Voor de spelling 1934 Spanjaarden in bewaring gesteld Assen raamt een batig saldo Niet de weg terug De voortvluchtige Spanjaarden EEN STAKING TE ROTTERDAM Kwestie van belang voor de makelaardij Hooge Raad doet uitspraak FOLKLORISTISCHE ZUIDERZEEFILM Eind Januari in Munchen Het conflict in de Nat. Werknemers Vereeniging Het afscheid van Dr. A. ten Sande Onderscheiding en huldiging HET KRIJGSPLAN DER DEMONEN Het propageert dienst weigering FINLAND VIERT FEEST Mr. VAN SCHAIK BELEEDIGD IN VIER DAGEN NAAR KARACHI 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 7 DECEMBER 1937 Leeraren-organisaties adres- seeren bij de Tweede Kamer De samenwerkende vereenigingen van leeraren bij het V.H. en M.O hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, dat zij reeds aan den Minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen hebben ge zonden, waarin zij haar verontrus ting uitspreken omtrent de voorne mens van den Minister met betrek king tot de schrijfwijze der Neder- land6che taal. De organisaties zijn er diep van over tuigd, dat spellingwijziging op dit oogenblik onverantwoordelijk moet wor 'den geacht: le. Niemand wenscht de spelling De Vries en Te Winkel terug. Zelfs de vereeniging voor „Orde on Eenheid" spreekt voortdurend van een tijdelijken terugkeer tot de spelling van De Vries en Te Winkel Daarna zou een veelzijdig samengestelde commissie op nieuw met een onderzoek naar vereen voudiging moeten beginnen. 2e. De terugkeer tot een conservatie ver systeem zou groote sommen ge meenschapsgeld kosten hij schadeloos stelling der uitgevers, terwijl overigens voor cultureele doeleinden thans geen geld beschikbaar kan worden gesteld 3e. Enkele lichtingen leerlingen zullen nimmer in de gelegenheid zijn de ingo wikkelde buigingsvoorschriften van De Vries en Te Winkel te leeren Tmmers sinds 1930 (oekase minister Terpstra) worden op zoo goed als geen scholen meer buigingsuitgangen bij zaaknamen onderwezen, die nu. na zeven iaar, in eere zouden worden hersteld. Deze toe stand zou de regeering tot de moreele verplichting leiden nieuwe gelden te voteeren voor aanvullingsonderwijs. op dat deze achtergestelde generaties als nog in de gelegenheid worden gesteld het tekort aan kennis van flexievoor schriften aan te vullen. Om deze redenen dringen de organi saties van leeraren er bij den Minister met de grootst mogelijke klem op aan' le. De spelling 1031. die bij het on 'derwijs volle instemming vond en die gunstige resultaten leverde .getuige o.m. het verslag van de subcommissie voor Nederlandsch bij het extraneus-examen H.B.S.. 1937) volledig en algemeen te herstellen.; 2e. Door invoering dezer spelling in regeeringsstukkende snelle doorwerking ervan te bevorderen. Tmmers. gaat de regeeringr over tot invoering der spel ling 1934. dan zal ook de pers spoedig tot de nieuwe schrijfwijze overgaan, die nu reeds algemeen in de kinderrubrie ken wordt toegepast. Vragen aan de Ministers van Buitenl. Zaken en van Justitie 's-GRAVENHAGE, 6 December. De heer van der Goes van Katers heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen ge steld: 1. Hebben de ministers kennis geno men van de berichten, dat sinds 2 De cember j.l ti$n te Zeist en Eindhoven met. beperkte bewegingsvrijheid geinter- neerdp Spanjaarden voortvluchtig zijn? 2. Zijn de ministers wanneer deze berichten juist zijn niet van oordeel, dat, waar reeds eer geinterneerde Spaan sche combattanten in strijd met hun eerewoord ontvluchtingspogingen heb ben gedaan, de thans nog aanwezige Spaanschr geinterneerden aan een strengere bewaking moeten onderwor pen, zoowel in verband met de tegen over de Spaansche regeering aangegane verplichtingen, als ingevolge de Wet van 8 April 1937 en het Koninklijk Be sluit van 11 Juni 1937 betreffende de Don-in terven tic-overeenkomst? 3. Zijn de ministers bereid mede te Öeelen, welke maatregelen zij te dien einde zullen nemen, of wellicht reeds hebben genomen? afgesloten voor alle verkeer De A.N.W.B. meldt, dat in verband met daaraan te verrichten werkzaam heden zijn in de week van 9 tot 16 De cember 1937, de volgende wegen afge sloten voor alle verkeer. 1. QuatrebrasBergum. Mariënberg—Sipkelo. Brug in weg Vroomshoop—Wierden. 5. OldenzaalLosser. 6. Nij verdalWierden. 7. Borger— Buinen. 8. RoodeschoolDrieschouwen. 9. Seroos kerke wegSerooskrrke. 10. De Hoofdweg van het Moriaan- sche Hoofd te Kerkwerve. 11. De weg Sassenheim- -Noordwij- kerhout, passage over hulpbrug voor motorrijtuigen en rij- en voeituigen el- leen in richting Sassenheim Max. gewicht 10.000 kg. Max. lengte 6 m. Max. breedte 250 m. Passage mogelijk in richting Noordwijkerhout. illeen voor motorrijwielen op 2 wielen, rijwielen en handwagens. 12. Leuvenscheweg in gemeente Er- melo. M. A. J. DE HAAN f 's-GRAVENHAGE, 6 Dec. Gisteren is hier ter stede in den ouderdom van 81 jaar overleden de gepensionneerde luite nant-kolonel van het Kon. Nederl. Indi sche leger M. A J. de Haan. Na zijn pensionneering was de heer de Haan van 19051925 directeur van de Haagsche Assurantie Compagnie voor Brand enz. van 1805. Daarna werd hij tot corpmissaris dezer maatschappij be noemd. In afwachting van overbren ging naar een gezamen lijke verblijfplaats 's-GRAVENHAGE, 6 Decem ber. De regeeringspersdienst meldt ten vervolge op de mede- deeling van heden betreffende de ontvluchting van een aantal hier te lande geïnterneerde Spanjaar den, dat, met het oog op de on zekerheid, die mede daardoor aan den dag is getreden ten aanzien van de overgebleven Spanjaarden, de regeering besloten heeft, deze in verzekerde bewaring te houden tot van het bewind van generaal Franco bevestiging zal zijn ontvan gen, dat de gevluchte Spanjaar den, die hun aan de Ned. regee ring gegeven woord hebben ge broken, bij aankomst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zullen worden teruggezonden. De betrokken Spanjaarden zijn in de plaats waar zij vertoefden in politiebewaring gesteld in afwach ting van overbrenging naar een gezamenlijke verblijfplaats. Personeel van eenige Rijn- sleepbooten legt den arbeid neer ROTTERDAM. 6 December. De Federatie van Transportarbeiders heeft vanmorgen de staking geproclameerd voor het personeel der Rijnsleepbooten der N.V Sleep- en Drinkwaterdicn6t v.h. Ruttens te Amsterdam. Aanleiding hiertoe is een loonconflict. Op 9 November 1.1. was door de Fede ratie een schrijven aan de onderneming gericht inhoudende verschillende wen schen van het personeel tot verbetering van de loonen. Op dit schrijven waarin de Federatie zich bereid verklaarde verdere onderhandelingen te voeren werd geen antwoord ontvangen, even min al6 op een herinneringsschrijven, dat 24 November gezonden werd. In overleg met het personeel is daar op vanochtend de staking geprocla meerd. OP het oogenblik liggen te Rot terdam drie van de zeven booten van de N.V., n.l. de Newa, de Dwina en de Noordkaap Het personeel van deze drie booten heeft het stakingsparool gevolgd en het werk neergelegd. Wanneer de overige booten in Rotterdam komen, zal de be manning daarvan eveneens hij de sta king betrokken worden, tenzii er eerder een overeenkomst met de Naamlooze Vennootschap kan worden getroffen. Houder van een woningbureau behoeft niet als makelaar beëedigd te zijn 's-GRAVENHAGE. 6 December. Van daag heeft de hooge raad arrest gewe zen in een voor houders van woning bureau* belangrijke kwestie. De heer H M. F., houder van een wo ningbureau te Haarlem, heeft terecht gestaan voor den kantonrechter te Haar lem ter zake dat hij in die gemeente, niet als makelaar beëedigd zijnde door de rechtbank, en dus niet toegelaten zijnde tot de uitoefening van het beroep van makelaar, dit beroep toch heeft uitgeoefend door tegen vergoeding een perceel te verhuren. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 5.— boete, doch de rechtbank te Haarlem, waarbij de veroordeelde in hooger beroep ging. was van een ander oordeel. Zij overwoog in haar vonnis van 10 October 1935 dat geen wettelijke bepaling toelating vordert tot de uit oefening van het beroep van makelaar en 6prak den verdachte vrij. Gezien het belang dezer zaak voor de geheele makelaardij en het feit, dat hij zich met het oordeel der rechtbank niet kon vereenigen, teekende evenwel de procureur-generaal bij den Hoogen Raad in het belang der wet cassatie aan en concludeerde hij. dat het vonnis van de rechtbank te Haarlem zou wor den vernietigd zonder verdere gevolgen voor den betrokkene. De Hooge Raad heeft heden het cas satieberoep van den procureur-genera al verworpen, op grond dat uit de geschie denis van de totstandkoming der wijzi ging van 1922 van de desbetreffende afdeeling van het Wetböék van Koop handel geenszins blijkt van de bedoe ling om. in afwijking van den bestaan den toestand, voortaan te verbieden, dat personen, die niet als makelaar zijn be- eedigd. hun beroep maken van hande lingen als in het thans geldende art. 6? lid 1 van het Wetboek van Koophandel omschreven, hoedanig verbod dan ook in geen enkele wetsbepaling uitdruk king heeft gevonden, dat derhalve voor het als beroep verrichten van handelin gen. als hier bedoeld, een toelating in- Succesvolle vertooning in het Deensch-Duitsche grensgebied Op uitnoodiging van Dr. F. Tidelsky, directeur van de „Nissen6tiftung" te Husum. heeft de heer D. J. van der Ven aldaar een vertooning gegeven van zijn folkloristische Zuiderzeefilm. Voor deze Nederlandscne rolprent bestond in ge heel SleeswijkHolstein en Noord Fries land groote belangstelling, zoodat in wijden omtrek met extra autobussen de bewoners uit het Deensch-Duitsch' grensgebied waren opgegaan naar do oude eerwaardige stad Husum. bekend als „die graue Stadt am Meere" uil Theodor Storm's novellen, waarvan „der Schimmelreiter" in Nederland wel het meest gelezen wordt. Daar vindt men een monumentaal gebouw, dat in Juli j.l. werd geopend en als „Nissen- hans" een centrum beoogt te zijn voor de beoefening der Friesche cultuur. Im mere Husum ligt in den Noordelijkste» uithoek van het Friesche kustland. Zeer vele Noord-Friezen bleken iets meer to willen vernemen over het cultuurleven der stamverwante West-Friesche bevol king, zooals dat vastgelegd is in Van der Ven's folkloristisch filmwerk. De groote zaal van dezen „Hochburg für Friesenkultur" was bijna te klein om aan de vele honderden enthousiasto Noord-Friezen plaats te bieden. Het succes van film en voordracht was zeer groot, terwijl men ook de bege leidende muziek waardeerde door wij len prof dr. Julius Röntgen op volke lied- en volksdansmelodieën gecompo neerd, welke aan den vleugel ten go- hoore werd gebracht door mevr. dr. Elise van der Ven—Ten Bensel. Reeds op het in September j.i. gehou den wetenschappelijk congres der Scan dinavische landen te Lübeck werd de wensch te kennen gegeven deze Neder- landsche film in vele plaatsen, waar Kontore der Nordischen Gesellschaft ge vestigd zijn. te vertoonen. Op initiatief van den heer W. Dyse- rick, consul der Nederlanden te Mün- chen. zal aldaar op 31 Januari a.s. even eens een folkloristische Zuiderzee film-avond worden gegeven onder aus piciën van het Mtinchener kontor van bovengenoemde vereeniging en als on derdeel van de Nederlandsche cultuur- week. die te Munchen van 27 Januari tot 8 Februari 1938 zal worden gehou den. Eisch van het hoofdbestuur door den president der Am- sterdamsche rechtbank afgewezen AMSTERDAM, 6 Dec. De president van de rechtbank Mr. J. W. Huysinga heeft vonnis gewezen in het kort geding tusschen' het hoofdbestuur van de Na tionale Werknemersvereeniging en het lid van dat hoofdbestuur Scheffer, te vens voorzitter van de afdeeling Am sterdam en den eisch van het hoofd bestuur afgewezen. De heer Scheffer had op 31 October De aftredende adjunct-direc teur van den veeartsenij- kundigen dienst Zaterdagochtend heeft minister Steen- berghe, mede namens minister Romme (die tot zijn leedwezen verhinderd was persoonlijk aanwezig te zijn) in zijn kabinet, in tegenwoordigheid van vele hooggeplaatste ambtenaren aan beider departementen met een van veel waar deering getuigende toespraak afscheid genomen van dr. A. ten Sande, adjunct directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, tevens inspecteur voor de Volks gezondheid Dr. ten Sande ontving uit beide func ties eervol ontslag wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Minister Steenberghe sprak den hoofdambtenaar in zeer waardeerende woorden toe. Hij deelde aan het slot van zijn toespraak mede. dat het H.M. de Koningin behaagd had, dr. ten San de te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. In het. gebouw van het departement van Economische Zaken is dr. A. ten Sande 'e middags door zijn afdeeling op zeer hartelijke wijze gehuldigd. De bijeenkomst stond onder leiding van prof. dr. H. C. L. E. Berger, direc teur van den veeartsenijkundigen dienst tevens hoofdinspecteur van de volksge zondheid. Tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd de ambtenaren van den technischen dienst van de verschillende geledingen, de inspecteurs van den dienst, rijkskeurmeesters, opzichters, benevens de directeuren der rijksserum- inrichting en van het staatsveeartsenij- kundig onderzoekingsinstituut. Verder was aanwezig het administratief per60- gevolge artikel 436 wetboek van Straf recht niet wordt gevorderd en het ontbreken der beëediging. ook thans nog slechts beteekent, dat hij. die het beroep aldus uitoefent, niet i6 „makelaar", en dus niet valt onder de voorschriften, door de wet bepaal delijk aan het bezit van die hoedanig heid verbonden. onlslag uit zijn functies genomen tegen 31 Dec. a.s. Intusschen had het hoofd bestuur hem geroyeerd en wilde hem vervangen door een beheerder orn de zaken op het kantoor aan de Reguliers gracht af te doen. De heer Scheffer wei gerde echter heen te gaan voor 31 Dec. Wel was hij genegen direct af te treden, wanneer reglementair een nieuwe voor zitter der afdeeling werd gekozen. In kort geding eischte het hoofdbe stuur toegang tot het kantoor voor den beheerder en ontruiming der lokalen door den heer Scheffer. De president weigerde de gevraagde voorziening, daarbij o.a. overwegende, dat in de statuten niets betreffende een beheerder staat vermeld, zoodat het zeer de vraag is of het benoemen van dezen beheerder juist is. Het is dus niet boven allen twijfel verheven, of gedaagde Scheffer ongelijk heeft, temeer, daar hij toch op 31 December heengaat. Ook is niet gebleken, welk belang van eischer er zich tegen verzet, dat gedaagde nog tot dien dag in het 'kantoor blijft. Dat gedaagde, zonder recht of redelijk mo tief den toegang heeft geweigerd al dus de president achten wij niet zoo duidelijk als het dit eischer voorkomt. Sinterklaasverrassing voor de raadsleden Bij wijze van Sinterklaas-verrassing kregen de Asser raadsleden Zaterdag de ontwerp-begrooting 1938 thuis gezon den. De algemeen© begrooting sluit, voor wat betreft den gewonen dienst, in ont vangsten en uitgaven met 2,501.787,32, met een bedrag ad f 4515.74 voor on voorziene uitgaven. De kapitaaldienst geeft aan ontvang sten 1.435.604.36 en aan uitgaven f 1.420.814.86. alzoo een geraamd batig saldo van f 14.879.50. De begrooting voor den nieuw ingcstelden dienst, het straten- en wegenfonds raamt in den gewonen dienst aan ontvangsten en uit gaven f 38.510.31 met een voordeelig saldo van 10.176.96, terwijl de kapi- taalsdienst sluit met. f 85.868.36 onder inkomsten en uitgaven. ONBEWAAKTE OVERWEGEN TUSSCHEN AMSTELVEENSCHE WEG EN BOSCHPLAN De A.N.W.B. meldt: Tusschen Amsterdam en Amstelveen bevinden zich in de zeer druk bereden spoorlijn AmsterdamAalsmeer (dage lijks 65 personen- en een aantal goede rentreinen) een drietal onbewaakte overwegen, gelegen in verbindingswe gen van den Amstelveenscheweg met het in aanleg zijnde Bosch. Verwacht mag worden, dat het ver keer op deze wegen sterk zal toenemen, vooral op den Nieu wemeer weg, welke o.a. toegang geeft tot de parkeerterrei nen en de tribunes van de roeibaan. Bij alle drie overwegen is het uit zicht slechts zeer matig, daar de bebou wing zich tot dicht bij den overweg uit strekt, terwijl op den Nieuwemeerweg de Jacob Heinebrug de waarneming van den overweg in hooge mate be moeilijkt. Daar het gebrek aan bewaking een voortdurend ernstig gevaar voor de be zoekers van het Boschplan en- voor de omwonenden beteekent, heeft de A.N. W.B. den Minister van Waterstaat ver zocht het doen aanbrengen van een automatisch beveiliging zooveel moge lijk te willen bevorderen. neel van de betreffende afdeeling van het departement, alsmede eenige oud ambtenaren dezer afdeeling. Prof. Berger, die het eerst het woord voerde, releveerde de eervolle loopbaan van dr. ten Sande en bood hem namens alle aanwezigen een schilderij, vervaar digd door Ype Wenning, aan. voorstel lende de markt te Gouda met het stad huis. Voorts werd hem een reisvalies aangeboden. Achtereenvolgens spraken nog de heer K. Vink. namens de inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst, de heer Zweers, namens de rijkskeurmees ters, de vroegere hoofdcommies dezer afdeeling, de heer Meineke. onder aan bieding van geschenken van het admi nistratief personeel,en mejuffrouw Ree- ser. Voor deze woorden, getuigende van groote waardeering voor het werk en den persoon van dr. tfin Sande. heeft deze tenslotte zijn groote erkentelijk heid uitgesproken. De nieuwe adjunct- directeur De heer E. J. A- A- Q u a e d v 1 i e g, inspecteur van den Veeartsenijkundi gen dienst te Sittard, die benoemd is tot adjunct-directeur van den Veeart senijkundigen dienst, als opvolger van dr. A. ten Sande, werd geboren te Gronsveld. als zoon van burgemeester Qua ed vlieg. Hij bezocht van 19071912 de vee- artsenijkundige hoogeschool te Utrecht, waar hij het diploma van veearts be haalde. Hij vestigde zich in Zevenaar, waar hij tevens benoemd werd tot di recteur van het slachthuis. In 1915 werd hij in gelijke functie benoemd te Sittard. In 1920 volgde zijn benoeming met het veterinaire toezicht ingevolge de Vleeschkeuringswet. Tn deze functie heeft de heer Quaed- vlieg, die een uitstekend organisator is, zich hijzonder onderscheiden- Als in specteur van dezen dienst werd hij vaak aangewezen als afgevaardigde naar verschillende congressen. In verband met zijn benoeming tot adj.-directeur zal de heer Quaedvlieg zich binnenkort in Den Haag vestigen. STUURLIEDEN EXAMEN 's-GRAVENHAGE. 6 December. Ge slaagd voor 2en stuurman groote stoom vaart: A. C. Andrea, J. Borstlap. C. Rol. F. T. Blankemeyer, L. F. Lango en L- H. G. yolmüller. Waarom de Burgemeester van Groningen opvoering van dit stuk heeft verboden Het door den burgemeester van Gro ningen uitgevaardigde varbod om het leekenspel „Het Krijgsplan der Demo nen" in het openbaar ten tooneele te brengen, welk verbod ook reeds bij de behandeling na da begrooting van het departement van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer is ter 6prake ge bracht, heeft zooals kon worden ver wacht eveneens een onderwerp van discussie uitgemaakt bij het afdee- lingsonderzoek dar gemeentebegrooting voor 193S. Verschillende leden hebben hun ontstemming geuit over het verbod, waarin zij een volstrekt onnoodige be perking van de vrijheid van meanings- uiting zagen. Voorts meenden zij, dat dergelijke maatregelen ingaan tegen de democratische beginselen onzer sa menleving. In zijn antwoord hierop heeft de bur gemeester uiteengezet, dat hij de vertoo ning van genoemd spel in strijd acht met de openbare orde, waar dit stuk dienstweigering als een noodzakelijk ge volg der christelijke levensbeschouwing propageert, en het bovendien voorstelt dat degenen, die dit standpunt verwer pen, gehoor geven aan een ingeving van den booze of aan gelddorst, machtswel lust of wreedheid, gepersonifieerd als helpers van den satan. Daarnaast ko men tenslotte in het stuk nog verschil lende passages voor, die onmiddellijk aanstootelijk zijn. De maatregel, dien de burgemeester daarom heeft moeten nemen, gaat naar zijn oordeel niet in tegen de democrati sche beginselen onzer samenleving. In tegendeel. democratie heeft z.i. slechts levenskracht, indien zij zich welbewust weet te venveren tegen hetgeen met de openbare orde of goede zeden strijdt. Het orgaan, waarvan de democratie zich ten deze hij openbare vertooningen be dient, is de burgemeester, die daartoe is aangewezen krachtens een volgens de mocratisch tot stand gekomen wet, n.l. de gemeentewet. Uiteraard zal do bur gemeester van de verstrekkende be voegdheid. die hem te dezer toekomt en die overeenstemt met den ernst en den plicht die op zijn schouders rust, een so ber gebruik maken al mag men niet uit het oog verliezen dat grootere waak zaamheid ook bij hem geboden blijft in tijden, waarin sterke spanningen, zoo wel binnen als buiten 's lands palen, het staatsbestek bedreigen. Receptie ten huize van den zaakgelastigde 's-GRAVENHAGE. 6 Dec. De Fin- sche zaakgelastigde en mevrouw Sohl- berg ontvingen hedenmiddag te hun nen huize ter gelegenheid van den on afhankelijkheidsdag. Tot de genoodigden behoorden vele vrienden van Finland en leden van de Finsche kolonie, onder wie: mevrouw van der Vlugt, de weduwe van Prof. Mr. W. van der Vlugt, den Lcidschen hoogleeraar, die in woord en geschrift een onvermoeid en welsprekend strij der voor Finlands onafhankelijkheid was, de oud-ministers Prof. Gelissen en Dr. Deckers, de heeren A. J. Th. van der Vlugt, consul van Finland in den Haag en voorzitter van de Finsch- Xederlandsche Vereeniging met den secretaris dezer vereeniging, Mr. J. J. R. Schmal, de heeren G. Key en Crena de Iongh. onderscheidenlijk Finsch con sul te Amsterdam en te Dordrecht en de Finsche predikant te Rotterdam, de heer Wiitasaari. De heer Sohlberg heeft enkele woor den van welkom gesproken en de eco nomische en staatkundige ontwikkeling van zijn land in het kort uiteengezet, waarbij hij wees op de vredelievende gezindheid van regeering en bevolking. De heer A. J. Th. van der Vlugt be antwoordde als voorzitter van de Finsch Nederlandsche Vereeniging deze loespraak, erop wijzende, dat de betrek kingen tusschen beide landen steeds versterkt zijn gedurende deze 20 jaar. Dit was ook het geval met de persoon lijke betrekkingen en hij hoopte, dat haar ontwikkeling in de komende 20 jaren gelijk aan die in de afgeloopen jaren zal blijken te zijn. Hij eindigde rnet een „hoch" op den Finschen pre sident, waarmede allen instemden. WONING UITGEBRAND TE KORNWERD MAKKUM, 6 Dec. Gisteravond te on geveer half elf brak een felle uitslaande brand uit in de woning van den heer Lyclama A. Nyeholt te Kornwerd. Een juist passeerende wielrijder hoorde een knal en zag, toen hij zich omkeerde, de gordijnenen in vlammen gehuld. Di rect waarschuwde hij den eigenaar, die zich hij kennissen bevond, waarna men onmiddellijk de brandweer van Mak- kum en Witmarsum alarmeerde. Deze arriveerde kort daarop, doch het vuur greep zoo snel om zich heen, dat er aan blusschen niet meer te denken viel. De woning, met de. daaraan verbonden wagenmakerij, brandde ge heel uit. De oorzaak is onbekend, doch men ver moedt schoorsteenbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. DE KONINGIN UIT DEN HAAG TERUG AMSTERDAM. 6 December. De Koningin, die hedenmorgen haar ver blijf in het Burgerziekenhuis heeft on derbroken om een bezoek aan Den Haag te brengen, is hedenavond tc ruim half zeven uit 's-Gravenhage te Amsterdam teruggekeerd, waar zij we derom haar intrek in het Burgerzieken huis heeft genomen. De leider van „Zwart Front" voor den Hoogen Raad voor de tweede maal in tie 's-GRAVENHAGE, 6 December. De leider van „Zwart Front", Arnold Meyer te Oistervvijk, werd zoowel door de rechtbank te Breda als in hooger be roep door het Bossche gerechtshof we gens beleediging veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In het onder zijn verantwoordelijkheid geredigeerde orgaan van „Zwart Front" was een artikel verschenen, dat ver schillende voor mr. J. R. H. van'Schaik beleedigende passages bevatte. Lang voor zijn ministerschap was mr. van Schaik rechtskundig adviseur van den R.K. Steenfabrieksarbeidersbond „St. Stephanus" en toen later mr. van Schaik als minister van Justitie de na turalisatie van Mannheimer had voor gesteld en verdedigd, vond „Zwart Front" hierin aanleiding een kwestie met genoemden Steenfabriêksarbeiders- bond op te rakelen in termen, welke voor mr van Schaik beleedigend wer den geacht. Nadat Arnold Meyer bij den Hoogen Raad in cassatie was gegaan, vernietig de dit college het arrest van het Bos sche Hof en verwees de zaak naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage. dat M. evenwel opnieuw tot een maand ge vangenisstraf veroordeelde, doch thans wegens smaadschrift. De veroordeelde teekende wederom cassatie aan en heden werden daartoe eenige cassatiemiddelen voor den Hoo gen Raad toegelicht, o.a. dat het Haag sche Gerechtshof het fenlaste gelegde bewezen zou hebben verklaard en den requirant veroordeeld, zonder het door de wet gevorderde opzet te onderzoeken, terwijl overigens uit de in het arrest opgenomen bewijsmiddelen alleen blijkt va.n requirant's opzet, gericht op het opnemen en publiceeren van zijn ar tikel in een nummer van Zwart Front, en het doel om daaraan ruchtbaarheid te geven. Voorts dat het Hof aan een met de wet strijdend criterium zou hebben ge toetst de vraag, of requirant al dan niet klaarblijkelijk in het algemeen belang gehandeld heeft. Het algemeen belang zou moeten worden opgevat alleen zooals de dader het ziet en niet de rechter, daar deze anders in politieke beoordeeling zou moeten treden. Het hof zou de doelstel ling van den requirant niet in acht heb ben genomen. De procureur-generaal zal 20 Decem ber conclusie nemen. Engelsche schoolkinderen vliegen met vacantie naar Indië '6-GRAVENHAGE, 6 December. Met het Indië-vliegtuig „Valk" van de K.L.M. zullen morgen vier Engelsche schoolkinderen naar Indië vertrekken. Daar deze jongelui in Engeland op „college" zijn. omdat hun ouders in Britsch-Indië wonen, waren zij nog nimmer in de gelegenheid hun groote vacanties in het Oosten door te bren gen en verscheidene van hen hebben hun naaste familie dan ook in geen jaren gezien. De drie maal weeksche dienst van de K.L.M. biedt evenwel te dezen aanzien vele mogelijkheden. De kinderen heb ben vijf weken Keretvacantie en slechts vijf dagen voordat zij weer in de school banken moeten zijn. behoeven zij eerst uit Indië te vertrekken. In nog geen vier dagen brenet het Indië-vliegtuig van de K.L.M. hen naar Karachi, ter wijl de bootreis of een gecombineerde reis te land en ter zee ongeveer drie weken zou duren. Nu houden de jon gelui bijna een volle maand over voor hun vacantie thuis. 10e LEIDERSKAMP VOOR NATUUR STUDIE 's-GRAVENHAGE, 6 December. Het hoofdbestuur van de Ned. Natuur historische Vereeniging heeft de com missie voor het leiderskamp voor natuurstudie als volgt samengesteld: dr. Joh. H. van Burkomu den Haag, voorzitter, mej. J. I. Pierson, Ressen, secr. penningmeesteres en verder de heeren dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, J. A- Dallmeijer, Fr. Tjallingii, V. Westhoff en J. S. E. Zwart. Het 10e leiderskamp zal gehouden worden in 1938 van 22—29 Juli nabij Mook. PHILIPS CONTRA THERMION ROTTERDAM, 6 Dec. De rechtbank alhier heeft vonnis gewezen in een procedure tusschen Philips en de N.V. Thermion Radiolampenfabriek betref fende van deze laatste gevorderde licen tie-vergoedingen. De aanzienlijke vordering van Philips heeft de rechtbank toegewezen, waarbij zij het verweer van Thermion, dat zij niet tot hetaling daarvan was gehou den. heeft verworpen en Thermion in de proceskosten heeft veroordeeld. DE GDY 51 WEER VLOT MONSTER. 6 December. Heden ochtend 5 uur is het de bemanning van den in Scheveningen thuisbehoorenden logger GDY 51, welk schip dezer dagen hij Terheide op het strand was geloo- pen, gelukt de boot weer vlot te krij gen. Vlettcrlieden hadden in den nacht ankers in zee gezet en hiermede geluk te het den logger te circa 5 uur in die per water te trekken. Het schip is hierna op eigen gelegen heid in de Scheveningsche haven te ruggekeerd. Ooeenschijnlijk heeft de boot geen schade gekregen. De 32 aan boord zijnde last haring waren reeds nagenoeg geheel op het strand gelost.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6