WAT DE AFDEELINGEN BESPRAKEN Ontwerp ingang der tentoonstellinj Ontwikkeling schoolzang WONINGBOUW TER SPRAKE DEMONSTRATIE MIDDAG ROTTERDAMSCHE Bankvereeniging Tiende Volksconcert G. G. VEENENDAAL Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE Het mooiste KERSTGESCHENK: EEN GOED BOEK G. G. VEENENDAAL HOFSTAD-TOONEEL IN AMICITIA 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 STADSNIEUWS Deze begrooting geeft ook geen perspectief voor het onderwijs IV VERSCHILLENDE leden zeggen B. en W. dank \oor de medewerking verleend aan de pogirfgen van het Comité om voor Amersfoort een openluchlbad te verkrijgen en zij ver heugen zich erover, dat de Raad zich met het principe voorstel heeft vcr- eenigd. Echter zullen zij gaarne verne men in welk stadium deze zaak thans verkeert en of te verwachten is, dat uiterlijk in de Decembervergadering van den Raad de definitieve plannen in be spreking komen. Het lijkt hun zeer ge wenscht, dat hiermede de grootst mo gelijke vooruitgang wordt betracht, op dat misschien nog in den a.s. zomer de burgerij van Amersfoort in een goed eigen openluchtbad haar zwembehoefte kan bevredigen. B. en W. hebben vernomen, dat het Comité het plan door de heeren v. d Tak en Beltman ontworpen, na gevoer de besprekingen heeft goedgekeurd. Hot is niet te verwachten, dat reeds m de Decembervergadering van den Raad de finitieve plannen in bespreking zullen komen. Een lid wijst op de zeer groote posten op de begrooting betreffende de volks huisvesting. Het nadeelig saldo van het Woning bedrijf bedraagt 2S.669.12, niettegen staande de gemeente 27.735.58 bij draagt, alzoo tekort 56.404.70. Het nadeelig slot uit de Woningbouw verenigingen bedraagt ca. 34.000. To taal is dit dus een bedrag van ca. 90.400, dat de gemeente ten behoeve van het Woningbedrijf en den vereeni gingsbouw betaalt, nog ongeacht de rijksbijdrage van 72.229.44. Het lijkt spreker zeer wenschelijk om tijdens de behandeling van de begroo ting ook deze hoofdstukken eens zeer ernstig onder de loupe te nemen, in het hijzonder met betrekking tot het moge lijk meer rendabel maken van het ge meentelijk woningbezit, teneinde na te gaan of het niet wenschelijk is ock hiervoor andere wegen in te siaan. In verband hiermede vraagt spreker, welk percentage van de gefneente-wo ningen op 1 Januari j.l. niet verhuurd waren. Een ander lid is van meening, dat het thans niet meer, zooals in vroegere jaren, noodzakelijk is, dat de gemeen te of bouwvereenigingen, gesteund door gemeente en rijk, arbeiderswoningen bouwen; de particulieren zorgen hier voor in voldoende mate, te meer nu hier, zoowel als elders, verschillende groote levensverzekeringsmaatschappij en of andere instellingen, die voor fondsvorming hebben te zorgen, over gaan tot aankoop van woningen. Het voor de gemeente hierin gelegen voor deel is vooral, dat men ie doen krijgt met groote instellingen als huiseigena ren, die tevreden zijn met een behoor lijk percentage voor belegging en dus de woningen in haar eigen belang goed onderhouden en de huren overigens zoo laag stellen als maar eenigszins mo gelijk is. Alleen voor de allerarmsten en de minder-draagkrachtigen moet van gemeentewege gebouwd worden. De groote gezinnen, die moeilijk een wo ning kunnen krijgen, behooren dan tegen lage huur van de oude gemeente woningen te kunnen gebruik maken. De gemeente heeft dan niet alleen bet voordeel, dat ze niet, zooals nu, leeg staan, maar dat er huur voor wordt be taald. zij hot dan een lagere huur dan in de berekening is opgenomen. Ook zou het opknappen minder kunnen zijn; nu moeten er kapitalen besteed worden, om die oudere wonihgen te doen wed ijveren met de modern gebouwde wo ningen van den laatsten tijd, wat ze toch nooit doen. Menschen met groote gezinnen heb ben heel andere eischen dan de door snee-huurder. Eerstgenoemden kijken naar ruimte, flinke kastpn, een zolder, een flinke tuin èneen goedkoope woning. Spreker zou dus den woningbouw, in groote lijnen, aan den particulieren bouwer willen overlaten. Eenige andere leden verklaren, dat de resultaten van de volkswoningbouw van het afgeloopen jaar hen allerminst kun nen bevredigen. Het College en de Raad verleenden weliswaar medewerking aan de bouwvercenigingsplannen van St. Bonifacius en Goed Wonen, waardoor ruim 100 nieuwe woningen zullen ko men in een huurklasse beneden 4.00 per week en de gemeente zal zelf den bouw van een 30-tal nog goodkooper wo ningen ter hand nemen, maar deze le den wijzen er op, dat er geen sprake van kan zijn, dat hiermede aan de be hoefte naar goedkoopere woningen in de huurklasse van beneden 4 en zelfs niet van beneden 5 huur per week zal zijn voldaan. Goedkeuring der genoemde plannen Iaat nog steeds op zich wachten en steeds grooter wordt de vraag naar deze woningen, maar bovendien bestaat er groot gevaar, dat de gemeente wordt overstroomd met arbeiderswoningen in de huurklasse van boven f 5 per week, doordat het particulier initiatief zich al len tot den bouw dezer woningen be paalt, omdat de goedkoopere woningen niet door hen te bouwen zijn, wijl er geen winstmogelijkheid inzit Een over productie van dit soort woningen zal van funesten invloed blijken te zijn op het groote kapitaal van gemeente- en rijkswege in. arbeiderswoningen gesto ken en het is ook op deze zijde van het vraagstuk, waarop zij B. en W. ernstig willen wijzen. De resultaten van den woningbouw SVi het afgeloopen jaar geven hun aan leiding B. en W. de volgende vragen te stellen: le. Hoeveel arbeiderswoningen kwa- bien in het afgeloopen jaar tot stand in de^ huurklasse van onderscheidenlijk f 5 en hooger, van 4 tot 5 en van minder dan 4 en door wie werden ze gebouwd? 2e. Zijn B. en W. evenals deze le den van meening, dat meerdere pro ductie van arbeiderswoningen met huurwaarde van 5 en hooger voorals nog niet gewenscht is? 3e. Zijn B. en W. evenals deze le den van meen ing, dat groote behoejte bestaat aan arbeiderswoningen van minder dan 5 tot 4 en nog grootere behoefte aan arbeiderswoningen van minder dan 4 per week? 4e. Zoo ja, zijn B. en W. dan bereid verdere medewerking te verleenen aan het tot stand komen van plannen van dergelijke woningen, te bouwen door gemeente en/of vereenigingen, aange zien het particulier initiatief in gebreke blijft in deze behoefte bevrediging te voorzien? Naar aanleiding van de opmerkingen over de bedragen, die de gemeente ten behoeve van het woningbedrijf en den vereenigingsbouw betaalt, wijzen B en W. erop, dat de Gemeente en de ver eenigingen ook hebben gebouwd in een tijd van groote woningnood, in een tijd dat gebouwd moest worden om in de be hoefte aan woningruimte te voorzien en toen dit aan de Overheid werd overge laten. Regelmatig wordt overwogen wel ke maatregelen zijn te nemen om het gemeentelijk woningbezit zoo econo misch mogelijk te exploiteeren; waarbij de sociale taak bij de uitvoering van de woningwet niet over het hoofd mag worden gezien. Het percentage niet verhuurde ge meentewoningen is niet hoog. Op 1 Jan. 1937 bedroeg het 4.8 momenteel be draagt het met inbegrip van Frisia en de zoogenaamde oude woningen 3 15 Ter vergelijking diene, dat van de wo ningen van Centraal Woningbeheer te 's-Gravenh&gcM^ 1936 4.29 leeg stond, in Utrecht ruim 4 van de woning stichting te Dordrecht 5.1 B. en W. ineenen, dat de toestand te Amersfoort als gunstig mag worden beschouwd, waarbij zij ten overvloede doen opmer ken, dat reeds voor 1914 het leegstaan van 2 van een beschikbaren woning voorraad als normaal beschouwd werd. Voorzoover het arbeiderswoningen be treft, moeten B. en W. bestrijden de ge uite meening, dat de particulieren thans in voldoende mate voor den bouw zor gen. Volgens het verslag van den dienst Bouw- en Woningtoezicht, Bouwbureau, Stadsontwikkeling en Woningbedrijf, werd in 1936 alhier geen enkele woning door particuleeren gebouwd met een huurprijs lager dan 5 per week. Meer dere productie van arbeiderswoningen met huurwaarde van 5 en hooger, ach ten B. en W. thans minder gewenscht. Eveneens zijn zij van meening, dat groo te behoefte bestaat aan arbeiderswo ningen van minder dan f 5 tot 4 en vooral aan arbeiderswoningen van min der dan 4 per week. Het antwoord op de vraag of B. en W bereid zijn verdere medewerking te ver leenen aan het tot stand komen van plannen van dergelijke woningen, te bouwen door de gemeente en/'of vereeni gingen, zouden zij het best kunnen ee- vcn door te verwijzen naar de totstand koming van vroegere raadsbesluiten, zoodat het overbodig mag heeten een toezegging te doen. Verschillende leden onderschrijven de meening van het college, dat ten aan zien van de subsidie-aanvraag ten be hoeve van het R.K. voorbereidend on- f y -j p ■v'L", M IN 1951 gAfq<i Püttüwwaï m IN ons blad van Woensdag j.l. hebben wij reeds uitvoerig bericht, dat er plannen bestaan om in September 1938 hier op het terrein aan de Helle straat een tentoonstelling voor het „Ne- derlandsche Product" te organiseeren. Een comité van voorbereiding heeft zich inmiddels gevormd en bestaat uit de heeren: J. Ph. Korthals Altes, voorzitter afd. Amersfoort Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat", A. H. Martens, on dervoorzitter, H. A. de Smit van den Broecke, secretaris; verder W. van Gent, penningmeester van Nijverheid en Han- m r j umnali* del, L. A. A. van Hamersveld, voorzit ter F. A. M. en P. van Straalen Jr., Voorzitter Fruit- en Groentenvgiling. Hierboven treft men een ontwerp van den ingang van de tentoonstellig aan. derwijs moeilijk een afwijzende houding is aan te nemen. Even moeilijk achten zi.i het echter, om zonder meer het voor stel van B. en W., om het raadsbesluit van het vorig jaar weer in te trekken, te aanvaarden. Sprekers huldigen het standpunt, dat ook het kleuteronder wijs een onderwerp van zorg voor de ge meente moet zijn en dat dit onderwijs gesubsidieerd moet worden, maar dan over de geheele linie. Daarom vragen zij: Kan dit voorstel niet aangevuld worden met een voorstel om een subsi die per kind toe te staan voor alle kleu terscholen, een subsidie die voorloopi? niet hooger zou te stellen zijn dan 3 per kind. waartegenover dan komt te staan, dat de scholen, die nu gratis on derdak genieten, weer huur moeten be talen. Eenige lellen hadden gehoopt, dat een aanvraag van het R K. voorbereidend onderwijs achterwege was gebleven, om dat daar toch de noodzaak van steun niet zoo sterk aanwezig zal zijn als hij het Neutraal en Christelijk voorberei dend onderwijs. Het voorstel van B. en W. zou aan de gemeente weinig voor deel brengen, daar deze scholen waar schijnlijk niet in staat zijn de huur voor de lokalen te betalen en het eenige resultaat zou zijn, dat deze onderwijs inrichtingen misschien zouden moeten worden opgeheven. Het zou zeer te be treuren zijn indien deze nuttige scholen, die voor zooveel weinig draagkrachtige gezinnen een uitkomst zijn, wegens ge brek aan baten zouden moeten worden gesloten. Met het voorstel van B. en W. kunnen deze leden zich niet vereenigen, doch zij zullen een voorstel steunen, om aan het kleuter-onderwijs, dat bewijzen kan overleggen, dat het steun van noode heeft de vrije beschikking te geven over leegstaande leslokalen: daarentegen kunnen zij zich niet vereenigen met een financieele bijdrage per leerling Een der leden bad verwacht, dat bij deze begrooting eenig perspectief voor het onderwijs zou worden gegeven, doch integendeel vond hij dp ontstellende mededeeling, dat B. en W. voorstellen, de hulp aan bet kleuteronderwijs in te trekken. Feitelijk slaat dit gelijk met onthalzing van de neutrale kleuterscho len. Spr. acht dit een vreemd voorstel, De strijd in China. De lapansche kruiser .Jzumo" op de Wang Po voor Sjanghai, vanwaar de stad vele malen onder vuur genomen werd. Van de afdeeling Amersfoort der Nederlandsche vereeniging van Huisvrouwen in Amicitia's foyer De afdeeling Amersfoort der Neder landsche vereeniging van huisvrouwen gaf gistermiddag in den foyer van Amicitia een grooten demonstratieinid- dag, welke door een groot aantal dames werd bijgewoond. In haar openingswoord verzocht de presidente, mevr. Schuitemaker- Kuipers, den leden vooral tijdig aan wezig te zijn, daar in den vervolge na half drie geen toegang meer kan wor den verleend. Verder zeide spr., dat nog enkele goederen voor de luiermanden worden ingewacht en dat deze bij mevr. Versfeit kunnen worden afgeleverd. Het verheugde mevr. Schuitemaker mede te kunnen deelen, dat de komende week reeds 25 wiegen geheel gereed zullen zijn. De heer Steyns, hedrijfsleider van de maatschappij de Betuwe, hield op dezen demonstratiemiddag eèn korte causerie over de voedingswaarde en de bereiding van het Rijno-tomatensap, het nieuwe product van de Betuwe. Spreker gaf allereerst een overzicht van de to- matencultuur in ons land en zeide, dat ongeveer 60 milioen kg. tomaten wor den verbouw d pej; jaar, 5 tot 10 millioen kg. worden vernietigd, terwijl nog bijna 2 "millioen kg. worden, ingevoerd. liet is mogelijk uit onze tomaten een goed en gezond sap te bereiden en door de aanwezigheid van de vitaminen a en c is het tomatensap een product met groote voedingswaarde. Vooral wordt het sap gebruikt voor kindervoeding, ook voor vohvassenen is het een aanbe velenswaardig voedingsproduct. Ten slotte werden aan de aanwezige dames fleschjes ter kennismaking aangeboden. De firma Boersma demonstreerde vervolgens met het voedingsextract Yeastrel, dat hoofdzakelijk de vitaminen b 1 en 2 bevat. Mevr. Croes Das exposeerde met corsages, welke door haar zelf waren vervaardigd. Spr. vertelde, dat zij haar ervaring opdeed in China, Amerika en Indië. Door nieuwe technische hulpmid delen was het haar mogelijk bij de ver vaardiging van de corsages een natuur getrouwe nervatuur in de blaadjes aan te brengen. Bovendien behoeft bij haar fabricatie geen gebruik gemaakt te worden van de hinderlijke ijzerdraadjes, welke steeds gaan roesten en tot allerlei onaangename gevolgen leiden kunnen. De corsages, welke geëxposeerd waren, gaven blijk van distinctie en bevatten allerlei exotische tinten. Onge twijfeld zullen deze schitterende corsa ges op de middag- en avondtoiletten der dames hun effect niet missen. Vérder werd door oen tweetal expo santen nog het vervaardigen van weef werk getoond, dat groote interesse had bij de aanwezigen. Mevr. Deen—Bloch toonde Poolsch handwerk, terwijl mevr. Boogaard—'t Hooft eigen gemaakt hand werk liet- zien. Nieuw gebouw aan den Utrechtsche weg De Rotterdamscbe Bankvereeniging N.V., kantoor Amersfoort, heeft bericht ontvangen, dat Burgemeester en Wet houders in beginsel bereid zijn een bouwaanvrage voor een bankgebouw op het terrein aan den Utrechtscheweg, ka dastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E, no. 674 (Utrechtscheweg 9, vroeger eigendom van wijlen mr. A. A. Stheeman) in gunstige overweging te nemen onder vrijstelling van het be- paajde bij art. 1 der verordening, rege lende het bebouwen van bepaald aan gewezen gronden in de gemeente Amers foort, indien het betreft een gebouw, dat door zijn afmetingen en welstand naar hun oordeel in deze omgeving past. De bouwplannen zullen zoo spoedig mogelijk worden ingediend, zoodat ge gronde hoop bestaat, dat in het begin van 1938 met den bouw kan worden be gonnen. De bedoeling is, dat het be staande gebouw in zijn geheel wordt af gebroken en dat een geheel nieuw, aan de eischen van het bedrijf aangepast ge bouw zal verrijzen. omdat bij den Raad toch het principe heeft voorgezeten, dat die neutrale school bijzondere aanspraken heeft. Bij de voorstellers heeft dit indertijd al thans voorgezeten, waarbij zij echter allerminst tegen gelijkstelling waren. Tegen het voorstel van B. en W. is ern stig verzet te verwachten. Een ander lid vraagt, welke kosten er aan zijn verbonden, wanneer voor eiken leerling een bepaald bedrag werd uit getrokken; verder of er nog meerdere leegstaande schoollokalen ter beschik king van dit onderwijs kunnen worden gesteld en welke bezwaren hieraan eventueel verbonden zijn. B. en W. blijven van oordeel, dat het gratis beschikbaar stellen van schoollo kalen ten behoeve van het bijzonder voorbereidend onderwijs niet anders is te beschouwen dan als een subsidieering van dat onderwijs. Bij handhaving van het raadsbesluit van het vorig jaar is het daarom bezwaarlijk en afwijzende houding aan te nemen tegen subsidie aanvragen als die ten behoeve van het R.K voorbereidend onderwijs. Het totaal aantal leerlingen bij het voorbereidend onderwijs in deze gemeente bedraagt 926. Een subsidieering van 3.per leerling zou dus een uitgaaf voor de gemeente van f 2778 tot gevolg hebben, in verband met de moeilijkheden in de financiering der gemeentehuishouding, ook in de komende jaren, meenen B. enW. hiertegenover een afwijzende hou ding te moeten blijven innemen. Evenmin achten zij het billijk een voorstel te steunen om aan het kleuter onderwijs, dat bewijzen kan overleggen, dat het steun van noode heeft, de vrije beschikking over leegstaande leslokalen te geven; ten eerste omdat het zeer moeilijk zal zijn te bepalen, welk kleu teronderwijs steun van noode heeft, wijl het in alle gevallen van vrijwillige gif-* ten afhankelijk is. en ten tweede, om dat zij het niet billijk achten het kleu teronderwijs, dat met opoffering in eigen leslokalen is ondergebracht, ach ter te stellen bij ander kleuteronderwijs, dat van de gemeentelijke leslokalen zou kunnen gebruik maken. Van het U.S.O. op 20 December a.s. in Tivoli te Utrecht Het Utrechtsch Stedelijk Orchest zal Maandag, 20 December a s., des avonds om 8.15 uur in Tivoli te Utrecht het tiende volksconcert geven, onder lei ding van Carl Schuricht met medewer king van Jan Keessen, viool. Het programma van dit concert is als volgt: 1. Symphonie III („Eroica") in Es gr. t. opus 55 Ludwig van Beethoven. PAUZE 2. Concert voor viool en orkest in D. op. 35, P. li Tsjaikofski. Psychologische perspectieven be sproken door den heer L. W. van Loon voor de Vereeni ging voor Paedagogiek Over het onderwerp „Psychologi sche perspectieven voor de ontwik keling van den Schoolzang", werd gisteravond in een der zalen van Hotel Monopole een lezing gehou den door den heer L. W. van Loon, Inspecteur van het Lager Onderwijs te dezer stede, voor de afdeeling van de Vereeniging voor Paedagogiek. Spreker ving zijn lezing aan met te wijzen op het algemeene verschijnsel, dat de moderne psychologie haar in vloed begint te doen gelden op hot on derwijs. Bij het overwegen van de vraag, hoe die invloed is ten opzichte van het vak zingen, is hij tot de overtuiging ge komen, dat onze tijd rijp is voor groote verbeteringen van het zangonderwijs door beter inzicht in de psychologische verschijnselen, die zich voordoen bij het luisteren naar, begrijpen en genieten van muziek. Sprekor zeide o.a. dat het heelc mu zikale gebeuren een sterk dooreengewe- ven trias vertoont van rhythmc, melo die en harmonie. Ook bij muziek is dus sprake van globalisatie of gestaltbil- ilung, beide begrippen, die in moderne psychologie opgeld doen. Met eenige voorbeelden werd verduidelijkt, dat aan het rhythme de ademhaling en de ademdistributie vastzitten, de melodie is verbonden met stemvorming en klankregeling; de harmonie stelt haar eischen aan de gehoorszenuwen. Voor het begrijpen en genieten van muziek is volgens spreker noodig, dat de beoefenaar van de muziek eigen ziel instelt op de ziel van den scheppenden kunstenaar. Daarenboven is voor de goede vertolking wenschelijk zoo niet noodzakelijk dat de beoefenaar door toepassing van bewust gekozen juiste lichaamstechniek zijn eigen zielsfunc- tie weet te doen werken, zooals de scheppende kunstenaar die in zijn eigen ziel ondervonden heeft, toen zijn geest het kunstproduct voortbracht. Langdu- L. W. VAN LOON rig stond de heer van Loon stil bij een behandeling over rompstanden naar aanleiding van het standaardwerk: Musik und Kórper als Gemiitsausdruck von Dr Ottmar Rutz. Aan het einde van zijn causerie be handelde hij eenige bijzondere verschijn selen, waarvan verbetering z.i. afhan kelijk kan zijn. Vooreerst zal ieder zich hebben te hejioeden voor een dood rhythme: een soepel rhythme, zooal.s Ward dat kent, is hoofdvoorwaarde. Ten tweede is voortdurende oefening noodig in de verschillende melodieën, die de muziek beheersrhen, en die door spreker genoemd worden de melodie van domisol; solsire; falado; refala; misolsi; la—domi; sirefa. (De drieklank is de pool, waarom een melodie wentelt). Veel waarde hechtte spreker aan het veelvuldig beluisteren der radio, terwijl men daarbij zich de gehoorde noten voorstelt; verder aan het met noten zin- MODERNE PLATEN EN ETSEN IN LIJST KUNSTHANDEL Langestraat 33 - Amersfoort Alleenverkoop Schilderwerk H BEYLAERT „Zonnig - Frisch - Nieuw" vraagt vrijblijvend demonstratie bij; Dlstrlct-Vert. Oostelijk Utrocht. LEUSDERWEG 23—25. Tel. 1819. GROOTE KEUZE BIJ Boek- en Kunsthandel Langestr. 33. Telef. 232 Ksüi&.t.pothn Van het Leger des Heils T T ANAF Vrijdag 17 tot en met Woensdag 22 December a.s. zulten de tradifioneele Kerstpot- ten, zoo welbekend bij onze siad- genooten, wederom een beroep doen, op Uwe welbekende mild dadigheid. De bijdragen, op de lijsten in geschreven, zijn bevredigend ge weest, doch hebben niet opge bracht, wat wij noodig hebben, om onze plannen uit te voeren. Werd U verhinderd Uwe Kerst - gave te geven, de Kerstpost geeft U een uitmuntende gelegenheid, zulks alsnog te doen. Houdt het vuur brandend, op dat velen zich aan dat vuur kun nen verwarmen. Opvoering van „Des Duivels Prentenboek" Wegens ziekte van mevrouw Fie Ca- relsen ral het Hofstad-Tooneel in plaats van „Een Lentedag" hedenavond in Amicitia een abonnementsvoorstelling (teven van „Des Duivels Prentenboek" van Zoltan Horvath (den Hertog). Aanvang 8 uur. DRONKENSCHAP In den afgeloopen nacht is een wiel rijder, die onder invloed van sterken drank in de Langestraat fietste door de politie aangehouden en ter ontnuchte ring opgesloten. MARKTBERICHT 17 December Appelen 3—6; Peren 3—7 per H.L.; Heneieren 4 30—5.00; Hoendereieren 5.40 —6.10; Eendeneieren 3.00—370 per 100 stuks; Hooiboter 1.63 per K.G.; Kippen 0.350.90; Hanen 0 601.00; Jonge ha nen 0.45—0.80; Tamme konijnen 1.00 2.50: Wilde Konijnen 0 30—0 60; Oude tamme eenden 0.40—0.50; Hazen 1.75— 2 26; Fazanten 0.70—0 90 per stuk; Tam me duiven 0.10—0.20 per paar; Zeugen drachtige S0115; Biggen 1620 p. sink. Aangevoerd waren ongeveer: 30 H L appelen; 10 HL peren; 180 000 stuks hoendereieren; 1200 stuks eenden eieren; 15 K.G. hooiboter; 7 zeugen drachtige; 90 biggen. gen van bekende wijsjes; aan muzikale dictees door voorfluiten. Langdurig stond hij stil hij een eenvoudige manier van transpositie van toonladders me' 2 nf meer voorteekens. Spreker is i sierk tegenstander van transpositie toonladders met 1 kruis of 1 mol verwacht hij ook van beter inzicht onderwijzers van phonetische ve1'1- len; van zangspelletjes, eurhvf' enz. De lezing werd gevolgd door een ge animeerde discussie van de niet talrijke aanwezigen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5