ALJECHIN AANVAARDT FLOHR's UITDAGING NIET ZWARE STRIJD VOOR ZEIST TEGEN AMERSF. BOYS Titelgevecht reeds in 1939 HET HELSCH COMPLOT AMERSFOORTSCHE R. K. SPAARBANK BELANGRIJK BERICHT omtrentBronconrecept V E R V U S. Voe tba l voorbesch ouwing EEN GELIJK SPEL VOOR H.V.C.? Plaatselijke wedstrijden Brand wonden akkers kloosterbalsem Na Capablanca en Flohr, Euwe aan de beurt? RENTEVERGOEDING 3% Voor de komende feestdagen: N.V. DE SNUIFMOLEN v.h. A. van BEEK Rzn. Massakamp tusschen A.M.H.C. en S.C.H.C Amersfoort naar Excelsior tegen HOEST en VERKOUDHEID. Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 Vrijwel alle clubs beginnen aan het tweede gedeelte van het programma EEN bekend spreekwoord zegt: „Strenge heeren regeeren nooit lang." Koning Winter, die de vorige week zijn regeeringsperio- de begon, waarin noodgedwongen een competitielooze Zondag voor kwam, heeft al weer baan moeten maken, zoodat, wanneer de velden niet te veel geleden hebben, de competitie morgen geheel doorgang vindt. De meeste clubs beginnen aan de tweede helft. Meer dan ooit zal er nu om de punten gestreden worden. HilversumH.V.C. Onze stadgenooten spelen in Hilver sum den returnwedstrijd tegen „Hilver sum". Deze wedstrijd staat in het teeken der belangstelling. Immers voor beide elftallen staat er veel op het spel. Vooi Hilversum, omdat zij door een nederlaag het contact met de leiders D.O.S. en R.C.H. verliest, voor H.V.C. door het feit dat zij door een overwinning zich meer en meer uit de gevaarlijke zóne verwij dert. Maar zal H.V.C. winnen? Ontegen zeggelijk heeft H.V.C. winstkansen. Want even goed als de rood-witten kans zien om A.F.C. op eigen terrein een punt te ontfutselen en B C.H. in een thuiswed strijd een nederlaag toe te brengen, zoo moeten zij toch ook in staat geacht wor den, Hilversum te kloppen. Maar... het is nu éénmaal zoo. dat H V.C. in het Sportpark nooit bijster gelukkig is. Uit zonderingen bevestigen echter den regel Laten wij hopen, dat het treffen van morgen een uitzondering is. Behaalt H.V.C. niet de volle winst, een gelijk 6pel is ook al een eervol resultaat. Scheidsrechter is Ir. J. A. Boescken. De leidende ploegen spelen beide thuis D.O.S. dat B F.C. in eigen huis reeds met 5—2 klopte, zal op eigen terrein wel voor de tweede maal zegevieren, alhoe wel het ons voorkomt, dat de Kanaries een tijdelijke inzinking doormaken. R.C.H. krijgt het eenigszins moeilijker Velox. dat zich aan het herstellen is. zal natuurlijk trachten revanche te nemen van de 2—1 nederlaag. Onder deze om standigheden is het niet uitgesloten, dat F.C.H. wel eens een punt zou moeten missen. Het zelfde geldt voor E.D.O., dat aan de Kruislaan bij Zeeburgia op be zoek gaat, doch hier is de kans groot, dat E.D.O. de beide punten verliest. H.F.C., dat haar vorm gevonden heeft zal nu wel in staat blijken te zijn. A.F C. te kloppen, al valt het niet mee om in het „A.F.C.-huis" te winnen. Amers. BoysZeist REEDS vele iaren ontmoeten Amersf. Boys en Zeist elkaar, in de competitie of in andere ontmoetingen, doch nog nooit, voor zoover wij ons kunnen herinneren, hebhen de paars-witten de Amersf. Boys op eigen terrein geklopt. Dit jaar is Zeist wel in zeer goeden vorm, wat wij nu juist niet van de Amersf. Bovs kunnen zeggen. Hun spel is wisselvallig, zooals hun plaats op de ranglijst ook wel aanduidt. Alles wijst er dus op, dat Zeist de beste kansen heeft doch of zij de bestaande traditie zal breken, betwijfelen wij zeer. Boven dien is de thuisclub met revanche-plan nen bezield, waardoor een verrassing niet uitgesloten is. B.V.C. heeft haar ploeg gewijzigd en dit blijkt het elftal niet goed te hebben gedaan. A. W. krijgt hierdoor gelegen heid op eigen terrein revanche te nemen. Elinkwijk zal het in Baarn de Baarn- ploeg niet gemakkelijk maken, doch dat zij één of twee punten mee zal nemen, kunnen wij niet aannemen. Ook Hol land zal wel met leege handen van het Donar-terrein naar huis keeren, evenals Laren dat naar Z.N.C. trekt. Twee plaatselijke ont moetingen X—j ET programma in de vierde klasse is gelijkmatig afgewerkt, zoodat alle clubs morgen aan de laatste negen wedstrijden kunnen beginnen, w.o. verschillende van plaatselijk karakter. Quick, dat op eigen veld de competi tie inzette met een 35 nederlaag, komt morgen op bezoek bij het leidende Sopla. Het vorige jaar won zij dien uit wedstrijd tegen dc verwachting in. Zoo ziet men dat in een plaatselijk treffen alles kan. Evenwel heeft Sopla qua positie op de ranglijst verreweg de beste papieren. Het eerste treffen tusschen A.P.W.C en Amsvorde eindigde in een gelijk spel Het wil ons nu echter voorkomen, dat Amsvorde dit resultaat niet zal behalen. Hoewel de uitslag misschien niet ver tijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en leien vaak litteekens na. Behandel z® daarom zorgvuldig, bedek ze dadelijk met de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaron blijven zuiver en genezen snel. BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/j ct.) aan MONSTE R HandelmiJ. L.I. Akker,R'dam van een puntenverdeeling zal af liggen houden wij het on de paars-gelen. A.P.W.C. speelt in de volgende forma tie: doel: C. Hienekamp. achter: Vissers, Veenendaal. midden: v. d. Flier, v. Empelen, Krüp- pel. voor: de Winter, H. Snijders, Verhoef, Tommei, Mossing. Het krachtsverschil tusschen H.E.D.W. en B.P.C. lijkt ons gering, zoodat voor de tweede maal een verdeeling der pun ten niet uitgesloten is. Victoria zal op eigen terrein haar pun- tenaantal met twee vermeerderen ten koste van Madjoe. Dit zou dan voor de rweede maal zijn. dat de Hilversum mers. Madjoe klopten. Kampong krijgt gelegenheid haar tweede zege te boeken nu Fokke naar Utrecht komt. In Amsterdam verloor Kampong slechts met 12. H.V.C. 2—Z.N.C. 2. H.V.C. II speelt thuis tegen Z.N.C. II. Tijdens sluitingsmaaltijd een telegram aan H. M. de Koningin verzonden NAAR wij vernemen heeft de wereldkampioen dr. Aljechin de uitdaging van den officieelen F.I.D.E.-candi- daat Salo Flohr, om met hem een titelkamp te spelen van de hand gewezen. Om elk misverstand voor de toekomst le vermijden, bevestig ik hierbij dat gene. wat ik reeds meermalen heb ver klaard: wat het wereldkampioenschap betreft, gevoel ik mij in geen enkel op zicht gebonden door de besluiten van de F.I.D.E. en in het bijzoner, die van Stockholm 1937, immers dit lichaam, dat niet alle belangrijke schaaklanden van de wereld omvat, heeft inzake de organisatie van matches om den we reldtitel geen rechten Hieruit volgt, dat alle details voor een eventueele match tusschen u en mii direct dienen te wor den geregeld op een basis, welke ook bij vorige matches hebben gegolden. De sluitingsmaaltijd In het Carlton Hotel te Amsterdam hebben de directie van de „Haagsche Courant", die de organisatie van de re vanchematch om het wereldkampioen schap tusschen dr. Aljechin en dr. Euwe mogelijk maakte, en het Euwe Aljechin comité, tijdens een sluitings maaltijd gisteravond volop gelegenheid gegeven den wereldkampioen dr. Alje chin en ook den verliezer van den titel, dr. Euwe, meer officieel te huldigen. Voor den aanvang werd ter eere van den nieuwe wereldkampioen de Mar seillaise gespeeld, gevolgd door het uit volle horst meegezongen Wilhelmus. De voorzitter van het Euwe—Aljechin Comité, mr M Levenbach, sprak het welkomstwoord uit. Onder algemeene instemming werd besloten het volgende telegram aan H.M. de Koningin te zenden: Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden Breestraat 82 WOENSDAG van VRIJDAG ZONDAG Opgericht IS Juli 1910. Telefoon 1783 7 tot 8 uur 10 11 12 1 Giro no. 248873 Spaarbusjes Inleggers kunnen spaarbusjes in bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbank- bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spaar bankbureau. Aanzittenden aan den sluitings maaltijd AljechinEuwe betuigen U eerbiedige hulde en spreken hoop uit voor blijde dagen voor U cn Uw Huis. Euwe spreekt Zich in de eerste plaats tot Alje chin wendend, zeide dr. Euwe, dat hij de overtuiging had gekregen, dat zijn tegenstander zeer gaarne tegen Capablanca voor een match om den titel zou willen uitkomen, een titelkamp, welken de geheele schaakwereld zou toejuichen. Ik hoop, dat u daarna ook met Flohr zult willen spelen En als u deze beide gevech ten met succes doorstaan hebt, dan hoop ik nog eens met u om den wereld-titel te mogen spelen. Euwe dankte Fine, zijn secondant, voor zijn hulp en medewerking en bood hem een fraaie souvenir aan. Na dank te hebhen gebracht aan de organisato ren zeide Euwe nog even te willen ingaan op de vele redenen, welke men heeft aangegeven voor zijn nederlaag. Men zeide: ze waren van tech- nischen aard, ook hoorde ik spreken van psychologische oorza ken. Zeer laat zijn die verwijten tot mij doorgedrongen, maar daarna heb ik ook geen partij meer ver loren I Had men mij die tekortko mingen maar aan het begin van de match medegedeeld... Aljechin antwoordt Diepen indruk maakten de woorden van Aljechin. De nieuwe wereldkam pioen constateerde, dat dr. Euwe voor de eerste maal van een eventueele nieuwe match met hem gesproken had. Alleen hoop ik, dat deze derde match niet zoo lang op zich zal laten wachten als u hebt aangegeven. Ik erken, dat ik gaarne tegen Capa blanca zal spelen en ik_ geloof ook, dat de mogelijkheden daarvoor aanwezig zijn. Maar een enkele kleinigheid ont breekt er nog aan: ik heb tot nu toe niets van Capablanca zelf gehoord! Inderdaad beschouw ik den titel, ging Aljechin verder, als privé bezit. Een wereldorganisatie is noodig maar niet zooals zij in den huidigen vorm werkzaam is. Uit de besluiten van Stockholm 1937 blijkt duidelijk dat de F.I.D.E. ziek is. De schaakmeesters, die n.b. vaak hun geheele leven aan de schaakzaal hebben gewijd, worden ner gens in gekend, terwijl zij toch de vak- menschen bij uitstek zijn. Tenslotte dankte Aljechin allen, die bij deze match betrokken zijn geweest. Nooit zal ik de periode van de afgeloó- pen drie maanden vergeten. Ik zal altijd met veel genoegen aan de ontvangst terugdenken en te allen tijde ben ik bereid naar Nederland terug te komen. Aan het slot van het diner heeft de heer Ch. H. Geudeker namens den Ne- derlandsche Journalisten Kring cn namens de vereeniging „De Nederland" sche Sportpers" woorden van hulde en dank gesproken. Tot ver na het middernachtelijk uur bleven de aanwezigen in gezelligen en intiemen kring bijeen. Vertrek van Aljechin Het lied i6 uit Dr. Aljechin. de nieuwe wereldkampioen, vertrekt Zaterdag morgen met den trein naar Parij6. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Fransche regeering dr. Aljechin officieel en op grootsche wijze te huldi gen met het heroveren van ziin titel. Daarna zal dr. Aljechin naar Hastings gaan waar hij het iaarlijksch toumooi als gast en toeschouwer zal bijwonen. En dr. Euwe? De ex-wereldkampioen verlaat even eens Zaterdagmorgen in de vroegte Ne- ROODE BORDEAUX WIJNEN: Chateau Lalibarde Bourg. 1929 f 1.30 per flesch Chateau Senilhac Graves 1.40 WITTE BORDEAUX WIJNEN: Graves sec 1.50 per flesch Demi secf 1.50 Superieur (Demi Sec) f 2. Onze naam waarborgt de uitstekende kwaliteit dezer wijnen. Alle gewilde merken Champagne voorhanden. TELEFOON 128 HOCKEY De dames gaan bekeren tegen de dames van Laren DAAR de competitie van den Ned. Hockey Bond gedurende dc Kerstvacantie stil zal staan, breekt Zondag reeds de laatste com petitiedag van dit jaar aan. De hee ren besluiten met een massakamp tegen S.C.H.C., dat de vorige maal over alle linies geslagen werd. De op revanche beluste club van mr. Labouchère zal nu haar beste been tje voorzetten om de toen geleden nederlagen te wreken, zoodat er spannende ontmoetingen venvacht kunnen worden. Het programma ziet er als volgt uit: Op Birkhoven ontvangt A.M.H.C. I be zoek van S.C.H.C. III. Stellig zullen de Stichtenaren trachten uit dezen strijd een puntje te bemachtigen, daar zij in de onderste regionen van de ranglijst verblijf houden en degradatiegevaar niet is uitgesloten. De rood-witten zul len dan ook danig dienen op te passen, te meer daar de Bilthovenaren over een hechte verdediging beschikken. Naar wij vernamen, heeft de voor hoede van onze stadgenooten een ver andering ondergaan. Kaan is vervangen door Bierman, die als rechtsbinnen is opgesteld, terwijl II. Streefkerk naar de rechtsbuitenplaats is verhuisd. Tevens hebben Frima en Douma van plaats ver wisseld, zoodat de laatste, die dit jaar buitengewoon op dreef is, nu midvoor is komen te staan. Of deze omzetling tot het gewenschte resultaat, n.l. verhooging van de schot- vaardighcid zullen leiden, zal morgen moeten blijken. Het lijkt ons echter wel dat het binnentrio aan kracht heeft ge wonnen. Wij verwachten dan ook een Amersfoortsche zege. die echter niet dan na harden strijd behaald zal worden. Als tweedé strijdende in deze kamp trekt A.M.H.C, II naar Bilthoven, waar S.C.H.C. IV als gastheer fungeert. Dit wordt een wedstrijd, die van belang is voor de bezetting van de laatste plaats, waarvoor beide elft allen ernstige can- didatcn zijn. Wij geloovcn echter niet dat onze stadgenooten, het in hun jubi leumjaar zoover zulen laten komen en durven een kleine zege voor hen te voorspellen. A.M.H.C. ITT is als „dritte im Bunde" te gast bij S.C.H.C. VI, dat in Amers foort met 80 ten onder ging. Ook nu zullen de roodwit!en zich dc sterkeren toonen. A.M.IT.C. IV speelt in Utrecht tegen de Kampong-reserves en ongetwijfeld hebhen dc ex-voetballers de beste papieren. Bij dc Dames gaat A.M.H.C. bekeren en wel tegen Laren I, een van de ster kere derde klassers. De blauw-zwarte dames zijn voor onze stadgenooten geen onbekenden, daar zij het vorige seizoen ernstige rivalen waren voor het kam pioenschap. De Amersfoortsche dames derland. Met zijn echtgenoote en kin deren vertrekt dr. Euwe per auto zijn secretaresse aan het stuur naar Nice, waar men een tweetal weken in volko men ru6t cn ontspanning wil doorbren gen zijn dit jaar, wat spelpeil betreft, reus achtig ooruitgegaan, en we twijfelen dan ook niet aan het feit, dat de Lare- neezen slechts een walk-over naar de volgende ronde voor onze stadgenooten zullen beteekenen. Het reserve team heeft morgen een vrijen dag. KORFBAL Amersfoort I trekt a.s. Zondag naar Hilversum, om Excelsior II te bekam pen. De eerste ontmoeting eindigde wel in een 40 zege voor Amersfoort, maar' in eigen huis is Excelsior moeilijk te overwinnen. Toch achten wij Amersfoort in ieder geval in staat een punt mee naar huis n te nemen. De reserves gaan eveneens naar Hil versum en komen in het veld tegen Excelsior 3. De eerste ontmoeting eindig-H de in het voordeel van onze stadgenoo ten. Zij komen ditmaal met eenige ver- sterking uit, reden waarom wij op een overwinning rekenen. UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND Het programma van den Arbeidssport- bond luidt voor a.s. Zondag als volgt: Heeren 1ste klasse: A.H.C. IAnimo I. Haarlem I—A.H.C. II. Hilversum IWatervrienden I. Vooruit IAmersfoort I. Heeren 2de klasse: Amersfoort IIWatervrienden III. Zeist I—-Watervrienden II. Heeren 3de klasse: Haarlem IIAnimo II. Vriendschap IIWatervrienden IV. Dames 1ste klasse: Haarlem IAnimo I. VriendschapAmersfoort. Dames 2de klasse: Watervrienden II—Actief I. Vriendschap IIA.H.C. II. Vooruit ITiernen I. Daar het ons onmogelijk was de (hans gevoerde naam te regiuree ren, hebben wij doen inschrijven rle naam Vraagt dus van nu af, aan Uw apotheker of drogist 30 gram VERVUS om zelf de beroemde hoestsiroop te maken. Het zal U aangenaam verrassen, te vernemen, dat de prijs tegelijkertijd 20 cent laeer geworden is! FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 81) „O. ze hebben daarvoor wel geld ge noeg en het lijkt me wel dat Dalgleish een zuinige waardin zal worden. Maar het 6pijt me voor Meikle." „Dat hoeft u heusch niet te doen. Dat is luist wat ik zoo grappig vind Dalg leish denkt, dat zij de baas zal zijn en Meikle weet, dat ze dat niet zal- Ze zul Jen waarschijnlijk als hond en kat le ven, totdat Dalgleish toegeeft en ik zou er veel voor over hebben om dat te zien." Alice vond het verstandiger van on derwerp te veranderen. „Er komt een dame voorgoed bij me inwonen, als gezelschapsdame, bedoel ik en ik geloof, dat ik haar de kamer van mijn tante zal geven. Het is een heel prettige kamer en ik geloof, dat het voor ons allen beter is, wanneer zij weer in gebruik genomen wordt." „Ja, miss, alles is er schoon, maar er zijn geen gordijnen om het bed. Het an dere 6tel is wel sohoon, zal ik die er dan maar om hangen? Wanneer komt zij?" „Vanavond." „Dan zal ik er maar een vuurtje aan maken. De kast is niet meer open ge weest mis6 en we hebben den sleutel niet meer kunnen vinden. Het is de eeni- ve plaats in het huis, waar we niet aan geweest zijn-" „Daar zullen we later wel voor zor gen. Christina", antwoordde Alice. „Miss Cummings zal haar zeker niet noodig hebben- Ze kan de latafel gebruiken en de hangkast- We zullen er een dezer dagen wel een timmerman bij laten komen." Christina bleef echter nog in de ka mer en er lag een eigenaardige uitdruk king op haar gezicht. De gedachte aan die kast en wat zij er gezien had, liet haar niet los. Ze had graag alles aan haar meesteres verteld, maar durfde niet, omdat zij bang was. dat zij daar door onaangename herinneringen bij haar wakker zou maken. „O. hier zijn nog een paar brieven voor u, miss", zei ze en grabbelde in den zak van haar schort, waar ze de twee brie ven. die in dien tusschentijd gekomen waren, opgeborgen had. Ze keek vlug om zich heen. want ze bedacht zich, hoe het behoorde, nam een zilveren blaadje van de chiffonnière en bood ze hierop aan. Alice moest hierom glimlachen, maar toen ze het handschrift van beiden herkende, verdween de glimlach van haar gelaat. Want weer kwamen de twee brieven tezamen uit Colchester en weer droeg een ervan het postmerk van de Indische mail. Christina verliet de kamer en Alice ging zitten om ze door te lezen, wat een s-emakkelijke taak was. daar beide zeer kort waren. De eerste kwam van mrs. O'Brien en luidde als volgt: „Mijn lieve meisje. Je zult wel ver baasd zijn over den brief, dien ik je hierbij opstuur- Hij was in een brief aan mij ineeslotpn. met het verzoek, of ik hem door wilde zenden. Cicely Tra vers is weer thuis, maar toen ik mrs. Ritzgerald erover vroeg, kneep ze "haar lippen opeen en zei me, dat ik dat maar aan Cicely zelf moest vragen. En dat doe ik niet Intusschen doet ze nu een aanval op colonel Winston en zal hem wel krijgen ook. Bij ons is alles niet erg in orde. De kolonel heeft heel wat zor gen gehad en zijn gezondheid gaat ach teruit. Hij moet noodig eens wat opge wekt worden, dus als je eens een week of twee kunt komen, zou je meer dan welkom zijn bij je oude vriendin. Harriet O'Brien- P.S- Wees vooral voorziohtig met den brief, dien ik je hierbij opstuur- Hij weet vast alles van je fortuin af. De ko lonel hoopt, dat je goed op zult passen, da hij er niets van krijgt." Alice had expres niets over het pro ces, haar door de Ruthvens aangedaan, aan haar vriendin in Essex geschreven en uit mrs. O'Brien's brief bleek duide lijk, dat zij er ook niets over in de kran ten gelezen hadden. Ze dronk eerst thee, voordat zij den Indischen brief las en terwijl zij dat deed, krulden haar lip pen minachtend. Het was in zijn soort een knap stuk werk. Stanley deed alsof hij nog dacht, dat Alice in Colchester was 3n hij niets wist van wat er met haar, sinds zijn laatsten brief, gebeurd was Bajhputam, Northern Provinces. .Mijn lieve Alice. Misschien heb je al gehoord, dat ik aan het eind van deze maand verlof krijg en voor Kerstmis in Engeland hoop te zijn. Ik wil je verder niets schrijven, behalve dat ik hoop. dat we elkaar weer zullen ontmoeten en dat Je mij de golegenheid zult geven alles uit te leggen. Want dat kan ik doen en als je mij geschreven had. zou ik het allang geprobeerd hebben. Zoo dra ik dien brief geschreven had, had ik er spijt van en heb dat nog steeds. Maar ik hoop, dat je me wilt laten uitleggen, hoe alles gekomen was. Ge loof me, je altijd zeer toegenegen, Jim Stanley. Weer vertrok haar mond minachtend en ze wierp het beleedigende vel papier in het vuur. Hoe vreemd, dat dit haar juist op den dag moest bereiken, dat zij op den drempel stond van haar nieuwe leven, dat, zooals zij vast -beslo ten had, niets meer met haar oude te maken zou hebben. Zij trachtte de gedachte aan de dagen, die voorbij waren, van zich af te werpen en hield zich de tweee volgende uren bezig met alles in orde te maken voor het gemak van haar nieuwe huisgenoot. Ze arriveerde in een rijtuig om onge veer half zeven, met al haar schamele bezittingen, een beetje angstig en ze nuwachtig, maar direct op haar gemak gesteld door het hartelijke welkom, dat haar gegeven werd. Alice bracht haar zelf naar de warme, gezellige kamer, die <?r voor in orde gemaakt was en toen ze om zich heen keek en besefte, dat ze eindelijk een tehuis gevonden had, begon haar lieve, bedroefde mond te be ven. „U moet het me maar niet kwalijk nemen", zei ze met een beverigen glim lach. „Ik hen oud en heb heel wat el lende gehad. Het is als een sprookje, ik kan niet gelooven, dat het waar is" „Dat hindert niets, Cummie, Ik mag u toch zeker wel Cummie noemen? En u gaat hier heelemaal niet oud zijn en het alleen maar plezierig en gezellig hebhen. En u moet mij goed in bedwang houden en me geschikt maken voor de stijve, Edinburgsche menschen. Want, ziet u, ik heb Iersch bloed in mijn ade ren en ben een beetje een zwerver." „U bent mooi en vriendelijk en goed", riep het oude vrouwtje uit, terwijl haar dankbaarheid haar uit de oogen straal de. Ze ging bijna eerbiedig opzij, toen de dienstmeisjes haar koffers boven brachten en ze los begonnen te maken. „Ik hoop, dat u plaats genoeg hebt, Cummie. Anders is er nog een kleedka mer achter", zei Alice. „Deze kast is gesloten en de sleutel is weggeraakt. We moeten er een timmerman hijhalen, maar er zitten alleen maar een paar oude medicijnfleschjes in, daarom heb ik mij er nooit erg druk om gemaakt." „Ik zal die kast niet noodig hebben, miss Harman. Ik heb niet zoo erg veel en u moet u vooral over mij niet bezorgd maken. Ik hoop maar, dat al deze weel de niet mijn ondergang beteekent." HOOFDSTUK XXVI Jim Stanley In haar eigen kring was Alice niet zonder vijanden en lasteraars. Iemand die zoo onbevreesd en onafhankelijk zoowel in haar woorden als in haar ge heele optreden was, kon nauwelijks ho pen de critiek te ontloopen van een stel menschen, dat nogal bekrompen en be vooroordeeld in ziin opvattingen was Mrs. King wist. toen zij er hii het meisje op aandrong om een oudere gezel schapsdame in huis te nemen, dat een dergelijke concessie aan de welgevoeg- lijkheid absoluut noodzakelijk was, wan neer haar protégée de plaats in wilde nemen, waarop ze recht had Zii bleek een goede en verstandige vriendin te zijn en gaf haar veel belangen loos raad waarvoor Alice haar zeer dankbaar was ofschoon zij sommige dingen wel eens niet begreep. Zij kon er, bij voorbeeld, geen kwaad in zien, wanneer v\ 's avonds laat nog over straat liep om haar liefdediensten te verrichten. Zij kende geen angst, zelfs niet in de sme rige buurten, waar haar werk haar heer voerde en het scheen wel, alsof zij een talisman tegen het kwaad bij zicï droeg. Persoonlijk werken onder de arme* was toen nog niet als tijdverdrijf in df mode; het woord „sloppenbezoek" waf nog niet uitgevonden. De scheidslij* tusschen de verschillende klassen wa-! scherp getrokken en dr. Guthrie. zijn ideeën over actieve philantropie end, het oprichten van scholen voor have- Ej looze kinderen verbreidde werd aan all'j kanten tegengewerkt, wat in een cor-1 servatievr 6<ad als Edinburg slechts t? verwachten viel. „Cummie", zei ze, terwijl ze aan ontbijt zaten op een ochtend, ongeveer een week nadat mrs. Cummings bij haar was komen wonen, „dr. Guthrie is vast besloten dat ik geen tiid zal verliezen- Hii wil, dat ik er vandaag nog op uit trek om den toestand van een arm gezin in de Pleasance te onderzoeken. Weet u ook. hoe ik daar moet komen? Ander* moeten wij het aan Christina vragen. Ik herinner me dat zij daar vandaan komt." „Ik ken de buurt heel goed", ant woordde miss Cummings, terwijl zij met vurige bewondering naar het geanimeer de gezichtje tegenover haar keek. „Het is een heele arme en treurige buurt maar ik zal je erheen brengen als j0 dat wilt." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2