Kerstlied DËJÖNQË KERSTMIS EN DE VROUW ZEER gewichtig, in een golf-pak gesto ken. loopt, neen schrijdt hij door de stad Voelt zich een eght mede-bur ger zonder wiens bestaan ohze Universi teitsstad beslist onbelangrijk zou worden. Dut hil een jaar geleden nog braaf op de schoolbanken zat en ouders en zusjes thuis liet „duimen"als er een zware re petitie was: dat ligt nu reeds lang ach ter hemDat was vroegerNu is hij student; al die flauwe dingen tellen niet meer: hij is nu „een man". MAATREGELEN VOOR DE KERSTDAGEN Huidverzorging in den winter VROOM EN DREESMANN BLOUSES INSTITUT COSMETIQUE „FürAlle" STUDENT DE Kerstdagen... ja, ze zijn gezellig, maar..." Maar?" „Och, als ze maar niet zoo druk wa ren! Al de kinderen thuis oen cast die onverwacht binnenvalt, meer omhaal wat de maaltijden betreft... en dan heel weinig hulp Op die manier caat er van de ..gezelligheid" toch wel wat af, voor de huisvrouw tenminste." „Probeer het werk eens wat te ver doelen èn over meer personen èn over meer dagen .Te voelt voor 't aanbrengen van ..Kerststemming" ook in 'taanklee- den van do Vomer en vooral van de tafel, hè? Welnu, zet daarvoor de Vin deren vooruit al aan 't werk: ze dopn .graag en 't houdt hen hozig. -Te koont een rolletïe rood crêpe-panier en laat z( daarvan ten eerste 'een klcedie impro- visppren voor de Kersttafel: als ie een reehthoekige tafel hebt. wordt hot een poort looner over de heele lengte, is de di.sch rond, dan neem Je het kleedje cirl.-oivnrm'g a's een middenstuk, rnnnr in beide gevallen laat jo ze langs den omtrek een randje van ingeknipte franje maken. Dat 't papier minder ste vig is dan een echt kleed, is geen be zwaar, want door er langs den omtrek hier en daar een takje hulst of denne groen on to leggen, is verschuiven bui tengesloten. En als ze toch aan het knippen zijn, laat ze ook voor de scho teltjes van de hnnillonkonnen \vanhe' feestmaal begint met een kop soep kleine mode kl'ec les maken: dat stna ten eerste fleurig en ten tweede voor komt 't bii hef ronddienen het verschui ven van de konnen." „Prachtig! Gelukkig heb ik crèmekleu rige bouillonkoppen, die komen mooi uit op de roode servelies. We moesten dan meloen maar de soort soep decider me dunkt een donkere in die lichte koppen. Fen bruine pikante soep is er' bewerkelijk... anders koos ik die zeker" „Maar u kunt toch soeptahletten ge bruiken? Fr is juist op dat gebied iets heel nieuws en heel fijns, terwiil do be reiding niet meer tiid kost dan 20 minu ten. Tk bedoel „Maggi's echte Schild padsnep". De zaeht-pikante smaak wordt ongetwijfeld door iedereen ge waardeerd. en als men 't in de puntjes wil hebben, legt men naast iederen kop (op het roode servetje} een stukio toast dat gerust een paar dagen van to voren al klaar gemaakt kan worden, mits de sneetjes in een goed gesloten trommel'' bewaard worden." „Pat is dan do soep. Voor het ge braad, de groenten cn de aardappelen zorgt het keukenmeisje, maar... ik zou hog wel graag na de soep een voorge rechtje presenteeren: weet je iets, wat ik van te voren zou kunnen klaarmaken en waarvoor ik dus niet juist onder 't 'theeuurtje de gezellige huiskamer hoef te verlaten?" „Wel, je bestelt bij den banketbakker ongevulde pasteikorstfes en je zorgt Vrij dag al voor een lekker ragoutje, een chamnignonragontfe h v. Terwiil dan de korstjes in den oven staan, wordt de ragout vlug opgewarmd en daarna over de pasteitjes verdeeld. Wil je dat zelf 'doen en meteen nog even de ragout on smaak afmaken met een snuifie peper een paar druppels Maggi's Aroma en zoo, dan ben je daarvoor toch maar een oogenhlik in de keuken noodig. O ja, leg op de schaal voor de pasteitjes ook weer zoo'n rood „kleedje" van crêpe-papier maar leg er een wi t vingerdoekje over heen, zoodat de roode kleur niet aan de warme pasteitjes kan afgeven." „En hoe hot dessert in te richten?" „Me dunkt, een koude pudding, een önanaspudding b.v., waaromheen ie wat geslagen room kunt spul ten met hier en 'daar een doormidden gesneden gecon- fiit kersje erop als een rood bloemetje en een paar „blaadies" van groene su- cade. Tk zou die pudding niet van 't be gin af op tafel zetton, maar frisch uit den kelder laten komen. En in plaats van do pudding, die anders het „pièce 'do milieu" zou vormen, zou ik hot mid den bestemmen voor een platten (liefst tinnen) vruchtenschaal, dio je boordevol stapelt met allerlei vruchten: appelen mandarijntjes, sinaasappelen, bannen, peren en noten. Pen ie met in het bezit van zoo'n platten vruchtenschaal, dan kun je ook eenvoudig op het roode crê pe-papieren middenvak een ring van si naasappelen leggen en daarbinnen een pvramide van vruchten ophouwen. Je tafel zal op die manier niet overvol zijn (zelfs al zet ie hier en daar nog een klein schaaltje bonbons neer) en je hebt zoodoende nog voldoende ruimte voor de onmisbare kaarsen of kaarsjos, die in eenvoudige roode houderties gestoken met hun aardig lichteffect het geheel voltooion. Donk je. dat 'tzóó gaan zal?" En of! Ik kom je gauw eens vertellen, hoe 'I is nfgelonnon hoor'" Met de wisseling der jaargetijden on dergaan kleeding, voeding en woning grooto veranderingen. Wu hebben in den herfst niet slechts met den thermometer rekening te hou den, doch wij moeten ons wel degelijk bewust zijn, dat onze levenswijze van najaar en winter hemelbreed verschilt met die in de heerlijke warme zomer maanden. wanneer wij ons door de zon laten koesteren. Evenals een plant zonder toereikende verdichting gaat kwijnen, heeft ook on ze huid een voortdurende, harmonische belichting noodig. Door de dikkere klce- ding kan het licht niet tot onze huid doordringen. In den zomer is hieraan geen gebrek, doch in den winter kun nen wij ons noordelijk en weinig zon nige land aan de eischen, die ons lichaam in dit opzicht stelt niet vol doen. Het is dus noodig, dat wij dit euvel op do meest doelmatige wijze we ten te verhelpen. De badplaatsen in het hooggebergte worden steeds meer bezocht en men ge niet er van do zuivere lucht. Veelal zal zoo'n korte wintervacantie de gezond heid meer ten goedo komen dan onder dezelfde omstandigheden een veel lan gere zomerreis. Doch ook op andere wijze kan men zorgen, dat het lichaam over den noodigon weerstand blijft be schikken en do reservekrachten niet verbruikt. Het gebrek aan zon kunnen wij in zekere mate aanvullen, indien wij ge bruik maken van de ultraviolette stra len van de hoogtozon, waardoor men onafhankelijk is van de weersgesteld heid en de wisseling van het klimaat. Men kan door middel van dit toestel dagelijks een nauwkeurige af te meten hoeveelheid ultra violette stralen op zich laten inwerken. Het komt niet aan op den langen duur der bestralingen doch meer op regelmatig volhouden. De beste resultaten krijgen gezonde mcnschen door korle bestralingen, z.g. lichtdouches, die niet meer dan twee k drio minuten duren. Ook do voeding moet in de herfst- en wintermaanden weloverwogen en doel matig zijn, zoodat men geen tekort aan vitaminen hoeft, hetgeen eveneens op de huid tot uitdrukking wordt ge bracht. In voorjaar en zomer en zelfs in den vroegen herfst kunnen wij volop profiteeren van verschc groenten, di verse slasoorten en vruchten. In den herfst blijven ons nog volop peren en appels te genieten en daarnevens een vrucht van hooge voedingswaarde, die het organisme zuivert, n 1. de druif. Naarmato herfst en winter voort schrijden, worden groene groenten schaarscher en dan moet de huisvrouw zorgen, dat de gezinsleden voldoende vitaminen krijgen, die onmisbaar zijn voor een goede werking der huid. De moderne voedingsleer wijst op het groote nut van groene kruiden, die men niet genoeg in allerlei gerechten kan verwerken en steeds aan allerlei soepen kan toevoegen, fijngehakt en rauw. Slaatjes van verschillende rauwe groenten mogen nimmer aan den mid- dogdisch ontbreken. B 8498. Aparte middagblouse van goud genopte bruine zijde, Ilcnoodigdf.30 M- stof 05 cM brBever knippatroon voor 88 en 96 cM. bovenwiidte. B 24277. Elegant avondlasle nauw- aansluitend met raglan wouwen en g esp- sluit ine Rcnoodied: 1-25 M stof Of) rW. br. (voor lange mouw). Bever knippatroon voor SS en 96 cM. bovenwijdte. B. 24307- leugdlee blouse van geruit taft. Benoodied: 2.10 M stof S5 cM- br. Beyer knippatroon voor SS en 06 cM- bo venwijdte. 8. 21304. Avondblouse van kant of georgette met openvallend krangle- Benoo- digd: 1-85 M. stof 00 cM br. Beyer knip patroon voor 92 en 100 cM. bovenwijdte. B. 2430S' Elegante kanten blouse met labot revers cn schootje Benoodigd: I 80 Af. stof 00 cM- br. Beyer knippatroon voor 10412 cM. bovenwijdte. IJ uitstek rust in Kerstmis de taak op do huisvrouw om haar huis met de feestdagen door kleine schikkin gen cn door het met smaak plaatsen van wat fraaie bloemen, witte cyclamen, een kei tökje hulst, wat roode tulpjes, een lakje mistletoe, een groolbloemige witte begonia, hier en daar een kaarsenhou der, die eigen sfeer te geven, die het Kerstfeest maakt, tot con intiem feest, het prachtig lichtend feost van Christus' geboorte, dat wij allen in eigen kring, bescheiden vaak. herdenken, maar waar er in de donkerste aller maanden het licht valt van de innerlijke vreugde. Op den vooravond sieren we den Kerstboom. De kleintjes verheugen zich al dagen op maar een kerstboom ma- kon is niet een iedere werk. Iedereen doet het; de resultaten zijn zeer ver schillend. Verschillende factoren kun nen en moeten meewerken om een mooien boom te krijgen. Deze zijn on der meer: de omgeving, de plaats waar de boom wordt gezet, de vorm van den boom. Sieren moet de kerstboom altijd, tot een oogenvreugde moet hij zijn. Overlading schaadt Een totaal wegnemen van het eigen sparregroen dooat den boom. De boom, de kerstboom moet leven. De boom moet er 6taan, alsof men hem zeer lief had gehad, alvorens het oreieren begon Bij een volmaakt gegroeiden boom ergeleken is een niet precies gelijke kkenstand eon euvel. Bij den te ver sieren boom behoeft'dit niet altijd een euvel te zijn. als de versierder den Juis- ten weg vindt om evenwicht te geven. Do boom moet nooit aan alle kanten gelijk zijn, maar, van welken kant ook pezion, bevrediging geven. Rustplekken moeten er ook zijn. als een bezinnen, dat niet alles ijdclheid is. maar dat het dragen van het 6ieraad als oen feest wordt gevoeld, zelfs door hot boompje. Een rustige, donkere plek eigen den nensfeer mot een kaarsje dat die even verlicht, geeft weer waarde aan een versierende slinger, en toont de vrien delijkheid waarmee die slinger, van den jop gekomen, naar beneden gaat en het donkere gedaelto omvat. Men moet niet anders nemen dan witte kaarsen en dan deze rechtop. Nooit scheef mogen zij staan; is er maar één die niet in staat is rechtop te staan, dan is het boompje zijn devote houding kwijt. Tuist het roerloos staan in zijn pronk, het roerloos houden van zijn pronk, geeft de bekoring. Onverschilligheid, en kaareen in schuinen stand roepen dat direct op, onverschilligheid blijve ver van den kerstboom. Sporadisch hecht men het engelen- haar als iets bijzonders; het bijzondere en vtouw wox. tit l>cwo i-ilet J. wanneer zij in het bezit is van een goedverzorgde huid. Een werkeb|k vakkundige behan deling kan hier zeer veel toe biidragen. Laar daarom Uw temt verfraaien door» GEDIPLOMEERD SKEC'AllSTt DIPI BERLIJN P. BUYSIAAN 12 TEL. 1607 is nooit overal. En met de sneeuw zij men voorzichtig: het 6parregroen is toch het symbool van (het niet eindigen de leven. Het jonge vrouwtje met de slechts spaarzaam gevulde huishoudbeurs, maar met het vaste plan om de Kerst dagen thuis gezellig te maken, komt me om raad vragen. „Wat kun jo nu eens doen, dat niet veel kost en dat toch de tafel anders maakt dan iederen dag? Geen uitge breid diner natuurlijk, maar een maal tijd, die er feestelijk uitziet, die wat lan ger duurt dan op een gewonen dag en die daardoor het knusse bij-clkaar-zit- ten verlengt?" Dan moeten we eerst maatregelen ne men om de kamer en do tafel wat „aan te klecden". Koop b.v. een rolletje rood crêpe papier en knip daarvan ten eer ste een rechte breede reep bij wijze van tafellooper voor over je witte tafellaken. Of wel, maak er smallere strookjes van en leg die kruisgewijs over elkaar, zoo dat er witte ruiten ontstaan met een roode omranding. Om het dunne papier voor verschuiven te bewaren, leg je er hier en daar een takje hulst of een tak je dennegroen op. Verder knip jo nog wat servetjes om b.v. in je broodbak te leggen hij ontbijt of middagboterham en "bm jo koekjes- of bonbonschaaltje mee Ie bedekken; een randje fijn geknipt franje staat om al die kleedjes aanlig. Voor de kaarsen, die 's avonds de ta fel zullen verlichten, hol je met oen gewone appelboor een aantal groote aardappelen uit van ongeveer gelijke grootte, die je eerst hobt afgewasschen cn gedroogd. Je snijdt den onderkant mooi vlak. zoodat de aardappel stevig blijft staan; het kaarsje komt er in, en de aardappel wordt omwikkeld met een twee a driedubbel stukje rood crêpepa pier, dat je van boven (bij de kaarsen dus) wat naar buiten ombuigt, zoodat bet afdruipende kaarsvet er door kan worden opgevangen. Zet de aardappelen niet zoo maar op het tafellaken: de eenigszins vochtige aangesneden onder kant zou n.l. het papier rood doen afge ven en je kunt dus beter elke kaars in zijn „kandelaartje" op een theeechotel- tje zetten. Op tafel schik je het best de kaarsen in een wijden kring om het midden: binnen in dien kring stapel je dan een bergje sinaasappelen, appelen, noten en pinda's, alles maar bontweg door elkaar en je hebt een fleurig middenstuk voor je tafel." „Ja; en wat zal ik koken?" „Wel.... tracteer de menschen eerst op een lekker bordje soep. Om den prijs hoef je dat heusch niet te laten en om do moeite of het tijdverlies evenmini Je zoudt b.v. een paar pakjes Maggi's Aspergesoep kunnen kiezen. Je volgt maar precies de gebruiksaanwijzing op de pakjes... en binnen een half uur is de inleiding van je feestmaal klaar, eigenlijk zonder dat je cr naar hebt hoeven om te zien." „Prachtig; en dan verder?" „Op de soep volgt natuurlijk het drie manschap vleesch groente aardap pelen. En omdat je aan den maaltijd een bijzonder tintje wilt geven, kies je niot alleen de soorten vleesch en groenten waar iedereen van houdt, maar je doet de gerechten als verrassing ook eens op oen minder gewone manier op." „Hoe dan??" „Laten wc aannemen, dat je gehakt balletjes braadt, omdat de kinderen daar dol op zijn; of dat je baklappen kiest, dio voor je man altijd zoo'n tractatic vormen. Je schikt het vleesch dan net jes op een schotel en bedekt het voor deze extra-gelegenheid met een smake lijke bruine pikante saus, waarvan je ook een gedeelte in de sauskom doet, om bij de aardappelen te presenteeren. „Bruine pikante saus? Dat lijkt wel wat op do fLj.no keuken, en zoo erg op de hoogte met fjjnigheidjes ben ik niet." „Hoeft ook niet; 't recept schrijf ik wel voor je op. De groente kies je na tuurlijk in verband met de voorkeur in je gezin, en de aardappelen kook je op de gewone manier; daarbij smaakt de saus heerlijk Zou je nog cn pudding willen geven, dan een witte (griesmeel, gemalen rijst of maizena) met een roode saus van bessensap; noodig is dat ech ter niet, want je vruchtenstapel vormt al oen uitstekend slot van het feest maal." „Lijkt me „reuze"! Nu alleen nog het recept van de saus. hè?" „Ja, en veel succes met je Kerstmaal!" Bruine pikante saus. 1 Maggi's Justablet, 3 d.L. (3 kleine theekopjes) warm water, 1 groote augurk #(of een paar kleinere), wat zout. Wrijf het tablet fijn en roer het met wat koud water tot een gelijk papje; verdun dit met de 3 d.L. warm water, breng dc saus aan den kook en laat ze zachtjes in de gesloten pan 5 minuten doorkoken. Snijd intusschen de augurk in dunne plakjes en roer ze door de saus; voeg er naar smaak zout bij. Giet een gedeelte van de saus over het vleesch op den schotel en laat de rest in een sauskom er afzonderlijk bij rondgaan. PRACTISCHE MODELLEN VOOR WINTERSPORT KLEEDING V.l.n.r.: Helgekleurd leder jasle met breede ceintuur en wollen pantalon: geruit gabardine jasle en plus-four pantalon van wollen stol. aan de sneeuwmuts wordt een schóuderkraag gebreid en onder het lasle gestopt: skipak van tricot in bruin met beigemet dubbele borstbedekking en steckzakkcn; op de beige, groen cn bruin geruite plus-lour wordt een lasje met raglan mouw nauwsluitend krangle en manchetten In een dezer kleuren gedragen; schaatspakje van hel gekleurd fluweel met persianer rand langs het rokje en mutsje; windjasje van paraplui- zijde met muts en ritzsluiting (Dgfrg pedhomn frijn bij wia v&hkhijqbaaJi Zoo juist ontvangen de nieuwe Modeplaat voor Januari. Zeer interessant. AMERSFOORT OE nacht was zwijgend de nacht was donker in 't veld van Bethlehem. Geen stemme ruischte er. geen sterre blonk er op 't veld van Bethlehem. Doch eensklaps trilden vreugdepsalmen en hemelsch zongen de Englenkoren: Daar is een Kindeken. een Kindeken geboren. En herders zochten vol blij verwachten den stal van Bethlehem Ze aanbaden Jezus met diep betrachten ten stal van Bethlehem. Ze aanbaden Jezus Hun hart sprong op van lout re vreugde, Heil den Messias uitverkoren! Daar Is een Kindeken. een Kindeken geboren. Drie wijzen kwamen toen hergetogen en zochten Bethlehem; helblinkend rees er een sier ten hoogen en wees hun Bethlehem. Zij knielden daar. in stille aanbidding. en boden ruikwerk en trezoren: Daar is een Kindeken. een Kindeken geboren Wij hooren immer die psalmen klinken om 't heilig Bethlehem. Wij zien nog immer die sterre blinken op 't heilig Bethlehem. Nog heel ons ziele streeft daarhenen; Daar is ons 't eeuwig heil beschoren: Daar is een Kindeken. een Kindeken geboren. PROSPER VAN LANGENDONCK - fV■- Snoeziz pakte van roest-rood wollen tricot met beitte angora veste Daar hü geen Corps-lid is geworden, leert hü dus ook al dat dwaze branie- spelen niet af Daar zou men anders wel voor gezorgd hebben, gedurende den groentijd Hij lieeft enkele kennissen gemaakt en gaati daar 's avonds heen om te „hoo rnen'4. cn ook wel eens om samen ergens .een borrel te pikken". Dan zitten de hee- ren studenten in het restaurant, strekken de beenen languit onder de tafel, gapen alles wat langs komt aan en critiseeren het. Doen joviaal tegen alle kellners als of ze reeds laren stamgast ziin! Plaatsen te pas en te onpas opmerkingen over alles wat ze zien. passanten muziek kellners. Lachen dan tegen elkaar alsof ze zeg gen willen: „Noen. dan m onze stad, ddar is het pas goed" en wie weet uit welk heel klein gehucht ze komen immers zou den ze anders zóó handelen Net is ieder jaar hetzelfde met deze knapen 7.c voelen zich .groot" en zün toch innerlijk niets dan schooljongens, die bang zün over het hoofd gezien te worden en daarom ook aldus handelen! CYNIA VOOR DE VROUW B. 25721. Jeugdigp sport blouse met korte puf mouw en rond kraagje. Heel mo dern zün de rimpels op dc buste. Benoo- died: IVO M. stof 80 cM. br. Bever knip patroon voor 02 cn 100 cM bovenwüdte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 11