Fortmann Hehenkamp HET HELSCH COMPLOT De a.s. blijde gebeurtenis Mr. G. Vissering overleden s Zeer bekwaam financier Brand in Harmonie te Groningen Vrachtauto sloeg over deii kop UIT DE STAATSCOURANT Shawls HANDELSVERDRAG met Duitschland Het „Concertgebouwbal" LUIT. KOLONEL G. J. M. van Weel t Radi io-programma s Ie BLAD PAG, 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 DECEMBER 1937 BINNENLAND Hoe het baby-uitzet ver zorgd wordt Prinses Juliana heeft van Hongaar- sche boeren een prafchtige wieg ontvan gen. De wieg evenwel, die op den dag der Vorstelijke geboorte in gebruik zal worden genomen, is in gereedheid ge bracht door diaconessen der Neder- landsch Hervormde «Diaconessen-inrich ting „Bronovo" te 's-Gravenhage. Deze zusters hebben ook de vereerende op dracht ontvangen mede te werken aan het uitzet. Verscheiden artikélen, die gebruikt zijn toen Prinses Juliana werd geboren, zijn trouw bewaard en het ligt, naar de Telegraaf verneemt, in dq bedoeling.dat deze thans, nu de Dochter Moeder wordt opnieuw hun dienst zullen doen. H.M. de Koningin heeft er Zelf mede op toe gezien, dat alles in de beste orde zal zijn. De babv-kleedtalel bijvoorbeeld, die 27 jaren geleden ten Hove is gebezigd, is door HM, de Koningin Zelf in een nieuw gewaad gestoken. OUDE VROUW DOOR AUTO AAN GEREDEN EN GEDOOD TILBURG, 19 Dec. Zaterdagavond ïs op den Korvelscheweg de ongeveer 80-jarige mej. Reynders door een auto aangereden en gewond. Hedenmorgen is zij aan de bekomen verwondingen overleden. O diaidA piai&awc %jujlu&m qosuds. iapdwljn Per flesch f 0,651|| Per anker f 25.- J?. SchoJbeAman %n. 74i/i£chiAjckcAjAaat 17 Ju!. 145 Oud-president van de Nederlandsche Bank BLOEMENDAAL, 19 Dec. Zondagochtend is te zijnen huize overleden de heer Mr. G. Vissering, oud-president van de Nederlandsche Bank. Gerard Vissering werd op 1 Maart 1865 te Leiden geboren. Hij studeerde rechts wetenschappen aan de rijksuniversiteit aldaar, waar hij in 1890 promoveerde op een proefschrift, getiteld: „Personenta- rieven van spoorwegen, stelsels en cri- tiek". In 1891 vestigde hij zich als ad vocaat en procureur te Amsterdam. In 1895 werd hij secretaris van de verceni- ging voor den effectenhandel aldaar. Twee jaar later volgde zijn benoeming lot lid van de directie der „Kasvereeni- ging", terwijl hij in 1900 opgenomen werd in de directie van de Amsterdam- sche Bank, welke functie hij in 1906 ver wisselde voor die van president van de Javasche Bank to Batavia. De taak. welke hem in Indië wachtte, was geen gewone. Hij had niet alleen het werk van zijn voorgangers voort te zetten, doch hij moest de werkzaamheid van de Bank in nieuwe hanen leiden. Wat hij ais zoodanig presteerde, komt o.a. tot uiting in de groote waardcering voor de jaarverslagen, welke hij gedurende de vijf jaren van zijn presidentschap heeft samengesteld. Belangrijk was ook zijn optreden in verband met de muntzuive- ring op Sumatra, waarbij de uitheem- sche dollar door den Nederlandschen gulden werd vervangen. Zijn bemoeienis strekte zich tevens tot. de verdere munt- zuivering in den Nederlandsch-Indi- schen archipel uit In 1911 ontving mr. Vissering van de Cbin.ec.sche. regeering de buitengewoon eervolle opdracht op te treden als haar adviseur voor munt- en bankzaken. Mr. Vissering legde zijn ervaringen op dit gebied neer in een lijvig werk „On Chinese currency" genaamd, waarvan de twee deelen in 1913 en 1914 zijn ver schenen. Zijn werkzaamheid in China duurde slechts korten tijd, want reeds in 1912 volgde zijn benoeming tot president van van do Nederlandsche Bank, als opvol ger van mr. N. P. van den Berg. Deze functie, welke de kroon op zijn werk zo11c, heeft mr. Vissering tot 1 Januari 1932 bekleed, toen zijn gezondheidstoe stand hem noopte zijn tank neer te leg gen. Vooral gedurende den wereldoor log werden hem zeer zware eischen ge steld. Niet alleen moet worden gewaagd van zijn succesvolle werkzaamheid op liet gebied van het circulatiebankwezen, ook op het terrein der internationale fi- nancieele en economische samenwer king speelde een rol van beteekenis. In den herfst van 1919 kwamen op zijn initiatief te zijnen huize vele voor aanstaande economen en bankiers uit binnen- en buitenland bijeen voor parti culiere en vertrouwelijke besprekingen van de financieele en economische vraagstukken van den dag en van het economisch herstel in Europa. Deze bij eenkomst leidde tot hot opstellen van een memorandum, dat op 15 Januari 1920 gepubliceerd is. Hieruit vloeiden weer de verschillende economische en financieele conferenties voort, die In do jaren 1920 tot 1922 gehouden zijn. Van de conferentie te Brussel in 1920 was nir. Vissering vice-president, terwijl hij in 1922 deel uitmaakte van de Neder landsche delegatie ter conferentie van Genua. Naast zijn financieelen en economi- schen arbeid, had mr. Vissering groote belangstelling voor alle vraagstukken, welke samenhingen met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Reeds in 1898 had hij tezamen met den heer II. C. van der Houwen van Oordt een studie hierover doen verschijnon, geti teld „de economische beteekenis van de afsluiting en drooglegging van de Zui derzee". Na het overlijden van den heer van der Houwen van Oordt werd mr. Vissering secretaris en later voorzitter der Zuiderzeevereeniging. Vele jaren bekleedde hij de functie van voorzitter van den Zuiderzeeraad. Thans was hij nog vice-voorzitter. Brandweer was het vuur snel meester GRONINGEN, 19 Dec. Op den zolder van de „Harmonie" boven de biljartkamer, ontdekte heden avond om half negen een dienst meisje, dat daar toevallig moest zijn, een dikke rook. Hevig ge schrokken rende het meisje naar beneden en waarschuwde den ex ploitant, den heer H. Tuinema, die onmiddellijk de brandweer alar meerde. Deze rukte met groot ma teriaal, onder leiding van haar commandant, den heer Pl«"»eg, 1 Het bleek dat het vuur voornamelijk op den zolder woedde. Dank zij het krachtdadig optreden der brandweer konden de vlammen met één straal op de waterleiding bedwongen worden. De oorzaak van den brand moot worden gezocht in een gasgeiser, welke zich op de eerste verdieping bevindt, en welke afgevoerde gassen via een houten lift koker naar buiten worden, geleid. Dc^e geiser,, die zich automatisch in- en uit schakelt, is in brand geraakt, waardoi r ook de afgevoorde gassen vlam vatten en het ypur zich verder op den zolder kon uitbreiden. Het blusschingswerk nam ruim een uur in beslag. De schade wordt dóór verzekering gedekt. Het concert van de Groningsche Or kest Vereeniging, dat plaats von in de groote bovenzaal van de „Harmonie", kon zonder stoornis doorgang vinden. WOONARK UITGEBRAND TE NIJMEGEN NIJMEGEN, 18 Dec. Vanavond om elf uur brak brand uit in de woonark „Rika", liggende aan den Ooydijk tegen over de Waalbrug aan den Nijmeegschen oever. De bewoners, tevens eigenaars van de ark, de familie Verehui, waren niet aanwezig. De brandweer, die met twee motor- spuiten uitrukte, tastte het vuur kracht dadig aan, zoodat de omliggende sche pen en het clubhuis „De Batavier" niet door de vlammen werden aangetast. Dc ark brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. JAN GRADER f AMSTERDAM. 19 Dec. Hedenavond is in zijn woning in de Govert Flinck- straat na een ziekte van eenige maan den op ?S-jarige leeftijd overleden de bekende tooneelspeler Jan Grader. Bestuurder gedood. Gees telijke, die gewaarschuwd werd, overleed onder weg ROERMOND, 19 Dec. Vannacht even over twee is op den weg Weert—Roermond onder de gemeen te Baexem een ernstig autoongeluk gebeurd. Een zware vrachtwagen van den vrachtondernemer Frencken uit Roggel reed met groote snelheid den bocht in nabij de kerk te Baexem. De auto ging daarbij rechtstandig over den kop. De naast den bestuurder gezeten Th, Jans sen, eveneens uit Roggel, werd op slag gedood. Omwonenden, die op den slag van de over den kop gaande auto aan kwamen, gingen daarop de in de buurt wonenden pastoor Tummers halen. Deze begaf zich aanstonds naar de plaats van het ongeluk. On derweg echter werd hij door een be roerte getroffen en overleed spoedig daarna. Pastoor Tummers. die 51 jaar oud was, was vroeger profes sor aan het bisschoppelijk college te Weert. De bestuurder van de auto zou on- dor den invloed van sterken drank heb ben verkeerd. Burgemeesters Verleend is de eeremedaille, verbon- den aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan H. P. de Kruijff, organist bij de Nederduitsch-Hervormde gemeente te Zoelen. Onderscheidingen Aan W. C. A. Huijbregts is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1938 eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Alphen en Riel. Opnieuw benoemd zijn: met ingang van '1 Januari 1938, tot burgemeester der gemeente Deurne, J. C. van Beek; met ingang van 1 Januari 1938, tot burgemeester der gemeente Eindhoven, A. Verdijk; met ingang van 13 Januari 1938, tot burgemeester der gemeente Hooge- en Lage Zwaluwe, D. E. van Suylekom, se eretaris dier gemeente; met ingang van 6 Januari 193S, tot burgemeester der gemeente Nieuwe Niedorp, P. Phiister; met ingang van 6 Januari 1938, tot burgemeester der gemeente Obbicht en Papenhoven, M. J. A. B. M. Koten. Met ingang van 1 Januari 1938, is be noemd tót burgemeester' der' gemeente T.Tzcndijke, jbr. L; E. D. S. von Bönning- hausen tot Hcringhaven. ONVOORZICHTIG VOORRANGSWEG OVERGESTOKEN Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Deventerstraatweg ter hoogte van den Osseveldweg te Apeldoorn, een ernstig ongeluk voorgevallen. Uit den Osseveldweg naderde de ruim zestigjarige wielrijder Blokker uit Apel doorn den voorrangsweg, welken hij zonder op het verkeer acht te slaan, overstak. Op hetzelfde oogenblik werd hij door een auto, bestuurd door den heer D. uit Diepenveen, die op wegwas naar Deventer, gegrepen. B. smakte tegen den grond en was vrijwel op slag dood. Den autobestuurder treft aan het ge beurde geen schuld. LANGESTRAAT 63 TELEF. Het herstellen, opmaken en bijvullen van Matrassen geschiedt door ons goed, goedkoop en in 1 dag. Vraagt prijsopgave. Datt 'Baatte Afd. Bonneterie Nieuwe zendingen Leder Handschoenen in zeer aparte moderne kleuren kleurige zijden nouveauié's Wollen Shawls en garnituren Tricot Japonnen 8.75, 9.75, 10.75 Wollen Jasjes Weensche Bull-overs Wollen en Gewatteerde Peignoirs Nieuw clearingverdrag tot 3 Dec. 1938 ge>loten De regeeringspersdienst meldt: Van 718 December hebben te Berlijn onderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland in verband met het afloopen van het be staande verdrag od 31 December 1937. Na moeizame besprekingen heb ben deze onderhandelingen tot het resultaat geleid, dat een nieuw clea ringverdrag tot stand is gekomen, hetwelk zal loopen tot 31 December 1938. Dit verdrag vertoont slechts weinig afwijking van het tot dus verre bestaande verdrag. Het per centage aan vrije deviezen, dat aan Duitschland wordt toegekend, werd verhoogd en gebracht op 10 pet. Voorts werden eenige posten, ver band houdende met hei transitover- keer en den tusschenhandel, welke tot dusverre niet onder de clearing vielen, onder de nieuwe regeling ge bracht. De tekst van het nieuwe verdrag zal binnenkort worden erepubliceerd. Aangezien de onderhandelingen over het betalingsverkeer geruimen tijd in beslag hebben genomen, was het niut meer mogelijk, de onderhandelingen over een nieuw verdrag voor het goede renverkeer, hetwelk in de plaats zou moeten treden van het op 31 December a.s. afloopende verdrag, aan te vangen op een zoodanig tijdstip, dat deze met succes voor het eind van het jaar vol tooid zouden kunnen worden. Om die reden werd het bestaande verdrag voor het goederenverkeer onveranderd verlengd voor een tijd vak van drie maanden, te weten tot 31 Maart 1938 AMSTERDAM, 18 Dec. Zooals men weet bestond reeds lang het plan, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Concertgebouw, een feestelijken avond te organiseeren, een avond, die de abonné's van de concerten eens op een andere wijze met elkaar in contact zou brengen dan zooals dit tot nu toe door middel van de concerten placht te ge schieden. Deze plannen hebben thans zeer vasten vorm aangenomen en het .Concertgebouwbal", dat daaruit is ge groeid, zal een evenement worden, zoo als de Amsterdamsche muziekwereld tot op heden nog niet heeft gekend. Op 50-jarlgen leeftijd is te den Haaj na een kortstondige ongesteldheid over leden luitenant-kolonel van den gene* ralen staf G. J. M. van Weel, hoofd van de 2de afdeeling B van het departement van defensie. De heer van Weel, die op 24 Juli 1909 tot tweede luitenant bij het wapen der infanterie werd aangesteld, is op 2-4 Ju li 1913 tot le luitenant bevorderd en niet ingang van 2 October 1924 tot kapitein Den rang van majoor heeft hij op 25 Novomber 1934 bereikt. Hij is adjudant geweest van de oud< ministers Lambooy en Deckers en is reeds als kapitein chef geworden van de afdeeling Gencralcn Staf van het De- partement van Defensie, een functie die hij tot den huidigen dag heeft vervuld en tijdens welke hij is opgeklommen tot den rang van luitenant-kolonel. De heer van Weel was officier in da orde van Oranje-Nassau, ridder in het Legioen van Eer en officier in de Kroon* orde van België. DINSDAG 21 DECEMBER. HILVERSUM I. 1875 M. (Tevens over d» Jaarsveldzender op 415.5 M.). KRO-uit. zending 4.005.10 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gram.platen. 2.00 Vrouwen halfuur. 3.02 Modecursus. 4.00 Gram.muziek, 4.05 „Mensch en Wereld onder Theosofisch zoeklicht", causerie. 4.30 Gram.muziek. 4.35 HIRO-post. 4.40 Gram.muziek. 4.45 „Zee vaart, techniek en de machinekamer-officie ren", causerie, 5.10 De KRO-Melodisten en solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Es- perantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Katho- licisme en Communisme", causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist. 9.30 Gram.muziek. 9.40 KRO-orkest, 10.30 Berichton ANP. 10.40 Lily Mathé'» Zigeunerorkest. 11.10—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301 M. AVRO-uitzen. ding. 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gram.muziek. 10.30 Orgelspel, 11.00 Le zing „De aanstaande moeder en haar kindje", 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Gram.muziek. 1.00 Het" Omroeporkest. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Om roeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Gram.muziek. 4.00 Pianovoordracht. 4 30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Aeolian-Orkest. 6.30 Lezing „Kerstmis- licht op den donkersten dag". 7.00 Voor do kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Bonte Dins- dagavondtrein. 10.15 Gram.muziek. 10.45 Ac- tualiteitsflitsen. 11.00 Berichten ANP. Hier na tot 12.00 AVRO-Dansorkcst. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gram.mu- ziek. 11.50 Schwiller-striiksextet. 12.35 Ra- diotooneel. 1.20 Gram.muziek. 2.05 BBC-Nor. thern Ireland-Orkest en solist. 3.05 Orgel spel. 3.35 Gram.muziek. 4.20 Jaca Wilson'» kwintet. 4.50 Gram.muziek. 5.20 Uit Hilver sum: Kovaos Lajos' orkest en solisten. 5.50 Gram.muziek. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Har- monie-orkest. 7.25 BBC-Koor en jongens koor. 8.00 „Conversatiqn games", causerie, 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten.-9.40 „The Spirit of exploration", causerie. 9.55 Radiotooneel met muziek. 10.45 BBC-orkesl en solist. 11.35 V. Ladbrooke's orkest. 11.50— 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.50, 8.55 ed 10.40 Gram.muziek. 12.40 Cantrelle-Orkest en zang. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Vocaal en instrumentaal ensemble. 5.30 R. Ellis-orkest. 8.35 Kamermuziek. 9.50 Ra diotooneel. KEULEN. 456 M. 5.50 Militair concert, 7.50 Hermann Hagestedt's orkest. 11.20 Om- roep-kleinorkest. 12.35 Omroepdansorkcst, 3.20 Omroeporkest en solisten. 4.40 Zang ea piano. 5.20 Pianovoordracht. 6.80 Keulsch Kamer-symphonieorkest. 8.20 Winterzonne- wendefeest. 8.50 Danziger Landesorkest. 9.40| Politiek dagbladoverzicht. 9.55 Omroepdans- orkest, -vrouwentrio en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M-: 12.201 Gram.muziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gram.muziek, 5,20 Omroepsalonorkest en gram.platen. 6.50 en 7.20 Gram.muziek. 8.20 Bonte Avond, 10.3011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 Omroep salonorkest. 1.30 Het Kouznetzoff-orkest. I.50 Omroepsalonorkest. 5.20 Jean Omer'i orkest. 6.35 Zang. 7.00 Cellovoordracht. 7.20 Gram.muziek. 8.20 Bonte Avond. 9.05 Accor* deonmuziek. 9.20 Radiotooneel ir»et muziek 10.3011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1671 M. 7.20 Barnabas von Geczy's orkest. 8.20 Berich ten. Dagbladoverzicht. 8.35 Gevarieerd con cert. 9.05 Gram.muziek. 9.20 Berichten. 9.50, Viola en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20— II.20 Winterzonnewendefeest. FEUILLETON Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN 32) Ongeveer een uur later, toen ze op het punt stonden het huis te verlaten, kwam de kleine jongen, dien Alice op aanraden van dr Guthrie in haar dienst genomen had, haar vertellen, dat er een heer in de bibliotheek was, die haar wenschte te spreken. HIJ vertelde, dat de heer zijn naam niet had willen zeg gen en dat hij haar niet lang op zou houden. Ze ging onbevreesd naar bene den, maar toen ze de deur opende en bij de tafel een bekende, groote. mili taire figuur zag staan, scheen haar hart stil te staan. Maar haar verwarring duurde slecht6 een- oogenblik Toen richtte zij zich trots op en haar ge zicht verstrakte zich tot ern koude hoog hartig vragende uitdrukking. Maar ka pifein Jim Slanlev liet zich niet gemak kelijk afschrikken en hij vleide zichzelf met het idee dat hij wel wist, hoe hii epn kwade vrouw moest aanpakken. .Ik heb mijn naam niet gezegd Alice, omdat ik hang was dat je dan zoudt weigprep mii tp ontvangpn" he gon hij mPt ten stem, die den juistep toon van nederigheid en herouw aange nomen had „Kijk me niet zoo eigen aardig aan. Het is alles een misverstand geweest. Wil je een oogenblik aan de gelukkige dagen terugdenken, die wij samen gehad hebben, terwijl ik je zal trachten uit te leggen, hoe alles ge komen is „Wat u mij te zeggen hebt, kapitein Stanley interesseert me niets. Het feit, dat ik geen van uw t\Vee brieven be antwoord heb, had u er toch van moe ten overtuigen, dat ik, wat mij betreft, voorgoed met bet verleden afgedaan heb, zooals u dat toen zoo heftig scheen te verlangen." Hij kromp ineen, niet zoozeer door haar woorden als door den toon waarop zij geuit werden. Ofschoon hij niet be paald een fijngevoelig man was, ont ging hem haar vernietigende minach ting nipt. „Natuurlijk weet ik. dat het moeilijk is een verklaring voor dien eersten brief van me te geven", zei hij haastig. „Maar laat me het tenminste probee- ren'. Hij was te goede trouw geschre ven. Ik had van je moeilijkheden thuis gehoord en vond het gemeen daar nog andere aan toe te voegen." „Ja, andere moeilijkheden eraan toe te voegpn, zooals zeker gebeurd zou zijn. als ik met u getrouwd was „Je bent hard, Alice. Maar werkelijk, toen miss Travers kwam en ik iets definitiever berichten over dien anderen joneen kreeg, vond ik het mijn plicht, mij terug te trekken en jou de kans te geven je positie te verbeteren." „Wat miss Travers u ook verteld heeft, kapitein Stanley, het was niet waar en zelfs al zou het dat wel ge weest zijn, dan noe had het niets aan onze verhouding hphoeven te verande ren U bad thans hehooren te komen en mii openlijk vertellen, wat u te zee gen had." „Ik heb dat heseft. toen het te laat was. Alice. Maar moet het te laat zijn, echt?" zei hij op smeekenden toon. „Ja, absoluut te laat", antwoordde zij helder, zonder ook maar de geringste trilling in haar stem. Hij ging onrustig van zijn eene been op zijn andere staan en draaide aan zijn snor in een woedende poging om passende en doeltreffende woorden te vinden. „Het is verschrikkelijk moeilijk uit te leggen, Alice, maar als je me wilt vergeven, zal ik je mijn heele leven dienen en mijn uiterste best doen, alle twijfel uit je geest te verbannen." Ze keek hem vast aan, zonder ook maar een oogenblik de oogen neer te slaan. Hij verdiende eestraft te worden, zij was niet do eerste vrouw, die hij had doen lijden en zij was niet van plan hem te sparen. „Toen ik arm was en zonder vrien den en sympathie en hulp noodig had, kapitein Stanley, hebt u me in den steek gelaten", zei ze met heldere stem. „En nu ik geen van die dingen noodig heb, moot ik u vaarwel zeggen. Ik heb hier een tehuis en vrienden gevonden en heb u verder niet nondig. Vaarwel." Niet in staat de spanning een secon de langer te verdragen, hoog zij vlug het hoofd on verliet de karner. HOOFDSTUK XXVII. Mysteries. Hoewel de aard van het afgeloopen eesprek haar natuurlijk overstuur ge maakt had. was het karakteristiek voor Alice Harman. dat zij haar plicht niet verzaakte voor haar persoonlijke eevoelens Daarom riep ze miss Cum mings, zoodra ze dacht, dat Stanley wel uit zicht zou zijn en tezamen gin een zij op weg. Onderweg praatten zij echter niet veel en ofschoon het miss Cummines niet ontging, dat er iets irrhaar jonge vriendin veranderd was, was zij wel zoo verstandig er niet naar te vragen of er iets over te zeggen. Zij had een goede leerschool door gemaakt. Daar ze een moeilijke en on dergeschikte positie in vele families in genomen had, wist ze, hoeveel waarde de kunst van het zwijgen waard is. Alice was meer dan dankbaar voor haar stilzwijgendheid, die er veel toe bijdroeg de uitstekende verstandhou ding tusschen hen beiden te verster ken. Ze gingen de Zuiderbrug over en liepen in Oostelijke richting de Ran- keillourstraat langs, die toendertijd nog een keurige en fatsoenlijke straat was. waar alleen dat deel van iets minder goeden stand was, dat door do armen- buurt, vlak bij den ingang van bet Oueens Park, liep. Op den allerlaatsten hoek stond hel huis. waar dr Gardiner zijn practijk had. Toen zij er nog slechts een paar niPter van verwijderd waren, ging de deur open en kwam hij naar buiten, met een klein, zwart taschje in zijn hand. Hij z.ag er verwaarloosd en sjofel uit, met die zielige vervallenheid, ken- teekenend voor mcnschen. die betere tijden gekend hebben. Desondanks her kende Alice hem onmiddellijk. „Wat vreemd, Cummie, dat ik heir, hier weer moet ontmoeten! Ik heb hem niet meer gezien sinds dien avond, toen hij met dr. Ruthven bij mijn tante geweest is." „Over wien hebt u het, miss Har man?" „Professor Gardiner. Kijk, hij ver- dwijnt daar net in die stoep." „Professor Gardiner!" Miss Cummings keek uiterst verbaasd, terwijl zij dien naam herhaalde. „Dat is professor Gar diner niet." „O, ja. dat is bij wel", antwoordde Alice. „Hij is een opvallende verschij ning, die men niet gauw vergeet. Bo vendien is hij vrij lang in huis geweest en heb ik tien minuten vlak bij hem gestaan, terwijl hij mij zijn oordeel over mijn tante mededeelde. Maar het verbaast me hem hier te zien en zoo vreemd gekleed. Zoo zag hij er heele maal niet uit, toen hij op het George Plein was. Weet u misschien ook, of hij een beetje excentriek is?" „Ik ken hem heel goed, als u ten minste professor Gardiner van de uni versiteit bedoelt", zei miss Cummings, een beetje heftig. „Ik behoor hem ook te kennen, want ik heb zijn beide doch ters drie jaar lang muziekles gegeven en hemzelf bijna dagelijks gezien. En ik verzeker u, dat hij een van de meest beschaafde heeren uit Edinburg is en zoo precies op zijn kleeren, dat de stu denten hem dikwijls om zijn fatterig heid uitlachen. Hii is altijd volgens de nieuwste mode gekleed." „Wat eigenaardig. Maar dat is pro fessor Gardiner, Cummie." „Noc, heusch niet. Zijn figuur lijkt er een beetje op. dat moet ik toegeven, maar professor Gardiner, nee hoor! Ik ken hem, hoop ik, zoo goed als mijn eigen vader en hij kent mij. Hebt u niet gezien, dat hij ons aankeek, zon der ons te herkennen?" „Het is heel vreemd!" zei Alice op verbaasden toon. „Laten we even teruggaan, Cummie en op het naam plaatje van zijn deur kijken. Het kleine vrouwtje draaide zich met groote snelheid om en zij begaven zich naar de deur, waarop inderdaad zijn naam geschreven stond. „Ziet u nu wel, Cummie, dat ik ge lijk heb", zei Alice met haar vreemden glimlach. „Het js dezelfde naam, maar niet de man, miss Harman", hield miss Cum- minge vol, maar Alice wa6 niet te over tuigen. Bij het zien van den man, die bij de crisis van de ziekte van haar tante tegenwoordig geweest was, kwamen al' 16 herinneringen aan dien moeilijken tijd weer boven en vooral die aan da Ruthvens, die ze bad trachten te ver geten. En hoe meer ze over alles na1 dacht, des te verwarder 9cheen alles te worden. Weldra kwamen zij echterj aan het ellendige krot, waar dr. Guthne ben gevraagd had een onderzoek naar de kinderen in te stellen. Ze vonden daar zooveel diepe ellende en werkelijk lilden, dat voor een oogenblik alle an dere gedachte uit haar geest verdreven werden. Maar toen ze weer thuis wa ren, kwam de gedachte aan dr. Gaf diner telkens en telkens weer hard' nekkig bij haar op en ze sprak er zelfs tegen Christina over. „Herinner jij je den dokter, die bij miss Dempster geweest is den nacht, voordat zij stierf?" vroeg zij als ter loops, zoodra zij een oogenblik met bet meisje alleen was. Onmiddellijk gleed er een eigenaar1 dige uitdrukking over Christina's ex4 pressief gezicht en kreeg zij een kleur, „Ja, miss Alice, ik herinner me bem heel goed." „Zou je hem herkennen, als je hem weer zag?" „Ja, miss Alice." „Ik wil graag, dat je vanmiddag iet3 voor mij doet, Christina. Je weet na- tuurlijk wel, waar de Rankeillourstraat is?" „Ja, miss Alice." „Een zekere dokter Gardiner heeft daar zijn practijk. Nu moet je daar aankloppen en naar binnengaan en eeo cf ander drankje voor jezelf vragen Je hebt toch laatst neuralgia gehad, du® dan kan je hem daarvoor wel Iets vra' gen. Ik wil graag, dat je voor me vindt, of hij dezelfde dokter is, die biefi dien nacht geweest is." J (Wordt vervolgd)» i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2