TREINENLOOP MET VERTRAGING WAT DE AFDEELINGEN BESPRAKEN DE HANZE EEN SLUITENDE BEGROOTING EXPOSITIE WIJLEN JOHAN D. HENDRIKS MORGEN ALLES NORMAAL? EEN LENTEDAG eo JEUGDCONCERT Üjqswda 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 14 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS !Met het optimisme, hetwelk hier en daar doorschemert, kunnen verschillende leden echter niet instemmen WIJ ontvingen de verslagen der af- deelingsvergaderingen van den Gemeenteraad met het antwoord Van Burg, en Wethouders, waaraan we ij. het volgende ontleenen. Voldoening werd uitgesproken, dat het is gelukt een sluitende begroo ting samen te stellen en dat het nog niet noodig is, de hulp der regeering in te roepen, zoodat de gemeente voorloopig haar zelfstandigheid kan behouden, in zooverre er met de overdadige bemoeiingen van rijk en provincie van zelfstandigheid kan gesproken worden Met het optimis me, hetwelk hier en daar doorsche mert, kunnen verschillende leden echter niet instemmen. Er zijn zooveel onberekenbare factoren en de opleving, waarvan het College in zijn schrijven gewaagt, is zoo weinig merkbaar, dat men geneigd zou zijn van het tegendeel te spreken. Het stelt dan ook eenigszins teleur, dat de belangrijke door conversie verkregen besparingen door zooveel ongunstige factoren wordei. gecompenseerd; erkentelijkheid wordt uitgesproken, dat van de mogelijkheid om door conversie een groote besparing te verkrijgen een lot gebruik is ge maakt. Hoewel de begeleidende brief niet di- reet somber is gestemd, toch kan men met zeggen, dat hij optimistisch is. haar de meening van verschillende andere leden geeft hij een beeld van den toestand, zooals deze werkelijk is n.l.: in financieelen zin eenigermate voor uitgang, maar zuinigheid blijft een eer ste eisch. Een zeer voorzichtig beleid moet wor den gevoerd en derhalve geen uitgaven kunnen worden gedaan, welke niet be paald noodzakelijk zijn, vooral als wordt bedacht, lioevele zaken nog hersteld moeten worden voor we ons kunnen ver heugen in een begrooting van voor eeni- ge jaren terug. Daarom meenen deze le den, dat in het algemeen wenschen tot uitvoering van verschillende zaken voor loopig wel achterwege kunnen blijven, omdat hieraan toch niet voldaan kan worden uit de overweging, dat het de vraag zal zijn of het in volgende jaren, althans in 1939, wel mogelijk zal zijn een sluitende begrooting te krijgen. Ook enkele andere leden beseffen de moeilijkheden, die B. en \V. dit jaar we der hebben ondervonden bij het opstel den der begrooting en. hoewel zij de ver doorgevoerde versobering betreuren, zi betuigen hun instemming met de wijze, waarop het dit College is mogen geluk ken ook dit jaar weer een sluitende be grooting in te dienen. Zij betreuren het eveneens, dat vele Verlangens ook dit jaar weder niet tot uitvoering zullen kunnen komen en dat veel, wat in jaren van versobering moest worden afgebroken, nog steeds niet weer kan worden opgebouwd. De sombere toon, die uit den beschrijvingsbrief naar voren komt, achten zij helaas gegrond Hadden zij bij den aanvang van dit jaa de hoop, dat de ingetreden verbetering in de economische toestanden voortgar zou hebben, zoo moeten zij thans con- 6tateeren, dat de economische en poli tieke verhoudingen in de wereld weer belangrijk slechter zijn geworden en gewonnen terrein voor een deel is ver loren gegaan. De politieke verwikkelin gen in het verre Oosten zijn van nadee- ligen invloed op de handel en industrie van ons Indie, waarvan de welvaart van ons land en dus ook van onze gpmeente in zoo belangrijke mate afhankelijk is. Ook in de komende jaren zal in het gemeente-heleid eene zeer groote voor zichtigheid noodzakelijk znn en het blijft een ondankbare taak voor het ge meentebestuur om steeds weer waar schuwend en remmend op te treden. Te meer zal dit het geval moeten zijn om dat het eenige lichtpunt dat in den be schrijvingsbrief is te ontdekken, n.l de hoop dat in komende jaren de inkom sten uit de belastingen misschien zullen stijgen, nog geenszins vaststaat. Sinds 1931/32 is het bedrag aan belas ting per inwoner opgebracht nog steeds teruggeloopen: ƒ602.—, 574.ƒ523, 491,en in 1935 36 455,terwijl een economische opleving slechts in zeer vertraagde mate haar invloed op de ge meente financiën zal doen gelden. Wel zijn door de opleving, die heeft plaats gehad, hier en daar grootere in komsten verkregen, maar daartegenover staat, dat de inkomsten uit vaste goede- ren nog geenszins gestegen zijn, terwijl de daling van den rentestandaard de Wjé inkomsten uit obligaties belangrijk heeft «■verminderd. s Andere leden hetoogen echter, dat de begeleidende brief zeer pessimistisch is Hgesteld, terwijl daarvoor vooralsnog ■■geen reden is. Wel is waar ook nog niet voor een al te groot optimisme, maar xnet dan somberen toon, die hier en daar uit den brief naar voren komt, kunnen zij toch niet instemmen. Inplaats van aan te nemen, dat een bepaald dieptepunt in den financieelen achteruitgang van de gemeentc-finan- riën bereikt is, hetgeen toch mede ge zien de vooruitgang van de Rijksmid delen zou mogen worden venvacht, zien B. en W. reeds nu kans ook voor 1039 en 19i0 nog verderen achteruitgang Je. voorspellen. B. en W. schijnen te den- en: hoe somberder wij de zaken voor stellen, hoe minder behoeft te worden edaan. Als deze toestand aanvaard J5?r<\t.. wor(?t achter de achterstand op allerlei gebied hoe langer hoe grooter. P" willeii deze leden niet aanwakkeren, noch daar. met kracht tegen, ingaan* Voor wat betreft de 32.000 mindere garantie-uitkeering uit het Gemeente fonds, zal inderdaad noodig zijn andere middelen, hetzij meerdere ontvangsten, hetzij mindere uitgaven, aan te wijzen. Als B. en W. echter bij voorbaat reeds gaan aannemen, dat de bedrijfsuitkoin- sten voor 1937 cn 1938 volgens de ra mingen zullen zijn en daarop hun ramin gen voor 1939 en 1910 baseeren en dus concludeeren, dat 1939 rond 42.000 en 1910 rond 40.000 minder zullen opbren gen, kunnen deze leden hen niet bijval len. In den brief halen B. en W. zelf hun brief van 1935 aan, waarin zij er reeds op wezen, dat het te voorzien was, dat in de toekomst niet over dezelfde winsten zou kunnen worden beschikt, maar zij namen toen nog niet aan, dat de bedrijfsuitkomsten, volgens de ra- mingcijfers zouden zijn. Winst en bui- zenrecht uit Gasfabriek en Waterleiding winst uit het Slachthuis bedroegen in de jaren 1933 en 1934 81.691 69 resp. 93.275.21 meer dan geraamd was, het geen natuurlijk de begrootingen van 1935 en 1936 zeer gunstig beïnvloedde. Echter kwamen ook de jaren 1935 en 1936 met niet onbelangrijke bedragen boven de ramingen voor deze zelfde pos ten uit n.l. 1935 met 29.837.60 en 1936 met 45.818.47, hetgeen de begrootingen van 1937 en 1938 weer ten goede is ge komen. Weliswaar vertoonen deze verschillen een belangrijke achteruitgang met 1933- 1931, maar we behoeven nu toch maar niet direct aan te nemen dat 1937 en 1938 precies of nagenoeg volgens dc ra mingen verloopen. Ook de jaren vóór 1933 en 1931 gaven steeds een niet onbe langrijk voordeelig verschil tusschen raming en, uitkomst, al zijn deze ver schillen, behoudens 1930, niet zoo groot en waar dus de prnctijk over al deze ja ren een betere uitkomst heeft gegeven dan de raming aangaf, meenen deze le den te dien opzichte eenigszins optimis tischer te mogen zijn en B. en W. te moeten adviseeren wat dat betreft een beetje meer vertrouwen in de toekomst te hebben, al geven zij onmiddellijk too. dat èn devaluatie èn kolenprijs de winsten, vooral van de Gasfabriek, on gunstig beïnvloedan. De conclusie dezer leden is: Als B. en W. geen andere argumenten hebben dan vermeld in hun brief, dan is er geen reden aan te nemen, dat de bedriifsuitkomsten over 1937 en 1938 zul len zijn zooals geraamd, doch zal er zij liet minder dan vorige jaren oen voordeelig verschil ontstaan en vervalt dus het betoog, dat 1939 en 1910 met f 42.000, resp. met f 40.000.meer zul len worden belast. Hebben B. en W. an dere of meerdere argumenten, dan stel len zij er prijs op, deze alsnog in het antwoord te vernemen. Een ander lid wijst er op. dat het steeds kleiner worden van de winsten uit de bedrijven het voor de bestuurders niet gemakkelijker maakt; hij verklaart echter geen voorstander van die groote winsten, die aan dc gemeente-huishou ding ten goede komen, te zijn, omdat hierdoor sommige groepen der bevolking een onevenredig deel der lasten moeten opbrengen Daar het te voorzien is. dat de bedrijven en met name geldt dit voor de gasfabriek niet meer als melkkoetjes voor de gemeente-huishou ding kunnen dienst doen, zal er ernstig naar bezuiniging en zoo noodig inkrim ping van het bedrijf moeten worden ge streefd. Het Amersfoorts Kunstenaarsgilde, bereidt een herdenkings-tentoon- stelling voor, van werken van wijlen den kunstschilder Johan D. Hendriks, oprichter en oud-voorzit ter van het Gilde. De opening zal ge schieden op Zaterdag 8 Januari a.s. te 8 uur 's avonds. Het openingswoord zal worden uit gesproken door don burgemeester, mr. J. C. Graaf van Bandwijck, in geleid door den algemeenen voorzit ter van het gilde, dr. R. Miedema. AANRIJDING Ruim vier uur gistermiddag had in de Bergstraat een aanrijding plaats, toen een 6 wielige vrachtauto een rechts geparkeerde auto trachtte te passeeren. Op dat moment naderde uit tegenover gestelde richting eveneens een auto. Om dezen tegenligger te ontwijken haalde de vrachtauto naar rechts uit, maar te veel, waardoor hij de luxe auto en daar na ook den tegenligger raakte. Eenige lichte materieeie schade was het gevolg. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN De Vcreeniging van Huisvrouwen or ganiseert Donderdag een demonstratie middag, terwijl Zaterdag een middag voor de kinderen op het programma staat. Beide middagen worden gehou den in den foyer van Amicitia. Kijkje op hei Utrechtschc emplacement, met rechts de nieuw aangesloten spo ren. waardoor de treinen van en naar Amersfoort groote vertraging hadden Groote moeilijkheden met de aansluitingen te dezer stede IN den voortgang der spoorweg- werken ten Noorden van het Cen traal Station te Utrecht is thans een mijlpaal bereikt. De aansluiting van de nieuwe over de tunnel liggende sporen is thans een feit geworden en deze werkzaamheden hebben sedert Zondagmorgen onafgebroken tot vandaag geduurd. Alhoewel men in Utrecht de veronderstelling had geopperd, dat de dienst door deze werkzaamheden geen verandering zou ondergaan cn de personentrei nen gewoon op tijd konden rijden, is er desondanks toch een groote ver traging in den dienst gekomen, die vooral te Amersfoort zeer goed merkbaar is en daar groote moei lijkheden met zich meebrengt in verband met het groote aantal aan sluitingen. Denken wij b.v. maar aan de verbindingen naar Amster dam, Zwolle, Apeldoorn, Arnhem en Nijmegen, dan weten wij wel, wat het zeggen wil, als een trein uit Utrecht een half uur te laat is, Vooral op het vak UtrechtAmers foort zijn cte treinen onophoudelijk te laat. Gisterochtend begon het met den eersten trein naar Den Haag, welke te Utrecht aansluiting heeft op den trein naar 's-Hertogenbosch en het verdere Zuiden, hij vertrok in plaats van 6.51 uur om 7.05 uur. Voor de nieuwe aan sluitingen te Utrecht moest ongeveer een kwartier gewacht worden, zoodat men kans liep de aansluitingen uit Utrecht te missen. Men had er evenwel voor gezorgd dat deze treinen wachtten, waardoor men de aansluitingen nog kon halen, doch alles was erg over tijd. Bovendien moesten treinen uit Den, Haag, Amsterdam en andere plaatsen voor de nieuwe aansluitingen blijven staan, omdat de lijnen niet vrij waren. Den geheelen dag heeft de vertraging zoo voortgeduurd, het werd zelfs tegen het uur van twaalven zoo erg, dat de treinen vanuit Utrecht en omgekeerd met een vertraging van bijna een half uur tot soms drie kwartier reden. Ook gisteravond was de treinenloop nog niet normaal, wel was het opont houd geringer ongeveer vijf tot tien minuten doch van een geregelden dienst was nog geen sprake. Men was evenwel van meening, dat vandaag alles weer normaal zou gaan, doch hedenochtend is het tegendeel gebleken en kwam trein 303, welke om 7.51 uur in Amersfoort moet zijn pas om 8.20 uur binnen. Ook nog andere treinen kwa men in den loop van den morgen met een twintig min vertraging te Amers foort en was het vertrek van hier uit ook aanmerkelijk later dan op de dienstregeling vermeld staat. Men hoopt thans, dat morgen de treinenloop weer normaal zal zijn en de moeilijkheden, waarmede men thans te Utrecht te kampen heeft, zullen zijn overwonnen. Gistermorgen was men te Utrecht nog bezig met de aansluiting van de nieuwe sporen aan het goederenspoor in de richting Amersfoort, welk werk zich beter leent om overdag verricht te wor den, omdat juist des nachts veelvuldig gebruik wordt gemaakt van dc lijn Amersfoort—Utrecht, hetgeen overdag niet het geval is. Ook het goederenvervoer is niet ge heel vrij van vertraging, doch dit is van geen groote hetcekcnis, daar men hier niet gebonden is aan speciale treinen, die aansluiting hebben. Voorboden van het naderend Kerstfeest. De fraditloneele Kerstboomenmarkt 4P~ \den Singel bij het Muntplein-te. Amsterdam 4s-weerr begonnen Alleraardigst blijspel Vrij dag a.s. in Amicitia De voorstelling van „Lentedag" door het Rotterd.-Hofstad Tooneel op Vrijdag a.s. in Amicitia zal reeds om kwart voor acht aanvangen. Wij hopen dat de be zoekers op tijd zullen zijn en de voor stelling ongestoord kan beginnen, niets is hinderlijker dan het geschuifel en stoelengcklcp van laatkomers. Het vroege aanvangsuur is noodzake lijk door de talrijke changementen in dit stuk. Niet minder dan negenmaal moet het tooneel veranderd worden, om te verhalen wat de familie Hilton mee maakt op dezen eersten lentedag van 's morgens acht tot middernacht. Niemand had gezien, dat de kastanjes al zoo ver uitgeloopen waren. Nu pralen ze in eens tegen de blauwe lucht met weeke groene blaadjes en glanzende bruine knoppen. De dauw ligt nog op het gras en hier en daar steken crocus- ies, geel, paars en wit, hun kopjes op hoven de bruine vochtige aarde. Hoe geurt de lente Wat 'n dag! De heele familie Hilton is er 'n beetje door van streek. De ouders voelen weer even een tinte ling over een klein avontuur. En de kinderen nemen op dezen eer sten lentedag hun gevoelens erg au serieux, omdat ze nu eenmaal nog kin neren zijn. De zoon Martin wordt hals over kop verliefd op het dochtertje van de nieuwe buren, dat als een jonge antilope over het grasveld dartelt. De oudste dochter Catherine neemt haar flirtation met den lichtzinnigen schilder erg tragisch. Ann, de jongste, is nog niet aan de liefde toe, maar ze dweept met haar dichters nog meer dan anders. De dikke keukenmeid rammelt met de vaten en breekt roekeloos het ser vies; wat ze niet erg vindt, scherven zijn immers geluk. Het nieuwe tweede-meisje is, toen ze het hondje uitliet, een gevaarlijken bul dog tegengekomen, die een donkeren man aan zijn riem voortsleept. En dc werkvrouw, wat verzuurd, kan zich ook niet heelemaal onttrekken aan den invloed van de lente, anders zou ze er zich niet zoo tegen verzetten. Nee, de heele familie Hilton, dienst personeel incluis, is een beetje gek, op dezen eersten lentedag. Hun gedachten fladderen gevaarlijk naar vreemde stre ken en ver weg van de ernstige heslom- meringen van het dagelijksch leven. Ze beleven op dezen eenen riaer meer dan ze in den heelen langen grauwen winter hebben doorgemaakt. Call it a day! Tot de uitgebreide bezetting behooren Dirk Verbeek, Fie Carclsen en Enny Meunier, Adrienne Canivez, Bets Ranuc- ci—Beekman en Ceesje Speenhoff. Er zal belangstelling zijn voor dit alleraar digste blijspel, dat in een speciale mon teering, die groote eischen stelt, zal wor den opgevoerd. Men kome en zie. En nogmaals: tijdig aanwezig zijn is-nood zakelijk* AMERSFOORT 17 December 't Boompje. Verknoping van wsi- en hooilanden aan den Zeldert sche weg te Hoogland en in de Horse weide te Amersfoort. 11 uur v.m. 17 December. Centrale werkplaats der Ned. Spoorwegen. Spoorhoutveiling 10 uur v.m. 24 December. Hooglandscheweg 44 Verkooping van planken en houtsoorten. 11 uur v.m. 28 December. Concordia. Verkooping landh. woning Lageweg 63; heerenhuis van Parsevnsiraat 12; woonhuizen Van Bemmelstraat 61 en Soesterweg 63, 64 en 65. BAARN 15 December. Het Kasteel van Ant werpen Verknoping winkel- en woon huis, Laandwarsstraat 5. 8 uur. EEMNES 23 Decembar. Koffiehuis J. van We gen aan de Wakkerendijk. Verkooping wei- en hooiland. 11 uur v.m. Pater Henri de Greeve spreekt over „De rechtschapen De vergadering der R K. Midden- standsvereeniging, gisteravond in Mono- pole gehouden, werd geleid door den tweeden voorzitter, den heer G. A. Luijcx, daar de heer van Hamersveld niet aanwezig kon zijn. De eerw. heer Henri de Greeve, de be kende redenaar, ook voor den K.R.O., kwam spreken. Na een woord van inleiding door den voorzitter schetste hij „De rechtschapen man" Eerlijk en rechtvaardig moet men zijn, niet alleen in het particuliere le ven. maar ook sociaal rechtvaardig Spr. weet, dat hij een ideaal schetst, inaar het willen daarheen, brengt ook het streven daarheen. Do rechtschapen man bepaalt zijn werk niet tot eigen gezin en zaak, maar is zich bewust, dat de uit houw van het gezin de maatschappij vormt. Hij voelt ook daar zijn plicht om te dragen. Spr. stelt tegenover dit beeld den toestand van heden, ook bij de Ka tholieken. Op de meeste bidprentjes staan leugens. We missen de bezonken heid van vroegere geslachten; verdeeld heid is er overal, ook in ons land. Ilot vertrouwen is nog in het mondeling ge geven woord. Artisten en genieën zijn er genoeg, maar er is een groot tekort aan edele menschen. De basis van alios zou moeten zijn het groote gebod van het Evangelie. Liefde tot God en tot den naaste. Dan slaat men recht tegenover de gewetenloosheid van thans. De strijd tegen het kapitaal, aldus spr., is in den grond van do zaak een strijd om den handel te zuiveren. Na deze rede kwam nog een huishoudelijk deel der vergadering. De secretaris, de lieer B. A. van Gastel gaf een uiteen zetting over de Zwarte Lijst, gesticht door de F.A.M., volkomen in werking gelijk met die te Zwolle, waar deze reeds een paar jaar bestaat met gunstig gevolg zonder met de Wet in conflict te komen. De leden der -drie Midden- stands-verecnigingen kunnen lid wor den tegen een gulden contributie; de heer G. A. L. M. Vos de Waal beheert dit bureau. Wordt bij den heer Vos de Waal zulk een vordering gezonden op nalatigen klant, dan ontvangt deze een schrijven om de wel in cijfers aangege ven, maar zonder naam van crediteur aangegeven vordering binnen een maand to voldoen of een schikking om de betaling te treffen, anders wordt de naam gezet op de Zwarte Lijst, die den leden maandelijks wordt toegezonden. Voor tot plaatsing op die lijst wordt overgegaan, wordt ze beoordeeld door de F.A.M -commissie van drie leden, eon uit elk der Middenstandsvereeni- gingen. Deze zaak werkt thans twee we ken in Amersfoort en kon al resultaat boeken. Bij de rondvraag we.es de heer H. N. de Haan op het afzijdig blijven van de Standsorganisatie, door tal van zaken- menschen in de huitenkwartieren. Hier in dacht hij verbetering te kunnen ko men, wanneer bii bestuurvacatures te- den uit de buitenkwartieren werden ge kozen Tevens door de Standsorganisa tie te ontlasten van winkelvraagstuk ken, door ook in de oude-stad een afzon derlijke winkeliersvereniging op te richten Het bestuur zal een en ander overwegen. Werken van Prokofieff* Wcinei, Corelli en Bach vormen het programma Men schrijft ons: Zooals wij reeds vermeld hebben, zal op Dinsdag 21 December a.s. in Amici tia het jeugdconcert worden gegeven, dat aan de Kerstvacantie pleegt vooraf te gaan. Wij kunnen thans nader me- dedeelcn, dat Otto Glastra van Loon een serie van vier concerten hoopt te geven, die alle. in onderling varband zullen staan, cn waarvan dus dit het eerste zal zijn. Het orkest, dat dit keer 17 medewer kenden telt (het aantal houdt natuur lijk nauw verband met de composities die ten gehoore worden gebracht) zal eerst muziek uitvoeren van Serge Pro- koficff en Leo Weiner, dus thans nog levende componisten, daarna van A. Co relli en J. S. Bach, die tot de vóór-klas sieke tijden behooren. De dirigent begint dus met jongeren, componisten van wie echter werk wordt opgevoerd dat ook croed in minder geoefend gehoor ligt. De thema's dezer stukken \ertoonen onder linge o\ creenkomst, welke zal worden uitgelegd. Het is vooral op deze thema's en op het rhythme, dat dc aandacht ge vestigd zal worden; vóór het uitvoeren der compositie zullen de thema's daar om steeds worden voorgespeeld en voorts zal in het bijzonder de muzikale uitwerking ervan en de samenhang worden verklaard. Bij Corelli komt vervolgens de oer- yorm yari het poneert naar voren in het Grand Thóatro. Van 10 tot en met 16 December vertooning van da film „De Model-Echtgenoot". Zondag 1.45, 4.—. 615 en 8.30 uur. Avondvoorstelling overige dagen 8 10 uur n.m- YVoensdncr en Zaterdag 2.30 ïur n m matlnóe City Theater. Tot en met Don derdag 16 December v?rttooning van de film: „Drie handige meisjes". Zondag 145 4 uur 6.15 en 8 30 uur (doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur- Zaterdag 6 15 en 8-30 uur Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag mati- née 2 30 uur. Gildohnls A R.G f o. Zuidsingel 16 Tentoonstelling bloemstillevons en kunstnijverheid. Museum Flóhlte, Westsingel- Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur. uitgezonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1-303 uur. (Stndgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). Stcrhuls Beekenst.-laan 6 Tedo- ren avond geopend en Zondagsmid dags voor alle meisjes. R.K. Leeszaal, Nieuwst raat 24 Filiaal uitloen-blbliotheek Edison straat 35- Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhuizen 9. 4 t.m. 25 December. Sierkunst. Tentoonstelling werken van Machiel Brandenburg, dag. 10—5 uur. 14 December. Volksgebouw. Alno- tybo. 8 uur opening. 14 December. Monopole. Kon. Ver- eeniging „Onze Vloot". Kol. b. d G. Doorman spreekt over Nederland en Zee". 8 uur n.m. 14 December. Ehcn ITnëzer. Pro pagandas vond Ned. Herv. Badio Omroep. 8 uur. 15 December. Volksgchouw. Alne- tybo. 25 en 8—10 uur. 15 Dec. Lutherschc Kerk. Open bare Getuigenisavond van „Kerk en Vrede". Spreker Hilbrandt Boschma te Ruurlo 16 December. Foyer Amicitia. De monstratiemiddag voor de Vereeni- ging van Huisvrouwen. 2.30 uur. 17 December. Amicitia. Abonne mentsvoorstelling Hofstad Tooneel. „Een Lentedag." 754 uur. 18 December Monopole. Gymna- siastenbond L.E A. Kersthal. 8 uur. 18 December Foyer Amicitia. Vcr eeniging van Huievrouwen. Kinder middag, 2.30 uur. 18 December. De Valk. Feestavond „Mendelssohn" 8 uur n.m. 21 December. Fover Amicitia. Ver- peniging van Huisvrouwen. Voor dracht door dr Van Amerongen uit de Christmas Carol. 8 uur n.m. 21 en 22 December Remonstrant- sche kerk. Kerstviering door dc Vrijz. Chr. Jeugdgemeenschap. 7.30 uur n.m, 22 Dec. Nieuwe Kerk (T eusder- weg)i Kerstuitvoering door de Chr. Zangvereen. „Sursum Corda" 8 uur n.m. UTRECHT 14 Der. Stadsschouwburg. Hof stad Tooneel. „Boefje". 8 uur n.m. 16, 18 en 20 December. Stads schouwburg. Gezelschap Jan Musch. „Nathan de Wijze". 8 uur. 17 December Stadsschouwburg. Amsterd. Tooneelvereeniging. „Fer- dy's Bekeering". 8 uur. concerto grosso N 11 bes, en daarna komt het concert voor 2 violen in d., v. J S. Bach aan de beurt, zoodat hier mede de inleiding verkregen is voor den gebruikelijken concert vorm. Daar op zal dan bii het volgende jeugdcon cert worden voortgebouwd. Nogmaals vestigt het er de aandacht op. dat ieder die in deze concerten be langstelt, ze kan bezoeken tegen uiterst matigen prijs. F.r wordt een morgen- en een middagconcert gpgeven, aanv. resp. 10.30 uur v.m. en 1.30 uur n.m. precies, en zeer hoopt het Nut. dat er van dc zij de van het publiek aan deze zoo aan to bevelen serie concerten de noodige aan dacht zal worden gegeven. AMERSFOORTSCHE FILMKRING De Amersfoortsche Filmkring ver toont op 2den Kerstdag in Amicitia twee films in besloten kring. De eerste film „De jeugd van Maxim", een episiode uit den strijd van 1905. in dezelfde periodo als de Potemkinfilm. toont hoe de jeugd in Rusland vroeger leefde. De tweede film „Gelukkige Jeugd" is een sportfilm uit de huidige dagen, waarover de heer D C. v. d. Poel in ..De Groene Amster dammer schrepf: „Als men den laateten tiid wel eens gpneied was to twijfelen aan de mogelijkheid van de film als filmkunst, dan is dezp film in staat dez.o twijfel voor een-geminnen tijd op zij te zetten". BOUWOPDRACHTEN Aan het architectenbureau Joh. TT. Blom alhier is opgedragen: De plannen voor den bouw van 49 woonhuizen aan de Ternate- en Soem- bastraat. Fen dubbele villa aan de Feithlaan. Een blok van 3 woonhuizen aan do van Marnixlaan. Een blok van 4 woonhuizen aan de Vermeerstraat. Een landhuis aan den Utrecfctseheweg nabij „Kinabuv*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5