kcmja picdmwc LAATSTE BERICHTEN VERWOEDE STRIJD OM NANKING Japanneezen in Nanking j/. $/Jwisthman %n. PROTEST VAN AMERIKA i De instelling van nationale raden Berooving in de Residentie Het besluit van de U.C.I. JAPANNEEZEN TE POEKAU Strijdgassen gebruikt? Tal van excuses NIEUWE KARDINALEN TROTZKI ONSCHULDIG VERKLAARD e s £sw $jiwjiru2 qnsuds. lofsdwifn Per flesch f 0,651|| Per anker f 25«— lAiAcjdit&diSL&iAacd 17 Jsrf. 1^5 Het ontwerp van Prof. de Vries AMSTERDAM BEREIDT ZICH VOOR Een „mobilisatie-systeem" Beide Kerstdagen Zondag voor de post Vrouw was een beul voor haar kinderen 15 jaar internationale rechtspraak UIT DE STAATSCOURANT De terugkeer tot de spelling-Marchant Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 13 DECEMBER 1937 BUITENLAND Een poging om het garnizoen der Chineesche hoofdstad den terugweg af te snijden SJANGHAI, 13 December. (D.N.B.) De Japansche troepen hebben Zondag middag. de hevige tegenaanvallen der Chi- neezen ten spijt, gedeelten van den Zuide lijken stadsmuur van Nanking in bezit ge nomen. In het stadsdeel bij de Zuidelijke poort is het tot bloedige straatgevechten gekomen. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft medegedeeld, dat ter hoogte van Taiping, halverwege Nanking en Woehoe. Japansche troepen de Jangtse zijn overge trokken. Zij rukken op naar het tegenover Nanking liggende Poekau en moeten de omsingeling der hoofdstad voltooienDe bedoeling is den terugtocht van de troe pen van het Nankingsche garnizoen al te snijden. De Hsiewoesjan-heuvel is tot driemaal toe in andere handen overgegaan. Aan beide zijden zijn de verliezen zeer groot. Japansche vliegtuigen hebben brand bommen geworpen op Kiakwan, een der versterkingswerken van Nanking aan de Jangtse. De Japansche correspondentenen noe men den strijd zonder weerga in de ge schiedenis. De Japansche troepen heb ben op wanhopige wijze geprobeerd hun positie te verbeteren en de sterke stel lingen der Chineozen hij het mausoleum van Soen Yat Sen op den Purperberg te veroveren Nader seint Havas uit Tokio, dat de Japansche troepen, die gistermiddag poogden de Zuiderpoort te veroveren, er tegen den avond in zijn geslaagd het geheele Zuidelijk deel van de vesting werken in hun macht te krijgen. De Ja pansche luchtmacht heeft de sterre- wacht op den Purperen Berg vernield. Verder wordt gemeld, dat een flottille Japansche riviervaartuigen de versper ringen, welke de Chineezen in de rivier hadden gelegd, hebben doorbroken en de Chineesche batterijen, welke de stad aan de rivierzijde verdedigen, onder vuur hebben genomen. De Japansche voorhoede, welke naar den Noordelijken oever van de Jangtse is overgestoken, is in den avond te Poe kau, aan de overzijde van Nanking aan gekomen. Tot Zondagavond tien uren hadden zich, volgens Domei, 61 Chineesche mili tairen, o.w. een officier, aan Japansche troepen buiten den Oostelijken muur overgegeven. Uit Hongkong wordt door Domei gemeld, dat aan het front bij Nan king twaalfduizend Chineesche sol daten werden gedood door strijdgas sen, welke „door den wind naar hun gelederen werden teruggedreven, toen zij ze tegen de Japansche troe pen wilden gebruiken". Nantsjang gebombardeerd Japansche vliegtuigen hebben Nants jang, de hoofdstad van Kiangsi, waar Tsjang Kai T6jek zich, naar men gelooft zou ophouden, gebombardeerd Twee Chineesche vliegtuigen zijn neergescho ten, twaalf toestellen werden op den grond vernield. Japanneezen zullen Peking als hoofdstad herstellen. Uit half-officieele Japansche bron wordt verklaard, dat. zoodra de val van Nanking officieel zal worden mede gedeeld, te Peiping een regionale regee ring zal worden ingesteld. Intusschen heeft de commissie voor de handhaving van den vrede de stra ten versierd met het oog op den a.s. val van Nanking. Schoolkinderen hebben de aanzegging gekregen, dat. indien zij de officieele feesten niet zullen bijwonen, daaruit zal worden opgemaakt, dat hun ouders communisten zijn. Japan bereid de schade volledig te vergoeden in verband met het bombardement der Panay TOKIO, 13 Dec. (Reuter). De ambassadeur van de Vereenigde Staten te Tokio heeft een bezoek ge bracht aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken om te protestee ren tegen het tot zinken brengen van Amerikaansche schepen. Te Washington werden nog In den nacht extra-edities van de bladen uitge geven. Het incident heeft opschudding verwekt in officieele kringen, die de aanwezigheid van een kanonneerboot bij Nanking noodzakelijk achtten voor de veiligheid van de Amerikaansche onder danen. Sommigen verlangen thans, dat alle Amerikaansche oorlogsbodems te ruggeroepen zullen worden, terwijl an deren krachtige maatregelen eischen. Op velerlei wijzen hebben de Japan neezen Amerika verontschuldigingen aangeboden. Naar vernomen wordt, heeft vice-ad- miraal Hasegawa aan Yarnell voorge steld volledige schadeloosstelling te ge ven voor het tot zinken brengen van de Amerikaansche schepen. Verder wordt vernomen, dat do Stan dard Vacuum Oil Company de Japan sche autoriteiten Vrijdag had medege deeld, dat zeventien van haar schepen bij Woehoe verzameld lagen cn gevraagd heeft stappen te nemen om de veiligheid van deze schepen te verzekeren De Pa nay lag naast deze schepen voor anker. VATICAANSTAD, 13 December. (Ha- vas). Hedenochtend is bet geheim consistorie bijeengekomen om de na men van vijf nieuwe kardinalen te ver nemen. De bijeenkomst werd op de tra- ditioneele wijze gehouden. De kardina len kwamen bijeen, gekleed in roode toog met paarsen mantel, in de zaal van het consistorie Vervolgens ver scheen de Paus, vergezeld van een af- deeling van de edelgarde en kamerhee- ren, zoowel geestelijken als leeken. i Na den zegen te hebben gegeven, maakte de paus do namen van de vijf nieuwe kardinalen bekend. Het college van kardinalen wordt hiermede op 69 gebracht. De nieuwe kardinalen zijn mgr. Pier re Gerlier. primaat der Galliërs, mgr. Arthur Hinsley, aartsbisschop van West minster. mgr. Guiseppe Pizzardo. secre taris voor buitengewone kerkelijke aan gelegenheden, mgr. Adeato Piazza, pa triarch van Venetië, mgr. Ermenegildo •jgrellegrinetti. apostolisch nuntius in Joego-Slavië. GENERAAI. ROEDEK TE ROME K°M?.>3 Dec. (D.N.B.) De Hongaar acne minister van oorlog, generaal Roe- aer, i6 gisteren te Roma aangekomen. Officieele woning van maar' schalk Tsjang Kai Tsjek bezet TOKIO, 13 Dec. (Reuter). De Japansche troepen hebben heden ochtend de Chineesche regeerings- gebouwen te Nanking bezet. Eenige uren eerder waren de officieele wo ning van maarschalk Tsjang Kai Tsjfk en de militaire academie be zet Verder hebben Japansche oorlogs schepen de versperring bij Tsjin- kiang in de Jangtse doorbroken. Zij bombardeeren op het oogenblik de stad. Van Japansche ziide wordt medege deeld, dat de Chineesche troepen giste ren begonnen zijn over de Jangtse terug te trekken. Zij werden evenwel krach tig door de JnnanThe vliegtuigen aan gevallen, die vier groote vijandelijke schepen tot zinken brachten, alsmede verscheidene jonken. Meer dan duizend Chineezen werden gedood. Het Chineesche blad Takoengpau be richt, dat gisteren Chineesche geniesol daten de bres, welke de Japansche af- fillerie geschoten l^ad in den muur bij de Kwanghoeapoort'. hebben gedicht. De twintig meter breede gracht, welke de stad omringt, is een ernstige hinder paal voor de aanvallers. De Chineesche luchtvaart is zeer actief. De Amerikaansche consul te Sjang hai heeft het departement van huiten- landsche zaken medegedeeld, dat hij van den Japanschen eonsnl-generaal te Sjanghai de verzekering heeft ontvan- 'en, dat de strijd rond Hnhsien zal wor den gpstaakt, om in staat te stellen, de Amerikanen, die hier aan land zijn ge zet, in veiligheid te brengen. Hedenmiddag om vier uur (plaat- selijken tijd) beeft het Japansche hoofdkwartier medegedeeld, dat do Japanneezen alle versterkingen van Nankihg bezet hebben. Zij hebben de overblijfselen van de Chineesche troepen in het Noordelijke deel van Nanking ingesloten. NEW YORK, 13 Dec. (Havas). De internationale commissie van onderzoek naar de 6chuld van Trotzki heeft ver klaard, dat laatstgenoemde onschuldig is aan de daden van terreur, sabotage cn fascistische samenzwering, waarvan hij te Moskou wordt beschuldigd. Do commissie is van oordeel, dat zoo wel Trotzki ate- zijn zoon Leon Sedof, veroordeeld werden, terwijl zij zelf niet •lanwezig waren. Het onderzoek van de commissie velke uit tien leden van verschillende nationaliteit bestaat, heeft gedurende >rht maanden de zaak bestudeerd. In Ie commissie hebben oa. zittine de \rr»*.-ji<nar»sche filosoof Dewev. het vroegere Fransche lid van de commu nistische Internationale Rosmer, de Duitsche schrijver Otto Ruehle en de Mexicaansche uitgever Zamora. «j -ü e BINNENLAND Voor distributiewezen, verkeers wezen, landbouw, handel en nijverheid •s-GRAVENHAGE, 13 December. In de eerste winterconferentie, wel ke de Bond van Jong-Liberalen Zon dag te 's-Gravenhage heeft gehou den, werd het door prof. C. VV. de Vries ontworpen wetsvoorstel be handeld, strekkende tot het instellen van nationale raden voor het distri butiewezen, voor het verkeerswezen, voor. den landbouw, voor den han del en voor do nijverheid. De voorzitter, de heer H. A. Korthals, vermeldde in zijn openingswoord het «•taatkundig herzieningsrapport, voorbe reid door een commissie uit eigen kring, vastgesteld door den bond, uit welk rapport ook do behoefte 6preekt de wer king van het parlementaire stelsel op economisch gebied te verbeteren. Het voorstel tot het instellen van „nationale raden" heeft hetzelfde doel. Het woord was daarna aan prof. De Vries. Spreker geloofde niemand onrecht te doen wanneer hij constateerdo dat de parlementen van de wereld het minst goed hebben gefunctionneerd bij het ver vullen van hun taak op economisch ge bied. Op dit gebied werd staatsbemoeie nis steeds in 'hoofdzaak regeeringsbe- moeienis. Maar hoe nu te zorgen dat de regeeringsmentalitoit klopte op de pien* talltèit van handel en nijvernetd, van scheepvaart en industrie bij werkgevers en werknemers. Wie inspireert de regee ring, als het parlement het niet doen kan? Het antwoord was niet zóó verschil lend als men zou denken. Overal werd gezocht naar nieuwe organen, ter ver vanging of ter aanvulling zoowel van regeeringswaakzaamheid als van parle- mentswerkzaamheid. Het bekendste is het instituut van den economischen raad. In Nederland is vooral gezo'oht naar deskundige samenstelling, niet ge bonden aan belangen of partij-politieke groepeering. Bij de nieuwe benoemingen van dezen raad zal weer blijken hoe partij-politiek had te zwijgen. Op deze wijze van samenstelling is kritiek uitgeoefend in het rapport grondwetsh rziening van den Vrijheids bond. De liberalen en de katholieken hebben gevraagd om een organische sa menstelling in den econo lischetf raad en een \oorstel daartoe, uitgaande van de regeering. zoude zeker in het parle ment een meerderheid vinden Het ele ment der belangcnlooze deskundigheid zoude ook dan niet m ."en ontbreken. Op economisch gebied krijgen nu ook de bedrijfsraden een adviseerende naast een uitvoerende bevoegdh id. Het advies zal niet lang tot het sociale terrein worden beperki. Dit is ook prak >ch on houdbaar. Dit is in overeenstemming met de twintigste con 'usie van het rapport-grondwetsherziening der libera len. waarbij een regeling hij wet wordt geëischt, „waarbij wel aan bepaalde col leges als bedi ïjfsraden uitvoerende, be sturende en rechtsorekende functies worden opgedragen, maar in geen geval wetgevend r ezag". Het besturen zal zich in de praktijk nog veel-' tot adviezen op bestureDd gebied beperken. Hiertoe be hooren ook adviezen tot het voorberei den van wetgevende r n afregelen. Daarna lichtte prof. de Vries zijn proeve voor een wetsontwerp toe tot het geven van bepaalde bevoegd heden op economisch gebied aan nationale raden tot hulp zoowel voor de regeering als voor het par lement. Deze nationale raden staan boven de bedrijfsraden die zich im mers tot één bedrijf moeten be perken. Spr. vertrouwde dat het voorstel ook in den Vrijheidsbond een voorwerp van onderzoek zou uitmaken, nadat het rapport van de commissie van Lidth de Jeude zou zijn gepubliceerd en aangeno men. Intusscben, vele rapporten, aan den Vrijheidsbond aangeboden en zelfs door de jaarvergadering aanvaard, kwamen toch niet door goede populariseering tot de kennis van het groote publiek. Dit publiek kwam daardoor in de meening dat de Vrijheidsbond immer bij bet oude bleef staan. Ilier draagt de pro paganda veel schuld van velerlei mis lukking. Het is niet voldoende iets in een rapport te zetten en dat in een ver gadering aan te nempn Het groote pu bliek moet het ook begrijpen en we ten welke nieuwe inzirhtpn zijn gerijp' F.en motie om dit onderwerp ook in den Vrijheidshond te doen bestudeeren werd met algemeene stemmen aange nomen. De a.s. blijde gebeurtenis aan het Hof AMSTERDAM, 13 December. Reeds sedert eenige maanden beeft het cen traal comité een grootsch plan voor een massa-demonstratio ter gelegenheid van de verwachte blijde gebeurtenis aan het Hof in voorbereiding. Zoodra hei bericht der geboorte is aangekomen, zullen, zoo mogelijk op alle pleinen der stad, herauten van groote rollen het verheugendo feit door voorlezing aan de burgerij bekend maken. Deze herau ten zullen, behoudens toestemming van het departement van defensie, uit het corps der militaire politie worden ge- requireerd. Op hetzelfde oogenblik zal de stadsbeiaardior J. Vincent, het caril lon op het Koninklijk Paleis op den Dam gaan bespelen, en hetzelfde lied ten gehoore brengen, dat in den Jarc 1909 op den laatsten dag van April bij de geboorte van Prinses Juliana werd geepeeld. Op den Dam zal voor een geheele week een groote feestversiering worden opgericht, die thans reeds kant en klaar in de werkplaatsen gereed ligt, en, op het eerste sein van de organisatoren, in zes uur tijds kan worden opgesteld. Het co mité wil het karakter van de ver siering evenwel tot op den dag zelf geheim houden om de verrassing des te grooter te doen zijn. Op een avond, vrijwel onmiddellijk na de geboorte zal een massademonstratie worden gehouden, waarbij de ver siering onthuld zal worden, en om dit alles vlot en snel in zijn werk te doen gaan is een speciaal „mobi lisatie-systeem" in het leven geroe pen om alle leden der aangesloten vereenigingen tijdig te bereiken. Zeer korte redevoeringen en sa menzang zullen de bijeenkomst op luisteren. Zoo zal o. m. de burge meester het woord voeren. De commissie die al deze plannen heeft voorbereid, en zich met de uit voering ervan heiast, bestaat uit de beeren dr. J. Gajentaan. H. Brouwer H. Mzn., M. Goldenberg, H. Eysten, N. J Kolleman, F. Ploeger, V. E. J. Pouw, rector F. F. Schneiders en C. Schuive- ling. Buitenman, die bij kennissen logeerde, miste 900 's-GRAVENHAGE, 13 December. Wederom heeft zich hier ter stede een geval van berooving voorgedaan en ook nu betreft het een aanzienlijk bedrag, dat het slachtoffer afhandig is gemaakt. Een inwoner van een klein plaatsje in de provincie Zuid-Holland, die het week end in Den Haag doorbracht, en in den nacht van Zaterdag op Zondag bij ken nissen, die een café hier ter stede heb ben, slieo, moest Zondagochtend, toon hij wakker werd, conslateeren, dat hij van een bedrag van 900.was besto len. Het slachtoffer deed aangifte bij de politic. In verband met het onderzoek zijn de kennissen de caféhouder en zijn echt- genoote benevens nog 4 anderen in het bewuste perceel woonachtige man nen voorloopig in bewaring gesteld. 's-GRAVENHAGE. 13 December. Op den Eersten Kerstdag, Zaterdag 25 Dcc a.s., zal geen brief- en pakketpostbe stelling worden uitgevoerd. Alleen de stukken, welke anders ook op Zondagen te Amsterdam. Rotterdam, 's Gravenha- ge. Utrecht, Groningen en Scheveningen besteld worden, zullen, doch uitsluitend in de genoemde plaatsen, op den Eer sten Kerstdag worden besteld. In alle overige plaatsen is bet afhalen van post 6tukken op 2o December geregeld als op Zondagen. Beide Kerstdagen zullen derhalve wat de postbestelling betreft, voor het ge heele land als Zondagen worden be schouwd. DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM 's-GRAVENHAGE, 13 December. H.M. de Koningin is hedenochtend per auto naar Amsterdam vertrokken om een bezoek aan Prine Bernhard te brengen H.M. wordt in den loop van den middag in den Haag terug verwacht. Politierechter veroordeelt haar tot een maand gevangenisstraf HAARLEM. 13 December. In September j.l. is een ergerlijk geval van kindermishandeling aan het licht gekomen, dat zich heeft voor gedaan in een woning in de Her culesstraat. De 38-jarige vrouw K., wier man haar ongeveer drie Jaar geleden heeft verlaten, woonde daar samen met den weduwnaar S. F.r waren zeven kinderen in huis. Een zevenjarig mei9je, een dochtertje van den weduwnaar, en een vijfja rig zoontje van de vrouw werden herhaaldelijk met een stuk hout bont en blauw geslagen. Vooral het knaapje moest hot ontgelden. Het kwam nooit in de buitenlucht en moest meestal met vastgesnoerde handjes In bed blijven. Bovendien kreeg het nagenoeg niet te et-n, waardoor het in totaal ondervoeden toestand verkeerde. Heden stond de vrouw voor den po litierechter terecht. Een dokter ver klaarde, dat de lichaampjes dor kinde ren mot wonden waren overdekt. Op verscheidene plaatsen veïtoonden zich bovendien bloeduitstortingen. De vrouw zei dat zij geruimen tijd in zeer ner- neuzen toestand had verkeerd, omdat zij een kind verwachtte van den man, met wlcn zij samenwoonde. De officier van Justitie hield een zeer scherp requisitoir, waarin hij de vtjuw een beul noemde. HIJ eischte een maand gevangenisstraf. Ook do politierechter laakte het gedrag der vrouw ten zeer ste en veroordeelde haar conform den eisch, Prof. Dr. J. H. W. Verzijl spreekt in de Kon. Akademie van Wetenschappen AMSTERDAM, 13 December. In de heden In het Trippenhuis gehouden vergadering der Konink lijke Akademie van Wetenschap, pen (heeft prof. dr. J. H. W. Verzijl, een mededeeling gedaan, die, on der den tftel „vijftien Jaren inter nationale rechtspraak", een alge meene schets beoogt te geven van de werkzaamheden, de opvattingen en de tendenties in de rechtspraak van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie in de eerste vijf tien jaren van zijn bestaan. Na enkele gegevens over do recht spraak en de rechtsmacht van het Hof in cijfers, behandelde de spreker de be langrijkheid der uitspraken uit het dubbele oogpunt van de internationale politiek en van de internationale rechts vorming, alsmede de mogelijkheid van berechting van politieke geschillen Het Hof heeft tot nu toe vrijwel uitsluitend verdragen moeten interpreteeren en slechts zelden gewoonterechtelijke strijdvragen moeten beslissen, althans rechtstreeks, als den eigenlijken Inzet van de rechtszaak. De. spreker gaf vervolgens een samen vatting van de wijze, waarop het Hof bij zijn rechtspraak, al9 rechtsbronnen, gebruik heeft gemaakt of niet gemaakt, van de in art. 38 van zijn statuut ver melde volkenrechtsdoctrine, rechterlij ke precedenten en algemeene reehtsbe- ginselen en van de opvatting, die het schijnt te hebben van deze laatste be ginselen. Wat de procespraktijk van het Hof betreft, behandelde de spreker in het bijzonder het vraagstuk van de openbaarmaking van minderheidsoor- deelen ook bij de „avis consultatifs" en do wijze van handelen met betrekking tot de verschillende preliminaire excep ties, medo ten betooge, dat op verschil lende punten het internationale proces recht zich een eigen ontwikkelingsgang moet zoeken, in vergelijking met het nationale. Na do vraag te hebben aangeroerd, of het Hof ook „politieke" beslissingen heeft gegeven en wat daaronder zou kunnen worden verstaan, vestigde de spreker ten slotte de aandacht op de rechterlijke zelfstandigheid van het Hof, eenerzijds tegenover de organen der hoogc internationale politiek, an derzijds tegenover dc partijen en haar bijzondere opdrachten. Op dit laatste punt schijnt het Hof zich in den laat sten tijd meer gebonden te achten dan jn de eerste jaren van zijn werkzaam heid, wat bij voortzetting van deze tendentie zou kunnen leiden tot meer dere aanpassing aan de traditioneelo opvatting der internationale scheids rechtspraak. Bij K.B. van 10 December 1937 ia met ingang van 16 December 1937 in va6ten dienst benoemd tot electrotechnisch opzichter, bij het departement van de fensie A. J. Labont. Bij K. B. van 9 December 1937 is mot ingang van 20 December 1937 benoemd voor vast tot officier van gezondheid der 2e klasse bij de koninklijke marine de hoer P. J. van Waegeningh. Bij K. B. van 9 Deremher is benoemd tot ridder in de orde van Oranlo-Nas- sau: J. H van Aalderen. voorzitter van gecommitteerden tot de administratie der gestichten van weldadigheid, te Doesburg. Bij K. B. van 1 December is met in gang van 1 Maart 1938 aan J. H. Stork op zijn verzoek eervol ontslag verleend als controleerend geneeskundige bij de rijksverzekeringsbank, onder dankbetui ging voor de in die betrekking bewe zen diensten. Bii beschikking van den minister van Sociale Zaken is benoemd tot arbeidey- 11J van den raad van arbeid te Middel burg J. M. G. de Roo, to Vlissingen. Bij K. B- van 9 Dec. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. G. Brat. arts to Rotterdam. Ontelbaar velen protes- tccren ertegen NIJMEGEN, 13 December. Prof. dr. Jos. Schrijnen, prof. mr. B. M. Taverne en prof. dr. Ferd. Sasson schrijven ons: Het aantal adhaesiebetiiigingen aan het door on6 inzake terugkeer tot de spelling-Marchant geuite protest, ook uit onderwijskringen, is zoo overstel pend, dat het bezwaarlijk zou zijn, deze than6 openbaar te maken. Voorloopig wenschen wij slechts dit globale resul taat tor kennis van minister en Tweede- Kamerleden en van het publiek te bren gen. Wij doen dit in het belang van de udhaesic-betuigers en van do zaak zelf. Voor de ontelbaar vele, bepaaldelijk Roomsch-Ivatholieke kiezers in den lan de, die den terugkeer tot de spelling-* Marchant als een ramp hc jwen, zou het een groote teleurstelling zijn, wanneer zij in de tweede Kamer niet de vertegenwoordiging zou vinden, waarop zij recht hebben. SPORT EN SPEL Ten aanzien van Van der Vijver's wereldrecord in den sprint s'-GRAVENHAGE, 13 Dec. Het bo- sluit, dat de Union Cycliste Internatio nale te Ztlrich heeft genomen en waar door den Nederlander .lef van der Vijver hot wereldkampioenschap als sprinter is ontnomen, was voor ons aanleiding aan Jhr. van den Berch van Heemstede, voorzitter van de Nerierlandscho Wiel- ren Unie en bestuurslid van de U.C.I< zijn meening over deze beslissing te vragen. „Mijn persoonlijke meening is, aldus de heer van den Berch van Heemstede, dat het bestuur de bevoegdheid mist dize zaak te behandelen en een beslis sing erover te nemen". De IJ.C.I. is alleen bevoegd zaken in behandeling te nemen die de statuten en 'het reglement haar opdragen. Of van der Vijver terecht of ten onrechte wc- icldkampioen sprinter is, daarover heeft de U.C.I. niet te oordeelen. Do voorzitter van de U.C.I. verdedigde een ander standpunt in de vergadering Züricb. Ilij meende, dat al wat niet in statuten of reglement verboden is, tor b oordeeling van het bestuur staat. Ter verduidelijking van zijn stand punt. zeide de iicer Van den Berch nog, dat de beslissing over den wedstrijd te Kopenhagen uitsluitend bij de wed- strijdcommissarissen berust. Zij hebben uitgemaakt, dat Van der Vijver over winnaar was en overeenkomstig deze beslissing heeft de vice-voorzitter der U.C.I den Nedcrlnndschen renner als wereldkampioen gehuldigd. Tegen deze beslissing kunnen alleen rijders1 protesteeren. Er is geen protest van die zijde geuit, dus: do beslissing te Kopenhagen was onherroepelijk gewor-. den. Blijkens den uitslag van de vergade-» ring der U.C.I. heeft deze zich met hot standpunt van haar voorzitter veree-» nigd. De heer Van den Berch van Heemste de heeft zich van .stemming onthouden. Hij heeft een korte verklaring afgelegd, waarin hij protesteerde tegen het feit, dat het bestuur zich een bevoegdheid toekende, welke uitsluitend aan het congres toekomt. „Had ik tegi gestemd, aldus de heer van den Berch, dan zou ik door aan de stemming deel te nemen den indruk hebben gewekt, dat het bestjur wel de bevoegdheid had deze zaak in behande ling te nemen. Nu ik van tegenoverge stelde meening ben, meende ik door ont- houding aan de stemming den juisten weg te bewandelen". Verder deelde de voorzitter der N.W.U. mede. dat hij de zaak op het congres in Felmarj te Parijs aan de orde zal stel-» len. Het congres is souverein en kam volgens den heer van den Berch, een be- slissing nemen ten gunste of ten nadee-* Ie van Jef van der Vijvers titel. Op het oogenblik den': ik er niet aan als be stuur der U.C.I. mijn ontslag te ne men, aldus besloot jhr. van den Berch van Heemstede. STADSNIEUWS EXAMEN Na een vergelijkend examen is be* noemd tot organist der Ned. Herv. Wil- helminakerk to Utrecht' onze stadgenoot de heer Jaap Elzenaar, organist van de Doopsgezlndo Gemeente alhier. BURGERLIJKE STAND 13 December GEBOREN: Harmen Karei, z. van A. C. van de Wetering en K. Lodenstein. Gijsbertha, d. van J. A. Jetsel en G. Oferman. OVERLEDEN: E. Verhoef 84 jr., Tved< van H. Lommens. J. Mur -85 jaar, \ved< \an K. van Woudenberg. OMREKENINGSKOERSEN - Oft Niet off, 11 Dec. 13 Dec. Londen 8.98% 8.99 B*'hin 0.72.48 0.72.48 6.11% 6.13 Brusso) 30.57% 30.57 ZUrich 41.60 41.60 Kopenhaean 40.17% 40 15 Stockholm 46.37% 46.35 Dslo 45.22 45.20 New York 1.79% 1.80 p™ag 6.33% 6.34* Milaan 9.55% Mcdcged. doox de R'damsche Bankvcrcen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3