Emancipatie der Lettische vrouwen VROOM EM DRIESMAN N CQ/METICn Trein-flits je C BLIJMOEDIGE ZUSTERS De vrouw, de oudere? Schoonheidsmiddelen van oudsher in gebruik palADMM ppi JbijanA UQAkhijqbaah Wij vragen speciaal Uw aandacht voor onze leuke sortering Flanel en Waszijde voor kinderkleding in bloem- en poppetjes motieven OM SCHOENEN TE SPAREN Het geboortecijfer in Duitschland Papieren stofdoek en vxouw wet> clt l>cwenJ.etd INSTITUT COSMETIQUE VOOR DE VROUW WANNEER men ovar de positie na denkt die de Lettische vrouw thans inneemt, aldu9mevr. G. C. Meijer- Schwencke in De Holl. Huisvrouw, wordt men onwillekeurig herinnerd aan de zware tijden, welke Letland gedu rende eeuwen heeft doorgemaakt. Lan ge eeuwen is het overheerscht gewor den door vreemden en hebben Duitsch- land. Polen. Zweden en Rusland in dit land, dat thans ongeveer twee millioen jnwoners beeft er den scepter gevoerd. Gedurende het tijdvak 1860—1880. dat men heschouwt als de nationale weder geboorte, waren er verschillende vrou wen. die op den voorgrond traden. In deze periode was het ook, dat een prijs vraag werd uitgeschreven voor een Let- tisch tooneelstuk, waarvoor de bekro ning een vrouw ten deel viel. De eer zucht der ouders werd hierdoor opge wekt en velen vonden het nadien ge- wenscht hun dochters hooger onderwijs te doen genieten. Aangezien de Russische universitei ten echter geen vrouwen toelieten, gin gen vele meisjes uit de goed gesitueerde kringen in Zwitserland studeeren. Tot het einde der 19e eeuw waren rde Lettische vrouwen nog vrijwel uit sluitend op haar huishouding aangewe zen en waren zij uit den aard der zaak ook de opvoedsters harer kinderen. Zij weefden en naaiden tevens alle klee- dingstukken voor de gezinsleden en legden hierbij veel smaak en kunstzin aan den dag. Omsteeks 1900 nam een vrouw, die onder het pseudoniem Aspasia schreef, een vooraanstaande, plaats onder de letterkundigen in. Zij schreef tooneel- stukken en eischte in vurige gedichten de vrijheid van haar volk en meerdere rechten voor de vrouw. Na de Russische revolutie in 1905 moest zij met haar man, een Lettisch nationalist, naar Zwitserland vluchten en eerst in 1920 keerde zij naar haar inmiddels bevrijde vaderland terug. Aspasia leeft nog en is nog steeds werkzaam op literair ge bied. Zeer vele Lettische vrouwen heb ben op letterkundig gebied gedurende de laatste jaren naam weten te maken Zeer veei heeft Aspasia gedaan om het lot der vrouwen te verbeteren, even als een andere bekende strijdster voor de rechten harer sexegenooten, n.l. An na Rumane Kenina, hoofd van een meisjes-gymnasium. Ook deze vrouw vestigde zich gedurende de woelige oorlogsjaren in Zwitserland en trachtte van daaruit belangstelling voor haar vaderland te trekken in de Westelijke landen, terwijl zij o.a. een Zwitsersch- Lettische verepniging oprichtte. Terwijl genoemde en ook nog andere vooraanstaande vrouwen buiten de grenzen van Letland voor zijn onafhan kelijkheid streden, hadden talloos velen de verzorging der gewonde soldaten op zich genomen, die streden voor vrijheid en recht. Zonder acht te slaan op de vele gevaren, waaraan zij blootgesteld waren in de gebombardeerde steden, waren zij steeds achter de troepen om haar liefderijke hulp te bieden. De hoofdleidster dezer lazaretten, wa9 de vrouwvan den eersten president der republiek, Justine Tshakster, van wie een bezielende kracht uitging. Tal van vereenigingen zijn in de na- oorlogsche jaren door en voor vrouwen opgericht, deels ter behartiging van vakbelangen, deels op liefdadig gebied. Onder de vele werkende vrouwen zijn er ook verschillende, die op weten schappelijk gebied veel presteeren. Na de omvorming van den Lettischen staat heeft men bij het herzien van de grondwet aan de Lettische vrouwen dezelfde burgerrochten gegeven als aan de mannen. Iedere vrouw, die den leef tijd van 21 jaren bereikt heeft, is stem gerechtigd en is kiesbaar in parlement, gemeenteraad en andere openbare lichamen. Na de eerste verkiezing, vol gens dit nieuwe stelsel, bevonden zich onder de honderd parlementsleden zes vrouwelijke afgevaardigden. Later heeft men de kieswet echter weer eenigszins gewijzigd en kregen do kiezers het recht minder gewenschte candidaten af te wijzen. Nadien is het vaak voorgekomen dat de vrouwelijke candidaten afgevoerd werden, zoodat thans slechts één vrouw in het parle ment zitting heeft, n.l. Bertha Pepina, die tevens lid is van den gemeenteraad van Riga. Zij is journaliste van beroep en te vens leidster van de Nationale Lettische Vrouwen Liga, terwijl zij in de politiek aan de zijde der democraten staat. Do arbeidsrechten voor mannen en vrouwen zijn gelijk in Letland en in de staats- en gemeentelijke bedrijven heb ben zij dezelfde salarissen, in tegenstel ling met de privaat ondernemingen, waar de vrouwen belangrijk lager ge salarieerd worden. Bij de gemeentelijke diensten van Riga bestaat ongeveer de helft van het aantal ambtenaren uit vrouwen, in de overige steden is het percentage echter veel lager. In de laatste jaren wordt meermalen door de overheid het vraagstuk betref fende het ontslag der gehuwde ambte nares behandeld, doch steeds hebben de vrouwenorganisaties dit besluit weten tegen te houden. MEN beweert wel eens, dat de mo derne vrouw verslaafd is aan poe derkwast, crème en stift, maar uit oude boeken en kronieken, uit onderzoe kingen en opgravingen blijkt, dat de zucht om de natuur een handje te hel pen, sinds menschenheugenis bestaan heeft. Volgens een Duitsch professor die van het onderwerp een speciale studie heeft gemaakt, verfden de menschen uit het steenen tijdperk zich reeds. Weliswaar gebruikte men het ook thans nog gang- bare verfraaiingsmiddel dikwijls wan neer men vijanden moest afweren, maar het schijnt dat ook de vrouwen er toen reeds behagen in schiepen om ge zicht en lichaam te bewerken met aller lei felle kleuren. Indertijd wist men geen raad met een opgegraven voorwerp, dat volgens berekeningen dateerde uit den ijstijd. In een hol, dat eeuwen geleden tot woning diende, vond men een stuk van een uit gehold hertengewei, gevuld met een on bekende roode substantie. Het. overblijf sel van een hazenpoot lag er naast. Klaarblijkelijk had men hier te doen met zeer primitieve schminkmiddelen. Ook een potje gemalen krijt kwam aan het licht en al die ontdekkingen bevestigden het vermoeden, dat zelfs in den oer-tijd aan de zucht om zich mooi te maken, werd toegegeven. De voorname Egvptenaren verfden haar en wenkbrauwen, oogleden en na gels. Ook de Grieken verstonden de kunst; Aristophanes vertelt in een van zijn w ark en, dat zij, die een donkere huidkleur hadden, zich met loodwit in smeerden en dat bleeke vrouwen een middel „liefdepoeder" genaamd, ken den om een kleurtje op de wangen te tooveren. Grace Rochefort, telefoniste op het vliegveld te Boston, legt jaarlijks 800 K.M. per vliegmachine af; toch is ze nog nooit de lucht in geweest. Als zij 's morgens bij den ingang komt, staat de machine, die uit New York is gekomen, net klaar om naar den han gar te gaan. In dien hangar is haar kantoor gelegen en zij taxiet dus de S00 M., die zij anders zou moeten loo- pen, mee. Tegen den tijd, dat zij gaat koffiedrinken, rijdt de machine voor Washington net uit; die uit Chicago neemt haar na de lunch weer mee terug en het is het toestel, dat terugkeert naar New York, dat haar 's avonds bij den ingang afzet, „Ik betaal mijn reis," vertelt Grace: „want met Kerstmis koop ik sigaren voor de piloten, maar ik ben toch veel goedkooper af, want mijn schoenen slij ten niet." In de „Maasbode" vonden wij een be richt uit Berlijn, met een uitlating van prof. dr. Burgdörfer over het Duitsche geboortecijfer. De regeering heeft het voornemen, een rijksfonds te stichten tor ondersteu ning van de hoofden van groote gezin nen, om op deze wijze meer aanmoedi ging te geven aan het streven tot het vormen van grootere families. Dit bleek op een bijeenkomst van het comité voor bevolkingspolitiek, afdee- ling van de academie voor Duitsche ju risprudentie. In een te dier gelegenheid gehouden lezing van prof. dr. Burgdörfer directeur van het rijksbureau voor statistiek, werd medegedeeld, dat in de jaren 1934'36 900.000 kinderen meer geboren zijn dan in de jaren 1932'31. Slechts 300.000 daarvan werden geboren ingevolge het grootere aantal huwelijken. De overigen werden geboren in gezinnen, die reeds voordien bestonden. Nochtans is zelfs het geboortecijfer van 193G onvoldoende, „om het bestaan der natie te verzekeren." WINTERSPORTCOSMETIEK Wanneer se weten wilt. op welke wijze se uw cosmetische uitrusting be hoort samen te stellen als u het plan hebt de a.s. feestdozen in de be sneeuwde bergen door te brengen, kan het onderstaande u ongetwijfeld van dienst ziin. Om de wintcrvacantie iu de hooge lucht ten volle te doen slagen, mag er niets in uw reiskoffer ontbreken, vooral niet datgene, wat n dagelijks noodig zult hebben Een wintcrvacantie staal gelijk met een cosmetische kuur. mits men er met overleg van geniet. Om de huid op afdoende wijze te be schermen tegen vorst en te sterke zonnestralen, is het noodig een rij kelijk gebruik te maken van vette crèmeEen flinke hoeveelheid is raad zaam; vooral niet te weinig. Aange zien iedereen tiidens het verblijf in de buitenlucht glimt als een oliebol, toeft u niet bang te zijn er mal uit te Vien. Het verdient echter ook aanbeveling een therapeutische zonnebrandcrêmz mee te nemen; u hebt dan altijd Iets bij de hand om een eventueel ontsto ken plek te doen genezen. De ultraviolette zonnestralen, die door de sneeuw teruggekaatst wor den. kunnen onder bepaalde omstan digheden de huid sterker aantasten dan een ijzige wind of natte sneeuw. \Geniet van de zonnestralen met mate, let met haast piinliike nauwkeurigheid op den tijd. Begin met niet langer dan vijl minuten en voer den tlidsduur ge leidelijk on. F en goede, vette lippen stift is een ideale beschutting voor de lippen en de mondranden. Bü bloedarmc vrouwen is het van groot belang bijzondere zorg te be steden aan de handen en voeten. De handen moeten flink worden ingevet; preventief werken ook wisselbaden, waardoor de huid gehard wordt en het noodige weerstandsvermogen krijgt tegen invloeden van kon en sneeuw. Een voetbad, waarin krachtige zou ten opgelost zijn. gevolgd door een flinke massage, heffen snoedig alle vermoeidheidsverschijnselen op. DIANA Een Amerikaansch product, dat te genwoordig ook in ons land gepropa geerd wordt, is het z.g. „dusting pa per," een met een bepaalde olie gepre pareerd soort papier, dat den stofdoek en wrijflap tegelijkertijd vervangt. Het wordt in rollen in den handel gebracht. Van zoo'n rol wordt telkens een stuk afgescheurd en als stofdoek in elkaar gevouwen, waarmede dan de stof ver wijderd wordt zonder het te verstuiven. Niet alleen voor meubelen, maar ook voor Jjnoleum en metaal is het bestemd. Doordat het papier oliehoudend is, worden de meubelen meteen gewreven en zal het metaal niet door roest wor den aangetast. Men gebruikt eenzelfde stuk totdat het droog en slap is. JA lang wachten vertrekt mijn trein J\ en het uitzicht zoo langzamerhand wel kennende als Ie vaak den zelfden tocht maakt, gebeurt dat be gin ik me te conccntrecrcn op mijn mede passagiers. Recht tegenover me zitten twee heer en; hooge hoeden op. jacquet aan; zeer ge wichtig. Ze gaan kennelijk naar een be grafenis. de uitdrukking op hun gelaat Is daar tenminste op ingesteld. Zü zijn blijk baar vader en zoon. Vader voelt zich zeer deftig in het mooie pakle. de zoon doet eenigszins onwennig, veegt af en toe denk beeldige pluisjes weg en geneert zich zichtbaar. Mii dunkt, dat ziin type ook beter op een sportveld paste! Naast mij zit een dame. die ijverig leest in een blad wat door velen hier in Neder land gelezen wordt. Hier ben ik uitgekeken en begin dus nu de passagiers van de volgende banken te beschouwenTwee heeren zitten zwaar te oreeren. natiiürlijk over politiek, dat is lè treingesprek en Ie kunt er zoo pret tig lang over doorzagen, lammer dat door al dat gepraat óver de dingen, er toch nooit verandering in komt. De eene heer maakt op mii den indruk van dominee te ziin. of koster van een kerk. De andere is iemand met een zeer P. 763 en P. 764. Snoezig wintersport paartje. Beyer knippatroon voor 37 cM. lengte verkrijgbaar. P. 755 en P. 756Zijden jurkje en flu welen pakje voor feestelijke gelegen heden Beyer knippatroon voor 45 en 40 cM groote pop verkrijgbaar. P. 762 en P. 761. Tuin- of speelpakje voor de poppenkinderen. van cretonne. Beyer patroon verkrijgbaar voor 35 cM lengte. V. 687 en V. 786. Snoezig haasje en hondje voor de kleintjes gemaakt van bontresten. Beyer knippatroon verkrijgbaar voor hoogte haasje 20 cM. en hondje 9.5 cM. P. 760 en P. 759. Seppl en Dirndl kun nen gemaakt worden naar Beyer patroon ter grootte van 42 cM. V. 680 en V. 788. Olifant van restje grijs fluweel en lammetle van Indisch lam naar Beyer patroon gemaakt voor resp. 30 en 50 cM. hoog en 9 cM. hoog lammetje uitgestreken gezicht, die allerlei dingen zegt en dan trlomphanteOjk rondkijkt of we het allen wel hoor en. Dddr tegenover zit een meisje, een kweekelinge dunkt me, en een jonge man die zich nergens mee bemoeit, doch slaapt. Het is ook Maan- dagmorgen! Plotseling, alsof de „trlomphator" mijn blik gevoeld heelt, kijkt hij op. grijpt in zijn tasch en overhandigt me een boekje, hetgeen ik weiger. Het is een klein soort bijbeltle. en ik vind dat dergelijke lec tuur niet als treinlectuur beschouwd moet worden. Hii zegt nog aandringend; U krijgt het gratis!", alsof hil de ondervin ding heeft, dat dit heel veel bij de men schen dóet! Jammer dat dit voorviel, want het is stuitend godsdienst" 200 ..gratis aangeboden" te krijgen. Alle andere reizigers, behalve de sla pende jongeman was Ik. inplaats van nieuwsgierig te zijn. óók maar gaan sla pen krijgen zoo'n boekje aangeboden en acrepteercn het. Zéér triomphantelijk wendthij zich na tot de mede-passagiers en zegt dat ..men zooveel tegenwerking heelt te ondervin den in de heele wereld." De reis was spoedig ten einde en hel ik verder maar gelezen. Waarom kunnen de menschen zich echter niet weerhouden te probeer en anderen ook deel van hun eigen beginselen te laten uitmaken? Men weet immers niet of het gewaardeerd WOrd,? CYNIA wanneer zi| in het bezit Is van een goedverzorgde huid. Een werkelijk vakkundige behan deling kan hier zeer veel toe bi|dragen. laat daarom Uw teint verfraaien doori GEDIPLOMEERD SPECIAHSIE DiPl BERLIJN P. BUYSLAAN 12 TEL. 1607 LS men d&t vijfendertig jaar geleden eens had kunnen voor pellen, dat vrouwen een der gelijk feest geheel alleen, zonder hulp van mannen, zouden örganiseeren" verzuchtte een medegast, met wie wij onlang6 naar het festijn (in hotel De Wittebrug te 6'-Gravenhage) ter eerc an het tienjarig bestaan van de Eerste Nederlandsche Soroptimi6t Club reden. Aldus een schrijfster in Vrouwenpost van de H. P. Zij was jong in den tijd, toen meis jes, die wilden 6tudeeren of haar eigen brood verdienen, met een scheef oog werden aangezien en voor „onvrouwe lijk" golden. Hoe snel is haar opkomst geweest en hoe loont het de moeite, al les te doen om te trachten het verwor vene te behouden! Een feest al6 dit hond een ongezochte en gelukkige gelegen heid zich hierop weer eens te bezinnen. In de Soroptimist Clubs zijn alle beroe pen welke in onze dagen door de vrou wen worden vervuld, vertegenwoordigd en dat zijn er, blijkens de lange opsom ming in het programma, heel wat. In elke club Nederland telt thans tien Soroptimist Clubs; sedert de oprichting van de Eerste Nederlandsche Soropti mist Club werd trouw elk jaar een nieu we club gesticht wordt ieder beroep vertegenwoordigd door één vrouw, die, gelijk de naam „Soroptimist" aangeoft, als de „beste" in haar vak wordt be schouwd. Voor een buitenstaander is het niet onvermakelijk op tc merken, dat de leden zelf eigenlijk een beetje verlegen zijn met dien naam, waaraan ze echter onschuldig zijn, daar de So roptimist Clubs in Amerika zijn ontstaan in navolging van de Rotary Clubs, waar van slechts mannen deel uitmaken. Lie ver willen ze niet paradeeren als de „besten" in haar vak, maar leggen ze den naam zóó uit, dat haar leden hun werk doen op de „beste" manier, het geen natuurlijk niet uitsluit, dat collo ga's, niet-leden haar werk even goed doen. En nog liever houden velen zich aan de trouvaille van Mme No cl, de „meter" van de Club, die heeft bedacht, dat .Soroptomists" eigenlijk beteakent Soeurs optimistes, blijmoedige zusters. Wie het feest ter eere van het tweede lustrum heeft bijgewoond, zal deze ver klaring van den naam wellicht het ge lukkigst vinden. Tweehonderd opgewek te vrouwen in feeststemming en -klee ding geschaard rondom met bloemen versierde tafels, waarop tientallen kaarsjes stondan te gloren, een feest verlichting, welke de zaal een vriende- lijk-rustige sfeer verleende Mannen hadden dit zeker niet zóó bedacht en de enkele heeren der schepping, die tot de genoodigden behoorden, zullen de Soroptomistan geen „onvrouwelijkheid" ten laste hebben kunnen leggen en stel lig geen gebrek aan blijmoedigheid Natuurlijk werd er tijdens de verschil lende speeches veel gezegd over de tal looze goede dingen, welke de leden van de club daarin hebben gevonden, van den steun, dien ze aan elkaar hebben, van de vriendschappen, welke ze aan de club hebben te danken. Maar ook werd gewaagd van de vreugde, die da arbeid, die het „mogen werken" aan deze vrou wen, van wie stellig de meesten onge huwd waren, geeft. Zie, zoo'n bijeenkomst doét je toch wal iets, al ben je geen Soroptomist, doch slechts genoodigde-voor-één-avond. Zoo iets gaat niet aan je voorbij, maar brengt je tot nadenken en stemt je tot dankbaarheid, omdat je moogt leven in dezen tijd, nu de vrouw het groote voor recht geniet zich als een vrij mensch in de maatschappij te mogen bewegen. Met bewondering volgden wij de vlotheid, waarmede de presidente, mejuffrouw dr. B. H Wind, haar taak vervulde: met even groot gemak richtte zij zich tot de Fransche en Engelscho dischge- nooten in hun eigen taal als waarmede zij zich in haar moedertaal uitdrukte. En gedachtig aan de woorden van de medegast, die wij boven citeerden, gin gen wij in gedachten nog verder terug en vroegen ons af, wat er van intelligen te en begaafde vrouwen al6 zij en als al die andere, die hier vereenigd waren, honderd jaar geleden werd indien zeniet huwden: mogelijk zure oude-mcisjes. Nu hebben ze gelegenheid tc worden „ie mand die iets betcekent in de maat schappij", iemand die haar talenten kan ontplooien en bevrediging kan vinden in een zelf-gekozen taak. Ongetwijfeld vormen de Soroptomist Clubs in Neder land reeds een macht, immers van haar gaat een kracht uit, ook naar vrouwen, die er geen deel van uitmaken. Wellicht zullen ze in de toekomst eveneens in het internationale leven een factor van betoekenis kunnen worden door den band, welke haar met zustprclubs in an dere landen vcreenigt. Dat men hier naar wilde streven liet de presidente in haar tafelrede duidelijk uitkomen. Het- geen inderdaad een schoone inzet is van het tweede decennium, dat de Eerste Nederlandsche Soroptomist Cli^b is in getreden. J In „Christelijk Vrouwenleven" stelt d0 redactrice deze vraag: „Is het wel goed, als in een huwelijk de vrouw ouder is dan de man?" Zelf heeft zij geen vasto overtuiging. Zijzelf voelt het als ideaal, dat de man de sterkere, de oudere, dei meer bezadigde, de leider van het ver bond zal zijn: „Er zijn echter mannen, die nooit volgroeien, meent zij, ze blij ven kinderen. Er zijn mannen, die te gen het leven niet op kunnen, die gees telijk zeer hoog staan, tegen wie een vrouw met blijdschap en eerbied op kijkt, maar die in het leven onhandig, onwennig, weerloos zijn. De oudere vrouw baant hem den weg en ze zijn „Happv as dav is long". Dan laat schr< volgen, wat een lezeres van het blad, „die de vele factoren van het leven kent" van dit onderwerp zegt. Wij ontJ leenen het volgende eraan: „Ik geloof niet, dat er voor deze quaestie voor schriften of regels bestaan. Traditie en praktijk spreken hier mede en verder kan men. dunkt mij, niet generalisee ren, daar ieder persoonlijk geval weer verschillend is. M.i. is er veel voor en veel tegen te zeggen." Onder de bezwa ren nosmt zij, dat een vrouw vroeger rijp is, dus ook vroeger oud kan zijn, dan misschien niet meer zal boeien; dat de man steun moet geven, niet moet leunen. Zij zelooft niet, dat een oudere vrouw meer moederhart heeft voor de kinderen dan een iongere, maar acht dit een quaestie van aanleg. Ook de geschiktheid de moeilijkheden van het leven te overwinnen, hanet van den persoon af. Voordeel kan zijn, dat een oudere vroi^w meer geschiktheid kan hebhpn ppn ioneen man op te voeden, zoodat hij later toch de meerdere wordt. De oudere heeft misschien ook dieper lief, is misschien meer vergevensgezind, minder jaloersch. In de prartijk zag zij echter drie voorheelden, die alle ver schillend waren, dus blijft zij erbij, dat leeftijd niet alles beteekent in een huwelijk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11