Stelling critiek voor Aljechin 'sWerelds draaiboek „EXTRA" f 3.25 Kinderhoekje HET HELSCH COMPLOT 29ste PARTIJ AFGEBROKEN Voordeel vastgehouden Om den West-Europa Beker UIT DEN U.P.V.B. ^J, ■ol f Een landjonker OUDE GENEVER Utreclhtschestraat 17 per kruik Tel. 145 Rudolph Stichting te Barneveld Een monument aangeboden Het groene oog van Baa-al ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 Om het wereldkampioenschap Euwe's voortreffelijk spel in deze partij een groote verrassing ROTTERDAM, 14 December. - De 29ste partij van de match tus- schen Dr. Euwe en Dr. Aljechin, welke hedenavond in de Doelezaal is gespeeld, is na 40 zetten in een voor Aljechin critieke stelling afge broken. De partij wordt morgen- (Woens dag) middag om 2 uur voortgezet in het gebouw van het Rotter- damsch Nieuwsblad. „Als Euwe de 21ste partij een6 zoo had gespeeldboorden wij in onze buurt verzuchten en wij moes ten erkennen dat de schaaktroon dan misschien wel eens niet van eigenaar zou zijn gewisseld Vooral nu dr. Aljechin in moreel opzicht zulk een belangrijken voorsprong heeft is deze voortreffelijke presta tie van onzen landgenoot niet min der dan een verrassing. Eindelijk heeft hij dan weer eens een voordeel weten vast te houden en zich niet door de noodsprongen van den tegenstander uit het veld laten slaan Wel is de beslissing nog niet gevallen, maar naar alle waarschijnlijkheid zal de winst hem ditmaal niet ontgaan. Het aantal aanwezigen bij de laatste partijen is zoo zoetjesaan geslonken tot een gemiddelde van 30, waarvan tien met vrij- en ongeveer achttien met pers kaarten. De twee overigen zijn..: Euwe en Aljechin. Aan het einde van den avond bood mr. Levenbach den scheidenden wed- Samenstelling van het Düssel- dorfsche team AMSTERDAM. 14 December. Don derdagavond om half negen wordt op de Kunstijsbaan te Amsterdam voor het tournooi om den West Europa- beker de wedstrijd Amsterdam—Dtlssel- dorf gespeeld. Naar wij vernemen is de Duitsche ploeg als volgt samenge steld: Doel: Rohde. Verdediging: Tobien en Dicker. Eerste voorhoede: Kurt Orbanowsky, Kessled en Schmiedinger. Tweede voorhoede: Blumberg, Horst Orbanowsky en Dawydow. Reserves: Thelen en Schoeldgen. Behalve Dicker en Blumberg maken alle spelers deel uit van de Duitsche nationale ploeg. Amsterdam zal in de gewone op*tel ling verschijnen met de Canadeezen Griffin en Kirby in de eerste voorhoede De wedstrijd zal worden geleid door de internationale scheidsrechters Bell en Bruck. strijdleider Maroczy een souvenir aan, onder voorwaarde, dat hij nog eens naar ons land zou terugkeeren: hetgeen Maroczy, voorwaardelijk toezegde „Hol land ist mir so lieb" verklaarde de Hongaarsehe schaakmeester. De spontane bijval die de geste van het comité oog6lte, bewees, dat Maroczy ook hier aller harten heeft veroverd. HET AFSCHEIDSDINER EUWE—ALJECHIN Naar wij van het EuweAljechin co mité vernemen, zijn van verschillende schaakmeesters reeds Inschrijvingen ontvaneen voor het op Vrijdag 17 Dec. a.s in het Carlton-hotel te Amsterdam plaats vindende afscheidsdiner. Vele vooraanstaande personen zullen aanwe zig zijn. Inschrijving is alsnog mogelijk tot Donderdag a.s. bij den secretaris penningmeester van het EuweAljechin comité. VOETBAL Wedstrijdprogramma Zon dag 19 December le klasse A DEVVreeswijk Oranje-Wit—Driebergen USCLFAK Volharding—IJFC Wijk bij DuurstedeSt. Boys le klasse B Gooische Boys—DWSV SperwerDe Zebra's Nijenrodes—Soesterberg De RavenVVOG ESVAC's-Graveland 3e klasse A KievitenHoevelaken Veensche BoysNSC RenswoudeAmersf. Vooruit 3e klasse B SpoorvogelsGroen-Zwart PlasvogelsBlarieum Hilvers. Boys—Avance GooivogelsDen Dolder Reserve le klasse A Velox 4AP WC 2 Sopla 2—Amsvorde 2 Laren 2BVC 3 HYC 3—Donar 3 Hilversum 5't Gooi 4 Reserve 2e klasse A Veenendaal 3ESVAC 2 VVOG 2AP WC 3 Reserve 3e klasse C Amsvorde 3HVC 4 Reserve 3e klasse D Blarieum 2Amersf. Boys 4 Baarn 4BFC 4 Reserve 4e klasse D Hoevelaken 2Veensche Boys 2 NSC 3ESVAC 4 Amersf. Vooruit 2APWC 4 Spoorvogels 2Quick 5. BOKSEN SCHMELING SLAAT THOMAS „GROGGY" De strijd tusschen Max Schmeling den ex-wereldkampioen en den vele jaren jongeren Amerikaanschen zwaarge wicht Harry Thomas, welke te New York plaats vond, heeft een verloop ge had, hetwelk geheel beantwoordde aan de algemeene verwachtingen. De Duit- scher was van de tweede ronde af sterk in de meerderheid, doch dank zij het moedig boksen van Thomas duuMe het nog tot de achtste ronde, voordat het gevecht beslist was. In de achtste ronde was Thomas vol komen groggy en de scheidsrechter moest na 2 min. 24 sec. den strijd sta ken, omdat de tegenstander van Schme ling niet meer in staat was zich te ver dedigen. Schmeling won dus door tech nisch knouck-out. Voor Electrische Installaties B. SCHOOLEMAN v. PERSEIJNSTRAAT 19, TEL. 423. ONDER de geesteskinderen van onzen tijd: raswetten. radio-oorlozen, vlieg- tuigtochten en tariefmuren, neemt het begrip ..record" een eerste plaats in. Vroeger was een man. die op zijn hoofd stond iets bijzonders, maar tegenwoordig trekt hij alleen de aandacht als hij het vierentwintig uur achter elkaar doet. De boomzlttcrs. de marathondansers, de Oceaanvliegers. de menschen met de meeste bravoure, de dikste buik, de groot ste kater, zij zijn allen slaven van dien grootsten slavenjager der tijden: de sen satie. In een kustplaatsje ergens in Ame rika voor de precieselingen: New Ro chelle, N.Y., tweede pier, laatste haven hoofd ligt een rood, groen en gele bark, waarop een bordje hangt: „De eenige Chineesche jonk in den Atlanti sch en Oceaan, Arnoy, de recordhoudster van zeilende jonken Overtocht van den Pacific in S7 dagen. Toegangsprijs 25 c." En van alle kanten stroomen da makke 6chapen, die voor een dime, een Amerikaansch kwartje, het voorrecht willen genieten een record-jonk van na bij te mogen bekijken. De Amerikaan- sche eigenaar doet goede zaken, maar de Nederlander die den tocht maakte zit ergens op een boerderij in Canada eo poot aardappelen. Om bij het begin te beginnen: Rond 1920 bevond een zekere mijnheer Jan Waard zich met zijn Chineesche vrouw SCHAKEN A.S.V.A. III—DE PION I 51/2—iVz Gisteravond werd in „Monopole" de competitiewedstrijd voor de 4e klasse der S.G.S. gespeeld tusschen Asva III en de Pion I, beide alhier. Asva III won deze spannende kamp met de cijfers 5V2-4V2. De resultaten waren: Asva III de Pion I H. C. A. Buschenhenke— J. H. Stender 01 K. v. d. Vlist—F. v. d. Straat»! Y2—-V2 J. H. H. Haan—L. v. d. Ham 1—0 H. KollenC. van Empelen 01 F. M. BarbillionJ. J. Meijer 10 F. E. de MulderTh. Corbee Jr. 10 C. MirsingJ. Konings Jr. 01 F. W. SpeekmanG. Bizet 10 H. van LeeuwenE. E. Brouwers 01 C. W. Floor—C. Welling 1—0 Totaal 51/2—4Vz WIELRENNEN ZESDAAGSCHE TE BUENOS AIRES BUENOS AIRES, 14 December. De Zesdaagsche alhier is1 gewonnen door het Duitsche koppel GoehelHuertgen met twee ronden voorsprong en 287 punten. De tweede plaats bezetten de Italia nen GrilloBarnbagiotti met 502 pun ten. en kinderen in Amoy, China. En vol gens het gezegde, dat men zich altijd dat wenscht, wat men niet heeft, was het grootste ideaal van dien mijnheer overal te zijn behalve in Amoy en het liefste nog in Vancouver, waar toender- tijd de banen op de boerderijen dage lijks vergeven werden. Op een goeden dag werd het verlangen zoo sterk, dat hij zijn geld bij elkaar schraapte en een Chineeschen scheepsbouwer de op dracht gaf een jonk van flink formaat te bouwen, waarmee hij met vrouw en kinderen den Oceaan zou over zeilen. Met alle rites van de Chineesche overlevering nam hij zijn jonk in ont vangst. Oude priesters van Boeddha spraken woorden van magie uit op het dek voordat de bloedroode zeilen ge- heschen werden. De twee enorme oogen. die op de voorplecht geschilderd ston den, werden met Chineesche jenever 'samshoe) gewasschen, waardoor ze eeuwig helder zicht kregen. Drie koelies werden gemonsterd en een avontuur lijke tocht begon. Na 87 dagen werd Victoria, Australië, bereikt, nadat dc schepelingen onderweg de verschrikke lijkste gevaren van scheurbuik en drie- daagsche orkanen hadden doorleefd. Na maanden zwerven kreeg mijnheer Waard tenslotte zijn boerderijtje en zou daar vele jaren in rust gewoond heb ben, als niet na een dag of tien de bu ren er de lucht van hadden gekregen, dat er bij de nieuwkomers iets bijzon ders te zien was: een echte jonk. De aanloop werd zoo groot, dat al gauw een toegangsprijs geheven moest wor den om al de nieuwsgierigen een beetje te beperken. Dc opbrengsten waren zoo goed, dat mijnheer Waard besloot op tournée te gaan door de Staten. In San Francisco kwam een jonge klerk aan boord, die op het eerste ga- ziclU op de Amoy verliefd werd, zijn baan opgaf en zich in plaats van eb drie koelies die toen traditie getrouw een Chineesche wasscherij gingen ope nen liet aanmonsteren. Zoo nekeken de jeneverheldere oogen van de jonk Amerika, Panama en Mexico, tot ten slotte de oude drang naar landelijke rust Waard weer bekroop. Er was geen houden aan. De jonk werd verkocht en een zwerftocht op zee van over de twee jaren kwam ten einde op een erf met vier koetjes en een heel stel kippen. De klerk kocht de boot en voer wel bij. Zoo zelfs dat hij met het geld, dat hij ermee verdiende zich een baan kon koopen in New Rochelle, waar de boot nu aan de pier ligt en nog een aardig bijverdienste binnenbrengt. Zoo ziet u weer de onbillijkheid van deze wereld. De man met de dichters- ziel, die hunkerde naar zijn koetjes en kippetjes op zijn eigen boerderij, die droomde van onafhankelijkheid en rust en er groote dingen voor deed, wordt vergeten, en de man, die niet eens weet wat scheurbuik is en nooit een grooter orkaan meemaakte dan een storm in een glas water, gaat met de eer en de dollars strijken. Het oude liedje, weer eens opnieuw gezongen. ..Merkt u niet dat uw wagen voortdurend schokt en slingert?" „Zeker maar dat ben ik zelt ik heb dc hik!" Polltiken WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Ansjovisbroodjes. Bereiding: Week de ansjovis en ont doe ze van de graten. Maak ze met boter pan cn besmeer deze met het verkre- cayennepeper en wat nootmuscaat. Wrijf de massa door een paardeharen- zeef en voeg er naar smaak wat olie aan toe. Bak wat sneedjes brood in de koeke- pan en beschemer deze met heet verkre gen mengsel. Schik ze op een schotel en versier deze met schijfjes hard gekookt ei en een takje peterselie. VOOR DE MIDDAGTAFEL Haché. Aardappelpurée. Bieten. Gevulde sinaasappels. Bereiding: Op 4 sinaasappels neemt men 1 citroen, 75 gr. suiker, 734 gr. ge latine. Men borstelt de sinaasappels goed schoon, snijdt ze overdwars door, perst ze uit en verwijdert de velletjes, zoodat de schillen geheel leeg zijn. Hel vruchtensap vermengt men met de uit geperste citroen en zooveel water, dat dit ongeveer 2 d.L. wordt. Hierbij voegt men de suiker en de gelatine en vult met deze massa de schillen Wil men ze erg lekker hebben, den bespuit men ze met geslagen room, waarin suiker is geklopt. OMTREK Herdenking van het tien jarig bestaan BARNEVELD, 13 Dec. Maandag herdachten Bestuur, employe's en ver pleegden van de Rudolphstichting het feit dat de vereeniging in haar tegen- woordigen vorm 10 Jaar heeft bestaan De bewoners der Stichting hebben bij deze gelegenheid het Bestuur een mo nument aangeboden en dit Maandag middag met eenige plechtigheid over gedragen. Om half twee ongeveer had deze ont hulling plaats, waarbij tegenwoordig waren o.a. Dr. A. A .L. Rutgers, lid van den Raad van State, oud-Gouverneur van Suriname, en voorzitter van het Bestuur der Rudolphstichting; de hee- ren J. H. Donner. secretaris; W. Boot. penningmeester. Ds. van Zaal. lid der Tweede Kamer; Dr. van 't Hart. predi kant der Gereformeerde Kerk. en de burgemeester van Rarneveld de heer J. Westrik met echtgenoote en vele ande ren. De heer P. van Wijk, voorzitter der Commissie van overdracht, verzocht den aanwezigen te zingen ps. 68 10. Hierna werd het monument door de dochtertjes van den directeur en den administrateur, den heer B Geleiinse en H van de Tempel, onthuld. De heer P. van Wijk verklaarde de symbolische heteekenis van het monument bestaan de uit een Bank met ter linker ziide een laag gedeplte met het jaartal 1927 (einde der GlindhorstL terwijl h<4 groote leuningvlak en nog meer de daaruit oprijzende zuil. richting hemel waarts. de tegenwoordige Rudolphstich ting symboliseert. Dr. A. A. L. Rutgers aanvaardde na mens het Bestuur dit aandenken en zeide bijzonder getroffen te zijn door deze schenking van het personeel der Stichting en spreker geloofde met ze kerheid te kunnen voorspellen dat het 119. Jet gaf met de pagaai een duw te gen den wal en liet het bootje zoo mei kracht op den stroom meedrijven. Dan greep ze met beide handen een overhan genden tak beet en met een flinke zwaai zat ze op den stam. een flink eind van het monster vandaan. 120. En nu kwam de hulp van alle kan ten tegelijk. De Amerikaan had een door waadbare plaats In de rivier gevonden. HU schoot Jet te hulp, terwijl van de andere zijde dokter Bergman. Tonny en Hassan kwamen aanzetten. liefdewerk der Stichting en niet het minst door de groote toewijding van het personeel, door dit jubileum zoo duidelijk bewezen, zich nog meer zal uitbreiden. Deze bank, aldus eindlede spreker zijn rede, zal ons een voortee ken zijn van nauwe samenwerking on der Gods Zegen. Hierna ging het gezelschap naar het kerkgebouw, waar de directeur, de heer B. Geleijnse de samenkomst opende niet het laten zineen van Ps. 121:1 en 2. In zijn rede herinnerde spreker er aan, dat da Stichting in 1926 zich in een zeer moeilijken financieelen toestand bevond, zelfs zoo dat er tegen Kerst mis van dat jaar geen brandstof mepr gekocht kon worden en dat merische- I lik er wijze gesproken op 12 December 1927 de ondergang der Stichting onaf wendbaar was. Door het verlossende woordje („mijn") door den heer Besse- laar on de publieke verkooping te Ach terveld gesproken kon de Stichting nieuw leven worden ingeblazen. Nadat nog verschillende hoofden v&n takken van dienst der Rudolphstichting en burgemeester Westrik de Vereeni ging met. haar jubileum gecomplimen teerd hadden, sloot Ds. van 't Hart da bijeenkomst met dankgebed. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 28 HOOFDSTUK XXIII Ruthven kalmeert Rossland Toen Ruthven en Jess buiten kwa men, was de avond zoo aanlokkelijk schoon, dat hij voorstelde naar Corstor- phine te wandelen. „Ik ben bijna twee weken in dat sme rige, oude gerechtshof opgesloten ge weest en heb wel wat behoefte aan frissche lucht, Jess. Vind je het niet erg?" „Integendeel, ik vind het heerlijk. Va der weet niet waar ik ben." Zij kenden den weg door en door en waren te zeer in hun eigen gedachten verdiept om de schoonheid ervan op te merken. Ze waren de voordeelen aan het be spreken, die emigratie naar een ander land menschen in hun positie zou kun nen bieden, toen ze het dorpje bereik ten, dat toen nog geheel los van Edin- burg was en zijn eigen leven en belan gen had. Daddy Rossland bad zich daar een aardig huis laten bouwen, dat half landhuis, half villa was. Het stond op een flink terrein, met een paar prach tige oude boomen ervoor en was het toonbeeld van die rust en eenzaamheid, die stadsmenschen zich zoo dikwijls wenschen. De jongere leden van het gezin had den er echter een grondige afkeer van. Het huis was saai en somber, ze misten het drukke gedoe van het minder ge zonde, maar veel opwindender West Bow en Jess, tenminste, zou dolgraag daarheen teruggegaan zijn. „Wat is het hier mooi. Daddv hoorde waarachtig tevreden te zijn, in plaats van chagrijnig. Jess", merkte Ruthven op. toen zij bij het witte hek van de villa gekomen waren. „Ik haat het als de pest," antwoordde zij. zonder een oogenblik te aarzelen. „Als ik het idee had, dat ik hier mijn geheele leven met Daddy en Bob door zou moeten brengen, zou ik mezelf van kant maken. Pat." Ze sprak op de onnadenkende wijze, die de jeugd eigen is, maar vermoedde weinig, dat deze hartstochtelijke, doch zorgeloos uitgesproken woorden haar eigen lot voorspelden. Ze gevoelde zich triomfantelijk, dat zii erin geslaagd was. Ruthven met zich mee te brengen. Haar vader'? taal, toen hem den uitslag van het proces -medegedeeld werd. was niet erg vleiend voor de Ruthvens geweest. Hii zat op een sofa in de eetkamer en het eten stond op tafel, toen Ruthven binnenkwam. Jessie was zoo verstandig naar boven te vluchten, zonder haar va der te gaan begroeten en het aan Pat- riek over te laten ziin verklaringen te geven. Daddv Rossland keek stom verbaasd, toen hij hem binnen zag komen en be wonderde zelfs in stilte zijn moed. Bob. een groote. knappe, blozende jongeman, die op een effectenkantoor werkte, daar hii dat fatsoenlijker vond. dan de zaak van zijn vader, trok ook in de grootste verbazing ziin wenkbrauwen op. Ruth ven en Bob konden niet erg goed met elkaar overweg en Bob had genoten, toen zijn vader zijn meening over de Ruthvens onomwonden te kennen gaf en had hem, zooals zijn zuster vertelde, nog aangemoedigd. „En?" zei Ruthven, met een eigenaar dig knikje. „Je had zeker niet verwacht me te zien. We zijn dit keer verslagen, maar we zijn nog niet klaar." „Klaar," barstte Rossland los, terwijl hij de krant een veelbeteekenenden trap gaf. „Ik begrijp niet, hoe jij je nog op straat durft te vertoonen. na alles wat er over je geschreven is. Jij en ie oude heer hebben ongenadig op jullie ziel gekregen." „O, dat hoort er nu eenmaal bij," zei Ruthven onverschillig. „Blaffende hon den bijten niet. Morgen is alles al weer vergeten, als weer een ander aan de beurt is. Toch spijt het me meer dan ik kan zeggen en mijn vader ook. Hij is te veel van streek om al te komen, maar ik moest van hem zeggen dat we eerst daags in staat zullen zijn, u te betalen, als u ons nog even de tijd laat." Deze woorden verbaasden Rossland steeds meer. Hij had van de Ruthvens niets dan de grootste lafhartigheid ver wacht en hij was werkelijk ten einde raad geweest over het geld. dat hii in een onberaden oogenblik beloofd had te betalen. Maar Ruthven sprak en gedroeg zich niet als een verslagen man, maar veeleer als iemand, die nog een troef kaart uit te spelen heeft. Nu hield Dad dv Rossland dolveel van intriges; hij had heel wat ondervinding van het ge- meene in de menschelijke natuur en het leven had zelfs een geheime bewon dering voor een schurk, die niet wil toegeven, dat hij er een is. of erkennen, dat hij verslagen is. Zijn harde gelaats trekken ontspanden zich een weinig en hii noodigde Ruthven uit te gaan zitten en met hen mee te eten. Op dat oogen blik kwam Jessie de kamer binnen. Rossland had zelfs niet gemerkt, dat zij naar Edinburg geweest was; hij be moeide zich nooit met haar doen en laten „Heb ie Ruthven al eerder gezien van daag. Jessie?" vroeg hij, toen hij zag. dat zij elkaar geen hand gaven. „Ja vader," antwoordde zij. „Wat wil je hebben? Thee of koffie, of wil je soms liever wat whisky hebben?" „Breng me niet in de verleiding, meis je. Ruthven weet wel, dat whisky ver gif is voor een man, die last van jicht heeft. Als lij iets waard was. zou ie me vertellen, waarom ik hier mot jicht lig, terwijl ik een heele maand geen drup nel whisky aangeraakt heb." „De zonden van je voorvaderen. Dad dy," merkte Rulhven luchtig op. „Ik zal je iets laten brongen, waardoor ie ten minste vannacht kunt slapen. Hot heeft me echt gespeten, dat je niet in het ge rechtshof kon komen. Dan zou je er ook van overtuigd geweest zijn, dat alles niet eerlijk in zijn werk gegaan is." „Dus je denkt, dat da zaak eenzijdig behandeld is?" „En of ik dat denk. Ik zeg je, dat zij ze allemaal omgekocht had en die zij zelf niet te pakken kon krijgen, hebben de Marshall Kings omgepraat. Ik vind het werkelijk schandelijk, hoe die King van zijn invloedrijke positie gebruik maakt, om aan zulk geknoei mee te doen." „Wat kunnen zij ermee winnen?" zei Daddy peinzend. „Hebben ze nog huw bare zoons, die zij aan het meisje willen koppelen?" „Nee," zei Ruthven. „Het zijn nog heel jonge menschen. maar toch hebbon zii hun eigen bijbedoelingen." „Zooals wij allemaal." merkte Ross land sarcastisch op. „Natuurlijk, maar wij winden er geen doekjes om. Zij zijn de steunpilaren van de kerk en wie weet wat al nog meer. Zij zeggen, dat King aan het hoofd van de leeken zal staan, als die scheuring in de kerk, werkelijk doorgaat. Bah, ik ben wee van al hun misselijk geïntri- geer." Rossland, die twee vervelende weken in huis door gebracht had. had er niets op tegen weer eens iets van de buiten wereld te hooren en na het eten nam hij Ruthven mee naar zijn studeerka mer. waar zijn zoon en dochter voorloo- pig niet toegelaten werden. Ruthven maakte het hem in een leun stoel gemakkelijk, sloot de deur en ging toen voor hem zitten, het toonbeeld van oprecht berouw. Kijk nou eens hier. Daddy; is het feit, dat ik.zoo gauw mogelijk hierheen gekomen ben, geen bewijs, dat ik, dat wij het eerlijk meenen?" begon hij, ter wijl hij zijn pijp uit de tabakszak van den ouden man vulde zonder hem ech ter aan te steken. „Om eerlijk te zijn," gromde Rossland, „had ik het niet verwacht, maar wat moet dat nu met mijn geld? Gevoegd bij wat ik al voor jullie betaald heb, wordt het een aardig sommetje. Ruthven en jullie zult het toch op een of andere ma-' nier terug moeten geven." „Je denkt toch niet. dat wij je er ex press in hebben laten loopen?" zei hij op verongelijkten toon. „Dacht je nou wer kelijk, dat wij het risico geloopen had den, wanneer wij er niet vrij zeker van geweest waren te zullen winnen? Ik wil ie wel vertellen, dat het mijn prak tijk ook geen goerl zal doen. Dat doet een proces nooit. liet was voornamelijk op aandringen van mijn vader, dat ik de zaak doorgezet heb. Je zult toch moe ten toegeven, dat het voor hem ellendig is. Want hij heeft geen cent gekregen voor al het werk. dat hii gedurende meer dan twintig jaar gedaan heeft." „Dan moet hii wel een groote ezel ge weest zijn maar ik geloof dat nog niet zoo direct, Pat. Dat lijkt me niets voor je vader." „O, hij venvacht te natuurlijk, dat hij alles terug zou krijgen en ik ook, maar laten wij de zaak nu eens grondig be spreken. Maar eerst zou ik graag van ie willen weten, of ik ie kan vertrou wen. Het is voor mij alles of niets cn het is een heel gevaarlijk spelletje, dat ik ga spelen. Wilt u mij beloven er niet niemand over te spreken?" „Vertel maar op mijn jongen. Ik weet de geheimen van half Edinburg. Ik zou r'p menschen verstomd kunnen d«)pn staan, dat zou ik. Wat wou ie me ver tellen?" „Kijk eens, we zijn met dat Harmnn- meisjp. nog niet klaar. Er zijn heel wat vreemde dingen gebeurd in de weken, dat de oude' Miss Dempster ziek was. De oude heer en ik waren overeen geko men, dat we het maar stil zouden hou den en als wij het geld gekregen luid den. zouden we dat ook wel gedaan heb ben maar nu zie ik de noodzaak er niet meer van in, begrijpt u?" „Wat voor dingen?" vroeg de oude man met een gretigheid, waaruit duide lijk zijn belangstelling bleek. „Ik geloof en kan het bewijzen ook. dat de oude vrouw niet haar natuurlij ken dood gestorven, maar vergiftigd is", zei Ruthven op zachten toon- „Je meent het niet. Wie heeft dat ge daan? Toch niet dat meisje, dat er als de onschuld zelve uitziet, wanneer j0 tenminste moet gelöoven, wat de kran ten zeggen." „O, dat is allemaal onzin", zei Ruth ven luchtig. „Ik heb gezien wat ik gezien 'heb, en ik heb getfiigen ook. D0 twee oude getrouwen van miss Demp ster. de butler en haar kamenier, heb" ben heel wat gezien. Ik heb hear mi?s Harman een heelpn nacht laten bewa ken en wat wij gezien hebben is onbe twistbaar-" .(Wordt vervólgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2