LEERLINGENSCHAAL (Rjadw-pAaqAamma NOG STEEDS IN DEBAT De diefstal van een brandkast Het lot der jonge onderwijzers De gehuwde onderwijzeres GEHEIME RADIO ZENDERS Hechtenisstraffen en boeten Louis Saalborn te Arnhem gehuldigd Een verrassende wending Postambtenaren en kinderzegels Hooge bezoekers bij Philips WERNER 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 TWEEDE KAMER Oud-minister Oud neemt zijn vroegeren collega in bescherming •s-GRAVENHAGE, 17 Dec. Voort- gezet is de behandeling van hoofdstuk yi (departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen) der rijk6begrooting .voor 1938. Mevr. de VriesBruins (S.D.) betoogt het nut van huishoudonderwijs voor meisjes in het zevende leerjaar. Spr. wenscht een minder straf toepas sen der bepalingen omtrent het ontslag van gehuwde onderwijzeressen. Spr. wijst op een pijnlijk optreden van ge meente-ambtenaren die in dergelijke gevallen een onderzoek moeten instel len: dat lijkt wel op Duitsche methoden. Mevr. BakkerNort (V.D.) wijst op de weinig hygiënische toestanden in verschillende particuliere inrichtingen van voorbereidend onderwijs. En toch wil men dit blijkbaar steeds meer aan het particulier initatief overlaten. De salarissen zijn in de bewaarscholen abnormaal laag. De heer Til anus (C.H.) noemt het een misstand als men de vrouw aan haar taak in het gezin onttrekt. Dit geldt ook voor de gehuwde onderwijze res. Er wordt nog teveel uitstel gegeven van de bepalingen betreffende het ont slag de gehuwde onderwijzers. Spr. zal gaarne vernemen, hoe de minister op dit punt thans oordeelt in het licht der huidige kabinetspolitiek. Spr. geeft in overweging, zoodra een 6chool is gegroeid boven de normale grenzen, een kweekeling met akte te vergoeden met b.v. f 50 per maand. Wat het voorbereidend lager onder wijs betreft, deze naam is niet juist, evenmin al6 die van bewaarschoolon- derwijs. Beter ware het, te spreken van kleuteronderwijs. Een eenvoudige wet telijke regeling ware gewenscht. waar bij gelijkstelling van bijzonder en open baar neutraal kleuteronderwijs werd uitgesproken voor gemeenten, die open baar kleuteronderwijs geven. De heer W ij n k o o p komt op tegen het 6treven der rechterzijde om 6teeds meer openbare scholen te doen verdwij nen. Er zijn ook personen, die nog eer der geld willen hebben voor bijzonder voorbereidend lager onderwijs, dan voor vebetering van de leerlingenschaal. Maar spreker staat ihier tegenover een eenheidsfront op onderwijsgebied. En minister Slotemaker houdt zich eraan dat we t.a.v. leerlingenschaal te doen hebben met kabinetspolitiek. Als ze het van de R. Katholieken of de regeering moeten hebben, dan houdt 6pr. voor de werklooze jonge onderwijzers zijn hart vast. Wat het beteekent dat er in Neder land meer dan 400.000 kinderen in overbevolkte scholen vertoeven, moet men zich eens gaan indenken. Tal van onderwijskrachten zijn zenuwlijders ge worden. Er moet een omkeer ten goede komen in de bestaande, schandalige toestanden. De heer Duymaer van Twist (A.R.) klaagt erover dat het gebrekkige onderwijs aan schipperskinderen dezen voor de toekomst onbeschermd laat. De heer Woudenberg (N.S.B.) wijt de onderwijstoestanden aan de gods vrede van de parlementaire democra tie. De heer van Houten (Chr. Dem.) becijfert dat herstel der voorlaatste leerlingenschaal niet meer dan 4V? mil- lioen per jaar zal kosten. Het eerste jaar 3H millioen. Als de minister de tegenwoordige schaal als permanent be schouwt, dan is het verschil later millioen. Maar die voorstelling zou on juist zijn. Spr. wil geen regeling, waarbij jeug dige krachten worden geëxploiteerd tegen een onwaardig loon. Spr. beroept zich voor zijn christelijk-sociale ge dachte op den Bijbel, richtsnoer toch voor deze regeering. De kweekelingen met acte zijn ge noemd de redders in den nood. Maar dan moeten ze ook de rechtspositie en de belooning hebben van de onderwij zers. Er zijn hoofden die kweekelingen in de hoogste klassen zetten en zelf ambulantisme spelen. De heer Oud (V.D.) dringt er bij den minister op aan, geen gehoor te geven aan klanken om de maatregelen in zake ontslag van gehuwde onderwijze ressen minder soepel toe te passen. De leerlingenschaal is thans de hoofd zaak. Ook spr. ziet den minder gunsti- gen toestand van het onderwijs. Maar spr. weet als afgetreden minister van financiën dat er dezen minister geen verwijt van kan worden gemaakt. De toestand echter is onbevredigend, voor het onderwijs zoowel als voor de jeug dige aktebezitters. Spr. is zich van den ernst van den toestand ten volle bewust. Zij die dit mede inzien, zijn nog niet ontdaan van sociaal gevoel. De heer van Houten (Chr. Dem.): Weer de oude aanpassing. JDe heer Oud zegt dat men de kwestie van de leerlingenschaal in de eerste plaats moet bezien als een onder- wijsbelang. Het alternatief is thans: of kweekelingen met acte, of niets. Kon het, ieder zou volledig bezoldigde onder wijskrachten liever willen. Zou het eter zijn, als de werklooze jonge onder ijzers de rijen der werkloozen ver- eerderen? Doch ook moet het kwee- 'elingschap met acte niet een blijvend ptituut worden. Er moet thans wat gebeuren. De ^cessen moeten worden weggenomen, v. wat betreft de al te groote klassen an zelfs 70 leerlingen. Dan doen we •n minste practi6ch werk, nu er geen is voor algeheele verbetering der eerlingen6chaal. Spr. wenscht dezen minister niets van zijn verantwoordelijkheid te schenken, maar de heer Suring mag niet dezen minister maken tot zondebok van de kabinetspolitiek. Deze minister mag niet. beladen met de zonden van dit kabinet, als eenling de woestijn worden ingestuurd. Hou en trou, in nood en dood. De heer Kersten (Staatk. Ger.) wil niet de staatskas voor alle doeleinden aanspreken Er moet echter voor de jonge onderwijzers wat gedaan worden. Er moet, naast de defensie-uitgaven, ook ruimte zijn voor andere doelein den. De regeering heeft ook wel geld over voor het deelnemen aan tentoon stellingen. De door den minister gedane weigering komt in een schril licht te genover andere uitgaven. Spr keurt wederom ten scherpste af het sala- rieeren door den 6taat van onderwijs* kloosterlingen. die de kloosters rijk ma ken ten k06te van den staat Door dit weg te nemen, zou de werkloosheid der onderwijzers zeer bestreden worden. De minister aan het woord De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Slotema ker de Bruine. Is. wat het voor bereidend lager onderwijs betreft, niet bereid, een wet dienaangaande voor te bereiden, mede wegens de groote kos ten, terwijl het gereedmaken van een wet die op betere tijden in werking zal treden, onpractisch is. De particuliere maatschappij trekt zich dit onderwijs reed6 aan; zoolang moet de regeerins er de handen afhouden. Ten aanzien van de gehuwde onder wijzeres onderschat spr. evenmin als op andere punten de waarde van het standpunt der Staten-Generaal. De wet gever heeft echter geen vaste normen aan den minister ten deze gegeven, doch de uitvoering aan 'hem heeft over gelaten. Men moest eens weten, hoeveel zorg die hem voortdurend geeft. In het voorontwerp betreffende den arbeid der gehuwde vrouw staat trou wens dat deze wel als kostwinster arbeid mag verrichten. Spr. weet uit ervaring, hoe moeilijk een dergelijke beoordeeling t.o.v. de gehuwde onder wijzeres is. Spr zal zooveel mogelijk algemeene rechtvaardigheid betrachten. Er zijn uiterst pijnlijke gevallen bij; met verschillende is spr. nop bezig. Spr. zegt dat hij 2S0 gevallen heeft behandeld, waarbij iedere minister de gehuwde onderwijzeres zou hebben gehandhaafd. Op dit oogenblik wordt gedaan, wat mogelijk is voor het onderwijs aan schipperskinderen. Spr. vestigt de aandacht op de reeds ingebrachte bezwaren tegen huishoud onderwijs in het 7e leerjaar van de lagere school. Hij zal zich op de hoogte stellen van de stroomingen te dezer zake. en van wat er wenschelijk is t.o v. meer op de practijk gericht lager onder wijs. Wat het tuchtrecht aangaat, is er gezegd dat de regeering door de tegen woordige leerlingenschalen de tuchte loosheid bevordert. Spr. zegt dat de tuchteloosheid der jeugd veelal aan andere oorzaken, economische met name, is toe te schrijven. De moeilijk heden te dezer zake. ook voor de onder wijzers begrijpt spr. Er is nog veel te doen langs den weg der instructie, inplaats van door de wet waartegen zoovele bezwaren bestaan. Wat betreft de opmerking dat de tucht op 6chool beter gehandhaafd wordt als het hoofd een bepaalde positie heeft, spr. hecht niet veel aan een administratieve schei ding op papier. Tucht is veeleer een kwestie van eigen persoohlijkheid. De minister breekt hier zijn rede af. De Voorzitter deelt mede dat na der besloten is, de onderwijs-begrooting a.s. Woensdagavond voort te zetten. De vergadering wordt om half zeven verdaagd tot a.s. Dinsdag één uur. Ze kunnen in bewogen tijden een groot gevaar zijn ALMELO, 17 December. Voor den Almeloschen kantonrechter zijn van middag eenige exploitanten van gehei me radiozenders verschenen wegens overtreding van het radioreglement. De eerste was H. M. uit Slagharen, gemeente Ambt-Hardenberg, die als motto „Kootwijk" had gekozen. Deze zaak verliep eenigszins stroef, omdat een belangrijke getuige, een vrouw, zich plotseling niet6 meer wist te her inneren. Zij werd eenige uren in de eenzaamheid gezet en toen was haar memorie even plotseling teruggekeerd. De eisch tegen M. was zestig gulden boete of dertig dagen hechtenis. Het vonnis luidde tweemaal vijfentwintig gulden boete of veertien dagen hechte nis. Voorts stond terecht H. K. uit Balk brug, wiens zender den naam „de Me rel" had gedragen. De eisch was vier weken hechtenis. Het vonnis luidde twee maal één week hechtenis. Tenslotte stond de Almeloër R. J. S. terecht, die den zenden had gedoopt met den naam „de Nachtegaal" Hier was de eisch vijf weken hechtenis. Hot vonnis luidde: vier weken hechtenis, benevens honderd gulden boete. Het is gebleken, dat al deze exploi- taanten contact met elkaar hadden ge houden. De kantonrechter zeide, dat in tijden van revolutie en oorlogsgevaar een zen der van onbekende amateurs een groot gevaar kan zijn, waartegen streng dieni te worden opgetreden. ARNHEM. 17 Dec. Bij de voorstelling van „Het getrouwde schoolmeisje" door het gezelschap Saalborn-Parser gister avond te Arnhem gegeven, werd de too- neelspeler Louis Saalborn, In verband met zijn 30-jarig jubileum spontaan go huldigd. Kransen werden overhandigd namens de Vereeniging van den Stads schouwburg en het Nederlandsch Too- neelverbond. Aan het einde dankte Saal born met eenige welgekozen woorden en prees hij Arnhem als kunstcentrum ia het Oosten des lands, waarbij ook Saal born er aan herinnerde dat hij als 17- jarig komiek, voor het eerst te Arnhem, bij het gezelschap van wijlen Alexander Saalborn, zijn vader, het tooneel betrad. NIEUWE ACADEMIE TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 17 Dec. Het bestuur van de Middelbare Technische School en Academie voo- Beeldende kunsten ie Rotterdam heef' overeenstemming be reikt met de reg *ring aangaande den bouw van een nieuw schoolgebouw. De minister van financier, leeft toestem ming verleend tot het aangaan van een leening, waarvan rente en aflossing ge garandeerd worden door den Staat. Het nieuwe gebouw zal verrijzen aan den Gerrit Jan de Jonghweg, achter het electriciteits^ebouw. Er zal een plaats zijn voor een volledige technische afdee- ling en een afdeeling voor kunst nijver heidsonderwijs. DE HERTOG HENDRIK TE NIEUWEDIEP DEN HELDER, 16 Dec. Klokslag twaalf uur is hedenmiddag het Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder bevel van kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, van haar driejaarlijksche reis naar de Spaansche wateren in de haven van Nieuwediep weergekeerd. Bij het binnenvaren van de haven speelde de scheepskapel. welke op het achter dek stond opgesteld, het volkslied. ROTTERDAM, 17 December. Het onderzoek naar de inbraak bij „Vooruit gang" te Rotterdam, waarbij een brand kast met ongeveer 9000.is buit ge maakt, heeft in eens een heel verras sende wending aangenomen, daar ge bleken is, dat niet één maar twee com binaties het plan hadden gemaakt om de brandkast te stelen. Aangehouden waren de chauffeur van de „Vooruitgang". T. M., voorts L. B. en de beide Rotterdamsche „zware jongens", de gehroeders A. en H. D. La ter is nog aangehouden een zekere J. G., die eveneens bij dit groepje behoor de. Dit vijftal gaf toe het plan gemaakt te hebben de brandkast te stelen, maar zij ontkenden zulks gedaan te hebben. De politie had echter tevens aange houden de chauffeurs W. van E., huur der van een pakhuis aan de Spangen- schekade en M. van S., die beiden Dins dag in het betreffende pakhuis hij de verdwenen brandkast werden aange troffen. De politie dacht dat deze beide man nen bij het vijftal, de combinatie 1, be hoorde. Het is echter gebleken, dat de chauffeur M. van S., een oud-employ' van „Vooruitgang" op zijn eigen houtje een tweede combinatie had gevormd, die de concurrenten juist te vlug was af geweest M. van S. had zich n.l. geassocieerd met zekeren J. S., die ook is aangehou den. Dit tweetal had zelfstandig geope. reerd: zij hadden zich Vrijdagmiddag laten insluiten, 's nachts de brandkast naar het pakhuis aan de Spangensche- kade gebracht, waar zij Zaterdag en Zondag de kast hadden opengebroken. Het pakhuis was beschikbaar gesteld door W. van E. M. van S. had in zijn woning 6000 verstopt en J. S. had ongeveer 3000.— in den Blijdorppolder begraven. Later heeft hij zijn portie daar weer wegge haald en het bij de Ceintuurbaan, op de grens van Hillegersberg en Rotter dam begraven. De politie heeft na de bekentenis van J. S.. bijna het geheele geld kunnen achterhalen, dit is ongeveer 8500.—. M. van S., W. van E. en J. S. zullen naar het huis van bewaring worden overgebracht. De leden van combinatie 1, t.w. T. M-, L. B., A. D., H. D., en J. G. zijn, om dat zij slechts het plan gemaakt heb ben tot een inbraak, nadat proces-ver baal was opgemaakt op vrije voeten ge steld. Een opwekking om ze bij het publiek tan te bevelen zonder opdringerig te worden AMSTERDAM, 17 Dec. De heer G. Wol- ters, directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage en voorzitter van het kin derfonds P.T.T., heeft Vrijdagavond voor de microfoon van den V.P.R.O. een korte causerie gehouden, waarin hij de bedoe ling van den verkoop van de kinderpost zegels en prentbriefkaarten voor het kind uiteengezet heeft Aan het slot dezer causerie zeide de spreker o.m.. als directeur van het post kantoor te 's-Gravenhage en als voorzit ter van het kinderfonds P.T.T., zou ik gaarne een opwekking willen doen hoo- ren aan de postambtenaren om den ver koop van de kinderzegels zooveel moge lijk te bevorderen, door de afnemers van postzegels attent te maken op de kinder zegels, natuurlijk zonder bij die aanbe veling opdringerig te worden. Het is mij van nabij bekend, dat zeer vele postambtenaren groote moeite doen om den opzet op te voeren. Mr. B. G. A. Smeets, directeur der Rijkstuchtschool te Nijmegen, die be last is niet het beheer en de leiding der geïnterneerde Spanjaarden, die opgenomen zijn in de citadel te Go- rinchem. O.a. de Japansche gezant, vergezeld van den heer van Walree EINDHOVEN, 17 Dec. Vandaag heeft de Japansche gezant in Nederland, de heer Kazue Kuwashima, in gezelschap van den voorzitter van de vereeniging Ne derland cn Japan, den heer van Walree, een bezoek gebracht aan de Philips-fa- brieken te Eindhoven. Na de o.-fvangst in de commissaris- kamer door dr. A. F. Philips werd een rondrit gemaakt over de fabrieksterrei nen, gevolgd door een bezichtiging van het ontspanningsgebouw. Op huize „De Laak" werd geluncht. In den namiddag bezochten de gasten de glasfabriek, de radioapparatenfabrieken en het laboratorium, waai zij een te'"- visie-demonstratie bij woon dpn Na de thee, welke in hpt ontspanning5*- gebouw werd geserveerd, werden voor de bezoekers eenige films vertoond, waarna zij naar de resident ie terugkeer den. Raden Mas Margono Djojohadikoesoe- mo en zijne echtgenoote, vergezeld van dr. L. J. v. d Waals, administrateur van het Departement van Koloniën, en zijn echtgenoote hebben heden eveneens een bezoek aan de Philip3-fabrieken ge bracht, vaarbu zij, na door de directie te zijn begroet, in den loop van den dag de verschillende fabricage-afdeelingon en het laboratorium bezichtigden HONDERDMAAL POLEN- ROTTERDAM ROTTERDAM, 17 December. Reeds verscheidene jaren heeft de Pooleche reederij „Zegluga Polska S. A." geves tigd te Gdynia, een geregelden dienst op Rotterdam onderhouden. Klein be gonnen, heeft deze dienst zich uitge breid en men mag nu wel zeggen, dat deze dienst de voornaamste verbinding tusschen Polen en Rotterdam vormt Ook is hierdoor veel gedaan voor de goede verhouding tusschen Nederland en Polen. Gisteren is een schip van deze reederij voor de honderdste maal in de Rotterdamsche haven binnenge komen. Het was de „Chorzow" aan boord waarvan vanmorgen dit feit op eenigszins feestelijke wijze herdacht is door de agenten der reederij, waarbij verschillende Poolsche autoriteiten te genwoordig waren. DE BEROEMDE SPRENGEN TE DIEREN DIEREN, 17 Dec. Het dorpje Laag Soeren, dat om zijn natuurrijkdora be kend is. wordt ernstig bedreigd met het verlies van de beroemde sprengen, die sinds 1935 eigendom zijn van de gemeente Rheden. Hier ontspringen de beken, die het landschap niet slechts verfraaien, maar waarvan het water ook dienstbaar gemaakt wordt aan be langen van industrie en landbouw. De gemeente heeft de beken wel onderhouden, doch de reeds eerder be gonnen verwaarloozing der „koppen" duurt voort. Het water kan niet meer weg en sijpelt in den grond, zoodat reeds een groot stuk moeras ontstaan is, dat zich verder en verder uitbreidt. DENATURATIE VAN FABRIEKS AARDAPPELEN 's-GRAVENHAGE. 17 December. Naar men ons mededeelt, ligt het in de bedoeling, de gelegenheid tot denatura- tie van aardappelen, geteeld door land bouwers die in het bezit zijn van een uitpootvergunning voor fabrieksaard appelen, welke gelegenheid op 4 Octo ber 1937 werd gesloten, met ingang van 3 Januari 1938 wederom open te stellen. C. A VAN FENEMAf VGRAVENHAGE. 17 December. Gisteren is te Wassenaar in den ouder dom van 67 jaar overleden gep. luite nant-kolonel titulair der infanterie C. A. van Fenema. directeur van het Bu reau voor historische demografie en commissaris van de Noord Willemska naal Maatschappij TELEX-VERKEER NEDERLAND—OOSTENRIJK 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Dezer dagen is het telex-verkeer tusschen Ne derland en Oostenrijk geopend. De tarieven voor dit verkeer bedragen de helft van die voor het telefonisch verkeer over dezelfde afstanden. KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN MET MALAKKA 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. In het radio-telefonisch verkeer met Malakka kunnen van 23 December 1937 tot en met 4 Januari 1938, behalve op 26 en 27 December en 2 Januari, Kerst- en Nicuwjaarsgesprekken worden gevoerd tegen een tarief van 18.voor een gesprek van drie minuten. ZONDAG 19 DECEMBER HILVERSUM I, 1876 M. (Tevens over den Jaarsveldzender op 416.6 M.) 8.30 KRO, 9.30 NCRV., 12.15 KRO. 5.00 NCRV., 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl..). 9.60 Evangelische Kerkdienst. Hier na: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 KRO-or- kest (Om 1.00 Causerie over het SobrieUs- Jeugdwerk). 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.80 Gram-muz>ek. 2.45 Nabeschou wing schaakmatch. 3.05 Dc KRO-Melodistcn. 3.45 Gram.muziek. 3.55 Viool cn piano. 4.30 Zickenhalfuur. 4,55 Sportnieuws. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gereformeerde Gemeng de Zangver. „J. Pzn. Swcelinck", Gerof. Da meskoor „Bel Canto", Christ. Jeugdkoor „Laus Deo", piano en Gram.platen. 7.45 Sport nieuws. 7.50 „Katholieke actie in het open- baie leven", causerie. 8.10 Berichten ANP. Mcdcdcclingcn. 8.25 Gram.muziek. 8.30 KRO. orkest, de KRO-Melodisten cn solisten. 9.30 Gram.muziek. 9.45 Radiotoonecl. 10.30 Be richten ANP. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM II, 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5 30 VARA 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram.muziek. 9 00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gram.muziek. 9.40 „Van staat en maatschappij", causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Doopsgezinde Kerk dienst. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.36 Orgelspel, viool- en ZAngsoli. 1.30 Cau serie „Kerstfeest bij Tropenlicht". 1.50 Gram. muziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concert gebouw-Orkest en solisten. 4.00 Kerstconcert. (Opn.). 4.20 Gram.muziek. 4.30 AVRO-Dana- orkest. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 „Gesprek ken met luisteraars", causerie. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Noviteiten-Orkest. 6.30 Sport- uitzending. 6.45 Sportnieuws ANP. hierna: Gram.muziek. 7.00 Tusschen 7 en 8. 8.00 Be. richten ANP. 8.15 „Dc Barbier van Bagdad", opera. 9.45 Radiojournaal. 10.00 Declamatie met orgelbegeleiding. 10.15 Kovacs Lajos' or kest, AVRO-Rcvuckoor en solist. 11.00 Be richten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gram.muziek. DROITWICH 1600 M. 12.50 Het J. Dic kinson (Apsley) orkest en soliste. 1.50 Het Londensch Mannenkoor. 2.20 Voor tuinlief- hebbers. 2.40 Gram.muziek. 3.20 Voor de kin deren. 4.20 „Christianity and the Drama", causerie. 4.40 Falkman's Apachen-orkest. 5.20 Radiotooneel. 5.50 Sopraan en piano. 6.35 Filmpraatje. 6.50 BBC-Theater-orkest en -Mannenkoor. 7.508.10 Declamatie. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep, 9.10 Berichten. 9.25 Fred. Hartley's Sextet en so list. 9.56 Radiotooneel. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS. 1648, M. 8.10 en 11.25 Gram.muziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gram. muziek. 12.50 Pascal-orkest en zang. 3.20 Ac cordeonvoordracht. 5.20 Lamoureux-orkest. 7.50 en 8.36 Zang. 8.50 Omroeporkest, Noyon- koor en solisten. 11.201.20 J. Bouillon's dansorkest. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 7.35 Adventsmuziek. 8.20 Gram.muziek. 10.46 Bach-cantate. 11.20 Omroeporkest en -kinder koor. 12.25 Walter Noack's orkest on militair orkest. 1.20 Mannenzangvereeniging. 3.20 Herman Hagestedt's orkest, Omroepschram- mclensemble, pianoduo en solisten. 605 Gram.muziek. 7.20 „Zar und Zimmermann", opera. 9.5011.20 Barnabas van Geczy'e or kest en Orgelspel (gr.pl.). BRUSSEL. 322 en 484 M. 3.22 M.: 9.25 Gram.muziek. 10.35 Orgelspel. 11.20 Carillon- ncert. 11.35 Zang. 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 en 2.35 Gram. muziek. 3.05 A. Felleman's orkest en Accor- deonmuziek. 5.35 en 6.00 Gram.muziek. 6.20 Radiotooneel. 6.50 Gram.muziek. 7.20 Piano voordracht. 8.20 Omroepsymphonic-orkest. 9.05 Reportage. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012,20 Gram.muziek. 484 M.: 9.22 Gram.muziek. 10.20 Max Alexys' orkest en Gram.muziek. 12.20 Gram. muziek. 12.30 Omroepsalonorke6t en gram. muziek. 2.202.35 en 2.50 Gram.muziek. 3.20 Orkest- en Koorvereeniging „Orlandus Las- sus" cn solisten. (Om 4.10 Gram.muziek'). 5.20 Omroepdansorkest. 7.35 Gram.muziek. 8.20 „La reine de Saba", opera. 11.4012.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroep-Amusementsorkest, E. Kaiser'* Ka pel en Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.60 12.15 Barnabas van Geczy's Dansorkest en Orgelspel (gr.pl.) Van 10.0610.20 Weerbe richt. MAANDAG 20 DECEMBER. HILVERSUM I. 1875 M. (Tevens over den Jaarsveldzender op 416,5 M.). NCRV-uitzen- ding. .00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gram.muziek. 9.30 Geluk- wenschen. 9.45 Gram.platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gra- mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. muziek. 12.30 Stichtsch Salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.muziek. 3.00 Causerie over bloemen en planten. 3.40 Gra- mofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Fluit en piano. 6.30 Vra genuur. 7:00 Berichten. 7.15 Vervolg vra genuur. 7.45 Reportage. 8.00 BerichtenANP. Herhaling SOS-Berichten. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Christelijk Radiokoor, m.m.v. solist. 9.05 Declamatie 9.45 Vervolg concert. 10.10 Be richten ANP. 10.15 Dampraatje. 10.30 Orgel spel. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. Algemeen pro gramma, verzorgd door de VARA. 10.00 10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram.muziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gram.muziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.151.45 Gram.muziek. 2.00 Viool en piano. 2.30 De clamatie. 3.00 Zang en gram.muziek. 3.30 Gram.platen. 4.30 Voor de kinderen. 6.00 Or gelspel en gram.muziek. 6.00 Amateurs-uit zending. 6.35 Muzikale causerie en gram. platen. 7.10 Biologische lezing. 7.30 Piano voordracht. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Amusementsrepor tage. 9.15 „Op reis door Nederland voor het misdeelde kind", causerie. 9.20 C. Steyn's Accordeonorkest, m.m.v. solist. 9.40 Gitaar concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA- Orkest, m.m.v solist. 11.00 Gram.muziek. 11.15 „Fantasia". 11.4512.00 Hammond-or gelconcert. DROITWICH, 1500 M. 11.05 BBC-Wels- orkest, m.m.v. soliste. 12.05 Orgelspel. 12.35 Gram.muziek. 12.50 BBC-Schotsch-orkcst, m. m. v. solist. 1.50 „In defence of vulgarity", causerie. 2.05 Orgelconcert. 2.35 Gram.mu ziek. 3.20 A. Salisbury's orkest. 3.50 Piano- voordracht. 4.20 Cabaret. 4.50 Gram.muziek. 5.20 Harpvoordracht. 5.40 De „Alphas". 6.20 Berichten. 6.40 BBC-Orkest. 7.20 Variété. 8.05 Komische voordracht. 8.20 „Design everywhere", causerie. 8.50 Amerikaansch variété-programma. 9.20 Berichten, 9.40 Bui- tenlandsch overzicht. 9.55 Viool en piano. 10.50 Reportage. 11.10 New Georgian Trio. 11.35 Bram Martin's Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gram.muziek. 12.20 Lafargue-orkest en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 4 35 Pianovoordracht. 5.20 Bailly-orkest. 8.35 Zang. 8.50 „Gwendoline", opera. 10.50 Gram. muziek. KEULEN, 456 5.50 Omroepklein orkest. 7.50 SA-Orkest. 11.20 NedersaksiscÜ Symphonie-orkest en solisten. 1.35 Yrooljik concert 3.20 Omroeporkest. 4.35 Ottersbach- Trio en soliste. 5.20 Gram.muziek. 6.30 Om roeporkest, m.m.v. solist. 8.50 Gram.muziek, 9.50—11.20 Omroeporkest, Keulsch pianodud en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.50 —2.20 Gram.muziek. 5.20 Omroepkleinorkest, 6.50 Omroepsalonorkest. 7.20 Gram.muziek, 8.20 Cabaret. 10.30—11.20 Gram.muziek. 484 M.; 12.20 Gram.muziek. 12.50 J. Schny- ders' orkest. 1.50—2.20 Gram.muziek. 5.20 Fud Candrix' orkest. 6.15 Gram.muziek. 6.50 Cahct-kwartct. 7.35 Gram.muziek. 8.20 Ver- rassingsprogramma. 9.05 Gram.muziek. 9.20 Radiotooneel met muziek. 10.30 Gram.platen, 10.5011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Berljjnsch Philharmonisch orkest, m.m.v. so list. (Om 8.30 Berichten). 9.20 Berichten, 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Weerbericht, 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. WIJNEN EN GEDISTILLEERD D'ARNHEMSCHE POORT TEL. 242 AMERSF. RADIO CENTRALE Naast dat van de Hollandsche zenders, geeft de N.V. Amersfoortsche Radio Centrale komende week het volgend# buitcnlandsche programma door; Zondag 19 December 8 306.0C Brussel Vlaamsch 6.008.10 Droitwich 8.108.35 Diversen 8.351*2.00 Radio Paris 4e programma: 8.30—12.00 Keulen 5e programma: 8.30— 1.20 Luxemburg. 1.2011.00 Londen Regional 11.0012.00 Luxemburg Maandag 20 December Brussel Vlaamsch Hamburg Radio Paris Brussel Vlaamsch Droitwich Gram. uitz. A.R.C. Rome Radio paris Droitwich 8.20— 9 20 9.20—11.00 11.00—12.20 12.20— 2.20 2.20— 6.50 7.00— 8.00 8.00— 9.25 9.2511.05 11.05—12.00 4e programma: 8.00—12.00 Keulen 8 0010 50 Luxemburg 10.5012.00 Londen Regional 5e programma: 8.0010.50 Luxemburg 10.50—12.00 London Regional Dinsdag 21 Decernbor 8.00— 9 20 920—12.20 12.20— *2.20 2.20— 6 20 6 20— 6.50 7.00— 8.00 8.0011.20 11.20—12.00 Brussel Vlaamsch Hamburg Brussel Vlaamsch Droitwich Luxemburg Gram. uitz. A.R.C. Brussel Vlaamsch Droitwich 4e programma: 8.00—1*2.00 Keulen 5e programma: 8.0010.50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional Woensdag 22 December 8 009.20 Brussel Vlaamsch "1.2010.20 Deutschlandsender Hamburg Brussel Vlaamsch Brussel Vlaamsch Droitwich Hamburg Radio Paris Brussel Fransch Gram. uitz. A.R.C. Droitwich 10 20—12.20 12.20— 2.20 2.20— 4.05 2.20— 4.05 4.05— 5.20 5.20— 6.20 6.20— 6.50 7.00— 8.00 8.00—12.00 te programma: 8.00—12.00 Keulen 5e programma: 8.00—10.50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional Donderdag 23 December 8.009.20 Brussel Vlaamsch 9.201— 9.40 Radio Paris 9.5012.20 Hamburg 12.20— 2.20 Brussel Vlaamsch 2.205.05 Droitwich 5 055.50 Luxemburg 5.506.20 Droitwich 6.206.50 Hamburg 7 00— 8.00 Gram. uitz. A.R.C. 8.008.50 Luxemburg 8.5011.05 Radio Paris 11.0512.00 Luxemburg 4e programma: 8.00—12.00 Keulen 5e programma: 8.0010.50 Luxemburg 10.50—12.00 London Regional Vrijdag 24 Decmber 8.00— 9.20 9.20— 9.40 9.50—12.20 1*2.20— 2.20 2.20— 5.50 5.506.50 7.00— 8.00 8.00—10.05 10.05—12.00 Brussel Vlaamsch Radio Paris Hamburg Brussel Vlaamsch Luxemburg Droitwich Gram. uitz. A.R.C Boedapest Brussel Fransch 4e programma: 8.00-12.00 Keulen 5e programma: 8.00—10 50 Luxemburg 10.5012.00 London Regional Zaterdag 25 December Brussel Vlaamsch Radio Paris Luxemburg Droitwich Radio Paris 7.30- 5.20 5.20— 6.50 6 50— 7.20 7.20— 9.20 9.20—12.00 4e programma: 7.30—12.00 Keulen 5e programma: 7.30—10.50 Luxemburg 10-5012.00 Londen Regional

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9