f 3.25 Minister Steenberghe krijgt goeden raad „EXTRA" Landbouw mag niet opgeofferd DE GEMEENTE-BEGROOTING GOEDGEKEURD Gasverlichting in gemeente gebouwen BELANGRIJK BERICHT omtrentBronconrecept V E R V U S. Barnevelds raad bijeen SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Utrechtse Ihestraat 17 per kruik Tel. 145 Middenstand in nood Spoorwegovergang Van Heutszlaan te Baarn B.V.L. feestavond te Soest HET INCIDENT TE BLOEMEND AAL Luitenant v. d. H. vrijgesproken tegen HOEST en VERKOUDHEID. B. SCHOOLEMAN Kinderbond te Baarn Ie BI.AD PAG 2 AMERSP OORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 DECEMBER 1937 IX'EEDk-KAMLK Voorzichtigheid bij alle be moeiing met het bedrijfs leven '6-GRAVENHAGE. 21 December Na een aantal kleine wetsontwerpen te hebben aangenomen heeft de Tweede Kamer vanmiddag een be gin gemaakt met de behandeling van hoofdstuk X der Rijksbegroo- ting voor 1938. de begrooting van het departement voor economische zaken. Van de Katholieke fractie hebben tot nu toe de heeren Van der Putt, Van der Weyden en Andriessen gesproken. Eeret genoemde onderschreef in het algemeen de politiek van den' Minister en opper de eenige wenscbon ten aanzien van de industralisatie De heer Andrieesen wenschte verlenginc van de wet op de mechanisatie in de sigarenindustrie. De heeren Van den Heuvel (A.R.). Weit- kamp (C.H.) en Bakker (C-H.) wijdden o.m. bijzondere aandacht aan de be langen van den landbouw De heer Van Gelderen (S.D.) miste in de politiek van den Minister een vaste en doelbewuste lijn. Met zijn partijgenoot, den heer Van den Tempel zag hij in de opheffing der werkloosheid en in de bevordering van 1de Sknopkracht het centrale probleem 'der economische politiek. Minister Steenberghe De heer Van Lidth de Jeude (Lib.) had yeel waardeering voor de politiek welke in de memorie van antwoord was aan gekondigd, doch waarschuwde tegen protestionisme en te veel staateingrij pen in het economische leven. De heer De Marchant et 'dAnsem- bourg (N.S.B,) meende, dat de economi sche politiek van den Minister onvol doende moet zijn bij-gebrek aan machts middelen. Tenslotte pleitte de heer Ebels (V.D.) fvoor een betere belooning van den agra- rièchen arbeid. A vondvergadering Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk X (economische zaken) der rijksbegrooting voor 1938. De heer Krijger (CH.) heeft het öptreden van dezen minister met inge nomenheid begroet. Maar spr. had meer activiteit gewenscht in de quaestie «Ier Rijnvaartpremies. De door België uit gevonden Riinvaartpremies nopen de Nederlandsche regeering, deligent te zijn. De heer S c h i 11 h u i s (V.D.) ver maant den minister, voorzichtig te zijn bi) alle bemoeiingen met het bedrijfs •leven, vooral als het tracht, de kosten van het levensonderhoud op redelijk peil te houden. Hierin zijn de woning- huren begrepen, waarbij spr. er tevens op wijst, hoezeer de eigenaren te lijden hebben van de vaste lasten. Vrijwillige verlaging van hypotheeklasten is over het algemeen n l. niet te verkrijgen. Spr. noemt het euvel van het cadeau stelsel een schade voor het publiek De koopkracht had dikwijls beter kunnen worden aangewend voor nuttigpr waar. Het argument van de werkgelegenheid is het altijd binnenland*che werk gelegenheid? weegt niet op tegen de nadeelen. De heer Kersten (Staatk. Ger.) be treurt de onderbrenging van landbouw hij economische zaken Spr. hoopt dat de landbouw niet zal worden opeeoffprd aan handel en industrie. De oer«te staat onder z-waron druk. er wordt minder verdiend dan in den handel en indus trie. De landbouw heeft recht op dezelf de bescherming als de beide laatstge noemden Spr verzet zich tegen de door deze minister voorgestane Roomsche orde ning. De minister zegt in de memorie van antwoord, dat de overheid stiinu- leerend en sanctioneerend moet optre den, maar dit juist vervult spr. met vrees. Spr. wijst op den nood van den mid denstand. Verschillende middenstan ders hebben het nog minder dan steun- trekkenden. Do middenstand wordt ver pletterd door allerlei lasten. De heer Wijnkoop (Comm.) de sa menvoeging van economische zaken en landbouw besprekend, zegt dat het van den persoon van den minister afhangt of de landbouw tot zijn recht zal ko men. Doch deze minister heeft voorkeur voor industrieele aangelegenheden. Indien er in Nederland economische opleving is geweest, dan Is die al weer verdwenen of aan het verminderen De regeering heeft niets gedaan om de koopkracht der massa te vergrooten, het eenige middel ter verbetering on der het kapitalistische stelsel Na de aanpassing hebben we van dezen mi nister in dit opzicht niet veel te ver wachten. De belangen van de groote massa der arbeiders en boeren worden verwaarloosd. De beer S turn pel (R.K.) vraagt 's ministers aandacht voor de belangen van den middenstand, welke te weinig worden in het one gehouden. Deze mi nister heeft voor zoovele belangen te waken dat de middenstand door al te groote bescheidenheid in het gedrane komt. Ook spreker dringt aan op ver laging der vaste lasten voor den mid denstand en op betere samenwerking van de Nederlandsche Bank met de Middenstandsbank. Spreker verklaart zich tegen het ca deaustelsel. het meerendeel der cadeaus is van buitenlandsche herkomst. Spre ker keurt de regeling af voor het open houden der winkels op Kerst- en andere Christelijke feestdagen, de sluiting der winkels is in overeenstemming met de meening van de meerderheid des volke. Dé heer IJzerman (S D.) bepleit eveneens de belangen van den midden stand. De overheid moet een krachtige middenstandspolitiek voeren. De heer Drop (S.D.) vraagt 's minis ters aandacht van de regeling van den markt- en straathandel. De heer Groen (R.K.) bespreekt de handelspolitiek van dezen Minister, er is nog geen uitzicht dat weldra de ver betering der handelsbelemmeringen zal worden verkregen. De minister zegt, geen vechttarieven te willen, maar wel internationaal overleg. Daar is actieve handelspolitiek bij noodig. In verband daarmede is het gewenscht. dat het ge- heele economische leven door een mi nister wordt beschermd. BAARN. Als men kwam uit de richting van den Rijksweg, was de spoorwegovergang Generaal v. Heutz laan, alhier, bij avond bijna niet op te merken, wegens de slechte verlichting daar ter plaatse. Thans heeft het 2e meentebestuur vlak bij de afsluitboo- men een lantaarn doen plaatsen, zoo dat de toestand wel verbeterd Is. Het verkeer zou er evenwel meer mede ge baat zijn geweest wanneer er een in stallatie was aangebracht, gelijk aan die. zooals er zich een bevindt hij den spoorwegovergang nahii station Soest- dijk. Wanneer daar de spnorboomen da len gaat automatisch een groote gloei lamp branden, terwijl in roode. verlich te letter*, het woord „stop" zichtbaar wordt. Over den spoorwegovergang v. Heutz- laan is al heel wat geklaagd en gemop perd wegens het slechte plaveisel, het welk vooral voor automobilisten hin derlijk is. Veel zal hieraan niet te doen zijn want deze overweg ligt in een vrij scherpen bocht van de spoorlijn waar door de buitenste rail van de vier spo ren aanmerkelijk hooger moet liggen dan de binnenste. Vooral nu. wegens de komende verhoogde snelheid der treinen, de sporen nog eens duchtig zijn nagezien, is de verhooging van deze buitenste rail nog geaccentueerd. SOEST, 21 Dec. Gisteravond had on der overweldigende belangstelling de jaarlijksche feestavond van de B.V.L. afd. Soest plaats in de groote zaal van Religie en Kunst. Onder de zeer velen merkten wij op den burgemeester van Soest, mr. W. J. A. Visser, den burgemeester van Baarn mr. dr. C. G. van Reenen. overste Y. v. d. Baan. den burgemeester van Wor men eir, den heer J. Slager (vroeger voorzitter der afdeeling Soe9t). De burgemeester heette de aanwezi gen welkom, in het bijzonder zijn ambt- genooten uit Baarn en Wormerveer, pastoor Elberse. dhr. Spaanderman voordrachtkunstenaar en het dubbel mannenkwartet „Excelsior", alhier. In vlotte bewoordingen wekte spr. de aan wezigen op. de Nederlandsche volksge meenschap met haar eigen karakter te bewaren. Spr. verzocht tenslotte allen het Wil helmus te zingen, waaraan spontaan gevolg werd gegeven. Na het optreden van de voordracht kunstenaar en „Excelsior" sprak pastoor H. E. Elberse uit Schalkwijk een gloed volle rede uit in verband met het doel van de B.V.L. Spr. besloot met een „Leve de B.V.L., le,ve de Koningin" hetwelk spontaan door de zaal werd overgenomen. Een gevarieerd programma volgde hierna. Overste Y. v. d. Baan reikte met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars der schietwedstrijden. RAAD VAN SOES'I BURGERLIJKE STAND Gemeente Hoevelakon Geboren: Martha, dochter van A. Blankenstijn en van W. Klompenhou- wer. SVJJOVK Wk/StAJvnlUsC Tijdens den jamboree wan deltocht aldaar •S-GRAVENHAGE 21 December Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in hooger beroep sententie gewezen in de zaak tegen den 37-jarigen M. van den H., eerste luitenant bij de Koloniale Reserve te Nijmegen, die, naar men zich zal herinneren, tijdens den jamboree-wandeltocht te Bloemendaal, geweigerd heeft aan de bevelen van de politie te voldoen om zijn colonne met tweeën inplaats zooals bij de koloniale reserve ge bruikelijk ij, met vieren te laten loopen. Bovendien heeft hij geweigerd de co lonne zooveel mogelijk op het voetpad te laten loopjn, daar hij van meening was. dat een militaire colonne op den rijweg behoort te marchceren. De auditeur-militair hij den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch heeft wegens het niet voldoen aan de bevelen van de politie en het zonder vergunning van den burgemeester te Bloemendaal deel nemen aan een optocht, twee geldboeten van resp. f 2ó en f 5.gevorderd. De krijgsraad heeft de ten la9te ge legde feilen bewezen verklaard, doch achtte beklaagde niet strafbaar, daar deze heeft gehandeld ter uitvoering van een hem door dpn comm*«4qnt der ko loniale reserve den kapitein van den Berge, gpgevpn bevel en heeft beklaag de vrijgesproken. Tn boogpr beroep beeft de advocaat- fiscaal vernietieincr van dit vonnis ge vraagd. daar men z.l. niet kan spreken van een positief gegeven „bevel" en ver- oordeeling tot twee geldboeten" 'van 5.gevorderd. .u_ Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het vrijsprekend vonnis van den krijgsraad bevestigd, o.m. op de volgende overwegingen: Dat beklaagde ter terechtzitting heeft verklaard: „het loopen in de formatie met. vieren sluit in, dat gebruik ge maakt wordt \an den rijweg. Ik ben er van overtuigd, dat, ware ik met tweeën gaan loopen op het voetpad, de kapitein mij dan weder teruggeroepen zou hebben Op den rijweg en bevolen zou hebben, daar weder met vieren te gaan loopen". Dat ten processo is komen vast te staan, dat beklaagde van den comman dant der koloniale reserve, opdracht had gekregen om met een detachement deel te nemen aan den bedoelden jam boree-wandeltocht en tevens om daarbij met zijn troep te loopen in de voor de koloniale reserve normale marsch-for- matie „met vieren", welke opdracht in hield het loopen met vieren op den rij weg. Dat beklaagde derhalve do bewezen verklaarde feiten heeft begaan ter uit voering van een ambtelijk bevel. Dat immers het antwoord, door kapi tein van den Berge, commandant van de koloniale reserve, luidende: „Wij loopon natuurlijk normaal" gegeven toen beklaagde aan zijn commandant het biljet toonde, waarop vermeld stond, dat ten hoogste met drieën mocht wor den geloopen ook naar het oordeel van het hof een dienstbevel was. Dat el ware dit bevel onbevoegd ge geven, desondanks beklaagde niet straf baar zou zijn, daar bij dit bevel te poe der trouw als bevoegd gegeven heeft beschouwd en hij aan den kapitein ondergeschikt tot nakoming daarvan was gehouden. Deze beslissing van het Hoog Militair Gerechtshof houdt dus in. dat het college de begane feiten wel strafbaar acht, doch beklaagde vrijspreekt op grond, dat hij ter uit voering van een ambtelijk bevel heeft gehandeld. Bij den burgerlijken rechter zou in dit geval dus ontslag van rechts vervolging gevolgd zijn, welke be slissing de militaire rechter niet kent. Goede samenwerking tus- schen burgemeester en raadsleden SOEST, 21 December. Heden middag werd de vergadering van den Raad voortgezet met de behan deling van de ontwerp-bedrijfsbe- grooting voor het dienstjaar 1938. Alvorens tot deze behandeling over gegaan werd, deed wethouder G asi 11 e nog enkele mededeelingen over Maat schappelijk Hulpbptoon, welke quaestie in de ochtendzitting was behandeld. Aangaande de toezegging, dat ook een bestuurslid van Maatschappelijk Hulp betoon lid van den gemeenteraad was, zeide spr., dat dit onmogelijk was, daar niet B. en W. de bestuursleden kiest, doch de gemeenteraad. Algemeene beschouwingen De heer Hil horst (R.K.) spreken de namens de R.K.-fractie en het R.K. deel der gemeente, memoreerde de be noeming van den burgemeester en den blijden intocht, welke enkele weken la ter volgde. Onzerzijds hebben wij ons niet onbetuigd gelaten en wij kunnen daarover verheugd zijn. Spreker hoop te, dat mr. Visser nog langen tijd bur gemeester van Soest mocht zijn. Spreker zeide, dat nog steeds geen be lastingverlaging in de gemeente Soest is gekomen. De heer Nooder (S.D.A.P.) sloot zich geheel aan bij de woorden van den vorigen spreker. Spr. zeide, dat het den burgemeester gehikt was een sfeer te scheppen, waarin de belangen van de gemeente goed konden worden behandeld. De burgemeester heeft een open hart en een breede opvatting voor den gang van zaken. Spr. vroeg of de gezagsuitoefening bij de gemeente be rustte. Wat het gasbedrijf betreft, moest de heer Nooder het college erop attent ma ken, dat de resultaten niet gerust stellend waren. Ook de woningbouw achtte spr. niet gunstig. Van een nood toestand is wel terdege sprake. Open bare werken heeft wel 7000 minder tekort dan verleden jaar, doch de 6400 aan wachtgelden zijn vergeten. De re organisatie baart zorg, er moet hier iets gebeuren. Er heeft zich een personen strijd afgespeeld, welke niet door den beugel kon. Men heeft in plaats van te bezuinigen grootere tekorten gemaakt. Spreker kon zich niet vereenigen met het. gebruikmaken van onbetaalde werk krachten door de gemeente. De heer E n d e n d ij k A.R.) zeide met vertrouwen af te wachten wat er in de toekomst zal geschieden onder leiding van den burgemeester. Spr. was eveneens tegenstander van de reorga nisatie en moest ook concludeeren, dat er geen bezuiniging was verkregen. Spreker wilde de oorzaken niet nagaan doch hoopte dat het college in staat zal zijn openbare werken te brengen waar het behoort, n.I. in het belang der ge meente Soest. De heer Helmus (S.D.A.P.) sloot zich volkomen aan bij hetgeen door den heer Nooder was gezegd. Spreker hoop te evenwel, dat het college de steun- normen voor Soest zal herzien, zulk9 in verband met de levensomstandigheden. De normen te Soest zijn erg laag, doch spr. vertrouwde erop, dat succes niet zal uitblijven. De heer van Klooster (R.K.) ge waagde van de prettige samenwerking met den burgemeester. De heer van der Ven (Alg. Bel.) verzocht den burgemeester zich te wil len belasten met de leiding van open bare werken. De voorzitter zeide voordat hij te Soest zijn intrede had gedaan hij er van verwittigd was, dat Soest een raad had. die het den burgemeester niet gemak kelijk maakte. Met vreugde kon spr. evenwel het tegendeel zeggen. De voor zitter had gedacht, dat hij zijn zwaard uit de scheede moest halen, doch was hierin teleurgesteld (vreugde). Spreker dankte voor de vele sympathieke woor den tegen hem gesproken en zeide. dat hij de afgeloopen maanden met plei zier had gewerkt. Het verheugde spr. dat zoovele personen hem hun mede werking hadden toegezegd. Over de reorganisatie had spr. zich nog geen omlijnd standpunt gevormd. Aan deze belangrijke quaestie zou spr. Daar het ons onmogelijk was de thans gevoerde naam te regiMree- ren, hebben wij doen inschrijven de naam Vraagt dus van nu af- aan Uw apotheker of drogist 30 grom VERVUS Om zelf de beroemde hoestsiroop te maken. Het zal IJ aangenaam verrassen, te vernemen, dat de prijs tegelijkertijd 20 cent lager geworden is! zijn persoonlijke aandacht besteden. Wat de belastingverhooging betreft, zei de de voorzitter, dat de hoop, welke door wethouder Gasille destijds wa9 ge koesterd, helaas niet is uitgekomen. Ook armenzorg had sprekers grootste aar dacht. De quaestie van steunnormen had de positieve aandacht van het col lege en spr. zeide alles te zullen doen wat in zijn vermogen was. De machts uitoefening behoort bvi de gemeente, al dus spreker. Wethouder de Bruin zeide, dat de machtsuitoefening bij staatsboschbeheer behoort, daar subsidie van het Rijk wordt verstrekt. De v o o r z i 11 e r: Ik zal mij die lei ding niet laten ontnemen. Wethouder de Bruin zeide, dat de gemeente niet uitgeschakeld wordt wat betreft de machtsuitoefening, doch wel aangaande de beplanting. De voorzitter: Dat is maar ge lukkig, want daar heb ik geen verstand van. Vervolgens ging spreker over tot ver dere beantwoording der sprekers. De toestand van het gasbedrijf zag spr. niet zoo sober in als wel werd voor gesteld. Het indienen van een motie door den heer Nooder, welke ter kennis zal worden gebracht van de Stat en- Generaal, ten opzichte van den woning bouw, moest de voorzitter ten zeerste ontraden. Spr. zeide persoonlijk U Den Haag hierover te zullen spreken. De volontairsquaestie is niet alleen in Soest eon probleem, doch ir> alge meenen zin een groot problsem. dat spr. die hier niet wilde behandelen Ter dege is publieke werken een van de instanties waaraan groote «ai-dacht moet worden besteed. Spr. inte»*pr-teer de den heer van der Ven, dat spr. naast den wethouder zelf de leiding in han den moest nemen. De voorzitter ken wel verzekeren, dat hij zijn aandacht aan publieke werken zou besteder Wethouder de Bruin merkte op. dat het gas te Soest aan den lagen kant was, indien zulks werd vergeleken met de randgemeenten. De distributie ge schiedt zoo goedkoop mogelijk. De di recteur doet al het mogelijke om den verbruikers service te bieden. Spreker deelde mede, dat de P.U. E.M. niet toestond, dat de gemeen tegebouwen onder vastrecht vielen. In dit verband zullen binnenkort den raad voorstellen bereiken de gemeentegebouwen van gasverlich ting te laten voorzien. Dit zou, al dus spr., een besparing van 50% be- teekenen. In 1938 zal begonnen worden met 12.200 M2 trottoirs te verharden. De voorzitter zeide, dat in Soe9t te weinig \verkverschaffing90bjecten waren. De heer van Klooster (R.K.) noemde o.a. de afwatering van het oude Grachtje. Wethouder Gasille: Dit object heeft de volle aandacht van het college. Spr. deelde nog mede, dat een particulier werkverschaffingsobject in het veen binnenkort zal worden uitgevoerd. De heer Nooder (S.D.A.P.) verheug de er zich over, dat het natuurbad dit jaar een batig saldo had. Vervolgens werden z.h.s. de begroo tingen van het wegenfonds, gasbedrijf, maatschappelijk hulpbetoon en natuur bad vastgesteld. Behandeling der begrooting Vervolgens werd de begrooting arti- kelsgewijze behandeld. Over de vergoeding der telefoonkos ten werd nog gediscusseerd. De heer S t r o b a n d (V.B.) was van oordeel, dat de gemeente alle telefoon kosten voor burgemeester en wethou ders diende te betalen. De heer van B r e u k e 1 e n (K.D.P.) Is het geoorloofd, dat de burgemeester zijn telefoon vergoed krijgt? De voorzitter was van oordeel, dat deze vraag niet democratisch was. Om half vier werd de vergadering we derom voor eenigèn tijd geschorst. In de hervatting werd de behandeling der begrooting voortgezet. De voorzitter deelde bij de be handeling van het onderwijs mede, dat de minister toegestemd heeft i.z. het onderhoud van de leermiddelen, een hoogere raming toe te staan. Hierdoor zal deze post met 1545 worden ver hoogd. De heeren van Breukelen en Hel mus vroegen den voorzitter garantie, dat geen arbeiders naar Roldecate zul len worden gestuurd. De voorzitter zeide, dat zulks geenszins in de bedoeling lag. De heer Nooder (S.D.A.P.) hoopte, dat de straatbelasting ook verlaagd zou worden, indien door de P.U.E.M. werd overgegaan de stroomtarieven te ver lagen. De Voorzitter zeide, dat zulks ook de wensch was van het college. Hierna werd de begrooting, welke sloot met een tekort van 106.000, z.h.s. goedgekeurd. Rondvraag Wethouder Gasille deelde mede dat van de Spoorwegen toestemmine was verkregen om het terrein achter het raadhuis te verfraaien. De huur be droeg 11 voor het eerste jaar. Z.h s. werd hiertoe besloten. Wethouder de Bruin zeide, dat in 1938 een aanvang zal worden gemaakt met de wögverbreeding van de B. Gro- thestraat en Vredehofstraat. Hoor- en wederhoor in de kwestie-Leysen BARNEVELD, 21 Dec. Maandag vergaderde de Raad der gemeente Bar- neveld onder voorzitterschap van -bur gemeester J. Westrik. Na de opening had allereerst de installatie plaats van het nieuwe lid van den raad, den heer Landman (A.R.), die in hinden van den voorzitter den eed aflegde. Na de goedkeuring, die de Raad, be halve een kleine rectificatie aan de no tulen der vorige raadsvergadering. k--n hechten, werd allereerst de kwestie tusschen het raadslid W. van Veldhui zen en den heer G. Levsen, hoofdamb tenaar van publieke werken behan deld. Nauwelijks had de heer van Véld- huizen hierover het woord verkreg°n of dit werd hem weer door den voor zitter ontnomen, op grond van het feit dat dit raadslid geweigerd had voor het college van B. en W te verschij nen, teneinde B. en W. in de gelegen heid te stellen h<-~r en wederhoor toe te passen. Door dit wegblijven was het college niet in staat geweest aan het vorig raadsbesluit te voldoen. n.I. een rapport over deze aangelegenheid sa men te stellen en aan den Raad over te leggen. De heer van Veldhuizen verzette zich aanvankelijk heftig tegen het besluit van den voorzitter en eischte het woord terug, hetgeen hem echter niet verleend werd. De heer Geleijnse stelde voor een raadscommissie te benoemen voor welks scheidsgerecht de kwestie dan nader onderzocht kon worden. De heer Van Veldhuizen zeide aan stonds toe wel bereid te zijn aan een dergelijke commissie mondeling mede deelingen te willen doen. De voorzitter stelde hierop voor Je vergadering te schorsen teneinde zich met de wethouders te kunnen beraden welk standpunt door het College tegen het instellen van een dergelijke com missie, diende te worden ingenomen. Na heropening deelde de voorzitter mede dat het college tegen het instel len van een raadscommissie van on derzoek ernstige bezwaren had, daar zij hierin een ondermijning van hun pres tige moeten zien. Wel echter wilden B. en W. de partijen opnieuw in de ge legenheid stellen door toepassing van hoor en wederhoor de bedoelde kwestie uiteen te zetten, waarop dan de Raad, na inzage van het rapport zijn conclu sie zou kunnen trekken. De heer Geleijnse trok hierop lijn voorstel in. Zooals men weet gaat bovengenoemde kwestie over de, in de vorige raadsver gadering door den heer van Veldhuizen gesproken beschuldigipg tegen den be trokken ambtenaar als zou deze de on der hem staande werklieden gedreigd hebben indien zij hun verzoek om kin dertoeslag niet introkken. Een verzoek van de bestuursleden en Oudercommissie der O.L. school, om eens per jaar de kinderen aan een ge neeskundig onderzoek te onderwerpen, werd, na en warm pleidooi van den heer Vai Veldhuizen, met 13 teeen 2 stemmen, verworpen. Een verzoek van mej. Santing, gej meente roedvrouw om verhooging van salaris, een verzoek van de lagere Land bouwschool 'e Ede, om toekenning van subsidie en een verzoek van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Zwarte- broek, eveneens om subsidie werden overeenkomstig het voorstel van B. en W. niet verleend. Ook de wijziging van instructies aan den gemeente-ontvanger werd zonder stemming aangenomen, doch niet, dan nadat, de heer Geurts hulde had ge bracht aan den betrokken ambtenaar, die deze wijziging zelf had voorgesteld en waardoor zijn zitdagen van 2 op 4 per week gebracht zt'n. KERSTGAVEN-COMITÊ TE SOESTERBERG SOESTERBERG. Het Kerstgaven- comité deelt mede, dat de actie ten be hoeve van de uitreiking eener Kerst- gave aan de behoeftige Soesferberger9 van alle gezindten bruto f 628.— heeft opgebracht, hetgeen ongeveer 160. meer is dan verleden jaar. VOOR REPARATIES AAN UW STOFZUIGER VERWARMINGS APPARATEN v. PERSEIJNSTRAAT 19, TEL, 423. BAARN. De afd. Baarn van den Nederl. Kinder-Bond had gisteravond in het gymnastieklokaal van de Nieu we Baarnsche school een Kerstfeest voor de kinderen der afd. gearrangeerd. Dezen avond had Mevr. Ritzema de lei ding wegens ziekte van Zuster Poeh man, die de afdeeling, nu een dertij? jaar geleden, oprichtte. Na het zingen van het bondslied werd dcor de kinderen een aardig en geva rieerd programma afgewerkt waarvan de kleine aanwezigen in de zaal heb ben genoten. Tot slot werd een Chi- neesch schimmenspel vertoond. ZENDINGSCOLLECTE BAARN. Tijdens de zendingsweek werd door de lidmaten der Ned. Herv- Kerk. alhier 744.10 bijeengebracht. Voor de Rijnsche zending werd er bo vendien nog 107.24 gecollecteerd. POSTDIENST TE BAARN BAARN. Het postkantoor zal tij dens de Kerstdagen geopend zijn als op Zondagen, terwijl er ook geen post bestelling zal plaats hebben. Correspon dentie kan worden afgehaald des mor gens van 9.00 tot 9.45 uur,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2