On verantwoordelij k rijden De Katholieken en de spelling Marchant LAATSTE BERICHTEN Spanjaarden naar Gorinchem DE TENTOONSTELLING „AVICORNI" De grafkelder te Breda Meer dan 6000 hoenders ingezonden Hechtenisstraf is goedkooper Heden geen avond vergadering Defensie-begrooting aangenomen Protest bij voorbaat van talrijke Vrije en gebonden economie VLAMMENGORDEL OM NANKING Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 ANTONIiERECU I BINNENLAND Wil de meerderheid der Kamerfractie een terug keer tot deze spelling bevorderen? TWEEDE KA MEE Moties Wijnkoop en Schilthuis verworpen Defensiedebat voortgezet 's-GRAVENHAGE. Nader is beslo ten, hoofdstuk VI (onderwijs) niet he den te behandelen, doch morgen daar mede aan te vangen en in verband daar mede de vergadering hedenavond niet voort te zetten. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VIII (dep. van defensie) der rijksbegrooting voor 1938. Gestemd is over de motie-Wijnkoop waarin de regeering wordt verzocht, maatregolcn te treffen waardoor tege moet gekomen wordt „aan de rechtma tige verlangens van de oud-marinewerk lieden en de mobilisatieslachtoffers". Tevoren heeft do heer Drop (s.d.) de stem zijner fractie tegen de motie ge motiveerd. De verschillende uiteenwij- kende belangen zijn niet in één motie onder te brengen. Ze moeten afzonder lijk behandeld worden. De heer de Marchant ct d'A nsembourg (n.s.b.) motiveert zijn stem vóór, de heer van Houten (chr. dem.) tegen do motie. Do motie wordt verworpen met S7 tegen 7 stemmen (comm. en n.s.b.). In verband met de vergunning van den minister van sociale zaken, waarbij is toegestaan dat charitatieve instellin gen het „kwartje" storten ten behoeve van werkloozen, die dit bedrag onmoge lijk kunnen missen, wees de inleider er op. dat betaling van dit kwartje door het burgerlijk armbestuur nooit mag geschieden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten verschillende aan wezigen gebruik. Om te illustrecren dat. ondanks al hot licht, dat de lichtstad Rotterdam ten toon spreidt, achter dat licht veel duis ternis hcerscht. noemde de wethouder van Sociale Zaken dier gemeente enke le cijfers. Na een nauwkeurige telling bleken 13.753 gezinnen in aanmerking te kun nen komen om te sparen. Tot nu toe hebben 3.000 gezinnen een spaarkaart aangevraagd en zijn 2,686 gezinnen tot daadwerkelijk sparen overgegaan. Nog noemde hij enkele ciifers betref fende de werkloosheid. Tiet vorig jaar was 't hoogst aantal ingeschrevonon bij de arbeidsbeurs 53.000. waarvan pl.m. 90 werkloos waren. Tot Mei 1937 is een geleidelijke daling ingetre den tot 45.000 ingeschrevonon,. welk aan tal thans weer gestegen is tot -18.000. Nu de minister van Sociale Zaken den kolenbijslag voor de werklooze ge- steunden van 1.heeft gebracht op f 1.30, is Rotterdam genoodzaakt voor haar armlastigen en kleine zelfstandi gen hetzelfde, to doen. hetgeen steeds meer eischen stelt, aan de gnmeente- financiën. in welk verhand hii eraan herinnerde, dat on de begroeting 1933 ten behoeve van maatschappelijk hulp betoon is uitgetrokken een bedrag van 18 000 000. Gestemd wordt over het drietal amendementen van den heer Schilt huis (v. d.) om vooralsnog geen gelden uit tc trekken voor den eer sten termijn van aanbouw van een vervangenden kruiser. Het wordt verworpen met 64 tegen 31 stemmen (vóór de v. d., soc. dom., chr. dem. en communisten). Art. 18 van de defensie-begrooting (torpedo- en mijnenmaterieel) wordt z. h. st. aangenomen. Aan de orde is bij art, 143 do begroo ting van het staatsbedrijf der artille rie-inrichtingen voor 193S. Mej. de Jong (r. k). vraagt verbe tering der loonen van de arbeidscon- tractanton bij de artillerie-inrichtingen. Fr moet meer rekening gehouden wor den met de dienstcommissies. De heer Arno link (AR.) dankt den minister ervoor dat juist zoovelen een vaste aanstelling kregen, doch er zijn er ook nog velen zonder vasto aan stelling. Dc heer De Visser (Comm.) be toogt, dat hot instituut der arbelds- •contractanten in stede van ingokrom pen, nog uitgebreid wordt. De loonen hij de artillerie-inrichtingen zijn over het algemeen lager dan in het parti culier bedrijf. De minister van defensie, de heer Van Dijk zegt dat elk bedrijf zich zoo heeft in te richten dat het vaste personeel het altijd noodige werk moet kunnen verrichten en dat daaromhepn een zoom is van los personeel, al naar behoefte van het uit te voeren werk. Met 85 tegen 9 stemmen 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. De tweede kamer heeft de defensie- begrooting voor 1938 aangenomen met 85 togen 9 stemmen. Tegen srtemden de communisten, de Christen democraten, de sociaal democraten van Braambeek, Hilgen- ga, ir. Vos, en mevr. de Vries. De heer Al bard a (S.D.) zeide vóór de stemming, dat zijn fractie ernstig bezwaar heeft tegen het defensiebeleid, dat do grenzen van het financieel mch gelijke overschrijdt en voldoende behar tiging van cultureels en sociale belan gen uitsluit. Do meerderheid van 6pr.'s fractie zou vóór de begrooting stem men ofschoon dit niet tc beschouwen Is als instemming met het beleid. De heer Oud (V.D.) legde een verkla ring in gelijken geest af. 's-GRAVENHAGE. 9 Dec. Naar wij vernemen heeft de regeering besloten heden alle Spanjaarden, die dezer dagen in verzekerde be waring zijn gesteld, over te brengen naar de Citadel-kazerne in Gorin chem De overbrenging naar Gorinchem uit de verschillende plaatsen, waar de Spanjaarden zijn aangehouden heeft in den loop van den dag plaats gehad. Roomsch Katholieken Het ware niet anders dan een verarming van het ver worven taalbezit MEN verzoekt ons opname van het /olgende: Ondergeteekenden bereikt het bericht, dat de meerderheid der R.K. Tweede Kamer-fractie een terugkeer tot de spel- ling-Marchant zou willen bevorderen. Zij stellen er prijs op te verklaren, dat zij do cultureele waarde èn van woord beeld, èn van taal, met name wat be treft woordgeslacht en voornaamwoor delijke aanduiding, te hoog achten, om een maatregel te billijken, die den be- staanden chao9 vergroot, onnoodig op een mogelijke vervorming vooruit loopt, taalverarming in de hand werkt, plaatse lijk in ons land opgedoken taalslordiz- heden tot regel verheft en dc in het Zui den des lands algemeen gebezigde schrijf- en omgangstaal volstrekt ver waarloost. Zij wenschen. dat de Neder- landsche taal nu niet opgeofferd worde aan eischen van practische politiek, ter wijl immers ook in 1934 o. m. met de uitgeversbelangen geen rekening is ge houden. Zij protesteeren bij voorbaat tegen een regeling, welke ons taalkundig van Bel gië zou scheiden, en ons onder de leuze van vereenvoudiging een gladstrijkenden maatregel zou willen opdringen, dien zij niet anders dan als verarming van het [verworven taalbezit kunnen beschou wen. Mr. J. J.A. Bakker, voorzitter van den Raad van Arbeid, Nijmegen; mr. B. Ber ger, burgemeester, Vc.nlo; mr. W. J. Ber ger, adlvocaaLgenej\aal bij den Iloogen Raad, 's-Gravenhage'; dr. W. A. Boekei- man, president-curator der R.K. Univer siteit, Utrecht: mr. F. J. Bolsius, presi dent der Arr. rechtbank. Roermond; mr. G. Bonhomme, president der Arr recht bank, Maastricht; prof. dr. J D. M. Cor- melissen. hoogleoraar. Nijmegen; jhr. mr. J. van der Does de Willebois. Amster dam; mr. A M. B. Duyckhoff, wnd. ambtenaar O M., Wassenaar; A. A. G. van Erven Dorens, directeur Ned. Open- luchtmu-jiim. Arnhem; mr. J. A. van Hasselt, advocaat en procureur. Bergen- Mr. P. J. Oud spreekt voor de Commercieele Club te Den Haag •s-GRAVENHAGE 9 Dec. Voor de Commercieele Club heeft gisteravond de oud-minister van Financiën, mr. P. J. Oud, gesproken over vrije en gebonden economie. De voorzitter, generaal Swart, riep den spreker een bijzonder woord van wel kom toe, daarbij opmerkende, dat mr. Oud als minister zeer veel heeft gedaan .tot saneering onzer financiën. Mr. Oud herinnerde in den aanvang van zijn voordracht aan de afwisseling in de historie van vrije en gebonden economie. Men is steeds zoekende naar evenwicht, maar dit komt nimmer in een stadium van blijvende rust. Het economisch leven is begonnen mot de gesloten huishouding, waarin men zijn eigen brood bakte en allerlei andere levensbehoeften zelf vervaardigde. De eigenlijke arheidsdeeling, die wij geper fectioneerd zien in fabrieken als die van Ford, dateert van den laatsten tijd. De ruilhandel met zijn primitieve middelen van voorheen kreeg in de zestiende eeuw, door den toevoer van zilver, een geheel ander aspect en ontwikkelde zich tot een levendig handelsverkeer, dat echter veelal gepaard ging met een stelsel van gebonden economie zooals bijv. door middel van de gilden en de Oost-Tndische Compagnie. Dc reactie hierop was weder een onweer staanbare drang naar vrijheid, naar individualisatische economie. Vervolgens kwam de overheid met sociale wetten om misstanden uit den weg te ruimen, welke periode weder werd opgevolgd door een, waarin het streven naar vrije bedrijfsregelingen op kwam. Dit leidde tot bedrijfsautonomie Spreker schetste den invloed van de monopolies van bedrijven, zooals die. welke gas, electriciteit en drinkwater leveren, de spoorwegen e.d., welke laatste intusschen een geheel ander ka rakter hebben verkregen door het auto- busverkeer. Wisselwerking tusschen vrijheid en gebondenheid zal er blijven, terwijl men zich dient te hoeden tegen overdrijving De taak van den leider in het productie proces zal naar sprekers meening even wel steeds hclangrijk zijn. Men boude daarbij voor oogen, dat goede zorg in op-Zoom; mr J. N. Heerkens Thijssem, Haarlem; prof, mr. B. H. M. Hermes- dorf, hoogleeraar. Nijmegen; prof. me. E. J. J. van der Iïeyden, hoogleeraar, Nijmegen; mr. J. J. Houben. advocaat en procureur, Breda; dr. W. B Iluddleston Slater, arts, Rotterdam; prof. dr. Jac. van Ginneken S."., lid der Koninklijke A kademie van Wetenschappen, hoog leeraar. Nijmegen, dr. mr. L. J. C. van Gorkom, conrector Sted Gymnasium, s-flérlogenbosch; mr. A. C E M. de Groot, advocaat en procureur, 's-Gra venhace; mr. E. J. C. Jaspar, kanton rechter. Maastricht; prof. mr. P. W. Kamphuisen, hoogloeraar, Nijmegen; prof. mr. J van Kan, oud-lid van den Raad van Ned.-Indie, 's-Gravenhage; mr. P Ivleene. ambtenaar O.M., Roermond; prof. mr. Pb. Kleintjes, l.oogleeraar, Am sterdam: mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lio van den Raad van State, 's-Graven hage: mr: F. J. van Lanschot. burge meester, 's-IIertogenbosch; mr. Ph. B I.ihourei, notaris. Delft: mr. H. P. J. M Loeff, rechter in de arr.-rechtbank, Utrecht; mr. L. J. M. Mastboom, kan tonrechter, Nijmegen; mej. dr. Chr. Mohrmann, Nijmegen: prof. dr A. Mul ders, hoogleeraar, Nijmegen; mr. R. I. K. M. de Ncrée tot Bahherich, officier van justitie. Roermond; jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer. rechter In de arr.- rechtbank. Arnhem; mr. C. Prinsen, burgemeester. Roosendaal (N.B.); prof. dr. F. II. Quix, hooglecraar. Utrecht; prof. mr. G. M. Russel. hoogleeraar, Am sterdam; prof. dr. F. L. R. Sassen, lid der Koninklijke Akademie van Weten schappen. hoogleeraar, Nijmegen; mgr. prof. dr. J. C. F. II. Schrijnen, lid der Koninklijke Akademie van Wetenschap pen. hoogleeraar, Nijmegen: dr. J. E. Schulte, arts, Maastricht; B van Slobbe, oud-gouverneur van Curacao, burge meester. Breda; prof. dr. A. P. II. A. Slijpen, hoogleeraar, Nijmegen; mr. J. baron Speyart van Woerden, substi tuut-officier bij de arr.-rechtbank, Arn hem; F. W. Swane, notaris, Utrecht; J. Steinweg, burgemeester, Nijmegen; prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad, 's-Gravenhage; mr. F Til- man, president der arr.-rechtbank, 's-Hertocrenbosch; ir. E. A J. M. van der Velden, leeraar Koninklijke Mili taire Academie, Breda; mr. P. I. J. M. van der Veldpn, advocaat en procureur, wethouder. Nijmegen; mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, lid der Koninklijke Akademie van Weten schappen, Wyïre (L.); prof. dr. B. H. J. Weercnhcck, hoogleeraar, Nijmegen; mr. W. M. A. Weitjens, rechter in de arr.- rechtbank. Amsterdam; mr. Th. R. J. Wijers, raadsheer in het gerechtshof, 's-IIertogenhosch. Adhaesie aan het hovenstaande wordt alsnog gaarne schriftelijk ingewacht aan het adre6 van mgr. prof, dr. J. Schrij nen. St. Annastraat 17, Nijmegen, of van prof. mr. B. M. Taverne, Bachmanstraat 48, 's-Gravenhage. eigen bedrijf tevens strekt tot verhoo ging van het welzijn der grootere ge meenschap. (Applaus). Bij de hierop gevolgde gedachten- wisseling merkt mr. Oud op, dat men op het terrein van de ordoning verschil lende stroom ingen ontmoet. ITet streven naar ordening dateert volstrekt met van den -allerlaatsten tijd. Een oplossing voor de structueele werkloosheid ziet spreker nog maar hij gelooft wel, dat te zijner tiid de oplossing komen zal. Wanneer men de perioden van overgang door is, dan zullen, evenals voorheen, de verhou dingen zich in gunstigen zin herstellen. Men beschouwe de dingen in hun his torische ontwikkeling. Wie er vermoedelijk begraven zijn Omtrent de onder de groote Onze Lie ve Vrouwekerk te Breda gevonden graf kelder, wordt nog nader vernomen, dat deze zeer waarschijnlijk bevat de stof felijke resten van de rechtstreeksche voorouders van ons Vorstenhuis. Be graven zouden er namelijk liggen graaf Hendrik de Derde van Nassau en zijn beide vrouwen Franeisca van Savoye, gestorven in 1511, en Claudia van Cha lons. gestorven in 1521 (zuster van Phl- libert van Oranje). René van Chalons, Prins van Oranje en Anna van Buren, de eerste vrouw van Willem den Zwij ger. 1-Iet gevonden kindergebeente zou kunnen zijn van een dochtertje van René van Chalons of een dochtertje uit het eerste huwelijk van Willem den Zwijger met Anna van Buren. Dit kind word geboren 22 NovemhPr 1553 en is overleden 7 December 1554. COMMISSIONAIR IN EFECTEN STAAT TERECHT Ter aanvulling van het verslag hier omtrent in ons blad van gisteren dient nog gemeld te worden dat de recht bank. na het pleidooi van mr. G. J- Salm, den eisch van het O M. tot on middellijke gevangenneming van den verdachte heeft afgewezen. Niet minder dan 40 keur meesters zijn in de weer AMSTERDAM, 9 December. Wanneer morgen minister Steen- berghe de groote internationale pluimvee tentoonstel ling „Avicorni" in de Apollohal zal openen, zullen meer dan zesduizend hoenders hun kakelende stemmen verheffen om den feilen concurrentiestrijd om de kampioensplaats in te zetten. In de groote hal is het dan ook een lawaai, waarbij alleen den keurmeesters hooren en zien nog net niet vergaat. Allereerst zijn er da z.g. bedrijf6klas- sen, die onder voorzitterschap van ir. G J. Tukker, den rijkspluimveeconsulent, worden gekeurd, en waarvoor alleen toornen zijn toegelaten die twintig van de meest bekende bedrijven hebben in gezonden. Daarop volgt rle zeer belang rijke groep van de Nederlandsche hoen derrassen, verzameld door da Neder landsche Hoenderclub, die ditmaal haar veertigste clubtentoonstelling houdt. In deze groep is tevens de clou van de ten toonstelling 1e vinden, namelijk een uitgebreide inzonding van Hollandsche witkuiven. De beroemde Hollandsche hoenders zijn in 151 soorten opgesteld, terwijl er ook een Belgische deelname is met z.g. Braekels en Mechelsche hoenders. Duitschland is vertegenwoordigd door een serie z.g „naakthalzen", die den leek vaak aan een onaangenaam soort roofvogel doen denken, maar in het oog van den fokker wel het meest des keurmeesters aandacht waard zijn. De Fransche inzending prijkt met de fraaie Faverolles en La Bresse, terwijl Enge land natuurlijk pareert met zijn Sussex en Orpingtons. Doch. wanneer men de gevederde vertegenwoordigers van al deze na men die een zorgvuldigcn en toegewij- dan fok beteekenen, heeft aanschouwd, or. de lange rijen kooien en volieres volg dan komt men tot de ontdekking dat het niet alles kip is wat hier ka kelt. Weliswaar zijn er 160 prijsbeluate leghorns, 179 enorme Wyandotten, 140 rossige Rhode Island Reds, en nog tal- looze inzendingen die de keurmeesters voor een waarlijk zeer moeilijke taak plaatsen, maar, om hun kleuren en om hun kennersoogen vereischende rasken merken, vragen ook honderden fazan ten, duiven, eenden, ganzen en siervo- gels de aandacht. Nederland is bijvoor beeld door niet minder dan zeventig van de meest uitgelezen leden van de eendenfamilie vertegenwoordigd, ter wijl ons land ook om nog even op het chapilcr kip terug te komen met niet minder dan 1000 „krielen" van de Ned. dwerghoenderfokkersvereeniging voor den dag komt. Anderzijds zijn er weer 1700 sierdui- vcn, een groote 150 postduiven, 250 Hol landsche kroppers, en tientallen andere duivenfok9els, die allen de bijzondere aandacht van leek en kenner vergen. Voor vaklieden behelst de categorie pluimvee eveneens alles wat konijn en marmot heet, en zoo zijnook deze dieren in lange reeksen kooien op de tentoon stelling ondergebracht om zich te on derwerpen aan het vakkundige tasten van den keurstok en de streeling van de kennershand, die vacht en kleur en vleezigheid beoordeelt. Voor de zesduizend dieren, die thans voor enkele dagen in de Apollohal lo gies hebben gekregen, zijn niet minder don veertig keurmeesters van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in de weer om de beste exemplaren, d. w. z-. de béste producten van den fokkers kunst, uit te kiezen en hun de hun toekomende eerbewijzen te verschaffen De belangstelling is in het gcheele land en ook daarbuiten zeer groot. „Een domme boer, die geen kranten leest" E ENIGE weken geleden werd in de gemeento Soest de inwo ners de gelegonhcid gegeven om aangifte te doen van de in hun be zit zijnde vuurwapens. Velen had den deze gelegenheid aangegrepen om alsnog in het bezit van een vergunning voor een vuurwapen te komen. Enkelen waren evenwel in gebreke gebleven, met het gevolg, dat tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. Een oude boer was ook geverbaliseerd en zijn geweer was in beslag genomen. Mr. Rocls trad als verdediger van ver- dachto op en zeide, dat het een domme hoer was,'die geen kranten leest en In het geheel niet met dc vuurwapenwet op de hoogte is. Hij was in het bezit van een vergunning om eksters to schieten, doch had geen vergunning voor het vuurwapen, de boer was van mcening, dat zulks vanzelf sprak. Het eene was een gevolg van het andere. Mr. Rools hoopte, dat do kantonrech ter met dit bizondere geval rekening zou bondon en alleen het wapen zou verbeurd verklaren, doch hem geen boe te opleggen. De ambtenaar van het O.M. Mr. Klein, achtte hiervoor geen termen aanwezig. Als men een vuurwapen heeft, moet men ook maar bekend zijn met dc be palingen. Bovendien was door den bur gemeester nog vooraf de gelegenheid gegi'ven om aangifte te doen. Dc uitspraak werd f 3 of 2 dagen. Een boer uit Soesterberg had wel een vorgunning, doch deze was in het bezit van liefst twee geweren, terwijl hij slechts voor één toestemming had. Maar het cene geweer was onbruik baar, zoo zeide verdachte. Dat ben ik niet met u eens, want de agent zeide, dat beide vuurwapens bruikbaar waren en hij onderzoek is ge bleken, dat het geen verouderd wapen was, aldus de kantonrechter. Maar toch kon ik er niet mee schie ten. Ook rleze verdachte kreeg een geldboe te opgelegd. Overtreding arbeidswet Een slager te Soest was gedagvaard wegens overtreding der arbeidswet. Eén van zijn knechts had hij te laat naar huis gezonden en het betrof hier reeds een dorde herhaling. Weet u wel, dat daar eigenlijk hech tenisstraf op staat, zoo merkte de kan tonrechter op. Nee, maar ik heb het niet opzette lijk gedaan. Ik had niet geweten, dat liet al zoo laat was. Bovendien was mijn vrouw ziek en kon ik mijn zaken niet geheel naar hehooren waarnomen. Ver dachte hoopte, dat mr. Muller Massis hiermede rekening zou willen houden. Het O.M., waargenomen door mr. Klein, vroeg «en hechtenisstraf van tweemaal één dag, daar het hier een derde overtreding betrof. Verdachte: Kunt u er een geldboete van maken? Ik ben wel niet rijk, maar betaal toch liever een boete dan dat ik een hechtenisstraf onderga. BUITENLAND Strijd om Nanking thans in vollen ernst begonnen De strijd om Nanking aldus Beuter is thans in vollen ernst begonnen. De Japansche troepen zijn tot den aanval overgegaan, na hun stellingen versterkt te hebben. Den geheelen dag door werd het schieten gehoord, gepaard gaande met de doffe knallen van de bom men uit de Japansche vliegtuigen. De Chineezen blijven alles vernie len, wat den Japanneezen tot dek king zou kunnen dienen en bij het vallen van den nacht was de stad wederom omringd door een gordel van vlammen en hing een dichte rookwolk boven de stad. Ook de ha venwijk en de huizen bij de spoor lijn gaan in vlammen op, terwijl de verschrikte bewoners treurig toe zien. Volgens nog niet bevestigde berichtpn van Japansche zijde zijn de Japansche troepen Woehoe binnengedrongen. In dien dit zoo is, zullen de Chinee6che troepen uit Nanking alleen nog de stad kunnen verlaten, door de rivier over te steken. Van militair standpunt mag de val van Nanking een belangrijk feit zijn. verklaarde de president van de groote Kanefafoetsji-weverijen te Tokio, doch van economisch standpunt bezien, is het doel van Japan hiermede nog lang niet bereikt. HIJ voegde hieraan toe, dat de Japansche zakenlieden wenschen, Kantonrechter: Maar hechtenisstraf is goedkooper. Alles krijg je voor niets. Verdachte preforeerdo evenwel een geldboete De uitspraak luidde tweemaal S Aanrijding nabij Birk- hoven Een automobilist had nabij Birkhoven een aanrijding gehad met een wielrijd- ster. die op het rijwielpad stond te pra ten. Doordat de autobestuurder plotse ling moest remmen, schoot zijn wagen op liet rijwielpad met het gevolg, dat een 15-jarig meisje In 'haar rug werd aangereden. Zij kreeg zulke ernstige verwondigen, dat zij twee weken in een ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. Ook haar rijwiel werd ernstig beschadigd. De schade bedroeg totaal ruim 38. De kantonrechter hield hiermede rekening en veroordeelde» verdachte tot 6 of 3 dagen. Gevaarlijk rijden In October heeft een chauffeur in do bocht van de SnouckaertlannUtrecht- schcweg bijna een aanrijding veroor zaakt, die op het laatste moment door Opzij springen van tweo voetgangers kon worden voorkomen. Do auto kwam van het station en ging in do richting stad. Tweo voet gangers wildon nabij de Nutsspaarhank den rijweg oversteken, doch zagen in dc verte do auto van verdachte aan komen en achtten het raadzamer te wachten totdat, deze voorbij was. De beide voetgangers stonden op den rijweg ongeveer 1 meter van het trottoir, zij waren van oordeel, dat zij daar wel even konden wach ten totdat dc auto voorbij was. Bo vendien hinderden zij den wagen niet in het vervolgen van zijn weg, daar doze auto toch geheel rechts van do in den weg aangebrachte punaises reed. Dc auto nam evenwel vlak bij de voetgangers een zwenking naar links en als beide personen niet opzij gesprongen waren, zouden zij onge twijfeld door den wagen gegroppn zijn. De auto reed na deze gevaarlijke manoeuvre door, terwijl de chauffeur nog even omkeek en zich kostelijk ver maakte. Getuige verklaarde, dat hii den In druk had gekregen, dat de chauffeur op zettelijk gehandeld had. De ambtenaar van hot O. M. was van oordeel, dot dergelijke opzettelijke han delingen ernstig gestraft moeten wor den cn oischte 30,— boete subs, 15 da gen. De kantonrechter hield rekening met de financieelo omstandigheden van ver dachte. Automobilisten moeten ook de veilig heid betrachten en aandacht schenken aan de voetgangers. Zij moeten zich ook houden aan de verkee>; regels, want, zoo zeide mr. Muller Massis, de punaises in deze bocht zijn niet voor niets aangebracht. De uitspraak luidde 15,subs. S dagen. BURGERLIJKE STAND 9 December Geboren: Willem, z. v. W. Arlar en J. v. Veen; Maria Johanna, d. van H. Vennis en J- M. van Schalkwijk. Ondertrouwd: J. van Veenendaal en J. A. Seffelaar; J. N. de Jong en T. G. van Dijk: A. Wisgerhof en E. G. P. Hey* len; A. Pot en M. W. Wallhrink- dat de militaire operaties zullen wor-» den voortgzet, tot alle kwaad te Hankau en Kanton Is uitgeroeid. De Japansche opperbevelhebber, generaal Matsoei, heeft van den Chineeschen bevelhebber te Nan king geëischt, dat de stad niet later dan Vrijdagochtend zal worden overgegeven. Volgens de Aeahi Sjimboen stelt de Japansche regeering als conditio 6ine qua non voor het openen van onderhan delingen, dat Tsjang Kai Tejek aftreedt. Hieraan zal Japan zien, dat China wer kelijk zijn houding wil wijzigen. De minister van oorlog heeft minis terpresident prins Konoje medegedeeld, dat de militaire autoriteiten van oor deel zijn. dat met den val van Nanking de oorlog nog niet geëindigd zal zijn. Zoolang China nog tegenstand biedt, zullen de troepen moeten strijden. Chineesche vliegtuig- aanval op Sjanghai Te kwart voor zes in den avond werd volgens Reuter Sjanghai opgeschrikt door het geluid van het luchtdoelge schut op de Japansche oorlogsbodems in de rivier voor de stad. Voor het eerst sedert October deden Chineesche vlieg tuigen weer een aanval. De aanval diiurde evenwel 6lechts kort. DE TOESTAND VAN LUDENDORFF MÜNCHEN, 9 Dec. (Havas). In het ziekenhuis waar generaal Ludendorff wordt verpleegd, wordt medegedeeld, dat zijn gezondheidstoestand aanmerke lijk beter is,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3