HET JUBILEUM VAN MERCURIUS Diakenwijding DUIVENSPORT AANBESTEDING Üqsmda RECEPTIE IN AMICITIA GEMEENTERAAD VAN DE POLITIE Speeltuinvereeniging Soesterkwartier KUNST NA ARBEID INGEZONDEN STUKKEN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 13 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS Het verbouwen van perceel hoek Langestraat Kortegracht Groote herdenkingsfeest avond in „De Valk" Het bestuur van den Nationalen Bond yan Handels- en Kantoorbedienden Mer- curius, afdeeling Amersfoort, recipieer de Zaterdagmiddag in den foyer van Amicitia ter gelegenheid van zijn vijf en twintig jarig bestaan. Tal van bloemstukken waren in de zaal aanwezig, o.a. van Bestuurders- bond, Chr. Bond van Handels- en Kan toorbedienden, Mercurius afdeeling Zeist en Utrecht, Bond van Werkmeesters en Bond van Belasting personeel. Een van de eersten, die het bestuur van Mercurius kwam gelukwenschen, was dr. Joh. Scheurer, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geldersche Vallei. Onder I' de verdere aanwezigen bemerkten wij i de heeren Smit, oud-voorzitter, van Meeteren, vertegenwoordiger van het verzekeringsinstituut; G. A. Lodder, oud-lid en oprichter; C. W. Prins, voor zitter commissie van toezicht M.O.; Flick, voorzitter van de „Algemeene"; C. H. van Daal, bondsvoorzitter; Bakker, oud-voorzitter van Mercurius en voor zitter van de Federatie van samenwer kende bonden van handcis- en kantoor bedienden; Recourt. 2de voorzitter van den bestuurdersbond Amersfoort; J. Peper, directeur van de Handelsschool; Hogenhorst, namens de Ned. Chr. Ver. van Handels- en Kantoorbedienden, afd. Amersfoort; Koopman, oud-provinciaal bestuurder van Mercurius; G. A. Wijkend, namens de afdeeling Zeist van den bond en A. Pohl, namens de afdee ling Utrecht. Schriftelijke gelukwenschen waren in gekomen van den burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck, den oud-voor zitter van de afdeeling Zeist. Nederland- sche Handelsreizigers. St. Xaverius, de B.A.N.S., Bond van Politiepersoneel in Nederland, Nederlandsche Vakcentrale, Bestuurdersbond Amersfoort. Algemee- nen Nederlandschen Politiebond en den Bond van leeraren bij het nijverheids onderwijs. De voorzitter der afdeeling Amers foort, de heer M. de Meul'de r, heette alle aanwezig op de receptie van harte welkom en vooral de vertegenwoordi gers van de verschillende corporaties, alsmede den heer G. A. Lodder, den mede-oprichter van de afdeeling Amers foort. Het verheugde spr. dat de heer Lodder hem zoo juist had meegedeeld weer werkend lid te willen worden. Verder memoreerde spr. de oprichting van de afdeeling Amersfoort en de werkzaamheden van den bond in de af- gelöopen 25 jaar, waarvoor wij naar het Amersfoortsch Dagblad van 6 December j.l. verwijzen. De heer G. A. Lodder bracht vervol gens zijn gelukwenschen aan het be stuur over en liet deze vergezeld gaan van een kort historisch overzicht De heer D. C. S. Smi t, Haarlem, wenschte bestuur en leden van harte geluk met dit jubileum en zeide. dat de bond te allen tijde de belangen van de handels- en kantoorbedienden behartigd en een open oog en oor heeft voor alles, wat des bedienden is. De heer Smit wenschte, dat alle werklooze collega's weer spoedig in het arbeidsproces opge nomen zonden worden en dat ook de sa larissen iets gunstiger zouden zijn. De bondsvoorzitter, de heer C. H. v a n Daal. complimenteerde de afdeeling Amersfoort met haar 25-jar ie jubileum en herinnerde aan de activiteit, die steeds van de afdeeling Amersfoort is uitgegaan. De heer Bakker, oud-voorzitter van Mercurius en voorzitter van de federatie van samenwerkende honden, herinnerde aan den ouden tijd en spr. zag tot zijn vreugde, dat nog vele oudere leden in de afdeeling waren en nog steeds in het belang van alle handels- en kantoorbe dienden werkten. De heer Recourt, namens den Be stuurdersbond Amersfoort, feliciteerde het bestuur en de overige leden van de jubileerende afddeeling met het 25-jarig bestaan. Ook bracht spr. de gelukwen schen over namens den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. De heer Hog en hort, namens de Ned. Ver. van Chr. Handels- en Kantoor bedienden afdeeling Amersfoort hoopte, dat de afdeeling nog tal van jaren haar werk mocht verrichten en wenschte haar bij dezen mijlpaal van harte geluk. De heer J. Peper, directeur van de Handelsschool, zeide, dat het streven van den bond bestond uit de beharti ging van de stoffelijke belangen van de kantoorbedienden, doch bovenal de mo- reele verheffing. Spr. achtte dit laatste van het meeste belang, ook zijn leerlin gen zeide hij altijd, kennis is veel, doch karakter is meer. Het werk van den bond had spr. steeds met groote belang stelling gevolgd. Het verheugde den heer Peper, dat thans in het bestuur oud-leerlingen van de handelsschool zaten. Namens de leden van de afdeeling sprak de heer A. Das en liet zijn wen- schen vergezeld gaan van een bloemen hulde. Ook de heeren Koopman, "Wijkend en Pohl kwamen nog com plimenteeren en memoreerden nog tal van belangrijke gebeurtenissen uit de •fgeloopen 25 jaar der vereeniging. De herdenkingsfeest- avond d e r, die met de overige bestuursleden en den bondsvoorzitter, den heer v. Daa- len, op het tooneel tusschen de zeer tal rijke bloemstukken hadden plaats geno men, het woord. Hij prees het bestuur der afdeeling Utrecht, dat destijds het initiatief had genomen voor de oprich ting der afdeeling Amersfoort en spr. dankte het aanwezige Utrechtsche af- deelingsbestuur daarvoor. De spr. heette welkom den oud-bondsvoorzitter, den heer J. Bakker, den oud-voorzitter der afdeeling den heer Smit en den bonds voorzitter, den heer W. Ch. van Daalen. Ook de talrijke oud-leden kregen een bijzonder welkomstwoord, w.o. de heer Lodder, een der pioniers van de afdee ling Amersfoort Verder richtte spr. zich tot de verte genwoordigers van andere organisaties, waarna hij den bondsvoorzitter alsnog gelukwenschte met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van 0ranje-Nas6au. Spr. ziet daarin een erkenning door de overheid van het werk van neutrale vakbeweging in het algemeen en van Mercurius in het bijzonder. Nadat spr. nog gememoreerd had, dat meerdere afdeelingen en particulieren bloemstuk ken hadden geschonken en dat andere afdeelingen telegrafische gelukwen schen zonden, deelde hij mede, dat de burgemeester bij een gclukwensch be richt van verhindering had gestuurd. Aan den bondsvoorzitter overhandigde spr. een jubileum-enveloppe met de namen van een aantal nieuwe leden. De heer Van Daalen dankte voor de gelukwenschen, tot hem gesproken. Ook hij is dankbaar voor de waardee ring der overheid voor het werk der organisatie. .Spr. herinnerde aan het groote verschil in het bestaan der kan toorbedienden vroeger enmu en wijst er op. wat al is bereikt ten opzichte van vacantie, werktijden, vrijen middag e.a. Maar er is nog veel meer te doen en er wordt ooU nog meer gedaan. Spr. vraagt waardeering voor de opofferingen van het bestuur, dat met terzijdestelling van eigen belangen werkt voor de leden. Daartoe vraagt spr. aller medewerking. Een bijzonder woord van lof richtte spr tot den heer Lodder, een der pioniers in de afdeeling Amersfoort. Spr. hood ten slotte zijn gelukwenschen aan. welke hij vergezeld deed gaan van een prachtige bloemenmand. Nadat de heer de Meulder den bonds voorzitter had bedankt, werd begonnen met de afwerking van het eigenlijke feestprogramma. En dat was superieur! Rita Ross opende de rij met aardige liedjes, waarvan het refrein dapper door de zaal-bevolking werd meegezon gen. Mr. Bill, aangekondigd als muzi kaal excentriek oftewel de man met de 1000 vesten, was werkelijk excentriek en ook muzikaal. Onder het mom van vreemddocnerij liet hij ons toch van zijn veelzijdige muzikale talenten genieten. Maar ook van zijn clownerie! Gelachen, dat er is! Ook om den conferencier goochelaar, die werkelijk veel kracht ontwikkelde in laatstgenoemde kwali teit. Als conferencier kon hij nog vorde ringen maken, maar zijn goocheltoeren dwongen bewondering af. Geld, echt pa pieren geld uit een echten citroen halen, is dat in den tegenwoordigen tijd niet een toer om patent of octrooi op aan te vragen? Het geheele programma was buiten gewoon mooi en het werd keurig uitge voerd. Het gezelschap Ripken Jr. zorgde tusschen de nummers voor aardige mu ziek, terwijl Bert Kamperman de leiding had bij het bal. En dan is 't in orde. vooral als de The Harlem Rovers, onder aanvoering*van Wim Ripken meewerkt. Mercurius heeft op waardige wijze het zilveren feest gevierd en begint, gesterkt door de eensgezindheid der leden onder ling en gesteund door veler sympathie, met frisschen ijver aan de tweede •kwarteeuw. WIELRIJDER GESLIPT Tengevolge van de gladheid van den weg is de 19-jarige wielrijder J. B., wo nende te dezer stede, hedenmorgen bii het kruispunt Pieter Bothlaan-Utrecht- scheweg met zijn fiets geslipt. Met een hoofdwonde en een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis „De Lichten berg" vervoerd. In de kapel van het Oud- Katholiek Seminarium In de kapel van het Seminarie der Oud-Katholieken werd Zondag door Z.D.H. Mgr. Andreas Rinkel, Aartsbis schop van Utrecht, de wijding van het Diaconaat toegediend aan den eerw. heer Petrus Johannes Maan, afkomstig uit Hilversum. Het H. Misoffer werd opgedragen door den Aartsbisschop, geassisteerd als dia ken en subdiaken door den H. Eerw. heer A. Rinkel, president van het Se minarie en den Z. Eerw. heer G. A. Smit, pastoor der St. Georgiuskerk al hier. Verder waren eenigen der theolo ganten van het Seminarie bij de plech tigheid betrokken. De wijding vond plaats na het voor lezen der Epistdlles. Hierbij trad presi dent Rinkel op als Aartsdiaken die de zen Subdiaken voordroeg voor de wij ding tot Diaken, op verlangen van de H. Kerk. De wijdeling, die als subdiaken ge kleed was in de albe, en de manipel ontving de witte stool over den linker schouder, het teeken van het Diakenaat en hierna de dalmatiek onder de woor den: De Heer bekleede u steeds met het gewaad der zaligheid en met het kleed der vreugde en Hij omhulle u met den mantel der rechtvaardigheid. Bij het voorhouden en door de Wijde ling aanraken van het Evangelieboek sprak de Aartsbisschop: Ontvang de macht om bij de opdracht van het H. Offer het Evangelie te lezen. Jiieraan kon de Wijdeling dadelijk Door den architect J. F. Langenhorst werd in Germania aanbesteed het ver bouwen van perceel hoek Langestraat- Kortegracht, met volgende inschrijvin gen van den bouw zonder schilderwerk Th. F. van Keulen rv/ivii.— G. C. Hienekamp 5950.— W. Wassink 5525. Th. Hollander „5500. Th. W. Tommei 5399.- C. A. Boei 5249.— J. J. Vahstal 5225. W. Bunnik 5220.— Baar's Aann.bedr., Soest 5220.— C. van Zwol 5100.— P. Eigenraam 5065.— W. Heere 1985.— A. Verheuvel 4950.— N. J. de Wit 4930.— D. van Schooneveld Jr. 4780.— Van de vijf inschrijvers voor het schilderwerk enz. was laagste J. W. de Vaal met f 867.—. De aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Woensdag 22 December des middag6 om twee uur, voort te zetten des avonds om zeven uur en op volgende dagen, luidt als volgt: 5. Voorstel van B. en W. tot afwij zing van het verzoek van eenige school besturen om afkoop der vergoeding ex artikel 205, le lid der L.O. wet 1920 zulks ingevolge het bepaalde in arti kel 205 dier wet. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het uitbreidingsplan met be bouwingsvoorschriften voor Bcrg-Kop eii Berg-Noord. 7. Voorstel van B. en W. betreffende de heffing van rechten voor het woon wagenkamp. 8. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van de crisisregeling betreffende betaling van de contributie voor bet ziekenfonds door werkloozen. 9. Voorstel van B. en W. om de ge meente Amersfoort te doen toetreden als lid der Vereeniging voor Ziekeri- geldverzekering van Nederlandsche ge meenten. zulks voor de verzekering volgens de Ziektewet van het daar voor in aanmerking komend gemeen tepersoneel. 10. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling van de gemeente rekening dien6t. 1936. 11. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting 1937. 12. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van de lijst van straatnamen. 13. Voorstel van B. en W. tot ver koop van diverse perceelen bouwter rein aan de Ternatestraat. Madoera- straat, Lomhokstraat en Billitonstraat, tezamen groot 93-45 M2 aan de N.V. de Kruiskamp voor f 72.000.—. 14. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan J. G. Overeem van twee perceel tjes bouwterrein aan de Dollardstraat tezamen groot =fc 1246 Ma voor een to tale koopsom van f 6850.—. 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan W. Trink6 van een perceeltje bouwterrein aan de Feithlaan hoek Staringlaan groot 695 M3 voor f 4300.—. 16. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceeltje bouwterrein aan de Van Marnixlaan groot 830 M3 aan F. J. Schager voor f 6300. 17. Voorstel van B. en W. om een koopsom van grasgewas, gegroeid op een terrein aan de Rubensstraat, ge rechtelijk te doen invorderen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur trof de politie in de Lavendelstraat e»n 18-jarigen jongen aan, die verklaarde door iemand getrapt te zijn. Door hdm is aangifte gedaan van mishandeling. Gistermorgen werd proces-verbaal opgemaakt tegen een bakker wegens overtreding van de Arbeidswet. Aangifte werd gedaan van diefstal van een rijwiel. gevolg geven in de nu voortgezette H. Mis. Na dit voorlezen van het Evange lie sprak Monseigneur Rinkel naar aan leiding van Johannes 138, een voort zetting van het Evangelie van den dag, waarin Johannes de Dooper wees op Wie na hem komen zou, wiens voet riem hij niet waardig was te ontbin den. Jacobus en Johannes, zoon6 van Zebedeus volgen Jezus. Deze keert zich om en vraagt- Wat zoekt gij? Dit is steeds de levensvraag, ook voor u, jonge vriend en leerling. Daar moet niet met woorden maar met het hart worden geantwoord. In een boei ende toespraak stelde Mgr. in het licht, dat de eerlijke bedoeling om zoo goed mogelijk de priesterlijke roeping te vol brengen, niet voldoende is. Al zoudt ge steenen harten roeren, dan kan de roeping nog mislukken. De Heer vraagt Hem te volgen. Uw leven zij een voort durend tweegesprek met Hem. Zoek, met de oogen steeds op Hem gericht. Hem zoeken om bij Hem te wonen. Die vraag geldt ons allen. Heer, wij zoeken U en komen tot U. Dat Gij is ons leven moogt gezien worden. In wisselzang tusschen kerkkoor en gemeente werden gezongen de 21e Mis en enkele Adventsgezangen, op het orgel begeleid door den Waleerw. heer E. Wij ker, vorig jaar tot priester gewijd, welke 1 Jan. a.s. als kapelaan is geplaatst aan de parochie Egmond aan Zee, pastoor B. A. van Kleef. De godsdienstoefening van den na middag werd geleid door president Rin kei, als diaken reeds geassisteerd door den wijdeling en al6 subdiaken door pastoor Smit. Monseigneur had zijn ze tel naast het altaar. Na het zingen der Vesper-p6almen sprak president Wijker den nieuwen diaken toe naar aanlei ding van den naam Jubilate yan dezen Zondag. Een feestavond met een geva rieerd programma droeg aller goedkeuring weg Het Sinterklaasfeest van de Speel tuinvereeniging. „Het Soesterkwar tier" is Zaterdag met een goedge slaagd avondfeest beëindigd. Geno ten een week tevoren twee groepen van elk 270 kinderen van het keu rige programma, ook de ouderen hebben zich nu niet onbetuigd gela ten. sterker op de i's gezet worden we denken hierbij o.a. aan den landheer dan kunnen we met recht zeggen, dat zeer goed kunst vertoond is. Wij hopen, dat deze tooneelvereeniging onder haar bekwame regie op dit goede 6poor zal blijven voortgaan. Dan zal de publieke belangstelling, welke traditiegetrouw ook Zaterdag avond zeer groot was, nimmer te wen schen overlaten. Vermelden wij nog. dat het ensemble Rector voor muzikale illustratie zorg droeg. Wij kunnen geen voorstanders zijn van een dergelijke illustratie, ol wordt het dramatisch effect van be paalde scènes er misschien door ver hoogd. Waar blijft echter de grens, wan neer men deze ook bij blijspelen gaat gebruiken? Operette is niet do bedoe ling. Grand Théatre. Van 10 tot en met 16 December vertooning van da film „De Model-Echtgenoot". Zondae 1.45. 4.—. 6-15 en 8.30 uur. Avondvoqrstelling overige daten 810 uur n.m* Wopn«dag en Zatordag 2.30 ïur n.m matfnée. City Theater. Van Vrijdag 10 tot en met Maandag 13 December^or- tooning van de film „Klokslag 12'* en „Je moet maar boffen". Zondag 1-45 4 uur Ö.15 en 830 uur (doorloopend). Aanvang laat ste voorsfellina 8.30 uur- Zaterdag 6.15 en 8-30 uur Ovprige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matl- née 2 30 uur. Glldehnls A-K.G t o Zuldalngel 16. Tentoonstelling bloemstillevens en kunstnijverheid. Museum Fléhlte, Westsingel- Geopend dagelijks van 10—-12 en 1—4 uur uitgezonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1-303 uur* (Sfadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Sterhulft Beekenst.-laan 0. lede ren avond geopend en Zondagsmid dags voor alle meisjes. R.K. Leeszaal, Nieuwstrnat 24 Filiaal uitleen-bibliolheek Edison- straat 35- Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. 4 t.m. 25 December. Sierkunst Tentoonstelling werken van Machiel Brandenburg, dag. 10—5 uur. 14 December. Volksgebouw. Alntv tybo. 8 uur opening. 14 December. Monopole. Kon. Ver eeniging „Onze Vloot". Kol b. d. G. Doorman spreekt over Nederland en Zee". 8 uur n.m. 14 December. Ehen Haëzer. Pro- paeanda-avond Ned. Herv. Radio Omroep 8 uur. 15 December. Volksgebouw. Alne- tybo. 2—5 en 8—10 uur. 15 Der Luthersche Kerk. Open bare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Spreker Hilbrandt Boschma te Ruurlo 16 December Foyer Amicitia. Ver eeniging van Huisvrouwen. Kinder middag, 2 30 uur 17 December. Amicitia. Ahonno- mentsvoorstplling Hofstad Tooneel. „Een Lentedag7% uur. 18 December Monopole. Gvmna- siastenhohd L.E.A Kersthal. 8 uur. 18 December Foyer Amicitia De- monstrntiemiddng voor de Vereeni ging van Huisvrouwen 2 30 uur. 18 December De Valk Feestavond „Mendelssohn". 8 uur n.m. 22 Dec. Nieuwe Kerk (Lensder- wpg) Kersuitvoering door de Chr. Zangvereen. „Sursum Corda" 8 uur n.m. UTRECHT 14 Dec. Stadsschouwburg. Hof stad Tooneel. „Boefje". 8 uur n.m. De Luchtpost De uitslag van de hoktentoonstellingen op 21 Nov., 28 Nov., 5 Dec. en 12 Dcc. zijn als volgt: 21 Nov., 21 deelnemers met 3 jonge duiven: 1. J. Lablans 10 punten. 2. H. J. Hol 9 punten. 3. B. v. d. Geest 8V2 punt. 4. W. Idzcrda 8V4 punt. 28 Nov., 21 deelnemers met 3 jonge doffers: 1. W. v. d. Riet 10 punten. •2. Ch. Raartman 83A punt. 3. D. v. d. Vennen 8V2 punt. 4. J. H. Schellart 8V4 punt. 5 Dec., 21 deelnemers met 3 oude dui ven: 1. M. v. d. Kuilen 12 punten. 2. B v. d. Burg 11 punten. 3. I. Appel 91/2 punt. 4. H. J. Hol 9Vt punt. 5. W. v. d. Riet 9 punten. 12 Dec., 21 deelnemers met 3 oude doffers: 1. J. Lahlans 13 punten. 2. W. Tdzerda 11 punten. 3. T Fijnenherg IOV2 punt. -4. B. v. d. Geest 10 punten. 5. B. H. Burg 9Vk punt. Totaal uitslag, 21 deelnemers met 12 vogels: 1. J Lablans 34 punten. 2. W. v. d Riet 32 punten. 3. H. J. Hol 30!/i punt. 4. W. Tdzerda 293/, punt. 5. F Fijnenberg 2814> punt. 6. M. v. d. Kuilen 27 punten. 7. B. v. d. Geest 26V£ punt. VOFTRAL H.V.C.—BLAUW WIT 2—2 H.V.C., dat haar speelveld sneeuwvrij had gemaakt, speelde gistermiddag een vriendschappelijken wedstrijd tegen een sterke Blauw-witcombinatie. H.V.C. had een invaller voor v. d. Linde. Met de rust hadden beide partijen éénmaal ge scoord, wat zij in de tweede helft her haalden, zoodat het einde met een 2—2 gelijk spel kwam. Scheidsrechter was de heer Z. v. d. Biezenbos. De belangstelling was slechts matig. In de zalen van De Valk werd Zaterdagavond een herdenkines- %estavond gehouden. Ook hierbij ileek de populariteit van Mercurius, fcant het was er zeer vol en onder ie aanwezigen waren vele oud-leden en vertegenwoordigers van zuster- afdeelingen en andere organisaties, r Toen het scherm opging, nam 'de af- deeldingsyoorzitter, de heer de Meub Om kwart over acht kon de voorzit ter een goed bezette zaal het welkoin toeroepen, waarna onmiddellijk werd begonnen met de opvoering van de Operette Asschepoeeter, ingestudeerd door een groepje Speeltuinkinderen onder leiding van Mej„ Corrie Boulious en Mevr. Tetenburg, terwijl de dames Maj. Lambrechts en Mej. v. d. Vegte voor het muzikale gedeelte hadden zorggedragen. Het stuk werd vlot ge speeld, er waren opvallend goeie speelsters, die we niet apart zullen noe men, maar die in de zaal instemming ui6ten te wekken. Dit, met de fleurige costumes, maakte, dat het een ge slaagde opvoering werd. Een hartelijk applaus was dan ook het loon van de jonge speelsters, terwijl de dames, die de leiding hadden gehad, een huldiging door den Voorzitter in ontvangst had den te nemen. Daarna droeg Mej. Steen voor „Het Bedelmeisje". Zij wist het medelijden voor het arme kind zóó op te wekken dat, toen ze de zaal inging, om met be hulp van een zestal meisjes, haar koopwaar aan te biedende lootjes voor de tombola wegvlogen. Na de pauze was hef „woord" aan het Amersfoortsch Kleinkunst. Ensem ble V.O.Z.A.M.U., gevormd door Mevr. Dini Smit, zang, Mevr. Enny Mosterd, piano, Theo Los, viool en Henk Bos nia, declamatie. Dit gezelschap wist met een be schaafd programma het publiek tot het einde te boeien. Mevr. Mosterd en Theo Los gaven eerst wat lichte mu ziek, waarna Dini Smit een drietal lie deren zong. Zonder aan de anderen te kort te doen, mogen wij wel zeggen, dat zij tot het succes van het ensemble veel bijdraagt. Ook enkele vioolsoli van Theo Los, begeleid door Enny Mosterd, vielen in den smaak, vooral de Noc turne van Chopin. De declamator Henk Bosma droeg eenige gedichten van Willem van Iependaal en tenslotte een humoristische schets „Quitte" van Nono voor. Henk Bosma beschikt over een goeden stem, die vooral in het sa tirische van van Iependaal tot uitdruk king kwam. Daar het gezelschap aan het einde van den avond optrad, kon het uitslui tend met een licht programma uitko men; ook in wat zwaardere 6tukken hadden we gaarne een en ander ge hoord, waartoe nu echter de gelegen heid ontbrak. Wel bleek, dat V.O.Z.A. M.U. een goed gezelschap is, met een behoorlijk repertoire. De feestavond werd beëindigd met een prettig bal. onder leiding van den heer Bearda, terwijl Jan van Loo met zijn Band de stemming'er inhield. Voerde in Amicitia Heijermans' „Dageraad" voor een tal rijk publiek op „Kunst na Arbeid" neemt in het di lettantenwereldje van onze stad een vooraanstaande plaats in, de eerste plaats mogen wij gerust zeggen. Stuk voor stuk bestaat dit ensemble uit le den, die zich met groote toewijding aan hun moeilijke taak geven en zich in spannen om de weinige keeren, dat jaarlijks naar buiten toe opgetreden wordt, het be6te ten tooneele te bren gen. Makkelijk maakt men het zich niet door de opvoering van als „zwaar" gedoodverfde tooneelstukken. Blijspelen en andere komische kost met weinig of geen strekking, veelal de gebruikelijke paradepaardje? van plaatselijke ama teur-gezelschappen. maken al sedert jaren geen deel meer uit van het pro gramma. Het risico, dat men daarbij te hoog grijpt, is natuurlijk groot, maar anderzijds weer goed te praten door de wijze, waarop rnen met ern6t en grondige voorbereiding het voor oogen gestelde doel nastreeft. Ook Zaterdag avond deed dit streven weer verheu gend aan. Immers Herman Heijermans' verbeeldingsspel „Dageraad" stelt hoo- ge eischen aan hen, die krachtens hun naam het tooneelspel beoefenen na be ëindiging van dpn dagelijk6chen ar beid. Sterker nog, ook dengenen, voor wie het tooneel in de eerste plaats het arbeidsveld is, levert dit stuk moeilijk heden op. De inhoud typeert Heijermans evenals zijn ander werk. We behoeven daar op deze plaats niet verder op in te gaan. in de veronderstelling, dat dit voldoende bekend is. Opstandigheid tegen de maatschappij en tegen God (de blinde Marjolein) en 6trijd tegen de onrechtvaardigheid en oppervlakkigheid van de wereld (Lu- kas). Wij weten, dat „Kunst na Arbeid" het niet op prijs stelt, dat haar spel in dividueel beoordeeld wordt, reden waar om ook op het programma geen rolver- deeling voorkomt. Dit standpunt dient geaccepteerd te worden. Laten wij daar om volstaan met te zeggen, dat het ensemble zich dapper geweerd heeft en de hoofdrollen geheel tot hun recht kwamen. De poppensnijder, grootvader Adam werd uitgebeeld, zooals hij moest zijn: een man, over wiens hoofd de stormen des levens, geestelijk en materieel, ge woed hebben, bezadigd en vaderlijk in zijn optreden Lukas was rolvast, maar te declamatorisch; de lijdensrol van Marjolein werd met groote overgave verpersonifieerd. Gonda speelde vlot, terwijl ook de manke poppensnijder knecht zich goed aanpaste. Wanneer, spreekwoordelijk, de puntjes nog wat NATIONALE TYPEWEDSTRIJDEN In de voorronde voor de Nationale typewedstrijden te Hilversum zag onze stadgenoot de heer Van Mourik zich ge plaatst in de demi-finale met 293 aan slagen per minuut. Er moest gebruik gemaakt van een zuiver tien-vinger-systeem en bet z.g blind typen. De heer J van Mourik werd opgeleid bij Rozendaal's Erk. Handels Instituut. U.S.O.-CONCERT Woensdagavond heeft in Tivoli te Utrecht het 9e abonnementsconcert doir het U.S.O. plaats, onder leiding van Carl Schuricht. met medewerking van Rafael Lanes, violoncel. Het programma luidt: 1. Concert voor violoncel en orkest begeleiding in b. kl. t.. op. 104 Ant D'*orsjak 2 Svmphonie II („Eroica") in Es gr. t., op 55 L. van Bettnovcn EXAMEN Bij het te Utrecht gehouden examen voor de Kon A S B slaagde voor nef diploma Machineschrijven B., de heer A W. Verhage. Hij werd opgeleid bij Rozendeiara Erk. Handels Instituut. GILDEHUIS Chris Lanoov demonstreert a s. Dins: flag, 14 December in het Gildehuis hoe hij aardewerk maakt. De demonstratie vangt Dinsdagavond om 8 uur aan. Wij verwijzen naar een desbetreffende ad vertentie in dit blad. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) VRAGEN STAAT VRIJ! Vanmorgen bezorgde de post mij een uitnoodiging! De schaakvereeniging Amersfoort bestaat 35 jaar en wil dat feestelijk herdenken. Daar ambtenaren tegenwoordig 15- en 20-jarige jubilea herdenken laat 'n schaakclub gerust haar 25-jarig bestaan vieren: binnenkort feesten we om de 21/» jaar! Maar rle club acht dit van zoo danig plaatselijk belang, dat ze voor dit doel 'n aanslag op de openbare beurs meent te mogen plegen! Óm daaraan te mogen meedoen, werd ik uitgenoodigd. Inderdaad is schaken een bezigheid, die voor veel kwaad behoedt. Iemand die schaakt stroopt niet, smokkelt niet, sticht geen brand en breekt niet in althans op het moment, dat hij schaakt Maar wanneer de schaakclub feest wil vieren, zal ze m.i. zelf de duiten dienen te fourneeren. De hij voorbaat reeds aangeboden hartelijken dank moet ik terugwijzen. Naar mijn mee ning kunnen tegenwoordig voor nutti ger doeleinden gelden worden verza meld dan voor een 35-jarig jubileum van 'n schaakclub. S. W. MELCHIOR. Naschrift: Wel bedankt voor de gelegenheid tot het beantwoorden van het ingezonden stuk van den heer Melchior. De Feestcommissie van de jubilee- rende Schaakclub heeft inderdaad de zelfde opvatting als de heer Melchior inzake betaling van de kosten eener feestviering door leden dier club zelve. Van het vragen van een gift voor eigen feestviering is hier dan ook geen spra ke. Deze Commissie heeft slechts een klein gedeelte van hare medeburgers voor toezending van bedoelde circulaire uitgekozen, n.l. hen, waarvan verwacht kan worden, dat zii eenigermatc zich voor het schaaksnel zouden kunnen in teresseeren. Onder de geadresseerden zullen er meerderen zijn, die, zooals de heer Mel chior, deze belangstelling niet hebben, en deze zullen, met of zonder ingezon den stuk, da circulaire ter zijde leggen. Maar er zullen er ook meerde ren zijn, die met de volle erken ning dat er nuttiger doelstellingen in de wereld zijn, toch 00^ waardeering en belangstelling hebben zoowel voor de poëzie welke in dit .spel der spelen" besloten ligt, als wel voor de opvoeden de kracht tot de beoefening van het schaak, welke van een openbare demon stratie als bedoeld kan uitgaan. De Commissie zegt dan ook duidelijk, dat de bijdrage slechts bestemd is voor bestrijding der kosten voor een .Teugd- Tournooi, Simultaan-Séance en een Massa-kamp als in onze stad nooit zijn gehouden. Wij meenen dan ook, dat indien de heer Melchior de gezonden circulaire nog eens goed doorleest, wij zoo niet van ziin financieelen steun, dan toch van zijn moreelen 6taun verzekerd kun nen zijn. U dankend voor de verleende plaats ruimte Hoogachtend, De Financiëele Commissie: W Mer- kens: A. Hollander: S. Frankfort: L Hoejenbos; Th. Ziedses des Plante6. SPORT EN SPEJ AJAX—ACHILLES 9—3 AMSTERDAM, 12 Dec. Vanmiddag is te Amsterdam een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Ajax en Achilles uit Assen. Nadat de rust reeds met een 51 voorprong voor de Amsterdammers was ingegaan, kwam einde msi 9—3 overwinning, j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5