DE SNEEUWSTORM VAN GISTEREN V erkoopmgeo D Treinen hadden groote vertraging Wegverkeer ontredderd DE SCHEEPVAART LAG STIL Met man en macht aan het werk WAARSCHUWING Wintersportavond van de N.R.V. Cüqsmda. ALS VROUWEN HET NIET EENS ZIJN Huisvrouwen bijeen F.A.M. EN KOMENDE Kamerverkiezingen INGEZONDEN STUKKEN OMLIJSTINGEN G. G. VEENENDAAL Jr. Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE KALENDERS op de le etage 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS Autobussen hielden de diensten met veel moeite vol E hevige sneeuwstorm heeft gisteren velen plot seling overvallen en tal van moeilijkheden met zich mee gebracht. In de eerste plaats wel voor het verkeer langs onze wegen. De sneeuwval ging met zulk een wind ge paard, dat de ruiten van de au/o's spoedig „dicht" zaten en men niet meer in staat was door te blijven rijden. Ook was de sneeuw erg dikzoo dat de lampen ontstoken moesten wordenwilde men ongelukken zooveel mogelijk vermijden. De Nederlandsche Spoorwegen hebben eveneens van dit winterweer hinder gehad en moesten extra maat regelen treffen in verband met de groote hoeveelheden sneeuwdie overal langs de lijnen zich hadden opgehoopt. De hevige wind en de dichte sneeuw val waren er oorzaak van, dat het scheepvaartverkeer op de Eern nage noeg geheel was stilgelegd. Schippers, die geregeld op Amsterdam en Zaan dam varen, zeiden, dat zij in jaren niet zoo n sneeuwstorm hadden meegemaakt. ,Vooral op het IJsselmeer had men hier mede te kampen. Het zicht was hoog stens enkele meters, terwijl voor de veiligheid de lampen werden ontstoken, Wat het spoorwegverkeer betreft, met man en macht is men gistermiddag aan het werk getogen om den treinenloop met de minst mogelijke stagnatie voort gang te doen vinden. Sterke werkploe gen werden aan het werk gesteld om de wissels en seinen sneeuwvrij te houden, niettemin kon men niet voorkomen, dat de treinen met vaak aanzienlijke ver traging binnenkwamen. De treinen uit het noorden en oosten 'des lande vooral, ondervonden groote moeilijkheden en kwamen een half uur a drie kwartier over tijd te Amersfoort binnen. Dit was ten deele een gevolg van den slechten toestand van de lijnen, waarop de sneeuw zich had opgehoopt en het feit, dat de signalen hizondere voorzieningen eischen, anderdeels door dat vaak langdurig op aansluiting ge wacht moest worden. Gisteravond hebben wij een paarmaal een bezoek aan het 6tation Amersfoort gebracht om eens te kijken, hoe het met den treinenloop ging. Vooral de treinen uit het oosten en noorden des lands za ten onder de sneeuw en hieruit bleek volkomen, dat in die streken een sneeuwstorm van onbekende hevigheid had gewoed. Het was een sprookjesach tig gezicht de groote internationale trei nen het perron te zien binnenrijden, groote massa's sneeuw hadden zich tus- schen de wagons opeengepakt en voor al de locomotief was geheel onder de sneeuw bedolven. De D-trein, die om streeks 6 uur in Amersfoort wordt ver wacht, had groote vertraging, evenals de treinen, die even over zevenen hier moesten binnenloopen. Teneinde zooveel mogelijk aansluitingen op andere stati ons te halen en den dienst niet geheel te ontwrichten, werden enkele voortrei nen vanaf het station Amersfoort inge schakeld. Een machinist van één der avondtrei- nen van het noorden vertelde ons, dat hij onderweg met een feilen sneeuw storm te kampen had gehad, het was bijna ondoenlijk de signalen langs den spoorbaan goed te onderscheiden. Met de gewone snelheid kon dan ook niet worden gereden zoodat aanzienlijke ver traging het gevolg hiervan was. In ver band met de slechte weersverwachting hadden de spoorwegautoriteiten giste ren de winterdienstregeling wederom in werking gesteld. Deze regeling houdt o.m. in, dat een speciale lijn van den rijkstelegraafdienst voor de spoorwegen wordt gereserveerd en men door mid del van deze lijn met de overige stati ons in den lande de eventueel e veran deringen in den treinenloop direct kan bespreken. Zulks heeft vanzelfsprekend vele voor- 'deelen, daar men rekening heeft te hou den met de aansluitingen van de groote treinen. Voor elke plaats is deze rege ling anders. Voor Amersfoort geldt het volgende: 1 Is een of andere freïn twintig mï- auten te laat, dan moet een volg- trein worden ingelascht- Komt dus een trein uit Apeldoorn ongeveer een half uur te laat binnen, dan vertrekt van uit Amersfoort toch op den fuisten tiid een trein om de eventueele passagiers, die uit een anderen sluitenden trein komen. Baar Den Haag. Rotterdam, Arn hem, Nijmegen, Amsterdam, Zwolle en Apeldoorn te vervoeren. Hierdoor is het dus practisch uitge sloten. dat passagiers de dupe worden van een verandering in den dien6t. Het is begrijpelijk, dat deze regeling voor de desbetreffende spoorwegmenschen moeilijkheden meebrengt. Zoo moet men langs alle lijnen informeeren of het spoor vrij is en bij de diverse aan deze lijn liggende stations melden, dat een extra-trein op komst is. Het duurde gisteren ook niet lang of het rijverkeer was nagenoeg stilgelegd op een zeker moment, de autobuslijncn trachtten de diensten zoo goed mogel"k te onderhouden, waarbij groot gevaar ontstond, dat de wagens ingesneeuwd zouden raken. Van het regelmatig on derhouden van de busdiensten van Amersfoort naar andere plaatsen in de provincie kon geen sprake meer zijn, daar de meeste bussen met aanzienlijke vertraging binnenkwamen. Het rijdend verkeer had vele moei lijkheden en moest soms worden stop gezet. Wielrijders moesten eaan loopen cn hun rijwielen door de sneeuwmas sa's heenzculen. Dikwijls bleven de auto's steken en het kostte heel wat moeite ze weer los te maken. Het gevaar van sneeuw ballen gooien DE sneeuw, die op het oogenblik velden en wegen in een witte we reld herschapen heeft, is gelijk een blinkende medaille .welke ook haar keerzijde heeft Wij willen het hier niet hebben over de groote moeilijkheden, die zij voor het verkeer met zich brengt, maar op een ander gevaar wijzen, waarbij de hoofdrol gespeeld wordt door de rijpere jeugd. Het sneeuwballen gooien is een prettige sport, zoolang zij beoefend wordt door jongelieden die onderling den strijd aangebonden heb ben en er op bedacht zijn, geraakt te worden. Het geval wordt echter heel anders, wanneer men argelooze voorbijgangers, wielrijders of auto's als doelwit gaat ge bruiken. Een dergelijke handelwijze is ten strengste af te keuren. Gisteren berichtten wij, dat een wiel rijder getroffen was door een sneeuw bal en dientengevolge een leelijke smak maakte. Gistermiddag werd een kellner uit de Reigerstraat op de Puntenburgerlaan het slachtoffer, toen een 12-jarige jon gen hem in het linkeroog trof. De man heeft zich onder behandeling van een oogarts moeten stellen en zal voorloopig het oog niet kunnen gebruiken. De politie heeft reeds tegen een vier tal personen proces-verhaal opgemaakt wegens sneeuwballen gooien. Opmerke lijk is, dat de leeftijd van deze „grap penmakers" boven de twintig jaar gelo gen is, zoodat men toch had mogen veronderstellen, dat zij begrijpen, welk een gevaarlijke sport voor anderen zij beoefenden. Aangezien de jeugd zich meestal wei nig van vermaningen in de krant aan trekt, richten wij bovenstaande waar schuwing vooral aan het adres van de ouders, die uiteindelijk ook de boeten zullen moeten betalen. Hetzelfde geldt met betrekking tot het sleeen. Daarbij trachten jongens soms grappig te zijn, door hun slee voor die van anderen te gooien, wanneer de>- ze de helling afkomen. Gisteravond was daar een ongelukje, dat gelukkig nog goed afliep, het gevolg van. Jongens en ouders zijn dus gewaar schuwd! Om het bezwaar op te heften, dat het rijverkeeer bij Naar den en Laren de trambaan moet kruisen, is deze trambaan van de Zuid- naar de Noordzijde van den weg verlegd. De situatie bü de Gooische Boer WÈG vrije tijd...! Wèg krant!...! Wèg thee...! Wèg rust...! Sigaar...! En haard...! Pas was (en is het nóg misschien) Des avonds.... slede-paard! De lieve jeugd holt Pa in hui§ Met „Toenou!" achterna En Pa wordt voor een uur of wat Een prima 1 P.K.! Pa draait de witte wereld door Als 't Sinterklaasehe paard. Hij galoppeert en briest er bij... Pa is z'n „haver" waard! En als het kinder-bedtijd wordt. Dan moppert héél de slee Van „nee-hoor-eerst-dat-laantje-nog" En 't paard schudt van... Oké...! Tenslót gaan paard en slee op stal. De kleuters naar hun bed, Zij droomen van hun paardekrachl En van hun sneeuwfeest-pret... Doch 's ochtends op kantoor speelt Pa Het twééde trek-bedrijf: Hij kan niet óp... hij kan niet néér... Het „paard" is oud en stijf...! (Nadruk verboden). PHILIA Stond gisteren in het teeken van groote belangstelling Ondanks het feit ,dat de winter sport ook in onze stad hoogtij vier de, had de wintersportavond van de N.R.V. gisteren tal van belangstel lenden naar het Gildehuis gelokt. De voorzitter van de plaatselijke af- deeling, de heer J. Melchior, schreef in zijn kort openingswoord de groote be langstelling toe aan het winterweer bui ten en vergeleek het gedrang in de zaal met dat in de wintersportplaatsen Da- vos en St. Moritz. Er was voor een zeer aantrekkelijk programma gezorgd. Voor de pauze werden twee belangwekkende films ver toond, de Oostenrijksche film „Winter- zauber" en de Zwitsersche film „Mosaik der Freude", welke beide de schoonheid van de witte bergenwereld in beeld brachten. De prachtige geluidsfilm „Sohn der weissen Berge" met Louis Trenker en Renate Muller en Felix Bressart in de hoofdrollen, vormde het tweede gedeel te van het programma. Machtige na- tuurtafereelen cn fraaie Abfahrten met Kristiania's wisselden elkaar af. De inhoud van de film was van moei lijke verwikkelingen vrijgehouden. Een geschiedenis, waarin Amor de hoofd rol vervulde, bracht den berggids Tuni in de gevangenis. Daaruit weet hij pas op het allerlaatste oogenblik vrij te ko men en zoodoende is het hem mogelijk de kleuren van zijn land te verdedigen. Natuurlijk wint hij den wedstrijd en zijn prestaties zien we schitterend in beeld gebracht op het witte doek. F.en wintersportavond, welke de vele leden en het bestuur alle reden tot vol doening gegeven heeft. Grand Théatre. Van 10 tot en met 16 December vertooning van da film „De Model-Echtgenoot". Zondag 1.45, 4.—. 6-15 en 8.30 uur. Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m- Woensdae en Zaterdag 2.30 lur n.m. matinée. City Theater. Van Vrijdag 10 tot en met Maandag 13 December ver tooning van de film „Klokslag 12" en „Je moet maar boffen". Zondag 145. 4 uur, 6.15 en 830 uur (doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur- Zaterdag 6.15 en 8-30 uur Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag mati née 230 uur. Gildehuis AK-G- t o. Zpid6ingel 16 Tentoonstelling bloemstillevens en kunstnijverheid. Masenm Fléhite, Westsingel- Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur. uitgezonderd Zondags, 's Zaterdags 10—12 en 1-30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Sterhals Beekenst.-laan 8. lede ren avond geopend en Zondagsmid dags voor alle meisjes. R.K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35- Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. 4 Lm. 25 December. Sierkunst Tentoonstelling werken van Machiel Brandenburg, dag. 10—5 uur. 10 December. De Valk. Spelregel avond van de S.V.D.A. 8 uur. 11 December. De Valk. Tentoon stelling kleur- en zangkanaries. Za terdag 210 en Zondag 1010 uur. 11 December. Amicitia. Vijfde lus trum van Mercurius. Receptie 35 uur. 11 December. De Valk. Feestavond Mercurius. 8 uur. 11 December. Amicitia Uitvoering Kunst na Arbeid. 7.30 uur. 14 December. Eben Haézer. Pro pagandas vond Nad. Herv. Radio Omroep. 8 uur. 15 Dec. Luthersche Kerk. Open bare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Spreker Hilbrandt Boschma te Ruurlo. 16 December. Foyer Amicitia. Ver- eeniging van Huisvrouwen. Kinder middag, 2.30 uur. 17 December. Amicitia. Abonne mentsvoorstelling Hofstad Tooneel. „Een Lentedag." IV*. uur. 18 December. Monopole. Gymna- siastenbond L.E.A. Kerstbal. 8 uur. 18 December. Foyer Amicitia. De monstratiemiddag voor de Vereeni- ging van Huisvrouwren. 2.30 uur. 22 Dec. Nieuwe Kark (Leusder- weg). Kereuitvoering door de Chr. Zangvereen. „Sursum Corda". 8 uur n.m. ZEIST 10 December. Figi. Hofstad-Tooneeï voert op „Hilariteit in de Rechts zaal." 8 uur. De politie moet tenslotte paedagogisch optreden Als mannen elkaar niet kunnen zetten, demonstreeren ze dal door een vecht- of scheldpartij. Mogelijk, dat ze elkaar nu met sneeuwballen zouden gooien. Met vrouwen is het geheel anders ge steld. Meestal vertellen ze elkaar ten aanschouwe van meer dan vier oogen, da! zij begonnen is niet zij Het antwoord luidt veelal gelijklui dend qua inhoud, niet qua stemhoogte Gisteren is deze traditie gebroken in de Leenaert Nicasiusstraat. Daar heeft zich hef geval voorgedaan, dat een juf frouw een andere juffrouw haar tong heeft laten zien en of dat niet erg ge noeg was, haar heeft gespuwd. Het slachtoffer is waarschijnlijk zoo getrof fen geweest, dat ze geen directe tegen maatregelen heeft getroffen. Later heeft ze zich echter bedacht en de politie in den arm genomen. Deze zal het voor werp. waarmede „gestoken" is, niet in beslag nemen, maar in ieder geval de eigenaresse trachten duidelijk te maken, dat dergelijke gebaren en „uitingen" niet op prijs gesteld worden door sexe- genooten, die om een of andere reden met haar overhoop liggen. Wij wenschen haar de noodige kracht en heheersching in deze zoo delicate kwestie. A. G. Aukes sprak over wintersport In den foyer van Amicitia werd gistermiddag door de afdeeling Amersfoort van de Ned Ver. van Huisvrouwen, een vergadering ge houden, waar de heer A. G. Aukes een causerie hield ovèr de winter sport. Aan de hand van een viertal films van het reisbureau Lissone en Lindeman vertelde de heer Aukes enkele bizonderheden over ski-rei zen, kleeding en uitrusting. Mevrouw Schuitemaker opende dezen middag met een kort welkomstwoord en sprak haar verheugenis er over uit, dat zooveel belangstelling voor dezen mid dag bestond. Spr. deed een beroep op de leden om in hef vervolg toch vooral op tijd te komen. Het verblijf in het winter sportgebied, aldus de heer Aukes, moet gezien worden als een vacantie, ook voor hen, die niet willen skiën en sleeën. Want voor hen is er ruimschoots gele genheid, prachtige wandeltochten in het gebergte te maken. Onze schoenen vor men een belangrijk onderdeel van de uitrusting. Daarmee staan en vallen we. Hier te lande kan men uitstekende schoenen koopen en het is absoluut niet meer noodzakeliik te wachten tot men in bet buitenland is. Voor jasje kieze men de windjacke, die men te kust en te keur krijgen kan, ver- dei geven zoowel dames als heeren de voorkeur aan een plusfours van goed model en lichte stof. Het behoeft langzamerhand geen be toog meer, dat de wintervacantie meer gelegenheid biedt dan welke vacantie ook om in betrekkelijk korten tijd een zoodanige hoeveelheid gezondheid op te doen, dat men volkomen fit zijn dage- lijksche bezigheden wen/kan hervatten. Medici schreven uitvoerig over de prach tige resultaten van een winterverblijf in het hooggebergte cn de gebruinde ge zichten van de tallooze wintersport- enthousiasten. die blakend van welstand naar onze lage landen terugkeerden, mogen volgens spr. mede als overtui gend bewijs gelden van de uitwerking van zon, sneeuw en sport. De films, die na dit korte inleidende woord werden getoond, waren schitte rend. Wij maakten kennis met Zeil am See. de plaats waar onze Koninklijke Fa milie zoo vaak verblijf hield. Engelberg en Silo-Maria. Verder zagen wij nog een interessante film over het bestijgen van bergen onder leiding van den Hnlland- schen skileeraar .Tan Boon, met wien Z. K. H. Prins Bernhard vele bergtoch ten heeft ondemnmpn. Als laatste film zagen wij hoe beginners het skiën wordt bijgebracht en hoe zij in veertien dagen tijds reeds aardige tochten kunnen mee maken. Het was een bizonder interessante middag pn vooral de schitterende films hebben hiertoe ruimschoots bijgedragen De heer Aukes wist op een prettige en onderhoudende wijze te vertellen en het vertoonde te verduidelijken. MARKTBERICHT 10 December Hoendereieren 5.506, eendeneieren 3.50—4, heneieren 4r—4.60 per 100 stuks. Hooiboter 1.70 per K.G Kippen 0.4O—1, hanen 0.45—1, j'onge hanen 0.80—1.50, tamme konij nen 0.70—2.25, hazen 22.25, fazan ten 0.601. per stuk. Tamme duiven 0.100.15 per paar. Zeugen drachtige 75—90, biggen 16—20, per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 180,000 stuks hoendereieren, 700 stuks eenden eieren. 15 K.G. hooiboter, 5 zeugen drachtige, 90 biggen. AMERSFOORT 14 December. Arnhemscheweg 64. Ver- kooping inboedel 10 uur v.m. 17 December 't Boompje. Verkooping van wsi- en hooilanden aan den Zeldért- sche weg te Hoogland en in de Horsp weide te Amersfoort. 11 uur v.m. 17 December. Centrale werkplppt* der Ned. Spoorwegen. Spoorhoutveilinp 10 uur v.m. BAARN 15 December. Het Kpstpel vpn Ant werpen. Verkooping winkel- en woon huis, Laandwarsstraat 5. 8 uur. EEMNES 23 December. Koffiehuis J vgn We gen aan de Wakkerendljk. Verkooping wei- en hooiland. 11 uur v.m. HOEVELAKEN 14 December. Verkooping Inventaris erfhuis A. van Veluw bij Rijkestraatweg 10 uur v.m. Causerie van dr. Joh. Scheurcr in Concordia Gisteravond hield de Federatie van Amersfoortsche Middenstands- vereenigingen (F.A.M.) in de groote zaal van „Concordia" een vergade ring, waartoe alle kiezers voor de afd. Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel te Amersfoort, alsmede de besturen der middenstand6veree- nigingen van het. verdere district der Kamer waren uitgenoodigd. Door het strenge winterweer was de opkomst beneden de verwachting gebleven. De F.A.M. had den secretaris der K. v. K., dr. Joh. H. Scheurer, uitgenoo digd, om een causerie te houden over het systeem van de verkiezing voor de Kamer van Koophandel in verband met de a.s. stemmingen op 17 December a.s. Nadat dr. Scheurer een en ander hierover verteld en met voorbeelden toegelicht had, wijdde hij ook een kort betoog aan den strijd over het perso nen- of zakenkiesrecht en het groote belang, dat de middenstandsorganisa ties hadden bij het stelsel, dat gevolgd wordt. Deze uiteenzetting lokte vele vragen en opmerkingen uit, die tot een geani meerde discussie aanleiding gaven. Het bleek daarut, dal de F.A.M. met het be leggen van een dergelijke vergadering, waarvoor ook van buiten Amersfoort be langstelling bleek, aan een levende be hoefte zijner leden voldaan had. Tenslotte deelde de voorzitter, de heer L. A. A. van Hamersveld mede, dat dé ze week aan alle kiezers te Amersfoort het verkiezingsadvies der F.A.M. zal worden gezonden. Hij legde er den na druk op, dat Amersfoort voor een groot deel de beslissing bij dergelijke verkie zingen kan geven, behoudens één groo- to voorwaarde: dat men trouw stemt. Daaraan ontbrak het tot nu toe te veel; laat dat van 1937 af anders zijn! AANRIJDINGEN Op den.Hoogeweg is gistermiddag omstreeks kwart voor vijf een luxe au to, welke in de richting Hoevelaken reed, bij het remmen voor een voor hem rijdenden groentekar door de glad heid van den weg naar links uitgegle den en tegen een zeswieligen vrachtau to gebotst. De zeswieler kwam aan de rechterzijde van den weg terecht tegen een boom en werd dusdanig beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tegelijkertijd is op den Hoogeweg een vierwielige vrachtauto door de glad heid tegen een bord van den Rijkstele foondienst gereden, hetwelk afbrak. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ALLE WORDEN SMAAKVOL EN ARTISTIEK UITGEVOERD LANGESTRAAT 33- TEL. 232 AMERSFOORT vraagt vrijblijvend domonstratle bij: District Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDERWEG 23—25. Tel. 1819. GROOTE SORTEERING zie onzen winkel Boekhandel G. G. Veenendaal Langestraat 33 Tel. 232 HET ROODE ACHTERLICHT Geachte Redactie, Naar aanleiding van de ingezonden stukken over controle op het achter lichtje van fietsen, vestig ik de aan dacht op het volgende omtrent de eoort van deze achterlichtjes. De controle is gemakkelijk onder het rijden, als men een achterlichtje aan brengt waarvan het glaasje een bolle lens heeft, men kan dan onder het rij den zien of het achterlichtje brandt. Buitendien heeft dit soort achter lichtjes het voordeel, dat het van op zijde komend verkeer, ook deze ver lichting nog ziet. Hoogachtend, J. A. KOSTER. HET ROODE ACHTERLICHTJE Geachte Redactie, Vergun mij een weinig plaatsruimte voor onderstaande, waarvoor bij voor baat mijn hartelijken dank. Met zeer veel belangstelling heb ik Uw artikel in het Zaterdagavondblad van 4 December j.l. gelezen, alsmede het ingezonden 6tuk van den heer Letschert. In de eerste plaats wil ik graag duidelijk maken, hoe het komt, dat er wielrijders zijn, die te kampen hebben met hat roode achterlicht. Dit is niet vreemd, als men weet, dat de meeste wielrijders het lampje er zelf op gemonteerd hebben en het dan maar een paar dagen brandt, het er vervol gen6 weer moeten afhalen om het spat bord schoon te 6churen in de hoop, dat het nu zal blijven branden. Wanneer een reflector door een vakman wordt aangebracht, behoeft het wederom mon- WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Tomatenschijven met puree. Bereiding: Fruit eenige gehakte uitjes in boter lichtbruin en voeg er 1 of 2 lepeltjes kerrie aan toe. Roer dit door aardappelpurèe en houd deze warm. Snijd de tomaten aan dikke schijven, bestrooi ze met wat zout en bak ze bruin aan beide kanten. Leg de puree, opgehoógd in het mid den van een platte schaal en bedek ze met de gebakken schijven. Strooi er ge hakte peterselie over. VOOR DE MIDDAGTAFEL Erwtensoep met worst en kluif. Droge rijst met boter en suiker. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Toast met gesmolten kaas. Bereiding: Besmeer dunne sneed- jes toast (of Weerter beschuitjes) met een mengsel van geraspte kaas, zeer fijn gehakte peterselie, wat peper en mosterd. Bak de sneedjes vlug in een heeten oven en presenteer er dikke to matensaus bij. VOOR DE MIDDAGTAFEL Heldere groentesoep. Kalfsreateletten. Snijboontjes. Gesloofde peren. Citroensaufflé. Bereiding: 90 gr. boter, 180 gr* suiker, 4 eieren, wat geraspte citroen schil. sap van 3 citroenen, 20 gr. bloem* Roer de boter met een houten lepel in een kom tot ze zeer zacht geworden is. Voeg er steeds flink roerende één voor één de eierdooiers aan toe. Vervolgens de suiker, de bloem, de geraspte schil en het citroensap. Laat deze massa on der flink roeren eventjes doorkoken. Klop de eiwitten stijf, meng hiermee de massa. Doe de satifflé onmiddellijk daarna in een vuurvast schoteltje, dat met boter is ingesmeerd. Verwarm het schoteltje een kwartier in een matig warmen oven. (De saufflé moet, om neerslaan te voorkomen, direct uit den over worden opgedaan, onder een warmen deksel)* teeren en afschuren van het spatbord niet voor te komen. In de meeste ge vallen wordt het er zelf maar op be vestigd en door het gebruik van ver keerde lampjes zal het niet branden. Mij is dit herhaalde malen in de prac- tijk gebleken. In één geval heb ik zelfs vier verschillende lampjes geprobeerd en eindelijk had ik het volle resultaat. Zoo is het ook met die oude dynamo; ik kan u verzekeren, dat 98 wel goed is, doch men moet wel terdege uitkij ken naar het voltage, de een heeft 3 volt, de ander iVo of 6 volt. Wat de ge zinnen betreft, welke zes nieuwe dyna mo's moeten koopen, die hebben het wel zeer slecht getroffen, die wilden zeker voor het minste geld op den eer sten rang zittèn. Nogmaals zeg ik U, dat meer dan 98 wel goed is, doch dan moeten ook de bijbehoorende lampjes gebruikt wordèn. W. VAN DER BELT, Secr. afd. Amersfoort van den Bond van Rijwielherstellers. OMREKENINGSKOERSEN Oft Niet off, 9 Dec. 10 Dec. Londen Berljja Parijs „MH(I Broeit! ZOricb Kopenhagen Stockholm Oslo New York Praag Milaan Medeged. door da 8.98J* 8.99 0.72.52 0.72.50 6.11 6.12 30.57 30.60 41.61 41.60 40.15 40.15 46.35 46.35 45.1714 45.20 1.79% 1.80 6.33 6.37 9.55 R'damsche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5