DE MYTHE VAN PROMETHEUS DE BABY VAN DE ZESDE KLAS RUBRIEK VAN OOM BOB WINTERSPORT IN DAVOS Een rekenkunstje xxxxxxxxxxx x x KINDERCOURANT In heel oude tijden geloofden de Grie ken aan een massa goden en godinnen. Allerlei verhalen zijn daarover nog be kend, omdat ze door latere schrijvers zijn verteld in gedichten. De oppergod was Zeus, die macht had over alle men sen en andere goden. Hij had een vrouw die Hera heette. Zeus woonde op de berg en Olympus, met vele andere go den en vandaar uit zag hij neer op de wereld met de mensen. Een van de verhalen ver telt hoe Zeus op zijn Olympus het vuur had, maar de mensen hadden het nog niet en mochten het ook niet hebben. Dat was alleen voor de goden en daarom moest het op de Olympus blijven. Maar een van de zonen der goden, Prometheus, wilde de mensen graag helpen, dat ze het zo goed mogelijk zouden hebben op de aarde. I-lij dacht er over na, hoe hij dat zou doen. Zijn naam betekent ook: de be dachtzame. die van te voren overderkt. En hij verzon een ma nier om het. vuur toch naar de mensen te brengen In een rietstengel nam hij het mee naar beneden, in 't geheim, zonder dat Zeus het merkte. Zo kregen de mensen vuur en toen ze het eenmaal hadden, lieten ze liet branden en maak ten steeds weer nieuwe vuren en waren er heel blij mee. Maar Zeus zag het natuurlijk vanaf zijn hoge Olympus en werd verschrik kelijk kwaad. En omdat hij de mach tigste van alle godèn was, wist hij ook wel wie het had gedaan. Nu bedacht hij een vreselijke straf voor Prometheus. Hij liet hem met boeien aan een rots klinken, zodat hij er nooit meer weg kon en hij liet twee grote roofvogels komen, die zijn lever opaten. Maar als die opgegeten was, groeide hij ook da delijk weer aan en dan kwamen weer de roofvogels en rukten hem weer uit. Zo leed Promethus voortdurend hevige pijn. Maar een andere godenzoon was er, een halfgod, die de sterkste was van alle mensen en goden. Herakles heette hij en toen hij als kind in zijn wieg lag, doodde hij ai een paar reuzenslangen, zoveel kracht had hij toen al. Die kwam in het gebergte, waar Prometheus lag en schoot, eerst met zijn pijlen de roof vogels dood. Daarna verbrak hij met zijn geweldig sterke vuisten de ijzeren hoeien. waarmee Prometheus was ge bonden en verloste hem zo van de ver schrikkelijke straf. Herakles nam Pro- methens weer mee naar de Olympus en wist gedaan te krijgen dat Zeus zich weer met hem verzoende. door let Hoogers „Meisjes", zei do handwerkjuffrouw tegen de meisjes van de hoogste klas, „nu zal ik jullie eens wat leuks ver tellen. We gaan nu niet meer broddel- lapjes maken, maar echte kleertjes, niet voor een pop. maar voor een heus kind je". En toen vertelde ze verder dat er in het dorp een jonge vrouw was. die haast geen geld had om kleertjes te kopen voor het kindje dat ze gauw zou krijgen en nu zou de zesde klas kleertjes naaien Enig vonden de meis jes dat. het hele handwerkuur, dat sommigen zo verschrikkelijk vervelend vonden, was er leuk door geworden. Nog nooit in al hun zes schooljaren waren de meisjes zo ijverig geweest op handwerken. Eerst moest het vervelen de, want luiers zomen en lakentjes naaien gaat op den duur toch wel ver velen, ook al is het dan ook voor een echt kindje. Maar met z'n allen waren ze daar gauw mee klaar en toen kwam het leukste. Al die hele kleine kleertjes wat snoezig waren ze! Hemdjes en broekjes werden genaaid, truitjes ge breid en een 6-lobbroek, een jasje ge haakt met een mutsje. En onder het naaien stonden de monden niet stil. Wat zou het wel zijn een jongetje of een meisje?. Hoe zou het heten? Zou het blond of donker zijn? Als het een jongen was, hadden ze uitgemaakt, dan vonden ze „Paul" de mooiste naam en voor een meisje „Dorothea". Dus spra ken de meisjes die hoopten dat het een meisje zou zijn over „de kleertjes voor Dorothea" en de meisjes, die een jongen leuker vonden, vertelden van „het jasje voor Paul". Toen alles klaar was, werd het in een aardig mandje gepakt en naar het huis gestuurd waar het kindje zou ko men. Een paar dagen later kwam er een brief voor de meisjes van de zesde klas. Hoera, de ba'ov van de zesde was ge komen! He: was helemaal geen Doro thea en ook geen Paul, maar een Ger- rit-Jan. maar dat kon nu niets meer schelen. Natuurl'jk was iedere naam die het kind zou hebben gehad, even mooi gevonden. Een flinke jongen, schreef de vader en zijn moeder had gezegd dat do meisjes maar eens gauw naar Gerrit-Jan moesten komen kijken. Liefst was de hele klas tegelijk de school uitgestapt, en er naar toe gegaan. Maar dat ging nu eenmaal moeilijk. Zaterdagmiddag gingen vijf meisjes, die hét eerst geloot hadden, op visite hij de babv van de klas Speelgoed en cho cola namen ze mee. maar het bleek dat Gerrit-Jan nog heel weinig belangstel ling had voor alle mooie en lekkere dingen en evenmin naar zijn bezoek- 'sters omkeek. Even deed hij zijn blauwe ogen open, trok een lelijk gezicht tegen al die mensen om z'n wiegje, maakte een paar geluiden en ging toen door met slapen. De Maandag daarop was het speelkwartier te kort om alles te vertellen. I-Ioo Gerrit-.Tan er uit zag, wat voor haartjes of hii had (het wa ren er erg weinig), wat voor ogen welke kleertjes hij aan had en nog duizend vragen meer. moesten ze beantwoorden. Langzamerhand kregen alle. meisjes hun Gerrit-Jan te zien en telkens was hij weer wat flinker en verstandiger ge worden* Het mooiste van alles was, toen Ger rit-Jan in zijn wagen een bezoek kwam brengen aan de klas. Hij kwam midden in de rekenles binnen op de arm van zijn moeder en zelfs de jongens, die al tijd een beetje minachtend hadden ge lachen om die „meisjes met dat kleine kind", vonden het nu toch wel leuk. De meisjes verdrongen zich om het ke reltje. dat tevreden lachend op schoot zat. Om de beurt mochten ze hem even vast houden, ze lieten hem paardje, rij den, kietelden hem, zetten hem boven op de lessenaar. Toen mocht hij nog even met de lineaal spelen, maar die smeet hij dwars door de klas naar de jongens toe. Hij zag zeker, dat dat speel kameraden voor hem waren! En nog steeds gingen de meisjes door met naaien voor de „babv van de zes de" en maakten de leukste pakjes en schortjes en jasjes voor hem en mis schien kan Gerrit-Jan er nu al zelf „dank u" voor zeggen, want hij is nu al twee jaar. Als iemand van een getal van drie cijfers, de twee buitenste omwisselt en dan het kleinste van het grootste af trekt, dan kun jij zeggen wat er uit komt, zonder dat je de getallen weet, als hij je alleen maar het laatste cijfer van de uitkomst, het cijfer der eenheden noemt. Dat cijfer trek je af van 9, dan heb je het eerste cijfer van de uitkomst, dat der honderdtallen. Het middelste cijfer, dat van de tientallen, is altijd 9. Zo heb je dus de drie cijfers en kunt hem de uitkomst noemen zonder dat je weet welke getallen hij van elkaar heeft ge trokken. Een voorbeeld: Als de ander het getal 563 in zijn hoofd heeft, moet hij de twee buitenste cijfers verwisselen en krijgt dus 305. Nu trekt hij in gedachten het kleinste van het grootste af, dus 563 365 en krijgt als uitkomst 19S. Wanneer hij je nu het cijfer der eenheden noemt, dat is dus hier 8, trek je dat van 9 af en krijgt 1 voor het cijfer der honderd tallen. Het middelste cijfer is 9, dus het getal moot ziin 198, wat uitkomt als je het af treksommetje nagaat. Beste Nichten en Neven! Mijn voorprogramma is ditmaal nog al belangrijk. Luister maar eens. We krijgen Donderdagmiddag 30 De cember in hel Grand Théatre bezoek van Dik Trom of liever van het kinder- tooneelgezelschap „De Schouwspelers", flat Dik Trom meebrengt. Jullie kennen natuurlijk allemaal de geschiedenis van dien rakker. Ik heb er vroeger ook van gesmuld. Daarom is het zo leuk, dat we ■hem nu eens op het toneel krijgen. Het zou me niets verwonderen, wanneer de hele familie van Oom Boh Donderdag middag in hel Grand Théatre is en ook niet. wanneer ik zelf eens kom kijken. Dat wordt dus een soort van familie bijeenkomst.. Wonderbaarlijk, zoals de cijfers voor het opstel van de vorige week uiteen liepen. Het laagste cijfer was een wrede drie en het hoogste een prachtige tieni Het gemiddelde cijfer werd een dikke zeven. Verder vraagt Piccolo wie haar aan een boekenlijstje van Hillebonnen kan helpen, terwijl Trekvogel jullie, hulp in roept voor Hag-bonnen. Familieleden, doet je best. om deze nichten te helpen Denken jullie eraan, de hrieven uiter lijk Woensdagmiddag 3 uur in te stu ren. in verhand met de Kerstdagen! En nu het familienieuws: De groeten 'doen: Madeliefje aan Zon netje, Klaproos en Radio-Spoók; Voor jaarsbloempje aan de hele familie; Leer graag aan Zonnetje, Voorjaarsbloempje en Boefje; Klaproos .an Leergraag en Pinksterbloem; Boefje aan Stephanie; Paardebloem aan Voorjaarsbloempje, Wolf en Waterrat; Pinguin aan Trek vogel, Bruinoogje en Pinksterbloem: Stephanie aan Boefje. Duinpieper en Trekvogel, EEN PRACHTIGE TIJD 31 Juli. 1937. Wereld Jamboree Vogelenzang Hol land. Onze troep lag in subkamp 4 's Morgens 6 uur. *Hier en daar hoorde men al wat gemompel. Half zeven: cor- vée. opstaan. Het corvee stond al klaar en bestond uit twee man. De een maakte het vuur aan en de ander zorgde voor de melk en de havermout terwijl do eerste op zijn beurt weer de „tafel" dekte. Zeven uur reveille. Allen opstaan. Ochtendgymnastiek en aankleden. Dertig meter verder zijn de Nederlands- Oost-lndiërs al aan het bokspringen. Verder zijn al Engelsen aan het ver springen over een moddersloot, waar mede het hole kamp doorschoten is; dan weer Ieren aan het hardlopen. Maar toch... is de atmosfeer sterk geladen, want is het niet vandaag de opening van de vijfde Internationale Wereld Jamboree? Ja, dat voelen zij allen. Vandaag zul len zij allemaal den Chief zien, en zul len de yells over het Arena-terrein weerklinken. Maar zover is het nog niet Na bet wassen en aankleden gaan we ontbijten. Daarna afwassen en dan vlagbreken in de subkampen. Dit ge schiedde om 10 uur. We aten om 12 uur warm en het menu was: Varkenslappen Andijvie Aardappelen Griesmeelpap met pruimen. Het smaakte uitstekend. Om 1 uur moesten we aantreden achter de Arena waar een terrein was, voor de opstel ling. Donderdags hebben we nog een klei ne generale repetitie gehad. En nu. Za terdag 31 Juli, stond het gehele kamp aangetreden. Langzaam vulde de arena zich, en werd ,de eeretribune gevuld, met uitgenodigden van alle Nationalitei ten. Een uur wacht... dan... een „knal!" De opmars was begonnen. Een half uiy later... een schok gaat door dé Nederlandse padvinders. Nederland was met de opmars be gonnen. Daar marcheerden we cle arena in; en langs het schreeuwende publiek trokken we langs de eere tribune, waar de Chief Scout het padvinderssaluut bracht. Dan trokken we weer verder, de arena uit, weer naar het opstellings terrein. Een driekwartier later weer een schot (geen padvinder, maar een geweer schot!!). Toen begon de Rally De bedoeling was geweest de vaan dels achteraan te houden, maar dit is totaal mislukt. Nee, aan het geschreeuw kwam geen einde, en ook niet aan de druk. Het was geweldig! Toen sprak Baden Po well, de hartelijke openingswoorden. Daarna H. M. de Koningin der Neder landen. Dan trokken we weer naar de subkampen, 's Avonds werd er chocola de. gekookt en broocl gegeten. Daarna een kleine inspectie, en waren we tot 10 uur vrij. Alles ging natuurlijk nadr de Markt. Om half elf werd gefloten en keerde de rust terug op het Jamboree- terrein. Maandag 9 Augustus. Het is weer voorbij. Een heerlijke tijd staat weer in het vergeetboek. Maar door de deelnemers is deze tiid niet vergeten! We staan op het opstellingsterrein. Strakke blauwe lucht, ontzettend warm. Weer hebben we een opmars. Thans draaiden we in de rondte tot een spiraal. Toen sprak de Chief..., reikte aan de contingentleiders Jacobstaffen uit, met de bedoeling, dit pad te volgen. Nog herinneren tienduizenden zich de laatste woorden van den Chief: And now, good bye and God bless you all. Toen was het voorbij. (Ik ben 14 jaar). BRIEFWISSELING Ainée heeft erg van de wintersport avond genoten. Net als ik, schrijft ze. Daaruit moet ik dus opmaken, dat ik daar geweest zou zijn. Helaas was dat niet het geval! Ainée hoe is het afgelo pen met die machtige repetities? Mach tige cijfers gehaald? Kwikzilver amuseert zich met haar vriendinnetje wat fijn in de pop- penkamer. Wie wordt zolang poppen- moeder wanneer iii in de vacantie uit logeren gaat? Je spreekt al over ie ver jaardag, duurt die nog nog lang? Dan moet je ook maar voor sneeuw zorgen, Kwikzilver. Schooiertje is het helemaal niet eens met de inhoud van het vorige op stel. Dat vind ik jammer. Wanneer je het hoogste cijfer van de klas oneer lijk gehaald hebt en iedereen weet dat, nou, dan heb je er geen voldoening van. Zo zou iii ook zijn, heus! Wat an ders is, wanneer ie een paar regels overschrijft en daardoor een voldoende weet te halen. Dat is tenminste nog een beetje sportief. Het bc^te is échter, om je lessen zo te Ieren, dat ie niet naar andere middelen hoeft om te zien, Schooiertje! Je hebt je brief wel heel raar door elkaar gegooid, maar ik ben er tenslotte uit wijs geworden. Madeliefje denkt er gelukkig heel anders over dan Schooiertje. Je hebt, merk ik wel, de sneeuw alle eer aan gedaan. Jammer, dat na zo'n sneeuw pret alti.id zo'n natte boel volgt. Daar moesten we nog eens een oplossing voor vinden hè? W o 1 f, van al die boeken ken ik al leen „De geheimen van de Witte Bi son". Vroeger las ik altijd die indianen boeken, omdat ik. ze erg mooi vond. Ken jij de boeken van Karl May allemaal? Welbedankt voor de sigarenbandjes* Waterhoentje betreurt het, dat de sneeuw al weer zo gauw verdwenen is. Een witte wereld betekent anders een moeilijke tijd voor de waterhoentjes we gens gebrek aan voedsel. Wat heb jij lang op die raadsels gezwoegd. In ieder geval heb je ze goed opgelost, dus loon naar werken gekregen. Ik geloof, dat ik die zegels wel voor je heb. Voorjaarsbloempje mag ook raadsels inzenden, natuurlijk, maar niet te moeilijk en niet te makkelijk hoor! Dat zal niet meevallen hè? Leuk, dat jij met die tentoonstelling, welke zo'n goed doel had, den derden prijs gowon- nen hebt. Je oplossingen waren in orde. W i 1 d z a n g, ons nichtje met de leu ke familienaam, is vorige week Zater dag jarig geweest. Gefeliciteerd hoor en de groeten aan Atje! Wat heb jij een lelijk cijfer gegeven voor het opstel. Ik vond het juist een mooi opstel en hele maal niet onnatuurlijk. Wildzang. F a m k e heeft het er met sleeën best afgebracht, maar haar broer niet. Ge lukkig, dat jullie alleen maar om hem lachen konden, want het had ook an ders kunnen aflopen, nietwaar? Robinson Crusoë, ik denk, dat er in de ruilhandel een vergissing heeft plaats gehad, anders begrijp ik het niet. Eigenaardig, dat iii het ook niet eens bent met het opstel. De beoordelingen lopen wel zeer steik uiteen. Enfin sma ken verschillen, zullen we maar zeggen, Crusoë. Bruinvis is een paar dagen niet naar school geweest en moet de achter stand nu weer inlopen. Dat zal nog wel gaan, daarvoor is Bruinvis slim genoeg, geloof ik. S p e e 1 gr a a g, ja ik heb ook eens naar het sleeën gekeken en meegenoten met de pretmakers. Heb je niet meege daan? Aan je naam ben je overigens wel verschuldigd. Makkelijk voor ie dat je oom zo goed figuurzagen kan. Nu kun jij het ook vlug leren. Piccolo, helaas kan ik ie ook niet meer zeggen, waarom ik dat raadsel niet plaatste. Maar heus, er zal wel iets aan gemankeerd hebben. Piccolo, on danks, dat je zo'n trouwe schrijfster bent. Met de ruilhandel zal ik je zo veel mogelijk helpen. Leergraag vindt het fijn, wan neer er een pak sneeuw ligt. Dan leert ze natuurlijk niet graag meer, maar houdt verblijf op de gladde sneeuw- baan. Groot, gelijk hoor! Die vulpen schrijft best, merk ik. Klaproos, die leeftijdsgrens is be trekkelijk. Wanneer een familielid zich zelf te oud gaat voelen, houdt hij er mee op. of vraagt aan mu, hoe ik er over denk. Dat Kerstdiner kan prachtig worden, maar dat hangt in hoofdzaak van de kooksters af. Zorg dus, dat er niets aanbrandt. Klaproos. Ik vind een zeven als gemiddeld cijfer voor een op stel. toch ook heel mooi. Bruinoogje heeft erg leuk brief papier gekregen, daarmee kan ze fijne lange brieven aan mij schrijven. Nu be grijp ik waarom dat toneelstukje bii zo veel familieleden in de smaak gevallen is, want cle inhoud, zoals jij die be schrijft, is erg aardig. St. Nicolaas heeft je goed bedacht, kleine nicht. Zorg, dat het zo blijft. Houtvester heeft ook al zulk mooi postpapier gekregen. Beste Neef, ik ben benieuwd, of ie Woensdag een goed rapport mee naar huis brengt. Schrijf je me dat de volgende week, want op dat gebied ben ik erg nieuws gierig. Dat moet je me maar niet kwa lijk nemen hoor! Waterrat verheugt zich geweldig op de vacantie. Dat kan ik begrijpen, want ze gaat fijn een weekje naar Den Haag Van dat boekenlezen zal daar wel niet veel terechtkomen, denk ik. Maar na dat uitstapje flink aanpakken, hoor! En, Waterrat, wanneer er weer sneeuw ligt en je natuurlijk toch weer gaat sleeën, denk dan aan je kleeren. Boefje maakt het best op school, zelfs een tien kwam op het programma voor. Houd dat cijfer als maatstaf, kleine böef. Dat lukte mij vroeger, eer lijk gezegd, niet! Waar ga je deze zomer tennissen? Trekvogel, Hagbonnen heb ik niet, maar wel zou ik je aan de wapenzegels van Hag kunnen helpen. Schrijf me maar, of je daaraan iets hebt. Een op roep zal ik voor je doen. Verder heb ik geen nieuws meer voor je en dus sluit de brief met hartelijke groeten. Pinksterbloem is in een goede bui, want de repetities lopen op een einde. Als je aan de nieuwe toe-stand van weinig huiswerk gewend bent, dan krijg ik wel weer een langere brief he? Afgesproken. Zwartkopje, groot gelijk, dat ie bij de warme kachel bent gaan zitten, toen je de pen ter hand nam. In de winter hen ik ook een grote vriend van cle zwarte koleneter. Je vacantie belooft fijn te worden, een gedeelte thuis en de rest buiten de stad. Voor Hagbonnen verwijs ik je naar mijn antwoord aan Trekvogel. Paardebloem brengt een kort sneeuwverslag en goede oplossingen en is verder kort van stof. Een volgende keer zullen we maar eens een langer praatje aanknopen hè? Pin Ruin is jarig geweest en heeft natuurlijk veel cadeaux gekregen. Jij bent maar een geluksvogel, mooier kon het al niet. Denk ie er voorlaan aan. dat ie niet meer dan drie familieleden in een brief groeten mag? Stephanie is op school proefko nijn, in die zin echter, dat dit haantje niet nadelig voor haar afloopt. Voor dat maandblad interesseer ik me natuurlijk wel. Stuur het me maar eens toe, als je wilt Naar die film ben ik niet geweest en iii ook niet. Wel heb ik gehoord, dat het daarin nog al grappig toeging. Schrijf ie me ook xioe wat over het jeugdconcert, Stephanie? Hartelijk be dankt voor ie hoekenbonnen, die ik luist zoo broodnodig heb! Sigarenband jes heb ik ontzettend veel. Gegroet. Babbeltje werkt hard, maar boekt ook mooie resultaten? Dat vergoedt alles, vind ik. Je zegt, dat ie eiken dag ver moet lopen. Waar woon je dan hele- Schaatsenrijden en sleeën! Onze Hol landse jongens en meisjes zijn er dol op, maar helaas komt er maar heel weinig van met onze kwakkelwinters. Als hier een dag of wat ijs is en de ijsbanen open zijn of als er hier een week sneeuw ligt, is het al heel lang. Maar Zwitserland, het land van de ber gen, dat is ook bet land van sneeuw en ijs in de winter! Met de nachttrein kun je er slapend komen en na een dag en nacht reizen, sta je al aan de voet van de met sneeuw bedekte bergen. Dan moet je nog wel 1500 meter klim men om boven de laaghangende wolken te kunnen genieten van de stralend- witte sneeuw onder de heldere blauwe hemel, maar dat is het ergste niet. En als je eenmaal boven bent, blijft bet niet bij sleeën, maar dan ga je natuur lijk ook leren sk^ën. Maar dat valt de eerste keer nog niet meel De meesten hebben thans geen gelegenheid gehad om te oefenen en zelfs al zijn sommige mensen wel op een „droge skicursus" geweest, dan staan ze toch raar te kij ken, als ze in de sneeuw komen te staan. Daarom moeten de beginnelin gen eerst gaan oefenen op lange, niet te steile hellingen. Een van de plaatsen die daarvoor het meest geschikt is, is Davos. Met zijn steile hellingen is het een* echt land voor de goede skiërs, maar het heeft ook grote stukken, waar juist de beginnelingen een prachtig oefenterrein vinden. Ze kunnen dan langzaam aan met moeilijker sprongen beginnen, totdat ze volleerde skiërs zijn. Er is dan ook een „skischool", waar iedereen les kan krijgen, van de aller eerste beginnelingen uit de „eerste klas" tot de meer gevorderden, die nog eens een paar goede lessen willen heb ben. Na een dag of acht tien kun nen de meeste leerlingen al de bergen ingaan en op hun ski's naar beneden suizen. Het zou heel wat langer duren voor men wat van het skiën kende, als je na iedere sprong of glijpartij naar be neden, weer met de ski's naar boven moest klimmen, maar dat is ook al niet meer nodig. Iedere twaalf minuten gaat er een bergtreintje naar boven, dat hon derd veertig mensen naar de besneeuw de top op 2660 meter hoogte kan bren gen. Van die bergtrein wordt dan ook druk gebruik gemaakt, dat kun je begrijpen, als je hoort dat er in een jaar 160.000 mensen mee naar boven zijn gebracht, Die trein loopt naar het z.g. Weissfluh< joch en heet de Parsenn-baan. Er id T'Og een bergtreintje, de Strela-baan ge heten, omdat die vanuit het Strela-e* bied omhoog voert, naar de Schatzalf» waarvandaan de skiërs dan nog weer hoger kunnen komen met de ski lilt Die brengt ze dan naar de .Strela-pa* clie 2353 meter hoog ligt en per uur vijf honderd mensen vervoeren kan. Vandaar is het minder moeilijk o~ naar omlaag te „skiën" dan van h< Weissfluhioch, maar het is zeker evesfl mooi. In Januari 1938 zal het ski-kart pioenschap van de Zwitsersche padvit ders in Davos plaats hebben. Voord-a liefhebbers van schaatsenrijden is o natuurlijk ook een grote ijsbaan en w schillende hotels hebben een eigen iji;_] baan vlak bij het huis. Een prachtige sport, die winterspor die de mensen gezond en sterk naar hun vaderland terug laat gaan k waar menigeen in ons iage, natte lan« je dan ook naar zal verlangen. iporil wr maal? Ik merk aan de lengte van ie brief, dat er niet gekorfbald is met het slechte weer. Dat scheelt bijna een vel nieuws! Hoe gaat het er op het ogen blik mee. Voel je ie al weer beter en heb je Zondag nog naar de korf ge worpen! Van je kerstrapport breng ie me ook op de hoogte, nietwaar gezelli ge babbel? Shirley Temple maakt vele ver ontschuldigingen voor iets, waaraan ze met de beste wil van de wereld niets kon doen. Ik vind het heel begrijpelijk, dat je rne niet schrijven kon en ben je dankbaar voor de aardige verrassing, die je me bezorgd hebt, door me de brief van je Zwitsersch vriendinnetje te laten lezen. Ik vond hem erg aardig en voor al ook, omdat zij al dadelijk schrijft over bollenvelden en uitgestrekt pol derland. Je kunt haar een fijne brief terugschrijven hè? Ik zal hem bij de ruilhandel klaar leggen hoor! Met groe ten. Lobelia, ik heb weer wat hoeken bonnen gekregen, dus kan ik jou ook helpen. Filmsterren heb ik wel in voor raad, maar de mooie plaatjes zijn er uit. En fin, je ziet maar, wat je gebrui ken kunt. Verder heb ik geen nieuws voor je, alleen nog, dat jij ook tot cle vele familieleden behoort, die de raad sels goed opgelost hebben. Speenkruidje heeft haar brief in drukletters geschreven en daar mag ze wel een pluim voor hebben. Ook voor het feit, dat ze zo goed voor de vogels zorgt. Meesjes, die aan een slinger van apenoten hangen, lijken wel aan gym nastiek te doen, vind je ook niet? Poppenmoeke is met haar pop penfamilie aan het sleeën geweest. Lijs en Mien konden daar blijkbaar niet goed tegen en moeten nu enige tijd het. bed houden. Zorg maar goed voor ze, Pop penmoeke. Nufje heeft een prachtig versje ge leerd en ik kan best begrijpen, dat ie daar zo'n mooi cijfer voor gekregen hebt Hoe gaat het verder op school, kleine nuf? DE OPLOSSINGEN De ambachtsman was een metselaar met de woorden m: pen, ketel, rooster, metselaar, Ameland. Maart, jas en r. De stad waarnaar in het andere raad sel gezocht moest worden, was Brussel met cle woorden: Brussel, ruilen, uilen, saai, sok. ei en 1. De raadsels waren blijkbaar nog al makkelijk, want ik kreeg liefst 26 goede oplossingen. Vrouwe Fortuna had dus vrii spel en heeft als de gelukkige nicht Speelgraag uitver koren. DE RAADSELS (Ingezonden) Op de kruisjeslijnen komt de naam van een familielid met 11 letters. X b b i a X I S 8 I 8 I S X e a o a a X B c r a X a 8 t X s i i X R o X a a 1 familielid 2 plaats in Groningen 3 plaats in Friesland 4 plaats in Limburg. 5 plaats in Friesland 6 komen voor in sprookjes 7 behoort in een tuin 8 niet kort 9 lichaamsdeel 1U boomsoort 11 medeklinker. II (Ingezonden) Mijn geheel is een plaatsje in Zeeld Mijn eerste is een bekend staatsman Mijn tweede is een medeklinker Mijn derde is een ander woord voor prei RUILHANDEL Joan wil ik gaarne een genoeW doen en Driessen vlaggetjes of o\im hoekenbonnen geven. D V. krijgt 5 Drosteplaatjes. Johann Strausz kan oude-boi nen of Klokzeepbonnen komen halen. Ainée spaart postzegels van Ned.zl Koloniën. Mej. J. v. P., tot mijn spijt kan iki niet goed helpen, ik besohik over b»j weinig D.E. punten, aangezien deze doi de familie veel gevraagd worden. Ik zj uw bonnen klaar leggen. Kwikzilver vraagt nieuwe Iw kenbonnen. Madeliefje wil graag Sun Iii' bonnen. Mevrouw P kan 40 boerderijbonn' en Drostebonnen komen halen. Van fr, album heb ik niets gehoord. Cact™ plaatjes heb ik wel voor U. Geeft U nummers op? Tjoklatbonnen wordij nooit gevraagd. Wolf vraagt om D. E. punten postzegels. W a t e r h o en t j e, voor jou zijn 1 zegels en filmsterren. N.N., hartelijk dank voor al die V< kade-bonnen. Bruinvis kan Paula-bonnen koff; halen. Speelgraag vraagt nieuwe ken- en Oosterveenbonnen. Piccolo help ik aan Hille-, Gaper- Rademakersbonnen. Leergraag, voor jou zijn er Vfi.- kade-bonnen. Klaproos kriigt bonnen „Waar wonen." Bruinoogje wil graag postzetf of Drostebonnen hebben. Waterrat spaart postzegels vi Ned. en Koloniën. Boefje kan nieuwe boekenbom)* komen halen en Ned. postzegels. Trekvogel, voor jou zijn er Vi kadebonnen. Pinksterbloem spaart postzei'1 en nieuwe hoekenbonnen. Zwartkopje help ik aan pos|!i gels (België). Paardebloem kan Verkadebtf nen en postzegels komen halen. Babbeltje, voor jou zoek ik Hi"1 bonnen op. Shirley Temple vraagt Standa^ of Oosterveenbonnen en postzegels. Lobelia krijgt nieuwe boekend nen en filmsterren. W o u d 1 oo p e r help ik aan van M le-merken of Varkadebonnen „Onze te Rivieren." Nufje krijgt Standaard-bonnen. De bonnen kunnen, zoals gewoonlii Maandagmiddag na 3 uur gehaald v°- den aan het bureau. Hartelijk gegroet- OOM BOB

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 10