ned. Scheepvaart door het bouwen van scheepsmodellen. Tevens wil liet comité de beoefening van handenarbeid bevor deren door het op gemakkelijke en goedkoope wijze belangstellenden moge lijk te maken zelf modellen te bouwen van nieuwe en oude schepen van de Ned. Koopvaardij en Kon. Marine. Voor dit doel zullen bouwteckeningen met bijbehoorende handleidingen uitgegeven worden. Op deze wijze worden fraaie modellen verkregen, welke ook kunnen varen en daardoor zelfs voor de rijpere jeugd een bron van genoegen kunnen zijn Als eerste object is de keuze ge vallen op het nieuwe passagierschip „Oranje' momenteel in aanbouw bij de N.V. Ned. Scheepsbouw Mij. te Amster dam en bestemd voor de N.V. Stoom vaart Mij. Nederland aldaar. Het comité heeft een handleiding en d^e bouwtee- keningen laten vervaardigen, welke ruim voldoende zijn voor den bouw van bedoeld model. De vervaardigde mo dellen kunnen aan het Comité worden ingezonden ter keuring op afwerking en stabiliteit. De bouwtijd is gesteld op vijf maanden, zoodat de inzendingen uiterlijk 1 Mei 1938 aan het secretariaat. Damrak 83, te Amsterdam, tegemoet ge zien worden. De directie van de Ned Scheepsbouw Mij. heeft toegezegd, dat zij den 100 besten inzenders van dit model een uitnoodiging zal zenden voor de tewaterlating van het m.s. „Oranje", terwijl de directie der Stoomvaart Mij „Nederland" de drie allerbeste inzenders tot het meemaken van een proeftocht zal uitnoodigen. Tegelijkertijd ijvert het Comité, er voor, dat op den duur in groote plaatsen speciale ondiepe vijvers worden ge maakt in parken e.d., waar de jeugd haar belangstelling voor scheepvaart zonder eenie gevaar kan uiten Met ingang van heden is ip één van de étalages van de firma L. A. Iloubaer alhier een varend model tentoongesteld, terwijl verdere inlichtingen te bekomen zijn bij het agentschap van den heer E. H. Jans, in de Bergstraat alhier. Overzicht der werkzaamheden gedurende November Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand No vember 1937. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 110. Aanbiedingen van werkzoekenden 2050 Aantal plaatsingen 73. Over de maand November van het vorige jaar waren deze cijfers respec tievelijk 116, 2098 en 91. Afdeeling voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 104. Aanbiedingen van werkzoekenden 392. Aantal plaatsingen 64. Over de maand November van het vorige jaar waren deze cijfers respec tievelijk 82, 335 en 59. BURGERLIJKE STAND 7 December Geboren: Adriana Johanna Maria, d van J A. P Hopstaken en A. M Flos. Overleden: P. van Zadclhoff. 49 jaar, echtgenoot van J. Hul6ebos. G e h u w d K. M. de Wolf en J. M. A. Bulens. VAN DE POLITIE Op het politiebureau is aangifte ge daan van diefstal van f 8.30. BINNENLAND Door kennis, aanleg en ambitie is zij uitstekend voor dit ambt geschikt Adres aan den Minister 's-GRAVENHAGE, 7 December. Het hoofdbestuur van de Nederland sche Vereeniging voor Vrouwenbelan- gen en gelijk Staatsburgerschap heeft naar aanleiding van het bij Koninklij ke Boodschap van 10 April 1937 aan gekondigde wetsontwerp, houdende wij ziging van bepalingen betreffende het kinderrecht, een request ingediend bij den Minister van Justitie en afschrif ten hiervan aan de leden van de Twee de Kamer gezonden. Blijkens de Memorie van Toelichting tot dit wetsontwerp ligt het. in de be doeling, dat het instituut van kinder rechter zich geleidelijk meer zal ont wikkelen. In verband hiermee zou re- questrante de benoeming van vrouwen tot rechter, althans kinderrechter wil len bevorderen. Zij wijst er op, dat juist pienige vrouw onder de Nederlandsche juris ten door kennis, aanleg en ambitie bij uitstek geschikt zou zijn voor gezetri ambt en dat de benoeming van dusda nice vrouwen, wier arbeid op verschil lend maatschappelijk terrein ook thans reeds zoozeer tot heil strekt van staat en maatschappij, zeker zou zijn in het belang van het verwaarloosde kind. MR DR. J. W. VERBURGT Mr. dr. J. W. Verburgt heeft wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 Januari eervol ontslag gevraagd als ar chivaris der gemeente Leiden. drjsmda Grand Théatre. Tot en met Don derdag 9 December vertooning van do film „Wat het leven vereenigt". Zondag M-5 4. - 615 11 8;3U uur. Avondvoorstelling overige dagen 8 10 uur n.m- Woensdag en Zaterdag 2.30 iur n m matinée City Theater. Van Vrijdag 3 t. m. Donderdag 9 December ver tooning van de films „Mnrinolla" en Meisje overboord." Zondag 1-45. 4 uur 6.15 en 830 uur (doorloopend) Aanvang lant- ste voorstelling 8 80 uur Zaterdag fi 15 en S-30 uur Overige dagen 8.10 uur Zaterdag en Woensdag mati née 2-30 uur. Gildehuis A K.G t o Zuidsingcl 16 Tentoonstelling bloemstillevens en kunstnijverheid. Museum Fléhite, Westeingel- Geopend dagelijks van 10—12 en l4 uur. uitgezonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1303 uur. (Sladgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Sterhuls Beekenst.-laan 6 lede ren avond geopend en Zondagsmid dags voor alle meisjes. R.K. Leeszaal, Nieuwst raat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35- Openbare Leeszaal met Jcugdleos- zaal. Muurhuizen 9. 4 t.m. 25 December. Sierkunst. Tentoonstelling werken van Machicl Brandenburg, dag. 10—5 uur. 8 December. Do Valk. Vocaal- en Instrumentaal concert door bot dameskoor Bel Canto. 8 December. Ambachtsschool. Al- gemeene vergadering Vereen, van Nijverheidsonderwijs. 8.30 uur. 9 December. Amicitin. Vereeniging van Huisvrouwen Filmvonrdraeht over wintersport door don hoor Au- kes. 2.30 uur. 9 December. Gildehuis. Winter sportavond N. R. V. 8.15 uur. 10 December. De Valk. Spelregel- avond van de S.V.D A. 8 uur. 11 December. Amicitia. Vitfde lus trum van Mercurius. Receptie 3—5 uur. 11 December. De Valk. Feestavond Mercurius. 8 uur. 11 December. Amicitia Uitvoering Kunst na Arbeid. 7.30 uur. 17 December. Amicitia. Abonne mentsvoorstelling Hofstad Tooneel. „Een Lentedag." 13A uur. ZEIST 10 December. Figi. Hofstad-Tooneel voert op „Hilariteit in de Rechts zaal." 8 uur AMERSFOORT 9 December, 't Boompje. Verkooping woonhuizen Soesterweg 176 t.m. 210; Breestraat 28 t.m. 34; kleine Spui 20; Albert Cuvpstraat. Arnhemschewog 64; Weistraat 6; Frans Halsstraat 5 7.30 uur nam. li December. Arnherrischeweg 64. Ver kooping inboedel 10 uur v.m. 17 December 't Boompje. Verknoping van wei- en hooilanden aan den Zeldert- sche weg te Hoogland cn in de Horse- weide te Amersfoort. 11 uur v.m. 17 December. Centrale werkplaats der Ned. Spoorwegen. Spoorhoutvciling. 10 uur v.m. BAARN 9 December. Hotel „De la Promenade." Verkooping villa „Varenne" aan de Kerkstraat 2. 8 uur n.m. 15 December. Het Kasteel van Ant werpen. Verkoonine winkel- en woon huis, Laandwarsstraat 5. 8 uur. EEMNES 9 December. Café van J. Eek. Ver kooping boerenhofstede Meentweg 87, een weiland en een uiterdijk. 1030 uur. 23 December. Koffiehuis J. van We gen aan de Wakkerendijk. Verkooping wei- en hooiland. 11 uur v.m. HOEVELAKEN 14 December. Verkooping inventaris erfhuis A. van Veluw bij Rijksstraatweg. 10 uur v.m. De afdeeling Akkrum van de S.D.A.P. zal voor royement worden voorgedragen Het bestuur van de S.D.A.P. heeft, blijkens een bericht in het Volk, in zijn Zaterdag gehouden vergadering kennis genomen van een brief van de afdeeling Akkrum. gedateerd 19 Novem ber, waarin wordt medegedeeld, dat zij geen uitvoering wenscht te geven aan het besluit van het partijbestuur tot royement van haar leden A. van Wallinga-Veldman, I II. -Vnema en P. Kiès Het partijbestuur besloot naar •aanleiding hiervan, gebruik makende van zijn statuaire bevoegdhe'd. de af deeling Akkrum te schorsen cn aan het eerstvolgende congres voor royement voor te dragen. Tegen Zondag 19 dezer heeft het co mité, dat actie voor den heer Kiës voert, een openbare vergadering in den Haag- schen Dierentuin belegd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5