MINISTER VAN DIJK AAN HET WOORD De Jamboree - wand eltocht te Bloemendaal Luitenantv.d.H. in hooger beroep Zendingsarbeid op Java TWEEDE KAMER Ter verdediging van de Defensiebegrooting en de versterking der weermacht INBREKER LEGT BEKENTENIS AF Arrestaties te Amsterdam VLIEGVERKEER EN MIST Niet opvolgen van politiebevel HUISZOEKING TE AMSTERDAM 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 Stokvis In de voortgezette vergadering van de Tweede Kamfer heeft de heer B h j e 11 o (R.K.) gewezen op de gevaarlijke lig ging van ons land. We moeten net be schermen tegen het gevaar, het eerste aanvalsobject te worden in den strijd om de hegemonie in West-Europa. Daar bij is zonder vlootmateriaal geen be veiliging denkbaar en daarvoor acht spr. het kruiserwapen noodzakelijk, hoe wel spr zich niet wil binden voor de toekomst. Wat Indië betreft, kan de vloot allee») 'de taak der verdediging niet volbren gen; het luchtwapen is thans een doel treffende aanvulling. Voor Nederland zijn de lichtingssterk- yfN te en de oefen tijd het tweeta' kernpunten. De tegen woordige oefentijd is voor dezen tijd be slist te laag. Ook bij het voorge stelde gaat de norm van ge oefendheid niet uit boven net elementaire, De f? ifgeriehte man is eigenlijk na Bajetto z}jn eerste oefe ning niet meer dan een afgerichte re- cruut; we hebben meer noodig dan een verzameling militairen. Indië hneft een 9-maandschen eersten oefentijd, maar daar geschiedt de opleiding door ui'ge- zocht officiers- en onderofficiersperso- neel. en is bovendien het gevaar voor strategische overvallinc minder groot Goede oefening komt ook aan den gtesl van den soldaat ten goede. Spr. deelt de meening over het gevaar voor de gees lelijke gesteldheid van den soldaat doo*- verblijf in de kazerne niet. De heer Stokvis (S.D.A.P.) komt op tegen de voorgenomen wijze van ver deeling der kosten van de vloot tus schen Indië en Nederland, waaromtrent echter nog overleg met de Indische re geering en met den Volksraad gaande is. Spr. vindt het ver keerd. dat Ne derland van de nieuwe regeling een bate van 0.5 rnillioen zal ver krijgen. Andere koloniale mo gendheden dra gen de kosten der rijksmarine geheel. In deze begrooting staat de verdeeling der kosten reed9 in de toekomst. De regeering loopt op de toe komstige verdeeling vooruit.. Zoo is er 7.3 millioen voor nieuwbouw voor de staatsmarine van de Indische naar de defensiebegrooting overgebracht. Het is een eerste stap naar een principieel standpunt ten aanzien van een zeer principieele en gevoelige zijde van het geheele vraagstuk der kostenverdeeling Daartegen hebben spr. en zijn politieke vrienden ernstig bezwaar. Voorloopig late de regeering de desbetreffende kos ten voor nieuwbouw op de Indische be grooting. De heer Groen (R.K.) critiseert, dat bij Bergen zulk ee.n ongeschikte plek voor vliegterrein is aangewezen. Met een ander terrein daar is het landsbe lang ook financieel gediend. De minis- t( doe uit de beschikbare andere plan nen een keuze. De heer T h ij s s e n (S.D.A.P.) wenscht een betere reeling voor de dienstwei geraars en bepleit de belangen van oud- geptnsionneerden De heer Drop (S.D.) dringt aan op een zoo doeltreffend mogelijke economi sche voorziening in oorlogstijd, en vraagt of de voedselvoorzie ning van leger en vloot fen bur gerbevolking verzekerd is. De crisisvoorzienin gen hebben dik wijls de eigen productie in on gunstigen zin einvloed. En nier alleen moe ten we b.v. op tarwe zooveel mogelijk kunnen rekenen, maar nok op inrichtingen, waar die ver werkt kan worden. Spr. wijst op de kwetsbaarheid van meelfabrieken en dergelijke voor de voedselvoorziening vitale objecten. De heer Kersten (Staatk. Ger.) heeft met instemming de voorstellen van de regeering ter versterking van de weermacht begroet. Spr. bestrijdt bet standpunt van den heer van Hou ten. die de meeste theologen trouwens tegen zich heeft ►m zich aan ver keerde schrift verklaring schul dig maakt. Daar mede is niet ge zegd, dat spr. den oorlog ver heerlijkt. Inte gendeel, alles moet worden ge daan om den oorlog te voor- Kersten komen. Doch zoo noodig is de overheid van Godswege verplicht, onze onafhan kelijkheid met haar machtsmiddelen te verdedigen, en hebben onze zonen met het zwaard eigen erf te beveiligen. Spr. zegt dat het beleid der laatste ja ren ons bi een aanval van den vijand zeer kwetsbaar heeft gemaakt Spr. kan zich dus achter dezen minister stellen en hoopt, dat deze voet bij stuk zal houden. Spr. keert zich voorts tegen de Drop sociaal-democraten die mot dc vrijzin nig-democraten hebben geijverd ora de weermacht zoo slecht mogeliik te ma ken Spr wil de vrijwillige dienstneming gemakkelijker zien gemaakt. Voor den goeder geest in het leger moet worden gewaakt; het moet dengenen, die den Zondag willen heiligen, gemakkelijker worden gemaakt. Krachtig moet worden ongefreden tegen ruwe, zedelooze of re- volutionnaire taal. Ook spr. komt op voor de belangen van oud-gepension- neerden. De heer Wijnkoop (Comm.) dient een motie in. waarbij de noodzakelijk heid van lotsverbetering der oud-gepen- sionneerden wordt uitgesproken. De motie, onderteekend door de drie rommiinisten, wordt ondersteund door de hoeren de Merchant et d'Ansembourg en Woudenberg (beiden N.SB.). De heer de Geer (C.H.) is van oor deel. dat de heer van Houten den oor log in zijn werkelijke kleuren heeft ge schilderd en dat hij terecht den oorlog in lijnrechten strijd met het Evangelie heeft verklaard. Maar met diens geneesmiddel komt men er niet af. En in zijn analyse was de heer v. Hou ten weifelend. Met hem is spr. van oordeel, dat de oorlog door de voortschrij dende techniek en den zedelijk gedaalden stan- daard in een sta- de Geer dium is gekomen, dat het uitlokken van een oorlog stempelt tot misdaad. Intus- schen men kan den oorlog diep veraf schuwen zonder nochtans den weg te weten, waarlangs men daaraan kan ont komen. Met eenzijdige ontwapening komi men er niet. In de internationale samenleving zijn wij helaas nog al te zeer verwijderd van de heerschappij van het recht. Zoolang de internationale sa menleving nog niet zoover is gevorderd, kunnen de volken hun bewapening he laas nog niet ontberen. Daarom kunnen wij niet weerloos zijn. Spreker citeert in dit verband het oordeel van Lord Cecil, die evenzeer de noodzakelijkheid van nationale bewapening erkent Te kwart voor zes wordt de vergade ring geschorst tot des avonds 8 uur. Avondvergadering Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VIII (departement van de fensie) der njksbegrooting voor 1938 c.a. De Minister van Defensie de heer van D ij k, zegt dat men na lang zoe ken is gekomen tot het plan om bij Bergen een vliegveld in te richten. Dat het rustig wonen belemmerd wordt, ont kent spr. en de ervaring leert dat een vliegveld de vreemdelingen juist aan trekt. Dat Bergen als vacantie-oord ge binderd wordt, is dus juist niet waar. De quaesties der mobilisatie-slacht offers, oud-gepensioneerden, enz. komen telken jare terug. Spr. kan niet op de gestelde normen t.a.v. de mobilisatie slachtoffers terugkomen, spr. wil ze nog wel eens onderzoeken. Evenzoo de pensioenen der oud-gepensioneerden. Al het mogelijke zal worden en wordt gedaan om werk voor militaire doel einden in ons land te houden. Spr. wil tegelegenertijd wel eens een schema van de desbetreffende organisatie aan de Kamer overleggen. Een grondstoffen bureau wordt voorbereid, met bedrij ven wordt overleg gepleezd over eva cuatie, zoo nooditr. Een organisatie is cereed betreffpnde de voedselvonrzie r.ing, binnenkort zal een beslissing worden genomen. Voorraadvorming is van belang, hierbij, in de eerste plaats. Wat de heer Stokvis aanroerde over verdeeling der vlootkosten, is eigenlijk een vraag voor de Ministers van Kolo niën en van Financiën. Het overleg over de kostenverdeeling is nog aan hangig. Een feit is, dat op de Defensie en Indische begrootingen posten voor komen, die elkaar dekken. Dit kan ook niet anders. Een onjuiste toestand is dat niet. Overigens wordt de lijn voort gezet van 's ministers ambtsvoorgan ger. Over de uiteindelijke verdeeling der lasfén is, zooals gezegd, nog over leg gaande. Een pleidooi voor versterking der weermacht is wel overbodig. Ieder is overtuigd van de internationale span ningen en van de inzinking de heer van Poll zeide het van bet zedelijk besef. Wat Nederland betreft, zijn we zelfstandig in onze defensiepolitiek en is er geen overleg met andere generale staven. De omstandigheden zijn anders dan in 1914, maar de roepine der over heid om land en volk te beschermen is gebleven alsook bet raam der organi satie van 1914 Maar het personeel moet worden vergroot, het materiaal verbe terd. de geoefendheid vermeerderd, doch: het raam der organisatie blijft. Ook voor de 7rt»macht moet groote achterstand worden ingehaald. Aan schaffing uit den gewonen dienst is nu niet mogelijk, door dien achterstand. Wie daarvan de schuld is? Spr. zal er niet diep op ingaan De heer Albarda wijst voor de S.D.A.P. alle verantwoor ding af, doch spr. herinnert aan de debatten bij de begrooting voor 1930 en aan wat de heer K. ter Laan daarbij zeide. Het aanvaarden van de verant woordelijkheid vroeger en nu, afwisse lend, naar de politieke conjunctuur, kan niet juist zijn. De gewijzigde om standigheden brengen voor den een een principieele, voor den ander een gra- dueele verandering. Die verandering is toe te juichen, maar zal ze blijvend zijn? Thans zegt de beer Albarda: we willen wel defensie, maar niet zoo. De defensie is daar dus nog geen primor diaal belang, en er wordt gezocht naar grieven. Spreker betwist, dat de officieren min der sociaal gevoel zouden hebben dan alle andere mensohen. Slechts enkele gepensionneerde officieren nemen een bijzonder standpunt in, maar daar staat dat van alle anderen tegenover en zij zullen moeten uitvoeren straks hetgeen nu wordt voorgesteld. Voor zooveel bet vraagstuk der defen sie samenhangt met het sociaal en eco nomisch geleid. is dat voor spreker een .jg^wetensvraagstuk Spreker is niet verder gegaan dan het strikt noodzake lijke. Er mocht om het financieel kun nen niet méér worden gevraagd. Wie denkt dat te ver is gegaan, beseffe dat het gaat om de allerhoogste belangen van onö volk. Het evenwicht van West Europa laat ook geen zwakke plek toe. Als Nederland het slachtoffer wordt van agressie, zou het sociale en economi sche leven geheel te gronde gaan. Daarom moet het mogelijke gedaan worden. Moge de preventie nog tijdig tot stand worden gebracht. De ver- eischte werkzaamheden komen grooten- deels de Nederlandsche industrie ten goede en dus de werkverruiming. Door de grootere liohting wordt do werkloos heid ook sterk beïnvloed. Er wordt niet naar gestreefd, buiten- landsche weermachten te evenaren, doch om te verkrijgen, wat ons land voor zijn eigen defensie op eigen grond gebied noodig heeft. Na bet opvangen van den eersten staat zullen wij op den duur niet al leen staan maar we zullen zoolang moeten volhouden dat anderen, naast de noodige machtsorganisatie voor eigen verdediging, ons te hulp kunnen ko men. We moeten niet alleen willen, doch ook kunnen, om voor onze defen sie de noodige preventie te verkrijgen. Zoowel voor land- als zeemacht is materieelvoorziening noodig Een staat6 marine is een behoefte. Op grond van de rapporten wijst spr. op de noodza kelijkheid van het kruiserwapen. In verschillende gevallen zou het gemi9 van kruisers wel eens pijnlijk kunnen worden gevoeld. Kruisers naast het luchtwapen zijn onvermijdelijk Het ar gument dat kruisers duur en vliegtui gen goedkoop zijn. gaat niet op. Indië behoeft het luchtwapen en de vloot, zooals die thans zijn opgezet. Wat betreft de in de dienstplichtwet genoemde contingentsuitbreiding, ern stige stemmen zijn daar niet tegen op gegaan. Nieuwe gezichtspunten zijn niet meer te openen. Door de voorstel len is in een vijftal iaren de vereischte Medeplichtig aan de inbraak in de houtvesterij te Apeldoorn HAARLEM, 7 Deè. Toen op 22 Sep tember j.l. de inbreker werd gevat, die kort te voren in een villa in de Zon- nenbloemenlaan te Aerdenhout gouden voorwerpen had ontvreemd, bestond het vermoeden, dat er medeplichtigen wa ren. De politie vond een fiets en daar- od stond een merk en een nummer. Zij is daarmede naar de fabriek gegaan en na een moeilijk onderzoek is gebleken, dat de fiets twee jaar geleden door een Amsterdammer B. gekocht was. Het bleek, dat deze aangehouden was, om dat hij verdacht werd van een inbraak hij een houtvester in Apeldoorn. Hij ontkende echter cn daar er geen bewijs te leveren was. zou men hem vrij moe ten laten. Op verzoek van officier van justitie te Haarlem is B. naar Bloemen- daal overgebracht, verdacht van in braak in de Zonnenbloemlaan te Aer denhout. De man legde een bekentenis af. Zijn mededader van der H. werd on langs door de Haarlemsche rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Ook werd een zekere H. aange houden. Bij een huiszoeking vond de recherche inbrekerswerktuigen en ge stolen goederen. Hij legde eveneens een bekentenis af. Met de aanhouding yan B. heeft men een goede vangst ge daan. B. heeft thans bekend tal van inbraken gepleegd te hebben. In de eerste plaats bekende hij ingebroken te hebben in de villa van den houtvester te Apeldoorn. Een groote inbraak heeft hij ook gepleegd in een villa op de Crayenestersingel te Heemstede. Daar waren veel gouden voorwerpen en tafel zilver gestolen en tevens een bedrag van 3000 gulden. In Bloemendaal heeft hij ingebroken in twee onbewoonde vil la's en in Heemstede heeft hij een dia mantenring ter waarde van 9000 gulden ontvreemd. Bij de firma Langkat te Bussum heeft hij een brandkast met dynamiet geforceerd en een bedrag aan geld gestolen. Ook heeft hij ingebro ken in de Gooische stoomwasscherij te Bussum. In Soest was reeds een brand kast geopend en was het geld klaar ge legd, doch B. werd in zijn werk ge stoord en moest vluchten. Voorts heeft hij waarschijnlijk in den Dolder inge broken en in Hilversum een bedrag van 400 gulden gestolen. Bij de inbraken zijn mededaders ge weest, naar wie een onderzoek wordt ingesteld. Nog meer arrestaties zijn te verwachten. Het plan bestond dezen winter inbraken te plegen te Bloemen daal en Heemstede. In verband met het bovenstaande kan nog worden gemeld, dat de inspecteur der centrale recherche te Amsterdam, de heer H. J Moll die de leiding heeft van het onderzoek in verband met de inbraak in de Houtvesterij te Apel doorn, in den nacht van Zondag op Maandag wederom een arrestatie heeft verricht. Als verdacht van medcplich tigheid is een 35-jarige Amsterdammer aangehouden, die inmiddels op trans port is gesteld naar Apeldoorn. In to taal heeft de centrale recherche thans acht personen gearresteerd, die ver dacht worden bij deze inbraak betrok ken te zijn. Het vliegveld Twente had het druk gisteren AMSTERDAM, 7 Dec. Het vliegver keer heeft vandaag tengevolge van den mist belangrijke stagnatie ondervonden. In de ochtenduren waren zoowel Schip hol als Waalhaven onbereikbaar. Aan gezien het vliegveld Twente „open was" zijn de uit het buitenland ko mende toestellen daarheen gedirigeerd, zoodat het knooppunt van hot interna tionale vliegverkeer tijdelijk naar dit Oostelijke vliegveld was verlegd, het geen een groote drukte met zich mede bracht. Van Schiphol zijn evenwel de diensten, die daar hun beginpunt heb ben op de normale tijden vertrokken. Tegen den middag klaarde het te Waalhaven zoodanig op, dat dit vlieg veld een gedeelte van het luchtverkeer van Schiphol kon overnemen. Om streeks half drie werd ook de mist- sluier op do Amsterdamsche luchtha ven wat ijler, zoodat toen het eerste toestel, een Zweed, uit Londen kon bin nenkomen. sterkte te bereiken. Alleen daardoor is de nieuwe organisatie binnen betrekke lijk korten tijd efficient te maken. Er is 8000 man meer noodig om achterstand in te halen en 4600 man voor nieuwe wapens. Een araendement als dat van den heer IJsselmuiden zou echter niet destructief zijn. Spreker streeft naar zooveel mogelijk den druk van de dienstplichtwet te verlichten. Geen ka zerneruimte zal ongebruikt worden ge laten. Merkwaardig is. dat 45 pet. der het vorig jaar vrijgestelden wegens broederdienst zich voor vrijwillige dienstneming aanmeldde Door de defensie-voorstellen is, wor den ze aanvaard, de geoefendheid en de beveiliging zooveel mogelijk bereikt Daar is de eerste oefentijd, als voorge steld, ook voor noodig. Men kan nu eenmaal geen weermacht uit den grond stampen. Al zijn nu de wil en de middelen er, alles moet zijn tijd hebben. Met een acht maanden eer ste oefentijd zal de grensbeveiliging on voldoende blijven; wat er gevraagd is, blijft matig. Daarvoor is noodig, een contingent van 32.000 man en elf maan den eerste oefening daarvan kan niets afgenomen worden. De berekeningen trouwens berusten ook op de bereke ningen in het buitenland. Ook de Ame rikaansohe troepen in den wereldoorlog hadden een clfmaandschen oefentijd dringend noodig. Niemand kan verzekeren dat met de voorstellen absolute veiligheid zal zijn verkregen doch wel het bere.ikbaar mo gelijke. Daarvoor doet spreker een be roep op de Kamer. Moge de preventie tijdig bereikt worden. Welk een kracht, welk een waarschuwend gebaar zou ten deze van eensgezindheid der Kamer uitgaan. Het zou een daad zijn tegen ieder die de hand zou vollen uitsteken naar wat ons lief en dierbaar is. Hierna volgen replieken. Over de mot ie-Wijn koop wordt Don derdagmiddag bij deai aanvang der ver gadering gestemd. De algemeene beraadslagingen wor den gesloten. Bij art. I der Defensie-begrooting ver dedigt de heer Schilthuis (V.D.) een amendement om geen eersten ter mijn uit te trekken voor een nieuwen, vervangenden kruiser. De minister zegt dat er op dit oogenblik niet meer getalmd mag wor den met het op stapel zetten van den kruiser. Spr. kan het amendement met aanvaarden. Over het amendement wordt Donder dag gestemd na de motie-Wijnkoop. Bij art. 11 zegt de heer van Poll (R.K.), betreffende de aanschaffing van vliegtuigen, dat het uiterst gewenscht zou zijn als we zelf in den aanbouw konden voorzien. Alles moet worden ge daan om zooveel mogelijk orders te plaatsen bij de eigen industrie. De voor ziening met motoren is moeilijk; men tracfite de fabricage ervan hier te lande mogelijk te maken. De minister zegt dat alles wordt gedaan om de Nederlandsche industrie orders te geven. Er is een samenwer king tot stand gekomen tusschen de Nederlandsche vliegtuigindustrieën; een accoord met de regeering is zoo goed als tot stand gekomen. Er wordt zooveel mogelijk gehandeld, alsof het er al is, doch niet alles kan uit het binnenland komen Voor de landmacht zijn er alle belangrijke bestellingen hier te lande geplaatst. Spr. zou het toejuichen hier te lande een motor-vliegtuigen industrie komen kon, maar spr. is niet optimist. Andere, met het eerste verband hou dende amendementen van den heer Schilthui9. komen ook Donderdag a.s, in stemming. De artikelsgewijze behandeling is ge vorderd tot art. 143, als de voorzitter om twaalf uur de vergadering verdaagt tot a.s. Donderdag één uur. KERSTPAKKETTEN VOOR OPVAREN DEN VAN HR. MS. „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" 's GRAVENHAGE, 7 Dec Ter gele genheid van het Kerstfeest kunnen post pakketten worden verzonden naar de opvarenden van Hr. Ms. flottieljevaar tuig „Johan Maurits van Nassau", op de voorwaarden en tegen de tarieven geldende voor het gewone binnenland- sche verkeer. Het maximumgewicht be draagt 10 K.G. Bij de adresseering dienen alleen de naam van den geadresseerde en die van het oorlogsschip, maar niet do plaats van bestemming te worden aangegeven. Over het geheele adres moeten twee el kaar snijdende lijnen getrokken wor den. De zending zal door het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" in volle zee aan de „Johan Maurits van Nassau" worden overgegeven. De pakketten moeten uiterlijk op 14 December a.s. te Amsterdam C.S. aan wezig zijn. Te laat ontvangen pakketten zullen als onbestelbaar worden behan deld, De advocaat-fiscaal acht den beklaagde straf baar 's-GRAVENHAGE, 7 December. Voor het Hoog Militair Gerechtshof diende heden in hooger beroep de zaak tegen den 37-jarigen M. van den H., eersten luitenant van de Ko loniale Reserve te Nijmegen, die op 8 Augustus van dit jaar als com mandant van een militaire colonne van 55 man van het Ned.-Indische leger aan den Jamboreewandeltocht heeft deelgenomen en geweigerd te gehoorzamen aan dc bevelen van de politie te Bloemendaal om zijn co lonne met drie man naast elkaar te doen loopen. De gebeurtenissen op dien dag heb ben zich als volgt toegedragen. Door den burgemeester van Bloemen daal was toestemming gegeven tot het houden van den wandeltocht, mits ou der de voorwaarden, dat men zooveel mogelijk de voetpaden zou houden en met niet meer dan met zijn drieën naast elkaar zou loopen. Toen de luitenant met zijn manschap pen aan den start bij het gebouw „Olympia" te Haarlem verscheen, wist hij niets van deze bepalingen, doch la ter zag hij, dat op een tafel in het ge bouw beperkende maatregelen lagen. Wie zich hieraan niet hield, werd ge acht zonder vergunning deel ta nemen. Hij stelde zich in verbinding met don commandant, kapitein van der Berge, en sprak met hem over de formatie. Deze antwoordde hem: „Wij loopen na tuurlijk normaal." Daarmee was bedoeld, zooals voor de Indische reserve was voorgeschreven, n.l met vier man en op de hoofdwegen Ook de marschleidcr heeft gezegd dat de bepalingen niet op de militaire co lonne betrekking hadden. In Bloemendaal kwam het eindelijk tot een conflict, toen twee agenten van politie den luitenant sommeerden met drie man naast elkaar te gaan loopen. De luitenant antwoordde hun, dat het Indische leger de formatie van drie man niet kent, wel de formatie van twee man, doch zulks alleen maar op paden, waar de formatie van vier man niet mogelijk is. Een der politiemannen heeft zich toen kwaad gemaakt en zijn revolver getrokken met de woorden: als je niet met drieën wilt loopen, dan schiet ik onder den troep." De luitenant heeft daarop geantwoord: „Als je dat doet, sla ik je de hersens in". Hierna hebben de politiemannen den luitenant laten gaan. De auditeur-militair bij den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch heeft wegens het niet gehoorzamen aan de bevelen der politie een geldboete van 25.— subs. 5 dagen hechtenis geëischt. Voor het feit, dat beklaagde zonder toestem ming van den burgemeester aan den tocht had deelgenomen, eischte de audi teur-militair een geldboete van 10.— subs, o dagen hechtenis. De Krijgsraad heeft de ten laste ge legde feiten bewezen verklaard, doch beklaagde niet strafbaar geacht, daar hij de feiten heeft begaan ter uitvoering van een gegeven ambtelijk bevel, dat, daargelaten of het bevel al dan niet be voegd gegeven was. binnen den kring van beklaagde's ondergeschiktheid lag en dat hij te goeder trouw als een be voegd gegeven heeft beschouwd Van dit vonnis was de auditeur-militair in hooger beroep gekomen. De belangstelling voor deze zaak was, vooral van militaire zijde, vrij groot. Beklaagde gaf de feiten grootendeels toe. President: „Waarom voldeed u niet aan het bevel van de politie?" Beklaagde: „Onze colonne kent alleen de formatie va.n vier en die van twee slechts in speciale gevallen". President: „Maar het betrof hier ook een speciaal geval". Beklaagde: „Het wa9 voor ons niet noodig met minder dan vier man te loopen, onze formatie was door speciale groepeering smaller dan een gewone formatie van drie man." President: „Als de politie in het be lang van het verkeer aanwijzingen geeft, moei u deze opvolgen". Beklaagde was het daarmee niet eens. Uitvoerig betoogde .hij, dat de wetgever niet gewild heeft, dat de politie aan mi litaire colonnes bevelen geeft. Voorts heeft beklaagde uit de woor den van zijn commandant, kapitein van der Berge: „Wij loonen normaal", afge leid, dat men op den rijweg moest loo pen: Militaire colonnes loopen nooit anders dan op den rijweg. De kapitein heeft ook als getuige voor den krijgsraad ver klaard, dat, wanneer hij gezien had, dat de colonne op een voetpad liep, gecom mandeerd zou hebben op den rijweg te gaan loopen. „De heele oorzaak van het conflict is de onvoldoende voorbereiding voor de zen wandeltocht," merkte de president nog op. Requisitoir De advocaat-fiskaal, mr. A. Rombach, zeide in zijn requisitoir, dat verschillen de voorwaarden, welke de burgemeester van Bloemendaal voor den wandeltocht heeft, vastgesteld, niet zijn nagekomen. Daarmee heeft heklaagde in strijd met de Bloemendaalsche verordening dus met de wet gehandeld. Waarom zou de colonne zich niet aan de wet behoeven te houden? Dat. is de kwestie waar het hier om gaat, een kwestie, die bij den krijgsraad niet tot oplossing is gekomen. Spr. is van meening, dat wanneer beklaagde werkelijk een leger-afdee- ling vormde, hij zich niet aan de politie behoefde te storen. Dan is hij zelf openbaar gezag en niet aan verkeersregelen onderworpen. Het is niet de taak van de politie zich te bemoeien met de uitoefening van een andere openbare macht. Maar aldus de advocaat-fiskaal beklaagde trad niet op als militair ce- zag. De militairen deden hier wat des burgers is: ze deden mee aan een wau- deltocht. De krijgsraad sprak beklaagde vrij op grond van een ambtelijk bevel Was dit nu een strafuitsluitingsgrond? Volgens spr was het bevel niet be voegd gegeven, doch heklaagde was in de opvolging van dat bevel te goeder trouw geweest en de nakoming er van lag in den kring van beklaagde's onder geschiktheid. Spr. wa9 het daar niet mee eens, daar men hier niet van een bevel kan spre ken. Spr. achtte beklaagde strafbaar aan beide ten lasteleggingc-n en vroeg ver oordeeling tot twee geldboeten van 5 subs, een dag hechtenis. Het Hof zal later uitspraak doen. Het werk is zwaar voor een gering aantal zende lingen Het Zendingsbureau te Oegstgeest vraagt on6 plaats voor het volgende: Van 3—9 November hield de Confe rentie van Zendelingen in Oost-Java haar gebruikelijke najaareconferentie te Malang. Alhoewel de conferentie als gewoonlijk gekenmerkt werd door een uitstekende onderlinge verstandhouding en een opgewekten geest, was men toch zeer onder den indruk van het onlangs met pensioen vertrekken van de oudste twee loden, de heeren De Vries en Van Engelen, en gevoelde men daardoor te zwaarder den druk van de onderbezet ting van dit groote terrein met ruim 15 millioen zielen. Bij de behandeling van de onderdeden van de agenda kwam het elkens weer tot evidentie, hoezeer ieder overbelast is. De voorzitter heeft de algemeene lei ding, het centrale bureau voor alle ter-* reinadministratie en -correspondentie, de leiding van het Westërsch Zendings- onderwijs niet Nederlandsch als vocp taal, de leiding van don Ziekenhuisraad enz. Dan zijn er acht ressortezondelin- gen, waarvan sommigen een dubbel res sort te verzorgen hebben en ieder naast zijn ressort of ressorten nog één of zelfs meer belangrijke nevenwerkzaam heden heeft. De een is bijv. voorzitter van de synode van de Oost-Javaansche kerk, een ander geeft lessen aan de Theologische School „Bale Wyata". een ander heeft het Algemeen Schoolbeheer voor het inheemsche onderwijs, een an der heeft een hulpziekenhuis te beliee- ren, een ander heeft de leidende zorg voor het Jeugdwerk, enz. Een der Zen delingen is op Bali geplaatst ter ver zorging van de Europeesche en Bali' neesche Christengemeenten. „Bale Wya ta" heeft twee docenten en tenslotte is er één Zendeling voor het werk onder de Chineezen in geheel Oost-Java en één vrouwelijke zendeling eveneens voor geheel Oost-Java. Juist op deze conferentie kwam het weer eens tot uiting hoe zwaar de ar beid is met een zoo gering aantal Zen delingen. Een week lang werden alle mogelijkheden en moeilijkheden van terrein en arbeid besproken en overwo gen. waarna een ieder weer blijmoedig naar eigen post terug trok, maar nie\ alvorens de vurige hoop uitgesproken te hebben, dat in het moederland met een intense krachtsinspanning meege werkt zal worden tot versterking der gelederen. In verband met den belang rijken juweelendiefstal AMSTERDAM. 7 December. Van middag is door de justitie een huiszoe king gedaan in een woning aan de Spuistraat, in verband met de Donder dagavond in de Haringvliet6traat ge pleegde inbraak, waarbij den daders juweelen, ter waarde van 5000 in handen vielen. Twee Amsterdammers zijn dezer dagen als vermoedelijke da; ders te Rotterdam aangehouden. Zij ontkennen, doch zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. De substituut-officier van lustitie. Mr. C. J. van Arkel. de rechler-commissa- ris, Mr. B. de Gaay Fortman, inspec teur D. Bakker en eenige rechercheurs vervoegden zich aan de woning. Er werd echter niet opengedaan, zoodat de deur moest worden geforceerd. Justitie en politie 6tclden een uitvoerig onder zoek in. De juweelen kwamen evenwel niet voor den dag. Wel zijn eenige voorwerpen voor een nader onderzoek in beslag genomen. VEREENIGING VOOR DEN EFFECTENHANDEL AMSTERDAM 7 Dec$- Rij de heden gehouden verkiezing van een lid van het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer .T. Stroeve J. Ezn., werd heden met groote meerderheid gekozen C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6