WAT DE AFDEELINGEN BESPRAKEN UITSLAANDE BRAND GRAVES SUPERIEUR" J A. SCHOTERMAM ZN. Woningbedrijf en reinigingsdienst De woningen van „Frisia' If <3* ||y I GRAZIGE WEIDEN INT. ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN GEBRUIK VAN DE EIERHAL Kerstcollecte voor de armen Perceel brandde geheel uit WINKELSLUITING per flesch fl.40 - per anker f57. 2e BLAD PAG. 1 am:~ iSCH DAGBLAD DINSDAG 21 DECEMBER 19Ï7 STADSNIEUWS Verbetering gevraagd in de positie van de kweeke- lingen met acte VI B. en W. antwoorden, dat muntgas- verbruikers wel v -,st recht kunnen krij gen (103 van hen hebben het), maar vele van deze verbruikers zijn minder gas gaan gebruiken door invoering van electrisch licht en het koken op petro leum. Door afschaffing, met ingang van 1 Jan 1937, van de installatiehuur, waar in de meterhuur was begrepen, verkee- ren deze verbruikers in een bevoorrech te positie. Het is B. en W. niet bekend in welke richting de door een der leden aange duide reorganisatieplannen bedoeld worden en zij hebben dan ook geen re den om aan de gas-commissie of aan een commissie uit den Raad op te dra gen met den Directeur van het bedrijf reorganisatieplannen voor te bereiden. Alles wat voor uitbreiding noodig is, behalve de détails van jaarlijks terug komende uitbreidingen aan buizennet enz. wordt in de Commissie uitvoerig behandeld. B. en W. ontkennen, dat de kosten der Centr. boekhouding ontzettend hoog mogen worden genoemd. De bevordering van een viertal ambte naren is in het College ernstig bespro ken. Ten slotte is besloten slechts een hiertoe voor te dragen, doch ten aan zien der anderen een beslissing aan te houden, omdat ook bij andere diensten gelijksoortige gevallen aanwezig zijn of kunnen zijn en B. en W. achten het niet wenschelijk, behalve in gevallen van strikte onvermijdelijkheid, in verband met de gemeentefinanciên, thans enkele functies in rang te verhoogen. Reinigingsdienst Bij dezen dienst zijn een paar oude wagens aanwezig, die alleen gebruikt worden na de feestdagen, dus maar en kele dagen per jaar; ze kosten echter aan onderhoud f 280 en f 300. Is het niet beter dergelijke auto's op te ruimen? Achten B. en W. het wel noodig om voor den Reinigingsdienst zulke kost bare Diesels aan te schaffen? Gaarne w'ordt B. en W. in overweging gegeven eerst een werkelijk deskundige te raad plegen, want er loopen bij andere rei- ningingsdiensten in ons land, waar de auto's 5 a 6000 K.M. per jaar loopen, geen Dieselwagenö. Voor het schoonhouden van ihet woon wagenkamp wordt thans 500 minder uitgetrokken. Zal daardoor het kamp nog niet meer in verwaarloosden en on gezonden toestand geraken. B. en W. antwoorden, dat bedoelde auto's ook worden gebruikt bij zand- strooien, sneeuwploegen, sneeuwoprui- men en voor het ophalen van blad in den herfst. Na zijne overweging is besloten, tot den aankoop van een Diesel-vuilnisauto, gezien de gunstige resultaten met de Diesel-auto's, welke de dienst al 3H jaar in gebruik heeft. De commissie van bijstand, welke uitvoerig van vooi lich ting werd gediend, adviseerde gunstig. Gezien de doordachte adviezen van den Directeur, oordeelden B. en W. den aan koop van deze Diesel-auto's in het economisch belang van den dienst, ter wijl zij het onnoodig vinden daarenbo ven nog een ander deskundige te raad plegen. De kosten van het schoonhouden van het woonwagenkamp en het verstrek ken van turfstrooisel voor de stallen be droegen pl.m. 100.per jaar. Voor 1938 is geraamd 400, voldoende om het kamp in behoorlijken staat te hou den. omdat sedert 1 Nov. 1937 geen turfstrooisel meer wordt verstrekt en de bewoners de omgeving van hun wa gen moeten schoonhouden, terwijl de bezitters van paarden den 6tal moeten schoonhouden. B. en W. kunnen niet toegeven, dat de zindelijkheid in het kamp te wenschen overlaat. Bouw en Woningtoezicht Gevraagd wordt of in de bouwveror dening een bepaling voorkomt, waarbij dwingend wordt voorgeschreven, dat gasvrije kelders moeten worden ge maakt. Zoo neen, achten B. en W. het dan niet noodzakelijk een dergelijke be paling op te nemen. Het Rijk heeft bij den bouw van de laatste twee nieuwe gebouwen hiermede geen rekening ge houden; kan hierop iet worden aange- dronge. Het is een der leden opgevallen, dat de parcelleering van bouwterreinen dik wijls voor groote gebouwen te klein is. Wordt door het bouwtoezicht voldoen de er op gelet, dat het perceel, waarop gebouwd wordt, voor de te stichten ge bouwen niet te klein is, ook in verband met de achterterreinen en de ligging der perceelen. Dwingend voor te schrijven gasvrije kelders te maken ligt niet in de bedoe ling der regeering, die zich voorstelt, dat de bescherming van de burgerbevol king zal plaats hebben als een vrijwil lige zelfbescherming. Bovendien zijn deskundigen het er geenszins over eens, dat voorzoover het normale wo ningen betreft, de oplossing gezocht moet worden in het maken van een bom- en gasvrijen kelder bij iedere wo ning. Amersfoort is ingedeeld in de 2e Revarenklasse, waaruit volgt, dat de trens, waarboven het treffen van bij zondere voorzieningen geëischt kan worden, ligt bij gehouwen met een grondoppervlak grooter dan 180 M2. Inderdaad zijn alhier eeniee viik^e bouwen opgericht met een ernnter be bouwd oppervlak dan hiervoor ew noemd. waarin geen hn^endere vno: ningen zijn getroffen. De beslissing of deze moeten worden getroffen, ligt aan den minister van binn. zaken, gehoord de Inspectie luchtbescherming en ligt dus niet bij het gemeentebestuur, ook en zelfs niet in het geval van particu liere bouwwerken. Door het bouwtoezicht wordt van zelfsprekend ieder verzoek om bouw vergunning zorgvuldig getoetst aan de eischen, die de bouwverordening, het uitbreidingsplan en de bebouwingsvoor schriften stellen, waarbij men echter bedenke, dat elk voorschrift min of meer een „genormaliseerde minimum- eisch" is en dus de minstens noodzake lijk geachte maten enz. eischt, zooals door den Raad vastgesteld. Woningbedrijf Aan een der leden is gebleken, dat verschillende gerneentewoningen leeg staan in bepaalde wijken, bijv. 26 van de 34 woningen in het Schilderskwar tier. Welke bijzondere oorzaak is daar van aanleiding? Ook het aantal leeg staande woningen in Frisia is groot. Welke maatregelen kunnen worden ge vonden om dit te verbeteren? Een ander lid wijst er op, dat als huuropbrengst Frisia f 15.180 wordt ge raamd, terwijl over 1936 f 13.300 werd ontvangen. Aangezien hoe langer hoe meer woningen leeg komen, vraagt spr. het aantal leegstaande woningen op te geven en te overwegen of de huur- raming niet verlaagd moet worden. Het aantal leegstaande gemeente woningen is niet hoog. Exclusief de woningen van de voormalige bouwver- eeniging „Frisia" was het percentage gemeentewoningen, dat leegstond op 10 November 1937, 2,09 pet. van het totaal aantal gemeentewoningen. Inderdaad staan in het z.g. Schilderskwartier 16 woningen leeg van een niet gewild tvpe De Raad stelde reeds een crediet be schikbaar om deze woningen te verbou wen tot suite-woningen. B. en W. stellen zich voor, dat nadat deze verbetering is aangebracht, deze woningen weer ver huurd zullen worden, en het verheugt hun te kunnen rnededeelen, dat zich nu reeds reflectanten aanmelden, om de woningen na de verbouwing te mogen huren. Van de 41 woningen van de voor malige bouwvereeniging „Frisia" staan er nog steeds een 15-tal leeg. Het is on juist, dat er hoe langer hoe meer wonin gen leegkomen, wel blijft het aantal leegstaande woningen om dit cijfer schommelen. Er zijn sinds de gemeente deze woningen naastte, vele woningen verhuurd, echter andere ook weer ver laten. Men bedenke daarbij echter, dat de laatste jaren, juist in de prijsklasse, waartoe deze woningen behooren, een groot aantal woningen gebouwd is en dientengevolge een groot aantal wonin gen in die prijsklasse leegstaan en dus beschikbaar is. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat het niet mee valt onder deze omstandigheden in to loopen. Het euvel is niet te bestrijden door een verlaging van de huur alleen, omdat een te groote verlaging het ge vaar medebrengt, dat er een andere ca tegorie huurders komt en dat daarom de tegenwoordige bewoners de wonin gen verlaten. De bebouwing in de on middellijke omgeving van Frisia met woningen van aanmerkelijk hoogere huur zal de kansen op verhuring o.i. vergrooten. Van belang achten B. en W. het ook, dat zooveel mogelijk de verha len over „Frisia" in omloop en die hun oorsprong vinden in den toestand, waar in de woningen vroeger verkeerden, worden bestreden door erop te wijzen, dat de woningen geheel gerestaureerd zijn en zeker de gevraagde huur waard zijn, nog afgezien van de zeer gunstige en fraaie ligging en het feit, dat de woningen op een zeer goeden stand ge legen zijn. nml. in een omgeving van aanmerkelijk duurdere huizen. Onderwijs Verschillende leden spreken zich uit voor verbetering in de positie van de kweekelingen met akte. De toestand i9 van dien aard, dat verwacht mocht worden, dat B. en W. hierin eenige ver betering hadden voorgesteld. Een lid noemt het een immoreclcn toestand, dit parasiteeren op deze onderwijskrachten. Ook een ander lid beschouwt het insti tuut „kweckeling met acte" als een niet genoeg te laken instelling. In het bij zonder voor een gemeente acht hij het in strijd met hare waardigheid om vol waardige arbeidskrachten onbetaald te werk te stellen. Dit zou nog door den beugel kunnen, indien men leerkrach ten, die nog nimmer onderwijs hebben gegeven, bijvoorbeeld voor één of hoog stens twee jaar in de gelegenheid zou stellen om zonder betaling les te geven, teneinde daardoor de noodige routine op te doen, maar indien zij hun werk dan naar behooren verrichten, dient dit te worden gehonoreerd. Nog een ander lid zou om te beginnen een kweekeling willen bezoldigen, wanneer hij staat, op een plaats, waar voorheen een boven tallig onderwijzer was en verder zoo mogelijk die kweekelingen, aan welke in het noodzakelijk belang van het on derwijs zelfstandig een klas wordt toe gewezen. Gevraagd wordt een opgaaf van het aantal kweekelingen met acte, dat op het oogenblik op de gemeentescholen is te werk gesteld. Door een der leden wordt gevraagd of het niet mogelijk is. in de toekomst te geraken tot scholen met volledig 6 leer krachten en, waar dit niet kan, tot z.g.n. 3 mans-scholen. Ingevolge artikel 191 der Lager Onder wijs wet 1920 worden kweekelingen in de scholen toegelaten door het hoofd der school Deze toelating en het te werk stellen van kweekelingen met akte gaat dus buiten het College om. Invoering van het instituut kweeke ling met akte met een toelage uit de gpmeentekas, zou beteekenen het voor rpkpning van de gemeente werkzaam stellen van leerkrachten in de plaats van de vroegere boventallige onderwij zers Dit zou afgezien van de vraag welke principieele bezwaren hiertegen zouden kunnen worden aangevoerd J 11 '•«•ft---:.. '- V HfX' -'4^- 7---Vsa l Een merkwaardige film in het Grand Théatre Een wonderlijke en een merk waardige film loopt tot en met Don derdag in liet Grand Theatre. „Gra zige Weiden" (The green Pastures) laat feitelijk zien, hoe de Bijbelsche Geschiedenis verwerkt wordt door de tienduizenden Christennegers van Noord-Amerika in hun eenvou dige vroomheid. God leeft in vele vormen in de harten van hen, die in Hem gelooven. De kleine negertjes die de Zondags school bezoeken vragen duizend uit aan dominee Dcshee. Uit deze vragen en ant woorden ont6taat een beeld van God, van den hemel, de engelen, de schep ping van de aarde en de eerste men- schen. De hemel is een typische neger- wenschdroom, vol heerlijke spijzen en groote sigaren. Op de engelen zijn er grapjes van ruiende vleugels. De Heer is een vriendelijk man, die met iedereen gemoedelijk omgaat, maar die deson- Rcx Ingram ah „de Heer" in de fitm Grazige Weiden (Grand Thóótre) danks geen oogenblik ophoudt eerbied in te boezemen. Er is in deze film geen oogenblik, we willen dit voorop stollen, van ontwijding of van banaliteit. Het is het beeld van een heel kinderlijke, maar heel eerlijke voorstelling, reikende tot 't begrip van den neger en ontleend aan voorstellingen die binnen zijn bevatting liggen. Voor den critischen opmerker ligt hier de les verborgen van het be trekkelijke van het Godsbegrip voor liet menschelijk verstand, gebonden als wij zijn door ons beperkt voorstellingsver mogen. De Hoer uit deze negerfilm beleeft van zijn schepping, den mensch, zoo weinig pleizier, dat hij er moedeloos bij gaat worden. De tweede les van deze film is, dat alle schuld ligt in de onvol komenheid van den menscli. De ITeer geeft hem steeds weer een kans, de vrij gelaten mensch vervalt immer weer in zonde. Steeds moet de mensch lijden en aan het slot is de Heer vervuld van liefde en medelijden met de menschen. Door heel de film weeft zich een zach te beminnelijke humor, een voortduren de zelfspot, een beminnelijke kastijding van de onvolkomenheid van het men schelijk wezen. Er zijn kostelijke mo menten in. Noach bijvoorbeeld met zijn ark en de zorgvuldig verzamelde dieren in duplo. Noach die iieelemaal niet op de slangen gesteld is en die zoo graag zijn twee vaatjes whisky aan boord zou ne men, tegen het bevel van den Heer, die voor veertig dagen één vaatje voldoende, vindt. Er is een Gabriel vol echte ncger- goedheid en zorg, die graag eens op zijn bazuin zou blazen, als hij maar durfde. Een prachtige Koning Farao, groot in zijn angst als do wonderen van Mozcs on Aaron de zijne overtreffen cn hem bedreigen. Een eenzaam achterblijvende Mozcs, wiens eenzaamheid getoond wordt in een pracht van een film vondst, de wisselende handen die zijn schouder drukken en die hij even be tast. Het meest zuiver ontroerende mo ment uit deze film. Een Mozes, die op zijn beurt geleid wordt en overtuigd van de alom-aanwezigheid van zijn Heer, Met primitieve middelen, die hier nu juist zoo goed passen, is men er veelal wonderlijk goed in geslaagd de intenties van het werk duidelijk te maken. Juist in deze Kerstweek doet dit eenvoudig- geloovige werk, dat de grondwaarheden van het Christendom vertolkt, ons warm-weldadig aan. leiden tot een uitgaaf, die de gemeente, mede gelet op de financieele conse quenties ten aanzien van het bijzonder onderwijs, niet op zich kan nemen. B. en W. erkennen, dat de toestand, welke zich zoo heeft ontwikkeld tengevolge van de door het Rijk aangebrachte ver anderingen in de lcerlingenschaal, niet is zooals behoort, maar zien geen kans van gemeentewege daarin thans verbe tering aan te brengen. Zoodra de finan ciën der gemeente beter zullen worden, zullen zij aan deze zaak volle aandacht schenken. Aan de verschillende scholen zijn 25 kweekelingen met akte toegelaten door de hoofden van scholen. De kweekelingen met akte aan de U.L.O.-scholen zijn, in verband met een toelage uit de gemeentekas van f 75. per maand, wegens klassesplitsing ter voorkoming van zeer groote klassen, toegelaten onder goedkeuring van B. en W. De wenschelijkheid en mogeliikheid om in de toekomst te geraken tot scho len met 6 onderwij zers (essen), en waar dit niet kan, tot. z.g. 3-mansscho- len wordt door hen nader overwogen. Een Zwitsersche vergadering in het gebouw van St. Vincentius De plaatselijke afdeeling van de In ternationale Orde van Goede Tempelie ren heeft gisteravond in het gebouw St. Vincentius een Zwitsersche vergade ring gehouden. De bijeenkomst werd ge opend door den afdelingsvoorzitter, den heer J. Stuurman. De heer T. Vleeming, Groot-Tempelier en landelijk voorzitter van de Orde. heeft vervolgens in deze Zwitsersche zitting, welke door hem naar ons land is overgebracht, uiteengezet en ver klaard, wat er in de gesloten zittingen van de Orde geschiedt, welke ceremo niën er worden toegepast en welke da aard van het werk is. In de allereerste plaats was deze causerie," met als on derwerp „Hoe de I.O.G.T. werkt" be doeld en belangwekkend voor buiten staanders, die niet op de hoogte zijn met de gebruikelijkheden tijdens gesloten, niet openbare zittingen. In da pauze bestond er voor de aan wezigen gelegenheid verschillende ten toongestelde brochures en boeken, be trekking hebbende op het werk van de Internationale Orde, te bezichtigen. Vermeldenswaardig is nog, dat er mo menteel, over da wereld verspreid, on geveer een half millioen goede Tempe lieren zijn, die dezelfde vormen en ge bruiken in acht nemen, om zich te iden- tificeeren. Na de pauze werd een inleiding ge houden, waarna de vergadering gesloten werd. STAATSPRACTIJKDIPLOMA HANDEL EN ADMINISTRATIE Bij het in 1937 afgenomen examen staatspractijkdiploma voor handel en administratie zijn o.m. geslaagd; mej. J. Kranenburg en de heeren H. van den Bor en F. Reinders, allen alhier. Antwoord van B. en W. aan mej. E. M. van Hamersveld Door B. en W. is aan hst raadslid, mej. E. M. van Hamersveld, naar aanleiding van haar vragen betreffende het gebruik van de eierhal, het volgende geantwoord: „I-Iet besproken gebouw werd tot stand gebracht in de eerste plaats als „eier hal", maar het voornemen werd te ken nen gegeven zie het raadsvoorstel het op andere dan marktdagen ter be schikking te houden voor verschillende doeleinden als tentoonstellingen, enz.; daarom werd verwarming aangebracht, terwijl onder de inkomsten werd begre pen verhuur van de hal voor die doel einden. Een dergelijk gebruik was, gelet op het groote gebrek aan een groote zaal in deze gemeente, volkomen begrijpelijk; omgekeerd kon, vanwege de gewone ex ploitatie als eierhal, het gebouw niet als „schouwburgzaal" worden ingericht. De Kamer van Koophandel adviseerde 17 Sept. 1927: „Daar deze halruimte zoo noodig met den doorrit, zich zeer goed leent voor het gebruik door tentoonstellingen, winkel beurzen, feestgebouw, ja zelfs uitvoerin gen van allerlei aard, enz. zal ook in dat opzicht in een zeer sterk gevoelde leem te worden voorzien, die zich hier zeer doet gelden, sinds het gebouw Necofa daarvoor niet meer beschikbaar werd, terwijl bovendien deze hal boven Necofa het voorrecht heeft van de centrale plaats". Voor den verhuur werden in de raads vergaderingen van 30 October 1929, 27 October 1932, 28 Aug. 1934, 29 Sept. 1936 besluiten genomen. De practijk heeft aangetoond, dat het gebouw op prijs werd gesteld, ook al komt het de volmaaktheid niet nabij. Ge legenheden, die speciaal als schouwburg zaal worden gebouwd, moeten aan an dere eischen voldoen. Met inachtneming van de telkens daarvoor gestelde voor waarden is de veiligheid van het pu bliek o.i. voldoende gewaarborgd. Het ligt niet in onze bedoeling voor te stellen het gebruik van de markthal te beperken, daar zij thans een welkome gelegenheid biedt om tegen laag tarief een groot aantal toehoorders of toe schouwers te herbergen. Van een „schouwburgzaal" is geen sprake, dus ook niet van concurrentie in dit op zicht. GUNNING GENIE-AANBESTEDING De drie hier vermelde Genie-aanbeste dingen op 7 December over het eenjarig onderhoud van militaire gebouwen en werken, werden opgedragen als volgt: Aan T. van Hoogevest N.V. alhier voor Amersfoort, ingeschreven met 32.600. Aan Jan in 't Hout voor de Leger plaats bij Zeist, ingeschreven met 3990. Aan Th. H. de Goede te Soesterberg, voor Soesterberg en Leusderheide, inge schreven met 20.090. RIJWIELEN-MIScRE Bij de politie is wederom aangifte ge daan door twee personen, dat hun rijwiel ontvreemd is, Met den Kerstwagen van het Leger des Heils /N navolging van andere steden, zal het Leger des Heils morgen in onze stad voor het eerst met een Kerstwagen rondgaan, waarop een groote Kerstpot en waarom heen collectanten en collectrices, die een beroep zullen doen op de vrijgevigheid van de burgerij. Wij hopen, dat deze actie voor de armen, bij wie juist in de win termaanden de nood het aller hoogst is, geheel aan haar doel beantwoorden zal. De Kerstcollecte bracht tot nu toe nog niet zooveel op als in voorgaande jaren. Moge dit een aansporing zijn voor hen, die niet gegeven hebbenom alsnog een gave te doen. Welk bedrag men ook offere, het is van harte wel kom! FRUIT- EN GROENTEN VEILING 20 December Goudreinet 916 ct., Bellefleur 610 ct., Campagne zoet 57 ct., Groninger Kroon 6—7 ct., Bramlev Seedling 8—9 ct., Jasappel 5—6 ct., Koningsrood 10 12 ct., Comtesse de Paris 810 ct., Win- terjan 710 ct., Schorscneeren 68 ct., Spruiten 67 ct.. Uien 9194 ct.. Wor telen 1528 ct., Knolselderij 2012 ct., Andijvie 6S ct., Prei 1525 ct.. Boeren kool 1522 ct., Groene kool 22—25 ct., Roode kool 2531 ct., Gele* kool 1118 ct., Bloemkool 6171 ct., Selderij 6S ct., Peterselie 911 ct., Ramanas 813 ct. KERSTMIDDAG De Vrouwen Electriciteitsvereeniging zal hare leden een gezelligcn Kerstmid dag aanbieden waar ook niet-leden be langstellenden welkom zullen ziin, om kennis te maken met het doel en stre ven van de vereeniging. De middag vangt aan om 2.30 uur. In den groenten- en fruitwinkel van den heer F. Pansier aan den Kapelweg 56 In den afgeloopen nacht om streeks half drie brak brand uit in de fruit- en groenten- winkel va» den heer F. Pansier aan den Kapelweg 56. De brand »*m direct zulk een omvang aan, dat in een mini mum van tijd het geheele huis in lichter laaie stond. Een 13-jarige jongen kon zich. door uit het raam van de eer ste verdieping te springen, op het laatste moment nog in veiligheid brengen. De brand weer bestreed het vuur met vijf stralen cn was binnen een uur meester van den brand. Om halt drie werden de bewoners op- geschrikt door het knetteren van de vlaftimcn, die in de huiskamer gictig voedsel vonden in het meubilair On middellijk werd de brandweer gealar meerd cn begonnen de buren een onder zoek in te stellen of zich ook personen in hot brandende huis bevonden. Alle inwoners hadden zich overhaast in vei ligheid weten te hrengen, behalve een 13-jarige jongen, die geheel door de vlammen was ingesloten. Toen hij via de trap het huis wilde verlaten, sloegen de vlammen hem tegemoet, waardoor hij ernstig aan gezicht en handen werd gewond. Ile jongen is toen uil hel ven ster van zijn slaapkamer gesprongen en kwam via een luifel op straat terecht. Poor zijn val werd hij dusdanig gewond, dal hu hij omstanders mnest worden binnengedragen, vanwaar hij later per ziekenauto naar het ziekenhuis werd overgebracht. F.cn van de eersten, die aanwezig was, was de burgemeester, mr. .1. C. Graaf v, Randwijck, verder zagen wij den com missaris van politie, den heer G. Goor- huis. De politic had niet veel moeite de nieuwsgierigen op grooten afstand te houden. Ondanks hel late uur waren nog een kleine honderd personen getuige van den nachtelijken brand. Ook mili taire politie verleende assistentie. Oe brand moet ontslaan zijn in de huiskamer vanwaar het vuur zich di rect verplaatste naar de belendende ka mers, ook de zolder vatte in korten tijd vlam. Het gevolg was, dat het geheele perceel in een minimum van lijd één brandende fakkel was. Aanvankelijk werd gedacht aan uitbreiding, doch door het kordate optreden van den brand weer. die onder leiding stond van den heer W. van Haselcn Phzn., kon erger worden voorkomen. Het dak vatte dirert vlam en de hoo ien kap was al dadelijk een vuurzee. Het gevolg was, dat tal van pannen met donderend geraas naar beneden vielen. Dnor liet weghakken van enkele halken kon de brandweer, die het vuur met. vijf stralen bestreed, handelend optreden en de vuurhaard op den zolder tot kleine proporties terugbrengen. Ook de magyrusladder was in wer king gesteld en vanaf den Kapelweg kon via het aan die zijde aanwezig zijn de raam gebluscht worden. Men kon evenwel niet beletten, flat het perceel geheel uitbrandde. De naast het huis liggende slagerij kreeg slechts geringe waterschade. De heer Pansier was ver zekerd tegen brandschade. Naar wij vernamen, was er nog geld in hot brandende huis aanwezig. Op één der kamers op de bovenste verdieping woonde een kostganger, die daar eenige waardevolle papieren had opgeborgen, doch hij kon deze op het laatste moment niet meer in veiligheid brengen. Het kasregister, dat zich in den winkel be vond, bleef gespaard. Tegen vieren was men den brand gpheel meester en kon met het nablusschingswerk worden be gonnen. dat nog tot in den vroegen och tend voortduurde. De schade is zeer aanzienlijk, de eige naar, die zooals wij hierboven reeds meldden, tegen brandschade was verze kerd, was niet verzekerd togen bedrijfs schade. Nader vernemen wij nog, dat een van de schildwachten van de kazerne aan den Appelweg brandalarm gemaakt, heeft door een geweerschot en alzoo de wacht gealarmeerd heeft. Deze week mogen alle winkels tot en met. 25 December tot 10 uur 's avonds geopend zijn. De winkelsluitingswet maakt hier dus geen uitzondering voor eersten Kerst dak, daar dit geen gewone Zondag in den zin der wet is, maar een feestdag. De kapperewinkels mogen a.s. Maan dagmiddag geopend zijn. omdat Nieuw jaarsdag in die week valt. De slagerswinkels, die Nieuwjaarsdag gesloten zijn, behoeven Dinsdagmiddag a.s. niet gesloten te zijn. 44 (sec demi sec WIJNHANDEL Zeer aanbevolen UTRECHTSCHESTRAA T 17 TELEFOON 145

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5