LAATSTE BERICHTEN ALJECHIN GEEFT OP De loonen in de textielindustrie AMSTERDAM De verdwenen brandkast Auto geslipt Aangedrongen op verhoo ging der laagsteloonen Groote belangstelling voor wintersport KRIJGT EEN GARNIZOEN Het 2e regiment luchtdoel artillerie W. K. v. ROSSUM 18 LANGESTRAAT Weer een beroovings- geval in de Residentie Vesten Pullovers Sjaals Kübler-Kleeding Gestolen sieraden gevonden De aangehoudene bekent Jhr. B. C. de Jonge spreekt op den Indië-dag K.L.M.-fotovliegtuig naar Curacao TWAALF UUR Een nieuw dagblad verschenen Defensie moet paraat zijn Drie mannen aangehouden VERSCHERPING DER GRENSCONTROLE Roofmoord bijtijds verhinderd LAAG PEIL VAN RADIO EN FILM DE VLUCHT OVER DEN HIMALAJA NEDERLAND-BELGIE BURGERLIJKE STAND Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 BINNENLAND Uitvoerige uiteenzetting van werknemerszijde AMSTERDAM, 15 December. De be sturen van de \verknemer9vereenigin- gen „St. Lambertus", „Unitas" en ,JDe „Eendracht" hebben zich tot de Twentech Geldersche fabrieken ver eeniging, de fabrieken vereeniging te Enschede, de fabrikanten vereeniging in en buiten Twênte en de fabrikanten ver eeniging t© Almelo gericht met een schrijven, waarin er aan herinnerd wordt, dat in de besprekingen en de cor respondentie tusschen beide partijen tel kens d'e nadruk werd gelegd niet alleen op de zeer lage, doch ook op de zeer wis selvallige, van allerlei risico's afhanke- Qijke loonen. Om deze redenen hebben de besturen van d'e werknemersvereeni gin aangedrongen op een behoorlijke regeling van de '»oon- en arbeidsvoor waarden, en tevens op de noodzakelijk beid, dat in het bijzonder de laagste loo nen werden verhoogd. Met belangstelling namen wij kennis, zoo gaat het schrijven verder, van de resultaten eener spoed-loon enquête, be treffende dt verbptpring der loonen over d'e periode Mei 1936 tot Mei 10.17. De ge geven cijfers omtrent procenlueele ver heugingen der uurinkomens en eindloo- nen aanvaarden w'4 zonder voorbehoud als juist. Inbegrepen de verhoogingen voor ploegenwprk. wordt uwerzijds de gemiddelde venhooging na Mei 1937 op 16 pet. geraamd. Wij mogen er zeker wel op wijzen, zoo schrijven de besturen, dat de waarde dezer gemiddelde verhooging van 16 pet. voor een deel aan beteekeni9 heeft verloren door de stijging van de kosten van het' levensonderhoud met ruim 5 pet. sedert Spj-itember 1036. Rij het bpsebonwen van de van werk geverszijde gegeven cijfers vragpn de be sturen zich in hun schrijven af. hoe hoog het aantal textielarbeiders is, dat met genoemde verbooging aan een eenigszins redelijk te noemen loon is ge komen, en hoe boog het getal van hen is, van wie.^ok van werkgeverszijde niet wordt ontkend, dat hun loon te laag is. De vele klachten over de lage loonen waarvan de besturen in een vorig schrij ven melding tnaakten, wijzen er op, dat 'dit aantal niet, gering is. Het schrijven gaat dan als volgt ver- Oer: Dat door invoering van minimum-Ioo- nen en het uitschakelen der onderlinge concurrentie.de industrie aan orders kan worden geholpen, is en wordt door ons nooit verdedigd. Wij meenen echter, dat zoowel hét belang der industrie als dat der arbeiders hiermede gediend zou zijn. Juist van werkgeverszijde is er bij herhaling op gewezen, dat bet loon een zeer belangrijke factor van de productie kosten uitmaakt en als zoodanig ook in de concurrentie een voorname rol speelt. Daarenboven is een minimumloon bij de hoog opgevoerde arbeidsintensiviteit van zeer groote beteekenis voor een rustige ontwikkeling en een betere versland- (houding in de bedrijven. Uit de verklaringen der fabrikanten vereenigingen, dat verhoudingsgewijze het. aantal jeugdigen in de textielfabrie ken, althans voor wat Enschede betreft, niet grooter is geworden, meenen dc be sturen der werknemersverenigingen voorts te mogen opmaken, dat het ook ■h-t verlangen van de werkgevers i6 om deze verhoudingen uit gezond sociaal in zicht te blijven handhaven. Zij meenen echter, dat de genoemde gunstige ver houding wel wordt beïnvloed door het feit. dat een belangrijk aantal volwas sen arbeiders momenteel het werk van jongeren verricht. De brief sluit met het uitspreken van het vertrouwen, dat de bespreking, die op Dinsdag 2S December zal worden ge houden, er mede toe mag bijdragen den weg te vinden, die, ondanks verschil van inzicht, kan leiden tot oplossing van een deel der wederzijdsche moeilijk heden. Extra slaapwagentrein van de N.R.V. Dit seizoen blijkt er een buitengewoon groote belangstelling te bestaan voor de wintersport, aldus schrijft ons de per dienst van de N.R.V. In verschillende wintersportplaatsen in Zwitserland b.v. zijn met Kerstmi! de hotels reeds geheel of zoo goed als geheel volgeboekt. Tal van leden der N.R.V. hebben zich geruimen tijd gele den reeds voor de wintersportreizen 'a ten inschrijven, doch de aandrang om zich naar Zwitserland te begeven, is zóó groot gebleken, dat de Ned. Reisvereeni King zich genoodzaakt hee't gezien en zulks geschiedt thans voor den eer sten keer- om een extratrein. uitsluitend sameneesteld uit slaapwagens, naar Zwitserland te laten loopen. Deze extra-slaapwagentrein bestaat I vit, slaapwagens, naar Zwitserland I laten loopen. Deze extra-slaapwagentrein bestaat ww negen wagens, plaats biedend voor I *uim 300 reizigers, leden van de ver- •^billende reisgroepen van de N.R.V. De I d m ncJ 0,5 december van Arnster- 1 ,iïin om ru'm 5 uur in den namid I j verh'ekken en den volgenden och rnün °,mïrPeks 6 uur in Bazel aanko en derhalve tijdig genoeg om de aan tprcnnR40Tï Tlaar verschillende win tersportplaatsen te halen, B. en W. doen een voorstel inzake een militair oefe ningsterrein AMSTERDAM, 15 December. B. en W. hebben heden bij den gemeen teraad een voorstel ingediond om voor het gereed maken van een mi litair oefeningsterrein, groot onge veer 25 H.A.. gelegen in den Rieker- polder, met bijbehooren, een kre diet beschikbaar te stellen van 1.200 000 Verder stellen zij voor in beginsel te bepalen, dat dit oefeningsterrein met hijbehoorende, nog nader aan te wijzen terreinen kosteloos voor militaire doel einden ter beschikking van het rijk zul len worden gesteld in een nader te bepa len vorm en voor een nader vast te stel len termijn. In de toelichting op dit voorstel dee- len B, en W. mede. dat de onderhande lingen. welke zit den laatsten tiid met de militaire autoriteiten hebben gevoerd om in Amsterdam wederom een garni zoen gevestigd te krijgen, tot een gunstig resultaat hebben geleid. Op 4 December hebben zij bericht ontvangen, dat de minister van de fensie besloten heeft het op te rich ten 2e regiment luchtdoelartillerie in een der kazernes te Amsterdam te legeren, waarmede voor Amsterdam een traditie herleeft. Het ligt in de bedoeling, dat reeds op 15 Juni 1938 het garnizoen hier wordt gelegd. Bij de gevoerde onderhandelingen werd van militaire zijde als onafwijsba re voorwaarde voor de legering van een garnizoen gesteld, dat in de onmiddel lijke omgeving van Amsterdam een oefeningsterrein van voldoende grootte en geschikt voor het oefenen met lucht- doelnrtillerie ter beschikking zou komen. B. en W. zijn van meening. dat de voordeelen waaronder de economi sche een belangrijke rol spelen ver bonden aan de aanwezigheid van een garnizoen, in casu een geheel regiment luchtdoelartillerie zeer zeker opwegen legen het geldelijke offer dat de gemeen te zal brengen, indien zij de militaire terreinen ter. beschikking van 'het rijk StOlt. - Zooals uit her voorstel blijkt, is de keus gevallen óp een complex terreinen, grootendeels aan de gemeente toebe- hoorende in den Riekerpolder. Het. oefeningsterrein zal door en voor rekening van de gemeente, moeten wor den opgehoogd en van een grasmat moe ien worden voorzien. Bovendien moet de gemeente do mógelijkheid scheppen voor de aansluiting van het terrein en de daarop eventueel door het rijk te stichten bebouwing op de gasleiding, de waterleiding, het electrische net, en de rioleering. B. en W. stellen tenslotte aan den Raad voor, te zijner tijd de financieele regeling van het gevraagde krediet aan den Raad voor te leggen. Een kamerbewoonster en haar vriend gearres teerd 'S-GRAVENHAGE, 15 December. Be- roovingen zijn den laatsten tijd hier ter slede aan de orde van den dag. Nau welijks heeft de politie het onderzoek in het eene geval behandeld en zijn de daders opgespoord, of het andere slachtoffer meldt zich aan. Een tijdelijk in Den Haag vertoeven de man kwam gisterochtend bij de Haagsche politie met. het verhaal, dat hij in een perceel aan het Hofwijck- plein beroofd was van een bedrag van tusschen de 3 en 400 gulden, benevens van enkele honderden Fransche francs. De politie toog op onderzoek uit, maar zooals in dergelijke gevallen altijd het geval ie, wieten de in het bewuste per ceel woonachtige personen van niets. Een kamerbewoonster en haar „vriend" werden naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. Zij zijn goede heken den van de zedenpolitie, die beiden in bewaring heeft gesteld. Het geld is niet gevonden. Ten aanzien van het beroovingsgeval in een café aan de Bierkade, waar zooals reeds werd gemeld een inwo ner van een klein plaatsje in Zuid- Holland, die den nacht, in het huis van den caféhouder (een goede kennis van hem) doorbracht en 's morgens tot dc ontdekking moest komen, dat hij uit zijn portefeuille 900 gulden miste, kin nog worden meegedeeld, dat de café houder, zijn echtfeenoote en een bezoe ker hebben bekend het. geld ie hebben gestolen Zij hadden het bedrag onder een vloer verstopt. De vrouw is voor- loopig weer op vrije voeten gesteld, de caféhouder en de bezoeker zijn inge sloten om tezijnertijd- voor den officier van justitie te worden geleid. DE KONINGIN NAAR AMSTERDAM 'S-GRAVENHAGE. 15 December. H M. de Koningin is heden naar Amö.ter dam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prinses Juliana en aan Prins Bernard in het Burgerzieken huis. Hare Majesteit wordt in den loop van den middag in den Haag terug verwacht. u. Een 27-jarig zwerver in Amsterdam gearresteerd 's-GRAVENHAGE, 15 December. De diefstal van sieraden ter waarde van circa 1000, ten nadeele van een loge menthoudster te dezer stede, waarom trent gisteren reeds een en ander werd meegedeeld, is binnen 2-1 uur tot een oplossing gekomen. In samenwerking met de Amsterdamsche politie hebben Haagsche rechercheurs den dader in oen logement te Amsterdam gearres teerd en naar Den Haag overgebracht Het is een 27-jarige zwerver, die gere geld in logementen verblijf houdt. De laatste dagen van de vorige week had de man kans gezien sieraden uit een kistje, dat in een kast stond van de ka mer, waar de logementhoudster slaapt te stelen en toen hij genoeg kostbaarhe den had verzameld, ging hij er van door, zonder oen 6poor zelf9 geen vingerafdrukken achter te laten. De politie onderzocht het alibi van de in het logement verblijf houdende perso nen en dit alibi bleek juist te zijn. Er restte de politie dus niets anders dan de Inmiddels verdwenen gast op te spo ren. Men wist, dat hij veel in Amster dam vertoefde en toen de rechercheur® in de bekende Amsterdamsche loge menten een onderzoek instelden, vond men hem daar inderdaad. De man ont kende aanvankelijk pertinent. Fouillee ring leverde ook niets op, alleen viel op te merken, dat de man betrekkelijk nieuwe kleeren aan had. Confrontatie met juweliers en beambten van banken van leening, zoowel in de hoofdstad als in Den Haag, gaf de politie ook geen positieve bewijzen en eerst toen de man naar het bewuste logement wa« gebracht en met de logementhoudster on een ga9t, die hem reeds al9 dc ver moedelijke dader had aangewezen, was geconfronteerd, bekende deze zwerver tenslotte den diefstal te hebben ge pleegd. Hij deelde mede de sieraden bij juwe liers en banken van leening te hebben verkocht en beleend. Het totale be drag, dat hij er voor had gekregen, be droeg nog geen honderd gulden. De sieraden zijrr bij dc door den dader opgegeven adressen gevonden en in be slag genomen. t)e zwerver is ingeslo ten en zal te zijner tijd voor den offi cier van justitie worden geleid. Hij ziet in Japan geen onmiddelijk gevaar voor Indië Uitbreiding der technische werkplaatsen in West- Indië 's-GRAVENHAGE, 15 December. Naar wij vernemen wordt in de K.L.M.- werkplaatsen te Schiphol de laatste hand gelegd aan de inrichting van een der 2-motorige Fokker F. 8 verkeerstoo- stellen tot fotovliegtuig. Dit -toestel, de PH-AED, welke den naam „Duif" zal dragen, wordt tegen het einde van deze maand naar Cura cao verscheept, waar het aan de West- Indische vloot der K. L. M. zal worden toegevoegd. Behalve voor luchtfotogra fi6ch werk wordt dit vliegtuig ook be schikbaar gehouden voor speciale vluchten, zooals dezer dagen nog een plaats had, toen een zieke, wiens ovor- komst naar Willemstad noodig werd gëachT, zoo snel en zoo rustig mogelijk vervoerd moest worden van Aruba naar Curagao. Voorts vernemen wij, dat over eeni- gen tijd op het Curagaosche vliegveld Halo tot een uitbreiding van de werk plaatsen zal worden overgegaan. Het ligt daarbij in de bedoeling om bij die gelegenheid tevens een fotografisch laboratorium in te richten. Dit labora torium zal als kern kunnen dienen voor de verdere ontwikkeling van den fototechnischen dienst in de West. In verband met de voorbereiding en de uitvoering van de plannen, voorts in verband met een verdere studie der mogelijkheden en de opleiding ter plaatse van het benoodigde personeel, zal de chef van den fototechnischen dienst der K. L. M., de heer J. M. Cor- sten, voor een tijdelijk verblijf naar Curagao vertrekken. Hij wordt verge zeld van 2 foto-technici. Vanmiddag om twaalf uur is nummer een van den eersten jaargang van „12 uur" verschonen, een nieuw dagblad, dat zich reeds eerder op de advertentie pagina aankondigde als de nieuwe ster aan het firmament der Nederlandsche couranten, verschijnend, naar de re dactie in haar Voorwoord opmerkt, op het hoogtepunt der niemvsleemte tus schen ochtend- en avondblad. Het blad beoogt om zooveel mogelijk nieuws in bêeld te geven, vandaar dat aan de illustraties zeer veel zorg is be steed, en haast op elke pagina een of meer foto's voorkomen. Zoo bijvoorbeeld betreffende het onderzoek der Fransche justitie in de zaak Weidmann. Het geheel ziet er smakelijk uit, en ^zal ongetwijfeld zijn lezers wel vinden. 's-HERTOGENBOSCH, U Dec. Aan den lunch op den Indiëdag, welke heden hier ter stede in het Casino werd ge houden, heeft de oud-gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, een belangwekkende en kernachtige tafelrede uitgesproken. Ih de eerste plaats merkte de oud gouverneur-generaal op, dat hij sinds zijn terugkeer uit Indië een groot aantal uitnoodigin-gen tot het houden van rede voeringen ontving, welke hij evenwel alle om principieele redenen weigerde, omdat spr. het niet wenschelijk acht na een bestuur van 5 jaren, naar eigen in zichten gevoerd, als stuurman aan den wal het beleid van de Indische regee ring te beoordeelen. Dat hij niettemin zich bereid ver klaarde op dezen dag in Den Bosch het woord te voeren, vond zijn oorzaak In de groote waardeering, die spra voor dc organisatie van de bijeenkomst had. Hij wees daarbij op het groote werk dat door Nederland in onze Oost ver richt wordt. Dank zij de samenwerking met Neder land heeft Indië de crisis niet alleen doorstaan, maar tevens overwonnen, zelfs voordat de opleving kwam. Na gewezen te hebben op het streven naar zelfbestuur in Indië een stre ven, dat de regecring niet tegenwerkt, maar steunt in alles wat goed is en le vensvatbaarheid heeft, betoogde jhr. de Jonge dat het nut van het Nederland sche bestuur in Indië algemeen wordt erkend. Ten aanzien van de vroeegcre Inland- sche beweging, zeide de spreker nog, dat zij geen groote waarde had, omdat ze bestond uit een samenstel van zelf overschatting en groote woorden en ge tuigde van heel weinig kunnen. Wan neer het waar is, dat deze beweging weer groeiende is, maar dan in samen werking met het gouvernement, mag ge zegd worden, dat men op den goeden weg is. Ten slotte steelde Spr. de vraag: Zijn we in Indië in staat ons naar buiten to handhaven? Wij kunnen aldus sprak de heer De Jonge ons niet voorbe reiden op een oorlog met Japan, dat is onmogelijk. Ik zie intusschen in Japan geen onmiddellijk gevaar voor Indië en wel op grond van mijn ervaringen bij de jongste economi sche besprekingen tusschen Indië en dat land. Het is echter als outsider niet mogelijk te oordeelen over de vraag in hoeverre de Japansche regeering haar militaire apparaat in handen heeft. Een oorlog met Japan ver wacht spreker niet. Echter moeten wij wel rekening hou den met daden van agressie, ook al ge beuren deze tegon den uitdrukkelijkon wil der Japansche regecring. Daarom moet de defensie in Indië steed9 paraat zijn. Want een incident behoort dage lijks tot de mogelijkheden. Indië moet klaar zijn om toe te slaan, zoodra er iets gebeurt. Voor twee dingen vooral moet worden gezorgd: a) Wij moeten de durf en de kracht bezitten om od te treden bij daden van agressie. b) Wij moeten gereed zijn als er even tueel een algeméene pacific-oorlog mocht ontbranden. Naar sprekers gevoelen is met de de- fensievoorstellen, ook al zijn deze be scheiden, op redelijke wijze voldaan aan de minimum eiscLen. Concludeerende zeide spr. ten slotte, dat hij niet pessimistisch is gestemd ten aanzien van onze positie in Indië, noch ten aanzien van de mogelijkheid deze positie te handhaven. Deze hand having evenwel is alleen mogelijk bij een intensieve samenwerking tusschen beide gebiedsdeelen. Daarom wenschte spr. uiting te geven aan zijn groote waardeering voor de organisatie van dezen dag, welks initiatiefnemers hij hulde bracht Door de Rotterdamsche politie teruggevonden ROTTERDAM, 15 December. Zooals gemeld is er in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken bij de N.V. Coö peratie „Vooruitgang" aan den Nieuwen Binnenweg alhier. De inbrekers, die zich vermoedelijk hebben laten inslui ten, hebben de brandkast die in het kantoor stond in den nacht op een vrachtauto van de firma zelf geladen, waarna zij alles in volmaakte orde heb ben achtergelaten. De auto is Zaterdagmorgen leeg in de Galvanistrnat teruggevonden. Hoewol' er aanvankelijk geen aanwijzingon waren, is de politie er in geslaagd reeds Dins dag een drietal mannen aan te houden tegen wie genoeg aanwijzingen beston den, dat zij in het bureau Oostervant- straat konden worden opgesloten. Later op den dag kreeg men bovcn- dion een tip, waar zich de brandkast zou bevinden. Eenige rechercheurs zijn er toen op uit getrokken en zij hebben inderdaad de reeds aangehoorde kast gevonden en naar het bureau overge bracht. Zoowel aan onder- als bovenzij de is do brandkast behoorlijk bewerkt. Het geld dat zich in het onderste deel bevond, is verdwenen Aan de bovenzij de is men evenwel niet tot het binnen ste doorgedrongen. Thans onderzoekt de politie of zich daarin nog geld be vindt. Baron van Heemstra, zoon van den Commissaris der Ko ningin in Gelderland, gewond ERMELO, 15 December. Vanmorgen om negen uur is op don verbindingsweg NunspeetZwolle even buiten Nunspeet een auto-ongeluk gebeurd, waarbij ba ron Van Heemstra, zoon van den com missaris der Koningin in do provincie Gelderland is gewond. Ten gevolge van de gladheid van don weg slipte de auto, die geen groote snel heid had, daar ter plaatse juist een bocht is. De wagen sloeg over den kop en do bestuurder, baron Van Heemstra werd hierbij gewond. Hij liep een kaak- fractuur op. Een tweede inzittende van de auto kwam met den schrik vrij. Baron Van Heemstra Is naar het zie kenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd. Dokter Van Loon uit Nunspeet ver leende de eerste geneeskundige hulp. NIEUWE MILITAIRE VLIEGTUIG- LOODS OP SCHIPHOL AMSTERDAM, 15 December. De ge nie heeft heden aanbesteed het bouwen van een vliegtuigloode. c.a. te Schip hol, raming 228.000 gulden. Er waren 67 biljetten ingekomen. De laagste in- schrijfster was de firma M. Ebbing te Haarlem (ijzerconstructie van Penn. en Bauduin te Dordrecht) met 211.150 gulden. ITet hoogst werd ingeschreven door de firma J. Wittebrood te Becm- ster (ijzerconstructie van de Vries Robbé te Gorinchem) met 270.000 gul den. DOODELIJK ONGELUK IN DE ORANJE NASSAUMIJN I HEERLEN, 15 December. In den afgeloopen nacht is de arbeider W. Sichtermann van de Oranje Nassau- rhijn I te Heerlen, die ondergronds be zig was met het verplaatsen van ijze ren balken, onder vallend gesteente ge raakt en doodelijk getroffen. S. was gehuwd en vader van vier kin deren. BUITENLAND Dader tot twee jaar veroordeeld AMSTERDAM, 15 December. De rechtbank veroordeelde vandaag een 41-jarigen uitvoerder wegens uitlok king van diefstal gevolgd door dood slag tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het O. M. had een jaar gevorderd. Begin October j.l. is een onderbaas. werkzaam bij de uitvoering van het Boschplan, ternauwernood aan een groot gevaar ontsnapt. Een 41-jarige uitvoerder, die vroeger onder hem had gewerkt, doch die ontslagen was, had het plan gemaakt den onderbaas, die op Vrijdag 1 October veel loongelden vervoerde, op een stillen weg op te wachten, hem aan te rijden, neer te slaan en te bero^ven. De man, die door hem was overge haald. mee te helpen verried het plan echter aan de politie, zoodat de uit voerder tijdig onschadelijk kon worden gemaakt, OUDE HEER DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN HEERENVEEN. 15 December. He denmiddag is de 84-jarige heer G. Smit Ezn. te Heerenveen bij het oversteken van den weg, toen hij weifelde, door een vrachtauto aangereden en onmid dellijk gedood. De politie stelt een on derzoek in. Den chauffeur treft geen schuld, De Amerikaansche programma's zouden van een kinderlijk gehalte zijn CHICAGO. 14 Dec. Een lid van de „Federal Communications Commission" G. H. Payne, heeft al6 zijn meonlng te kennen gegeven, dat de radio en de film van de inwoners der Vereenigde Staten „volwassen kinderen" maken. Op de tweede nationale conferentie voor op voedkundige radio-uitzendingen ver klaarde de heer Payne voorts, dat het gemiddelde radioprogramma bestemd was voor een intelligentie, gelijk aan die van een kind van twaalf jaar. „Het verstandelijk vermogen van een kind van twaalf is eon mooi ding bij een twaalfjarig kind. maar niet bij iemand van dertig. Men moet de radio industrie beletten de ontwikkeling van den Amerikaanschon geest tegen te gaan. Er is geen geldige reden, waar om een opvoedkundig programma niet onderhoudend genoog kan worden ge-* maakt om de groote massa van intelli gente monschen aan te trekken". DAMASCUS. 14 Dec. (Havas). He denochtend is een Italiaansch driemo- torig vliegtuig vertrokken, waarvan de bemanning het voornemen heeft over de Himalaja te vliegen. Do comman dant van het vliegtuig is een redacteur van de Stampa. SPORT EN SPEL De 29ste partij wordt dus niet voortgezet AMSTERDAM, 15 December. Naar wij vernemen heeft de we reldkampioen dr. Aljechin heden morgen dr. Euwe medegedeeld, dat Hij de 29ste partij zonder verder te spelen opgeeft. De 30ste, tevens laatste partij van de match wordt. Donderdag 16 De cember te Rotterdam gespeeld, aan vang 6 uur. De Portugeesch-Spaansche grens gesloten BORDEAUX, 15 December (Havas- A.N.P.). Uit Hendayo wordt, gemeld, dat de controle aan de Spaansche grens versterkt is. Slechts eenige bevoorrechten mochten de internationale brug over. De dienst van den Zuid-Expres is niet gestaakt, maar aankomst en vertrek uit en naar Spanje hangen af vari speciale vergunningen der Spaansche militaire autoriteiten. Men bevestigt, dat deze maatregelen genomen zijn om te voorkomen, dat vluchtelingen tijdens het te verwachten rechtsche offensief de grens zouden kun nen passonren. LISSABON. De Portugeesch-Spaan sche grens is tot nader order gesloten, zelfs voor reizigers, die met den Zuid- Expres en de luchtlijn Lissabon—Sala mancaMarseille passeeren. DREIGENDE MELKSTAKING TE LONDEN LONDEN, 15 December. (Havas). De bevolking van Londen wordt be dreigd door een staking van de melk bezorgers. De onderhandelingen welke zijn gevoerd tusschen twee groote melk inrichtingen van de hoofdstad en de bezorgers door bemiddeling van den bond van transportarbeiders zijn mie lukt. De werknemers verlangen een grondloon van vier pond sterling per week en erkenning van hun hond door de maatschappijen. De werkgevers daarentegen houden vast aan de aan bevelingen van de officieele commissie, welke het minimum loon heeft vastga- steld op iet6 minder dan drie pond ster ling per week met commissie. BOKSEN AMSTERDAM, 15 Dec, De Neder landsche Boks Bond zal op 10 Januari a.s. in „Krasnapolsky" to Amsterdam een boks-lnndenwedstrijd organiseeren tusschen Nederland en België. Oorspronkelijk had men een ploeg En- gelsche boksers uitgenoodigd, op dien datum tegen Nederland aan te treden, maar vandaag kreeg het bestuur van den N.B.B. bericht, dat dit in verhand met de Engelsche kampioenschappen in de maand Januari niot mogelijk was. Wel gaan een aantal Engelsche boksers, die op deze kampioenschappen een be hoorlijk figuur geslagen hebben, in Fe bruari en Maart a.s. op tournee. Het is dus, indien dc Engclschcn althans niet al te hooge eischen stellen, zeer waar schijnlijk, dat er toch nog een wedstrijd NederlandEngeland zal kunnen wor den gehouden, hetzij in Februari, hetzij in Maart. IJSHOCKEY KOMEN DE SUDBURY WOLVES NIET? LONDEN, 15 Dec. De Britsche ijs hockey bonrl heeft medegedeeld, dat de Sudbury Wolves, die aangewezen zijn als vertegenwoordigers van Canada op de wereldkampioenschappen ijshockey, waarschijnlijk niet aan deze wereld kampioenschappen te Praag zullen deelnemen. De Canadéezen hebben hun Europeescho tournee, welke einde De cember en in Januari zou worden gehou den, afgezegd. MOTORSPORT INTENATIONALE STERTOCHT VAN MOTORBOOTEN NAAR NEDERLAND 'S-GRAVENHAGE, 15 December. Het „comité International du Yachting Automohile" heeft op zijn congres te Brussel besloten, dat de internationale stertocht in 1938 om den „Pavilion d'Or" naar Nederland zal worden ge houden. De Kon. Ned. Motorboot Club is aan gewezen om de organisatie van dezen stertocht te verzorgen. Dit zal de eerste maal zijn, dat een dergelijk eveneenent naar ons land plaats vindt. STADSNIEUWS 15 Dec. GEHUWD: G. Malestein en E. C. van Beek D. Mulder en G. Kuis. OVERLEDEN: J. Kranendonk, 25 echtg. van J. van den Berg. OMREKENINGSKOERSEN Oft. Niet off. 14 Dec. 15 Dec. Londen ft. 99 g.gg Berlin 0.72.53 0.72.50 p®njs 6.14 6.12 Brussel 30.60 30.60 ZUrich 41.60 41.63 Kopenhagen 40.15 40.15 Stockholm 46.35 46.35 Oslo 45.20 45.20 New Vork 1.80 1.80 Praag 6.37 6.37 Medogcd. door de R'damBche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3